D 0 Buskop hoeft alleen maar de trap op Hoe twee komieken toch niet leuk zijn Rotterdamse tandarts heeft zijn eigen bioscoop in huis VRIJDAG 21 JUNI 1985 PAGINA 19N 'Best Defense': onder de maat 'Best Defense'; regie: Willard Huyck; hoofdrollen: Dudley Moore, Eddie Mur phy en Kate Capshaw; theater: Lido, Leiden: alle leeftijden Dudley Moore en Eddie Murphy in één film, dat kan eigenlijk niet an ders dan leuk zijn. Kijk naar de fo to bij deze recensie en je bent al half verkocht. En komt vervolgens bedrogen uit, want ten eerste spe len Moore en Murphy wel samen in deze film maar komen elkaar nim mer tegen en ten tweede is 'Best Defense allesbehalve een komi sche film. Eens te meer een bewijs dat zelfs twee erkende grapjassen nog geen leuke film maken. In feite kan weer precies hetzelfde worden be toogd als onlangs bij de recensie van 'Micki and Maude'. Dudley Moore is één van de grootste hu moristen die momenteel in Holly wood rondlopen, maar als z'n ma teriaal beneden de maat is dan is hij slechts zelden leuk en meestal een druk baasje dat irriteert. Goed, was dat materiaal bij 'Mic ki en Maude' sterk genoeg om hem te laten excelleren, in de 'Beste de fensie' krijgt hij te weinig in han den om zijn absurde gevoel voor humor te doen gelden. De voortekens bedriegep trou wens in nog één opzicht. Achter 'Best Defense' gaan de namen schuil van Gloria Katz en Willard Huyck, een duo dat al schriftelijk verantwoordelijk was voor 'Ameri can Graffiti' en 'Indiana Jones'. Klinkende titels die ze bij dit pro ject niet waar maken. Misschien dat het schrijven van een scenario en tevens optreden als producente en regisseur een ge vaarlijke combinatie is. Een andere regisseur of producent had mis schien net die draai aan het verhaal kunnen geven waardoor de onder neming wel was geslaagd. De hu mor blijft nu veel te veel in het dubbelzinnige hangen omdat de acteurs er verder ook niet zoveel mee doen. Niet dat dat soort hu mor moreel verwerpelijk is (die tijd is wel geweest), maar het had op één of andere manier een dubbele bodem moeten krijgen en daar is ook Dudley Moore nietin ge slaagd. Als militair ingenieur raakt hij nogal opgewonden van rijn vrou welijke chef en hun zakelijke dia loog wordt doorspekt met thema's als hoe diep een staaf kan penetre ren (knipoog). Dat soort leukigheid is goed voor de kroeg of kleine kring, maar te lullig (knipoog) voor film. Moore valt dus in dat opzicht pijnlijk door de mand. Dan is Ed die Murphy beter op dreef in zijn overigens bekende rol van honds brutale maar charmante vlerk. 'Best Defense' is in één opzicht in elk geval een opmerkelijke film en dat is dat het een bijzondere ver- BIOSCOPEN Eddie Murphy en Dudley Moore (rechts). Wel op de foto, niet in de film tegenover elkaar. teltrant heeft. Moore is dus de inge nieur die een uitvinding doet (of er althans aan meehelpt) waarmee een tank schier onverslaanbaar wordt. Murphy is vervolgens de commandant van de tank die in het Midden-Oosten daarmee Irak te lijf gaat. Tussen die twee verhalen zit eer tijdspanne van twee jaar en ze wor den onafhankelijk van elkaar maar wel door elkaar verteld. Vandaar ook dat Murphy en Moore vol strekt apart opereren. Knap be dacht van Katz en Huyck, dat ver haal, maar het maakt er 'Best De fense' niet genietbaarder op. BART JUNGMANN ROTTERDAM - Het fluwe len muziekje sterft weg. Langzaam doven de art dé- co-lampjes. Dan splijt het gordijn, het daarachter ver scholen grote scherm licht op. Een magisch moment voor de bevlogen filmfreak, die - hoe het ook mag uit pakken - bij zo'n hoopvol begin van zijn kijkavontuur altijd weer even door een onbestemd geluksgevoel wordt bekropen. door Fred Raadman Die betovering onderging ik op een kille achternamiddag in Rot terdamse kleinste theatertje, waar weinigen weet van hebben. Julie Andrews en haar