Universitair systeem funest voor intellect' Voedingsbond is flexibiliteit beu Oude bestuur van Tear komt niet terug VRIJDAG 21 JUNI 1985 PAGINA 11 Interview Sterrenkundige Piet Hut benoemd tot hoogleraar in Princeton Lubbi tart werkgevers in Alplien HILVERSUM - Heel even was Piet Hut terug op het oude honk, het Sterrenkundig Instituut van de Amsterdamse Uni versiteit, waar hij onder professor Van den Heuvel cum laude afstudeerde. Professor Piet Hut, de 32- jarige Nederlandse ster renkundige die tot hoogle raar is benoemd aan de befaamde Princeton Uni versity in de Verenigde Staten. Hij gaat daar werken aan het beroemde Institute for Advanced Study, een centrum waar onder meer Einstein en Oppenheimer Hut zijn voorgegaan. door Hein Kropman Piet Hut werd op 26 september 1952 geboren in Utrecht, volgde het gymnasium en studeerde in zijn geboortestad van 1971 tot 1977 theoretische sterrenkunde. Sloot die studie cum laude af en ging op uitnodiging anderhalf jaar naar de Berkeley University in Californië. In 1978 begon Hut bij professor Van den Heuvel in Amsterdam aan zijn promotie onderzoek, wat hij nog dat jaar cum laude afsloot. Daarna kreeg Hut een contract voor vijfjaar als hoogleraar ster renkunde in Berkeley. Kort gele den kwam het verzoek om naar het beroemde Institute for Ad vanced Study in Princeton te ko men, om daar als buitengewoon hoogleraar aan datzelfe instituut zijn onderzoeken voort te zetten. Bijzonder Een bijzondere benoeming, niet alleen vanwege het feit dat het hier gaat om een Nederland se wetenschapper, maar vooral ook zo bijzonder gezien de leef tijd van Hut, reageerde zijn pro-: motor Van den Heuvel nd&r aan leiding van het nieuws. Piet Hut was even in Amster dam, op doorreis naar een con gres in Duitsland waar hij een van de gastsprekers zal zijn. Am sterdam stond maar voor korte tijd op de agenda van Piet Hut, net even tijd om pannekoeken („die hebben ze niet in Ameri ka") te eten met enkele studiege noten en voor een gesprek. Piet Hut beantwoordt in geen enkel opzicht aan de mogelijke indruk van een wat wereld vreemd figuur die zou kunnen ontstaan bij het horen van de term 'hoogleraar in de sterren kunde'. T-shirt, baard, ribbroek, blote voeten in sandalen, een aar dige, maar even goed geniale jon ge man. Rampen Het onderzoek waarmee pro fessor Hut al enige tijd mee bezig is en dat hij binnen twee tot drie jaar in Princeton hoopt af te ron den, gaat over de door hem ont wikkelde theorie dat kometen in het verleden op aarde verant woordelijk zouden zijn voor. gi gantische rampen op aarde. Rampen die volgens Hut met een bepaalde regelmaat hebben plaatsgevonden en waardoor bij voorbeeld 65 miljoen jaar gele den vrij plotseling alle dinosau- ria zijn uitgestorven. De gigantisch prehistorische reptielen waren bij wijze van spreken van de ene op de andere dag verdwenen en rampen met soortgelijke gevolgen hebben zich volgens Piet Hut ook zo'n 35 en 95 miljoen jaar geleden voor gedaan. In zijn theorie gaat Hut ervan uit dat die kometenregen zou zijn veroorzaakt door de mo gelijke aanwezigheid van een of meerdere manen rond de zon. Manen die eens in de 26 miljoen jaar de baan van de aarde met de zon zouden doorkruisen en oor zaak zouden zijn van die 'regel matig' optredende kometenre- gens. Verder houdt Hut zich be zig met de zwarte gaten in het heelal, met dubbelsterren en be rekeningen van ontmoetingen tussen andere sterren. Dubbelsterren zijn paren van sterren die zeer dichtbij elkaar in het heelal gezien kunnen wor den. Wat overigens niet wil zeg gen dat die sterren ook in werkelijkheid zich dicht bij el kaar in de buurt bevinden. Vaak kan er sprake zijn van een per spectivische vertekening. Dub belsterren komen bijvoorbeeld wél veel voor in de Melkweg en in de omgeving van de zon blijkt ongeveer de helft van alle sterren dubbel. Van dubbelsterren die te ver weg staan om ze met een ster renkijker te observeren, kan men toch vaak