Van Mierlo weer eerste man D'66 PvdA: investeringsstop voor Z.-Afrika D'66 weer terug bij af Senator bereid tot lijsttrekkerschap Geslaagde test met railbus in Enschede Geen uitspraak WD over atv PPR akkoord met samenwerking links Partijraad steunt standpunt Den Uyl over koopkracht minima MAANDAG 17 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMERSFOORT (GPD/ANP) - Hans van Mierlo is bereid om lijst trekker te worden voor D'66 bij de komende kamerverkiezingen. Zijn beslissing, die hij zaterdag op een partij congres bekendmaakte, is met groot enthousiasme begroet. De huidige fractievoorzitter Engwirda kondigde direct aan dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor het lijsttrekker schap. Van Mierlo wordt binnen het zieltogende D'66 gezien als de enige die de Democra ten uit het slop kan halen. Volgens recente verkiezingsonderzoeken houdt D'66 van de huidige zes zetels in de Tweede Kamer er twee over. Van Mierlo, momenteel lid van de Eerste Kamer, stelde aan zijn kan didatuur echter als voorwaarde dat 'ik de plichten voor de partij moet kunnen combineren met mijn plichten in de privé-sfeer'. Daar mee bedoelde hij, aldus Van Mier lo, dat hij zijn gezin niet wil laten lijden onder zijn werk. Hij wil met de toekomstige kamerfractie af spraken maken over de taakverde ling. "Als er geen regeling kan wor den getroffen, doe ik het niet", al dus de Democraat. Tijdens het congres onthulde Van Mierlo de inhoud van 'zijn' po litieke boodschap, getiteld 'Een re den van bestaan'. De boodschap is de afgelopen maanden in alle stilte geschreven door de D'66-senatoren - maar vooral door Van Mierlo - en dient als 'tussenstation' voor het verkiezingsprogramma. Hij deed een beroep op zijn par tijgenoten 'er weer in te geloven'. "Aan de mismoedigheid binnen de parij moet een einde komen, om dat wij gewoon fatsoenlijke papie ren hebben en concrete voorstel len", aldus de kandidaat-lijsttrek ker. SDI De boodschap bepleit handha ving van het sociale minimum en verlaging van het mininumloon. Werkenden zouden via fiscale tege moetkomingen echter 100 tot 200 gulden meer moeten overhouden dan niet-werkenden. Een basis-in komen achten de Democraten mo menteel niet haalbaar 'maar de weg er naar toe mag niet worden belemmerd'. De 25-urige werk week wordt van de hand gewezen omdat dit van 'weinig realiteitszin' getuigt. Een 32-urige werkweek in 1990 acht D'66 wel haalbaar. Verder bevat 'Een reden van be staan' een pleidooi voor een grote re rol van Europa binnen de NA VO. Daarin past een Europese in breng in de ontwikkeling van het Amerikaanse Strategische Defen sie Initiatief (ook wel Star Wars ge noemd). "Een aangepast Eureka- plan van de Franse president zou hiervoor een kader kunnen schep pen", aldus de boodschap. Over een eventuele toekomstige regeringscoalitie wilde Van Mierlo geen duidelijkheid geven. Evenals fractieleider Engwirda, stelde hij dat D'66 het 'huidige beleid' vanaf 1986 niet aan een meerderheid zal helpen. Daarmee sloot hij een coa litie met CDA en WD in feite uit. Voorwaarde is dat toekomstige re geringspartners het eens zijn met de staatkundige vernieuwingen die de Democraten nog steeds - voorstaan: invoering van een dis trictenstelsel en een direct gekozen minister-president. ENSCHEDE (ANP) - Tussen En schede en de Duitse grensplaats Gronau heeft zaterdag bij wijze van proef een zogenoemde railbus gereden. Het gaat om een lichtge wicht dieselbus voor 64 personen die op treinrails kan rijden. De be langstelling voor een rit met de railbus was groot en de passagiers waren tevreden over het