Hogere premies bij ziektekosten 'Pro-Bouterse Liga is vogelvrij' Mishandeling door agenten onderzocht Particuliere verzekeraars: Milieudefensie bepleit verbod reclamevliegen Kabinet houdt vast aan opvatting Tamils Provinciale politie is goedkoper dan gedacht DONDERDAG 20 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD/ANP) De particuliere ziektekostenverzekeraars willen dat de overheid toestemming geeft voor een premieverhoging van 4 tot 5 procent per 1 juli van dit jaar. De premieverhoging is bedoeld als bijdrage in de kosten die de verzekeraars moeten vergoeden aan de ziekenfondsen voor het overeind houden van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Daarmee is voor het tweede halfjaar een bedrag van 90 miljoen gulden gemoeid. AMSTERDAM (ANP) - Milieude fensie wil een algeheel verbod op het reclamevliegen. De vereniging heeft dit geschreven aan de Twee de Kamer. Zij ontvangt „met de re gelmaat van de klok tal van brie ven en telefoontjes van mensen die ernstige hinder ondervinden van de reclamevluchten". Milieudefensie vraagt al jaren jaren 'geen enkele beperking' op- aandacht voor de geluidhinder door de kleine luchtvaart. Vooral de reclamevliegerij is „ons een doorn in het oog", zo schrijft de vereniging. Zij wijst er op dat de fracties reclamevliegen, aldus ieudefensie. Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en waterstaat liet gisteren weten dat er nog dit jaar nieuwe richtlijnen zullen wor- over geluidhinder door reclame- vliegtuigen komen. Het aantal reclamevluchten bo ven ons land neemt overigens af. Uitgedrukt in vliegtijd ging het in 1984 om bijna 10.000 vlieguren. In 1982 werden er nog 12.500 vliegu ren gemaakt. Volgens de woordvoerder van perken. Aan een vliegverbod denkt het ministerie heeft een onderzoek de RLD niet. Wel aan een beper king van de duur van de vluchten, met name waar het gaat om vluch ten uitgevoerd boven de grote ste den op momenten dat daar enige tijd geleden uitgewezen dat het in het algemeen met de geluid hinder veroorzaakt door reclame- vliegtuigen nogal meevalt. Bij een onderzoek naar de ervaring menten plaatsgrijpen. Het gebeurt geluidoverlast veroorzaakt door 34 PvdA, WD en D'66 in de Tweede den uitgevaardigd door de Rijks- vooral bij dit soort evenementen, geluidsbronnen plaatsten de on- aldus de woordvoerder, dat er de dervraagden de overlast van recla- laatste tijd meer gerichte klachten mevliegtuigen op de 32ste plaats. Het plan van de particuliere verze keraars wijkt af van de vorig jaar met de overheid overeengekomen koers voor dit jaar. Dat komt onder meer doordat enkele kleine ziekte kostenverzekeraars het geld niet meer kunnen opbrengen. In 1984 betaalden de particuliere verzeke raars f 180 miljoen; voor de eerste helft van dit jaar werd f90 miljoen opgebracht. Tot dusver werd dit geld uit de zogeheten vergrijzings reserve geput. Een en ander bleek gisteren uit mededelingen van hoofddirecteur J. II. Bok van Het Zilveren Kruis en de verzekeringsmaatschappij VGCN. Deze twee verzekeraars zyn onlangs gefuseerd en hebben nu samen een half mihoen verze kerden met een omzet van bijna 600 miljoen. Daarmee zijn ze de grootste particuliere verzekeraar op het gebied van ziektekosten (15 procent van de markt) in ons land. Bok liet doorschemeren dat er ook maatschappijen zijn die het geld voor de ziekenfondsen niet meer willen betalen. In elk geval heeft het grootste deel van de maatschappijen die zijn aangeslo ten bij het Kontaktorgaan Lande lijke Organisaties Ziektekosten verzekeraars (KLOZ) problemen met de overdracht van het geld naar de ziekenfondsen. Het Zilveren Kruis zelf vindt dat het geld (waarvoor ook een con tract is gesloten) moet worden be taald. De wetsvoorstellen om de vrijwillige verzekering op te heffen zijn inmiddels bij het parlement, zodat de situatie per 1986 anders wordt. Vergrij zingsreserve Als een premieverhoging per 1 juli er niet in zit, denken de verze keraars aan een verrekening per 1 januari volgend jaar. Een andere mogelijkheid is dat er wordt geput uit de vergrijzingsreserve, die op wettelijk voorschrift moet worden aangehouden. Ook zouden de ver