VS vangen bot Rode Kruis bii A Rijkswacht geeft fouten toe Bomaanslag in Frankfurt Ook Israël tegen onderzoek sji'iten Grieken boos: kritiek op vliegveld is hetze 'Rustig afwachten en vooral niet toegeven' cte.Atma&'ii fdi, ctkt^^fiuvb DONDERDAG 20 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JL. JL 1 /I I L I de regeringsgezinde bladen hier te m spreken van een 'complot' tegen Griekenland en het toerisme naar dit land. Ook minister van buiten- TEL AVIV - Israël en het Rode Kruis hebben het verzoek van de Verenigde Staten hüeft dit woord Bebru£t°UP°Ul0S afgewezen om het internationale Rode Kruis een onderzoek te laten instellen naar de status van de ruim 700 sji'itische gevangenen. ATHENE - Toen een paar maan den geleden een Arabier met een bazooka het Atheense vliegveld op stapte, een Jordaans toestel be schadigde en het circuit vervol gens ongemoeid wist te verlaten, vroeg de hele Griekse pers zich af hoe zoiets had kunnen geschieden. Maar nu het vliegveld voorwerp van kritiek is geworden van vele ben met de Amerikaanse presi- buitenlandse kranten, van de EG dent. Ook al voor de door hem ge en van president Reagan, beginnen wonnen parlementsverkiezingen van 2 juni had Papandreou signa- len gegeven, een uitnodiging daar toe wel op prijs te zullen stellen. Maar het is de vraag of Reagan daar veel zin in heeft, en de heftig heid van zijn aanval wordt hier door menigeen geinterpreteerd als een teken dat de ontmoeting voor lopig van de baan is. door Frans van Hasselt Amerika is ondankbaar. Dat is de ondertoon van commentaren van de Griekse ministers en van re geringsgezinde kranten, die stellen De aanval van Reagan valt juist dat de uitlevering van de in Athene leen periode dat er specu- achtergebleven 'derde kaper' ge- De Amerikaanse regering, die vol- gens zegsman van het Witte Huis QOO' Lary Speakes twijfelt aan de recht- TaCO Slaater matigheid van de gevangenhou- ding, had dat gevraagd in verband met de vliegtuigkaping in Liba non. Sji'iten-leider Nabih Berri, die optreedt namens de moslimka pers, eist de vrijlating van de guer rilla's in het Israëlische detentie kamp Atlit. Maar Israël weigert zich door terroristen te laten afper- Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Jeruzalem herhaalde gisteren een eerder ingenomen regeringsstand punt, dat zijn land in de kwestie TEL AVIV - Dr. Clinton Baily van de universiteit van Tel Aviv, expert in de cultuur en de politieke ach tergronden van de sji'itische mos lims is niet pessimistisch over de afloop van de kaping. „Rustig af wachten en vooral niet toegeven", is zijn parool. Zuid-Libanon de regels in de Con ventie van Genève niet heeft ge schonden. Maar ook het Rode Kruis weigert zo'n onderzoek. Is raël en Amerika onderhouden uit stekende diplomatieke betrekkin gen en moeten in staat worden geacht het dispuut over de status van de sji'iten zelf op te lossen, al dus een woordvoerder van het Ro de Kruis. Door de onwrikbare houding van Israël dat zelf het tijdstip van de vrijlating van de 766 sji'iten wil bepalen en de volharding van pre sident Reagan, geen knieval te wil len maken voor terrorisme, verke ren de gegijzelden al zeven dagen in angst en onzekerheid. Het ka pingsdrama zit in een impasse en het ziet er niet naar uit dat daarin snel verandering komt. Opnieuw is gebleken dat een su- Oosten het vredesproces te onder- permacht in kapingaffaires weinig mijnen. Als Jeruzalem toch aan de kan uitrichten. Weliswaar spreekt afpersing van Bern toegeeft, dan de Amerikaanse president ferme voorziet de expert zowel intern als taai en toont hij de spierballen van extern grote problemen voor zijn de natie door een vloot met oor- la"d logsbodems voor de kust van Bei- De pressie van Amal-leider Bern laties zijn over de mogelijkheid dat leid heeft tot de vrijlating, niet al- premier Andreas Papandreou tij dens zijn aanstaande bezoek aan de Verenigde Staten - ter gelegen- anderen. Eerste richtlijn bij elke heid van de veertigste verjaardag kaping, zo heet het hier, moet zijn van de Verenigde Naties - voor contacten met de kapers te zoeken, t het eerst een ontmoeting zou heb- het ijs te breken, en dat was precies