de dubbelheid vast stellen door middel van een sa mengesteld spectrum. Einstein Het grote voordeel voor het werken aan de Princeton Univer sity vindt Piet Hut vooral de daar geboden kans om in verschillen de disciplines en aan verschillen de opdrachten tegelijk te kunnen werken. Piet Hut: „Dat hoogleraar schap houdt niet in dat ik ga do ceren. Aan het Institute for Ad vanced Study zijn geen studen ten verbonden, het is zuiver een wetenschappelijke onderzoek plaats. De mogelijkheid wordt er. .geboden met wetenschappers van andere richtingen samen te werken aan een project. Voor mijn studie werk ik veel samen met geologen". „Je hebt veel meer dan hier contact met collega's en reizen in de Verenigde Staten is veel mak kelijker dan in Europa. Amerika is een groot land, maar niet ge scheiden door grenzen of talen. Aan de andere kant en dat weer in tegenstelling tot de Neder landse universiteiten bijvoor beeld, is er veel concurrentie on derling en worden er ook regel matig mensen weggekocht". „Zo is bijvoorbeeld ook je sala ris afhankelijk van je bekwaam heid en bekendheid. In universi tair Nederland zijn alle studie richtingen gelijk getrokkeh en sta je als hoogleraar helemaal aan de top. In Amerika is het sys teem wat flexibeler, waarmee ik niet wil zeggen dat de doorsnee universiteiten in dat land op een hoger plan staan dan in Neder land, maar de top van die ijsberg wordt toch wel gevormd door in stituten als die van Berkeley en Princeton". Overigens zit Piet Hut in het Institute for Advanced Study op dezelfde plek waar Einstein van 1933, drie jaar na de oprichting van het instituut tot zijn emeri taat in 1945 heeft gewerkt. Een andere beroemde voorganger van Hut is professor Oppenhei mer, bekend als de 'vader van de atoombom'. Quakers De Princeton University, waar het instituut waar Hut gaat werken onderdeel van uitmaakt, werd in 1745 door Quakers ge sticht. Princeton, de naam werd aan de stad gegeven als eerbe toon aan prins Willem III, prins van Oranje-Nassau, waar op het terrein van de campus de Nassau Hall (1756) nog naar verwijst, was tot 1969 alleen toegankelijk voor mannelijke studenten. Pas in dat jaar werden vrouwen tot de di verse studierichtingen toegela ten. Het in 1930 opgerichte Institu te for Advanced Study is een puur onderzoekinstituut, vol gens Piet Hut een soort intellec tuele marktplaats, met weinig bureaucratie en waar je op een rustige plaats aan het werk kan blijven. Professor Hut: „Bij het insti tuut komen altijd veel mensen langs, voor langere of kortere tijd en cian duik je samen in zo'n on derzoek. Meestal heb je daardoor een intens contact met die men sen en vooral de mogelijkheid die je krijgt met onderzoekers uit andere disciplines te werken spreekt mij erg aan. De laatste vijftien jaar is er aan het instituut niemand op de post sterrenkun de benoemd. Ik hoorde pas een half jaar geleden dat er nu voor mij de kans was daar te komen werken". Onbegrensd Op de vraag of Amerika ook voor wetenschappers het land van de onbegrensde mogelijkhe den is, geeft Piet Hut een beves tigend antwoord. „In eerste in stantie is de Verenigde Staten vóór mij nooit de eerste keus ge weest daar te werken, maar van uit dat land komen de aanbiedin gen en hier zit alles potdicht. In Nederland schuift niemand door, hier heb ik geen uitzicht op een behoorlijke baan als hoogle- „Duitsland geeft misschien iets meer mogelijkheden, maar daar krijg je als buitenlander nooit een vast contract, in de Verenigde Staten weer wel. Voordeel is ook dat het een land is, met eenzelfde taal, de verbin dingen makkelijk zijn, ook al gaat het over afstanden van dui zenden kilometers en er een voortdurende uitwisseling is van gegevens tussen de diverse insti tuten onderling". „Natuurlijk is er ook een hevi ge concurrentiestrijd, maar je kunt de mensen die je nodig hebt altijd wel bereiken en antwoor den op je vragen krijgen. Overi gens houdt dat niet in dat het