LEIDSCH DAGBLAD Uittocht in onderwijs Bommengooiers op video TE HUUR see Morris before you lamsvacht nappa In 2000 een op de drie leerkrachten werkloos Voorzieningen voor student opheffen Reg. MEUBELEN CASINO Russisch aanbod tot beperking kernwapens 'Verbeter scholing' Geding politie tegen Rietkerk Behandeling van oorlogs slachtoffers kan doorgaan MotorkuisNotities Z.-AFRIKA Noorse spion Treholt 20 jaar cel in DONDERDAG 20 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37733 Soft-ijs blijkt vaak 'sof-ijs' DEN HAAG (ANP) - Soft-ijs- machines worden volgens de Consumentenbond vaak slecht schoongemaakt en onzorgvul dig gedesinfecteerd. Daardoor komt het nogal eens voor dat in soft-ijs te veel bacteriën zitten, niet alleen de relatief onschul dige colibacteriën, maar ook ziekteverwekkers als staphylo- De Consumentenbond kocht eind april op vijftig plaatsen soft-ijs. De resultaten van de test worden alarmerend ge noemd. Op acht plaatsen ontdekten de onderzoekers resten van het chloorhoudende desinfectie- middel Halamid. Eén ijsje be vatte zelfs 86 maal de wettelijk toegestane hoeveelheid. Haagse politie speurt naar daders voetbalrellen (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Haagse politie buigt zich de komende dagen over het foto- en videomateriaal dat gis teravond in het Zuiderpark is ver zameld tijdens de voetbalwedstrijd FC Den Haag-De Graafschap. Der tien minuten voor het einde staak te scheidsrechter Bep Thomas dit duel uit de nacompetitie van de eerste divisie omdat op het speel veld voor de tweede keer zware vuurwerkbommen tot ontploffing werden gebracht. Bij het verlaten van het stadion werd een 18-jarige Hagenaar aan gehouden, die in de eerste helft vanuit het beruchte supportersvak Midden-noord een zelf gemaakt stuk vuurwerk op het veld zou hebben geworpen. Het projectiel explodeerde vlak voor de voeten van Den Haag-verdediger Marco van Alphen waardoor het duel vijf minuten werd onderbroken. De verdachte supporter zit nog steeds vast. Mocht de bestudering van de fo to's en videobeelden daar aanlei ding toe geven dan zullen volgens woordvoerder J.K. Nubé van de Haagse politie binnenkort nog meer aanhoudingen volgen. Op de vraag hoe het mogelijk is dat zulke stukken zwaar vuurwerk het stadion worden binnenge smokkeld, antwoordde Nubé: "Het is ondoenlijk om iedereen te fouil leren. Ook als je zoals gisteravond op zeer grote schaal fouilleert, ont kom je niet aan een selectie". Tijdens het controleren van een deel van de 7500 bezoekers van het Zuiderpark werd bij een 37-jarige Hagenaar een luchtdrukpistool aangetroffen. Tegen de man is pro- ces-verbaal opgemaakt. Datzelfde geldt voor een plaatsgenoot die 's middags werd betrapt bij het be kladden van de de dug-out van De Graafschap. Het duo Mini en Maxi. De grote prijs van het theaterfestival van Can nes werd dit jaar uitge reikt aan het Nederlandse duo Mini en Maxi. PAGINA 23 Particuliere verzekeraars willen hogere premie voor ziektekosten. PAGINA 5 Grieken boos: kritiek op beveiliging vliegvelden is een hetze. PAGINA 7 Wielrenner Phil Anderson spot met concurrenten. PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman wil fors bezuinigen op de studentenvoorzieningen. Daartoe behoren de mensa's, de sportcen- tra van universiteiten, de huisves ting van studenten en hun gezond heidszorg. De minister heeft de Tweede Kamer gisteren voorge steld alleen de landelijke voorzie- j ningen in stand te houden. Deetman wil dat de universitei ten in de toekomst uit eigen mid delen de voorzieningen in stand houden of, als ze daar geen geld voor over hebben, opheffen. Een l deel van de voorstellen van Deet- i man is twee weken geleden al uit- i gelekt. Het Leidse universiteitsbe- stuur bestudeert vandaag de stuk ken en zou morgen met een reactie komen. Andere besturen hebben inmiddels verontwaardigd gerea- i geerd. Ze vinden de keuze waarvoor ze gesteld worden, niet eerlijk: bin- nen de begrotingen is geen ruimte j voor nieuwe taken. De plannen be- I tekenen dus dat veel studenten voorzieningen zullen verdwijnen. I In zijn notitie onderscheidt Deet- i man drie soorten voorzieningen. De eerste groep (studiefinancie ring) wordt door het Rijk betaald. De tweede groep (studentendeka- nen, een noodfonds voor studie voorlichting) moeten de universi- teiten betalen. De