Parkeren in 'hart' binnenstad duurder Energiebedrijf probeert voor klanten 'vriendelijker' te zijn Nieuwe methode om gasbuizen te leggen Meer paaltjes tegen illegaal stallen Steun B en W voor fusienota van LWS en bouwverenigingen I 198 DINSDAG 18 JUNI 1985 LEIDEN LEIDEN - Het Energiebedrijf [Rijnland (EBR) probeert wat 'vriendelijker' op te treden tegen over zijn klanten. Het EBR heeft (onlangs een voorlichter aangesteld idie tot taak heeft verbruikers met Ibetalingsproblemen te helpen hun energierekening omlaag te bren gen. En op de afdeling klantenser vice is een aantal spreekhokjes ge bouwd waardoor mensen in staat zijn over hun problemen te praten zonder dat andere klanten meeluis teren. Het EBR heeft al enige tijd een folder waarin wordt uitgelegd hoe verbruikers op vaak eenvoudige wijze - hun energierekening om laag kunnen brengen. Het is echter gebleken dat die folder weinig ef fect sorteert bij de belangrijkste groep waarvoor zij is bestemd: de mensen met de laagste inkomens in de minst geïsoleerde huizen, zo meldt het EBR-orgaan 'De Schijn werper'. Het energiebedrijf pro beert deze mensen nu te bereiken met behulp van de nieuwe voor- Voorlichting bij financiële tnoeilijkheden lichter. Deze geeft zonodig per soonlijke adviezen bij de klanten thuis. Te hoog In een landelijk onderzoek van de consumentenorganisatie Kon- sumenten Kontakt (KK) is geble ken dat veel nutsbedrijven, waar onder het EBR, de klanten vaak niet al te vriendelijk bejegenen. Het Energiebedrijf Rijnland wordt door de consumentenorganisatie verweten dat de afsluitingskosten veel te hoog zijn. Bij afsluiting in een pand vraagt het EBR een bij drage van 100 gulden terwijl bij af sluiting buiten een woning een be drag van 700 gulden wordt ge vraagd. Bovendien is de waarborgsom die het EBR in sommige gevallen vraagt als een klant opnieuw op elektriciteit of gas wordt aangeslo ten, de consumentenorganisatie in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens KK zouden de kosten voor een heraansluiting hierdoor kunnen oplopen tot een bedrag van 1500 gulden. Daarnaast verwijt KK de nutsbe drijven, en ook het EBR, dat zij de klanten verkeerd voorlichten door hen bij definitieve afsluitingen er niet op te wijzen dat zij in beroep kunnen gaan bij de geschillencom missie openbare nutsbedrijven. Ontkennen Het EBR ontkent deze laatste be schuldiging. Volgens het bedrijf wordt altijd gewezen op de moge lijkheid om in beroep te gaan. Het tekent daarbij aan dat er echter wel sprake moet zijn van een geschil. Overigens worden de klanten als zij betalingsmoeilijkheden heb ben, inmiddels door de incasso-af deling gewezen op de mogelijk heid contact op te nemen met de gemeentelijke sociale dienst of met de gemeentelijke kredietbank. De klanten wordt verteld dat zij via deze instanties eventueel een beta lingsregeling kunnen treffen. Het energiebedrijf merkt ook nog op dat alleen waarborgsom men worden geëist van opnieuw aan te sluiten verbruikers waarvan wordt verwacht dat zij wederom in grote betalingsmoeilijkheden kun nen komen en moeten worden af gesloten. Het EBR verklaart ook dat afsluiten en opnieuw aanslui ten het bedrijf zelf ook geld kost. Het energiebedrijf werkt inmid dels hard om de consument op een vriendelijker toon te benaderen, al dus het EBR. Uitgeprobeerd in Hazerswoude LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) heeft als eerste nutsbedrijf in Nederland een nieu we manier uitgeprobeerd om gas buizen te leggen. Met deze metho de, ontwikkeld door het Delftse be drijf Zegwaard, wordt omwonen den en het verkeer veel overlast be spaard terwijl het werk sneller is geklaard, zo meldt het EBR-orgaan 'De