DSM hoopt 5000 banen te creëren Haast met kerncentrales De Schelde optimistisch U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. Door ontwikkeling nieuwe produkten Uitspraak Hof gevraagd over gasprijs tuinders Voetoverheveling zorgt voor heel wat beroering Begemann wil uitstel van betaling Wijnverkoop met 13 pet gestegen 'Eurometaal miste order wegens lange levertijd' Koning gaf aan Fokker 8 ton belastingvoordeel DONDERDAG 20 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 GELEEN (GPD) - In de komende tien jaar hoopt chemiebedrijf DSM in Limburg 5000 omdaT nieuwe banen te kunnen scheppen door de ontwikkeling van nieuwe produkten. DSM vaisend zou werken, beschikte de .gaat daarvoor de komende tien jaar 1,8 miljard gulden investeren in nieuwe produktie- Commissie, het dagelijks bestuur zijn dan ook niet alleen tegen de BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie heeft Nederland voor het Europese Hof van Justitie ge- daagd in verband met de volgens de Commissie te lage aardgasprijs die de Nederlandse glastuinders betalen. De Commissie heeft het Hof ge vraagd uit te spreken dat Neder land zich moet houden aan haar beschikking van medio februari, waarin stond dat de Nederlandse aardgasprijs moest worden opge trokken. In oktober vorig jaar kwamen de Gasunie en het Landbouwschap (namens de tuinders) een prijs van 42,5 cent per kubieke meter over een, 6 cent beneden de door de Eu ropese Commissie vastgestelde Gasunie en Landbouwschap een nieuwe prijs van 45 cent overeen, die zou gelden tot 1 oktober. De Europese Commissie neemt met dat akkoord echter opnieuw geen genoegen. Overigens zegt de Commissie niet hoe hoog de gasprijs wel moet zijn. In Commissiekringen werd gisteren gezegd dat de Commissie wellicht wel met een prijs in de buurt van de; huidige (45 ct) ak koord kan gaan. De bezwaren van de Commissie prijs zal hoeven te leiden. „Dit is meer een soort tegeneis van ons", zei gisteren een juridische mede werker van de Europese Commis- Nederland heeft immers bij het zelfde Europese Hof een zaak te gen de Commissie aangespannen over de rechtmatigheid van de Eu ropese beschikking. Volgens de Nederlandse regering gaat het om een privaatrechtelijke overeen- De Commissie meent dat het komst tussen Gasunie en Land- volstrekt ondoorzichtig, omdat niet duidelijk is waarop die 45 cent is gebaseerd. meer gaat om een door de Gasunie bouwschap. commercieel vastgestelde prijs, dan een waarin rekening is gehou- dat beide zaken den met allerlei energiefactoren, samengevoegd Bovendien bekritiseert de Com- dat de prijs slechts In Brussel wordt aangenomen u zullen worden dat het Europe- Hof op zijn vroegst in het najaar uitspaak zal doen. Tot die tijd installaties. Daarnaast gaat DSM in de komende vijf jaar 250 onderzoekers op hts- of academisch niveau aanwerven. In samenwerking met de HTS Heerlen en andere hogere beroeps opleidingen in zowel Nederland als de buurlanden Belgiè en West- Duitsland, streeft de DSM-doch- teronderneming Stamicarbon (ver koop van kennis) hoogwaardige technologische ontwikkelingen na. Voor haar onderzoekprogramma naar de commerciële toepassingen van nieuwe chemische produkten heeft DSM minimaal 280 miljoen gulden nodig. Een belangijk deel van dat geld hoopt de staats-nv van de regering te krijgen in de vorm van subsidie. Vanaf 1988 worden de eerste investeringen in commer ciële installaties verwacht. Bij DSM in Limburg werken thans 10.000 mensen. De aankondi ging dat er daar in de komende ja- van de EG, in februari dat de prijs moest worden opgetrokken. Twee weken geleden kwamen prijs zelf gericht Volgens land bouwcommissaris mr. Frans And- riessen is de nu getroffen regeling dingscommissie