daardoor noodzakelijk beter is dan hier, maar toch zie ik ook vooral sterrenkundigen vanuit Nederland vaak naar Amerika gaan omdat ze daar gewoon bete re mogelijkheden hebben om on derzoekingen te doen of te doce ren. Ik weet van veel van die mensen dat ze graag weer naar Nederland zouden willen terug gaan, maar de kans om hier aan de slag te komen is er bijna niet". „Verder en dat is natuurlijk ook een heel belangrijk punt wordt er in de Verenigde Staten veel meer geld voor onderzoeken ter beschikking gesteld. Het sys teem is daar ongeveer zo, dat hoe bekender je bent, des te meer geld je krijgt voor je werk. Niet alleen om je research, maar ook wat betreft je salaris. Maar voor mij is het meest belangrijke dat ik op een rustige plaats samen met andere disciplines kan werken en samenwerken". Kometenregen Professor Piet Hut denkt nog zo'n twee tot drie jaar aan zijn theorie te moeten werken voor hij zijn ideeën heeft gestaafd. Overigens stelt hij dat de kans voor een eventuele nieuwe ko metenregen die de aarde en het leven daarop zou teisteren vele malen kleiner is dan de kans dat het leven op aarde wordt vernie tigd door een nucleaire oorlog. „Mijn benoeming aan de Prin ceton University is er een voor het leven, maar dat wil niet zeg gen dat ik Nederland helemaal heb afgezworen. Ik zou hier graag weer terug willen, maar dan wel met de mogelijkheid dat ik hier mijn werk kan gaan doen en vooralsnog zie ik die kans niet zitten. Wat in mijn ogen vooral funest is voor het wetenschappe lijk onderwijs in Nederland en waardoor je zo'n vlucht van intel lect krijgt, is het feit dat er hier bijna geen doorstroming is. Zit iemand eenmaal op een post als hoogleraar, dan zie je die pas weer bij zijn pensionering ver trekken". „Ondernemers maken via die zoge naamde flexibilisering misbruik van de bereidheid van werknemers om in te leveren voor meer werkge legenheid. Inplaats van meer ba nen leidt arbeidstijdverkorting vooral tot het opnemen van roos- tervrije dagen in 'slappe' tijden. Vaste personeelbestanden worden tot een minimum teruggebracht en er wordt steeds meer gebruik ge maakt van tijdelijk personeel of oproepkrachten. Zo leveren de werknemers in voor meer winsten en minder rechtszekerheid." Met die stellingname was Greetje Lubbi, voorzitter van de Voedingsbond FNV, gisteren de opmerkelijkste spreker in Alphen aan den Rijn tijdens een door de plaatselijke ondernemersvereni ging georganiseerd symposium over arbeidstijdverkorting. Flexi bilisering van arbeid? Ze kan het woord nauwelijks meer horen. Ter wijl minister De Koning (sociale zaken) hamerde op de noodzaak tot ontkoppeling van arbeidstijd en bedrijfstijd om een gemiddeld 36 urige werkweek mogelijk te ma ken zonder produktieverlies, vroeg Lubbi om een wettelijk verbod op overwerk. door Wim Fortuyn De tegenstrijdigheid die daarin zit is even merkwaardig als princi pieel. Ontkoppeling van bedrijfs tijd en arbeidstijd kan leiden tot een arbeidsorganisatie - een soort ploegenstelsel - waarin overwerk niet meer bestaat. Maar dat is nu niet direct de manier waarop de Voedingsbond het overwerk wil uitbannen. Immers, volgens de omgekeerde redenering kan over werk op die manier in de arbeids organisatie worden ingebouwd. Juist daar liggen volgens Lubbi de door haar geschetste gevaren van voortgaande flexibilisering. De Voedingsbond, thuis in sei- zoengevoelige en voor de werkne mer vaak wat armoedige sectoren als de landbouw, de horeca en de ijsindustrie, ziet vooral een ver slechtering van arbeidsvoorwaar den. Lubbi wil juist af van de situatie dat werknemers zich moeten rich ten naar zich voortdurend wijzi gende omstandigheden. „De kans op pieken en dalen in de produk- tie", zo formuleerde zij het giste ren, „is het risico van de onderne mer. Dat mag niet op de werkne mer worden afgewenteld". Ook daarmee leek zij lijnrecht te staan tegenover De Koning, die orakelde dat de ondernemer die er in slaagt