Maatregelen gemeente om discriminatie te bestrijden Stevenshof krijgt 82 energiezuinige premiewoningen Gemeente koopt fabriek Glaseom Pleidooi voor garantiefonds bij kredietbank voor minima Centraal meldpunt bij burgerraadslieden Zorg raadsleden over financiën nieuwe woningbouwvereniging SP: uitkering bouwvakkers niet korten PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 20 JUNI 1985 LEIDEN - In de nieuwe woonwijk Stevenshofpolder wordt dit jaar een begin gemaakt met de bouw van 82 energiebesparende wonin gen. De woningen zijn een ontwerp van het architectenbureau Bakker en Boots uit Schagen. Dit bureau heeft op diverse plaatsen in Neder land al energiebesparende projec ten in de sociale woningbouw ge realiseerd. Uitgangspunt van hun woningontwerpen is de woonlas ten voor de toekomstige bewoners zo laag mogelijk te houden. Het bureau tracht dit onder meer te verwezenlijken door optimale isolatie, een vloerverwarmingssys- teem met warmteterugwinning of luchtverwarming en een energie- bewuste verkaveling, dat wil zeg gen: een situering waarbij de wo ningen zoveel mogelijk zonne warmte opvangen en waarbij af koeling van de gevels door wind zoveel mogelijk wordt beperkt. Opvallend element in de Leidse woningen is dat ze worden uitge voerd met een serre. Afhankelijk van het woningtype en de bezon ning kan de toekomstige bewoner kiezen voor een serre met een gla zen afdekking of een afdekking met dakpannen. Het architecten bureau ontwierp soortgelijke wo ningen voor een proeftuinproject in Hoofddorp waar aanzienlijke be sparingen werden bereikt. "Verwacht wordt dat de energie kosten van de Leidse woningen be neden de honderd gulden per maand zullen liggen. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) zei, gisteravond in een raadscommis sie, te vrezen dat gezien de lage energiekosten van woningbouw projecten in de Stevenshofpolder de opbrengst van de stadsverwar ming voor het energiebedrijf Rijn land wel eens zou kunnen tegen vallen. Bungalows De energiezuinige woningen worden gebouwd als premie-B-wo ningen. De koopprijs zal rond de 142.000 gulden liggen. In de raads commissie voor volkshuisvesting werden gisteravond ook de plan nen gepresenteerd voor de bouw van elf schakelbungalows in de Stevenshofpolder (koopprijs: 150.000 gulden) en het ontwerp voor 46 premie-A-koopwoningen die een dubbele breedtemaat krij gen. De bedoeling van de gemeen te is dat de eerste paal voor alle drie de woningbouwplannen voor het einde van dit jaar de grond in Sloop en woningbouw i De energiebesparende woningen in de Stevenshof, die van een serre zullen worden Verbouwing van 'armenbakkerij' LEIDEN - De verbouwing van de vroegere 'armenbakkerij' aan de Oude Rijn, van de her vormde diaconie, vordert ge staag. In september wordt het gebouw heropend. Het krijgt weer een diaconale bestem ming. De Vrijwilligerscentrale, de Stichting Vluchtelingen werk en de Stichting Bureau voor Maatschappelijk Werk worden er in ondergebracht. In het gebouw komt ook verga derruimte voor de diaconie en een kantoortje voor de diaco naal predikant. Vroeger werd er brood ge bakken voor de armen van Lei den. Daarna was het pand ja renlang aan een bedrijf ver huurd, alvorens het weer ter beschiking kwam van de her vormde diaconie. De verbou wing was mede mogelijk dank zij subsidies van de gemeente en het ministerie van WVC. LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden willen een groot aantal maatregelen nemen die dis criminatie in Leiden moet tegengaan of voorkomen. Deze maatregelen staan in de ontwerpnota anti-discri- minatiebeleid van het colle ge die gisteren is gepubli ceerd. Burgers krijgen de gelegenheid te reageren op de voorstellen. Schrif telijke reacties kunnen van 15 juli tot 30 september naar de gemeente worden gestuurd. Op 12 september zal bovendien een inspraak-bijeen komst worden gehouden. Daarbij zullen speciaal voor Turkse en Ma rokkaanse burgers tolken aanwe zig zijn. In de nota wordt onder meer voorgesteld om een