wat de Griekse autoriteiten had den gedaan. De Griekse minister van trans port houdt onderwijl vol dat de vei ligheidsmaatregelen op het vlieg veld van Athene niet onder doen voor die van andere vliegvelden en dat de wapens die de kapers het vliegtuig in wisten te krijgen hun niet op dit vliegveld deelachtig zijn geworden, zoals door de TWA is gesuggereerd, maar dat ze reis uit Cairo naar Athene mee moeten hebben gemaakt. Waarom zijn de Amerikanen niet gekomen met boycotdreigingen te gen West-Duitsland nadat het vliegveld Frankfurt tot driemaal toe uitgangspunt van een kaping vormde? De directeur van de Griekse toeristenorganisatie herin nert eraan dat er sinds 1980 160 vliegtuigkapingen hebben plaats gehad; waaronder 46 vanuit Ameri kaanse vliegvelden en 32 vanuit Europese, waarvan slechts twee uit Athene. door Taco Slagter „ln het algemeen zijn dit soort incidenten voor Arabieren een spel", vervolgt Baily. „In tegenstel ling tot het westerse denken, be schouwen zij slachtoffers in eigen gelederen niet als een verlies, maar als een onderdeel van het krach tenspel. Arabieren kennen nu een maal een andere waarde aan het le ven toe dan wij dat doen. Zij willen laten zien dat resoluut doorvech- - ten tot het bittere einde de moeite ?nden\ waard is. Die taal moet het Westen ook spreken". Volgens de Midden-Oostendes kundige wordt het toegeven aan ei sen van terroristen, en in het bij zonder in de Arabische regio, ern stig onderschat. „Deze kaping is er niet zo maar een uit de reeks die we al achter de rug hebben. Dit is naar mijn oordeel een historisch mo ment, waarbij de westerse bescha ving, als het hoofd zou worden ge bogen, groot gevaar loopt". In de visie van Baily zal het terro risme dan ongekende vormen aan nemen. Israël is vanwege het con flict met de Arabische landen extra kwetsbaar. Hij is ervan overtuigd dat Syrië achter de kaping zit en die wellicht heeft geinitieerd om enerzijds een wig te drijven tussen op Amerika en Israël moet volgens dr. Baily met tegendruk worden beantwoord om hem ertoe te dwin gen de gegijzelden vrij te laten. „Van alles is mogelijk. De Ameri kaanse vloot zou de belangrijke toevoerhavens van Libanon kun nen blokkeren. De sji'iten in Zuid- Libanon zouden door het onmoge lijk maken van verkeer tussen Bei roet en Sidon van het noorden kunnen worden afgesneden". Maar lopen de gegijzelden dan geen kans uit repressaille een voor een te worden geëxecuteerd? Bai ly: „Weliswaar heeft Berri veel vij anden, maar hij zit nog stevig in het zadel. Hij heeft geen charisma, maar de afgelopen jaren wel veel politieke wijsheid opgedaan. Al leen als hij aan prestige verliest, is liquidatie niet uitgesloten. In Liba non is dat een koud kunstje. Berri zal daarvoor waken". Hoewel Baily het niet met zoveel woorden zegt, bedoelt hij dat met het uithongeren van de sji'iten in West-Beiroet en het onmogelijk maken van contacten met de zuidelijke geestverwanten de Amal-leider wel noodzaakt een vreedzame oplossing te bedenken. Diens gegijzelden zijn daarbij troe ven, maar hebben alleen waarde als ze blijven leven. ADVERTENTIE Buitenland kort Guatemala In de afgelopen 25 jaar zijn in Guatemala 35.000 mensen verdwe nen, aldus de voorzitster van de Commissie voor de Mensenrech ten in dit land, mevrouw Ruth Mo lina de Cuevas gisteren tijdens een bezoek aan Zwitserland. Ze ver blijft daar op uitnodiging van en kele mensenrechtenorganisaties. Polisari o-aanval In het westelijk deel van de Sa hara hebben guerrillastrijders van het Polisario-front een aanval ge daan op een Marokkaans militair konvooi. Daarbij zijn 141 militairen gedood terwijl 165 militairen ge wond raakten, aldus een communi qué van het Front Discovery De laserproef met het Ameri kaanse ruimteveer Discovery is niet geslaagd. Dit heeft het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA bekendgemaakt. De laserstraal raakte weliswaar de Discovery, maar miste de aan het ruimteveer gemonteerde spiegel die de straal naar de Aarde had moeten reflecte ren. De proef mislukte omdat het ruimtevliegtuig zich boven Hawaï, van waar de laserstraal werd ver zonden, in een verkeerde positie ten opzichte van de