Phil Anderson spot met concurrenten 'Wat kun je hier nog tegen doen?' HYPOTHEEK RENTE. DHC achterhaalt Spakenburg nog in blessuretijd Brom naar MW nutsspaarbank Raas met tien renners naar Tour de France Johan Lammerts gaat weg bij ploeg Post Den Haag-voorzitter Stoop vertwijfeld na bomaanslagen NEC laat het tegen RKC na 3-0 afweten Arrestaties in Den Haag DONDERDAG 20 JUNI 1985 SPORT PAGINA 13 DELFT (ANP) - De stammen-oor- log tussen het zaterdag- en zondag voetbal is nog niet beslist. Zater- dagkampioen Spakenburg leek gisteravond bij DHC dankzij fors countervoetbal de zege binnen be reik te hebben, maar werd in bles suretijd alsnog door de zondag kampioen achterhaald. In de derde minuut van de te recht door scheidsrechter Schuur- mans bijgetelde blessuretijd toren de invaller Hoogenboom bij de zo veelste doelworsteling voor het Spakenburg-doel hoog boven zijn tegenstanders uit en kopte de bal voorbij doelman Jan Wijbenga. Daardoor eindigde dit eerste duel om de algemene titel in een gelijk spel: 2-2. DHC behoudt dus zaterdag avond de kans de titel, die het vo rig seizoen aan IJsselmeervogels moest laten nu in Spakenburg van de dorpsgenoot af te pakken. De aanwezigheid van vier poli tiehonden met begeleiders had er wellicht mee te maken dat Spaken burg in Delft een betere reputatie opbouwde dan die van niets ont ziende hardheid. De ploeg van trai ner van der Ham ontketende met een na het begin en direkt na de hervatting twee snelle uitvallen, die vlekkeloos werden benut door Van Dijk en Kuis (in tweede in stantie van de elf-meterstip, nadat doelman Hans Suiker zich aan hem had vergrepen) en trok zich vervolgens met tien man op eigen helft terug om af te wachten, waar toe DHC in staat was. DHC stormde van alle kanten, maar het technisch vernuft van Marcel Haak en de souplesse van Egmond Blinker bleken meestal niet besteed aan de opkomende mannen Conjee en Menheere. Te midden van het woud van benen maakte overleg plaats voor haast, zodat Spakenburg na de benutte strafschop van Kuis niet veel te vrezen had (0-2). Een ongekend handige bewe ging van Wolf veranderde echter de situatie. Temidden van vier ver dedigers, gaf hij een schot af, dat in de uiterste hoek krulde (1-2). Van dat moment waren de fundamen ten onder het stoere verdedigings duo Jan van Diermen/Joop van de Groep goeddeels gesloopt. DHC zette zelfs zijn doelman in de spits en pakte het gelijkspel. Scheids rechter Schuurmans liet niet eens meer aftrappen. De Spakenburgers Bert Koops (1) en Zeeger v speler Marcel Haak af te stoppen. CARCASSONNE (ANP) - Jan Raas heeft gisteren negen renners aangewezen voor de Ronde van Frankrijk, die op 28 juni van start gaat. Na de strijd om het NK op de weg, zondag de 23ste in Geulle, zal Raas de tiende man aanwijzen. Tot de geselecteerden van de Kwantum-groep behoren, behalve de pas gevraagde Joop Zoetemelk, onder anderen Gerrit Solle- veld, Adri van der Poel, de Belg Ludo Peeters en Jacques Hane- graaf. Afgevallen zijn voorlopig Jelle Nijdam, de Amerikaan Doug Shapiro, Hans Daams, Cees Priem en de Belg Jan Nevens. Wie kopman is, kon Raas nog niet zeggen. „We zien wel hoe het loopt", zei de nieuwbakken ploegleider. „Ik heb er geen idee van wie zich zal ontwikkelen als klassementsrijder. Nee, in ieder geval niet Joop Zoetemelk. Wij zijn op het standpunt gebleven, dat Joop niet in de top behoeft mee te draaien". De