Steeds Leiden..werkt dat?' Universiteit doet onderzoek naar economie Leiden Tentoonstelling geeft beeld van industriële werkgelegenheid 1940-1945 Woningen Hooigracht krijgen gevelisolatie tegen lawaai verkeer Horecaproef nog een tijd voortgezet DONDERDAG 20 JUNI 1985 LEIDEN In De Waag in Lei den wordt vanaf vandaag tot en met 11 juli de tentoonstel ling 'Leiden werkt dat?' ge houden. Deze tentoonstelling probeert een beeld te geven van het reilen en zeilen van de industriële werkgelegenheid in Leiden van 1945 tot 1985. De tentoonstelling is samenge steld door de FNV, de Weten schapswinkel en studenten van de Reinwardt-academie, een hogere beroepsopleiding voor museummedewerkers. Het initiatief voor de tentoonstel ling werd genomen door de FNV. Omdat het organiseren van exposi ties nu niet bepaald tot de dagelijk se werkzaamheden van vakbonds mensen behoort, klopte de vakbe weging aan bij de Wetenschaps winkel, die op zijn beurt de Rein wardt-academie erbij betrok. 'Leiden werkt dat?' probeert het publiek op een gerichte en aan trekkelijke manier kennis te laten maken met de verwikkelingen in de industrie in Leiden. Onder meer zijn er veel foto's te zien van indus trie en industriële activiteiten, maar ook foto's van bedrijfsfeest- jes en allerlei 'snuisterijen' als be drijfsorganen, vakbondskranten, speciale penningen, produkten die in de verschillende bedrijven wer den gemaakt, relatiegeschenken en posters. Zaken die waarschijn lijk veel mensen zullen aanspreken die ooit bij - soms al jaren geleden verdwenen - bedrijven hebben ge werkt. Behalve dit wordt met be hulp van allerlei grafieken getoond hoe de werkgelegenheid in de in dustrie zich vanaf 1945 heeft ont wikkeld. De gegevens voor de tentoonstel ling zijn door een aantal historici en geschiedenisstudenten bijeen gegaard uit onder meer boeken, krante-artikelen en jaarverslagen die op de Leidse industrie betrek- king hebben. Ook hebben zij ge sprekken gevoerd met werkne mers en oud-werknemers van fa brieken. Deze gegevens zijn ver werkt in een speciaal voor deze tentoonstelling geschreven boekje dat op de expositie verkrijgbaar is. Hoewel het initiatief voor de ten- is uit Leiden vertrokken of is fail liet. Een ander deel van de tentoon stelling is gevuld met bijdragen van het gewestelijk arbeidsbureau - dat onder meer een beschrijving geeft van de werkgelegenheid in Leiden sinds de Tweede Wereld- !}"!?- °°ri°? de gemeentelijke sociale gaan, heeft deze vakcentrale de menstellers van de expositie volle dig de vrije hand gelaten. "Het is geen grote propaganda-stand ge worden", meent Jos van Iersel, voorzitter van de Leidse FNV. Bedrijfstakken 'Leiden werkt dat?' valt in drie delen uiteen. Eén deel is gewijd aan de geschiedenis van de indus trie in de Sleutelstad. Behalve dat er een beeld wordt gegeven van de algemene geschiedenis hiervan, wordt ook een overzicht verstrekt van de ontwikkelingen in vier be drijfstakken waarin destijds de meeste arbeiders werkzaam waren. Dat zijn de textielindustrie, de voe- dings- en genotsmiddelenindus trie, de grafische industrie en de metaal. De samenstellers van de tentoon stelling hebben speciaal aandacht geschonken aan enkele grote be drijven uit die vier bedrijfstakken: de textielbedrijven J.J. Krantz en Zonen en Clos en Leembruggen, de conservenfabriek Nieuwenhui- zen 'Sleutels Conserven', de brood fabriek coöperatie 'Vooruit', de grafische bedrijven Rotogravure en E. J. Brill, en de metaalfabrieken De Grofsmederij en de HCG. Ove rigens