'Ik durf eredivisie best aan' Matthijs besluit 'feest' met zege in Zwitserland Buitenlanders bij TEAN Evert en Navratilova: uniek Boze Langeweg 'haalt' uit naar Böhm Solleveld leider in Ronde van Zweden Leidse doelman René Stam breekt door bij FC Den Haag Vitesse blijft in profvoetbal Delegatie Liverpool op vredesbezoek in Turijn Olij slager weer onder 13 seconden UEFA bij Raad van Europa Vier Duitsers en Ghanees in tennistoernooi DINSDAG 18 JUNI 1985 SPORT PAGINA 13 HILVERSUM (GPD) - Tijdens de vierde ronde van het Nederlands schaakkampioenschap kwam het gistermiddag tot een botsing tus sen Kick Langeweg en Hans Böhm. Langeweg wond zich tij dens de partij dusdanig op dat hij opeens de zwarte stukken in de richting van -zijn opponent smeet. Vervolgens ging het tweetal bijna op de vuist, iets dat door tussen komst van de wedstrijdleiding kon worden voorkomen. Volgens Hans Böhm was Lange weg van streek geraakt omdat deze uit een zijns inziens gewonnen stel ling de partij uit handen aan het ge ven was. Böhm: „Ik had een uur eerder remise aangeboden op reglementaire wijze. Langeweg' wees mij er toen op dat ik een pion minder had, iets wat ik zelf ook wel wist. Maar mijn stelling bood nog altijd perspectief dus was de stand op dat ogenblik in evenwicht. Lan geweg ging echter niet op mijn aanbod in en toen hij tien zetten later slechter stond veegde hij het bord van de tafel". De woedende Langeweg riep daarbij tegen Böhm: „Jij ook altijd met een remise-aanbod als je verlo ren staat!". Waarop Böhm repli ceerde met: „Je moet niet zeuren". Voor Langeweg een reden om met zijn vuisten uit te halen naar Böhm die de slag kon ontwijken. Volgens wedstrijdleider Geurt Gijssen, die Langeweg uit de speel zaal leidde, zullen er geen maatre gelen worden genomen tegen de schaker uit Nederhorst den Berg. „Hij heeft de partij verloren, dat is alles", zei Gijssen. Hans Böhm ziet af van een protest tegen het optre den van Langeweg. Ook John van de Wiel vestigde gisteren de aandacht op zich. Hij had zich gehuld in een rode trui met het opschrift 'Champion'. Zijn tegenstander Hans Ree was daar niet van onder de indruk en klopte de Leidse titelverdediger in de tweede zitting. Koploper Gert Lig- terink (remise met Van der Ster ren) en zijn achtervolger Peter Gelpke (remise met Boersma) handhaafden hun posities. Marcella Mesker (foto bóven) heeft gisteren de tweede ronde bereikt van het tennistoernooi van Eastbourne. De Haagse versloeg de Britse Virginia Wade, in twee sets: 7-5,6-4. (foto anp> LONDEN (Reuter/AFP) - Chris Evert-Lloyd en Marti na Navratilova hebben zonder te spelen al gezorgd voor een unieke gebeurtenis in de geschiedenis van Wimbledon. De organisatie heeft beide topspeelsters als eerste geplaatst voor 's werelds belangrijkste ten nistoernooi, dat volgende week begint. De leden van het plaatsingscomité hebben met deze maatregel een compromis gevonden, nadat zij bijna radeloos waren geworden. Titelverdedigster Navrati lova maakte aanvankelijk de meeste kans, maar de recente winst van Evert in het toernooi om de open Franse titel veranderde de situatie. Voor het eerst in drie jaar mocht Evert zich na Roland Garros de beste tennisspeelster van de wereld Afgezien van de plaatsing in het damestoernooi brachten de gisteren in Londen gepubliceerde lijsten weinig verrassingen. Bij de heren is titelhouder John McEnroe ondanks zijn mislukte halve finale in Frank rijk als sterkste genoteerd. Ivan Lendl, Jimmy Con nors en Mats Wilander maken de top-vier vol. Bij de dames staat de Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova derde, de Bulgaarse Manuela Malejeva vierde en de Amerikaanse Pam Shriver vijfde. Tennisser Andres Gomez uit Ecuador, die de vijfde plaats bezet op de wereldranglijst, zal niet in actie ko men op Wimbledon. Gómez liep vorig jaar december een armblessure op, die hem drie maanden uit de rou latie hield. Na zijn terugkeer op de baan, kreeg hij weer zoveel last dat hij nu rust moet houden. Bij de dames is de komst van Claudia Kohde onze ker geworden. De 21-jarige Westduitse moest afzeg gen voor een toernooi in Eastbourne, dat gisteren be gon. Vermoed wordt dat haar blindedarm ontstoken is. De Italiaanse Rafaella Reggi verscheen evenmin op de baan. Zij is uitgeschakeld door de mazelen. Haar ziekte kan mogelijk ook nog gevolgen hebben voor anderen, met wie zij onlangs in contact is geweest. - Wimbledon zijn: Pat Cash (Aus), 7. Joakim Nyström (Zwe), 8. Kevin Curren (Vst). Dames: 1. Chris Evert-Lloyd en Martina Navratilova (beiden Vst), 3. Hana Mandlikova (Tsj), 4. Manuela Malejeva (Bul), 5. Pam Shriver (Vst), 6. Claudia Kohde-Kilsch (BRD), 7. Helena Sukova (Tsj), 8. Zina Garrison (Vst). LEUKERBAD - De wielerploeg van Berten de Kimpe bouwde tij dens de Ronde van Zwitserland een feestje rond Claude Criquie- lion. De Belgische wereldkam pioen had, ondanks serieuze be langstelling van buitenaf, besloten zijn verbintenis met de bescheiden verzameling landgenoten te ver lengen. Rudy Matthijs verhoogde de vreugde over het nieuws van zijn kopman een dag later door de zevende en langste etappe te win nen en zo bijna 10.000 gulden voor zijn ploeg te verdienen. Verder ge beurde er gisteren in de Ronde niets. Phil Anderson behield zon der probleem de leiderstrui. Als sfeermaker van zijn ploeg was Matthijs de aangewezen per soon voor een succesvolle solo, waarmee hij bijna een jaarsalaris verdiende. Bovendien was het ge kozen tijdstip uitermate geschikt. Het peloton besloot met de ko- ningsrit van vandaag op het pro gramma tot een rustdag. Na 71 ki lometer verliet Matthijs de groep, die hem pas terug zag bij de op een berg van de tweede categorie ge trokken eindstreep. Het mooie weer kwam het fietsende fuifnum mer daarbij uitstekend van pas. Bij regen en kou plegen de knieën van Matthijs in stroeve scharnieren te veranderen. Het prestige van de 26-jarige ren ner uit Adegem, ooit winaar van een kasseienrit in de Ronde van Frankrijk, kon best een zetje ge bruiken. Na Milaan - San Remo van dit jaar werd hij betrapt op do ping, hoewel hij de Italiaanse voor jaarsklassieker vroegtijdig beëin digde. Het lot dwong hem evenwel naar de controle, waarna het ge bruik van een stimulerend middel aan het licht kwam. Op grote afstand van Matthijs, die een maximale voorsprong had van 22.45 minuten, heerste een wa penstilstand in het peloton. Pas in de afsluitende beklimming werd het tempo verhoogd. Met een groep van dertig man onder aan voering van Anderson bereikten ook Peter Winnen en Gerard Veld- scholten de eindstreep. Ronde van de Aude Voor de vijfde achtereenvolgen de keer heeft de Belg Jean-Luc Vandenbroucke de proloog van de Ronde van de Aude gewonnen. VandenBroucke startte vandaag in de eerste etappe van Leucate naar Carcassonne in de leiderstrui star ten. Tijdens een omloop in Gruissan in het zuiden van Frankrijk kwam Vandenbroucke bij een individue le tijdrit over twee en een halve ki lometer tot een gemiddelde snel heid van 51,355 kilometer per uur. Met het moderne wielermateriaal, dat in de Ronde van Zwitserland niet