Trapp-kindertjes dansten en zongen zich daar van muur tot muur in CinemaScope door de aardigste? acte van 'The sound of music' - volmaakt van beeld, perfect van geluid. Een groot deel van het Neder landse volk speelt tegenwoordig met de videorecorder thuis bio- scoopje, maar voor tandarts Rob Buskop is dat een jammerlijk sur rogaat. Op de bovenste verdieping van zijn woning in Hillegersberg vervaardigde hij met zijn handige handen een 'altaar voor de god van de film', dat zich alleen in formaat van een echte bioscoop onder scheidt. In dat knusse en sfeervolle zaaltje draait Buskop (43) voor vrienden en kennissen of alleen voor zichzelf met zijn formidabele Philips-projector hoofdfilms uit de omvangrijke 35 mm-collectie, die hij in de loop der jaren heeft ver gaard. In een huis vol filmboeken, inge lijste sterrenfoto's, soundtrack en affiches nemen Laurel en Hardy- poppen niet voor niets een promi nente plaats in. Met de 'Dikke en de Dunne' op 16 millimeter is de van jongsaf aan gulzige filmkijker destijds aan het verzamelen begon nen. "Maar toen ik met iemand in contact kwam, die behalve een 16 mm- ook een 35 mm-installatie be zat, was ik zo ontzettend onder de indruk van het schitterende beeld en het fantastische geluid, dat ik besloot daar ook mee te gaan werken". De Rotterdamse tandarts bouw de sindsdien een collectie op van rond de honderd hoofdfilms, voor het overgrote deel bestaande uit musicals, zijn passie. „Dat is niet eens zoveel als ik het vergelijk met de voorraad van verzamelvrienden in Amerika en Engeland; sommi gen bezitten wel 700 hoofdfilms. Maar omdat ik een gespecialiseer de verzameling heb en kwantiteit voor mij minder belangrijk is dan kwaliteit, zou ik voor geen prijs met hen willen ruilen". Bronnen Rob Buskop beperkt zich overi gens niet tot showfilms. In de blik ken trommels vind je onder meer ook de beste kluchten van De Fu- nès, 'Samen uit, samen thuis' en 'Rabbi Jacob' („Want ik lach ook graag"), 'Vivre pour vivre' van Le- louch, 'The sound barrier' van Da vid Lean, films met de door hem Rob Buskop bij zijn projector. "Als ik voor de tiende keer naar 'E.T.' kijk, vlucht ik tegen het einde wéér de cabine in, want dan biggelen de tranen over mijn wangen". (foto gpd» zeer bewonderde James Stewart, oorlogsfilms als 'The longest day' en 'Battle of Britain'. Buskop: "En1 produkties als 'Star Wars', daar heb ik een enorme waardering Het is niet altijd zo eenvoudig om aan 35 mm-speelfilms te ko men. „Ik heb een heleboel films uit de gouden tijd van de cinema, die in Nederland én België op de kop werden getikt, maar tegenwoordig is bij ons weinig meer te pakken te krijgen. Mijn bronnen liggen voor al in Amerika en Engeland". - Gaat hij daar ook wel naar toe? "Die gekte laat ik af en toe wel over me komen, ja. Dan ga ik colle ga-verzamelaars bezoeken. En zij logeren weer bij mij. Zo kost het ons alleen de reis". Contacten worden ook gelegd via catalogi en advertenties in het verzamelaarstijdschrift 'The Big Reel'. Het transport van ginds ge kochte films is natuurlijk prijzig, maar Buskop heeft een goede rela tie met Jan Gaertmkn, general ma nager van een scheepvaartmaat schappij, die hij bij toeval ontmoet te. Gaertman was zo geestdriftig over de hobby van de tandarts, dat hij het mogelijk maakte, nu en dan films onder 'captains care', zoals dat heet, kosteloos naar Nederland over te varen. - Intussen toch een dure liefheb berij? "Wie hier voor het eerst komt en geïmponeerd een compleet thea tertje aantreft, denkt dat er heel veel geld mee is gemoeid. Ik haast me dan om te zeggen, dat de instal latie om op 35 millimeter te kun nen draaien, niet of nauwelijks duurder is dan een goede video-in stallatie. Een eenvoudige 35 mm- uitrusting is al met een investering van 2500 gulden mogelijk. De prijs van films varieert natuurlijk