'Duitsland wil geen revanche' 87 miljard in '86 Massale uiting anti-sandinisme YS gereed om kaping met geweld te beëindigen EG kost Kohl blijft bij vreedzame hereniging Onrust in Argentinië over hervormingsplan Leger doodt 100 Tamils Popnacht tegen racisme trekt 400.000 Fransen MAANDAG 17 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 HANNOVER - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren afstand genomen van Duitse gebiedsaanspraken op delen van Polen, maar tegelijk het definitieve karakter van de Oder-Neissegrens in twijfel getrokken. Met een genuanceerde rede trachtte de bondskanselier te laveren tussen de Duitse nationalisten en de internationale, met name Poolse, kritiek, zodat uiteindelijk niemand tevreden was. "Van Helmut Kohl kunnen we af stand doen, van Silezië niet". Een spandoek met die tekst kon niet vertoond worden in hal 7 van het jaar beursterrein in Hannover, waar de Duitse bondskanselier gisteren een rede hield voor het Deutsch- landtreffen van de zogenoemde "Landesmannschaft Schlesien", de organisatie van na de oorlog uit Silezië gevluchte Duitsers. Een goed georganiseerde ordedienst, ondersteund door agenten, zorgde ervoor dat het doek snel werd op gerold en de 'oproerkraaiers' wer den verwijderd. door Hans Amesz De voornamelijk jongere demon stranten, die regelmatig floten en 'verrader' en 'verzet' riepen, waren ook niet in staat om de bijeen komst, waar tienduizenden verdre ven Sileziërs en hun sympathisan ten naar toe waren gekomen, te verstoren. En de oudere heer die tijdens Kohls toespraak twee keer riep dat "het vaderland niet verlo ren is" en tijdens het spelen van het volkslied de 'verboden' tekst "Deutschland, Deutschland über alles in der Welt" zong, voerde eveneens een eenzaam gevecht. Voor Helmut Kohl was het een lange weg naar Hannover geweest. Toen bekend werd dat hij als eer ste bondskanselier na Ludwig Er- hard in 1965 weer naar een bijeen komst van de uit hun Heimat ver dreven Sileziërs zou gaan, regende het nationaal en internationaal protesten,. Vooral omdat-het aan vankelijke motto van het dit jaar plaatsvindende "Deutschlandtref- fen" van de Landsmannschaft zou luiden: "Silezië blijft van ons". Met name Polen, waarin Silezië nu ligt, beschouwde dit als een revanchis tische daad van de eerste orde. Na veel geharrewar, waarbij ze ker internationaal porselein werd vernield, besloot Kohl uiteindelijk dat dit motto veranderd moest worden, anders zou hij niet ver schijnen. Aldus geschiedde. De tweede versie luidde: "Veertig jaar verdrijving. Silezië blijft onze toe komst in een Europa van vrije vol keren". Veroveren Kohl was tevreden, maar niet weinigen in de Bondsrepubliek en daarbuiten meenden dat het hier slechts om een betere verpakking van het eerste motto ging. Onder anderen de Poolse aartsbisschop Glemp. Het mededelingenblad van de Sileziese Landsmannschaft, die een paar honderdduizend leden heeft (mensen die daar zijn gebo ren, van Sileziërs afstammen of zich om wat voor reden ook tot Si lezië aangetrokken voelen), publi ceerde een artikel van een jonge fa naticus, waarin stond dat de Bun- deswehr de verloren gegane Ostge- biete maar moest terug veroveren. De auteur werd uit de Landsmann schaft en de CDU verwijderd. Kanselier Helmut Kohl heeft geen revanchistische rede gehou den. Hij maakte duidelijk dat de Duitsland- en oostpolitiek van zijn regering gebaseerd is en blijft op de grondwet, de verdragen met de DDR, Moskou en Warschau, het viermogendhedenakkoord, de be slissingen van het federale consti tutionele hof. Dus: ontspannings- politiek, maar ook: het openhou den van de zogenaamde Deutsche Frage. "Vanuit het standpunt van recht en moraal bestaat er geen an dere houding dan de verdrijving van miljoenen Duitsers onrecht te noemen. Maar het staat eveneens niet ter discussie dat op dit onrecht geen andere verdrijving mag vol gen... De