Wormenkwekerij op rand van de afgrond Heineken heeft nu eigen energie centrale Warmondse prognoses voor oktober bijgesteld Warmond ldest nieuwe boot uit Financiële steun voor twee Warmondse clubs Nieuwe behuizing aloude Zilverfabriek REGIO LEIDEN DONDERDAG 20 JUNI 1985 ZOETERWOUDE - Met veel ver toon is gister de warmte/kracht centrale van Heineken en Shell in de Zoeterwoudse brouwerij in wer king gesteld. Dit gebeurde door minister G. van Aardenne van eco nomische zaken die in het ont vangstgebouw 'De Hooiberg' door het omdraaien van wat knoppen op een bedieningspaneel de eigen energiecentrale van Heineken symbolisch in werking zette. Het was de tweede keer binnen enkele weken dat een minister Zoeterwoude bezocht op uitnodi ging van een bedrijf. Eerder kwam minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat naar het industrieter rein De Grote Polder om de tiende veijaardag van DHL-Nederland te Heineken kan nu zelf voorzien in de eigen behoefte aan electriciteit (kracht) en stoom (warmte). Door deze twee te combineren en de restgassen die voor de krachtop wekking nodig zijn, opnieuw te ge bruiken, ontstaat een besparing op de energierekening van 25 procent. Met computers wordt de verhou ding tussen warmte- en krachtop wekking zo optimaal mogelijk ge maakt. Dit alles met als doelstel ling de energierekening zo laag Warmondse politie pakt vernielers WARMOND - De Warmondse po litie heeft een groep van vijf Voor burgers aangehouden, die bekend heeft onlangs een groot aantal lan taarnpalen aan de Zyidijk te heb ben vernield. Ook een paar palen in het dorp moesten het ontgelden. In totaal ging het om veertien stuks. Inmiddels zijn de vijf, allen zes tien- en zeventienjarigen, ver hoord. De schade is geregeld: de vernielers zullen voor de kosten, variërend van 600 tot 1000 gulden per paal, opdraaien. DONDERDAG WARMOND - De Warmondse be- volkings- en woningbehoefteprog nose wordt nog voor 1 oktober bij gesteld en uitgewerkt, door het be drijf GEODAN. Alleen de onafhan kelijke Vreeken ziet er het nut niet van in, noemt de te besteden 13.700 gulden weggegooid geld. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor finan ciën en economische aangelegen heden. Duynhoven (PW) voelde hier ^efreen niets voor en wethouder Van Scha- 7,,'j ir gen veegde het idee van tafel De eenkomst benodigde tijd en deskundigheid Buurtcentrum De Kooi - Driftstraat, bij tot bouw van verzorgingshuis, 20.15 De WD-fractie denkt genuan ceerd: de gemeente moet zelf de prognose bystellen. En GEODAN den gegeven mag er dan vervolgens een beleids nota van maken met de centrale vraag: vormt de toekomstige leef baarheidssituatie een reden om het besluit niet te bouwen te herzien? nodig"). De dagelijks bestuurder 20 was het niet eens met de suggestie Voorschoten van Vielvoije dat de gemeente met f9r,*®J.aanstart Rond slechte waar zou terugmoeten. De waar is niet slecht, de gemeente had de deskundigen alleen ver- Oegstgeest keerde veronderstellingen in han Oosthout Zo komt het vertrek naar de Voorhoutse wijk Oosthout trager op gang dan verwacht en waren Oorspronkelijk keerde Vielvoije vruchtbaarheids- en sterftecijfers Shell in werking door wat toeters en Helfrich (Shell) kijken toe. mogelijk te houden. Het rende ment van de warmte/krachtkoppe ling is bijna twee keer zo hoog als de normale manier van energiever- de ontvangstzaal. De heren Oostra (Heineken) werken die in hun Vrije-Universi- kening met het feit dat dat deel van VRIJDAG Roode Leeuw - Dorpsstraat, PvdA-bij' eenkomst, 20 uur. Gemeentecentrum - Lijtweg, thema avond vrouwentrefpunt Aletta, 20.30 Leiderdorp Zwembad De Does - Hoogmadeseweg, zwemvierdaagse, hele