zijn alleen nog Brill en de HCG in Leiden gevestigd. De rest dienst, de sociale werkplaats, de gemeente Leiden - die materiaal toont waarmee zij bedrijven naar Leiden probeert te trekken en het bio-sciencepark presenteert -, en de Stichting Werkgelegenheid - welke informatie geeft over nieu we bedrijven en het Mostertcom- plex, het nieuwe bedrijfsverzamel gebouw. Het derde en laatste deel van de expositie is ingeruimd voor de FNV zelf. De bond toont onder meer allerlei vakbondsmateriaal uit heden en verleden en geeft in formatie over het landelijke en plaatselijke beleid van de vakbe weging. Niet vrolijk gane banen op te vangen. Boven dien bleek dit werk niet geschikt voor de werkloze fabrieksarbei ders zodat veel Leidenaren zich ge noodzaakt zagen werk buiten de stad te zoeken. Leiden is overigens van oudsher een industriestad geweest; in het begin voornamelijk textiel maar met de opkomst van de moderne industrie in de 19de eeuw kwamen binnen de singels ook allerlei ande re fabrieken te staan. In de jaren '50 maakte Nederland en ook Leiden een grote economi sche groei door en breidden veel industriën uit. In het begin van de jaren '60 eisten werknemers echter hogere lonen. Het gevolg was dat ook de prijzen stegen, waardoor veel bedrijven hun concurrentie positie verloren ten opzichte van het buitenland. Met name traditio nele en arbeidsintensieve bedrij ven, zoals de textiel-bedrijven raakten langzaam in het slop. Geen ruimte "i Het verhaal dat de tentoonstel- In L«den speelden echter ook ling vertelt over de geschiedenis nog andere problemen. De bedry- ven die in de binnenstad waren ge vestigd hadden geen ruimte om uit te breiden. En het bleek geen een voudige zaak om buiten het cen trum grond te krijgen voor uitbrei ding. Daarnaast bleek er in Leiden een tekort te zijn aan geschoold in dustrieel personeel. Overigens zijn dat niet de enige redenen waarom een groot deel van de industrie uit Leiden ver dween. Ook zijn bedrijven ten on der gegaan omdat bijvoorbeeld fu sies verkeerd uitvielen of omdat de Leidse industrie, is op t_„ aantal punten niet bepaald vrolijk. In 1947 telde de stad niet minder dan 343 industriële vestigingen waarin in totaal 8000 mensen werk zaam waren. Met name in de jaren '70 brokkelde de werkgelegenheid in de industrie echter snel af door dat veel bedrijven hun poorten slo ten of naar elders vertrokken. Wel breidde de werkgelegenheid in de dienstensector zich uit, maar lang niet voldoende om alle verloren ge- In de Waag werd vanochtend nog gewerkt c hier bij de afdeling voedingsindustrie. een bedrijf in een ander deel van Nederland grotere uitbreidingsmo gelijkheden had. De tentoonstelling 'Leiden werkt dat?' is vanmiddag geopend door wethouder J. Fase-Dubbel boer (economische zaken) en Mi chel Negenman, bestuurslid van de FNV. De expositie is op maan dag geopend van 13.00 tot 18.00 uur, op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. De Waag is ook op koopavond open. De toegang is gratis. LEIDEN - Onder bewoners en ei- ningen, als het genoemde ministe- genaren van woningen aan de rie instemt met het verlenen van Hooigracht bestaat grote .belang- subsidie. De hoogte van het subsi stelling voor het project gevelisola- diebedrag is afhankelijk van de tie waarmee de gemeente Leiden mate van geluidhinder. In het alge binnenkort een begin wil maken, zijn deze subsidiebedragen Het project omvat het aanbren- evenwel zo hoog dat de geluidwe gen van geluidwerende i- rende voorzieningen, volgens de gen aan