soevereiniteit van alle sta ten in Europa in hun tegenwoordi ge grenzen geldt als basisvoor waarde voor de vrede". De voorzitter van de Lands mannschaft Schlesien, de CDU- bondsdagafgevaardigde Herbert Hupka, had zich aanzienlijk kras ser uitgedrukt: "Silezië blijft ons vaderland en onze toekomst". Hij werd door Kohl verward met de voorzitter van de Bond van Hei- matvertriebenen, Herbert Czaja. Waarschijnlijk per ongeluk. Hupka had ook onder luid ap plaus geroepen dat Duitsland gro ter is dan de Bondsrepubliek, dat de grenzen van het Duitse Rijk van 31 december 1937 in feite nog rechtsgeldig zijn. Daarover praatte ook de CSU-professor Ekkehart Wagner, een historicus, uitgebreid in een van de forums op zaterdag. Reactionair Wagner sloeg wel degelijk reac tionaire taal uit, had het over de DDR - een door de meeste landen ter wereld erkende staat - als Mid- den-Duitsland, vond dat de media in de Bondsrepubliek een grof ver tekend beeld van de wensen van de Duitsers naar hereniging schil deren, en noemde vele politici 'laf, omdat zij zich niet hard genoeg te genover de Oostbloklanden opstel den. Geen wonder dat één van de discussiedeelnemers kon roepen dat gëen volk zo onder psycho-ter- reur had geleden als het Duitse, en dat de uitvinders van de concentra tiekampen de Engelsen waren. Volgens officiële opgaven heb ben zo'n 150.000 mensen het Deutschlandtreffen van de Sile ziërs bezocht. Onder hen zeker een aantal dat weer het liefst een (kou de) oorlog wil beginnen. Maar waarschijnlijk is het overgrote deel gekomen om foto's uit te wisselen, herinneringen op te halen, Kra- kauer worst te eten, naar een film over de goede sprookjesreus Rübe- zahl uit het Riesengebirge te kij ken, te luisteren naar een 'Heimat- dichter' en in klederdracht gesto ken volksdansers te bewonderen. Spanje en Portugal, dan was de be groting gestegen met 12 procent. De twee Iberische landen gaan vol gend jaar namelijk wel geld uit de begroting krijgen, maar in de over gangsperiode krijgen ze een deel van wat ze eigenlijk aan de ge meenschap moeten betalen terug. Bijna 52,5 miljard gulden, onge veer 60 procent van de begroting, staat genoteerd voor garantie-uit gaven in de landbouw. De land bouwuitgaven van de gemeen schap stijgen volgend jaar met ruim 5 procent. De Deense com missaris voor het budget, Christop- hersen, wees erop dat de commis sie zich gehouden heeft aan de af spraak om de landbouwuitgaven minder snel te doen stijgen dan de financiële middelen van de EG toe- De personeels- en administratie kosten stijgen volgend jaar met 17,9 procent. Dat komt, aldus Christophersen, omdat bij het ver strijken der jaren meer Europese ambtenaren met pensioen gaan. Bovendien betaalt de EG-commis- sie ook de pensioenen van het per soneel van de andere Europese inT stellingen. We zijn zo zuinig moge lijk te werk gegaan. Een nieuwtje in dit eerste begro- tingsontwerp van de nieuwe EG- commissie is het instellen van re serves voor tegenvallers. Die reser ves kunnen overigens alleen maar aangesproken worden als de mi nisterraad en het Europese parle ment daar hun goedkeuring voor verstrekt hebben. Christophersen wees erop dat bijvoorbeeld de kosten van de uit breiding met Spanje en Portugal kunnen tegenvallen. Ook kan er volgend jaar een grotere hoeveel heid geld nodig zijn voor voedsel hulp in Afrika en Zuidoost-Azië. Opmerkelijk is dat de EG-com- missie zich kennelijk afzijdig wil houden van de door de minister raad uitgedokterde procedure voor een betere begrotingsdiscipline. Vorige week beklaagden de minis ter van financiën er zich in Luxem burg over dat de EG-commissie nog geen gegevens voor de uitga ven voor 1986 had verstrekt. De raad had die gegevens nodig om een plafond aan de uitgaven te kunnen stellen. Gisteravond onweerde het boven het Kennedy ruimtevaart centrum, waar de ruimteveer Discovery in gereed heid werd gebracht voor de