Schijnwerper'. De methode is voor het eerst uitgeprobeerd bij het vervangen van een 50 jaar oude LEIDEN - Parkeren in het hartje van de binnenstad wordt duurder dan in het gebied daar omheen. Plaatsen waar automobilisten vaak illegaal en gevaarlijk hun voertuig stallen worden dichtgebouwd met paaltjes. Bij de invoering van de regeling voor betaald parkeren in vrijwel de gehele binnenstad komen, na de wijken Pancras-Oost en de Pie- terswijk volgend jaar, de Camp in 1987, Maredorp, de Academiewijk, Oude Morsch en Noordvest-West in 1988 en per 1989 Levendaal en omgeving, Pancras-Oost en Noordvest- Oost aan de beurt. Deze aanvullingen op de parkeerregeling zitten eraan te ko men, bleek gisteravond tijdens de vergadering van de gemeenteraad. I Hoewel de raad niet toekwam aan stemming over het plan, bleek nog eens dat de hoofdlijnen de goed- keuring kunnen wegdragen. Een paar wijzigingen en aanvullingen, i uit de koker van klein links (PSP, PPR in de meeste gevallen ge- steund door D'66), namen burge- meester en wethouders over. Zo zegde PvdA-wethouder Pe ters (verkeer) een onderzoek naar de effectiviteit van maatregelen te gen het weren van parkeren door woon werkverkeer toe. Ook een motie die vroeg om (vooral) het plaatsen van paaltjes op plekken, waar fout-parkeren gevaarlijk is of de vrije doorgang van de voetgan ger en/of fietser belemmert, is overgenomen. Legalisatie van 'ille gale' parkeerplaatsen die wellicht wel acceptabel zyn is daarmee des ondanks niet uitgesloten. B en W zagen ook wel brood in een motie om in het meest centrale deel van de stad de tarieven bij de parkeermeters op te schroeven. Het tarief wordt dan twee gulden per uur, twee kwartjes hoger dan aanvankelijk voorgesteld. Van de WD valt op dit punt echter verzet te verwachten, gelet op de uit spraak van de liberale fractievoor zitter Bakker dat een daalder per uur al geen vriendenprijsje meer is. De Camp Om duidelijkheid omtrent de in voering van de parkeerregeling in fasen, zoals hierboven beschreven. had een aantal raadsleden reeds eerder aangedrongen. De gevraag de klaarheid heeft wethouder Pe ters hierin gebracht. Op de vraag waarom Maredorp niet in 1987 aan de beurt komt zei hij dat alleen in De Camp een eenvoudige invoe ring mogelijk is, omdat deze wijk nu al wordt afgestemd op de nieu we regeling. Een verzoek om het aantal par keerplaatsen voor het winkelpu bliek in de toekomst te verkleinen ontraadde het college. Evenmin was er veel animo voor een CDA- motie die voorstelde een parkeer- abonnement voor bewoners in prijs te verlagen van 180 naar 100 gulden per jaar. De lagere op brengst aan parkeergelden kan dan worden gecompenseerd door de tarieven van de meters te verho gen of bedrijven meer in rekening te brengen voor een jaarabonne ment, dacht het CDA. De metertarieven zijn al aan de hoge kant, reageerde wethouder Peters hierop, hoewel hij eerder had beweerd dat het in vergelij king met andere gemeenten wel meevalt. Voorts is het volgens hem juridisch onmogelijk bedrijven meer te laten betalen voor dezelfde dienstverlening (in dit geval de parkeerplaats) dan particulieren. De CDA-raadsleden Walenkamp Van Zijp probeerden daarop de vloer aan te vegen met Peters. Het in gebruik nemen van een woning kost een bedrijf bijna twee keer zo veel als bewoner, zo stelden zij on der meer eendrachtig. Als voor beeld ging de gemeente Rotterdam over tafel, waar men, door het par keren voor bedryven en bewoners administratief te scheiden, wel twee verschillende tarieven in re kening mag brengen. Blauw zones PvdA-raadslid Van der Molen vroeg nog om een gelijktrekking van de tarieven voor de 'blauwe zo nes', een al langer bestaande