zekeraars het bedrag van f 90 mil joen niet kunnen betalen en er een andere oplossing voor kunnen zoe ken. Eventueel moet dan de pre mie voor de vrijwillige zieken fondsverzekering fors worden ver hoogd. Hoewel het KLOZ in prin cipe geen voorstander is van zo'n verhoging, zal zij wel als mogelijk heid worden voorgelegd aan staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken). In Den Haag wordt aangenomen dat de overheid weinig voor zo'n verhoging zal voelen vanwege de nadelige gevolgen voor de koop kracht. Eind 1984 kondigde staats secretaris Van der Reyden (volks gezondheid) nog aan dat de ziekte kostenpremies in 1985 niet zouden worden verhoogd. Het ziet er veel eer naar uit dat er wordt gekozen voor het - opnieuw - putten uit re- Solidariteit Overigens is Het Zilveren Kruis (oorspronkelijk afkomstig uit zie kenfondskring) tegen opheffing van de vrijwillige verzekering, de in het belang van de verzeker den (800.000) en van de werkgele genheid bij de ziekenfondsen, al dus Overmars. Als de wetswijziging toch door gaat zouden vrijwillig verzekerden die naar de particuliere markt moe ten, bij de zogeheten bovenbouw instellingen (zoals Het Zilveren Kruis) moeten worden onderge bracht, Die verzekeraars laten hun administratie door de ziekenfond sen uitvoeren. Dan blijft de werk gelegenheid bij de fondsen behou den en kan de verzekerde bij het zelfde adres terecht, aldus de woordvoerders van Het Zilveren Kruis. Geschorst voor verzet tegen deurdelersregel TILBURG (ANP) - Een medewer ker van de sociale dienst in Til burg, de 31-jarige Koen van Doo- ren, is door het college van B en W van die gemeente in afwachting definitief ontslag sinds dins- DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren op paleis Huis ten Bosch de traditionele Ko- ninginneharing in ontvangst geno men. Zij kreeg het vaatje zeebanket van mevrouw P. Kuyt, echtgenote de schipper van de IJmuiden dag geschorst omdat hij op gewe- 207. De Koninginneharing werd tensgronden weigert werken aan de uitvoering als het kabinet nu heeft voorge- voordeurdelersregeling. Dat heeft steld. Men laat dan de solidariteit het gemeentebestuur gisteren be- tussen de diverse groepen verze kerden los, aldus zei de directeur van Het Zilveren Kruis, mr. P. Overmars. kendgemaakt. Naar aanleiding van de kwestie nam het college ook het algemeen principebesluit om nu of in de toe- moeten worden onder- komst geen enkel gewetensbe- zocht of deze verzekering, eventu eel in afgeslankte kan worden gehouden. Dat i te erkennen van Tilburgse DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft vasthouden aan het stand punt dat de in ons land verblijven de Tamils die niet in aanmerking komen voor politiek asiel, kunnen worden teruggezonden naar het zuiden van Sri Lanka. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) en staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) zien geen aanlei ding op basis van recente gebeur tenissen op het eiland de conclu sies van het zogeheten rapport-Wij- naendts te herzien. De kamercommissies voor bui tenlandse zaken en justitie voer den gisteren overleg met de twee bewindslieden ter voorbereiding van het vpltallige debat van vol gende week over de situatie van de Tamils in ons land. De CDA'er Van den Toorn kenschetste het rap- port-Wijnaendts als een 'moment opname'. Hij vroeg Van den Broek of de gewelddadigheden die sinds de terugkeer van de missie hebben plaatsgevonden en enkele buiten landse rapporten geen aanleiding vormen het oordeel over de veilig heid in het zuiden van Sri Lanka te herzien. Van den Broek vindt echter dat enigingVluchtelingenwerk Neder- kan worden gesproken van een bij komende positieve ontwikkeling, nu de Srilankaanse regering een wapenstilstand heeft gesloten met de vijf voornaamste verzetsgroepe ringen. Die biedt vólgens hem de mogelijkheid voor een politieke oplossing van het gewapende con flict op het eiland. Volgens de minister is er in inter nationale kring tot op heden door niemand enig bewijs aangedragen dat de conclusies uit het rapport- Wijnaendts kan weerleggen. Hij wees erop dat soortgelijke rappor ten van de Westduitse en