Aarde bevond. Bloedbad Een buiten zinnen geraakte Fransman heeft gisteren in Bretag- ne zeven personen doodgeschoten en vyf mensen gewond. De 41-jari- ge man, die in het verleden onder psychiatrische behandeling heeft gestaan, begon zijn bloedige tocht door verscheidene dorpen met het doden van zijn vader in de buurt van Dol-de-Bretagne. Met een ge weer trok hij van deze plaats naar Combourg, Saint Dominuec en Quebriac. Voordat hy kon worden gearresteerd had hy zeven mensen, familieleden en vreemden, dood geschoten. LAMSVLEES OP HET MENU Wie van elk seizoen het mooiste wil eten, krijgt van de patron nu lamsvlees aanbevolen: mals, rijk van smaak, en uiterst gelukkig in gezelschap van een goed glas rode wijn. Aan tafel vertellen wij u er graag meer over! Welkom in de restaurants van het Relais du Centre Secretariaat: 053 - 32 28 66 Fbrsoonlijk gastheerschap aan elke tafel roet voor anker te laten gaan, de noodkreet gisteravond van de ge zagvoerder van het gekaapte toe stel maakte duidelijk dat er voor alsnog geen militaire optie is. Cap tain John Testrake, die met een pi stool op de slaap even vanuit de cockpit met verslaggevers op de luchthaven van Beiroet mocht pra ten, zei dat een poging hem en de andere gegijzelden met geweld te bevrijden op een bloedbad zal uit draaien. „Dan zijn we dood", ant woordde de gezagvoerder met een geforceerde glimlach op een vraag van die strekking. De positie van Nabih Berri, lei der van de sji'itische Amal-bewe- ging en gijzelaar, wordt er met het uur ook niet beter op. Hij dreigt de controle te verliezen over de ex treem-religieuze Hezbollah-partij, waartoe de kapers behoren. Leden van deze groep hebben gedreigd hem met zijn huis te zullen opbla zen als niet alle militieleden van Amal binnen 24 uur Beiroet heb ben verlaten. Meest gezochte Brigacliste gearresteerd ROME (AFP) - De Italiaanse politie heeft met de arrestatie van Barbara Balzarani, de 'meest gezochte' ter- roriste van het land, een aanzien lijk succes geboekt in haar strijd tegen de Rode Brigades. Balzarani, tegen wie 13 arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd, moet op een nog on bekende datum voor de rechter verschijnen in Ostia, bij Rome. De 36-jarige vrouw is een van de belangrijkste figuren binnen de Rode Brigades. Zij wordt er met name van beschuldigd deel te heb ben genomen aan de ontvoering De rechtse oppositiepers be zwijkt echter voor de verleiding, in te stemmen met de kritische en sarcastische geluiden uit het bui tenland. De Eleftheros Typos kwam gisteren met een stunt: haar verslaggevers zouden hebben ont dekt dat men het vliegveld Athene, ook na de verbetering van de om heining naar aanleiding van het ba zooka-incident, op acht verschil lende plaatsen kan binnenkruipen of-klimmen zonder dat er een haan naar kraait, alleen op één plek een oud vrouwtje, dat werd gerustge steld toen de verslaggevers hun perskaart lieten zien. Het is niet zo'n hoogstaande krant, maar het was vorig jaar wel de enige die het rapport publiceer de van de IATA (International Air Transport Association) waarin toen al werd gewaarschuwd dat het vliegveld van Athene onveilig was. De directeur veiligheidszaken van de IATA, Rodney Wallis, zegt premier Papandreou nog in april een brief te hebben geschreven waarin aan dit rapport werd gere- feerd. Behalve Athene zyn er op de wereld nog vijf zulke vliegvelden, aldus Wallis, maar hy noemt wijse lijk geen namen en verklaart alleen dat er twee in het Verre-Oosten lig gen, en de andere drie in het Mid den-Oosten en in Afrika. Zware autobom in Tripoli: 31 doden TRIPOLI (AP/Rtr./UPI/DPA) - By een zware autobom-explosie in een drukke straat in de Noordlibanese stad Tripoli zyn gisteravond 31 do den en meer dan 50 gewonden ge vallen. De politie zei dat een met 150 kilo springstof geladen auto even voor half negen ontplofte voor een drukke winkel, die met de grond gelijkgemaakt werd. Ruiten van kantoorgebouwen werden vernield en voorbijrijden de auto's werden de Middelandse Zee ingeblazen. Ambulances reden af en aan om de gewonden naar de zes ziekenhuizen van de havenstad te vervoeren. Het aantal doden en gewonden steeg vanochtend nog