Leid- se parkeerregeling met de prijzen van het nu voorgestelde parkeerre- gime. Van Bakker (WD) kwam te vens het verzoek om uitbreiding van de nieuwe parkeerregeling tot de Stationsbuurt en het openhou den van de mogeljkheid tot uitbrei ding van het aantal in de binnen stad gereserveerde plaatsen voor bewoners. Tot slot vond een amendement van SP'er Vergeer en de commu nist Brands, om bewoners gratis parkeren in de binnenstad toe te staan, weinig weerklank. "Des noods maak je het parkeren bij me ters en automaten duurder. Als het financieel gezien een probleem wordt stellen we in het uiterste ge val 23 in plaats van 24 controleurs aan, pleitte Vergeer. Peters zei hiervoor niet te voelen, omdat de parkeerregeling qua financiën toch al niet zo sterk in de schoenen staat. Echtpaar houdt zelf man aan LEIDEN - Een jonge vrouw uit Leiden en haar man hebben gisteren op de Zijlsingel een 18-jarige Leidenaar aangehouden die een tijdje geleden de vrouw onzedelijk had betast in het sportpark Noord aan de Pieter Bothstraat. Toentertijd vluchtte de jongen omdat er een voorbijganger langskwam. Gisteren herkende ze hem toen ze met haar man in een auto reed. De man besloot de achtervolging in te zetten. Op het politiebureau bekende de 18-jarige later dat hij vroeger vaker vrouwen heeft lastig ge vallen. LEIDEN - De leden van het zoge naamde driehoeksoverleg, commis saris Van Voorden, burgemeester Goekoop en de hoofdofficier van justitie R.J.C. graaf van Rand- wijck, hebben gisteren het nieuwe politiebureau aan de Langegracht voorzien van een gedenksteen om dat het hoogste punt was bereikt. Bij die gelegenheid werden ook de flessen wijn gepresenteerd die de politie speciaal heeft laten maken: Grand Vin de l Hoogstepunt, zoals op het etiket staat. (foto Holvast) LEIDEN - In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie is vanaf 21 juni de tentoonstelling 'mineralen uit vakantielanden' te Op de tentoonstelling is een groot aantal mineralen verzameld, die afkomstig zyn uit Europese vakantielanden en landen rond de Middellandse Zee. Een deel van de mineralen werd verzameld door mensen die tijdens hun vakantie mineralen hebben gezocht. De ex positie laat ook mineralen zien uit de eigen collectie van het museum, de meeste ook door lief- T entoonstelling 'mineralen uit vakantielanden' hebbers zijn verzameld en aan het museum zijn geschonken. Op de tentoonstelling zijn ook enkele mineralen uit delen van ons eigen land te zien, maar door de klei, zand en grind waaruit de grond is opgebouwd heeft Neder land op dit gebied niet erg veel moois te bieden. Voor mensen die meer interesse hebben voor mineralen is het boekje 'Mineralen, bouwstenen van de aarde' te krijgen waar ver der wordt ingegaan op de vorming en het bestaan van mineralen. Ook zijn verschillende bouwplaten van kristalvormen en ansichtkaarten met mineralen te krijgen. De tentoonstelling 'mineralen uit vakantielanden' is te bezichtigen tot en met 1 september in het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie, Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden. gietijzeren gasbuis in Hazerswou- de-Dorp. Bij de 'oude' methode moest de straat geheel of gedeeltelijk wor den opengebroken om de oude lei ding te verwijderen. Zegwaard heeft nu een manier uitgedacht waarbij de oude leiding slechts op een paar punten hoeft te worden opgegraven. Aan het begin van de leiding wordt vervolgens een kabel doorgetrokken naar een verderop gelegen punt. Aan die kabel wordt een pneu matische hamer bevestigd die de oude leiding aan stukken slaat. Achter de hamer wordt een zoge noemde mantelbuis van pvc voort getrokken waarin later de eigenlij ke gasbuis