comfort. De Enschedese vereniging Bo- reg (Bus op rails Enschede-Gro- nau), die het initiatief nam voor het experiment, is daarom bijzonder tevreden over het verloop van de proef. Omdat de exploitatie van een railbus minder duur is dan van een trein zou deze volgens de ver eniging geschikt zijn voor het per sonenvervoer tussen wijken en op spoorwegbanen die niet meer ren dabel zijn voor normale treindien sten zoals de Ujn Enschede- Gro- Of het experiment met de railbus een vervolg krijgt is nog onzeker. Zo moeten er eerst nog tal van fi nanciële en juridische hindernis sen worden genomen. Er zal onder meer duidelijkheid moeten komen over de status van de railbus. De vraag hierbij is of die als een trein of bus wordt aangemerkt. Maar ook de kwestie van de be veiliging van het baanvak moet nog worden opgelost. Hoewel er geen treinen meer overheen rijden heeft het traiect nog het predikaat De "experimentele railbus, die zaterdag een geslaagde proefdag beleefde in Gronau en Enschede. (foto ANP) (internationale) spoorbaan. Dit is op verzoek van de NAVO, die er ten tijde van oorlog gebruik van kan maken. Maar de status van het acht kilomter lange traject leidt er wel toe dat aan de beveiliging eisen worden gesteld die voor een nor male spoorbaan gelden. Volgens Boreg is dat niet nodig omdat het om een bus op rails gaat. Hoog stens zou bij enkele overgangen een waarschuwingslicht kunnen komen. Een ander obstakel vormen douanefaciliteiten. Het zou te duur zijn om voor de buslijn een spe ciaal douanekantoor in te richten. AMERSFOORT (GPD) - De op luchting was op de gezichten af te lezen, nadat mr. H. A. F. M. O. van Mierlo zich kandidaat had gesteld voor het lijsttrekker schap van D'66. Iedereen had er op gehoopt, maar dat 'HAFMO', zoals hij in Democratische krin gen wordt genoemd, 'het' zater dag tydens het congres in Amersfoort zou zeggen, kwam als een verrassing. Zijn.besluit om de lijst te gaan trekken, had hij pas de avond te voren genomen. Dus ook Van Mierlo moest er nog aan wennen. Toch is het voor de D'66-senator niet nieuw. Van Mierlo is bij de oprichting van de partij in 1966 al nummer een. D'66 is dan een vol strekt nieuw fenomeen, geboren uit de onvrede met het heersen de politieke bestel van de jaren '60. door Erik van Venetiën In het begin van de jaren '70 weet Van Mierlo de partij op te stuwen tot elf zetels in de Twee de Kamer en deelname aan het kabinet-Den Uyl. Van Mierlo blijft lid van de Tweede Kamer tot het aantreden van het eerste kabinet-Van Agt in 1977. Dan verdwijnt"hij uit de actieve poli tiek. De verkiezingen vijf jaar later, in 1982, zijn vooral dankzij lijst- Van Mierlo: 'Het gaat nog niet van harte, maar dat komt wel als ik bezig ben'. (foto anp) trekker Jan Terlouw voor D'66 een ongekend succes. Van Mier lo keert terug in de Haagse arena en wordt minister van defensie in het tweede en derde kabinet- Van Agt (1982 en 1983). Na het kortstondige tweede regenngsa- vontuur keldert het zetelaantal in 1983 echter in een klap van ze ventien naar zes. Leider Jan Ter- louw vetrekt na hevige kritiek op zijn ministerschap op Economi sche Zaken naar het buitenland. Mede-prominent Laurens-Jan Brinkhorst volgt zijn voorbeeld en verdwijnt als EG-ambassa- Luwte Zo niet Hans van Mierlo. Even lijkt het erop dat premier Lub bers hem in zijn kabinet zal op nemen, maar Van Mierlo kiest de luwte van de Eerste Kamer om vandaar uit de ondergang van zijn partij gade te slaan. In de opiniepeilingen slinkt D'66 tot twee zetels. Een aansprekende lijsttrekker, roept iedere D'66'er, is de enige oplossing om de partij