avond. Wassenaar Havenstraat 12 - PvdA-bijeenkomst over gevolgen van het streekplan, gadering, 20 uur, streekplan, 21 uui brouwerij aan de slag te Shell begon in het eigen bedrijf met besparen door de koppeling van de opwekking van warmte en kracht. In Pernis en Europoort zijn grote warmte/krachtcentrales op- Van Aardenne koppelde gister- gericht. Later kwam deze ervaring morgen zijn toespraak aan het de- met betrekking tot de energiebe- bat dat dezer dagen in de Tweede sparing als een mogelijke markt- Kamer wordt gevoerd over het Hans naar voren. De gedachte i energiebeleid. Met name de con currentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven met het bui tenland stond in zijn toespraak centraal. Van Aardenne toonde zich een warm pleitbezorger voor kernenergie door te wijzen op het verschil met het buitenland. In Frankrijk en België komt volgens de minister 55 procent van de - goedkopere - energie van kerncen trales. In Nederland is dat percen- kunnen noemde Helfrich "troost en proostrijk". Topfunctionarissen van Heine ken leidden het grote gezelschap gistermiddag rond in de brouwerij. Na afloop was er de gelegenheid tot het drinken van een vers bier tje. Bovendien werd een uitgebrei de lunch in het ontvangstgebouw geserveerd. (foto Holvast) teit-tijd de vorige prognose hebben opgesteld. Warmond zou met het terugmoeten. "Als blijkt dat gekocht artikel niet bevalt, ga je toch ook terug naar de winkel?". Andere motivatie: "Dóér is de Burgerraadslid Corijn (ex-WD- raadslid) bleef tegen GEODAN, heeft ook het idee dat de onderzoe- overkoepelende know-how. En die ken slechts een begin zijn van wat komen gaat: "Het is een illusie dat je aan een demograaf alles hebt. Leiderdorp Gymnastieklokaal W. de Zwijgerschool - ingang Bernhardstraat 1, sportinstuif voor werklozen, 12-13.30 uur. School 'Samen Onderweg' - Van Al- pnenplein, Snuffelmarkt, 16.30-21 uur. Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, kermis, 15.30-23 uur. Lof Van Aardenne loofde de samen werking van Shell en Heineken bij het tot stand brengen van de 21 miljoen gulden kostende warmte/ krachtcentrale. Beide bedrijven nemen voor vijftig procent deel in de financiering van het project. Het levert Heineken jaarlijks een besparing op van elf miljoen ku bieke meter aardgas, hetgeen uiter aard doorwerkt in de gasrekening. De president-directeur van Shell Nederland, drs. A.C. Helfrich, schetste hoe energieproducent Shell betrokken is geraakt bij een besparingsproject. "Na de energie- crises hebben wij energiebespa ring en het doelmatig gebruik van energie als nieuwe 'bron' van ener gie ontdekt. Besparen op energie is relatief goedkoper dan energie pro duceren. En wat goed is voor klant en land, is op den duur goed voor onszelf'. Voorschotens bedrijf vreest uitslag kort geding Studiekosten vaker vergoed Zijn voorstel: zelf doen. Vreeken, bang om afhankelijk te worden van een bureau, stelde voor de be- S Het^D^nho^PW het WASSENAAR - Met ingang van idee dat deThSn-dScraS ^tn.euwe «aar wSlen bur "cijfers en beleid door elkaar haalt". En wethouder Van Schagen stipte aan dat de raad tweemaal heeft aangedrongen nog in 1985 een onderzoek te houden, zodat bij de behandeling van de begroting ge in dat jaar een goed beleid kan 331 -. worden uitgestippe.d op verschil- gemeester en wethouders van Was- vcuiuuuci vmiouia ei» de 'verordening studiebij- dat"de* raad'tweemaal drage£ yan. de gemeente verrui- MK aangedrongen nog in 1985 ™n.Ook meit-volliedige dagoplei- een onderzoek te houden, zodat by dln?enlan voor een bydra" lende terreinen, waaronder ningbouw, onderwijs, het midden- tend schriftelijk onderwijs, en kleinbedrijf en het verenigings