maar in deze kleinere koers wel is toegestaan, was Vanden broucke zes seconden sneller dan vorig jaar. Het was zijn veertiende zege in dit specialisme. Vanden- brouckes land-en ploeggenoot Fer- di VandenHaute eindigde als twee de, de Franse achtervolger Alain Bondue werd derde. Colombia Louis Herrera, het nationale wie- Ieridool, heeft maandag twee klas sementen gewonnen van open Ronde van Colombia. Het belang rijkste was natuurlijk de algemene rangschikking. Ook was Herrera, die eind van de maand start in de Ronde van Franrkijk, de beste klimmer. In de dertiende en laatste etappe, over 200 kilometer van Ibague naar Bogota, liet Herrera de zege aan zijn jonge landgenoot Javier Mon- toya. De amateur had een tijd van vijf uur 44 minuten en 47 secon den. Beste Europeaan was de Spapjaard Vicente Belda met de 25ste plaats en een achterstand van bijna een half uur op Herrera. Zweden Gerrit Solleveld heeft de kop ge- LEIDEN - In het zicht van de haven is FC Den Haag het spoor bijster geraakt. Na de dubbele nederlaag tegen NEC is de eredvisie nog slechts een vage schim aan de horizon en daar is doelman René Stam "flink kapot" van. De 20-jarige Leidse biologiestudent moet daags na het tweede verlies tegen de Nijmeegse promotiekandidaat vaststellen dat Den Haag nog slechts een theoretische kans heeft om Heracles en VW naar dé eredivisie te vergezellen. Schorsing voor vechtende zaterdagspelers ZEIST (ANP) - De tuchtcom- missie amateurvoetbal heeft de vier spelers die zaterdag tijdens de beslissingswedstijd tussen Kozakken Boys en Spaken burg in Huizen van het veld werden gezonden, met onmid dellijke ingang geschorst. De beslissing is de spelers Heinen en Leijenhorst (Spakenburg) en Commu en Van Weelden (Kozakken Boys) en hun clubs maandagmiddag telegrafisch meegedeeld. De tuchtcommissie besloot het viertal uit te sluiten van competitieT en bekerwedstij- den na inzage van het wed strijdformulier alsmede de rap porten van scheidsrechter Baas en een van de twee neutrale grensrechters. Het duel van twee dagen ge leden, dat een zaterdagkam pioen voor het seizoen 1984/85 moest opleveren, ontaardde enige minuten voor het einde in een ordinaire vechtpartij, waarbij kaakslagen en andere grofheden werden uitgewis seld. De machteloze arbiter stuurde vier hoofdrolspelers van het veld. Spakenburg won na verlenging met 3-2. Scheids rechter Baas heeft de KNVB la ten weten, dat de gewelddadige schermutselingen ook na de wedstrijd zijn voortgezet. Naar verwachting van de tuchtcom missie zal een mondeling on derzoek meer informatie over de gang van zaken moeten ver schaffen. Toch beschouwt René Stam zijn seizoen als uitermate geslaagd. Ook al blijkt straks, na de twee res terende wedstrijden in de nacom- petitie, dat het eerste divisiebe- staan van Den Haag inderdaad met een jaar wordt verlengt. "Want la- eerlijk zijn", stelt de talent- door Jaap Visser kreeg burgh in maart op de training vo'iuwd«ï»"geror^n'sru: SSESïSHS Anticlimax jonfoni/imor mr, jo t nn (tom",/,!,» een 2-1 zege op de latere kampioen Heracles en hield vervolgens zeven keer achter elkaar 'de nul', "Ik had eigenlijk al met m'n oude club afgesproken dat ik daar terug zou komen toen ik bij Den Haag terecht kon. De zaak was vrij snel rond, temeer omdat ik Amsterdam tweede kans toen Neder- ais studieplaats voor Leiden kon J~ J verruilen". door hij uiteindelijk Nederburgh winterstop en de komst van routi- Martin Jol zette hij met Den Haag een indrukwekkende opmars in, die net niet tot rechtstreekse teleurstelling", weet