Museumstukken op wielen Gemeente, bedrijven en universiteit gezamenlijk op beurs Matige belangstelling op fanclubdag Shorts Sciencepark in Leeuwenhoek, maar waar komen woningen? HCHTEMfflm LEIDEN j Antieke auto's te kijk in binnenstad LEIDEN - Auto-enthousiasten hebben dit weekeinde in Leiden hun ogen kunnen uitkijken. Door de stichting 'Leiden leeft' waren een kleine dertig antieke museum- en pronkstukken op drie en vier wielen naar de stad gehaald. De voorwereldlijke automobielen wa ren niet alleen tijdens een rondrit door de binnenstad te bewonderen maar ook van dichbij, bij de Hoog- landse Kerk, en tijdens een kleine klassementsproef in het Van der Werfpark. Dé voertuigen, uit de tijd dat ae- ro-dynamica en turbocompressors nog toekomstmuziek waren, trok- ken veel bekijks. Vooral de oudere modellen, soms voorzien van een soort bromfietsbanden en soort bromfietsmotor, met een topsnel heid die die van een bromfiets niet eens te boven gaat, vingen talloze blikken, variërend van hilarisch tot stil bewonderend. Op het pleintje bij de Hoogland se Kerk was voor mensen die van auto's kunnen genieten heel wat moois te zien. Wat te denken van een La Nef uit 1902, eigendom van het Koudekerkse echtpaar Palm. Voor zover is na te gaan rijden er nog vier van deze zeer antieke beestjes rond op de wereld, het prototype van een koets waaraan een motor is gehangen. De La Nef beschikt dan ook over drie wielen en heeft een stuur dat vanaf het voorwiel anderhalve me ter naar achteren reikt, waar de be stuurder met één passagier op de krappe tweezitter kan plaatsne men. Een ritje in dit fraaie vehikel geschiedt uiteraard in de open lucht. Droog zitten kan wel, maar dan onder de paraplu. Andere voertuigen zijn hiervoor overigens voorzien van een paraplubak. De oudste automobiel die was te bewonderen was een De Dion Bou- ton, ook een open koets met hulp motor, uit 1901. De aandrijving ge schiedt bij dit fraaie exemplaar door middel van riemen. Dit oogt in pre-eenentwintigste-eeuwse ogen natuurlijk wat primitief. "Dat is net een bakfiets", liet een toe schouwer zich dan ook ontglippen toen zijn blik op de De Dion viel. Lekke band Te midden van de blinkend ge poetste voertuigen viel ook lu xueus aandoende en van veel ko peren onderdelen voorziene Mors uit 1911 op. Ondanks het comfort heeft deze vooroorlogse wagen kennelijk één euvel: aan de achter zijde van de carosserie zijn name lijk maar liefst drie reservebanden bevestigd. Waarbij moet worden bedacht dat het verwisselen van een band bij zo'n auto, vaak net zo veel tijd vergt als het verwisselen van een motor bij een hedendaagse auto. Uiteraard was ook een aantal van de antieke vervoermiddelen voor zien van de bekende slinger, die ongetwijfeld bij heel wat toeschou wers Laurel en Hardy-achtige her inneringen moeten hebben opge roepen. Kenmerkend zijn even eens voor onder meer de Chevro- lets uit de laat-twintiger jaren de oranje, uitklapbare richtingaanwij zers. Lampjes waren in die tijd blijkbaar niet betrouwbaar genoeg. Hoe men rijdend in een Chevro let uit 1928 de inhoud van de benzi netank kan nagaan is niet geheel duidelijk, vooral omdat de meter op de tank zelf zit. Halsbrekende en de verkeersveiligheid niet ten goede komende capriolen zijn daarvoor onvermijdelijk: de tank hangt namelijk achter aan de auto. Maar voor de ware autoliefhebber is dat natuurlijk geen bezwaar. De getoonde Citroen uit 1927 De 'La Nef vg,n het Koudekerkse echtpaar Palm: drie wielen en een stuur van anderhalve meter lengte biedt waarschijnlijk nog meer comfort dan de éigentijdse Eend. Glashard liegend geeft de teller 73.000 gereden kilometers aan. Hoeveel keer die 'klokkie rond' is geweest, daarnaar valt alleen maar te raden. Zeker is wel dat een toe vallig in de buurt geparkeerde soortgenoot uit 1978 een aanzien lijk minder degelijke aanblik bood, vooral wat de onderhoudstechni- sche kant van de zaak betreft. Als het absolute .pronkstuk is een crèmekleurige Lagonda uit 1935 aan te duiden, één van de jonaste telgen van de verzameling. De elegante vormen om niet te zeggen de wufte welvingen - van deze automobiel zijn een lust voor het oog. Een groot