Perspectievenno- technisch personeel in Limburg ta Limburg. Dr. Geerards zei daar- sterk zal toenemen. Hij brak een bij dat naast de 5000 banen in eigen lans voor uitbreiding van de "high- bedrijf nog eens 16.000 indirecte tech"-opleidingscapaciteit in Lim- arbeidsplaatsen geraamd worden burg en bepleitte dat voor die uit- door "spin-off'-effecten bij toele- breiding ook PNL-gelden zullen veringsbedrijven en afnemers en worden aangewend, in de bouwfase van de nieuwe pro- Gebieden waarop DSM in de ko- duktie-installaties. mende jaren onderzoek gaat ver- DSM-directeur Geerards bena- richten en commerciële toepassin- drukte, dat voor de komende tien gen gaat zoeken, zijn onder meer jaar de vraag naar goed opgeleid, sterke vezels. teur Technolie van DSM, tijdens ontvangst van de Begelei- ren nog eens 5000 bij zullen ko- DEN HAAG (GPD) - De teruggaaf men, werd gisteren gedaan door van belasting via de voetoverheve- dr. ir^J. Geerards, concern-direc- ling, een methode bestemd voor 'kleine' tweeverdieners, heeft bij veel van deze mensen beroering veroorzaakt. "De voetoverheveling heeft veel tongen en pennen in be weging gezet", zo zei de directeur- generaal der belastingen C. Boers- ma tijdens de presentatie gisteren van het jaarverslag over 1984 van de belastingdienst. De rijksbelastingadministratie in Apeldoorn is vorig week woensdag gestart met de verzending van de biljetten teruggaaf voetoverheve ling. De biljetten zijn bestemd voor de zogenoemde 'kleine' tweever dieners, van wie een der partners een jaarinkomen heeft van minder dan 7168 gulden. Volgens Boersma hebben ongeveer 120.000 tweever dieners gevraagd om teruggaaf via voetoverheveling. De belastingtelefoon die over de teruggaaf voetoverheveling vanaf vorige week maandag tijdens kan tooruren is opengesteld, heeft sindsdien niet stilgestaan. De meeste vragen gingen over de hoogte van de bedragen op de bil jetten. Volgens het jaarverslag van de HELMOND (ANP) - De machinefa briek Begemann heeft gisteren bij de rechtbank in Den Bosch uitstel van betaling aangevraagd, zo heeft de directie gisteren meegedeeld. Het bedrijf is in acute liquiditeits problemen gekomen. Over het eer ste kwartaal is verlies geleden, wat volgens de directie is veroorzaakt door noodzakelijke reserveringen voor staalbouwprojecten. Volgens Henk van Rees van de Industriebond FNV zijn de proble men bij Begemann vooral veroor zaakt door een falend manage ment „Natuurlijk is er ook spraxe van een scherpe concurrentie, o 5 vooral de slechte orga-% fïscus°heeft zij vorig~jaar°93,9 mif- Het aandeel van de kostprijsver- hogende belasting in de totale be lastingopbrengst steeg van 42,4 procent in 1983 tot 47,7 procent in 1984. Ook de omzetbelasting steeg vorig jaar. Daarentegen liepen be lastingen op inkomen, winst en vermogen in 1984 opnieuw terug. In 1982 bedroeg de opbrengst 53,2 miljard gulden, in 1983 f 50,3 mil jard en in 1984 f 49,2 miljard. De terugval doet zich voornamelijk voor bij de loon- en inkomstenbe lasting en wordt veroorzaakt door de ontwikkelingen van de brutolo nen en de verhoogde aftrek van premies volksverzekeringen. De uitgaven van de belasting dienst bedroegen 2,1 miljard gul den ofwel 1,4 procent van de op- aantal maanden is vastgesteld en blijft de prijs van 45 cent overigens dat zij alleen geldt voor glastuin- gehandhaafd. Dat aanvaardt de ders en niet voor andere tuinders. Commissie ook, omdat het stook- Het is overigens onaannemelijk seizoen nu toch voorbij is. Boven- dat de uitspraak van het Hof, die dien zou de reële gasprijs (die is ge- nog maanden op zich kan laten baseerd op de stookolieprijs) nu al wachten, direct tot een r brengst. Daarvan was 81 procent een initiatief