Politiegegevens CRI verouderd 'Kwart van bevolking onder armoedegrens' Bond: tekort directeuren basisschool Rekenkamer kritiseert korpsen 'Stations aanpassen voor gehandicapten' Kleine tweeverdiener volgend jaar ontzien Den Uyl 'gelukkig' met lijsttrekker Van Mierlo Verkeersbrigadiers bijeen DINSDAG! 18 JUNI 1985 DEN HAAG (GPD) De gegevens waarover de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) beschikt, zijn vaak onvolledig of verouderd. Veel informatie gaat verloren of is niet terug te vinden. De CRI vervult haar taak daardoor verre van optimaal. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer, die in 1984 een onderzoek naar het functioneren van de CRI heeft ingesteld. DEN HAAG (ANP) - De NS-sta- tions in de vier grote steden zijn slecht toegankelijk voor gehandi capten. Landelijk en plaatselijk moet daar wat aan gedaan worden. In plannen voor bouw en verbouw van stations moet rekening wor den gehouden met gehandicapten. Verbetering van de toegankelijk heid dient systematisch te worden aangepakt. Dit blijkt uit het rapport 'NS-sta- tions in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht' dat de sa menwerkende gehandicaptenorga nisaties uit de vier steden hebben samengesteld. In het rapport wor den alle 27 stations beschreven. Geconstateerd wordt, dat maar al te vaak stations en de omgeving slechts gedeeltelijk zijn aangepast voor gebruik door gehandicapten. De gehandicapte kan soms wel de stationshal in, maar niet de per rons op. Nagenoeg overal ont breekt een goede wegmarkering voor blinden en slechtzienden. Mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten, ontmoeten dikwijls obstakels. Het komt voor, dat een gehandicapte het ene sta tion in kan, maar bij aankomst het andere station niet zonder meer kan verlaten. Het rapport is verstuurd naar mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat), de spoorwegen en de ge meentebesturen. De samenstellers hebben het vandaag naar de Twee de Kamer in Den Haag gebracht waar voorzitter Rienks van de commissie voor verkeer het in ont vangst nam. De spoorwegen hadden gisteren nog geen commentaar op het rap port van de gehandicaptenorgani saties. NS had het rapport nog niet in huis en wil het eerst lezen alvo rens er commentaar op te leveren, aldus een NS-woordvoerder. Overwegen De komende jaren zullen nog on geveer 20 overwegen worden uit gerust met rood-licht camera's om het doorrijden op overwegen tegen te gaan. Deze week komen er in Limburg (Horst en Haelen) al twee camera's bij. De uitbreiding kan niet van de ene op de andere dag want het gaat om een forse investe ring. In ons land zijn bij wijze van proef al vier van dergelijke came ra's in gebruik, die overtreders feil loos registreren. Die camera's zijn aangebracht op overwegen in Utrecht, Woerden, Rijswijk en Dordrecht. Overtreders die de zaak willen schikken krijgen een boete van 110 gulden en mensen die de zaak voor willen laten komen kun nen bij de rechter rekenen op een boete van ten minste 130 gulden. Volgens NS worden per dag op de 1.600 overwegen in ons land 40.000 overtredingen gepleegd wat neerkomt op 1,5 miljoen overtre dingen per jaar. Daarbij vielen vo rig jaar 54 doden en tientallen ge wonden. NS probeert niet alleen via de rood-lichtcamera maar ook via voorlichtingsacties het euvel te lijf te gaan. Vorig jaar nog hield NS sa men met Veilig Verkeer Nederland een voorlichtingscampagne waarin het publiek op het hart wordt ge bonden 'er voor te stoppen en niet eronder'. De CRI, die in 1972 werd opgericht en tevens fungeert als het Neder lands bureau van Interpol, is een centrale