deel van de koets is van hout. Of de ontwerper aanvankelijk van plan was'een boot te fabriceren, vermeldt het verhaal niet. Sjiek en duur oogt het echter wel. Het gezegde 'hoe ouder de au to, des te duurder' gaat zeker op voor deze haast koninklijke cabrio let. De toeschouwer die eén derge lijk monument als 'een leuke trduwauto' betitelt, mag zeker au to-historisch cultuurbarbarisme worden verweten. Vernielingen in manege LEIDEN - Vandalen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ver nielingen aangericht in de manege aan de Wassenaarseweg, in het pand van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten 'Moedig Voorwaarts'. In het gebouwtje werden onder meer een ruit en een schilderij ver nield, met eieren gegooid, en de ad ministratie door elkaar gegooid. Een aantal waardevolle artikelen werd door dé vandalen meegeno- Jonge inbrekers in school betrapt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond zes kinderen, in de leeftijd van tien tot twaalf jaar, op hetefdaad betrapt tijdens een in braak in een school aan de Telders- kade. Het zestal, dat de school was binnengekomen door een raam open te breken, had snoep en een geldkistje buit gemaakt. LEIDEN - De rijkspolitie heeft vannacht een 22-jarige Leidenaar aangehouden die'even tevoren in Katwijk een vrachtauto had gesto len. De 22-jarige was met de vrachtwagen in het Leidse Mors- kwartier in een sloot beland en ver volgens op de vlucht geslagen., Hij kon later op straat worden aange houden. Zanger valt achter stuur in slaap: twee gewonden LEIDEN - Een 34-jarige Amster dammer, die achter het stuur in slaap was gevallen, heeft zaterdag ochtend een ongeluk veroorzaakt waarbij twee personen zwaar licha melijk letsel opliepen. Een echtpaar, eveneens afkom stig uit Amsterdam, reed op de rijksweg 4 ter hoogte van Leiden in de richting van Leidschendam toen de 34-jarige met hoge snelheid op hen afkwam en bovenop de ach terzijde van hun auto botste. De mannelijke helft van het echtpaar raakte daardoor de macht over het stuur kwijt en de auto kwam ver volgens in de berm terecht, nabij de oprit bij de Hoge Rijndijk. Het tweetal kon via de raamopeningen de auto verlaten en het talud op klimmen waar de vrouw vervol gens het bewustzijn verloor. Het echtpaar is voor behandeling Viswedstrijd voor jongeren LEIDEN - Ruim 110 jonge henge- lairs hebben zaterdag deelgeno men aan een jaarlijkse jeugdvis- wedstrijd van de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Langs de Witte Singel werd er in twee ca tegorieën gevist, 10 toten 12 jaar en 13 tot en met 15 jaar. Het visweer was niet ideaal: een scherpe noor denwind teisterde de deelnemers en de vangst viel wat tegen. De eerste prijs, uitgereikt door bondsvoorzitter De Haas, kwam in de jongste leeftijdsgroep terecht bij R. Laken. W. van de Wetering en J. van Rijn werden respectieve lijk tweede en derde. In de groep 12 tot en met 14 haalde C. Aart de meeste vis op en werd jeugdkam pioen, gevolgd door R. Colpa en P. Heemus. De Gulden Voorn hield een viswed strijd op de Westeinderplas met het vol gende resultaat: 1 H. van Alphen jr. 8570 gram, 2 H. van Alphen 7570,3 W. Lardee 7500, 4 G. Harland 7090,5 F. Smit 6250, 6 M.P. Hoogkamer 3370, 7 B. Velthuijzen 2540, 8 T. v.d. Meer 1930, 9 H. Schouten 1820. LEIDEN - De gemeente Leiden staat van 26 tot en met 30 augustus samen met de; Rijksuniversiteit Leiden en enkele 'Leidse' bedrij ven op een grote 'bio-science'- beurs in het'congrescentrum RAI in Amsterdam. Deze beurs wordt tegelijk gehouden met een groot symposium in de RAI over bio technologie waaraan ongeveer 5000 wetenschappers uit de hele wereld"deelnemen. Dit symposium is georganiseerd onder auspiciën van de internationale ^unie voor biochemie. De gemeente Leiden zal op de beurs voornamelijk het zogenoem de 'bio-science'-park promoten dat in de Leeuwenhoek moet verrij zen, terwijl de universiteit het 'transferpunt' en het biofarmacolo- gisch centrum onder de aandacht van de bezoekers wil brengen. Op de beurs zullen verder het biotech- nologisch bedrijven Centocor, waarvoor deze maand de eerste paal geslagen zal worden op de Leeuwenhoek, en.Promega