van de NS en Philips. personeelskosten. In 1984 werden DEN HAAG - Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft gisteren de 'Uit en Thuis Show' in van het Centraal Station in Den Haag geopend. Deze vijfdaagse manifestatie van consumenten-electronica is gelopen. (foto ANP) beneden 45 cent liggen. DEN HAAG (ANP) - De zelfstandi ge slijters profiteren van de stijgen de wijnverkoop. Ruim zeventig procent van de slijters in het mid den- en kleinbedrijf verkocht in 1984 meer wijn dan in 1983. Gemid deld steeg de afzet van wijnen en aperitieven in liters met ruim der tien procent. Dat blijkt uit een tele fonisch onderzoek dat het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft verricht. De grootbedrijven in de slijters- branche kenden vorig jaar in slechts 24 procent van hun vesti gingen een stijging van de literom- zet van wijnen en aperitieven. Ge middelde daalde hier de afzet in li ters met vier procent. De bruto winst per fles bleef veelal gelijk aan die in 1983, aldus het EIM. De verkopen van gedistilleerde dranken zijn vorig jaar zowel bij de grote als de kleine bedrijven terug- nisatie, die het bedrijf nu de das om dreigt te doen. Wij hebben in het verleden meerdere malen op maatregelen aangedrongen". Begin dit jaar is er bij Begemann een zogenoemde crisis-manager aangesteld. Twee directieleden zijn volgens Van Rees inmiddels opge stapt. „De ontwikkelingen zijn door het jarenlang falen van de lei ding echter zo snel gegaan, dat ook die crisis-manager het tij niet meer op tijd heeft kunnen keren. Zo heeft Begemann onder meer kans gezien om een miljoen gulden ver lies te Ujden op een project van een miljoen gulden". Kort Zakelijk jard gulden ontvangen. Dat i 1,9 miljard gulden meer dan in 1983. De toename werd veroor zaakt door een stijging van de op brengst van de zogenoemde kost- prijsverhogende belastingen, zoals alcoholaccijns en de motorrijtui genbelasting. 2073 mensen in dienst genomen, tegen een verloop van 1495. Het aantal ingediende verzoeken om kwijtschelding van belastingen en premies nam fors toe, namelijk van 165.300 in 1983 tot 365.000 in 1984. De groei ligt voornamelijk in de sfeer van onroerend-goedbelas- tingen. Ook het totaal kwijtge scholden bedrag nam in 1984 toe: van 99,9 miljoen in 1983 tot 111,6 miljoen vorig jaar. De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) heeft in 1984 meer zaken afgedaan. Vorig jaar 479, tegen 461 het jaar daar voor. De FIOD heeft vorig jaar te gen 546 verdachten proces-verbaal opgemaakt. Zuivelmarkt De zuivelmarkt heeft zich in de eerste vijf maanden minder gun stig ontwikkeld dan aan het begin van het jaar werd gehoopt. Voor de rest van het jaar valt een spectacu laire verbetering niet te verwach ten, met uitzondering van de ex port van gecondenseerde melk. De kaasexport is in de eerste vnf metaal had geweigerd „comnus- eia" ta katalan DEN HAAG (ANP) - Volgens de staat een meerderheidsaandeel staatssecretaris Van Houwelingen heeft - vernomen dat de order uit- heeft het Nederlandse bedrijf Eu- sluitend via de „kromme weg" was rometaai een Belgische order voor binnen te halen. Dat betekent het M-43 anti-tankgranaten misgelo- betalen van commissie. Van Hou- pen omdat de Amerikanen sneller welingen liet de directie weten dat konden leveren. er geen sprake kon zijn van het be- Van Houwelingen deelde dit gis- talen van commissie en dat niet teren mee in een bijeenkomst van kon worden onderhandeld met de vaste kamercommissie voor de- „tussenpersonen." fensie, nadat een dag eerder PvdA- kamerlid Van den Bergh deze zaak Defensie was wel verrast door in vragen aan minister De Ruiter het snelle Belgische besluit om de (defensie) aanhangig had gemaakt, order