er weer bovenop te helpen. Zo wordt, èigenlijk bij gebrek aan jonger talent, de inmiddels gegroefde senator Van Mierlo van stal gehaald. Zijn optreden begin dit jaar in Arnhem is het begin van zijn tweede come back. Het lijsttrekkerschap sluit hij dan nog uit, ondanks druk vanuit de partij. Een virusziekte belet hem aanvankelijk ja te zeg gen, maar zodra zijn gezondheid het weer toelaat, gaat Van Mierlo door de bocht. "Het gaat nog niet van harte, maar dat komt wel wanneer ik bezig ben", zei Van Mierlo zater dag na zijn aankondiging. Net als in 1966 trekt Van Mierlo de kar, net als in 1966 ligt er een begin selprogram dat voor een paar gulden in de boekwinkel te koop is. D'66 is weer terug bij af. ROTTERDAM (ANP) - De Chi nese premier Zhao Ziyang is gis termiddag op het vliegveld Zes tienhoven aangekomen voor een enkele dagen durend bezoek c Qian werden op het vliegveld be groet door premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek. Zhao Ziyang ver klaarde dat China streeft naar vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking met Neder land. Economische samenwerking tussen Nederland en China is een van de voornaamste onderwer- Chinese premier hier op bezoek pen van gesprek. Het Chinese ge zelschap omvat, behalve vice-pre mier Tian Jiyun, onderministers van de staatscomissies voor plan ning, voor economie en voor,bui tenlandse handel, respectievelijk Kan Zi Yu, Lin Zong Tang en Jia Shi. Vice-premier en minister van economische zaken Van Aar- denne zal besprekingen voeren met zijn Chinese ambtgenoot. Het Chinese gezelschap zal morgen en woensdag een bezoek ZUTPHEN/AMSTERDAM (ANP) opzet - De PPR heeft zaterdag op het Jing partijcongres in Zutphen de deur opengezet naar een vergaande sa menwerking met PSP, CPN, EVP en partijlozen bij de kamerverkie zingen. De Radikalen spraken een' voorkeur uit voor een gezamenlij ke kandidatenlijst. Komt er geen akkoord, dan doet de PPR zelf standig mee. De CPN heeft al ja ge zegd tegen een dergelijke samen werking en bevestigde dat zater dag nog eens tijdens een bestuurs- bijeenkomst, de zeer verdeelde PSP moet eind deze maand beslis sen. De eerste verkennende be sprekingen tussen vertegenwoor digers van partijen, partijlozen, ac tiegroepen en groeperingen zijn overigens al gaande. Een kleine minderheid van PPR- leden en partijbestuur ziet niets in een gemeenschappelijk avontuur, maar dezen slaagden niet in hun i onderzoek naar bunde- progressieve krachten te blokkeren. In november neemt het PPR-congres een definitief besluit over samenwerking. Voorwaarde voor instemming is dat de PPR-in- breng duidelijk te herkennen is, al dus het congres. Het congres ver wierp een voorstel om te streven naar een akkoord met minder par tijen, wanneer PSP, CPN of EVP afhaken. 'Broederdienst' gaat verdwijnen DEN HAAG (GPD) - De broe- derdienst wordt afgeschaft. Jongemannen krijgen geen vrijstelling van dienstplicht meer als twee broers al in dienst zijn geweest. Staatsse cretaris Hoekzema (defensie) komt nog dit jaar met een wets voorstel daarover, zei hij zater dag voor de VARA-radio. Voor een aantal functies, met name kaderfuncties, wordt de dienstplicht langer als de 36- urige werkweek in de strijd macht zijn intrede doet. De tijd om mensen goed op te leiden is anders te kort. HEERENVEEN (ANP) - De WD wil geen uitspraak doen over de omvang van arbeidstijdverkorting (atv) in de komende jaren. De par tijraad verwierp zaterdag een voor stel van een commissie uit de par tij, waarin een 36-urige werkweek in 1987 een 'goed streefcijfer' wordt genoemd. De partijraad rondde