bedrijfstijd en arbeidstijd te ont koppelen zal ontdekken dat „het geld op straat ligt". Toch zijn Lubbi en De Koning het over een ding eens: de eerste vijf procent arbeidstijdverkorting heeft te weinig banen opgeleverd. Ontmoedigend, zo noemde de CDA-bewindsman de herbezetting van 25 procent of 50.000 arbeids plaatsen. Mét Greetje Lubbi is hij van oordeel, dat verdere verkor ting van de gemiddelde werktijd tot 36 uur noodzakelijk is. Want de werkloosheid zal volgend jaar in het gunstigste geval tot 750.000 mensen zijn gedaald. En boven dien komen zullen voorlopig nog ieder jaar zo'n 70.000 nieuwkomers zich melden op de arbeidsmarkt. Verdere arbeidstijdverkorting, maar dan gepaard aan een hogere mate van herbezetting. Hoe dat te bereiken? Daar lopen de wegen weer uiteen. Onenigheid is er in de eerste plaats over de financiering. De Koning en de werkgevers zijn van mening dat het de bedrijven geen cent mag kosten en dat ver dere loonmatiging geboden is. Lubbi daarentegen is van oor deel dat de beurt is aan de werkge vers, die wel de winst hebben op gestreken van de loonmatiging maar niet de bijbehorende tegen prestatie (herbezetting) hebben ge leverd. Volgend jaar moet de prijs compensatie weer worden uitbe taald, ook al omdat sommige inko mens tot een onaanvaardbaar peil zijn afgezakt, zo is haar redenering. Onenigheid is er ook over de wij ze waarop een hoge mate van her bezetting moet of kan worden be reikt. Terwijl Lubbi pleit voor wet telijke maatregelen die daartoe dwingen, zoals dat verbod op over werk, verwacht De Koning dat de stap naar gemiddeld 36 uur auto matisch een beter resultaat zal op leveren. Tot nu toe hebben tal van onder nemingen een ontsnapping gevon den door er als het ware voor te zorgen dat ieder personeelslid voortaan in negentien dagen doet wat voorheen in twintig dagen werd gedaan. Bijvoorbeeld door te automatiseren (een schrijfmachine met geheugen kan veel tikwerk overbodig maken) of te standaardi seren (met baksteen bouw je snel ler een huis dan met natuursteen). Of door en hier beginnen de be zwaren van Greetje Lubbi - is het personeelsbestand door te lichten en een doelmatiger en 'flexibeler' arbeidsorganisatie op poten te zet ten. En soms ook door mensen aan te sporen tot harder werken via be loning naar prestatie. Er is natuurlijk een grens aan het opvoeren van de produktiviteit en De Koning heeft zonder twijfel ge lijk, als hij zegt dat bij een volgen de stap naar kortere werktijden aan een hogere herbezetting dan 25 procent niet te ontkomen valt. Ten zij de bedrijfstijd (produktie) wordt teruggeschroefd, maar dat is uiteraard geenszins de bedoeling. Vandaar dat de minister zich zo sterk maakt voor ontkoppeling van arbeidstijd en bedrijfstijd en daar mee impliciet afscheid neemt van een 'verworvenheid' voor de werk nemers: de vijfdaagse, veertigOuri- ge werkweek. Vandaar dat de Voe dingsbond FNV op zijn beurt vreest voor nieuwe scheuren in de fundamenten onder de collectieve behartiging en bescherming van ledenbelangen. Flexibiliteit betekent voor de vakbeweging inleveren van macht, al kan er anderzijds een hechtere band met de leden voortvloeien uit het verleggen van accenten naar af zonderlijke ondernemingen en be drijfstakken. De FNV staat ook wel open voor vormen van arbeid die meer zijn toegepast op de indivi duele bedrijven. Maar als meer fle xibiliteit gepaard gaat met minder inplaats van meer garanties tegen ontslag, overmatige werktijden en financiële uitbuiting kan die po sitieve grondhouding wel eens om slaan in het tegendeel. En de werkgevers? Zij zijn dé pleitbezorgers voor meer flexibili teit in de arbeidsorganisatie, met inbegrip van. afschaffing van het minimumloon. Toch staan juist zij niet te trappelen om de stap (naar 36 uur) te zetten die dat doel nader bij kan brengen. De reden is al ge noemd: ze zullen de problemen van herbezetting niet langer kun nen ontwijken. Problemen die vooral ontstaan