in Amerika onder te bren- Volgens het kamerlid zou de order gen, enkele dagen nadat Eurome- niet zijn doorgegaan omdat Euro- taal de laatste offerte had uitge bracht. Volgens zijn inlichtingen maanden nog met twee procent ge groeid. De produktie van volle melkpoeder daalde met zeven pro cent, vooral door tegenvallende uitvoer naar landen buiten de Eu ropese Gemeenschap. De melk- aanvoer lag als gevolg van de su perheffing, die in april 1984 werd ingevoerd, zeven procent lager dan een jaar geléden. Hormonen Het Bedrijfschap Slagersbedrjjf heeft in een reactie op de hormone naffaire gezegd dat die door de be trokken instanties met wortel en tak moeten worden uitgeroeid. Overtreders van het verbod op het gebruik van hormonen om slacht dieren extra snel te laten groeien moeten onverwijld zwaar worden gestraft. Volgens het schap zien de slagers met "machteloze woede" toe hoe zij door de affaire in hun bestaan worden bedreigd. Garnalen De naam Noorse of Noordse gar nalen mag binnenkort niet meer worden gebruikt voor garnalen van het soort Crangon of garnalen uit (sub)tropische wateren. Dit is misleidend, aldus het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. Overtreding van deze verordening, waarover het bestuur van het schap volgende week een beslis sing neemt, zal een strafbaar feit zijn. Bayer Bayer voorziet dat 1985 een even goed jaar wordt als 1984. Toen boekte het Westduitse chemische en farmaceutische concern over de hele wereld een omzet van ruim 43 miljard mark. De winst vóór belas tingen steeg met 34 procent naar 2,9 miljard mark. Dat heeft de pre sident-directeur, Hermann Josef Strenger, gisteren in de jaarverga dering meegedeeld. sie" te betalen. De staatssecretaris van defensie heeft echter als officiële reden van Belgische zijde de lange levertijd gekregen. In Belgische ogen zou den de granaten alsmaar te laat zijn de Amerikanen aanzienlijk duurder dan Eurometaal, maar de Belgen ontkennen dit. De staatsse cretaris heeft de directie van Euro metaal geadviseerd onregelmatig heden bij de jusitie in de Verenig- worden afgeleverd, aldus Van de Staten en Belgie te melden, het- Houwelingen. geen volgens Van den Bergh ook is Wel heeft hij begin ditjaar van de gebeurd. De staatssecretaris liet directie van Eurometaal - waarin ^ch hierover echter met uit. Nederlanders verstuurden een miljoen bloemengroeten VEENENDAAL (ANP) - De 1.736 Nederlandse bloemisten die zijn aangesloten bij Fleurop Interflora Nederland hebben vorig jaar ruim een miljoen bloemengroeten in ons land verwerkt met een totale waarde van 29,2 miljoen gulden. Daar naast verzorgden zij nog 38.000 bestellingen uit het buitenland met een waarde van 2,1 miljoen en gaven zij 33.000 groeten door aan collega's over de grens voor een bedrag van 1,8 miljoen gul den. Dit blijkt uit het interna tionalejaarverslag van Fleurop. In 1983 lag het aantal bloe mengroeten net onder het mil joen. Zij vertegenwoordigden een waarde van 27,3 miljoen gulden. De Fleurop had in 1983 gerekend op een daling van het aantal bestellingen maar vooral in het laatste kwartaal steeg het aantal fors als gevolg van de staking bij de posterijen. Wereldwijd verzorgden 51.490 Fleurop-bloemisten vo rig jaar 36,2 miljoen bloemen groeten, vijf procent meer dan het jaar daarvoor. De gemiddel de waarde van een bestelling steeg met 13,5 procent tot 57,32 gulden. Het aantal deelnemen de bloemisten steeg met 1.347, het aantal landen met één. Dat land is China, waar via hotels in een aantal steden bloemen groeten kunnen worden ver zonden. CDA en WD willen behoud 'gigantenregeling' Exportkansen M-fregatten DEN HAAG (ANP) - De regering wil grote haast maken met de be paling van vestigingsplaatsen