opslag van politiegege vens, waaruit korpsen uit binnen- en buitenland kunnen putten. De gegevens worden verzameld, gere gistreerd en geanalyseerd, zodat ze van belangrijke betekenis kunnen zijn bij de opsporing van personen en goederen. Verder coördineert de CRI bepaalde opsporingsonder zoeken en verleent zij op verzoek assistentie aan politiekorpsen. De onvolledigheid van het CRI- bestand is vooral te wijten aan poli tiekorpsen en andere instellingen, die geen gegevens of wijzigingen in de gegevens aan de centrale in Den Haag doorgeven. Politiekorp sen moeten informatie over perso nen die worden verdacht van een misdrijf, melden aan de CRI. De Rekenkamer stelde vast, dat in 1984 179 van de 500 personen (36 procent) ten onrechte niet aan de CRI waren doorgegeven. Als een verdachte wordt vrijge sproken, moet dat ook aan de CRI worden gemeld zodat die persoon uit het register kan worden ge schrapt. Bij bijna 50 procent van de verdachten was de zaak gesepo neerd of had de rechter tot vrij spraak geoordeeld. Veel van die in formatie was niet aan de CRI ge meld, zodat die mensen nog ten on rechte in het register voorkwamen. Verjaarde gegevens Ook directies van gevangenissen en huizen van bewaringen verge ten nogal eens melding te maken van het aantal -gedetineerden. In 1984 bleken 116 van de 415 gedeti neerden (28 procent) niet geregi streerd te zijn. Door gebrek aan tijd en mankracht komt de CRI maar zelden aan 'schoning' van het re gister toe. Alleen wanneer, bij toe val een kaart met verjaarde gege vens wordt aangetroffen, wordt de ze uit het bestand gehaald. De analyses die de CRI ter voor bereiding van een oriderzoek maakt, zijn in sommige gevallen overbodig. De politie pakt zo'n on derzoek vaak niet aan, omdat aan andere zaken de voorkeur wordt gegeven. Vooral de autodiefstal- lencentrale van de CRI ondervindt dat geregeld. De plaatselijke poli tiekorpsen zijn slechts zelden be reid voorrang te geven aan de op sporing van autodiefstallen. Daar door is het aantal niet teruggevon den voertuigen sterker gestegen dan het aantal dat als vermist wordt opgegeven. Drugs Hoewel de bestrijding van han del in verdovende middelen grote voorrang heeft, zijn de gegevens daarover bij de CRI ook onvol doende. In 1983 'vergaten' 68 poli tiekorpsen en zeven districten van de rijkspolitie informatie over han del in drugs door te geven aan de CRI. Met analyses van dit soort za ken deden de plaatselijke korpsen in 50 procent van de gevallen niets. DEN HAAG (ANP) - Huishou dens waar een klein tweede inko men binnenkomt, zullen volgend jaar enigszins worden ontzien bij de belastingheffing. Het is de be doeling dat volgend jaar een be paald percentage van het inkomen van 'de kleine tweeverdiener' bij de belastingheffing buiten be schouwing wordt gelaten, zo viel gisteren te vernemen in kringen van het ministerie van financiën. Staatssecretaris Koning (finan ciën) zou de Tweede Kamer van daag over zijn plannen inlichten. Voor het ontzien van dé kleine tweeverdieners zal volgend jaar een bedrag van ongeveer 60 mil joen gulden worden uitgetrokken. De oplossing van de problemen rond de 'kleine tweeverdieners' is gevonden in overleg tussen de fracties van CDA en WD en de meest betrokken bewindslieden. Eerder dit jaar drong zowel CDA- fractievoorzitter De Vries als WD- fractievoorzitter Nijpels aan op maatregelen ten gunste van de kleine tweede inkomens. Twaalf jaar geëist tegen transporteurs van cocaïne AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin eiste gisteren maxi mumstraffen van 12 jaar tegen twee vrouwen en twee mannen die betrokken