woningen waarvan de ge- gemeente, kunnen worden aange- luidbelasting door het verkeer erg bracht zonder enige bijdrage, of hoog is. Sind gelijkheid kort bestaat de i gemeenten om met slechts een geringe bijdrage i de kosten, van de huiseigenaren/ het ministerie van volkshuisves- bewoners. Pas als de hoogte van ting, ruimtelijke ordening het subsidiebedrag en de eventue- i de voorgestelde i :en begin wordt gemaakt. lieubeheer een subsidie los te krij- le eigen-bijdrage bekend zijn, hoe gen voor het aanbrengen van der- ven huiseigenaren definitief te be- gelijke voorzieningen. slissen of zij aan het project mee- De overlast van verkeerslawaai doen. De bedoeling is dat in no- kan uiteraard niet overal tegelijk vember/december met de uitvoe- worden aangepakt. Gedacht wordt ring va aan een periode van vijfentwintig ningen jaar waarin aan alle geluidoverlast in bestaande woningen een eind wordt gemaakt. Een en ander bete kent dat ook voor de gemeente Lei den, in het jaar 1985, een beperkte hoeveelheid geld is gereserveerd waarmee een klein aantal wonin gen akoestisch kan worden geïso leerd. De gemeente heeft daarom een keuze moeten maken welke wo ningen het eerst aan de beurt ko men. Die keuze is gevallen op de woningen aan de Hooigracht. De geluidoverlast in deze woningen is zo hoog dat deze straat als één van de meest urgente situaties wordt gezien. LEIDEN - De vakgroep macro-so- ,Met behulp i deze data-bank De drukke Hooigracht, die door de gemeente als eerste is uitgeko; beurt, Tijdens het onderzoek zal onder meer worden gekeken naar de knelpunten in de economische structuur en hoe deze eventueel zijn te verbeteren. Overigens zal de Leidse economie niet alleen weten schappelijk worden doorgelicht, het is ook de bedoeling dat er uit eindelijk beleidsadviezen zullen worden gegeven. Esther Jorna, medewerkster van de Leidse Wetenschapswinkel van de universiteit, hoopt dat het on derzoek in september kan begin nen. Zij verwacht dat het ongeveer een jaar gaat duren. Een van de belangrijke delen van het onderzoek is het opzetten van een grote data-bank: een centraal Dunt waar gegevens over ontwik- :elingen in de Leidse economie worden verzameld en opgeslagen. Veel van die gegevens zijn nu al voorhanden, maar zijn moeilijk te - 'destilleren' uit bestaande rappor- het 'project gevelisolatie', (foto Holvast) ten en overzichten. ciologie van de Rijksuniversiteit willen de onderzoekers onder meer Leiden begint binnenkort moge- duidelijkheid krijgen over wat er lyk met een onderzoek naar de eco- de afgelopen decennia nu precies nomie van de gemeente Leiden. me* d« Leidse werkgelegenheid is Het college van bestuur van de uni- gebeurd. Onder meer willen zij we- versiteit moet zich hierover overi- ten of en hoe verschuivingen heb- gens nog uitspreken. Het is de ver- ben plaatsgehad tussen verschil- wachting dat dit binnenkort ge- lende beroepsectoren. Leerzaam "We hebben ook gekozen voor de Hooigracht omdat het één van de moeilijkste straten is om geluid- werende voorzieningen te treffen", aldus het hoofd van de gemeente lijke directie milieu, G. in 't Veld. "Aan de Hooigracht staan namelijk tal van monumenten waarin nu eenmaal geen voorzieningen mo gen worden aangebracht die het monumentale karakter van de pan den aantasten. Wij beschouwen die extra moeilijkheid als een goede leerschool", aldus In 't Veld. De afgelopen maanden heeft de gemeente getracht elke belangheb bende (eigenaar of bewoners van panden aan de Hooigracht) van de nodige informatie