Zwitserse ligheid van Tamils op Sri Lanka. stand ambtenaren tegen uitoefening hun functie of onderdelen daarvan. „We achten het niet goed denkbaar dat een gemeenteambtenaar gewe tensbezwaar kan hebben tegen uit oefening van zijn functie. De werk zaamheden betreffen immers voor bereiding en uitvoering van demo cratisch genomen beslissingen, uitzonderlijke situaties - bij voor beeld een vreemde bezettings macht - daar gelaten", aldus B en Ambtenaren die worden ge schorst na werkweigering wegens gewetensbezwaren kunnen vol gens het Tilburgse gemeentebe stuur geen aanspraak maken op wachtgeld of een uitkering van de gemeente. Volgens van Dooren heeft het ge meentebestuur niet inhoudelijk naar zyn gewetensbezwaren geke ken, die hij in twee brieven ken baar heeft gemaakt. Ook op een verzoek van zijn kant om elders binnen het gemeentelijk apparaat te worden herplaatst zijn B en W volgens Van Dooren niet ingegaan. De geschorste consulent is van plan juridische stappen te onder nemen tegen de beslissing van B Van den Broek: geen bewijs. (foto GPD) regering weliswaar tot andere uit komsten komen, maar dat die niet met voorbeelden worden gestaafd. Hetzelfde geldt volgens de minis ter voor de rapporten van Amnesty International en het Hoge Com missariaat voor de vluchtelingen van de VN. Amnesty Nederland en de Ver- land (WN) hebben gisteren baasd en verontwaardigd gerea geerd op het vasthouden van het kabinet aan zijn eerder ingenomen standpunt. Woordvoerders van beide organisaties zeiden verwacht te hebben dat het kabinet met een 'genuanceerder' standpunt naar buiten zou komen, onder meer vanwege de gebeurtenissen in Sri Lanka sinds de terugkeer van de commissie-Wijnaendts naar Neder land en de recent ingenomen standpunten van de Bondsrepu bliek en Zwitserland i W. ook aangevoerd door de kotter Kat wijk 167. In het midden burgemees ter Molendijk van IJmuiden. (foto ANP) Traditie wordt bende fataal SCHIJNDEL (ANP) - Een kennelijke hang naar traditie heeft twee inbrekers de das omgedaan en de politie in staat gesteld een complete bende in te rekenen. Die bende, bestaan de uit tien verdachten, maakte bij een overval en diverse in braken bijna 170.000 gulden buit. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dat gisteren meegedeeld. Zowel in 1983 als in 1984 werd in de nacht van 30 april op 1 mei ingebroken in een gara gebedrijf in Schijndel. De poli tie gokte erop, dat ook dit jaar in dezelfde nacht een inbraak zou worden gepleegd en zette een val op. Dat werd twee in brekers fataal. Hun aanhou ding leidde uiteindelijk tot de arrestatie van nog eens acht verdachten, in leeftijd varië rend van 21 tot 37 jaar. De vier hoofdverdachten, afkomstig uit Den Bosch, zitten nog in voorarrest. De twee inbrekers, die in Schijndel in hun kraag werden gegrepen, ontkennen in 1983 en '84 te hebben ingebroken. AMSTERDAM (ANP) - Het Ge rechtshof in Amsterdam heeft op dracht gegeven een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen tegen vier agenten van het bureau War moesstraat in Amsterdam, omdat zij mogelijk een demonstrante, de 24-jarige C.A.M. Groot, hebben mishandeld. Dat zou zijn gebeurd bij een mislukte poging tot bezet ting van de Amsterdamse Effec tenbeurs in november 1983. Dit bleek gisteren uit een be schikking van het hof en uit een verklaring van de advocaat van de vrouw, mr. H.G. Kersting, van het Advocatencollectief Amsterdam- Noord. De vrouw heeft met haar klacht bij het hof aangeklopt, omdat de officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam eerder besliste geen rechtsvervolging in te stellen in deze zaak. De mislukte bezettingsactie was gericht tegen de 3-procent-kortin- CARAVANGAS - De politie heeft op een camping in het Gelderse Ruurlo een onderzoek verricht naar een aantal gasaansluitingen in caravans op vaste staanplaatsen. Van de 97 onderzochte aansluitin gen werden er 87 niet in orde be vonden. De politie onderzoekt de komende weken de overige vijf campings in Ruurlo, aldus een woordvoerder van de politie. gen op de ambtenarensalarissen en uitkeringen. De demonstranten wilden in het beursgebouw 'aande len van armoede' verkopen. Bij