ploeg van Jan Raas ziet er als volgt uit: Joop Zoetemelk, Adri van der Poel, Maarten Ducrot, Gerrit Solleveld, Henri Manders, Jacques Hanegraaf, Leo van Vliet, Ad Wijnands en de Belg Ludo Peeters. MAASTRICHT (ANP) - Cor Brom zal komend seizoen de voortijdig ontslagen Barry Hughes opvolgen als hoofdtrainer van de Maastricht se eredivisieclub MW. De 52-jari- ge Brom was in Nederland het laatst actief bij PEC Zwolle. Hij werd tijdens de afgelopen competi tie door de Oostenrijkse club Wac- ker Innsbrück aan de kant gescho ven. Brom heeft by MW een con tract getekend voor een jaar. Het bestuur van de Maastrichtse ver eniging gaf de voorkeur aan een er varen oefenmeester boven Jo Bon- frère, die tydelyk de taak van Hug hes overnam na diens vertrek. Milewski De Westduitse aanvaller Jürgen Milewski heeft een contract voor drie jaar getekend bij de Franse tweede-divisieclub Saint-Etienne. Met de overgang van de 27-jarige Milewski, die sinds 1979 by Ham burger SV voetbalde, is een bedrag gemoeid van ruim 650.000 gulden. Saint-Etienne, dat in opspraak kwam door een affaire met zwart geld en uit de eerste divisie degra deerde, wil zich zodanig verster ken, dat de club volgend seizoen een serieuze poging kan wagen op het hoogste niveau terug te keren. Liverpool Liverpool en Turijn zullen een vriendschapsverband aangaan. Dat zei burgemeester Derek Hat- ton van de Engelse stad na het driedaagse bezoek van een 'vredes- delegatie' aan Turijn. De Italiaanse bevolking heeft het bezoek van de groep volgens Hatton gewaar deerd. Stads- en clubbestuurders uit Li verpool waren afgereisd met de be doeling zich te verzoenen met Tu rijn na het voetbaldrama in het Heizelstadion, dat aan 38 mensen het leven kostte. Zelfs aartsbis schop David Warlock van Liver pool behoorde tot de delegatie. „We moeten leren van het begrip, waarmee we in Italië zijn ontvan gen", vertelde Warlock, die in Tu rijn een mis heeft geleid voor ruim tweeduizend belangstellenden. „De houding van de Italiaanse be volking is een voorbeeld voor an deren". SCHWAGALP (GPD) - Phil An derson gunt zyn concurrenten niets. Op de voorlaatste dag van de Ronde van Zwitserland spotte de kopman van Panasonic nog eens met zijn tegenstanders. De Austra liër won op de Schwagalp, een berg van de tweede categorie, niet alleen voor de derde keer een etap pe, maar verstevigde ook nog eens zijn positie in het algemeen klasse ment. Als er geen gekke dingen meer gebeuren in de ploegentijdrit be haalt Anderson vanavond in Zü- rich voor de tweede keer binnen vier weken (vorige maand won hij de Dauphiné al) een internationaal aansprekend succes. Maar onmid dellijk rijst dan de vraag of de Au straliër de laatste tijd niet te veel met zijn krachten heeft gesmeten - een week voor het begin van de Tour de France. Anderson gelooft zelf van niet. „Ik ken mijn verantwoordelijk heid voor de ploeg, want de Tour blijft mijn hoofddoel. Ik weet wat er dan van mij wordt verlangd. In mijn achterhoofd heb ik daar altijd rekening mee gehouden, maar ik voel me zo sterk dat ik op dit mo ment alles kan. Aan alles merk ik dat ik nog veel meer uit myn li chaam kan halen. Andere jaren had ik er wel eens een slechte dag tussendoor, maar dit seizoen heb ik nog geen enkele keer te maken gehad met een terugslag in de wed strijden waarin ik er moest staan". Anderson heeft wel het geluk dat hij een zeer sterke ploeg achter