te voorzien om aan de weet te komen of ze mee willen doen aan het project. Tot 15 juni konden eigenaren en/of bewo ners via een enquêteformulier rea geren op de oproep van de ge meente. Drieënveertig eigenaren/ bewoners, samen in het bezit van 72 van de ongeveer 80 woningen, hebben daarop geantwoord "graag te willen meedoen". Dit betekent dat nog dit jaar ge luidwerende voorzieningen kun nen worden aangebracht in de wo- Staatssecretaris bij Noorderwiek LEIDEN - Staatssecretaris Gin jaar-Maas van onderwijs zal maan dag 1 juli een bezoek brengen aan 'De Noorderwiek', het gebouw waarin het R.K. Middelbaar- Dienstverlenings- en Gezond heidszorgonderwijs (mdgo) een centrale plaats heeft gekregen. De staatssecretaris zal spreken over dit nieuwe onderwijs en de school, die het twaalfeneenhalfjarig be staan viert, bezichtigen. In de school aan de Ter Haarkade is een tentoonstelling ingericht over het mdgo, die van 1 tot en met 5 juli te bezichtigen is. Radactie: Wim Brands Bart Jungmann Controleur (1) "Laten we maar naar boven gaan", zegt Minerva-werknemer Wies Sobus. "Daar zit nu toch niemand. Het nachtleven weetje wel". En inderdaad, in de zaal die we betreden zit alleen een ver dwaald meisje de krant te lezen; verder niemand aanwezig. De bijna zestigjarige Wies So bus neemt zaterdag afscheid van Minerva waar hij negenentwintig jaar werkte. Eerst als buffetbe- diende, tegenwoordig als contro leur. "Controleren houdt ook in dat ik het bier bestel. En het gaat om behoorlijke hoeveelheden, dat kan ik u wel verzekeren". Hoe komt iemand die in 1925 in het zuidwesten van Polen werd geboren in een Leidse stu dentensociëteit terecht? Een le ven in vogelvlucht: in 1940 werd de toen vijftienjarige Wies Sobus door de Duitsers weggehaald uit zijn vaderland. "Ik werd te werk gesteld in een werkkamp in het Zwarte Woud in Duitsland. Een maand of acht heb ik daar in een steengroeve gewerkt, daarna een tijd bij een boer en toen de bom bardementen begonnen, moest ik in opdracht van de Duitsers puin ruimen". Toen de oorlog was afgelopen, bleef Wies Sobus in Duitsland. "Ik kreeg een baantje bij de Amerikaanse bezettingsdienst, depots bewaken en zo, dat werk deed ik". Terug naar Polen kwam niet 'im Frage'. Sobus: "De communisten waren im mers aan de macht gekomen en ik had geen zin om van de ene onvrijheid in de andere terecht te komen". Maar wat moest hij dan? Sobus besloot in '47 gebruik te maken van de mogelijkheid om naar een ander land te verhuizen. Het werd Nederland. Niet dat Sobus dat land kende, maar Nederland, zo wist hij, ligt niet zo ver van Polen en dat kwam mooi uit, want hij hoopte altijd nog dat het in Polen weer goed zou komen, dat de communisten uiteindelijk het veld zouden ruimen. Maar dat gebeurde niet en daarom verzoende hij zich maar met zijn lot: een bestaan in Ne derland. Sobus woonde aanvan kelijk in Warmond. Hij werkte onder meer bij een bakkerij, be schilderde potten in een potten bakkerij en kwam uiteindelijk in de horeca terecht Controleur (2) "Ik had een vriend wel eens ge holpen; hij werkte in de horeca. Toen er een baantje vrijkwam bij Minerva dacht ik daarom: dat is wel wat voor mij. In het begin wist ik niet wat me hier over kwam. Waar ben ik nu terecht gekomen, dacht ik. Wat je niet meemaakte! Uitspattingen enzo. Maar gaandeweg wende ik daar wel aan. Ik ben trouwens ook een makkelijk mens. Af en toe moet je hier gewoon met oogkleppen oplopen, doen alsof je niets ziet, dat is dè methode. En dan is het leuk werk. Ik ben