Bouw parkeergarage gebied Havenstraat begint in 1986 Hoop van bewoners is nu op gemeente Valkenburg gericht Mogelijk woontoren in tweede fase Aanleg natuurtuin gemakkelijk karwei DONDERDAG 20 JUNI 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 Geen rijkssteun voor opknappen flat M. Poststraat VALKENBURG - "Het is niet eer lijk". Daarover zijn de ruim 20 ge zinnen in de flat aan de Marinus Poststraat 71 tot en met 109 in Val kenburg het roerend met elkaar eens. "Doordat het rijk onverwacht een subsidieregeling introk zitten wij nu op aanzienlijk hogere woon lasten dan voorheen". Aan het woord zijn J. van Duyvenvoorde, J. Varkevisser en J.J. van der Plas. Ieder uurtje van hun vrije tijd be steden zij aan het renoveren van het complex flatwoningen, waarin zij met hun gezin wonen. "Op die manier kunnen we de kosten nog wat drukken", zegt Van Duyven voorde. De renovatie zou in totaal 200.000 gulden moeten gaan kos ten, zo hadden de bewoners bere kend. "Maar door zelf de handen uit de mouwen te steken hebben we dat bedrag kunnen terugbren gen tot 130.000 gulden". Vorig jaar werd door de bewo ners een subsidie van ruim 40.000 gulden aangevraagd. "Daarmee zouden we de servicekosten kun nen drukken". De aanvraag lag nog niet op het bureau van een ambtenaar bij de gemeente Val kenburg of staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting liet weten dat er geen geld meer was voor der gelijke renovaties. De bewoners van de flat moesten maar wachten op de nieuwe rege ling, de Wet op de stads- en dorps vernieuwing, die in januari van kracht werd. Voor Valkenburg blijkt er, zo werd onlangs bekend, in het kader van deze wet slechts 16.000 gulden beschikbaar te zijn. Brokken Nadat de bewindsman in het af gelopen najaar de premieregeling voor de verbetering eigen woning- bezit introk is een groot aantal, met name kleine huiseigenaren, letter lijk en figuurlijk met de brokken blijven zitten. Gisteren stelde het WD-Tweede Kamerlid Lauxterman er tijdens een vergadering van de vaste ka mercommissie van volkshuisves ting vragen over aan de staatsse cretaris. Hij wilde onder meer weten of Brokx nog iets voor de mensen kon doen die de dupe werden van het stopzetten van de subsidies eind vorig jaar. De bewindsman zei gisteren echter dat hij de maatregel om de subsidies te stoppen tijdig had aangekondigd. Het is nu een zaak geworden tussen de gemeen ten en de betrokken particuliere woningbezitters, aldus de minister. De bewoners van de flat in Val kenburg hebben op dit antwoord niet gewacht. Ze zijn onlangs op ei gen kosten maar aan het renoveren geslagen, want de staat waarin het flatcomplex aan de Marinus Post straat verkeert is zoals de bewo ners zeggen 'puur slecht'. De woningen zijn eind 1959 be gin 1960 opgeleverd. "Sinds die tijd is er eigenlijk weinig tot geen onderhoud aan de flats verricht", zegt het ploegje zelfbouwers. "Ze ven jaar geleden heeft het meren deel van de bewoners gebruik ge maakt van de mogelijkheid om de flats te kopen". De staat waarin het bouwwerk zich bevond was erbarmelijk. Stukken beton vielen spontaan uit de gevel, er zat zo goed als geen verf meer op het houtde kozijnen waren volgens de bewoners totaal verrot en het trappenhuis was, vooral bij storm, levensgevaarlijk omdat de muur los tuisen de be tonnen palen stond. Om dat allemaal weer een beetje fatsoenlijk te krijgen moest er geld op tafel komen. De bewoners za gen kans om van een bank een le ning te krijgen van 130.000 gulden. Eén van de