leven. DEN HAAG/VOORSCHO- het kort geding verliest en Piton TEN - De Voorschotense "lel„snel u" de kassen verdwijnt. tL j T-»-. De Voorschotenaar voert m dit ver- wormenmestbedrij f Piton band aan dat hy al een jaar lang vreest aat het laatste uur ge- geen huur meer ontvangen heeft slagen heeft. Wanneer ze en de. ruimte zelf wil gebruiken het kort geding verliest en de bloementeelt. de bedrijfsruimte aan de RFrU terman. Eén: hij heeft zich ingela ten met een adviseur die zakelijk gezien ontzettend dom is ("en dat is nog netjes uitgedrukt"). En twee: Flinterman aast op het failli- sement van het productiebedrijf om het daarna voor een zacht prijs je c r te r INBRAAK OPGELOST - De War- vraagt men zeker geld". En Duijn- in de drukkerij aan de Wasbeek- hoven yulde aan dat dan wellicht laan, In samenwerking met de de zaak te laat zou zijn. Vreeken Noordwijkse politie zijn twee da- bleef op zijn standpunt staan, maar ders aangehouden, die deel uitma- Vielvoije schoof ietsje op richting ken van een groep. Deze groep GEODAN. Het bedrijf mag de heeft een groot aantal inbraken i Veurseweg moet ontrui men, kan ze onmogelijk weer opkrabbelen. Dit werd gisteren duidelijk in de Haagse rechtbank. Tevens bleek dat ook het bedrijf van Flinterman ten dode is opgeschreven. Tenmin- de bloemenkweker AUeen raadslid Vreeken keurt aankoop af WARMOND - AUeen het onafhan kelijke Warmondse raadsUd Vree- ken voelt niets voor de door B en W uitgekozen nieuwe gemeenteboot. Hij vindt de aluminiumschuit te duur, onder meer door de te zware motor (40 pk). Daarnaast betreurt hij het dat ijzeren modellen niet zijn bekeken en vraagt hij zich ver wonderd af hoe mensen en mate rieel op de 6.75 meter lange boot moeten komen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor financiën en economische aangelegenheden. Daar kregen de raadsleden te horen dat de oude boot voor 10.500 is verkocht en dat de gemeente gebruik kan maken van twee andere boten tot het mo ment dat de Warmondse scheeps werf Schottel-Nederland bv. klaar is met de nieuwe boot. Warmond zal voor het schip 63.665 gulden moeten neerteUen en daarnaast kosten moeten maken voor het zelf beschüderen van de schuit. Hoe duur dat laatste gaat worden is onduidelijk. En was dan ook een Vreekens punten van kri tiek. De andere raadsleden keken heel anders tegen de boot aan. Vielvoije (WD) leek tevreden toen brandweercommandant schijnt in zijn nopjes te zijn. Een belangrijk gegeven, omdat de boot onder meer wordt gebruikt om branden te blussen. Andere doeleinden: bo- tulisme-bestrijding en onderhoud van Koudenhoorn en walbeschoei- ingen. Concert een andere gegadigde een kleine zestienduizend méér vroeg voor een iets zwaardere boot. En Bonnet (CDA) benadrukte dat de schipper heel blij is met de van een kajuit voorziene Schottel schuit, door Vreeken omschreven "vierkante bak, hij hoorde dat Nauta Constructie, voorkant afgeschuimd". Ook de WARMOND - De Warmondse korfbal- en handbalvereniging krijgen 13.000 gulden om de hoger uitgevallen bouwkosten van hun kleed- en kantineaccommodatie te dekken. Vooral de mededeling dat de clubs een zeer klein draagvlak hebbem en zelfs moeite hebben met de huur, deed de raadsleden 'ja' zeggen, gisteravond tijdens de vergadering van de raadscomissie voor financiën en economische aangelegenheden. Aanvankelijk hadden de onafhankelijke Vreeken en Corijn (burger raadslid) problemen met de subsidie. Andere verenigingen zouden dan ook aankloppen. Bovendien hadden zij via geruchten begrepen dat de leden van de clubs tijdens de verbouwing liever speelden dan werkten. Van zelfwerkzaamheid zou daardoor minder zijn gekomen dan verwacht. Voorstel Corijn: een