zich heeft. In het korte ritje van gis teren reden Peter Winnen en Ge rard Veldscholten de hele dag in dienst van hun kopman. Vooral Peter Winnen was erg actief op de momenten dat er gevaar dreigde voor Anderson. Met name de twee renners van La Vie Claire (Rütti- mann en Winterberg) die nog altijd op minder dan één minuut van An derson staan, werden herhaaldelijk gecounterd door Winnen. „Het was dan wel een korte etappe, maar die zijn juist het gevaarlijkst. We wer den wel gedwongen om attent te rijden". Voor de Limburger was het een prettige bijkomstigheid dat hij on danks zijn knechtenrol zijn negen de plaats in het algemeen klasse ment wist te consolideren. „Aan al les kun je zien dat hij weer hele maal boven Jan is", vertelde zijn verzorger Ruud Bakker. „Vooral in het hotel merk ik dat dagelijks. Aan tafel hoor je hem meedoen. DEN HAAG (GPD) - Johan Lammerts zal aan het eind van dit seizoen de Panasonic-ploeg van Peter Post de rug toekeren. De 24-jarige renner uit het Westbrabantse Putte gaat rijden voor de nieuwe equipe Skil-Verandalux, een samenvoeging van twee bui tenlandse formaties die volgend jaar een Nederlandse licentie zul len aanvragen. Lammerts, die in 1984 de Ronde van Vlaanderen won, vindt dat hij te weinig bescherming krijgt bij Post. Post zegt dat hij nog altijd niet officieel op de hoogte is van het vertrek van Lammerts. „Dan blijkt weer dat renners van zijn soort niet weten hoe het hoort tegenover een firma, waarbij ze weg gaan". De ploeg Skil-Verandalux zal volgend jaar onder leiding staan van de Belg Roger Swerts, die nu de sportdirecteur is van Hennie Kuiper, en Teun van Vliet. Assistent-ploegleider wordt Aad van den Hoek, ex-renner van de Post-ploeg en momenteel vertegenwoordiger van een firma in wielerartikelen. DEN HAAG - Zelfs Dé Stoop was ten einde raad. Nadat een serie bomaanslagen voor een vroegtijdig slot van het nacompetitieduel tussen Den Haag en De Graafschap had ge zorgd, maakte de 'eerste man' in het Zuiderpark een verslagen indruk. "Wat kan je nu als club hier nog tegen doen", vroeg de Haagse voorzitter zich vertwijfeld af. "We waren op het ergste voorbereid. We hebben alles tot in de kleinste details met de politie doorge sproken en bovendien onze eigen bewaking verdubbeld. Zelfs dat blijkt niet meer toerei kend te zijn". Desalniettemin slaagde een aan- tal relschoppers er in zware vuur werkbommetjes het stadion bin nen te smokkelen. Na ruim een kwartier ontplofte ter hoogte van de middenlijn het eerste projectiel de voeten van Marco van Al- tie-agenten, die de kleedkamers Ook de als Sinterklaas verkleede Den Haag-fan, die voor de wed strijd niet alleen de spelers van de thuisclub, maar ook Graafschap- trainer Sandor Popovics in de bloemen zette, wist de op wraak beluste supporters in het beruchte vak Midden-noord niet tot bedaren te brengen. Die achtten de gasten uit de Achterhoek verantwoorde lijk voor de schorsing van de Haag se-routinier Martin Jol. In het eerste nacompetitietreffen tussen beide clubs plantte de Haagse libero zijn elleboog in het gelaat van tegenstander Trentel- man, die vervolgens met een her senschudding naar het ziekenhuis werd afgevoerd. Op grond van het rapport van een KNVB-waarnemer werd Jol, die beweerde dat er van opzet geen sprake was, van verdere deelname aan nacompetitie uitge sloten. Telefonische bedreigingen van Popovics en Trentelman en