voorwaarden voor de lening was dat de servicekosten moesten worden verhoogd van 65 naar 125 gulden. "Als we niet zelf een hoop zouden doen, dan zou de renovatie ons zeker op twee ton ko men te staan", meent Van Duyven voorde. "En dat kunnen we echt niet betalen, want het zijn niet de mensen met de grootste beurzen die hier een woninkje hebben ge kocht". Om de kosten te drukken heb ben de bewoners van de flat vorig jaar aangeklopt by de gemeente voor een bijdrage uit de pot 'pre mieregeling woningverbetering' van het ministerie van volkshuis vesting. "We hadden daar in no vember nog een vergadering over met een aantal andere bewoners. Op dezelfde avond werd via het journaal bekend gemaakt dat de regeling was ingetrokken omdat er geen geld meer was", aldus het drietal. Nieuwe wet "Een vertegenwoordiger van de gemeente Valkenburg zei ons een paar dagen daarna dat we nu maar moesten wachten op de nieuwe re geling die het ministerie in de maak had". Dat was de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. Deze wet houdt onder meer in dat het rijk de verdeling van subsidiegeld in handen legt van de gemeente. Valkenburg kreeg daarvoor, zo werd nog geen twee weken gele den bekend, 16.000 gulden. "En we hadden 40.000 gulden gevraagd", zeggen de bewoners. "Ik heb eerst nog met de gedach te gespeeld om mijn flat maar te verkopen", zegt Van Duyvenvoor de. "Maar aan wie? Er is toch nie mand die het in deze staat wil ko pen. Daarom zijn we alvast maar begonnen met het opknappen van de flat. We zijn nu zover dat de erg ste schade wordt aangepakt. He laas moet ook het voegwerk op nieuw worden gedaan. Daar heb ben we echter geen geld voor". De bewoners vrezen dat als het voegwerk niet binnen korte tijd kan worden gedaan dat de proble men binnen een paar jaar weer zul len terugkeren. "Het regenwater gaat dan tussen de stenen zitten en tast op die manier het beton aan dat we nu juist aan het herstellen zijn". De bewoners willen het niet graag zeggen, maar ze hebben de indruk dat de gemeente ze min of meer met een kluitje in het riet stuurt. "De boot wordt veel te veel afgehouden. De gemeente zegt dat we maar moeten afwachten. Maar dat kan niet, want de flat staat bij na op instorten. Dit alles duurt nu al ruim anderhalfjaar, terwijl reno vatie dringend nodig is. Bovendien is de gemeente er ook niet mee ge- diend als de flat over een paar jaar onbewoonbaar is" Als uiterste redmiddel is de hoop van de bewoners gericht op een renteloze lening van de gemeente. "Wij kunnen de hypotheek bij de bank daarmee aflossen. Op die ma nier blijft er wat ruimte over om het voegwerk te laten doen. Maar we blijven toch ook wel hopen op een subsidie". In steeds meer gemeenten behoort een heem- of natuurtuin tot de 'standaardinventaris' van de openbare groenvoorzie ning. Leiden en Leiderdorp beschikken beide over een hele grote heemtuin. Ook op bescheidener schaal kan echter heel wat worden bereikt. Sinds drie jaar heeft Koudekerk aan de Rijn ook een eigen na tuurtuin. Op initiatief van de Vo gelwerkgroep en het IVN is een deel van het park Hofstede als natuurtuin ingericht. Hoewel de tuin maar een half voetbalveld groot is, komen er tal van vegeta ties in voor. Een van de initiatiefnemers, J. Bruin, lid van de Vogelwerk groep en de afdeling Alphen aan de Rijn van het IVN, vertelt dat de ligging van de tuin het moge lijk maakt naast elkaar verschil lende landschapjes te maken. De tuin ligt aan de Lutteke Rijn zo dat er waterplanten in de natuur tuin