zouden zijn geweest bij de organisatie van cocaïnetrans porten naar Nederland. Volgens de officier werd via deze lijnen in vier jaar zeker 80 kilo cocaïne ons land binnengebracht. De vier verdach ten ontkenden de aanklacht. De zaak kwam aan het rollen toen op 5 oktober vorig jaar op het vliegveld van Frankfort de Neder lander Van der K. tegen de lamp liep met vier kilo cocaïne, bestemd voor Nederland. Het transport was volgens hem mede voorbereid door de zusjes H. en L. L.O., af komstig uit Colombia, maar bei den geruime tijd al woonachtig in Amsterdam. Beiden hebben de Ne derlandse nationaliteit. De zusjes stonden gisterochtend samen met de 28-jarige Argentijn L.C. A. en de 49-jarige M. I.P. uit Uruquay te recht. Grotendeels op basis van de ver klaring van Van der K. kwam offi cier De Bruin tot de conclusie dat een straf van 12 jaar voor het vier tal op zijn plaats was. A. was de enige van het viertal die bekende ooit met een transport te maken te hebben gehad. Hij zei echter niet geweten te hebben dat het om co caïne ging. Hem was alleen ge vraagd iemand op een reis te con troleren. Volgens mr. De Bruin is A. degene die zeer veel transporten heeft voorbereid. De president van de Amsterdam se rechtbank doet op 1 juli uit spraak. Veel mensen die in een huishou den een klein tweede inkomen in brachten, veelal vrouwen, zegden begin dit jaar hun baan op, omdat ze meenden dat ze als gevolg van de laatste herziening van de twee verdienersbelasting veel te weinig van hun inkomen overhielden. Het kabinet had aanvankelijk niet erg de neiging om opnieuw in te grijpen in de tweeverdieners wet. Premier Lubbers merkte op dat uit onderzoek was gebleken dat de kleine tweeverdieners niet veel zwaarder werden belast, maar dat het vooral ging om 'een optisch probleem'. In de tweede helft van dit jaar wordt namelijk als gevolg van de 'voetoverheveling' een deel van de betaalde belasting terugbe taald. HUIS BEKLAD (ANP) - Onge veer 50 actievoerders van de Belan genvereniging Minderjarigen (BM) hebben gisteren in Zetten het huis van directeur dr. H. Finkensieper van het orthopedagogisch en jeugdpsychiatrisch centrum Hel dringstichtingen met leuzen be klad. De actie richtte zich tegen het beleid van Finkensieper, die vol gens de actievoerders als psychia ter bij de behandeling van pupillen gebruik maakt van onaanvaardba re methoden en die verantwoorde lijk is voor een onleefbare situatie in het centrum. ADVERTENTIE DALING HYPOTHEEKRENTE De rente van de RPS Hypotheken Rente 2 jaar vast: 7.4% (7.77%) Rente 5 jaar vast: 7,8% (8.2(B) Rente 7 jaar vast: 8,0% (8,41%) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de effectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de RPS Hypotheken? Bel 020-591 8011 of haal de fol ders op het postkantoor. 10; postgiro W rijkspostspaarbank Zij gaven de voorkeur aan hun 'ei gen' lokale straathandel in drugs. Minister Korthals Altes (justitie), onder wiens verantwoordelijkheid de CRI valt, heeft de kritiek van de Rekenkamer inmiddels ter harte genomen. De bewindsman is bezig een aantal taken van de CRI op nieuw te bezien. Er wordt een on derzoek ingesteld dat moet leiden tot een beter functioneren van de centrale. Succesvol middel tegen prostaatkanker '86 op markt (Van i r verslaggevers) LEIDEN - De farmaceutische in dustrie heeft een nieuw medica ment - Flutamide - ontwikkeld dat, zo is uit een Canadees onderzoek gebleken, prostaatkanker in meer dan tachtig procent van alle geval len geneest. De verwachting is dat het medicijn in de loop van het vol gend jaar zal zijn geregistreerd en dan ook op de Nederlandse