derde groep I (huisvesting, gezondheidszorg, culturele vorming, sport) kan wor- I den afgeschaft. Deetman gaat er- van uit dat studenten oud en wijs genoeg zijn om zelf een sportclub, een huisarts, een tandarts, een psy- I chotherapeut en een woonruimte j te zoeken. ZONDER VERWARMING - In Genève is een kantoorgebouw neergezet dat geen verwarming I en geen airconditioning heeft. Volgens de ontwerpers is het uniek in zijn soort. Het verschei- j dene etages tellende pand be staat hoofdzakelijk uit glasblok- ken. De ruiten zijn voorzien van een speciale laag in Californië vervaardigde siliconen, waarmee de warmte binnen en de koude buiten wordt gehouden. per dag, 37,50 42,50 55- 75- excl. b.t.w. VW Polo Golf Passat Kleinbus 9 pers. Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071 899212 Voorschoten 071-769307 Katwiik 01718-15141 :en Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 12 gra den. Maximumtemperatuur omstreeks 19 graden. Matige zuiden wind, kracht 4, aan de kust enige tijd krachtig, 6. 21 juni 1985 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.03 uur. Maar» op: 07.44 uur, maan onder: 00.17 DEN HAAG (GPD) De werkloosheid onder leerkrachten in het voortgezet onderwijs zal bij ongewijzigd beleid stij gen tot 33 procent in het jaar 2000. Die stijging wordt voor al veroorzaakt door de daling van de leerlingenaantallen. Dat blijkt uit een arbeidsmarktonderzoek van het Neder lands Economisch Instituut (NEI). Ook de universiteiten, hogescho- len en scholen voor hoger beroeps onderwijs krijgen rond de eeuw wisseling de rekening gepresen teerd van het dalende aantal stu denten. Het ministerie van onder wijs rekent op een kwart minder studenten dan nu, wat gepaard zal gaan met een verlies van ongeveer 7.500 banen. Het weekblad Mare van de Leidse universiteit publi ceerde die cijfers vandaag. Volgens het NEI zijn de eerste te kenen van toenemende werkloos heid in het voortgezet onderwijs nu al zichtbaar: in twee jaar tijd is de werkloosheid verdubbeld van byna vier procent in 1982 naar bij na acht procent begin dit jaar. Het instituut heeft berekend dat er in het jaar 2000 een aanbod van 39.000 'arbeidsjaren' bij de arbeidsbu reaus geregistreerd zal staan. Vooral de vrouwelijke docenten zullen met de werkloosheid te kampen krijgen. Het NEI verwacht dat het werkloospercentage voor mannen oploopt tot 19 procent, en dat voor frouwen tot maar liefst 40 procent. Dat komt vooral doordat zich relatief meer vrouwen aandie nen voor de vakken vraag juist het sterkst zal deren. De werkloosheid bij het hoger onderwijs zal zich pas over een jaar of tien manifesteren. In de jaren tachtig verwacht het ministerie nog een stijging van het aantal stu denten dat beroepsonderwijs volgt. Daardoor blijft het totaal aantal ingeschreven studenten in het hoger onderwijs tot 1990 vrij wel op het tegenwoordige niveau van 300.000 full-time studenten. Het aantal afgestudeerden uit het hoger onderwijs verdubbelt de komende vijftien jaar. De vraag naar hoger opgeleiden zal tegen die tijd sterk zijn gestegen, maar tien tot vijftien procent zal toch geen werk kunnen vinden. Meer en meer zullen afgestudeerden met een wetenschappelijke opleiding hun collega's uit het hoger be roepsonderwijs op de arbeids markt verdringen, naar wordt ver wacht. Donderdag 20 juni vrijdag zaterdag 22 juni MAGAZIJN VERKOOP in het Mostert Complex Middelstegracht Leiden eiken manou modern zie onze adv. op pag. 6 LEIOEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR De Koning in Alphen (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bedrijfsleven moet samen met de overheid met name jongeren beter scholen, om te voorkomen dat door arbeidstijdverkorting een te kort ontstaat aan vakbekwaam personeel. Dan kan ook de werk loosheid onder ongeschoolden da len. Dat zei minister J. de Koning (so ciale zaken) vandaag tijdens een symposium over arbeidstijdver korting in Alphen aan den Rijn, georganiseerd door de plaatselijke werkgeversvereniging (VOA) Schaarste aan bijvoorbeeld com puterdeskundigen mag er volgens De Koning niet toe leiden dat voor deze werknemers de arbeidstijd niet verder wordt verkort. Wel zou er een spaarregeling voor educatief verlof kunnen komen. Tijdens dat opsparen kunnen vervangers wor den opgeleid. De Koning benadrukte dat het proces van