zaterdag de discussies af over het rapport van de commissie Polak, die op ver zoek van het WD-bestuur voor stellen heeft aangedragen tot be strijding van de werkloosheid. Vo rige maand verwierp de partijraad al essentiële onderdelen van het rapport, zoals een langzamer terug dringing van het financieringste kort. Hoewel de commissie overheids ingrijpen om atv niet wil uitsluiten, aanvullende rol spelen, aldus de partijraad. De politiek moet geen streefcij fers noemen, maar de sociale part ners de Ujd gunnen om op de wat langere termijn atv te realiseren, zo vindt de partijraad. De vijf tot zes miljard gulden die in de nieuwe ka binetsperiode vrijkomen door ge leidelijke afschaffing van de WIR moet volgens de partijraad worden gebruikt voor herinvoering van de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek voor het bedrijfs leven. De rest van het geld is dan bestemd voor verlaging van de werkgeverspremies, maar de jaar lijkse belastingverlaging van een procent onder een volgend kabinet moet geheel ten goede komen aan de burger. Een van de weinige punten waarop de partijraad de commissie Polak volgde Ook de bewaking van marechaus see en Duitse grenspolitie zou moeten worden geregeld. Bijna was overigens de proef van zater dag komen te vervallen doordat de Duitse grenspolitie niet wilde mee werken. Door tussenkomst van Euregio, het Duits- Nederlandse samenwerkingsverband, kon de bus toch nog gaan rijden. Zaterdag reed de Koninlijke Marechausse voor controle mee op de bus. Me dewerkers van de NS, De Deut sche Bundes Bahn (DB) en leden van de Vereniging Boreg zorgden voor de beveiliging van het spoor lijn. De railbus is een Britse uitvinding. In Engeland rijden al 40 van dit soort bussen en komen er op korte termijn nog eens 150 bij. Ze wor den ingezet op al bestaande spoor lijnen die wijken en dorpen aan sluiting geven op het hoofdnet van de spoorwegen. In Denemarken is inmiddels ook geëxperimenteerd met de bus. De Engelse fabrikant stelde de railbus gratis beschikbaar voor de proef in Enschede en leverde er ook de bestuurder bij. De firma heeft de Enschedese Vereniging Boreg intussen aangeboden de bus voor een periode van drie tot zes maanden te laten rijden op het grenstrgject om na te gaan hoeveel gebruik er van zo'n verbinding wordt gemaakt. Verdachte vrij in Rijswijkse moordzaak RIJSWIJK (GPD) - Een 44-jarige man uit Montfoort die midden vo rige week was aangehouden omdat hij ervan werd verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op drie leden van een muziekgroepje in Rijswijk op 8 maart dit jaar, is vrijgelaten. Hij bleek niets met de schietpartij te maken te hebben. Zaterdagmiddag is hij op vrije voe ten gesteld. De verspreiding van twee gete kende portretten van de daders door de politie heeft tot nog toe geen duidelijke nieuwe aanwijzin gen opgeleverd. Het wordt nog steeds het meest aannemelijk geacht dat het moordcommando heeft bestaan uit Surinamers die Bouterse steunen, omdat de omge brachte muzikanten oefenden in een ruimte die grensde aan het kantoor van de tegen Bouterse ge richte Surinaamse Bevrijdings- raad. De Vries dreigt met boycot VARA DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA- fractievoorzitter De Vries dreigt niet meer in VARA-programma's op te treden vanwege een liedje dat Nelleke Burg donderdag in 'Haag se Bluf heeft gezongen. Hij heeft dat de omroep afgelopen weekein de schriftelijk laten weten. In het liedje over het verbod op naakt en topless zonnen in Harder wijk zong Burg onder meer: "Kom vooruit en neem de bijbel mee want die is daar verplicht