centraal meld punt in te stellen waar burgers met klachten en meldingen over discri- minatie terecht kunnen. Dit meld punt zou bovendien klachten moe ten doorgeven aan politie of justi tie en controle moeten uitoefenen op de afhandeling van klachten. Het college heeft het plan hiervoor minstens een halve arbeidsplaats beschikbaar te stellen. Om het meldpunt onafhankelijk te kunnen laten opereren van gemeente en politie - zodat mensen niet wor den afgeschrikt als ze over deze in stanties een klacht willen indienen - willen B en W het onderbrengen bij het Instituut Burgerraadslie den. Als het een beetje meezit zou het meldpunt al in oktober van dit jaar kunnen beginnen. Het college stelt ook voor een be leidsmedewerker te benoemen die contact moet onderhouden met de Leidse bevolking en die periodiek overleg tussen gemeente en verte genwoordigers van gediscrimi neerde groepen moet ondersteu nen. Bij de gemeente zelf zal trou wens ook een punt worden inge steld waar 'ongewenste intimitei ten' kunnen worden gemeld. Onderwijs Burgemeester en wethouders willen in de loop van dit jaar een eenmalige bijdrage van 23.000 gul den beschikbaar stellen voor anti discriminatie-activiteiten. Daarbij wil het college het echter niet la ten. Het is de bedoeling dat er dit jaar wordt onderzocht wat de mo gelijkheden zijn voor een meer langdurige subsidiëring van anti discriminatie. Geld wil het college ook beschik baar stellen voor anti-discrimina tie-activiteiten in het onderwijs. Het is bereid hiervoor 30.000 gul den op tafel te leggen. Overigens is door de Stichting welzijn buiten lander 'Rijn en Lek' en het 'Komi- tee Leiden tegen Fascisme' een se rie lessen gemaakt die op dit mo ment worden gebruikt op de Rem brandt scholengemeenschap en de Nieuwe Vaart scholengemeen schap. Als deze lessen bevallen, zal de serie volgend jaar aan alle scho len voor voortgezet onderwijs in Leiden worden aangeboden. B en W van Leiden willen voorts dat de gemeente bij het aannemen van nieuwe werknemers voorrang geeft aan leden van etnische min derheden, net zoals dat nu al het geval is bij vrouwen. De werkne mers moeten uiteraard wel ge schikt zijn voor de functie waar voor zij worden aangenomen. De gemeente moet, aldus het col lege, ook overwegen een vertegen woordiger van een etnische min derheid toch een baan te geven als hy niet beschikt over de juiste di ploma's maar wel voldoende erva ring heeft voor dat werk. Zelfs is het het overdenken waard buiten landers een baan te geven als zij toezeggen op korte termijn de be nodigde cursussen te volgen. Potenrammen Het college voelt er niet zoveel voor om in de algemene plaatselij ke verordening aanvullende regels op te nemen ter bestrijding van discriminatie. Het college vindt dat dit meer een zaak is voor het rijk en zal er daarom ook bij het rijk op aandringen dat er snel een 'brede' anti-discriminatiewetgeving in het leven wordt geroepen. Bovendien willen B en W samen met de commissaris van politie en en het Openbaar Ministerie een ac tief vervolgingsbeleid tegen discri minatie bevorderen. Ook willen zij burgers aanmoedigen eerder aan gifte te doen van discriminatie dan nu het geval is. Daarnaast moeten maatregelen worden ontwikkeld tegen het zogenoemde 'potenram men' (het mishandelen van homo seksuelen). De gemeente wil trouwens on derzoeken of in zakelijke contrac ten de voorwaarde kan worden ge steld dat, wanneer een bedrijf of in stelling discrimineert, dit contract wordt ontbonden. Volgens het col lege zou hiervan een grote preven tieve werking kunnen uitgaan. Probleem is echter wel dat dit in grijpende economische en juridi sche gevolgen kan hebben. Daar naast willen B en W ook onderzoe ken of eventueel alternatieven zijn te vinden voor een dergelijke 'ont bindende voorwaarde'. LEIDEN - De gemeente Leiden koopt voor 600.000 gulden de fa briek van de glasgroothandel Glas eom, aan de Oude Singel. Na de afbraak van het complex is de gemeente van plan aan de Oude Singel en aan de Baatstraat