voor nieuwe kerncentrales, waarbij Borssele en Moerdijk hoge ogen gooien. De verkorte inspraakpro cedure van drie maanden zal direct na de zomervakantie van start gaan. Uiterlijk 1 november moet die worden afgerond. Advies- en overlegprocedures zullen elkaar overlappen. Al met al kan nog voor februari komend jaar een rege ringsbeslissing worden verwacht. Dat bleek gisteren tijdens het de bat over de plaatsing van nieuwe kerncentrales in Nederland. Dins dag was al gebleken dat een meer derheid van de Kamer voor plaat sing is. Gisteren wilden CDA en WD van minister Van Aardenne (eco nomische zaken) horen of de elek- triciteitsverslindende industrie in Nederland ook na 1987 extra lage tarieven zal worden toegekend. Dat is nu de inzet geworden van het debat over de regeringsplan nen voor de bouw van nieuwe kerncentrales. De "gigantenregeling" die be drijven als Elektroschmelzwerk in Delfzijl thans lage tarieven garan deert loopt eind 1987 af. Dat bedrijf vervulde al eerder een voortrek kersrol bij de totstandkoming van die regeling. Onlangs kwam het Delfzijlse bedrijf wederom in het nieuws met de mededeling dat haar Duitse moedermaatschappij uitbreidingsplannen in Nederland op een laag pitje heeft gezet we gens de onzekerheid over de toe komstige stroomprijs. Dat was voor de eerste-kamerle- den Kaland en Von Meijenfeldt van het CDA reden daarover schriftelijke vragen te stellen aan minister Van Aardenne. Die geeft in zijn gisteren verstrekte antwoor den te kennen dat zonder kern energie de gigantenregeling niet kan worden voortgezet. Als alles volgens plan verloopt, dan ziet het er naar uit dat de eerste nieuwe kerncentrale in 1995 op het elektriciteitsnet zal worden aange sloten. Het tweede-kamerlid Van der Linden (CDA) drong er giste ren dan ook krachtig op minister snel aangeeft dat de in- CDA-Kamerlid Van der Linden zei desgevraagd, dat plaatsen die dustrie ook in de jaren 1988-1995 bereid blijken die opslagfaciliteit kan rekenen op extra lage tarieven. Het CDA meent dat Van Aarden ne daarvoor in Brussel toestem- te accepteren, vanwege de tijds druk waarin Winsemius zich heeft laten manoeuvreren, thans in een ming zal kunnen krijgen met het uitmuntende onderhandelingspo- vooruitzicht op blijvend lagere ta- sitie verkeren om daarvoor aanlok- rieven dankzij uitbreiding van het kelijke "ongeriefscompensatie" kernenergie-aandeel in de stroom- van het rijk af te dwingen, voorziening. De Vereniging Milieudefensie Minister Winsemius (milieube- heeft gisteren scherp geprotes- heer) zegde gisteren toe, dat de vei- teerd tegen de uitspraak van de ligheidsvoorwaarden die verbon- Tweede Kamer twee of meer kern den worden aan de verlening i vergunning voor de bouw centrales te bouwen. De regerings partijen CDA en WD hebben vol- een bovengrondse opslagfaciliteit gens de milieu-organisatie ten t voor radio-actief afval binnen één rechte de vermeende lagere kosten twee jaar klaar geformuleerd zul len zijn. Het CDA had die steld. energie via kerncentrales ge- zwaarder laten wegen dan de mi lieu-aspecten. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre- ker en de Amsterdamse belasting- taris Koning (financiën) heeft in inspectie ging over de vraag of 1983 een streep gehaald door een Fokker slechts gezien moest wor- belastingaanslag van acht ton, die den als vliegtuigbouwer, of dat het de Amsterdamse belastinginspec- bedrijf ook moest gelden als ge- tie Fokker had opgelegd. Het op- bruiker van de eigen vliegtuigen in treden van Koning was in strijd het internationaal verkeer. In dat met de adviezen van de belangrijk- laatste geval geldt een vrijstelling ste departementale ambtenaren, van het betalen van assurantiebe- Het betrof