overigens snel geaccepteerd door de studenten". Vroeger en nu - onontkoom baar gespreksonderwerp. "Er is veel veranderd. Vroeger had je ongeveer zevenhonderd vijftig le den en zevenenvijftig man perso neel, tegenwoordig zijn er zo'n tweeëndertighonderd leden en zeventien personeelsleden. Met andere woorden: je moet een stapje harder lopen. Vroeger was de mentaliteit ook anders trou wens. De afstand was groter, maar tegelijkertijd was de om gang prettiger. De jongens zijn wat ruwer geworden en dat is niet altijd even leuk. Je ziet te genwoordig ook wel eens stu denten verloren rondlopen. Vroeger werden die jongens op gevangen". Wies Sobus vertelt dat hij zijn dochter nooit zou hebben gead viseerd om lid te worden van Mi nerva. "Tja, waarom niet? Het is niks voor haar, denk ik. Uit zich zelf zou ze het overigens ook niet gedaan hebben. Weet u waar mijn dochter zich bijvoorbeeld over verbaast? Dat die jongens hier allemaal Wies tegen mij zeg gen en geen u. Dat begrijpt ze niet. Tegen een oudere man, zo als ik, hoor je u te zeggen, vindt zij". En daar heeft ze groot gelijk in natuurlijk. Het opvallende is trouwens dat Wies Sobus de stu denten niet bij hun voornaam aanspreekt, maar u tegen ze zegt, zelfs als het de grootste snotneus betreft. Vindt hij dat niet won derlijk? "Op straat spreek ik ze wel gewoon bij hun voornaam aan, maar hier niet. Hier zeg je u. En ach, ik heb daar ook niks op tegen. Ik ben werknemer, ze be talen mij: zo denk ik daarover. Ze kunnen het, met andere woor den, krijgen zoals ze willen". "Er zyn overigens wel leden die mij met u aanspreken. Da mes veelal. En dat vind ik toch ook leuk,natuurlijk". Waarna Wies Sobus vertelt dat hij in de vrije tijd die hij nu krijgt zich weer intensief met een paar van zijn hobbys wil gaan bezighou den: schilderen, vissen en teke- Aan het einde van het gesprek vertelt hij dat hij dertien jaar ge leden weer voor het eerst in Po len was. Hij zag toen zijn zuster die hij nog nooit had gezien. "Ze werd geboren toen ik in Duits land zat. Het was een dreun voor me, ook lichamelijk". Hoopt hij nog steeds dat zijn oude droom in vervulling gaat, een vrij Polen? "Ach, ik weet het niet... in het begin had ik wel heimwee, maar nu niet meer zo. Nederland beschouw ik nu als een tweede vaderland. Ik heb hier een gezin, een leuke doch ter, een kennissenkring... wat wil een mens nog meer?" Gezicht op Waal 'Gezicht op het Rapenburg' is een schilderij dat zich momen teel in Deventer bevindt. Niets alarmerends, ze zijn daar die IJs- sel waarschijnlijk ook allang zat, maar het werkstuk van de schil der Bos hoort in het stadhuis van Deventer en daar hangt het dus niet. 'Gezicht op het Rapenburg' verhuisde destijds samen met Cees Waal naar het oosten des lands. De wethouder werd bur gemeester en het schilderij dat in zijn Leidse werkkamer hing, mocht als dankbetuiging mee naar het Deventer stadhuis. Nu is dat schilderij eigendom van museum De Lakenhal en Waal heeft het louter in bruikleen. Eén van de voorwaarden daar bij is dat 'Gezicht op het Rapen burg' alleen maar in kantoortijd gezien mag worden. Maar de bur gemeester van Deventer heeft het schilderij thuis hangen, zo constateerden Leidse spionnen, en dat is niet de bedoeling. De zaak kwam daarom aan de orde in de raadscommissie La kenhal en wethouder Kuijers van cultuur schreef daarop een maand geleden een briefje naar Deventer. De wethouder: "Ik heb in die brief geschreven dat volgens het bruikleencontract het schilderij niet voor thuis, maar voor