lancering van vandaag. (foto AP) BUENOS AIRES (UPI/DPA/AFP/ Rtr) De aankondiging van een monetaire hervorming in Argenti nië heeft grote onrust en een storm van protesten veroorzaakt. De pre sident van de Centrale Bank, Alfre do Concepcion, en andere hoge functionarissen van de bank zijn afgetreden. Alle financiële instel lingen werden op last van de rege ring gesloten om leegplundering door rekeninghouders te voorko men. In een toespraak voor de televi sie kondigde president Alfonsin vrijdagavond maatregelen aan in het kader van de 'oorlogsecono mie'. Er wordt een nieuwe munt in gevoerd, de 'austral', ter vervan ging van de peso die steeds meer in waarde was gedaald. De munt heeft een waarde van 0,80 dollar en is gelijk aan 1000 pesos. Het bestrijden van de inflatie heeft de eerste prioriteit in het eco nomisch hervormingsplan. Lonen en prijzen worden bevroren. Alfon sin zei dat speculatie zal worden bestraft; De regering zal verder stoppen met het bijdrukken van bankbiljetten ter financiering van de uitgaven, dit om de waarde van de austral te verdedigen. Jorge Tracia, lid van de directie van de Algemene Vakbondsfedera tie bestempelde de maatregelen als 'belachelijk'. "Het land is gek ge worden", zei hij. "Het is geen eco nomisch, maar een politiek pro bleem". Volgens de vakbonden zullen de lonen door de maatrege len in waarde dalen. De Verenigde Staten hebben zich tevreden getoond over het Ar gentijnse soberheidsplan. In New York was een bankconsortium van 12 internationale banken vorige week akkoord gegaan met een le ning van 480 miljoen dollar aan Ar gentinië. Deze lening moet Argen- tiniëuit de brand helpen totdat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zal beginnen met het uitbeta len van een krediet van 1,42 mil jard dollar. Argentinië heeft een buitenlandse schuld van 48 miljard dollar. MANAGUA - De thuiskomst in Nicaragua van de in Vaticaanstad tot kardinaal benoemde Miguel Obando y Bravo is ontaard in het eerste openlijke en massale protest tegen het sandinisme in de straten van Managua, de Nicaraguaanse hoofdstad. „Christendom ja, com munisme nee", zo galmden de naar schatting 100.000 Nicaraguanen die vrijdagnacht met vlaggen van het Vaticaan naar de weg tussen het vliegveld en het centrum van Managua waren getrokken om de kerkelijke leider te begroeten. In de schemer van de op het laag ste pitje gedraaide straatverlich ting begon de menigte stenen te gooien naar huizen van sandinis ten. Reclameborden met lijfspreu ken van de revolutie werden neer gehaald en vernietigd. En ook een gealarmeerde patrouille van de sandinistische politie werd met stenen tot de aftocht gedwongen. Wellicht betekenen de gebeurte nissen rond de thuiskomst van kar dinaal Obando y Bravo een omme keer in Nicaragua. Plotseling, en voor de meeste waarnemers totaal onverwacht, lijken de verwoede Amerikaanse pogingen om sociale onvrede te kweken toch succes te hebben. Het handelsembargo, de nieuwe economische offers die moeten worden gebracht en de re cente oorlogsverklaring van Daniel Ortega, de sandinistische presi dent, aan het adres van Washing ton naar aanleiding van de 27 mil joen dollar aan humanitaire hulp voor de contra-revolutionairen, lij ken de druppels die voor veel Nica raguanen de emmer hebben doen overlopen. Mgr. Miguel Obandy y Bravo is sinds de val van wijlen dictator So- moza een van de grootste critici ge weest van de sandinistische revo lutie. Eind vorige week, tijdens een tussenstop in Miami, droeg de nieuwe kardinaal een mis op voor Nicaraguaanse ballingen. Op de voorste rij zaten de contra-revolu tionaire voormannen Eden Pastora (de vroegere sandinistische held) en Adolfo Calero (de leider van de door de CIA in het leven geholpen FDN). Obando deinsde er niet voor COLOMBO (Rtr.) - De radio van Sri Lanka heeft gisteren bekendge maakt dat het leger bij een aanval op een schuilplaats van