in kleinere bedrij ven en bedrijven met veel specia lismen. De werkgeversvertegenwoordi gers Weitenberg (NCW) en Dort- land (VNO) gebruikten gisteren in Alphen de tegenvallende herbezet ting en de schaarste aan vakbe kwaam personeel onder de werklo zen als voer voor hun eigen stok paardjes. Zij verwachten - zie de sterke groei van het aantal goedko pe banen in de dienstensector in Amerika - meer van een lager mi nimumloon dan van algemene ar beidstijdverkorting. Als het aan de werkgevers ligt begint de flexibiliteit bij de ar beidstijdverkorting zelf. Alleen daar waar het kan; geleidelijke om zetting van volledige in deeltijdba nen, met name voor jongeren. Maar op dit punt afzien van de col lectiviteit heeft ook voor ,de bedrij ven een nadeel. De bereidheid tot algemene loonmatiging zal als sneeuw voor de zon verdwijnen. Het ontslag van het bestuur van het evangelische hulpfonds voor ontwikkelingslanden 'Tear Fund' - de diakonale tak van de Evangelische Zendingsalliantie - wordt gehandhaafd. De com missie van goede diensten, die na een conflict tussen het be stuur en de staf van de organisa tie werd ingesteld, is tot de con clusie gekomen, dat het bestuur in zijn taak is tekortgeschoten, vooral wat de onderlinge verhou dingen en de verhouding met de staf betreft. De commissie heeft geen financieel wanbeheer kun nen aantonen. Nadat het bestuur de tijdelijke directeur van 'Tear Fund', de ge pensioneerde accountant H. W. Hoddenbagh. in februari had ontslagen, was tussen het be stuur en de staf een onoplosbaar conflict ontstaan. Eerst leek het erop, dat alleen via een gerechte lijke procedure een oplossing kon worden bereikt, maar uitein delijk kwamen bestuur en staf overeen, hun geschil voor te leg gen aan een commissie van goe de diensten. Deze commissie moest niet al leen beschuldigingen van finan cieel wanbeheer door het be stuur onderzoeken, maar ook na gaan of 'Tear Fund' nog wel aan zijn bedoelingen beantwoordt. 'Tear Fund' is niet van zijn doelstellingen afgeweken, is het oordeel van de commissie. Er is voor dit fonds plaats ten behoeve van de evangelische hulpverle ning in ontwikkelingslanden. Ook kan de organisatie bevorde ren, dat christenen in Nederland zich bewust worden van hun ver antwoordelijkheid voor de oplos sing van armoede. Wel meent de i goede diensten, dat de bestuurs- koppeling tussen 'Tear Fund' en de Evangelische Zendingsallian tie ongedaan moet worden ge maakt. De bestuursleden die op dit ogenblik de lopende zaken waarnemen zullen in functie blij ven tot een nieuw bestuur is ge kozen. Voor dit bestuur kunnen de leden van het oude bestuur en de medewerkers van 'Tear Fund' kandidaten bij de commissie voordragen. De heer Hodden bagh blijft als adviseur aan het tijdelijke bestuur verbonden tot het nieuwe bestuur met zijn werk begint. Benoeming De Raad voor de Herderlijke Zorg van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft gisteren het breed "moderamen (uitgebreide bestuur) van de synode op de hoogte gesteld van zijn bezwaren tegen de procedure rond de plot selinge benoeming van dr. A. de Kuiper tot coördinator van het mentoraat voor beginnende pre dikanten. Het breed moderamen is gevraagd, vóór 1 augustus op de brief te reageren, de dag waar op dr. De Kuiper - hij is nu se cretaris algemene zaken van de kerk - zijn nieuwe functie zal irden. Het is, volgens de raad, 'heel slecht', dat de betrokken orga nen van bijstand van de synode volstrekt zijn gepasseerd bij deze benoeming. De raad zelf, de com missie voor het theologisch we tenschappelijk onderwijs, de al gemene visitatie van de kerk en het overleg van provinciale se cretarissen hadden samen de no ta over het mentoraat voor begin nende predikanten opgezet en vorige week in de synode verde digd. Het was de bedoeling van de raad, een werkgroep een pro fielschets te laten maken, waarna de benoemingsprocedure op gang zou komen. Maar plotseling benoemde het breed