de werkkamer bedoeld is. Wordt het wel thuis opgehangen dan kun je ook allemaal problemen met de verzekeringen krijgen. Bovendien vindt men dat in Lei den ook niet correct. Vandaar dat briefje. Nee, ik heb daar nog geen reactie op gekregen, ik zal Waal er nog eens over benade- Wij hebben gisteren gepro beerd Kuijers voor te zijn en dat is half gelukt. Waal zelf bleef on bereikbaar, maar zijn secretares se heeft hem namens ons de zaak voorgelegd. "Hij heeft het in on derzoek", is haar antwoord na mens hem. En: "Hij voert daar over correspondentie met de wethouder". Met andere woor den, de burgemeester wil er niets over zeggen? "Nee, dat klopt". Zo geeft het 'Gezicht op het Rapenburg' een fraai kijkje op het karakter van een burgemees- Industrienota Het idee voor het onderzoek is afkomstig van de FNV in Leiden. Deze bond kaartte het aan bij de Wetenschapswinkel die het vervol gens doorspeelde naar de universi teit. De FNV zal bij het onderzoek worden betrokken, als deze studie ook inderdaad doorgaat. De vakbeweging is trouwens zelf bezig met het maken van een nota waarin aandacht wordt geschon ken aan industriële ontwikkelin gen in Leiden. De vakbeweging doet dit omdat onder meer in het economische beleidsplan van de gemeente de industrie naar haar mening te weinig aan bod is geko- Het is de bedoeling dat op korte termijn een eerste aanzet voor de nota wordt gepubliceerd. De nota moet uiteindelijk een aantal ge richte voorstellen opleveren die, eventueel in samenwerking met de gemeente, kunnen worden verwe zenlijkt. Daarbij kunnen ook de be leidsadviezen die uit het onder zoek van de universiteit voortko men een grote rol spelen. De FNV wil in het najaar een dis cussie-avond houden met verte genwoordigers van de vakbonden en vier politieke partijen in Leiden over het industriebeleid van de ge meente. LEIDEN De proef met een latere sluitingstijd op zaterdag voor een aantal cafés in Leiden, die afgelo pen zaterdag afliep, wordt ver lengd. In elk geval nog met komen de zaterdag en waarschijnlijk zelfs tot medio september. Aan de hand van deze proef wordt bepaald of er een definitieve verruiming van de sluitingstijden voor de horeca moet komen. In juni van het vorig jaar verleen de burgemeester Goekoop dertien horecabedrijven toestemming om gedurende een jaar bij wijze van experiment op de zaterdagnacht pas om drie uur de zaak te sluiten, in plaats van twee uur. De dertien waren gekozen op grond van hun ligging: plaatsen waar de minste overlast werd verwacht. Dit jaar kwamen er nog zes horeca-onder- nemingen bij die aan de proef mochten meedoen, doordat ze met succes bij de gemeentelijke com missie van beroep- en bezwaar schriften in beroep waren gegaan tegen een eerdere afwijzing van hun verzoek. Op 15 juni liep de proef af. Naar aanleiding van de resulta ten van de proef wil burgemeester Goekoop de gemeenteraad een voorstel doen hoe de sluitingstij den nu verder moeten worden ge regeld. De voorbereiding van dit voorstel zal nog enige tijd kosten; Goekoop hoopt er in september met de gemeenteraad over te kun nen praten. Hij heeft de bewuste café- en discohouders al laten we ten dat ze zaterdag hun zaak nog tot drie uur mogen openlaten. De burgemeester stelt de raadscom missie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden voor de proef voort te zetten totdat de ge meenteraad een definitief besluit over de horecatijden heeft geno men. De commissie vergadert hier maandag over.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3