met een stand aanwezig zijn. Tevens is het de bedoeling dat de Leidse boekhandel Kooyker op de beurs vertegenwoordigd is. Volgens Saskia Groenewegen van de directie economische zaken en energie is de gemeente Leiden de enige gemeente die zich op de beurs presenteert met een afge rond plan voor een bio-science- park. Zij noemt de beurs en het symposium belangrijk omdat die worden bezocht door veel mensen die bedrijven moeten inlichten over de mogelijkheden voor en de stand van zaken in de biotechnolo gie. "Er zullen daar veel 'besluit vormers van bedrijven' aanwezig zijn", zegt ze. Op de beurs staan een kleine 60 stands. WINKELDIEFSTALLEN - Leidse winkeliers hebben aan de voor avond van vaderdag te kampen ge had met een groot aantal winkel diefstallen. Met name artikelen 'voor vader', zoals schroevendraai ers, vesten, after shaves, boeken en in een enkel geval een videorecor der bleken de winkel te verlaten zonder de cassière te passeren. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Daar bleek dat de man een gekneusde knie en letsel aan pols en schouder had opgelo pen. Bij zijn vrouw werden een nierschudding, schaafwonden in het gelaat en rugletsel geconsta teerd. De 34-jarige bestuurder van de auto die het ongeluk veroorzaakte, was na de botsing doorgereden. Hij kon later in Zwijndrecht worden aangehouden. De man verklaarde zanger in een band te zijn, die nacht slechts een paar uur te .heb ben geslapen en op de rijksweg, achter het stuur te zijn ingedom meld. Een deel van 110 hengelaars aan de Witte Singel. LEIDEN - Meer dan 120 jeugdige fans hebben zaterdag de fanclub dag van The Shorts in het Anto- niusclubhuis bezocht. Hoewel de opkomst wat tegen viel, was de middag een geslaagd evenement met een playbackshow en als hoogtepunt een live optreden van de band, waarin geen van de be kende hits ontbrak. "Vorig jaar was de fanclubdag in het zuiden van het land. Daar heb ben de jongens veel fans. Voor die mensen is de afstand naar Leiden waarschijnlijk te groot", zo ver klaarde de geestelijke vader van de Shorts, Eddy de Heer, de wat te genvallende opkomst. Over het en thousiasme van de aanwezigen, merendeels meisjes van middelba- re-schoolleeftijd, had hij echter niet te klagen. Van de gelegenheid om de jeugdige idolen vragen te stellen werd ook gretig gebruik ge maakt. Volgens De Heer gaat het met de Shorts nu weer helemaal de goede kant op. De nieuwe plaat 'Door de bocht', waarop de de trekharmoni- ca die op eerdere platen nadrukke lijk aanwezig was, achterwege is gebleven, is gunstig ontvangen in het Hilversumse. Televisie- en ra dio-optredens staan gepland Elpee Bovendien, stelt de componist/ tekstschrijver tevreden vast, heb ben de bandleden veel meer ple zier gekregen in wat nu hun werk is geworden, omdat zij de plaatjes zelf produceren. Voorheen nam Jack 'Jersey' de Nijs deze hon neurs waar, maar die is daar in alle goede vrede mee uitgeschëden. Èr ligt een aantal nummers op de plank en als 'Door de bocht' goed aanslaat, dan kunnen de fans een nieuwe Shorts-elpeè vérwachten, belooft De Heer verder. De speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organi seert vanavond een bingo avond in het clubgebouw. Van af 20.00 uur zijn er allerlei prij zen te winnen. Huursubsidie Informatie over het aanvra gen van huursubsidie is mor genochtend te krijgen in hét clubgebouw Noordrijnevest, Groenesteeg 107. Een medewer ker van het buurthuis Brande wijn licht, voor 55-plussers, on der meer het invullen van het formulier toe. Aanvang 10.00 uur. Aan het touwtrekken om wo ningbouw of bedrijven in het ge bied Leeuwenhoek is in februari van dit jaar een eind gekomen. Besloten werd de biotechnologi- sche bedrijven, dié staan te drin gen voor een perceel in dit ge bied, al\e ruimte te geven. Daar mee zijn 2200 woningen van de baan. En een heet hangijzer dat sinds 1977 de gemoederen in de Leidse gemeenteraad - maar ook erbuiten - heeft bezig gehouden. Een brief van staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting gaf in juni 1977 de aanzet voor de ontwikkeling van gemeentelijke woningbouwplannen voor het gebied tussen Plesmanlaan en Wassenaarseweg. De