staan. Behalve dijkvegetatie herbergt de natuurtuin ook nog een stukje bos. Tussen de dijk en het bos komen verschillende 'overgangslandschapjes' voor. Bruin vertelt dat er bij de aan leg van de natuurtuin eigenlijk averechts is gewerkt: "Een na tuurtuin ontstaat door een omge ving te laten verarmen. Niet meer mesten en weinig doen. Omdat de tuin echter langs het water ligt verplichtte het water schap ons de grond met een me ter op te hogen. Dat verstoorde het natuurlijk evenwicht juist". De natuurtuin in Koudekerk moest dus worden aangelegd. De heemtuinen in Leiden en Leider dorp stonden allerlei planten en zaden af. De laatste zijn zo maar in het wilde weg uitgestrooid. Bruin hierover: "Als een plant na het zaaien flink groeit en uit breidt dan betekent dat dat zij in. haar natuurlijke omgeving staat. Dan is ze dus in een natuurtuin op haar plaats". Hoewel de Koudekerkse heemtuin nog heel jong is, zijn er dit jaar al 100 verschillende bloeiende planten te bekijken. De tuin wordt onderhouden door ongeveer 20 vrijwilligers van de IVN en de Vogelwerkgroep. Een keer per maand trekken ze de tuin in om onderhoud te verrich ten. Iedereen kan dag en nacht in de tuin terecht. Uit angst voor vernielingen zijn er bij de ver schillende planten geen naam bordjes geplaatst. Groepen wil len worden rondgeleid in de heemtuin kunnen zich aanmel den bij het IVN. Een heemtuin aanleggen is voor praktisch iedereen wegge legd. Volgens Bruin is de verar ming van de grond het belang rijkst. In de Koudekerkse tuin zijn honden daarom ook verbo den. Planten en zaden kunnen in veel gevallen uit de natuur wor den gehaald. "Je moet natuurlijk geen zeld zame planten weghalen. Maar als er van één soort op een bepaalde plaats 100 planten staan, dan kan je er best voorzichtig er eentje uithalen. Zaden verzamelen kan eigenlijk altijd wel. Daar berok ken je de natuur geen schade mee", brengt Bruin naar voren. Hij raadt particuliere tuinbezit- ters die een heemtuin willen aan leggen aan met de beheerder van een grotere natuurtuin te gaan praten: "Zij kunnen allerlei aan wijzingen geven. Bovendien zijn grote heemtuinen in de meeste gevallen ook wel bereid planten te geven". Een heemtuin betekent voor Bruin de mogelijkheid om men sen kennis te laten maken met de natuur in hun eigen omgeving. "In de meeste gevallen betekent kennis van de natuur ook een be tere bescherming ervan. Er is in de afgelopen jaren al zo ver schrikkelijk veel natuurschoon verdwenen. Dat wat ons rest moeten we goed beschermen". Tuintip De komende weken hoeft er weinig te worden gedaan in de tuin. Over drie tot vier weken moet volgens onze vaste raadge ver Piet van der Burg het gazon worden overbemest. Omdat de onkruiden bij warm weer welig tieren is het verstandig tegelij kertijd een onkruidbestrijdings middel te verspreiden. Bij de vakhandel zijn middelen ver krijgbaar waarin zowel meststof fen als bestrijdingsmiddelen zijn opgenomen. Bij rozen en andere struiken moeten de ongedierten in de ga ten worden gehouden. Zonodig kan hiertegen een biologische dan wel chemische bestrijding worden uitgevoerd. In augustus pakt Van der Burg de draad weer op. Tot die tijd moet iedereen maar genieten van zijn tuin: "Nu het meeste werk is gedaan breekt de tijd van lekker zonnen in de tuin aan", aldus Van der Burg. J. Bruin: "Meer kennis van de natuur geeft bijna automatisch een betere bescherming". Aardbei De gemiddelde consument vraagt in de winkel naar 'aard beien' en niet naar een bepaald ras