Tamilre- bellen in het noordwesten van het land minstens 100 mensen heeft gedood. Eerder was van officiële zijde meegedeeld dat bij de aanval op het kamp van de „Bevrijdingstij- Tamil Eelam" (LTTE) in gers i Mannar, 18 guerrilleros om het le ven waren gekomen. De minister van binnenlandse veiligheid heeft het kamp bezocht en de wapens en munitie geïnspecteerd die werden buitgemaakt. De bevrijdingstijgers bliezen vol gens het leger zaterdag een spoor wegbrug in Omanthai op, waar door het treinverkeer naar Jaffna in de war werd gestuurd. terug om ook deze 'broeders' te ze genen. Obando y Bravo droeg zaterdag een speciale openluchtmis op op een centraal plein in Managua. De nog verse kardinaal begon de plechtigheden met het vrijlaten van een witte duif. En terwijl de duif het luchtruim koos, vroeg Obando een gebed „voor de jonge ren die in de gevangenis zitten", een duidelijke referentie aan, gear resteerde contra-revolutionairen en dienstweigeraars. Later, tijdens zijn preek, riep Obando y Bravo opnieuw op tot een „nationale ver zoening", in feite een bedekte term voor gesprekken met de contra-re volutionairen. Het is onduidelijk hoeveel mensen de religieuze plechtigheid hebben bijgewoond. Radio Catolica, de ka tholieke zender van Managua, had het over een menigte van 200.000 mensen, de Amerikaanse persbu reaus AP en UPI maakten melding van rond 150.000 personen, het Franse AFP zag er echter maar 30.000 en ANN, het persbureau van de sandinisten, kwam niet verder dan 16.000. Ontslagen In verband met de inzinking op de markt voor personal computers gaat de op een na grootste fabri kant van kleine computers voor za kelijk gebruik, Apple Computer in Californië, over tot het ontslaan van 1200 man personeel en de slui ting van drie van haar zes produk- tievestigingen. Dat heeft Apple in het weekeinde bekendgemaakt. Zij verwacht voor het derde kwar taal verlies te lijden. De onderne ming heeft 5800 mensen in dienst. Lahad laat VN- militairen vrij TEL AVIV (GPD) - De 21 Finse militairen van de VN-vredesmacht (Unifil) die een week lang gevan gen waren gehouden door het Zuidlibanese leger (SLA) zijn weer 'vrij. Met een gulle glimlach en een mannelijke handdruk nam de SLA-generaal Antoine Lahad za terdagmorgen in het bolwerk van het legertje in Marjajoen afscheid van de Unifil-mfiitairen. Lahad stemde uiteindelijk toe in de vrijlating van de Finnen, nadat hem duidelijk was geworden dat de elf SLA-soldaten die naar de sji- ietische Amal-militie waren over gelopen, niet meer onder de chris ten-generaal wilden dienen. De Finnen zouden het elftal hebben geholpen bij hun desertie en waren uit repressaille door de SLA in gij zeling genomen. "Ik ben niet tevreden", zei Lahad zaterdagmorgen enigszins nors toen de Finnen waren vertrokken. "Ik ben er nog steeds niet van over tuigd dat mijn soldaten vrijwillig naar de Amal zijn overgelopen". BRUSSEL (ANP) - Ruim 87 mil jard gulden zal nodig zijn om de. Europese Gemeenschap volgend jaar te laten functioneren. Dat blijkt uit het voorontwerp van de begroting voor 1986 waarover de EG-commissie vrijdagavond een besluit heeft genomen. Om de be groting zoals die nu op tafel ligt te kunnen financieren zullen de EG- lidstaten 1,35 procent van hun btw- opbrengst moeten afdragen. Vergeleken met dit jaar stijgen de kosten van de EG in 1986 met 16,5 procent.Zou de EG volgend jaar niet uitgebreid worden met Buitenland kort Japanse groei Het groeicijfer van de Japanse eco nomie is in de eerste drie maanden van dit jaar scherp gedaald tot een jaargemiddelde van 0,4 procent, zo heeft het economisch-planbureau meegedeeld. In het laatste kwar taal van 1984 was het groeicijfer nog 9,9 procent. Volgens econo men wordt de daling vooral veroor zaakt door een vermindering van de groei van de export naar de grootste buitenlandse markt van Japan, de Verenigde Staten. Belfast In de Noordierse plaats