Stam. "Hij promotie naar de eredivisie, maar zegt de laatste tijd dan ook geen wel tot een periodekampioenschap uit het keurkorps van trainer Rob Baan verdrong. "Voor Jan natuurlijk dentenkamer aan de Langegracht, "aan het begin van het seizoen had ik op van alles, behalve op een vas te plaats onder de lat van het eerste gerekend". Niet zo verwonderlijk want de in Bovenkarspel opgegroeide Stam werd na zijn transfer van AZ '67 naar FC Den Haag geconfronteerd met de komst van Jan Neder burgh, die zichzelf bij Telstar had vrijgekocht. "Jan is natuurlijk een uitstekende keeper dus ik had me zelf al verzoend met een plaats op de bank", aldus Stam, die echter toch in de basiself belandde toen Nederburgh in de uitwedstrijd te gen RBC een rode kaart opliep en voor drie wedstrijden werd ge schorst. Na zijn straf te hebben uitgeze ten, verdrong de voormalige win- naar van de Tonnie van Leeuwen- derbureh di_ - _„n andere strijden t( we fuit^e»6 maar "stam mag .SÏÏtoZVÏÏÏE 2-^we In het Zuiderpark is het talent Stam dit seizoen snel gerijpt. Na de woord meer en dat kan ik best be grijpen. Want het is nogal wat door een pikkie van 20 jaar bank te worden verwezer doet Jan tegen mij beslist niet cuneus. Integendeel, hij is een pri ma collega". Behalve Rob Baan heeft inmid dels ook voorzitter Dé Stoop de nacompetitie leidde. Daarin lijken de fanatieke .„/dé Stam en de fusieclub uit de resi- Toch dentie eindelijk een pas op de plaats te moeten maken. De schorsing van Martin Jol (als gevolg van de vermeende elleboog stoot tegen John Trentelman van De Graafschap) is daar in belang- veel vertrouwen in de studerende rÜke debet aan- Stam: "Natuurlijk sluitpost dat Stam een aanbieding we zonder Jol achterin r één jaar heeft gekregen stuk zwakker. Zijn afwezigheid ARNHEM (ANP) - Vitesse blijft voolopig in het betaald voetbal. De gemeenteraad van Arnhem heeft gisteravond besloten de eerste-di- visieclub het komende seizoen en 15-jarigen was doorgedrongen, 100.000 gulden extra te geven. combineerde zijn eerste twee 'prof- Het voortbestaan van de Am- jaren'bij AZ met een opleiding aan hemse betaald-voetbalorganisatie het VWO. "Dat betekende: naar lijkt hiermee gered. Weliswaar school, huiswerk maken in de tus- moet er voor zaterdag nog 50.000 senuren, met de trein naar AZ, trai- gulden door het regionale bedrijfs- nen, terug naar Hoogkarspel en om leven worden geschonken, maar in half tien aan de warme prak. Lood- Vitesse-kringen wordt er niet aan zwaar natuurlijk en nadat ik m'n getwijfeld dat dat bedrag na de VWO had behaald, wilde ik het een gunstige beslissing van de ge- jaartje rustig aan gaan doen. Maar meenteraad ook op tafel komt. alleen maar voetballen ging al snel vervelen en daarom ben ik op een gegeven moment op de clubleiding toegestapt met de mededeling dat ik het volgende jaar zou gaan stu deren". AZ verleende alle medewerking, want het aantal contractspelers zou van 23 naar 16 worden terugge bracht en voor Stam, na Eddie TURIJN (DPA) - Tal van kopstukken uit Liverpool zijn gisteren in Turijn Treytel en Hans de Koning derde gearriveerd voor een vredesbezoek. Leden van het gemeentebestuur, par- doelman, was toch geen plaats lement, de aartsbisschop en bestuurders van FC Liverpool zullen drie meer op de loonlijst. Stam: "Ik kon dagen in de Noorditaliaanse industriestad verblijven. blijven op amateurbasis, maar daar De Engelsen, willen zich verzoenen met de bevolking van Turijn na het voelde ik niets voor. Want dan had drama in het rfeizel-stadion, waarbij 38 doden