de aan kondiging dat het 'corrupte ge drag' van de KNVB in de zaak-Jol zou worden gewroken in de return tegen De Graafschap, bracht gis teravond een omvangrijke politie macht op de been in en rond het Zuiderpark. van enkele decimeters in de gras mat waarna Thomas onmiddellijk het sein gaf om in te rukken. Dé Stoop weigerde vervolgens 'zijn' supporters af te vallen. Bin- het cordon van (bereden) poli- T J -genten, die de kleedkamers Phen. De Leidse gelegenheids- hadden omsingeld om te hoop ge- voorstopper moest zich aangesla- iopen Den Haag-fans op een af- g ®n „e,n t met een bar,stende kop- stand te houden, merkte hij op: "Ik pyn laten verzorgen. Ik wist met weiger die supporters criminelen wnc rnoör ,k was»t verklaar- - - T - i »«-"• Het zijn fans die niet i»* geschrokken Van Alphen staat zijn hun emotie te bedwin- afloop. Ik ben doorgegaan in gen". het belang van de club, maar voor my hoefde het niet meer". Emotie Na een afkoelingsperiode van vijf minuten hervatte arbiter Bep Thomas het rommelige duel en liet hij de stadionspeaker meedelen dat hij het bij een tweede bomaan slag voor gezien zou houden. Der tien minuten voor tijd was het zover. Vlak nadat Anton Wilde beest De Graafschap aan de leiding had geholpen en Den Haag daar mee nagenoeg kansloos had ge maakt voor promotie visie sloegen drie uit Midden- Noord geworpen bommetjes gaten Dat bleek al in het begin van de wedstrijd, toen de messcherpe tac- kels van de agressief spelende Ha genaars met luid gejuich en kreten als "trap hem dood" werden be groet. Hoewel De Graafschap, waarvan elke actie met een fluit concert werd begeleid, geen mo ment terug deinsde voor het inti midatievoetbal dat Den Haag bij vlagen speelde, kreeg de thuisclub een handvol mogelijkheiden om de score open te breken. De goed ge starte Ron Blok dwong de prima déeredi- keepende Ejo Elburg, plaatsver vanger van de geblesseerde Wil- fried Brookhuis, tot een redding, Bram Rontberg schoot op aange ven van Alfons Groenendijk op de Een renner die andere zorgen heeft houdt zich stil". Volgens Ruud Bakker begint Winnen nu de vruchten te plukken van zijn intensieve wintertraining. Bakker weer: „Ik ben ervan over tuigd dat hij het daar aan te danken heeft dat hij nu zo goed in conditie is. Uit die trainingen van Ben Scherperkamp heeft hy de belang rijkste facetten gepikt. Winnen is niet de man die uit zichzelf met zul ke dingen gaat beginnen. Hij moet er in begeleid worden en nu komen langzamerhand de resultaten. Zo gretig als hy nu is, heb ik hem de laatste jaren voor de Tour de Fran ce nog nooit gezien". Winnen doorstond de laatste rit door de bergen aanzienlijk beter dan Gerard Veldscholten, die foe terend over de finish kwam. De 01- denzaler duikelde drie plaatsen. „Omdat ik zoals altijd heb 'moeten werken voor Anderson", zei hij nukkig. „Het werk komt steeds op een paar schouders terecht. Win nen en ik moeten steeds alles op knappen. De rest zie je in zulke fi nales nooit. Het zou een stuk ge makkelijker zijn als er eens een paar man meer van ons goed ber gop konden rijden. Dan kunnen we om beurten de klappen opvan gen. Nu zit ik telkens zo kapot, dat ik er op het laatst aan moet gelo- Niet alleen voor de klimmers was het gisteren een laatste test. Op het vlakke gedeelte wilde ook Eric Vanderaerden wel eens zien hoe ver hy is gevorderd. De Belgi sche kampioen, die zondag zijn ti tel moet