wonin gen neer te zetten. Een deel van het complex blijft staan en wordt ge restaureerd. Het huidige depot van de glasgroothandel aan de Oude Singel zal vermoedelijk worden verplaatst naar een bedrijfsterrein in Leiden. De gemeente kocht al eerder een gedeelte van het Lilo-complex, een chemisch bedrijf aan de Baat- straat, grenzend aan de Glaseom- fabriek. De grond van Lilo is ern stig verontreinigd en moet eerst worden verwijderd, voordat er wo ningen op gebouwd kunnen wor den. Het is de bedoeling van de ge meente het gebied rond de Baat- straat in de loop van volgend jaar te ontwikkelen. Na afbraak van de oude bebouwing en verwijdering van de verontreinigde grond kun nen in totaal zo'n dertig woningen worden gebouwd op de voormali ge bedrijfsterreinen. Met de huidige eigenaar van de Glascomfabriek, het aannemings bedrijf Du Prie, is overeenstem ming bereikt over de aankoop van het complex voor een gunstige prijs. Afgesproken is dat Du Prie, als de gemeente een bouwplan heeft ontwikkeld, als eerste het recht krijgt dit bouwplan voor een redelijke prijs uit te voeren. Du Prie blijft overigens eigenaar van het kantoorgebouw van de Glas eom en zal dit complex aan de Ou de Singel restaureren. In het pand komen appartementen. De raadscommissie voor de volkshuisvesting stemde gister avond in met de aankoop van de Glascomfabriek. I ging ook akkoord met de aankoop door de gemeente van het voorma lige chemisch bedrijf van Bleijs in de Oude Morsch. Na sanering van de met chemische bestrijdings middelen verontreinigde grond zullen aan de Narmstraat zes wo ningen worden gebouwd. De aan vang van de woningbouw is afhan kelijk van een nader onderzoek naar de vervuiling van het voorma lige bedrijfsterrein. Eis: krakers uit pand aan Nieuwe Rijn DEN HAAG/LEIDEN - De onge veer zes krakers van pand Nieuwe Rijn 84/84a moeten het huis ogen blikkelijk verlaten. Dit heeft de ge meente geëist in een kort geding dat gisteren voor de waarnemend president van de Haagse recht bank diende. De krakers waren daarvoor gedagvaard maar zijn niet verschenen. Namens de gemeente betoogde mr. C.H. van Leeuwen voor mr. R.R. Portheine dat het pand inmid dels door de gemeente is verkocht aan de buurman. In de overeen komst is bepaald dat het op 1 juli leeg opgeleverd moet worden. De raadsman zei dat de krakers het huis in de nacht van 22 op 23 april in bezit hebben genomen. Daarbij hebben ze ook het meubi lair in gebruik genomen dat de nieuwe eigenaar er overigens met toestemming van de gemeente al had neergezet. Deze heeft de ge meente al aangeschreven dat zij voor de eventueel hierdoor te lij den schade zal moeten opdraaien. LEIDEN - De fracties in de Leidse gemeenteraad hebben gisteravond in grote lijnen hun instemming be tuigd met de fusienota van de I .eidse woningbouwverenigingen Werkmanswoningen, De Eensge zindheid en de Leidse Woning stichting (LWS). De verschillende partijen gaven, in een vergadering van de raads commissie voor de volkshuisves ting, evenwel blijk van hun grote zorg over de financiële positie van de nieuw te vormen woningbouw corporatie. Het PSP-raadslid De la Mar herinnerde er aan dat de com binatie van de drie corporaties ooit financieel onhaalbaar is genoemd en zei thans nog niet overtuigd te zijn van het tegendeel. De la Mar Uitvoering Op de internationale dag van de muziek '85, morgen dus, zal de streekmuziekschool haar einduit voering houden in de Marekerk te Leiden. Het concert begint om kwart over acht. Swingen Jeugdcircus Jeugdcircus Atleta zal op zon dag een voorstelling (openlucht theater) geven in de Leidse Hout. Aanvang: half drie. Handvaardigheid In het LVC aan de Breestraat 66 is zaterdag weer een swing avond. Verder zal op het zolder café het eerste optreden plaats vinden van de Leidse bluesgroep (MMWOPS). Het optreden begint om elf uur. Eten Repelsteel organiseert op vrij dag in haar eethuis aan de Bree straat 19 een exclusief Japans ve getarisch menu. Er worden ook vrijwilligers gezocht die interesse