wordt gelegd. In Ha zerswoude is gebleken dat op deze manier 60 meter leiding kan wor den gelegd in anderhalf uur tyd. Overigens zal de 'oude' methode van leidingen leggen nu niet tot het verleden behoren. Sommige mate rialen kunnen niet of nauwelijks door de pneumatische hamer aan stukken worden geslagen, terwijl ook de grondsoort het de hamer onmogelijk kan maken zich een weg te banen. Bovendien loont het nauwelijks de moeite om leidingen op de nieuwe manier te leggen als om de paar meter toch een put moet worden gegraven om huis aansluitingen te maken. Deelnemer aan Ra mishandeld LEIDEN - Eén van de deelnemers aan het Ra-spektakel, een 34-jarige man uit Den Haag, moest gister avond omstreeks half twaalf met spoed naar het ziekenhuis worden gebracht omdat een 19-jarige Lei denaar hem in de Nieuwstraat een bierglas in zijn gezicht had ge duwd. De 34-jarige liep verwondin gen aan zijn gelaat op en letsel aan zijn oor. Na de behandeling werd de Hagenaar weer ijlings terugge bracht, immers: the show must go on. Na afloop moest hij weer terug naar het ziekenhuis voor verdere behandeling. Inbraak school aan Strausspad LEIDEN - Uit een lagere school aan het Strausspad werden in het afgelopen weekeinde acht dozen snoepgoed en twee dozen met kin derprijsjes gestolen. De politie heeft sterke aanwijzingen dat de diefstal kinderwerk is. LEIDEN De fusienota die de woningbouwverenigingen Leidse Woningstichting (LWS), De Eens- gezinheid, Werkmanswoningen en De Eendracht hebben afgeschei den is in de ogen van burgemeester en wethouders 'een goede basis en tevens raamwerk voor de nieuwe corporatie'. "De opzet biedt een goed uit gangspunt voor en zicht op het adequaat behartigen van de ver antwoordelijkheden en taken die een corporatie van deze omvang ei gen zyn. De financiële basis is smal, waarbij overigens bijzondere risico's en tegenvallers zijn inge calculeerd", schrijven B en W voorts aan de gemeenteraad, die onder meer door te besluiten tot opheffing van de LWS akkoord moet gaan met de fusievoorstellen. Het college zegt bereid te zijn ge zamenlijk met de nieuw te vormen woningcorporatie activiteiten te ontplooien bij de rijksoverheid om de financiële bestaanszekerheid van de fusievereniging veilig te stellen. Stappen zijn inmiddels ge nomen om de afwikkeling van ach terstallige rijksbijdragen te be spoedigen en bouwkosten, die het rijk tot dusver niet heeft willen ver goeden, alsnog los te peuteren. "Deze initiatieven zullen wij in de komende tijd verder voortzetten", laten B en W weten. Het financiële beeld tot de jaren negentig noemt het college som ber, maar realistisch. "Bewust is de ernst van de situatie goed onder ogen gezien. Bijzondere risico's en of tegenvallers zijn zo goed moge lijk ingecalculeerd. Deze zouden het verbeteringsproces van de fi nanciële positie kunnen belemme ren", zeggen B en W. "Van meet af aan zal een sober en verantwoord beleid moeten worden gevoerd". Leningen Het verstrekken van leningen met een gunstiger tarief dan de marktrente ten behoeve van groot onderhoudsplannen bij naoorlogse complexen, waar de fusiepartners om hebben gevraagd, is volgens B en W niet haalbaar dan wel oiyuist. Dit geldt min of meer ook voor eventuele voorschotten van de ge meente van rijksbijdragen op reno vatieplannen. "In dit stadium is het naar onze mening niet juist dat de gemeente de financiële conse quenties ondervangt die door het overigens tweeslachtige beta lingsgedrag van het ministerie worden veroorzaakt". "De mogelijkheden om via over dracht van het zogenaamde ver spreide woningbezit de financiële positie van de nieuwe corporatie te versterken zijn niet te overzien. Een nadere