sterk; een oude Eddie Constantine heb je al voor 150 gulden, maar voor pak weg 'My fair lady', die zeer gewild is, betaal je uiteraard veel meer". "Maar die kost dan toch nog al tijd stukken minder dan op 16 mm, waar veel meer vraag naar is omdat de meeste verzamelaars op dat for maat zijn gericht. Daarom begrijp ik niet, dat niet veel meer mensen op 35 mm overstappen. Ik heb hier en daar wel een zaadje geplant en er zijn dus wel wat vruchten van mijn enthousiasme, maar ik ver baas me er altijd weer over, dat het er niet veel méér zijn". Tot de bodem Rob Buskop veranderde zijn ga rage in een grote werkplaats en heeft daar in de loop der jaren al menige gebruikte machine klaar gemaakt voor privé-projectie en is een vraagbaak voor cinefielen, die op 35 mm willen overgaan of hun outillage wénsen te verbeteren. "Ik ben het soort mens dat tot de bodem gaat. Het aardige van mijn hobby is onder meer, dat ik met zo veel technische facetten te maken heb. Optische systemen, elektroni ca, de kolossale hoeveelheid audio- techniek, het instrumentmaken, werktuigbouw. Van al die deelge bieden wil ik de kennis beheersen. Dat vind ik leuk, daar ben ik altijd mee bezig". "Daarnaast is er de kennis van de filmkwaliteit in technisch opzicht, die op zichzelf voor een verzame laar al iets bijzonders is. Neem de vooroorlogse zwart-wit-films uit Hollywood, die waren zo fantas tisch uitgelicht, die kunst is volsla gen verloren gegaan. En dan de kleur. Ik kan je hier kleurenfilms voordraaien waarvan je zult zeg gen: dat bestaat niet! Zo stralend mooi in het oude Technicolor-pro- cedé. 'White Christmas' in Vista- Vision: je weet niet wat je ziet. 'High society': een kleur, een scherpte, een diepte... haast driedi- «mensionaal. Over honderd jaar nog goed". Toevallig bewoog de high socie ty zich nog niet zo lang geleden voor de zoveelste keer over de beeldbuis, waarbij Grace Kelly, Bing Crosby en Frank Sinatra, als wilden zij Buskops lyriek onder strepen, nogal 'drabbig' oogden. De Rotterdammer: "Ik krijg hier wel eens mensen, die uitroepen dat ze een bepaalde film al op de televi sie zagen. Dan zeg ik: je weet waar over hij gaat, maar je hebt de film niet echt gezien". "Bioscoopfilms op tv - en dat geldt zeker voor musicals en show films, die het van een groot beeld en voortreffelijk geluid moeten hebben - is net zoiets als met een zakradiootje het Concertgebouw orkest beluisteren en beoordelen. Maar ja, ik heb natuurlijk wel mak kelijk praten". Romanticus Hoe sterk de kwaliteit kan ver schillen werd hem onlangs nog weer eens duidelijk toen de KRO de filmversie van de musical 'Flo wer Drum Song' van Rodgers en Hammerstein uitzond. Toevallig had hij die kort tevoren aan zijn collectie kunnen toevoegen, maar door omstandigheden nog niet kunnen draaien. "Ik keek naar de tv en dacht: o hemel, wat heb ik nu in huis gehaald, wat een zwak ge heel. Achteraf was ik toch maar heel blij dat ik hem had. Een beetje middelmatig ding, maar wel in schitterend Technicolor". ,Het is overigens zeker niet zo, dat Rob Buskop zich vooral in de technische aspecten van zijn 'bio scoop-bedrijvigheid' vermeit. „Ik ben een volbloed romanticus, ik kan me volledig inleven en word maar wat graag gemanipuleerd. Als ik voor de tiende keer naar 'E.T.' zit te kijken, vlucht ik tegen het eind wéér de cabine binnen, want dan biggelen de tranen over mijn wangen". "Film is inderdaad betoverend. Net heroïne, zeg ik altijd: je raakt er compleet aan verslaafd. Alleen veel gezonder, al word je van dat lang in het donker zitten wel wat bleek". (OP)NIEUW 'Best Defense' - Lido, Leiden. 'Kaos' prachtig vijfluik van ge broeders Taviani - Kijkhuis, Lei den. 'Repo Man' - opmerkelijke actie film van Brit Alex Cox - Euro, Al phen. 'Flashpoint' - grenspolitie in ram melende actiefilm, Euro, Alphen. 