hebben in het bereiden en serve ren van vegetarisch eten. Iedereen met interesse voor handenarbeid is welkom op de expositie die de SKL morgen en overmorgen organiseert. V/erk- LiteratUUT stukken van de opleiding 'krea- tieve handvaardighied' worden dan in het gebouw van K O Het literair cafe van SSR orga- aan de Oude Vest 45 tentoonge- niseert vandaag een avond over steld. Openingsuren: vrijdag van Multatuli. Spreker is Multatuli- zeven uur 's avonds tot negen uur kenner Van den Bergh. Aanvang en op zaterdag kan men van tien van de avond: acht uur. Fietsen Rommelmarkt In het Sint Elisabeth Gasthuis hof aan de Caeciliastraat wordt zaterdag een rommel-kleding- bloemen en plantenmarkt gehou den. De opbrengst zal geheel ten goede komen aan een groot scherm voor de video. Men kan op de markt terecht van elf uur tot Het bestuur van wijkvereni- ging Aktief organiseert zondag in samenwerking met de show groepen Aktief de jaarlijkse fiets- puzzeltocht door een deel van het polderlandschap rond Leiden. De afstand bedraagt 32 kilome ter en er zijn vier controleposten. Er kan worden gestart vanaf elf uur bij de rolschaatsenbaan aan de Van 's Gravesandestraat in Leiden zuidwest. LEIDEN - De fracties van de PPR en PSP in de Leidse gemeenteraad pleiten voor het instellen van een garantiefonds bij de gemeentelijke kredietbank voor mensen met de laagste inkomens. Dit is een van de voorstellen in de nota 'Het maxi male voor de minima' van de PPR en PSP. In deze nota wordt een aantal voorstellen gedaan waarmee de gemeente financiële problemen van de zogenoemde minima kan verlichten. De beide partijen wil len dat de gemeenteraad op korte termijn, het liefst vlak na de zomer vakantie, praat over de verschillen de mogelijkheden. Piratenzender in beslag genomen LEIDEN - De illegale radiozender Saint Tropez is gisteren in beslag genomen. De piraat zond uit van een pand in de Beethovenlaan. Twee zusters van 27 jaar oud wer den daarbij aangehouden. De waarde van het in beslag genomen materiaal is nog onbekend, de poli tie heeft de eigenaar van de zender nog niet gehoord. LEIDEN - Geboren: Natascha Miriam Chaja Catharina, dv. J.V. Kruit en M.J. Oerlemans; Bastianus Wilhelmus Cor nells. zv. W.G.J.C. Langeveld en Willem Hendrikus, zv. M.D.W. van Dijk en J.M.W.E. Marijnissen; Annika, dv. R.F. de Ridder en M.H.J. Wisse; Soma Henny Maria-Louisa Amelia, dv. F.M.A.M. Ferket en H.L.M. de Koning; Ellen, dv. T.A.P. Duivesteijn en G.A. Chrispijn; Karei, zv. K. Spies; Koenraad Hendrik Jacobus, zv. J. Meerwijk en A.C.M.B. van der Salm; Sebastiaan Ro- derik, zv. C. Faas en H. Poppe; Bans, zv. C.G.M. Kaptijn; Elisabeth Jikke, dv. J A. Muller en M.E.P.C. Senf; Adriana Dina, dv. W. Ras en H.D. Gressie; Chris- tiaan, zv. H.J.H. Ticken en I.M. van Os- tade; Youssef, zv. M. Lakbir en H. Ha- dra; Warner Franklin, zv. E.N. Tjon Sie Fat en M.W.T. Kitselaar: Vasant Bha- ratbhusan, zv. B.T. Goerdat en S.J. Kan- Kuijers om bouwvakkers met een vangen. Ze hebben gedurende die hai; /-uitkering die nog vakantie bonnen hebben, geen korting te geven op hun uitkering. Volgens de SP is uit eerdere zaken geble ken dat er geen rechtsgronden aan wezig zijn om deze korting toe te passen en dat de korting in feite in strijd is met de wet. Bouwvakkers die nog maar kort in de wwv zitten, hebben tot dus- tijd moeten leven van het geld dat ze kregen door hun vakantiebon nen te verzilveren. Voor de meeste bouwvakkers betekent dit dat zij gedurende drie weken hun uitke ring missen. Dat is een korting van 1200 gulden, aldus de SP. slag op hun inkomen worden voor komen, meent de SP. Aangezien de gemeente nu de mogelijkheid heeft iets voor de uitkeringstrek kers te doen, vraagt deze partij de gemeente snel te handelen en dus voor de bouwvakvakantie een be sluit te nemen. De gemeente Groningen heeft de 'verrekening'al per 1 april Omdat de uitkeringsgerechtig- jaar afgeschaft. De SP vraagt de ge meente Leiden dit voorbeeld te volgen. PPR en PSP voelen wel iets voor het instellen van