inventarisatie, waar mee onlangs een begin is gemaakt, zal hierin meer duidelijkheid ge ven. Op basis daarvan willen wij de suggestie positief benaderen". "Deze fusie beschouwen wij als een belangrijke stap vooruit in het herstructureringsproces van de corporaties in Leiden. Gekoppeld aan een nauwe en constructieve sa menwerking tussen gemeente en corporatie is deze fusie ontegen zeggelijk in het belang van het volkhuisvestingsbeleid in Leiden". Autootje (1) Een kwartier lang had hij afgelo pen zondag de leiding op het cir cuit in Heemstede, de 23-jarige Leidenaar Rody Roem. Het Eu ropees kampioenschap was bin nen handbereik. Toen stuurde hij zijn auto de omheining in en voordat helpers de wagen weer op het juiste spoor hadden, was het leed al geschied. De Zwitser Jakob Bühler stak hem voorbij, werd eerste en Roem moest uit eindelijk zelfs genoegen nemen met een derde plaats op het EK model-autoracen. "Een radiografische storing", verklaart hij een dag later in de ouderlijke woning in de Milanen- horst het oponthoud bij de om heining. "Net als je zoiets niet kunt hebben, overkomt je zoiets". Derde worden in een veld van honderd deelnemers uit achttien landen is natuurlijk ook niet slecht, maar Roem 'ging voor goud', zoals dat sinds de Olympische Spelen heet. Die cijfers geven in elk geval wel aan dat de modelautoracerij een serieuze zaak is. "Eerst had ik er niet zo'n hoge pet van op, maar nu neem ik er mijn petje voor af', geeft vader Roem zijn mening. De radiografisch be stuurde autoracerij op kabouter- formaat heeft een hoge vlucht genomen "en groeit nog steeds", zo verzekert vader Roem. Autootje (2) "Een kerstboomsysteem", ant woordt Rody Roem op de vraag hoe zo'n kampioenschap in el kaar steekt. Drie dagen werden besteed aan proefritten, kwalifi caties en een reeks van afvalrit- ten leidde naar de finale zondag middag rond vier uur. De piek in de boom als het ware. Hoe is Rody Roem zo in de mi niatuurwereld van de modelauto terecht gekomen. "Klein begin nen, hè", blijft hij op hetzelfde niveau. "Je begint op het par keerterrein en dan ga je meedoen aan wedstrijden, regionaal, na tionaal en vervolgens internatio naal. Toen ben ik kennelijk opge vallen bij de fabrikanten en nu heb ik er een volledige baan Roem vond werk bij een Haar lems bedrijf in modelauto's. Daar werkt hij aan de ontwikke ling van de kleine wagens en heeft er gelijk een sponsor aan. Die sponsoring brengt hem wel in het voordeel ten opzichte van zijn tegenstanders. "Nationaal gezien zeker, maar als je ziet wat er verder in Europa aan geld wordt ingestoken, valt het inter nationaal nog wel mee". Het meeste werk in de jacht naar de race-top steekt Roem in de ontwikkeling van de auto's. "Van een training word je niet veel wyzer, je moet het echt in competitieverband doen". Het komt daarbij vooral aan op acce lereren, legt hij uit. Aan de top snelheid van zo'n honderd kilo meter per uur komt de racer zel den. Dure sport? "Ja, het is een technisch hoogwaardige sport. Je moet weten watje doet. Als er iets kapot gaat, kost dat een hoop geld". Rody Roem zit dan nu in de prettige positie dat werk en hobby elkaar hebben gevonden. Dat maakt bovendien binnen kort een reisje naar Japan moge lijk waar de wereldkampioen schappen worden gehouden. Een goede gelegenheid om als nog voor goud te gaan. Vrouwenboek (1) De uitreiking van de culturele prijs van Zuid-Holland vrouwenboekhandels - der de Leidse boekhandel Gaia - is niet geruisloos verlopen zoals ook in deze krant viel te lezen. Rumoer ontstond door de toe spraak van provinciebestuurder Günther (WD). In haar toe spraak uitte Günther kritiek op de werkwijze van de boekhan dels. Zo betoogde