arbeidstijdverkorting moet worden voortgezet tot gemid deld 36 uur. Hij zei te hopen dat de werkloosheid dit jaar daalt tot 7501000, maar wees er op dat het ar beidsaanbod voorlopig nog jaar lijks met zo'n 70.000 arbeidsjaren zal toenemen. Omdat de helft van de werklozen moeilijk plaatsbaar is is scholing daarbij noodzakelijk. De Koning noemde de herbezet ting van de eerste vijf procent ar beidstijdverkorting met ongeveer 25 procent teleurstellend laag. Hij verwacht echter dat de tweede stap van vijf procent aanzienlijk meer banen zal opleveren. MOSKOU (AP) - De Sowjet-Unie is bereid haar kernwapenarsenaal voor de middellange afstand in te krimpen tot het aantal Britse en Franse raketten, op voorwaarde dat de kruisraketten en Pershings 2 van de NAVO worden terugge trokken. Het partijblad Prawda heeft dat vanmorgen gemeld. Het voorstel werd al eerder ge daan tijdens de Amerikaans-Russi sche onderhandelingen in Genève, maar werd nooit besproken omdat die besprekingen in november 1983 werden afgebroken. Opval lend is dat in de verklaring van de Prawda nauwelijks wordt ge sproken over de Amerikaanse ruimtebewapeningsplannen, hoe wel Moskou tot nu toe op het standpunt heeft gestaan dat een akkoord over kernwapens alleen zinnig is wanneer ook een akkoord wordt bereikt over Star Wars. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben steeds geweigerd hun kernwapenarsenalen onderwerp van de huidige onderhandelingen te maken, omdat hun wapens al- SAO PAULO - Het Westduitse weekblad 'Stem' publiceerde giste ren een uit 1977 daterende foto van de nazi-kampbeul Josef Mengele. De foto zou zijn genomen voor het huis van de familie Bossert in Sao Paulo. Op de foto van links naar rechts: Sabine en Andreas Bossert, Josef Mengele. Lisselotte Bossert en Rolf Mengele, de zoon van Josef. (foto AP/Stern) leen bedoeld zijn voor verdediging van hun eigen land. De Sowjet- Unie wil het bestaan van die raket ten echter niet negeren. UTRECHT (ANP) - De vier politie vakbonden hebben een kort ge ding aangespannen tegen minister Rietkerk van binnenlandse zaken over de 85 procent herbezetting van de arbeidsplaatsen die op 1 au gustus bij de gemeentelijke politie korpsen vrijkomen door verkor ting van de arbeidstijd tot 38 uur. De bonden verwijten de minister dat hij ov.er het „invullen" van de herbezetting geen overleg heeft ge pleegd, hoewel daar in het georga niseerd politie-overleg herhaalde lijk om was gevraagd. Bovendien is volgens de bonden de de herbe zetting maar 70 procent. Jk\k\ 24 PAGINA'S DSM hoopt de komende tien jaar 5000 nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen. PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/OEGSTGEEST - De be handeling van oorlogsslachtoffers volgens de methode van professor Bastiaans kan worden voortgezet bij het Centrum 45 in Oegstgeest. Staatssecretaris Van der Reijden is bereid toestemming te geven tot uitbreiding van de hulpverlening. Bovendien zal vanwege de bereik baarheid elders in het land een tweede centrum voor poliklinische hulp worden opgericht. Professor Bastiaans die sinds zijn pensionering op 1 juni niet meer over een gebouw en perso neel beschikte, keert binnenkort weer in zijn oude villa op het ter rein van de Jelgersmakliniek te rug. De gemeente Leiden is bereid dit gebouw te verhuren totdat de nieuwbouw bij het Centrum 45 is gerealiseerd. Bastiaans is overeengekomen dat hij zijn werkzaamheden tot ja nuari '87 in het Centrum 45 zal voortzetten om kennis en ervaring over te dragen aan zijn opvolger. Volgens het Centrum 45 zijn daar over duidelijke afspraken gemaakt en zal de uitbreiding zo snel moge lijk worden gerealiseerd. Er zijn ook afspraken gemaakt over de taakverdeling tussen de gisteren in Leiden opgerichte In ternationale Stichting voor de Slachtoffers van Oorlog en Ge weld, die tot doel heeft de kennis over de gevolgen van geweld te coördineren en het Centrum 45. Verder zal er nauw worden samen gewerkt met de vakgroep psychia trie van de Leidse universiteit. Het kabinet-Lubbers heeft na lang talmen eindelijk be- SeSSV'j> kendgemaakt welke maat regelen er zullen worden genomen tegen het apartheidsbewind van Zuid-Afrika, Maar wie had gehoopt op een krachtig signaal, zal zeker een illusie armer zijn geworden. Het door minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gepresenteerde 