een garantiefonds bij de gemeentelijke kredietbank omdat daarmee de voorwaarden kunnen worden versoepeld die nu nog worden gesteld bij het ver strekken van een lening aan men sen met een bijstandsuitkering. Bovendien onstaan er dan meer mogelijkheden voor het saneren van schulden van n)inima. Het garantiefonds zou bijdragen kunnen bevatten van de gemeente Leiden en bijdragen van het Ener giebedrijf Rijnland en de woning bouwverenigingen. Ook zouden particuliere instellingen geld kun nen storten in het fonds, maar PPR en PSP stellen daarbij de voor waarden dat die instellingen in dat geval niet mogen meebeslissen over wat er met het geld gebeurt. Behalve de instelling van een garantiefonds doen de PPR en PSP ook voorstellen voor onder meer een actiever voorlichtingsbe leid van de gemeente, het beschik baar stellen van meer geld voor het Leidse studiefonds en het verlagen van de zogenoemde normbedragen bij leningen. Energiebedrijf In de nota spreken de twee par tijen ook over het incassobeleid van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). PPR en PSP willen dat de voorschotten die mensen moeten betalen voor hun energierekening, worden verlaagd. Ook zou het EBR slechts één keer incassokosten mo gen rekenen als klanten een ach terstand hebben bij betalingen. Daarnaast dienen de kosten voor heraansluiting te worden verlaagd. En bij een betalingsachterstand van minder dan 200 gulden moet het EBR zelfs niet eens tot afslui ting overgaan. Het incassobeleid van de wo ningbouwverenigingen noemen de PPR en PSP ondoorzichtig. Ze wil len dat de gemeente met de wo ningbouwverenigingen gaat pra ten om een standaardregeling hier voor te ontwerpen. De gemeentelijke sociale dienst van Leiden moet trouwens in sa menwerking met het bureau voor lichting van de gemeente een actie ve voorlichting op poten zetten. Om dit mogelijk te maken zou de gemeentelijke sociale dienst een voorlichter of voorlichtster in dienst moeten nemen. Eveneens zou de dienst moeten overwegen voorlichtingsfolders in het Turks en Arabisch uit te geven en om ge regeld artikeltjes te plaatsen in huis-aan-huis bladen. Een voor lichtingsrubriek bij de Omroep Rijnland zou volgens PPR en PSP ook tot de mogelijkheden behoren. Boetes De beide linkse partijen pleiten in hun nota ook voor betere en goedkopere bouw van huurwonin gen. De gemeente zou dit kunnen bereiken door meer toezicht uit te oefenen bij de bouw en hogere boetes te bedingen als de bouwtijd wordt overschreden. Verder willen de twee partijen dat de kosten die sommige huurders moeten betalen voor het onderhoud van groen, voortaan voor rekening van de ge meente komen. Hiermee zou dan een einde worden gemaakt aan de ongelijkheid die nu bestaat. Een aantal huurders moet op dit mo ment namelijk wel bétalen voor groenonderhoud terwijl anderen hiervoor nu niet hoeven op te draaien, los van het feit of rond hun huizen groen aawezig is. De PPR en PSP pleiten verder voor het afschaffen van de waarborg som, daar dit in hun ogen een ach terhaald instrument is. PPR en PSP stellen voorts voor om de controle op fraude met uit keringen in eerste instantie te rich ten op ernstige steunfraude. Ver der moet de gemeentelijke sociale dienst zeer terughoudend en uiter mate zorgvuldig omgaan met zoge noemde klikbrieven. maakt zich vooral zorgen over het toekomstig onderhoud van de wo ningen. Ook het CDA, D'66 en de WD gaven blijk van twijfels over de fi nanciële basis van de nieuwe cor poratie. WD-woordvoerder Dries- sen zei daarover een lange lijst met vragen te hebben en de CDA-er Geelkerken vroeg wethouder Tes selaar van volkshuisvesting meer inzicht te verschaffen over de fi nanciële bestaanszekerheid van de nieuw te vormen corporatie. De wethouder kwam gisteravond evenwel niet toe aan de beantwoor ding van de vragen. De behande ling van de fusienota in de raads commissie zal volgende week woensdag worden voortgezet. PPR en PSP vragen om het maximale

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4