verdedigen in Halanzy, reed ruim honderd kilometer voor op in het gezelschap van de Zwit ser Urs Freuler. Het avontuur was voorbij toen de laatste berg in zicht kwam. „Geeft niet", zei Vanderaer den. „Het was bedoeld als een test voor zondag. Honderd kilometer ben ik voluit gegaan. In de laatste klim ben ik rustig in mijn eigen tempo naar boven gereden in de wetenschap dat de scherpte er Zweden De Fransman Marc Gomez heeft gisteren de Ronde van Zweden ge wonnen. De slotrit over 120 kilo meter van Uppsala naar Stock holm werd in de sprint uit een kop groep van veertien man gewonnen door Ivan Romanov uit de Sovjet Unie. De Deen Stensen en de Fransman Gomez gingen na de rij der uit de Sovjet Unie over de streep. De eerste groep had een winst van ruim twee minuten op de groep. Gerrit Solleveld uit de ploeg van Jan Raas eindigde als tweede in het klassement met een achterstand van twee seconden op Gomez. Jan Raas heeft blijkbaar toch een magische uitwerking op zijn ren ners. Gerrit Solleveld en zijn ploeg genoten speelden in Zweden een voorname rol, Joop Zoetemelk en collega's doen dat in de Ronde van de Aude. De Belg Ludo Peeters, in dienst van Raas, won gisteren de tweede etappe. Na de 190 kilome ter lange koers, die in Carcassonne begon en via Pennautier daar ook eindigde, behield de Fransman Martial Gayant de leiderstrui. Edvin Purvis grijpt op het speelveld zijn hoofd nadat er opnieuw het Zuiderpark. Halve marathon start bij ZLC LEIDEN - De start van de halve marathon vindt vanavond om 19.00 plaats op het complex van de v.v ZLC. Aanvankelijk zou de door Joop Riethoven geor ganiseerde loop tussen Leiden en Katwijk beginnen by Holi day Inn. In verband met orga nisatorische problemen is het vertrekpunt nu zo'n 500 meter verlegd. Het veld van ZLC ligt in De Morsch, naast de terrei nen van DIOK en Leiden. De lopen over 5 en 10 kilometer vinden eveneens gewoon door gang. NIJMEGEN (ANP) - Ondanks de overwinning op RKC zal NEC niet geheel tevreden zijn over de laatste thuiswedstrijd in de nacompetitie. Doelpunten van Frans en Anton Janssen brachten gisteravond al na der tig minuten een snelle voorsprong van 2-0 op het scorebord, maar afge zien van een tweede treffer van Frans Janssen lieten de Nijmegenaren na RKC met een werkelijk grote nederlaag naar huis te sturen. Het werd al snel duidelijk dat RKC weinig had in te brengen. Al na drie minuten schoot Vievermans net naast en even later testte Willemse van i_r V afstand het reactievermogen van doelman Gerards. De rechtsachter lijk alle plezier in de voetbalsport vuuvuwuuvn vergald", merkte de Hongaarse oe- paal en Huub Smeets schoor tot fenmeester op. "Als het zo door twee keer toe in kansrijke positie op het lichaam van Elburg. De Graafschap, dat weliswaar behoudend speelde, maar veel be ter combineerde dan het onrustige Den Haag, stelde daar slechts te hoog gerichte schoten van voor stopper Hans Loovens en midden velder John Leeuwerik tegenover. Op het moment dat Den Haag, na dat Ron de Roode de geblesseerde Rontberg had vervangen en Piet Groen in de plaats was gekomen van de falende centrale middenvel der Jan Kuyt, eindelijk wat greep speelde zijn laatste thuiswedstrijd voor NEC, volgend seizoen komt de 34-jarige Willemse weer voor zijn oude amateurclub Blauw Wit uit. In de 20ste minuut opende Frans Janssen de score. Uit een hoekschop van Anton Janssen kopte hij de