markt te verkrijgen is. Prostaatkanker wordt nu behan deld met anti-androgenen (ge slachtshormonen). Het percentage patiënten dat door toediening hier van geneest, ligt tussen de dertig en veertig procent. Hoewel Flutamide in meer dan tachtig procent genezing biedt zijn er, net als bij het gebruik van anti- androgenen, bijwerkingen. De voortplantingsorganen hebben te lijden als dit medicament wordt toegepast. Prostaatkanker is, na longkan ker, de tweede vorm van kanker waaraan de meeste mannen boven de vijftig overlijden. De schatting is dat ongeveer 75 miljoen mannen over de hele wereld verspreid aan prostaatkanker lijden. De behandeling met Flutamide is een grote stap vooruit, zeggen de onderzoekers die het geneesmid del hebben beproefd. Met Flutami de, zeggen zij, kunnen veel levens worden gered. Bovendien zal de kwaliteit van dat leven een stuk aangenamer worden. Een woordvoerder van Essex in Amstelveen, een dochter van de Amerikaanse producent van Fluta mide, zegt enthousiast te zijn over de resultaten die met het medicijn zijn geboekt. Volgens hem is het een nieuw wapen in de strijd tegen een van de meest ernstige aandoe ningen die het leven van veel man nen bedreigt. AMSTERDAM (ANP) - Duizend verkeersbrigadiers (er zijn er 46.000) uit tal van gemeenten hebben gisteren meegedaan aan de eerste Nationale Verkeersveiligheidsdag in Amsterdam. In Krasnapolsky werden zij toegesproken door burgemeester Van Thijn en werd het programma 'Hollands Glorie' opgevoerd, 's Middags hielden de verkeersbrigadiers een optocht door het centrum van Amsterdam die werd afgesloten met een bijeenkomst op de Dam. Daar werden een demon stratie van motorrijders van de Amsterdamse politie en een show van de internationale zang- en dansgroep Up With People gehouden. Deze bijeen komst werd bijgewoond door prinses Margriet (op de foto temidden van de kinderen) en Pieter van Vollenhoven. (foto anp» BERGHEM (ANP/GPD) - PvdA- leider Den Uyl is 'heel gelukkig' met de bekendmaking van D'66-se- nator Van Mierlo dat hij bij de ko mende verkiezingen voor de Twee de Kamer in principe beschikbaar is als lijsttrekker van zijn partij. „Een goede zaak voor de politiek", zei Den Uyl gisteravond op een spreekbeurt in Berghem. De PvdA-leider zei dat er geen aanleiding is te veronderstellen dat D'66 met Van Mierlo opnieuw in de richting van compromissen met CDA en WD zal koersen. Den Uyl doelde daarbij op de situatie na de breuk in het tweede kabinet-Van Agt, toen D'66 (onder Terlouw) de coalitie met het CDA voortzette,, nadat de PvdA uit het kabinet was gestapt. Van Mierlo was in die ka binetten minister van defensie. „Ik heb er alle vertrouwen in dat de kandidatuur van Van Mierlo een waarborg is dat zulke gebeurtenis sen zich niet zullen herhalen", al dus Den Uyl. Inmiddels heeft D'66 80 nieuwe leden geregistreerd en nog steeds melden mensen zich aan, zo heeft partijvoorlichter Ten Brink meege deeld. De nieuwe ledenaanwas lijkt het gevolg te zijn van Van Mierio's bekendmaking dat hij op nieuw zal terugkeren in de Tweede Kamer en dat hij - onder voorw; den - lijsttrekker wil worden. D'66-voorlichter Ten Brink wacht dat zich nog m zullen aanmelden. Hij zegt niet te weten of de stijging van het leden tal te maken heeft met de beslis sing van Van Mierlo om van D'66 „weer een volwaardige politieke partij te maken". Afscheidsbriefje bij ontsnapping LEEUWARDEN (GPD) - Twee mannen hebben vóór hun ontsnap ping uit de Leeuwarder gevange nis nog een afscheidsbriefje ge schreven. Direct na hun verdwij ning werd het gevonden. „Als jul lie dit lezen, hopen we allang weg te