een aanslag in de as- lasting over de verzekering van de surantiebelasting, die volgens Fok- vliegtuigen. In het eerste geval ker concurrentievervalsend zou echter niet. werken. De belastingdienst stelde zich op Het geval-Fokker is een van de het standpunt dat Fokker slechts acht dossiers, die de afgelopen als bouwer van de vliegtuigen ge- week door de vaste kamercommis- zien moest worden. Maar het be- sie voor financiën zijn bestudeerd, drijf bestreedt dit met als argu- Vandaag spreekt de kamercom- (ment dat zijn vliegtuigen ook ge- missie met de bewindsman over bruikt worden bij het internationa- deze affaires. Volgende week de- le verkeer. Omdat buitenlandse be- batteert de voltallige Kamer over, drijven niet aan deze belasting on- wat in de wandeling is gaan heten, derworpen zijn, zou Fokker in een de 'zaak-Koning'. De staatssecreta- nadelige positie komen te verke- ris wordt ervan beschuldigd te ren. Over de periode 1977 tot 1983 vaak persoonlijk te hebben inge- bedroeg het totale te verzekeren grepen in individuele belasting- bedrag 13 miljoen gulden. De as- aanslagen. surantiebelasting bedroeg toen Het meningsverschil tussen Fok- nog 6 pro mille. VLISSINGEN (GPD) - De Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen verwacht ook 1985 met een positief resultaat te kunnen afsluiten. Hoewel enkele industriegroepen van de KMS (met name de Industriegroep Machine bouw en de scheepsreparatiewerf Scheldepoort) te kampen hebben met een onderbezetting aan werk, gaat de Schelde-directie ervan uit dat het totale bedrijfsresultaat gun stig zal uitpakken. KMS-groepsdi- recteur drs. A. B. A. de Smit wilde tijdens de presentatie van het jaarverslag over '84 geen cijfers noemen van de winstverwachtin gen over het lopende jaar. In 1984 boekte de Koninklijke Maatschappij De Schelde (3200 werknemers) een netto-winst van ongeveer 11 miljoen gulden, tegen een winst van 5,3 miljoen in 1983. Het leeuwedeel van die winst was te danken aan omvangrijke rente baten. Deze bedroegen namelijk 13,4 miljoen. 'De Schelde' werd in '83 uit het RSV-concern gelicht en is sindsdien zelfstandig. De Industriegroep Machine bouw was, evenals de scheepsrepa ratiewerf Scheldepoort, vorig jaar Onderbezetting De scheepsnieuwbouwafdeling (marineschepen) van De Schelde heeft op het ogenblik ook te kam pen met een onderbezetting. Oor zaak: het niet volledig aansluiten van de opdracht voor de bouw van de multi-purpose (M-)fregatten voor de Nederlandse marine op het produktieschema van de scheeps werf. Drs. De Smit sprak de ver wachting uit dat het definitieve contract voor de bouw van de M- fregatten voor 1 juli getekend zal worden. Drs. De Smit verklaarde goede exportkansen voor dit type oor logsschip te zien. Een aantal lan den heeft al belangstelling ge toond. Welke landen dat zijn, wilde de KMS-groepsdirecteur niet be kend maken. Drs. De Smit beves- j Directievoorzitter De SmiL^ A-*-* dta verliesgevend. Volgens drs. De OlïlZet Smit zijn de resultaten van Machi- nebouw en Scheldepoort dit jaar De omzetwaarde van de produk- echter verbeterd. Hij acht het zelfs tie bedroeg f 445 miljoen (1983: 500 niet uitgesloten dat de scheepsre- mihoen). Het aantal personeelsle- paratiewerf dit jaar uit de rode cij- den van De Schelde bleef vrijwel fers komt. gelijk op het mveau van 3200. ADVERTENTIE Vaste Termijn Spaarrekening met maandrente. Vanaf f 10.000,-, 5 jaar vast. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan ten minste f10.000,- van uw spaargeld 1,3 of 5 jaar vast Zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Praat er eens over bij een NMB NfVlB BAN IV kantoor. DE NMB DENKT MET U MEE.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9