vielen. Aartsbisschop De- er geld bijgemoeten. Daarom liet ik rek Worlock zal dinsdag een mis houden. De politici en de voetbal-af- mij op de transferlijst zetten", gevaardigden zullen met hun Italiaanse gastheren onder meer praten Waar hij uiteindelijk door Den over mogelijke straffen tegen de Europese voetbalunie (UEFA). Haag van afgeplukt werd. Stam: hij vlot zijn handtekening onder wordt nog pijnlijker naarmate de zette. In tegenstelling tot Jan Ne- druk achterin toeneem. In de wed- andere strijden tegen NEC is dat gebeurt 'ermoe- omdat we voorin opeens veel moei- delijk wordt dat AZ'67, merkwaar- djker tot scoren komen. Die thuis- dig genoeg de club die René Stam wedstrijd van zondag tegen NEC was trouwens een regelrechte anti climax. Uitgerekend op het mo ment dat het stadion sinds jaren weer eens vol zat, speelden we alle maal een slechte wedstrijd". Toch weigert Stam zich bij een vroegtijdige uitschakeling in de i zijspoor rangeerde. Loodzwaar In zijn derdejaar bij de Alkmaar- se eredivisionist werd René Stam namelijk slachtoffer van de bezui nigingsdrift van naar. Stam, die tot het Nederlands elftal geldschieter Mole- pr0motierace neer te leggen. "Ik club KGB blijf optimistisch al moet ik na tuurlijk toegeven dat we de kansen niet meer in eigen hand hebben. Qua voetbalkwaliteit ontlopen NEC, De Graafschap en Den Haag elkaar nauwelijks, maar wij missen op de juiste moment een stuk agressie. Kennelijk zijn we nog niet professioneel genoeg. Toch acht ik ons nog niet kansloos. Als we morgenavond van De Graaf schap winnen, hebben we nog een kansje. Maar dan zullen we er wel net als NEC in moeten kleunen". Leerproces Bang dat geldschieter Stoop en de kritische fans zich teleurgesteld van Den Haag zullen afkeren wan neer promotie naar de eredivisie uitblijft, is Stam geenszins. "Red den we het niet dan kunnen we toch op een heel aardig seizoen te rugkijken. En wat mijzelf betreft, is nog een jaartje eerste divisie he lemaal geen ramp. Dat bedoel ik dan in het kader van het leerpro ces. Maar mochten we toch promo veren dan ben ik er gewoon. Ik durf de eredivisie namelijk best van het algemeen klasse ment van de open wielerronde van Zweden. De renner uit de ploeg van Jan Raas werd negende in het tweede deel van de zesde etappe, over 110 kilometer van Borlange naar Sandviken. Hq heeft een se conde voorsprong op de Fransman Marc Gomez. De Zweedse amateur Raoul Fahlin won de etappe. Thys de Vries werd vijfde. Het eerste deel van de zesde etappe was een prooi geworden voor de Zweed Tommy Prim. In een tijdrit over 20 km versloeg hij Bernard Hinault. Solleveld werd zevende. FÜRTH (ANP) - Voor de tweede keer dit seizoen heeft Maijan Olij- slager de 100 meter horden afge legd in minder dan dertien secon den. Tijdens internationale wed strijden in Fürth kwam de 23-jarige atlete van Sprint maandag tot 12,96 seconden. De prestatie zal niet als Neder lands record worden erkend, om dat de wind (2,8 meter per seconde) te veel hielp. In Den Haag had de Bredase vorige week ook de 13-se- condengrens doorbroken. Olijsla- ger is houdster van de nationale toptijd met 13,03. Olijslager werd in de finale vijf de. De race leverde een zege op voor de Bulgaarse Ginka Zagorts- jeva in 12,60 seconden. Zij bleef ruimschoots onder beste tjjd van het seizoen, die op naam van de Sovjet-atlete Svetlana Goesserova (12,73) staat. Beide andere Nederlandse deel neemsters, Elly van Hulst en Els Vader, vielen met relatief mindere prestaties wel in de prijzen. Op de 800 meter eindigde Elly van