zijn", luidde de tekst. Verder schreef het tweetal - 20 en 26 jaar oud - dat het blij was, dat „het ge lukt is", omdat ze anders 'andere' maatregelen hadden moeten ne- In de gevangenis bleek vakkun dig een aantal tralies te zijn doorge zaagd. Dit moet van buitenaf zijn gebeurd, omdat het zaagsel binnen lag. Het is denkbaar dat er een paar nachten lang stelselmatig aan de tralies is gewerkt. „Vakwerk", al dus gevangenisdirecteur Van der Broek. Hoewel de politie dadelijk werd gewaarschuwd, was er geen spoor van de twee uitbrekers te beken nen. Er moet een vluchtauto heb ben klaar gestaan om het tweetal zo snel mogelijk af te voeren. DEN HAAG (GPD) - Volgens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) dreigt er een tekort aan directeuren voor de basis school. Nu de samenvoeging van kleuter- en lagere scholen voor de deur staat, zien veel hoofdonderwijzers en kleuterleidsters er van af de leiding van de basisschool op zich te nemen. Een woordvoerder van de ABOP wijst als oorzaken aan: de onduide lijkheid van de kant van het ministerie van onderwijs en wetenschappen bij de invoering van de nieuwe school en de zware taakbelasting van de schooldirecteuren. De uitlatingen van de vakbond zijn volstrekt in strijd met de resultaten van een onderzoek van het ministerie. Henk Mulders van de ABOP: „Er zijn veel schoolhoofden en kleuter leidsters die zeggen: wij willen geen directeur van die basisschool wor den, want op deze manier kunnen wij die taak niet waarmaken. Het de partement komt veel te laat met allerlei maatregelen. Als wij-de verant woording willen nemen voor goed onderwijs, dan zullen wij op tijd moe ten weten waarover wij kunnen beschikken". „Het ergste knelpunt is dat allerlei circulaires op het allerlaatste mo ment binnenkomen. Zo weten de scholen pas sinds vier weken met hoe veel mensen ze in het nieuwe schooljaar kunnen werken, ze weten pas sinds twee weken wat het sociaal plan inhoudt en pas sinds één week hoe de arbeidstijdverkorting geregeld moet worden. Dat betekent dat ze op dit moment tegen ouders niet kunnen zeggen: die leerkracht staat vol gend jaar voor die klas, dus jullie kind komt bij die onderwijzer. Leer krachten kunnen geen taakverdeling maken, omdat ze niet kunnen over zien hoeveel arbeidsplaatsen er exact zullen zijn", aldus de ABOP-woord- voerder. Op 1 augustus begint de basisschool officieel. De directeuren van die basisscholen krijgen volgens de bond steeds meer spanningen te verwer ken. Tijdens de vakantie zullen nieuwe onderwijzers moeten worden aan genomen en op sommige scholen ook directeuren. Pas dan kunnen de schoolplannen worden opgesteld. Hoewel bekend is dat er op tal van scholen bijzonder hard moet worden gewerkt om de invoering van de basisschool op 1 augustus voor elkaar te krijgen, lijkt de situatie minder ernstig dan door de ABOP wordt voorge steld. In maart dit jaar, zo bleek uit een enquête van het ministerie van onderwijs, was op twee van de drie scholen de directeur al benoemd. Negen van de tien scholen denken op 1 augustus hun schoolwerkplan klaar te hebben. Leidse onderzoekster: uitkeringen ontzien LEIDEN - "We hebben in ons land voortreffelijke sociale voor zieningen waarvan iedereen denkt dat het niet beter kan. Maar onze uitkeringen zijn er blijkbaar niet in geslaagd de armoede uit te ban nen". Dat zegt de econome Aldi Hage naars die vandaag aan de Leidse Universiteit promoveerde op een proefschrift met als titel 'De bele ving van armoede'. door Erik van Venetië In 1979 vond 16 procent van de Nederlanders dat ze arm waren. Door de economische teruggang is dat cfjfer sinds