en die moet je voor je borsten doen wan neer je daar zo ligt". Die zin getuigt volgens De Vries 'in gene dele van respect voor mensen die een christelijke levensovertuiging zijn toegedaan'. Eindredacteur Nagel van Haagse Bluf toonde zich verbaasd over de brief: "Ik heb hem na afloop van de uitzending gevraagd of hij tevre den was over de uitzending en hij heeft geen woord van kritiek geuit". Dat deed de fractievoorzit ter van het CDA ook niet na afloop van het programma, op het feest de laatste uit- ling van Haagse Bluf en het af- 'ongeveer twinUgE"ngels^caf& brengen aan de fabrieken van Philips en Fokker in Eindhoven en bij Schiphol. Voor morgen staat in het Catshuis - waar pre mier Zhao Ziyang en een gedeelte van de Chinese gasten slapen - een ontmoeting met Nederlandse zakenlieden op het programma. Onmiddellijk na aankomst ver trok het Chinese gezelschap naar de Euromast in Rotterdam. Later op de dag dineerde het gezel schap (op de foto premier Lub bers en de Chinese premier) aan boord van de rondvaartboot Pie- ter Caland tijdens een tocht door de havens van Rotterdam. (foto ANP) pensioen. Volgens het voorstel zouden de overheid en de betrok ken werknemer ieder de helft van de kosten die daaraan verbonden zijn moeten dragen. p A i I van het pro* Grote knokpartll tergelegenh. 1 zending van i VLISSINGEN (ANP) - Een groep ■singen oeiroxKen geweest dij t t j zangeres bij 'Haagse massale vechtpartij met politie d JL u tri Nederlandse cafébezoekers. Het Bluf en In de Roole Haan Vo>" Bluf gens sprak de partijraad uit dat vergro- suggestie de overheid als werkge- ting van de economische groei het belangrijkste middel is voor de be strijding van werkloosheid. Ar beidstijdverkorting, flexibel er centraal opgezet, kan slechts gevecht begon met enkele Engel- gg£ Sft^VrieTtoln nfete gf spn. Hip met. Hp vPPrhnot van half heett Ue }Gnes toennietS ge zegd om een rel te vermijden. Vrijdag heeft de CDA-fractie een aantal boze reacties van kijkers ge had en toen heeft De Vries de tekst nog eens bekeken. "Die is hem i te pas kwam. Drank speelde toen in het verkeerde keelgat ge- die met de veerboot van half twaalf van Vlissingen naar het En gelse Sheerness moesten afvaren. Zij kregen hulp van hun landgeno ten, toen die zagen dat er politie te laten experimenteren met volgens een politie een belangrijke schoten", aldus de woordvoerder. een gedeeltelijke vervroegde uit treding. Oudere werknemers gaan in die opzet voor 40 tot. 60 procent van hun arbeidstijd met vervroeg rol bij de knokpartij. Drie Engel- De Vries wil daarom niet meer sen werden aangehouden den gisteravond alsnog i terug. keer- meewerken aan Vara-programma's ir huis als hij niet zeker weet dat zoiets niet weer gebeurt. VLIEGTUIGBOM -(ANP)- - Om precies elf minuten over een zaterdagmid dag hebben vijf leden van de Ex plosieven-opruimingsdienst een oude Engelse vliegtuigbom in Te- gelen laten ontploffen. De oprui ming van het projectiel vormde het 'hoogtepunt' van een volgens loco- burgemeester Goossens 'perfect verlopen operatie'. De ontploffing was noodzakelijk omdat de bom, die 500 pond woog en op een diep te van vijf meter op een bouwter rein de wijk Lings lag, niet gede monteerd kon worden. Donderdagmiddag al werden 250 bewoners uit circa 100 huizen in de buurt van de bom geëvacueerd. Zij konden in de loop van zaterdag middag hun huis weer betrekken. De kosten van de operatie bedra gen zeker twee ton. AMSTERDAM (GPD) - De PvdA dominee Beyers Naudé, dat de Eu- eist van het kabinet dat Nederland ropese gedragscode weinig meer is een eenzijdige investeringsstop