moderamen zaterdag dr. De Kuiper in deze functie. De Raad voor de Herderlijke Zorg (secretaris ds. Th. Loran) vindt het - naast het 'onzorgvul dige personeelsbeleid' - nóg er ger, dat het mentoraat niet ge diend is met deze gang van za ken. "Hierdoor komt dit werk van het begin af in een bepaald daglicht te staan". (Dr. De Kui per zou als secretaris algemene zaken van de kerk minder goed functioneren). Perschef. De heer A. C. A. Janssen, sinds kort adjunct hoofdredacteur van het 'Katho liek Nieuwsblad', is per 1 augus tus benoemd tot chef van het bis dom Roermond. Zelfbeschikking. Tien ker kelijke organisaties in Nederland hebben besloten tot oprichting van het 'Coördinatie-adres Mid- den-Amerika'. Zij ijveren voor een beleid van de Nederlandse regering "dat gericht is op zelfbe schikking van de Middenameri- kaanse volkeren en uitgaat van respect voor de politieke, sociale en economische mensenrechten in dat gebied". Het Coördinatie-adres zal de politieke discussie in Nederland over Midden-Amerika nauwge zet gaan volgen. Andere werk zaamheden zijn het stimuleren van contacten met Midden-Ame rika en van het aandeel van vrou wen 'in het Middenamerikaanse bevriidinesoroces'. Onder de tien organisaties zijn het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de commissie We- relddiakonaat van de Nederland se Hervormde Kerk, het Centraal Missiecommissariaat, de kerke lijke actie voor Latijns-Amerika 'Solidaridad' en 'Pax Christi Ne derland'. Tot medewerker van het adres is per 1 augustus ir. G. van Oord (35) te Schipluiden benoemd. Deze werkt- nu nog bij het Inter kerkelijk Vormingswerk inzake Ontwikkelingssamenwerking (Ikvos). Samenwonen Ongehuwd samenwonen kan volgens een rapport van de pro testantse kerk in het Zwitserse kanton Zürich een christelijke levenswijze zijn. Het rapport - dat in Zwitserland opzien heeft gebaard - zegt, dat uit het oog punt van protestantse ethiek dis criminatie van relaties buiten het huwelijk niet gerechtvaardigd is. Weliswaar onderstreept het 'in stituut huwelijk' de maatschap pelijke betekenis van een relatie, "maar de bijbel geeft geen syste matische beschrijving van alle mogelijke relaties tussen man en vrouw". "Omdat er in het Nieu we Testament geen christelijk huwelijksrecht bestaat, moet men wel tot de conclusie komen, dat de relaties tussen man en vrouw niet door hun uiterlijke vorm worden bepaald". Het rapport maakt onder scheid tussen verscheidene soor ten buitenhuwelijkse relaties. Zo worden genoemd het 'huwelijk op proef, het samenwonen van gepensioneerden en van 'non conformisten'. In het kanton Zü rich komt daar nog het 'belas- tingconcubinaat' bij, omdat een ongehuwd paar waarvan zowel de man als de vrouw werkt min der belasting hoeft te betalen dan een gehuwd paar in gelijke omstandigheden. Met haar conclusie dat ethi sche waarden in een verhouding tussen man en vrouw ook buiten het huwelijk 'gezoöht en beleefd' kunnen worden, oefent de pro testantse kerk in het Zwitserse kanton kritiek uit op werkge vers, omdat ongehuwd samen wonende vrouwen nog vaak op problemen stuiten bij het vinden van werk. Mariaverschijningen. Het Vaticaan heeft zich gisteren voor het eerst uitgesproken tegen de praktijk rond de vermeende Ma riaverschijningen in het Joego slavische bedevaartsoord Medju- gorje. De congregatie voor de ge loofsleer stelde de Italiaanse bis schoppenconferentie voor, bede vaarten naar Medjugorje te ver bieden. Er komen van verschillende kanten klachten over de propa ganda voor de Mariaverschijnin gen. Hierdoor geraken de gelovi gen in verwarring vindt de con gregatie voor de geloofsleer. De Joegoslavische bisschoppen hebben vorig jaar al bedevaartert naar deze plaats verboden. Begin deze week sprak de Chi leense Rooms-Katholieke Kerk zich uit tegen 'het groeiende aan tal vermeende Mariaverschijnin gen' in Chili. Sterrenkundige Piet Hut. (foto GDD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11