zomerkoninkjes. Jarenlang is er geen aandacht besteed aan het 'raswijs' maken vaii de aardbei eter. Daarin komt nu verande ring. Vanaf volgend jaar zal een groot aantal veilingen op de ver pakking de rasnaam van de aard bei vermelden. Voor de koper een hele verbetering. Net als bij bijvoorbeeld appels verschilt het ene ras nogal wat van het andere voor zover het smaak en hard heid betreft. De aardbeienteelt is in drieën onder te verdelen. De eerste aardbeien worden begin maart aangevoerd vanuit de kassen. Belangrijkste glasaardbeirassen zijn Primella en Gorella. De aan voer vanuit de glazen huizen loopt door tot begin juni; dan ko men de eerste vollegrondsaard- beien er aan. Gorella is ook een belangrijk vollegrondsras. Daar naast kennen we Bogota, Elvira en Elsanta. Het aardbeiseizoen wordt be sloten met de gekoelde planten teelt. Door de planten hiervoor tot aan de kerst in koelcellen te zetten en pas in het vroege voor jaar uit te planten wordt bereikt dat de oogst hiervan in de late zo mermaanden valt. De rassen El santa en Gorella voeren hier de boventoon. Zwam stam Diegenen die een beetje'uitge keken raken op sla, tomaten en kolen kunnen zich wagen aan een nieuw soort cultuur; die van de zwam. Sinds kort verkoopt een tuincentrum in Heemstede boomstammetjes waarop ver schillende soorten zwammen zijn geënt. Het stammetje wordt op een vochtige plek in de tuin gezet en na enige tijd kan er wor den geoogst. Tot nu toe zijn drie soorten paddestoelen op deze manier te telen. De zomer-oesterzwam (Pleurotus Florida) die wordt geoogst van juli tot oktober, de winter-oesterzwam (Pleurodus Ostreatus) die vruchten draagt van oktober tot en met december en de Japanse zwam Shii Take. De beroepskwekerij houdt zich al enkele jaren met deze teelten bezig. Het principe is eenvoudig. Zwammen, ofwel paddestoelen, zijn parasitaire orgapismen en dat betekent dat ze zich ten koste van andere planten ontwikkelen. De zwammen worden op in stuk ken gesneden boomstammetjes geënt. Oesterzwammen voelen zich het best thuis op wilgen en populieren terwijl er voor de Shii Take gebruikt wordt gemaakt van beuken en eiken. De schim mel, want een zwam is niets meer maar ook niets minder, groeit in drie maanden tijd door de stam heen. Is de stam volledig met schimmeldraden, het zoge naamde mycellium, doorgroeid, dan wordt de paddestoel geplukt en kan de consument het genoe gen van paddestoelen uit eigen tuin beleven. Zoals alle schimmels en pad destoelen houden ook oester zwammen en Shii Take's van een vochtige, niet te warme omge ving. Het enten van de stammen en de daarop volgende incubatie tijd waarin de schimmel de stam doorgroeit, gebeurt bijvoorbeeld in gewelven van een oud fort na bij Nijmegen. De stammetjes kunnen onge veer vijf jaar in de tuin blijven staan. In die tijd eet de parasiet ongeveer een vijfde van het ge wicht van de stam op. Dank zij dit 'eten' kan de stamhouder er in die vijf jaar tijd twee tot drie kilo paddestoelen van plukken. Zomer Gedurende de zomermaanden zal de rubriek 'Uit het groene hart' niet verschijnen. Deze week is daarom de laatste keer. Vanaf augustus zullen weer wekelijks groen-zaken aan de orde worden gesteld. KATWIJK - Met de bebou wing van het gebied Haven- straat/Loggerstraat in Kat wijk zal, wanneer geen noe menswaardige vertragingen optreden, kort na de jaar wisseling een begin worden gemaakt. Meest in het oog springende onderdeel daar van is de aanleg van een parkeerkelder aan de zijde van de Tramstraat. ste