'Killing Fields' - aangrijpende film over het Cambodjaanse leed, City 1, Katwijk. 'The company of wolves' verras send griezelsprookje van Ier Neil Jordan, City 2, Katwijk. 'Het bittere kruid' de omstreden en niet geheel geslaagde verfilming van Marga Minco's boek, City 3, Katwijk BLIJVERS 'Runaway' - goed geslaagde thril ler met Tom Selleck in de hoofdrol, Luxor, Leiden. 'Vier vuisten in het kwadraat' Bud Spencer en Terence Hill slaan er weer op los en zijn weer niet leuk, Lido, Leiden. 'Witness' - Sterke thriller met Har rison Ford in hoofdrol, Lido, Lei den. 'Beverly Hills Cop' - Eddie Mur phy als het grote fuifnummer in lachfilm, Studio, Leiden, Euro, Al phen. 'Passage to India' - David Lean ging te clichématig te werk, Lido, Leiden, Euro, Alphen. SEXFILMS 'Meisjes, sex en avontuur' - Rex, Leiden 'Hot Bubblegum in het leger' - Tria non, Leiden. 'Pikant gevrij in de Alpenwei' - Ci ty 4, Katwijk. NACHTFILMS 'Ondeugende schoolmeisjes' - Rex, Leiden. 'Geheim liefdesspel' - Euro, Al phen. 'Beverly Hills Cop' - Euro, Alphen. 'Repo man' - Euro, Alphen. 'Tropische nachten' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Vier vuisten in't kwadraat' - Asta (463500), al. 'Witness' - Asta, 12'jr. 'Kaos' - Asta, 16 jr. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. 'The cotton club' - Babylon 2, 12 jr. 'Into the night' - Babylon 3,12 jr. 'Runaway' - Cineac 1 (630637), 12 jr. 'Beverly Hills Cop' - Cineac 2, al. '48 hours' - Cineac 3,16 jr. 'Duin' - Euro (667066), 12 jr. 'Best defense' - Metropole 1 (456756), al. 'A passage to India' - Metropole 2, al. 'Ordeal by - Metropole 3, 'Thief of hearts' - Metropole 4,16 jr. 'Filmzomer '85' - Metropole 5. 'Histoire D'O' - Odeon 1 (462400), 18 jr. 'De Nurds slaan terug' - Odeon 2,12 al. 'Good girl, bad girl' - Le Paris 1 5<I4< 1218 jr. 'E.H.B.S.' - Le Paris 2, 18 jr. 'Private teacher' - Le Paris 3, 18 jr. 'De laatste haai' - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM 'Witness' - Alfa 1 (278806), 12 jr. 'Once upon a time in America' - Alfa 2, 12 jr. 'Enrico IV'- Alfa 3, 16 jr. 'Stop making sense' - Alfa 4, al. 'Amadeus' - Alhambra 1 (233192), al. 'Les uns et les autres' - Alhambra 2, al. 'Vier vuisten in't kwadraat' - Belle- vue Cinerama (234876/266227), al. 'Dune' - Cinerama, 12 jr. 'Best defense' - Calypso 1 (266227/ 234876), al. 'Falling in love' - Calypso 2, al. 'Erotische kunstjes' - Centraal (248933), 18 jr. 'Trading places' - Cineac (243639), al. 'Les nuits de la pleine lune' - Cine- center (236615), 16 jr. 'Brazil' - Cinecenter, al. 'The world according to Garp' - Ci necenter, 12 jr. 'Repo man' - Cinecenter, 16 jr. 'The Glenn Miller Story' - Cinema 1 (151243), al. 'Witness' - Cinema 2, 12 jr. 'Last tango in Paris' - Cinema Rex (246132), 16 jr. 'Beverly hills cop' - City 1 (234579), 'Ordeal by innocence' - City 2, al. 'De Nurds slaan terug' - City 3i 12 jr. 'Starman' - City 4, al. 'Into the night' - City 5,12 jr. 'Mispoes' - City 6, al. 'A passage to India' - City 7, al. 'Excalibur' - Kriterion, (231708), 16. jr. 'Man of flowers' - Studio K (231708), 16 jr. 'Motel vol heerlijke spelletjes' - Pa- risien (248933), 18 jr. 'Best defense' - Rembrandtplein- theater 1 (223542), al. 'Histoire D'O' - Rembrandtplein- theater 2,18 jr. 'Kaos' - The Movies 1 (245790), 16 jr. 'Reporter' - The Movies 2, 16 jr. 'Filmzomer '85' - The Movies 3. 'Runaway' - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. 'Witness' - Tuschinski 2, 12 jr. 'The cotton club' - Tuschinski 3, 12 jr. 'The killing fields' - Tuschinski 4,12 jr. 'A passage to India' - Tuschinski 5, al. 