die tijd fors geste gen. De onderzoekster schat de ar moede nu op ten minste 25 pro cent. Een andere conclusie uit haar onderzoek is dat langdurig werklo zen en bijstandsmoeders er finan cieel het slechtst aan toe zijn. Ei genlijk voelde iedereen dat al op de klompen aan, maar niemand durf de het te onderzoeken. Aldi Hage naars wel. De promovenda noemt de resultaten van haar onderzoek 'onthullend'. Waarom? De onderzoekster: "Het ministe rie van sociale zaken en werkgele genheid en de politici realiseren zich niet dat de omvang van ar moede zo groot is. Vooral de ar moede in een-oudergezinnen wordt niet door iedereen toegege ven. Als je ons sociaal stelsel wilt herzien, zul je als beleidsmaker moeten weten welke groepen er het slechtst aan toe zijn. De aan dacht moet vooral gericht zijn op de zogenaamde bodem: de bij standsuitkeringen. Langdurig werklozen en een-oudergezinnen zijn van die bijstand afhankelijk". Armoede: wat is dat eigenlijk? De meest voor de hand liggende manier om armoede te berekenen is het vaststellen van een inko mensgrens. Ligt het inkomen on der dat bedrag, dan ben je arm. Dat was en is - tenminste de opvat ting van veel politici en beleidsma kers. Het bestaansminimum in ons land ligt op dit moment op onge veer 1.450 gulden netto per maand voor iemand van 23 jaar of ouder die een gezin moet onderhouden. Voor een alleenstaande is dat onge veer 1.000 gulden netto. Behoeften Aldi Hagenaars koos bij het be palen van de 'armoedegrens' een andere weg: "Ik ben uitgegaan van de behoeften van de mensen zelf. In mijn onderzoek heb ik aan een representatieve steekproef uit de bevolking gevraagd welk inkomen men voldoende vindt. Daarmee laat je de vrijheid bestaan dat ver schillende inkomensgroepen hun eigen behoeften hebben", aldus Hagenaars. - Als je iemand vraagt naar de financiële behoeften, zal iedereen toch zeggen dat hij of zij meer geld nodig heeft? Aldi Hagenaars "Aan bijna elke vaststelling van de armoedegrens ligt een opinie ten grondslag: meestal is dat de mening van een minister of van een beleidsmaker over hoeveel de bevolking ten min ste zou moeten verdienen. Soms wordt er zelfs een bepaalde manier van leven voorgeschreven. Bij voorbeeld: ze hoeven niet per se een auto of een telefoon". Hoe de bevolking armoede beoordeelt moet weliswaar kri tisch worden bekeken, maar de vaststelling door de 'hoge heren in Den Haag' vertrouwt Hagenaars minder. "Daarom ga ik liever uit van de inzichten van de mensen zelf. Het antwoord van dè bevolking op de vraag wat ze zelf arm vinden, ge loof ik eerder dan dat van de be leidsmakers", zegt Hagenaars. Overigens beperkt de econome zich in haar armoede-onderzoek niet tot Nederland. Ze heeft ook re presentatieve steekproeven ge daan uit de bevolking van zeven andere landen binnen de EG: West-Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Ierland, Italië, België en Denemarken. Steunbedragen Aldi Hagenaars: onthullende resultaten (foto GPD) Hagenaars: "Ik heb gevonden dat de Fransen, de Ieren en de En gelsen zich het armst voelen. Die zouden dus binnen EG-verband in aanmerking moeten komen voor de hoogste steunbedragen. Maar het slechtst moeten gaan. Je mag niet alle uit keringsgerechtigden even hard korten. Ik heb aangetoond dat in alle onderzochte landen de niet-ac- tieven en de een-oudergezinnen er staan. Die moeten verder mogen we niet vergeten dat worden ontzien. Lukt dat niet, dan we bij het bezuinigen op de sociale voorzie ik dat de armoedecijfers de zekerheid heel zorgvuldig te werk komende jaren fors stijgen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5