gedeelte' neergezet. Daartoe be horen ook twee zogenoemde drie- generatiewoningen, huizen waarin met andere woorden oma, dochter en kleinkind uit de voeten kunnen. Volgens C.A.J. van de Griend, di recteur openbare werken in Kat wijk, wordt mede na herhaalde verzoeken van het RPF-raadslid J.H. ten Hove daarmee in Katwijk een eerste proef genomen. Tussen de woningen is een speelgelegen- heid gepland voor de jeugd. Voorlopig gaat het slechts om de T Ti t H p cri n O" zogenoemde eerste fase die wordt ullUd6Ui6 begrensd door de Tramstraat, Zoals het er ni Hoogstraat en het verlengde van parkeergarage worden geëxploi- de Meerburgkade. Het plan wordt teerd door de gemeente. "Maar dezer dagen ter visie gelegd. Het misschien zijn de inzichten tegen 'invullen' van de rest van het ge- bied is van later zorg. Bovendien kunnen de daarvoor ontwikkelde de Griend plannen nog de nodige wijzigingen hoofdingang ondergaan. De parkeergarage wordt ge bouwd in één laag de tijd dat de bouw gereed is daar- wel veranderd", maakt Van voorbehoud. De de nieuwe par keerkelder is gepland aan de zijde de Tramstraat ter hoogte van al ruimte het Noordeinde. Een schetsontwerp van de eerste fase van het gebied Havenstraat/Loggerstraat ingang van de parkeergarage. bieden aan 128 auto's. Boven de ga- De garage is in eerste instantie rage zullen koopwoningen (twee bedoeld voor het winkelend pu- i Katwijk. Rechts onder de lagen en een kap) verschijnen. In bliek. Om die reden zullen ook (tekening gemeente) totaal worden 35 huizen in het 'i twee voetgangers-ingangen wor den gesitueerd aan de zijde van het Badcentrum. De gemeente heeft TNO ingeschakeld om te onderzoe ken welke maatregelen moeten worden genomen om een goede ventilatie van de garage onder de woningen te garanderen. Dwars door het gebied Haven straat/Loggerstraat loopt de water kering die volgens de normen van de Deltawet op een hoogte van ze ven meter boven NAP moet wor den gebracht. "Een uitdaging", noemt Van de Griend het inpassen van de zeewering in de bouwplan nen. Overigens zal 'de dijk' voor het oog daardoor nauwelijks waar neembaar zijn. Gronden Inmiddels zijn voor de tweede en derde fase wel al de nodige gedach ten op papier gezet. De bouw van een tweede garage, op de kop van de Haven, maakt onder meer deel uit van die tweede fase. In totaal heeft de gemeente 3,1 miljoen gul den uitgetrokken voor de bouw van de twee garages. Alles bij elkaar opgeteld wordt in het gebied Havenstraat/Logger straat voorlopig rekening gehou den met de bouw van ongeveer 100 woningen en de aanleg van 240 parkeerplaatsen verdeeld over twee garages. De tweede garage zal overigens uit twee lagen bestaan. In de tweede fase is ook een 'woontoren' gepland. De vraag uit hoeveel lagen die zal gaan bestaan kan nog niet met zekerheid wor den beantwoord. De gemeente houdt de mogelijkheid open dat de hoogte kan variëren van drie tot acht lagen. De toren moet een soort overgang vormen tussen de be staande bebouwingen in dit deel van Katwijk. Om de eventuele bouwplannen in de tweede en derde fase van het gebied Havenstraat/Loggerstraat te kunnen verwezenlijken zal de gemeente overigens nog enkele stukken grond moeten aankopen. De onderhandelingen zijn daar over nog gaande. Voor wat de eer ste fase betreft moet de gemeente alleen nog de grond van boer Guijt verwerven. Het is nog altijd de be doeling dat de Katwijksche Bouw maatschappij alle bouwwerkzaam heden zal uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19