Hulst als derde in 2.02,91. Winnares werd de Roemeense Doina Melinte (1.59,07), die met haar landgenote Ella Kovacs (1.59,43) onder de twee minuten dook. Vader sprintte een dag na haar zege in Zug naar de tweede plaats. De nationale recordhoudster klok te 11,44. Heide-Elke Gaugel won in 11,38, de beste Westduitse tijd van dit atletiekjaar. Er stond een rug- wind van 1,1 meter per seconden. Achter de Olympische kampioen Said Aouita uit Marokko is Rob Druppers tijdens atletiekwedstrij den in Formia gisteren als tweede geëindigd op de mijl. Druppers no teerde een tijd van 3 minuten 57,20 seconden. Daarmee bleef de Utrechter twee-honderdste secon de boven het Nederlands record, dat al sinds bijna elf jaar (16 augus tus 1974) in het bezit is van Haico Scharn. Aouita, die in Los Angeles goud veroverde op de 5000 meter, bleef de Utrechter ruim een secon de voor: 3.56,03. ZÜRICH (SIZ) - De Europese voetbalunie (UEFA) woont op 25, 26 en 27 juni in Straatsburg de bijeenkomst bij van de sportministers van de Raad van Europa, die zich beraden over maatregelen tegen voetbalvan dalisme. Secretaris Hans Ban- gerter van de UEFA werkt mee aan een uit specialisten be staande commissie van de Eu ropese raad, die zich zal toespit sen op het geweld in en rond stadions. Volgens Bangerter is een commissie van de UEFA in middels begonnen met de con trole op veiligheidsmaatrege len, die de aangesloten voetbal bonden hebben. Deze commis sie moet op korte termijn met aanbevelingen komen over de verbetering van de bestaande voorschriften. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het tennistoernooi van T.E.A.N. in Alphen lijkt de finale in het man- nenenkelspel B te zijn voorbehou den aan Freek van der Capellen en Hans Tönjann. De beide teamgeno ten van Unicum zijn geplaatst als no 1 en no 2. Bob van Overbeeke krijgt als no 4 van het wedstrijdschema in de halve finale te maken met Freek van der Capellen en Edwin We- straete, die bij Victoria in Rotter dam overgangsklasse A speelt moet langs Hans Tönjann om in de slotronde te mogen aantreden. Dat zal wel niet lukken want de beer van Unicum snuffelt aan revanche voor zijn uitschakeling in Lisse. Bij de vrouwen wordt de deel- neemsterslijst aangevoerd door Sandy Wenderholt, (eerste klasser bij Castricum), met als no 2 Tine Langeveld van T.E.A.N. Christel Verwoerd van de Munnik is no 3 en Marie Jose Rutten, overgangsklas se A bij Victoria, lijken niet in staat de finale tussen de no 1 en de no 2 te verstoren. Verrassingen in Al phen lijken te kunnen komen van de buitenlandse deelnemers bij de In Alphen geven de vier Duitsers Hounitz, Eigen, Schulte en Mer- kens en de Ghanees Ngombo acte de presence en van hun speelsterk- te is niets bekend. In C zijn bij de mannen ge plaatst, Richard Oskam, Martijn Krans, Robert van Splunter en John van Overloop, bij de vrou wen, Irma van den Oudenrijn, An na Jongkind, Nelleke Weijermans en Margot van der Haak. In het tennistoernooi van de K.L.T.V. in Katwijk zijn bij de mannen in C 1 geplaatst, Johan van der Lippe en Willem Taat, in C 2, K. Flekke, F. Vennix, M. Ekker en R. Jacobs. Bij de vrouwen wordt alleen gespeeld in C 2. De plaatsing is daar aldus, Petra Guyt als no 1 en Carola Geerlings als no 2. In Hazerswoude zijn bij de man nen in C 2 geplaatst J. Raap, Eelcö Adrichem, Kees Jan Schuilenburg en Ruud van der Voort. Bij de vrouwen worden Fleur Meijer en Karin Vreeswijk geacht de finale te bereiken zonder noemenswaardige tegenstand.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13