zij dat met een eenzijdige manier van inkopen de emancipatie niet is gediend. Hoe ze aan die wijsheid kwam, vertelde ze niet, maar ze zei het. Die opmerkingen schoten de vertegenwoordigsters van de be kroonde boekhandels in het ver keerde keelgat. Drie van de vier Rody Roem afgelopen zondag op het circuit in Heemstede met in zijn handen de auto-die hij radiografisch naar een derde plaats stuurde. gaven te kennen geen prijs meer te stellen op de prijs. Later ac cepteerden zij die prijs overigens wel weer, ondanks de woorden van Günther. Inmiddels hebben de leden van de provinciale fracties van de PSP/CPN/PPR en PvdA vra gen gesteld over de toespraak van Günther. De teneur: het gaf geen pas om tijdens deze prijs uitreiking een eigen visie te gaan ventileren. Heeft Günther schade toege bracht aan de relatie tussen vrou wenbeweging en provincie? De gedeputeerde lijkt zich van geen kwaad bewust, als we De Tele graaf mogen geloven waarin ze wordt geciteerd: "Hoewel ik in principe achter het idee van de vrouwenboekhandel sta, denken we anders over de invulling er van. Maar dat is geen reden om een andersdenkende maar met een de mond te Geeft Günther daarmee te ken nen dat ze namens het gehele provinciale bestuur spreekt? Het lijkt er wel op. En op dit punt wensen de vragenstellers dus op heldering. De in Leiden woonachtige Marlies Coomans die namens de PvdA-fractie vragen stelde: "Volgens ons gaf ze toch een ei gen mening. Natuurlijk mag ze een eigen visie hebben, dat spreekt voor zich. Maar als Gün ther namens de provincie spreekt, dan moet ze die per soonlijke mening voor zich hou den". "Ik vind haar optreden tame lijk ontactisch. Kijk, gaandeweg is er een vertrouwensrelatie ont staan tussen de provincie en de vrouwenbeweging. Als je dan opeens zegt wat zij gezegd heeft, breng je schade toe aan die rela tie. En dat is jammer. Nee, ik denk niet dat de relatie nu ver nietigd is, ik hoop het althans niet. Maar het wantrouwen is door haar optreden wel weer ge groeid. En dat had niet gehoe- Coomans is het trouwens ook absoluut niet eens met de me ning van de gedeputeerde. "Zij verwijt de vrouwenboekhandels dat ze selectief te werk gaan. Dat is onlogische kritiek: vrouwen boekhandels houden zich im mers met specifieke literatuur bezig en dat impliceert: selectie. Hetzelfde geldt voor een boek handel die is gespecialiseerd in klassieke literatuur en niets an ders". Vrouwenboek (2) Natuurlijk heeft Günther het recht om een eigen mening uit te spreken, zegt; Margreet Steiner, woordvoerster van dé gelauwer de Leidse vrouwenboekhandel Gaia. "Het is alleen zo jammer dat het zo'n vréselijk domme me ning is. Een mening die niet is gebaseerd op kennis van zaken". "En het is - dat in ogenschouw genomen - natuurlyk logisch dat wij kwaad zijn geworden. Dat wij uiteindelijk die prijs van de cul turele raad toch nog hebben geaccepteerd, komt omdat ons werd gezegd - naderhand - dat Günther niet de mening van die raad had uitgesproken". "Ik heb echt het idee gekre gen", vervolgt Margreet Steiner, "dat Günther niet weet wat een vrouwenboekhandel precies is. En er zijn ook sterke aanwijzin gen dat ze nog nooit in een vrou wenboekhandel is geweest. In een radioprogramma hebben we namelijk met haar gediscus sieerd en toen haar expliciet werd gevraagd of ze wel eens in een vrouwenboekhandel was ge weest, antwoordde ze niet. Dat geeft te denken". "Het droevige is natuurlyk dat zo'n gedeputeerde die zich met emancipatie moet bezighouden al zulke dingen zegt. Ik bedoel, wat voor idiote gedachten zullen de andere leden van het provin ciebestuur er dan wel niet op na houden".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3