bal achter doelman Gerards. De eerste mogelijkheid voor RKC kwam pas na een klein half uur, maar na de inzet van Govers kopte Mommertz de bal uit het doel. Vrijwel per kerende post besliste NEC de wedstrijd, Anton Janssen bracht uit een pass van de mee opgekomen aanvoerder Visser de stand op 2-0. De ruim 15.000 toeschouwers werden daarna teleurgesteld in hun ver wachtingen want de wedstrijd bloedde langzaam dood. Het enige echte „hoogtepunt" in de tweede periode was het tweede doelpunt Janssen, die een pass van Aalbers verzilverde en 3-0 op het scorebord bracht. NEC liet het daarna afweten waardoor de beste kansen nog vooi RKC waren Govers en Van der Wiel lieten de mogelijkheden ongebruikt. Trainer Van de Meent, die voor het laatst coachte, probeerde met de verse krachten Grim en Hasselbach het doel saldo verder op te bouwen, voor het geval De Graafschap een punt bij FC Den Haag zou laten. De jeugdige vleugelspits John Willems bereikte het hoofd van To ny McNulty, die de bal voor de voe ten kopte van Wildenbeest, die de sterke sluitpost René Stam kans loos-liet. De Haagse 'bommenwer pers' verstoorden vervolgens het Doetinchemse feestje gaat met het voetbal moeten wij trainers onze oefenstof radicaal gaan wijzigen. Dan moeten we voortaan met een machinegeweer langs het trainingsveld gaan staan en onze spelers moeten dan probe ren de kogels te ontwijken". De naar NEC vertrekkende Po povics vindt dat het restant van het gestaakte duel zo snel mogelijk moet worden uitgespeeld. "Want", zo verklaarde hij, "het zou een slechte zaak zijn als de KNVB zwicht voor dit soort uitwassen. Bovendien kan FC Den Haag hier in feite niets aan doen". Wat dus ook de mening was van Dé Stoop, die er bij arbiter Thomas nog vergeefs op had aangedrongen de laatste dertien minuten zonder publiek uit te spelen. "Dat had na melijk best gekund", vond de prae- ses, "want de meeste mensen wa ren snel verdwenen. Nu Thomas bij zijn beslissing is gebleven, kan deze gestaakte wedstrijd voor het Graafschap, er dus alle belang bij dat het gestaakte duel wordt uitge speeld. Dat dit gisteravond niet gebeur de was het gevolg van de tetechte beslissing van arbiter Thomas, die stelde: "Voor mij was de maat ge woon vol. De KNVB moet nu maar beslissen hoe het verder moet". JAAP VISSER ADVERTENTIE veuze Sandor Popovics verklaarde l^ere verloop van de nacompeti- later dat hij voor het eerste in zijn tle.Y.eel gevolgen hebben voetballeven niet blij was met een overwinning. het Goffert-stadion NEC 6 Gevolgen "Op deze manier wordt natuur- Alles zal daarbij afhangen van het slotduel in de nacompetitie tus sen De Graafschap en NEC. Bij winst van De Graafschap heeft NEC, dat na de 3-0 winst op RKC één punt voorsprong heeft op De DEN HAAG (ANP) - De politie van Den Haag heeft na de voet balwedstrijd FC Den Haag - De Graafschap, die voortijdig beëindigd werd nadat herhaal delijk vuurwerkbommetjes op het veld waren gegooid, op aan wijzingen van het personeel in het stadion op straat een man aangehouden die daarmee zou hebben gegooid. Het betreft een 18-jarige Hagenaar. Ook vóór de wedstrijd werd - bij de ingang - een 37-jarige Ha genaar aangehouden, omdat hij een luchtdrukpistool bij zich had. De politie heeft tijdens het duel video-opnamen en foto's gemaakt. Vanaf Premie A-hypotheek. 15 Jaar zekerheid. DE EIGEN HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13