het naar buiten drijven van de mensen die het beursgebouw wilde bezet ten, zouden de agenten volgens mr. Kersting de mensen op elkaar heb ben geduwd en zelfs klappen heb ben uitgedeeld. Eén agent zou op mevrouw Groot, die vanwege een geparkeerde auto voor de deur van de nooduitgang niet makkelijk kon wegkomen, hebben ingeslagen. Nadat zij had geprobeerd weg te lopen deed een tweede agent het zelfde, aldus mr. Kersting. Een der de agent stak later weer een voet tussen haar benen waardoor de vrouw viel. Deze agent begon ver volgens ook op haar in te slaan, geassisteerd door een collega met hond en wapenstok. Volgens mr Kersting is de vrouw daarna op straat in elkaar gezakt en bewuste loos geraakt. Zij is met een ambu lance naar een ziekenhuis gebracht en heeft nog geruime tijd last ge had van hoofdpijn en een bult op het hoofd, aldus de advocaat. Hij zegt dat het de eerste keer is dat een gerechtelijk vooronder zoek is gelast naar misdragingen door agenten. Zodra de rechter commissaris die met het onder zoek is belast klaar is, zal het hof beslissen of de agenten zich voor de strafrechter moeten verant woorden. Agenten logen over snelheid bij aanrijding DEN HAAG (ANP) - Twee functio narissen van het bijzondere bij standsteam van de rijkspolitie heb ben tot twee keer toe gelogen over hun eigen snelheid toen ze betrok ken raakten bij een aanrijding. Dit concludeert de nationale ombuds man dr. J.F. Rang in zijn verslag over een klacht van een vrouw uit Rijswijk, die in januari 1983 in Den Haag door twee auto's werd aange reden. Beide voertuigen werden bestuurd door leden van het bij standsteam. In een van de auto's zat de am bassadrice van Turkije, de andere fungeerde als begeleidend voer tuig. De auto's reden op een voor- rangsweg met een snelheid - zo verklaarden de twee agenten later tegenover de Haagse politie - van 60 70 kilometer per uur; er is daar 50 toegestaan. De vrouw draaide die weg op, maar bleek de snelheid van de twee auto's te hebben on derschat. Later bleek uit remproe ven, dat de snelheid van de twee auto's ongeveer 95 kilometer moet zijn geweest. Een getuige bevestig de dat. Dr. Rang heeft tijdens zijn onder zoek aangedrongen op maatrege len die politiefunctionarissen de zelfde snelheidsbeperkingen op leggen als andere weggebruikers. Er mag alleen harder worden gere den in bijzondere gevallen. Minis ter Korthals Altes (justitie) heeft dit inderdaad onder de aandacht van de politie gebracht. De twee agenten zijn wel onderhouden over hun gedrag, maar verder niet offi cieel berispt. De ombudsman heeft de rijkspo litie verder verweten niet erg te hebben meegewerkt aan een vlotte afwikkeling van de zaak. Ook het Openbaar Ministerie was nogal laks in de zaak en gaf de echtge noot van de vrouw pas na veel vij ven en zessen inzage in het proces verbaal. Overigens is de schade- kant van de zaak nog steeds niet afgewikkeld. Moord bekend AMSTERDAM (ANP) - Met de aan houding en de daarop volgende be kentenissen van zes jongens in Antwerpen heeft de politie de moord op de 71-jarige J. Moen be gin juni in diens woning aan de Kostverlorenkade in Amsterdam opgelost. Dit heeft een woordvoer der van de Amsterdamse politie gisteren meegedeeld. De zes heb ben weliswaar allen bekend in de nacht van 2 op 3 juni aanwezig te zijn geweest bij het om het leven brengen van Moen, maar de politie weet nog niet wie de dodelijke messteken heeft toegebracht. Op dit punt wordt het onderzoek nog voortgezet. AMSTERDAM (GPD) - De Liga volgens hem al vrij snel tijdens de van Surinaamse Patriotten, een verhoren vaststond, bleef Breeveld duizend man sterke pro-Bouterse- tot en met zaterdag j.l. in arrest. Hij beweging in Nederland, voelt zich overweegt een schadeclaim tegen DEN HAAG (GPD) - De invoering van provinciale politiekorpsen is veel goedkoper dan tot nu toe is aangenomen. Het bureau Berenschot heeft berekend, dat de kosten ongeveer 850 miljoen gulden bedragen. De mi nisters Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) hebben altijd beweerd, dat de oprichting van provinciale politie tussen de één en vier miljard gulden zou kosten. Die hoge