renteloze lening verstrekken. Duijnhoven (PW) vond de opmerkingen over de zelfwerkzaamheid erg onzorgvuldig. Volgens hem blijkt daar ook uit dat "sommige mensen de bijgaande stukken niet goed lezen", waarin duidelijk de tegenvallers uit een worden gezet. Het betreft onder meer een onvoorziene aanpassing van het rioleringssysteem, een onverhoopte verhoging van het BTW-ta- rief cn een onvermijdelijk grondonderzoek, dat aan het licht bracht dat voor het clubhuis moest worden geheid. En wethouder Van Schagen stipte aan dat door de grote zelfwerkzaam heid juist een prestatie van formaat was geleverd: "Met deze middelen had de gemeente het nooit zelf kunnen doen". Dit in ogenschouw nemen de stelde WD-raadslid Vielvoije voor om de alinea uit het B en W-voor stel te schrappen waarin staat dat de begroting niet goed in de hand is gehouden. De instemming was groot. Voor de alinea in de plaats komt de volgende tekst: "Geconcludeerd kan worden dat de overschrijding voort vloeit uit deels onvoorziene uitgaven en deels inschattingsfouten. De on bekendheid met de materie heeft hierbij een belangrijke rol gespeeld". i bijna een half miljoen gulden. "Flinter man heeft het altijd moeten doen met beloften, enorme winsttoezeg gingen en verzoeken om clementie en geduld", aldus mr. De Bosch Kemper, advocaat van de teler. Frijters' raadsman, mr. K. Wes- tefman, bestreed het betoog. Vol gens hem heeft juist Flinterman een schuld van 70.000 gulden aan Piton Vermicultures. Want, zo be toogde hij, ook Flinterman is deel genoot van de firma Piton Vermi cultures. Hy moet dus eveneens in vesteren, bijvoorbeeld door geen huur te berekenen voor het kasge- deelte waar wormen organisch af val opeten en omzetten in wormen- mest. En de raadsman verwees daarbij naar een concept-samenwerkings overeenkomst. Geen der partijen heeft deze ondertekend, maar er is in de loop der jaren wel naar ge handeld. aldus Westerman. Om zijn betoog kracht bij te zetten, haalde hij aan dat ook de president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, in een eerder kort geding heeft bepaald dat er sprake is van een firma waarin ook Flinterman deel heeft. Het einde De tegenpartij bracht hier tegen- dat "hoe dit ook zij" Flinterman het begin van dit jaar elke sa- Het Barokensemble Voorscho- menwerking heeft opgezegd. Wan ten verzorgt komende zondag een «eer de president van de Haagse concert in de Zoeterwoudse rechtbank Flinterman op -6 juni Dorpskerk. Gespeeld worden gelijk geeft, betekent dit het eind werken van Pureel, Mudge, Vival- van Piton Vermicultures. di, Boyce en Stamits. Medewer- Immers, "door toedoen van Flin- king verleent ook Trudy van der terman is de wormenkwekerij in fi- Wulp (fagot). De toegang is gratis, nancieringsproblemen geraakt en Aanvang half drie. heeft de bank het krediet aan Piton opgezegd. Het niet-investeren van Kooravond de 70.000 gulden heeft het wor- menmestbedrijf nog verder in de Vier plaatselijke koren verle- prb,emen gebracht", aldus mr. nen hun medewerking aan een Westerman namens Fritters, kooravond, morgen in de Zoeter- De Piton-baas heeft berekend woudse Dorpskerk. Het gaat om dat het hem bijna een half miljoen de koren van de Christus Dienaar- gulden kost om de produktie naar kerk, de Sint Jan, dat van Meer- eiders te verplaatsen en dat kan hij burg en de rangvereniging 'Zingt niet betaien. "Door de beëindiging den Heeredie elk een eigen re- van <je huur gaat de totale installa- pertoire brengen. Gezamenlijk tie van Piton Vermicultures verlo- zorgen ze voor een afsluiting. ren Dit heeft daarbij tot waar- Aanvang morgenavond acht uur, schijnlijk gevolg dat deze belang de toegang is gratis. rijke tak van