af- dan een schijnbeweging. "Zij heeft kondigt voor Zuid-Afrika. Opposi- weinig effect. Er gaat geen drei- tieleider Den Uyl zei dit zaterdag partijraad van de PvdA Amsterdam. Hij noemde het be schamend dat het kabinet niet ver der wil gaan dan de vrijwillige ge dragscode van de Europese Ge meenschap verplicht te stellen en dat het weigert een motie uit 1983 uit te voeren die investeringen aan banden wil leggen. ging van uit en daarom speelt de interview met Het Vrije Volk. Zijn code geen rol van betekenis' ;en motie aangenomen, koopkracht voor de minima ook steun werd uitgesproken gehaald worden". Van den Berg wees erop dat het partijbestuur druk doende is een plan te ontwerpen voor het geval Den Uyls standpunt dat hij verwoordde in een dus Den Uyl. In de gedragscode wordt onder meer geregeld dat Eu ropese bedrijven in Zuid-Afrika hun zwarte en blanke werknemers het zelfde loon moeten betalen. controversiële uitspraak, dat de de economische groei lager uitvalt, minima de komende jaren elk jaar of zelfs negatief is. "Maar als er wat één procent in koopkracht zouden te verdelen valt, dan moeten aller- moeten stijgen, is volgens de par- eerst de minima daarvan profite- de Den Uyl toonde zich ontzet over -al van Zuidafrikaanse troe- den Berg sloot zich pen op de hoofdstad van het buur land Botswana. „Het wereldgewe- tijraad een logische invulling van de congresuitspraak van april. Ook partijvoorzitter Max van en Berg sloot zich aan bij de op vatting van Den Uyl. Van den Berg de commotie begrijpelijk, p. T i j - - rniiu Buwwdiw. „lici wciuugcwc- beuLnYsysefiniuid Afrika d^idei VTremaTsü'tln Maar'waVSolt liik makpn Hat hpt vpru/arhtp Verenigdebtaten. Maar wat doet streed de kritiek van de regenngs- Ujk maken dat het verwachte bloedbad dichterbij komt. Het is nu tijd om het kabinet en het CDA te laten kiezen. "Het uur van de waarheid slaat voor Zuid-Afrika", aldus Den Uyl. De PvdA-leider sloot zich aan bij de woorden van de. Zuidafrikaanse Nederland?", vroeg hij zich af. Eerder had de partijraad una- geeft en dan pas op zoek gaat i de financiering van zijn plannen. ADVERTENTIE SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Leiderdorp (071) 412421 Het doel is volgens Van den Berg een economische groei van 2 tot 3 procent te realiseren. "Lukt dat, dan kan de verbetering van de Den Uyl zelf herhaalde zijn mededeling dat hij zich kennelijk •onnauwkeurig' had uitgedrukt. De herverdeling van werk en de noodzakelijke verlaging van het- overheidstekort krijgen van Den Uvl voorrang. Als er dan nog geld overblijft, kan de koppeling tussen de laagste uitkeringen en het minimumloon weer worden hersteld, zodat de ADVERTENTIE SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Noordwi)k (01719) 12456 niet-werkenden niet nog verder achteruitgaan. In dat geval zal ook de koopkracht voor de laagstbe taalden weer wat omhoog kunnen gaan. In elk geval verzet Den Uyl zich tegen de visie van minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) èn de WD-fractie, dat de inkomensverschillen verder moeten worden vergroot. Indonesië In een tweede actuele motie sprak de partijraad uit, dat de re cente executie in Indonesië van de communistische vakbondsman Mohammed Munir voor de rege ring reden zou moeten zijn de sta tus van dat land in de ontwikke lingshulp opnieuw te overwegen. Daarbij stelt de PvdA voor Indone sië zo nodig te schrappen als pro grammaland, dat is een land waar aan Nederland extra ontwikke lingshulp geeft. Van den Berg: commotie sterk overdreven. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5