Kilrea, bijna 60 kilometer ten noordwes ten van Belfast, is gisterochtend een part-time politieman doodge schoten terwijl hij iri een auto naast een vrouwelijke metgezel zat. Het slachtoffer werd geïdenti ficeerd als de 53-jarige Willis Ag- new, die een goede staat van dienst had als lid van het politiekorps van Ulster (RUC). Geen enkele organi satie heeft de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist. Politie-wet Het Turkse parlement heeft gis teren na een oproep van premier Ozal een omstreden wet aanvaard waarbij de politie ruimere be voegdheden voor sociale controle krijgt. Dit heeft het semi-officiële Anatolische nieuwsagentschap ge meld. De wet geeft de politie meer bevoegdheden bij het beoordelen van moreel gedrag, bij ontspan ning, clubs en organisaties en volksgezondheid. Een van de ge ruchtmakendste onderdelen, dat de politie het recht gaf telefoons af te luisteren en post te openen zon der kennis van de justitiële autori teiten, is uit het wetsvoorstel ge haald. WASHINGTON - In Washington heeft men de hoop niet opgegeven dat de dramatische kaping van TWA vlucht 847 goed kan aflopen, zolang de betrokken partijen via bemiddelaars in gesprek blijven. President Reagan is zondag rond het middaguur vervroegd terugge keerd naar het Witte Huis om zich daar met de eveneens ijlings terug geroepen vice-president Bush, zijn naaste adviseurs en de Nationale Veiligheidsraad te beraden over Amerikaans beleid dat de kaping tot een goed eind moet brengen. door Henk Kolb Volgens officieel niet bevestigde berichten hebben de VS comman do's van de speciale en uiterst ge heim opererende 'Eenheid Delta' naar het Midden-Oosten gezonden om het TWA-toestel met nog 31 Amerikaanse gegijzelden als de omstandigheden dat zouden eisen te bestormen. Vooralsnog echter verlaten de VS zich op pogingen tot onderhan delen, op basis van intensief over leg met Israël, (waar de sji'iten ge vangen worden gehouden om wie het de kapers is begonnen) Syrië, Algerije, Libanon en het interna tionale Rode Kruis. Maar president Reagan waarschuwde bij zijn aan komst op het gazon van het Witte Huis, dat de kapers er in hun eigen belang goed aan doen de gegijzel den vrij te laten en preciseerde ver volgens dat bij eerdere gelegenhe den kapers hun daad met het leven hadden moeten bekopen. In weerwil van het feit dat Rea gan bij herhaling heeft gezegd dat terroristen die het op Amerikanen gemunt hebben, kunnen rekenen op snelle en afdoende Amerikaan se vergeldingsacties, zijn de moge lijkheden voor rechtstreeks ingrij pen van de VS ook in dit geval ui terst beperkt. Een door Israël in strijd tegen terroristen getrainde afdeling van de speciale troepen in Fort Bragg, Noord-Carolina, de zo genaamde 'Eenheid Delta', zou in Algerije alleen kunnen opereren met toestemming van de Algerijn se regering. In Beiroet is het vliegveld geheel in handen van de moslem-groepen uit wier rangen de kapers voortko men. Hét Libanese leger, dat met 90 man het vliegtuig had willen be stormen, heeft zich daar terugge trokken omdat de moslem-strij ders toestemming voor helikopter landingen weigerden. Overwegin gen van internationale diplomatie tellen daar nauwelijks nog mee. De VS hebben sedert Algiers be middelde bij de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran, een hoge dunk van de diplomatie ke vaardigheid en onderhande- PARIJS - Vierhonderdduizend feestgangers op de Parijse Place de la Concorde vierden afgelopen za terdag de nacht van het anti-racis- me. De organisatie was in handen van de nieuwe wonderboy Harlem Desir, die afgelopen april als reac tie op het vermoorden van eèn 28- jarige Marokkaan in Marseille de actie 'Blijf van mijn kameraad af ontketende. Anders dan andere an ti-racistische organisaties ontpopte door Rudolph Bakker 'SOS-racisme' van Harlem Desir en zijn vrienden zich als een vrien delijke vorm van protest. Het feest