bio-industrie voor Ne- Graveeractie De Leiderdorpse politie stelt in woners van het dorp morgen avond tussen zes en negen uur in de gelegenheid gratis hun fiets te laten 'merken'. De fietsen worden voorzien van een plaatje en een speciale registratie-kaart van de politie, die het jammer vindt dat de meeste gestolen fietsen niet ge merkt blijken te zijn. De gra veeractie wordt gehouden op het gedeelte voor fietsenhandelaar Limburger in Winkelhof. Kermis Op het terrein bij de Zoeter woudse Eendenkooi wordt mor genmiddag om half vier een ker mis geopend. Behalve allerhande attracties wordt er aan de Rijn dijk morgen ook een ploegenwed- strijd gehouden op het grasveld naast het gebouw. Ploegen 'Rijn dijkers' kunnen zich morgen avond vanaf half acht voor het evenement inschrijven. De start is om acht uur, en na afloop kan iedereen nog richting kermis, want die is tot elf uur geopend. Zaterdag en zondag trouwens ook. prognose uitwerken. de Bollenstreek op haar geweten. VOORSCHOTEN/ZOETERMEER - Dit is het dan: de nieuwe behui zing van de aloude 'Zilverfabriek'. oftewel Van Kempen en Begeer. Na ruim 100 (!)jaar in Voorschoten te zijn gevestigd zal het bedrijf dezer dagen verhuizen naar het Zoeter- meerse industriegebied Lansingha- ge. De oude fabriek aan de Leidse- weg is verkocht aan het Leidse be drijf Amex, dat met Van Kempen afsprak het gebouw per 1 juli te be trekken. Vervolgens was het voor het afge slankte bedrijf - twee 'poten' gin- gen vorig jaar failliet - naarstig zoeken naar een vervangende be drijfsruimte. Uiteindelijk besloot men nieuwbouw te plegen in Zoe- termeer. hi razendsnel tempo is daar maanden geleden de eerste paal in Van Kempen en Begeer heeft in boorde. Zoetermeer de beschikking óver een Momenteel zijn schilders, electri- complex van 5500 vierkante meter. kosteiwa?rd- gen. Het is de bedoeling dat fabriek L/Mama zich m dit sta- en magazijnen eind deze maand ultl°te\Het 9<"« worden overgeheveld. Kantoor- e orde van ruim een (personeel) zal medio augustus vol- J gulden, gen. (foto gpd> LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Westerman. Na het vorige kort ge- complex neergezet. Razendsnel ding had Frijters twee .verklarin gen voor de handelwijze van Flin- Inrichting van stiltegebied Koudenhoorn kost minder WARMOND - De inrichting van het rust- en stiltegebied op het Warmondse eiland Kouden hoorn kost 1,5 miljoen gulden, een half miljoen minder dan ge pland. De gemeente denkt name lijk dat bij de operatie, die nog dit jaar start, een groot deel van de bestaande beplanting kan worden gehandhaafd. Ook de rietbeplanting langs t Joppe en het natuurlijke pad langs De Groote Sloot kunnen waarschijnlijk heel mooi (en spotgoedkoop) dienst blijven doen op dit relatief ver van War mond afgelegen stuk Kouden hoorn. De leden van der raadscom missie voor financiën waren gis teravond blij met dit verhaal. Minder tevredenheid was er over het recreatiegedeelte van Kou denhoorn, dicht tegen Warmond aan gelegen. Tijdens een inspec tietochtje, zondagmiddag, trof CDA-raadslid Bonnet een enor me bende aan: "Papiertjes en zakjes waren over het het hele ei land gewaaid". Het onafhankelijke raadslid Vreeken had soortgelijke erva ringen. Maar wethouder Van Schagen vindt dat "het er maar net aan ligt wanneer je Kouden hoorn bezoekt". Toen hij zater dagmiddag op het eiland vertoef de "lag er niets. De beheerder was druk in de weer". ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 250,90 345,20 131,40 65,70 t 89,30 22,10 30. ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 u (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W C H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2