kosten waren voor de bewindslieden in februari van dit jaar aanleiding om af te zien van de afspraak in het regeerakkoord om rijkspo litie en gemeentepolitie samen te voegen tot een provinciaal korps. CDA en WD betreurden dat besluit en vroegen de ministers de invoerings kosten nog eens opnieuw te laten berekenen. De ambtelijke werkgroep die de kosten in eerste instantie had bere kend, is volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken van een veel somberder beeld uitgegaan. De kosten van de admini stratieve afhandeling van ontslag- en aanstellingsprocedures, van tijdelij ke extra arbeidskrachten en van het aantrekken van externe deskundi gen zijn volgens de berekeningen van Berenschot veel lager. Het nieuwe voorstel van de ministers, waarin de huidige situatie wordt gehandhaafd maar meer samenwerking tussen de beide korpsen wordt beoogd, gaat volgens Berenschot ongeveer 680 miljoen gulden kosten. Het rapport van Berenschot, dat gisteren naar de Tweede Kamer is ge zonden, moet nog door de fracties worden bestudeerd. De woordvoerders van de drie grote fracties konden vandaag nog geen commentaar geven. vogelvrij. De beweging heeft ge- dreigd met tegenmaatregelen, leden HBHHmiHi opnieuw kunnen worden opgepakt en niet de bescherming genieten waar iedere andere burger in Ne derland recht op heeft. De Liga heeft gisteren veront waardigd gereageerd op de aan houding van hun lid Ed Breeveld, die vorige week woensdag met veel machtsvertoon in Montfoort werd gearresteerd als verdachte van de moord op drie leden van een popgroep in Rijswijk, in maart van dit jaar. Hoewel zijn onschuld Justitie in te dienen. Breeveld (43) werd volgens Liga-leider Ludwich uit Suriname, wanneer de van Muiier aangehouden omdat hij deze groepering steeds actief lid is van de Liga, die vanuit Nederland de steun aan het be wind van Bouterse wil uitdragen. Breevelds arrestatie was de tweede aanhouding van een Liga lid binnen korte tyd, waarbij het in beide gevallen ging om verdenking van betrokkenheid bij de schiet partij in het gebouw van de Suri naamse Bevrijdingsraad. Eerder werd in Den Haag ook een ander lid van de Liga met zijn auto klem gereden en door de politie uitvoe rig verhoord. Afgelopen weekein de werd een Surinaamse minister in Den Haag gemolesteerd door twaalf anti-Bputerse gezinde land genoten. In een emotionele verklaring vertelde Breeveld, die steriliseer- der is bij een vleesverwerkend be drijf, hoe hij door een overmacht aan politie in zijn woning in Mont foort werd opgepakt. „Het was dat mijn blanke kamerhuurder ook in de kamer was, anders hadden ze misschien nog wel geschoten ook', aldus Breeveld, die schatte dat ze ker honderd politiemensen bij die aanhouding waren ingeschakeld. „Ik heb me altijd duidelijk sym pathiek opgesteld tegenover de grondgedachte van een gedekolo niseerd Suriname. Ik ben geen held en ook geen martelaar. Maar ik wil niet het slachtoffer worden van dirty tricks die uitgehaald wor den". Zonder het rechtstreeks te zeggen, gaf hij- daarmee aan dat de verdachten van de schietpartij vooral moeten worden gezocht in kringen van de Surinaamse Bevrij dingsraad. wat anti-Bouterse is mag hier in Nederland vrijelijk zijn gang gaan. Demonstraties, het bekladden en bezetten van ambassade en consu laat, terwijl ieder lid van de Liga blijkbaar iedere dag zonder enige reden opgepakt kan worden. Dat kan zo niet doorgaan". Volgens Van Muiier zal ook Suri name de leden van de Liga steunen als de bescherming van de leden onvoldoende blijkt. Bezorgdheid Van Muiier, net teruggekeerd van een verblijf van anderhalve maand in Suriname, waar hij nau we contacten met bevelhebber worden opgericht, dat Bouterse onderhoudt, sprak op de tionaire beweging persconferentie ook namens de Surinaamse regering bezorgdheid uit over de toenemende aanvallen op pro-Bouterse gezinden. „Alles Hij kondigde aan dat binnenkort in Nederland een afdeling van de Beweging van de 25ste februari zal de revolu- w bevelheb ber Bouterse. Daarvan zullen dan zowel Liga-leden als leden van de Unie voor Volksdemocratie deel uitmaken. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5