steeds. Het is nog niet duidelijk welke groepering verantwoorde lijk is voor de aanslag. Chirurg bleek half blind WASHINGTON (Rtr.) - De voormalige chef-chirurg in één van Amerika's beroemdste re geringsziekenhuizen moet bin nenkort voor de krijgsraad ver schijnen. Hem wordt onvrijwil lige doodslag op vier patiënten ten laste gelegd. Een woord voerder van de Amerikaanse marine verklaarde woensdag dat hem voorts 22 gevallen van nalatigheid worden verweten. De 54-jarige Donald Billig, zo blijkt nu, is aan het rechteroog bijna blind. Hij werd in 1982 door de marine in dienst geno men en functioneerde als chef- chirurg in het marinehospitaal Bethesda. Dit ziekenhuis is aangewezen om vooraanstaan de Amerikaanse functionaris sen te behandelen, onder wie president Reagan, de ministers en hoge militairen. Drie doden en 28 gewonden in vertrekhal vliegveld FRANKFURT (DPA/AFP/UPI) - Bij een bomaanslag in de vertrek hal van de internationale luchtha ven van Frankfurt zijn gistermid dag drie mensen om het leven ge komen, twee kinderen en een vol wassene. Van de 28 gewonden zijn er vier slecht aan toe. De KLM maakte bekend dat er geen passa giers of medewerkers van de KLM verwondingen hebben opgelopen. Volgens de Westduitse politie is bij de aanslag een hoogexplosieve stof gebruikt. De ontploffing sloeg een gat van een vierkante meter in de betonnen vloer. Specialisten van de Westduitse politie zijn onderzoek begonnen. Volgens i politiewoordvoerder is de verant- den. De "politie evacueerde de ver- De aanslag zou even na 17.00 uur plaatselijke tijd plaats hebben vin- woordelijkheid voor de aanslag trekhal. Êr werd echter geen bom nog niet opgeëist. Eerdere berich- gevonden en de hal werd Rechter: plaatsing Pershings strijdig met Duitse grondwet FRANKFURT (DPA/UPI) - Een rechtbank in Frankfurt is van oor deel dat de plaatsing van Ameri kaanse Pershing-II-raketten in de Bondsrepubliek in strijd is met de moord op Aldo Moro, de grondwet. Op grond hiervan zyn voorzitter van de christen-demo cratische partij, in 1978. Ook zou zy de hand hebben gehad in de ont voering van de Amerikaanse gene raal James Lee Dozier, die gisteren zes studenten vrijgespro ken die hadden deelgenomen aan een blokkade rond een Amerikaan se legerbasis in Frankfurt. De blokkade in december 1983 1982 door de politie werd be- tegen de raketten stationering 1 „vrijd. Balzarani, ook 'Sara' genoemd, maakte deel uit van de strategische leiding van de terroristische bewe ging. volgens de rechtbank niet grondwettig maar een wettelijke uitoefening van de grondrechten van vrijheid van meningsuiting en vrijheid van vergadering wijkt de rechtbank af van de heer sende rechtspraak in de Bondsre publiek dat geweldloze zitacties op straat „onwettige provocaties met geweld" zijn. De rechter concluceerde dat de regering met het verlenen van toe stemming aan de plaatsing van ra ketten de grondwet op twee pun ten had geschonden. De statione ring van de Pershings zou juist de bevolking van de DDR bedreigen, wat in strijd is met het herenigings uitgangspunt in de wet en het zou een „ontoelaatbare dreiging van geweld" vormen. ten dat de politie een tweede bom had gevonden en onschadelijk ge maakt, konden nog niet worden bevestigd. De bom was verstopt in een af valbak in het midden van de ver trekhal in de buurt van de balies van verschillende internationale luchtvaartmaatschappijen, zo ver klaarden luchthavenfunctionaris sen. Zij zeiden dat de bom om 14.42 uur (onze tijd) ontplofte, kort na de grootste middagdrukte. De politie heeft na de ontploffing een wegen van en naar het vlieg veld afgezet om ziekenwagens vrije doorgang te kunnen verlenen. Het vliegverkeer werd enige tijd stil gelegd. Volgens woordvoerder Karl- Heinz Wagner van de politie deed de ontploffing zich voor in een ge deelte tussen de incheck-balies enkele luchtvaartmaatschap- nuten opnieuw voor het publiek opengesteld. De luchthaven van Frankfurt is de drukste op het Europese vaste land. In 1983 werden er 12,3 mil joen internationale reizigers ge teld. V-raad voor sancties tegen Zuid-Afrika VERENIGDE NATIES (UPI/Rtr) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren een re solutie aangenomen waarin Zuid- Afrika veroordeeld wordt voor het onthouden van onafhankelijkheid pijen en de toegang tot een bezoe- aan Namibië. Dertien landen stem- 'Communicatie in Heizelstadion verliep slecht' den voor, de Verenigde Staten en Groot Brittannië onthielden zich van stemming. In de resolutie worden landen opgeroepen zelf sancties tegen Zuid-Afrika te nemen zoals het stopzetten van investeringen en - het beperken van sportieve en cul- de explosie zich voordeed, turele contacten. De resolutie, een i die van de luchtvaartmaat- afgezwakte versie om een veto van pijen van Iran, Spanje en de VS of Groot Brittaniè te ontwij- Griekenland, alsmede een infor- ken, omschrijft de door Zuid-Afri- kersterras. De incheck-balies den volkomen vernield.De slacht offers werden in eerste instantie naar een kliniek op het vliegveld. Pas later werden ze naar zieken huizen vervoerd. De voornaamste balies in de buurt van de plaats hetbeperken matiestand van de Lufthansa, het leven geroepen interim- regering in Namibië als 'van nul en BRUSSEL - "Er zijn vele kleine fouten gemaakt die samen een gro te fout vormden". Dat zei de com mandant van de Belgische Rijks wacht, generaal Robert Bernaert, gisteren over het politie-optreden tijdens het drama in het Brusselse Heizelstadion op 29 mei. door Hans de Bruyn Bernaert werd gisteren gehoord door de speciale parlementaire commissie, die een onderzoek in stelt naar de gang van zaken rond de Europa-Cupfinale, welke uitein delijk 38 mensen het leven kostte en 450 gewond raakten. Volgens de rijkswachtcomman dant is door de leidende politie functionarissen een groot aantal fouten gemaakt. Het vak Z, waarin de omgekomenen - hoofdzakelijk Italiaanse supporters - zich be vonden, was onvoldoende door rijkswachters afgescheiden van het aangrenzende vak met Liver- pool-aanhangers, aldus de gene raal. Bovendien was sprake van een volstrekt onvoldoende coördinatie tussen de rijkswachters binnen en .buiten het stadion, alsmede de plaatselijke politie. Zo bleek nie mand buiten - waar de rijkswacht de supporters die naar binnen wil den controleerde - op de hoogte te zijn van de spanningen die in het stadion optraden. Er was, zo bleek uit het verhoor, kennelijk niemand die de rijks wachtcommandant (een majoor die donderdag wordt gehoord) die zich buiten het stadion bevond, op de hoogte hield. Daardoor waren in het stadion onvoldoende rijks wachters aanwezig toen de Britse en Italiaanse supporters met elkaar slaags raakten. Bernaert uitte overigens ook kri tiek op de Belgische voetbalbond en de gemeente Brussel, respectie velijk huurder en eigenaar van het Heizelstadion. De afscheidingen buiten het stadion waren slecht, waardoor talloze supporters ge makkelijk zonder controle naar binnen konden. Ook in het stadion voldeden de hekken en afscheidin gen niet. Dinsdag was al duidelijk gewor den dat de rijkswacht waarschu wingen van de voetbalbond over dreigende ongeregeldheden in de wind had geslagen. Bovendien ble ken commandanten die werden ge zocht door secretaris Roosen van de Belgische voetbalbond, onvind baar. De enige hoge rijkswachter in het stadion bleek generaal Ber naert zelf, maar die zat er als voet baltoeschouwer. Toen de omstandigheden uit de hand waren gelopen en de coördi natie van de rijkswachters niet naar behoren verliep, greep Ber naert in en nam het bevel van de operatie op zich. Toen waren ech ter de doden en gewonden al geval len. Bernaert begon zyn verhoor met het vertonen van een drie kwartier durende videoband van de gebeur tenissen die vooraf gingen aan het Heizel-drama en de ramp zelf. De band toonde ook beelden van de meeste Britse supporters die 's middags al door de Brusselse bin nenstad trokken. Ook daarvoor had de rijkswacht veel manschap pen moeten inzetten, betoogde Bernaert. Beierse autoriteiten meMen dat gener waarde'. Wanneer Zuid-Afri- een reisbureau op het hoofdstation ka de onafhankelijkheid van Nami- van Munchen was opgebeld door bië blyft bi0kkeren, zal de Veilig- i«J?™ige^aar" heidsraad gedwongen worden zelf sancties te nemen, aldus de resolu- ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7