op de Place de la Concorde wordt al 'Woodstock 1985' of 'het Franse Woodstock' genoemd. Het anti-ra- cisme werd er beleden met frites, muziek en dans en het optreden van bekende cabaretiers. Terwijl was gerekend op zo'n honderdduizend aanwezigen, lingstechniek van de Algerijnen, die echter onder geen voorwaarde Amerikaanse troepen op hun grondgebied in actie willen laten komen. Sommigen speculeren dat de VS de troepen van de Delta-eenheid hebben overgebracht naar Cyprus vanwaar een Amerikaanse heli- kopter zondag richting Beiroet ver trok met een groep mannen in bur ger aan boord en later leeg terug keerde. Men veronderstelt dat zij naar de Amerikaanse ambassade vestiging in de heuvels van Beiroet zijn gebracht. Ook werd op Cyprus 'actviteit' gesignaleerd van C-130 transportvliegtuigen. De Delta-eenheid, geoefend in het gebruik van speciale wapens en springstoffen en de techniek om vliegtuigkapers bij verrassing te overvallen, zou op Cyprus zo'n twintig minuten verwijderd zijn van eén mogelijke plaats van han deling, met Israël als wijkplaats naast de deur. Maar een van de re denen waarom de kapers voortdu rend heen en weer hebben gevlo gen tussen Beiroet en Algerije, is hun opzet om acties van de Delta eenheid een trefkans te ontnemen, zo oordeelt men te Washington. In december werd de Delta-een heid eveneens naar het Midden- Oosten (Cyprus naar men zegt) ge zonden, toen een gekaapt Koe- weits verkeersvliegtuig naar Iran was gevlogen. De Delta-groep is bestemd om ook te helpen op ver- dromde naarmate de avond vor derde, van alle kanten zeker het drievoudige op de Obelisk aan die in het midden van de Place de la Concorde is opgericht. Grapte de bekende cabaretier Guy Bed os: „Die was voor Ramses II, dat klinkt ook wel goed Frans". En Be- dos ging voort, wijzend op de Are de Triomphe aan het andere einde van de Champs Elysées: „En als het nog een beetje uitkomt, heet de onbekende soldaat, die arme suk kel die voor Frankrijk in de Eerste Wereldoorlog zijn leven liet, vast wel Mamadou of Mohamed". Het feest was tot stand gekomen met medewerking van de Parijse burgemeester en oppositieleider Jacques Chirac, terwijl minister voor cultuur Jack Lang een mil joen francs in de operatie gestoken zoek van een land dat de middelen niet heeft om aan een kaping met geweld een eind te maken. Algerije echter, heeft niet de geringste be langstelling voor zulke bijstand ge toond. Ontstemd Amerikanen zijn duidelijk ont stemd over het besluit van de Griekse regering om een in Athene gearresteerde kaper, die niet aan boord kon van het gekaapte toe stel, naar Algiers te vliegen in ruil voor Griekse en Amerikaans- Griekse passagiers. Athene wordt al sinds jaar en dag beschouwd als een zwakke schakel in de veilig heidsmaatregelen tegen potentiële kapers. De VS vrezen dat het Griekse besluit toekomstige kapin gen kan aanmoedigen. Met meer nadruk dan ooit wordt te Washington gezegd dat Israël een grote vergissing heeft begaan toen het ruim 1000 terroristen on langs inruilde voor 3 gevangen Is raëlische militairen. De regering in Jeruzalem staat voor de vraag of 700 vanwege terroristische daden in Libanon opgepakte sji'iten moe ten worden vrijgelaten nu Ameri kaanse levens in het geding zijn. Sommige berichten willen dat de VS Israël hebben gevraagd een aantal van die gevangenen te laten gaan. Minister van defensie Wein berger wilde daarop tijdens een te levisie-interview zondagmorgen, niet ingaan. Hij noemde de situatie had. 