'The Jigsaw man' - Tuschinski 6,16 'Birdy' - De Uitkijk (237460), 12 jr. TELEVISIE Peter Weir is de maker van 'Wit ness', één van de aardigste films die momenteel in de bioscopen draait. Weir is ook de maker van 'The last wave' die hij in 1977 maakte in zijn geboorteland Au stralië. Die film is volgende week vrijdag om 23.30 op Nederland 2 geprogrammeerd. Richard Chamberlain speelt hierin een advocaat die aborigi nals (inheemse bewoners van Australië) verdedigt. De invloed van de natuur op de mens, oök een belangrijk thema in 'Wit ness', speelt daarbij een voorna me rol. De jonge aboriginals wor den verdacht van moord en Weir gaat daarbij uitgebreid in op stamrituelen. Over ruim drie we ken is van Weir ook 'Picnic at hanging rock' te zien. Die vrijdag is er als altijd weer een ruime keuze aan speelfilms. België Frans vertoont om 22.15 uur ook al iets 'lasts' met 'Last tango in Paris', de destijds ge ruchtmakende film van Bernar do Bertolucci waarin Maria Schneider en Marlon Brando el kaar uitbundig beminnen. Bran do speelt een Amerikaanse we duwnaar die een hevige vrijpartij heeft met Jeanne (Schneider). Ze besluiten hun relatie strikt sek sueel te houden, maar daar komt Jeanne later tegen in verzet. Ze wil niet louter lustobject ziin. De Vlaamse collega's tonen op hun eerste net (20.25 uur) James Caan in 'Violent Streets', ook wel bekend als 'Thief. Een goed ge maakte thriller waarin Caan een dief speelt die na zijn straftijd nog één slag wil slaan om vervol gens in rust te kunnen leven. Met de hulp van een paar anderen lukt dat ook, maar met de verde ling van de buit vlot het minder. Tuesday Weld is de sterke tegen speelster van Caan in deze film. De VPRO begint zondag met een reeks portretten van Ameri kaanse scenarioschrijvers, een serie die eerder al op de Belgi sche tv was te zien. Het aardige is ditmaal dat de gesprekken wor den gevolgd door speelfilms van de besproken schrijver. Aan staande zondag is dat 'The Yaku- za' waar Robert Towne zijn naam aan verbond. De regie is van Paul Schrader en Robert Mit- chum speelt de detective die in Japan de ontvoerde dochter van een Amerikaanse zakenman moet zien terug te vinden. Aan vang van de film is 22.15 uur. Dindsag ten slotte ook twee aanbevelenswaardige films. Op België 2 'Vrouw tussen hond en wolf van André Delvaux en met Rutger Hauer en Marie-Christine Barrault. Hauer speelt een man die in de oorlog vrijwillig in Duit se dienst gaat en Barrault is zijn echtgenote die tijdens zijn afwe zigheid verliefd wordt óp een verzetsman (21.00 uur). Duitsland 2 heeft 'Girlfriends' op het programma staan (22.05 uur). Gemaakt in 1978 toen het begrip 'vrouwenfilm' nog een vast discussiethema was (het ZDF zendt hierna nog negen door vrouwen geregisseerde films uit). 'Girlfriends' is een sy- mathieke film waarin Susan haar kamergenote door huwelijk ver liest. Ze stort zich in allerlei ge lukkige en minder gelukkige re laties en constateert uiteindelijk bij vriendin en echtgenoo.t dat het huwelijk ook niet alles is. een constatering die ze met grote te vredenheid doet. FILMHUIZEN Driemaal Werner Herzog komen de week in het Filmhuis van het LVC. Van vanavond tot en met zondag is daar 'Where the green ants dream' te zien. Het is de laatste film van de Duitse regis seur en gemaakt in Australië. Herzog vertelt het verhaal van de Aboriginals (inheemse bewo ners) die verdreven worden door de vooruitgang (21.15 uur). Aanstaande woensdag draait 'Nosferatu', een film die Herzog voor een deel opname in Delft en waarin Klaus Kinski de vampier en Isabelle Adjani een belangrij ke rol spelen (20.00 en 22.15 uur). Donderdag ten slotte 'Fitzcar- raldo' met alweer Kinski in de hoofdról. Ditmaal als een Ama zone-kolonist die midden in het oerwoud van Zuid-Amerika een operagebouw wil laten neerzet ten (20.00 uur). In het Kijkhuis draait tot en Scène uit 'Mal di Luna', een van de episoden van 'Kaos'. (foto pr) met volgende week 'Kaos'. Ver halen van de schrijver Pirandello verfilmd door Paolo en Vittorio Taviani (20.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19