'twee-sporenbeleid' is een zouteloze poging het racistische Botha-regime langs economische weg te treffen. Het kabinet gaat niet verder dan een wettelijke verplichting voor Neder landse bedrijven in Zuid-Afrika om zich te houden aan de EG-gedrags- code die voorschrijft dat zwarte werk nemers net zo moeten worden be handeld als hun blanke collega's. Doen ze dat niet, dan kunnen ze, vol gens een topambtenaar van Buiten landse Zaken, strafrechtelijk worden vervolgd of zelfs worden veroordeeld tot een investeringsverbod. In de notitie van de minister be hoort deze maatregel tot het ene spoor (het 'naar vermogen onder steunen van veranderingsprocessen langs vreedzame weg'). Het andere spoor houdt in, dat er wordt gestreefd naar grotere internationale druk op de Zuidafrikaanse regering. Geen van beide sporen wekt echter de indruk ontsproten te zijn aan een standvas tig buitenlands beleid. Een alles omvattende boycot tegen Zuid-Afrika is misschien wat veel ge vraagd, maar er had toch wel wat meer mogen worden verwacht dan een verplichting tot naleving van een ruim geformuleerde EG-gedragsco- de. Het klinkt niet erg geloofwaardig als in de notitie van Van den Broek wordt gesteld dat een dergelijke ver plichting voor ons land het maximaal haalbare is om Zuid-Afrika te treffen. Ais het mogelijk is bedrijven die de EG-gedragscode niet naleven, te straffen met een investeringsverbod, kan zo'n verbod immers net zo goed meteen worden afgekondigd. Uit deze ongerijmdheid kan in elk geval worden afgeleid dat het kabinet een investeringsverbod inderdaad ziet als een straf - omdat daarmee een Nederlands economisch belang zou worden geschaad - en niet als een doelstelling van buitenlands be leid. In het laatste geval heet een in vesteringsverbod plotseling niet ef fectief te zijn, dus politiek onmogelijk. Het kabinet is blijkbaar ook verge ten dat er nog steeds een door het CDA in 1983 ingediende motie ligt waarin wordt gevraagd om een wet waarmee investeringen in Zuid-Afrika aan banden kunnen worden gelegd. De nu gepresenteerde notitie komt daar niet aan tegemoet. Het is daar om ook onbegrijpelijk dat het CDA de notitie nogal mild beoordeelt en ge makshalve voorbijgaat aan zijn op vattingen van twee jaar geleden, die door een meerderheid van de Twee de Kamer werden gedeeld. Er is in die twee jaar niets veran derd ten voordele van de zwarte be volking van Zuid-Afrika. De spannin gen onder het apartheidsbewind zijn alleen maar opgelopen en de interna tionale afkeer van de Zuidafrikaanse regering lijkt navenant te zijn toege nomen. Zelfs in de Verenigde Staten wordt, zowel in het Huis van Af- gevaardigen als in de Senaat, steeds meer aangedrongen op enigerlei eco nomische maatregel tegen Zuid-Afri ka. Het is tegen die achtergrond en na de ellenlange discussies in ons land dan ook ronduit teleurstellend dat de Nederlandse regering nu met zo'n zwak anti-apartheidsbeleid naar bui ten komt. Veertien doden bij aanslag op terras SAN SALVADOR (Rtr/UPI) - Twaalf, gedeeltelijk in camouflage uniformen geklede mannen heb ben gisteravond een reeks terras cafés in de uitgaanswijk van San Salvador onder vuur genomen en veertien bezoekers, onder wie vier Amerikaanse mariniers, doodge schoten. Minstens twaalf personen werden gewond. De daders sprongen voor de ca fés van een vrachtwagen en begon nen te schieten. Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt)tel. (023)3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 OSLO (UPI/ANP) - De voormalige Noorse onderminister en diplo maat Arne Treholt is vanmorgen veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf wegens spionage voor de Sowjet-Unie en Irak. De affaire wordt gezien als de ernstigste spio- nagezaak in de Noorse geschiede- Een gerechtshof in Oslo bevond Treholt schuldig aan het overdra gen aan Moskou van gedetailleerde plannen voor de Noorse defensie op kernwapen- en conventioneel gebied tegen een mogelijke Russi sche i Treholt, ook ex-hoofd van de af deling voorlichting van het minis terie van buitenlandse zaken in Os lo, werd verder veroordeeld tot het betalen van 500.000 gulden aan de regering. r] Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. f~| Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel,. Plaats. i de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1