'SOS-racisme' van Harlem Desir legde er het tweede miljoen bij. De beweging werd van de ene dag op de andere rijk met de ver koop van kartonnen handjes om op de borst te spelden, die het op schrift droegen 'Blijf van mijn ka meraad af. De verkoop liep zo snel, dat handjes op de zwarte markt voor twintig francs werden aangeboden. Harlem Desir en het groepje me de-studenten had helemaal niet de bedoeling zijn beweging op deze manier te institutionaliseren. De slagzin 'Touche pas a mon pote' bleek echter de kreet van het jaar, die maakte dat directeuren van grote publiciteitsbureaus hun pot loden opaten van jaloezie. Het feest op de Place de la Concorde bewijst dat Harlem Desir als de organisa- in Libanon 'ongeorganiseerde anarchie'. Hij weigerde uit te wij den over de vraag of de altoos met stilzwijgen omgeven Delta-een heid zou kunnen ingrijpen zonder toestemming van het land waar het gekaapte vliegtuig zich bevindt. Volgens berichten van zondag middag hebben de VS een torpe- dobootjager, die in Haifa voor an ker lag, vervroegd naar zee gezon den. Het vliegdekschip Nimitz be vond zich zondagmiddag nog in het westelijke deel van de Middel landse Zee, maar stoomt richting Libanon. Weinberger zei dat vrijla ting van gevangenen in Israël -een zaak is van Jeruzalem en niet van de VS. Hij benadrukte dat de VS altijd een beleid hebben gevoerd dat toegeven aan eisen van terro risten uitsluit. De Amerikaanse minister van defensie verzekerde dat deze ka ping niet als afgesloten zou worden beschouwd voordat ook de groep Amerikaanse gijzelaars met 'joods klinkende namen', die in Beiroet uit het vliegtuig zijn gehaald en el ders gevangen worden gehouden, in vrijheid zijn. Afgezien van deze Amerikanen worden er nog zes tot 10 anderen, als resultaat van ont voeringen, in Libanon gevangen gehouden. Naar te Washington verluidt wei gert de Israëlische regering met de kapers te onderhandelen, maar zou Jeruzalem hebben duidelijk ge maakt dat de sji'itische gevange tor van de handjes niet aan het eind van zijn kunnen was. Een andere slagzin die zaterdag wérd gehoord, was die van de 'ge mengde' bromfietsers, die al eer der door de straten van Parijs een anti-racistische optocht hielden. „Wij zijn het mengsel dat de moby- lette doet lopen", luidt hun iets ge compliceerdere leus. Het optreden van de gevierde ko miek Coluche viel bij de organisa toren iets meer in de smaak dan dat van Guy Bedos, die op een ge geven ogenblik losliet: „Links weet er overigens beter raad mee dan rechts, als het erom gaat men sen over de grens te zetten". 'SOS-racisme' wil zijn methode nu ook exporteren en soortgelijke betogingen in het buitenland orga niseren. Ze hoopt zaterdag finan cieel een goede slag geslagen te hebben met de verkoop van T- shirts, handjes en eetwaren. En be halve dat er zaterdagavond bosjes feestvierders in de massa flauw vielen, werd er geen wanklank ge hoord. De beroepsvernielers waren thuis gebleven. nen toch binnenkort zouden wor den vrijgelaten. Indien president Reagan hun vrijlating zou vragen, zou dat in welwillende overweging worden genomen. Van Amerikaan se kant wordt gezegd, dat zo'n ver zoek niet is gedaan en dat met de kapers niet wordt onderhandeld. Noch de Israëli's, noch de Ameri kanen willen de politieke verant woordelijkheid voor onderhande len met terroristen. In Washington heerste zondagavond een voorzich tig optimisme over de aflpop van het drama, omdat de kapers weder om hun tijd-limiet hadden opge schort, onderhandelingen via be middelaars gaande zijn en de ka pers hebben gezegd dat zij naar Al giers zullen terugvliegen zodra po sitieve resultaten binnen bereik komen. Zij hebben tevens meege deeld, dat een volgend communi qué hun laatste zou zijn. In de Amerikaanse hoofdstad wordt het onwaarschijnlijk ge noemd, dat de VS in dit stadium, terwijl besprekingen gaande zijn, met geweld zouden pogen de gijze laars te bevrijden. Weliswaar kun nen de Amerikanen op zeer korte termijn in het Midden-Oosten gro te militaire macht op de been bren gen, maar de terroristen beschik ken over alle troefkaarten. De zaak kan goed aflopen, zo ver klaren zegslieden, als een oplos sing kan worden gevonden die po litiek gezichtsverlies voor alle be trokken partijen beperkt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7