mogelijk heid ontstond toen de minister raad koos voor de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis, die aanvankelijk in dit deel van Leeuwenhoek zou worden ge plaatst, aan de kant van de Ples manlaan. Onverdroten probeerde de ge meente in 1978—'79 de wonin- bouw in Leeuwenhoek van de grond te tillen. "Uit de gegevens blijkt dat de kleinschalige open plekken in de bebouwde omge ving niet voldoende mogelijkhe den bieden om de komende ja ren in de woningbehoefte te voorzien. Daarom is de bebou wing van de Leeuwenhoek nood zakelijk", aldus het uit december 1978 daterende programma van eisen voor het gebied. Uitgegaan werd, van in totaal 2458 woningen. Ongeveer veertig hectare grond kwam in aanmer king voor bebou,wing. Een school voor kleuter- en lager on derwijs was eveneens gepland. Tevens werd de mogelijkheid open gelaten gelaten voor een a door Raymond Peil dealercentrum voor autodealers die nu in de binnenstad zitten. Gevaarlijke stoffen De belangrijkste risico's, die woningbouw in Leeuwenhoek met zich mee kan brengen, ble ven in het programma van eisen niet onvermeld: transport, op slag en gebruik van radio-actieve stoffen, oplosmiddelen en ande re gevaarlijke stoffen zoals chloor, zoutzuur, waterstof. Van de potentiële gevaren van bij voorbeeld virusonderzoek en re combinant DN A-onderzoek (ge- nenmanipulatie) evenals de uit stoot van gassen, die door de toenmalige afstand tot de woon bebouwing, geen bron van stankhinder vormde door de sterke verdunning in de buiten lucht, maakte de gemeente even eens gewag. Over de ernstige bezwaren die van de zijde van de inspectie voor de volksgezondheid naar voren werden gebracht tegen de bouw van woningen op een te korte afstand van de universi teitslaboratoria, stapten burge meester en wethouders echter vrij licht heen. "Het college komt het voor dat de genoemde risi co's niet meer bezwaren met zich meebrengen tegen de bouw van woningen dan tegen de eerder gedachte situering van het Aca demisch Ziekenhuis. Ook dienen de risico's niét groter te worden geacht dan van de situering van de verschillende laboratoria in de binnenstad", reageerden B en W. Uitermate welkom was toen echter een interview dat de toen malige directeur/beheerder van het Gorlaeus-laboratorium aan het universiteitsweekblad 'Mare' gaf. "Uit de schoorsteen van het Sylvius-laboratorium komt tri tium, een radio-actief isotoop. Dat mag, maar alleen omdat de woningbouw nu op grote afstand afwezig is", zei dr. S.J. Roorda onder meer tegen Mare. Het college van bestuur van de univèrsiteit ontkrachtte deze en andere uitspraken door tegen te werpen dat er geen gevaar is voor de omgeving. Dé bewerin gen van Roorda bestempelde het gemeentebestuur, in dit geval wethouder Van Dam, prompt als 'onjuist'. Niet verantwoord Op 7 maart 1980 schreef het college van bestuur van de uni versiteit aan de universiteitsraad woningbouw bij' de laboratoria plotsklaps niet verantwoord te vinden. Men was bang dat uni versitaire onderzoekingen kon den worden belemmerd of zelfs gestaakt, als gevolg van conflic ten tussen universiteit en omwo nenden. Het college van bestuur gaf de voorkeur aan de mogelijk heid van schone, aan de universi teit verwante, "hoogontwikkelde industrieën, een pril kiekeboetje van de biotechnologische bedrij- In dit straatje paste eveneens de door deskundigen samenge stelde risico-analyse van een be woonde Leeuwenhoek, voorzien van gelijkluidend commentaar van de werkgroep Veiligheid Gprlaeus en de Chemiewinkel. Een belangrijke conclusie was dat explosie- en brandgevaren niet mochten worden uitgeslo ten. De verplaatsing van, afvaldë- pots en het maken van een ram penplan werd geadviseerd.' De emissie van chemicaliën moest worden verminderd door filte ring of naverbranding van de af gezogen lucht. Enig effect sorteerden deze ac ties wel, zij het dat de woning bouw nog lang niét van de baan was. Eind augustus 1982 stelde de gemeenteraad het bestem mingsplan Leeuwenhoek vast. Dit omvatte minder (2200) wo ningen dan aanvankelijk ge pland op een minimale, 'veilig geachte, afstand van 150 meter van de laboratoria,, enkele win kels en scholen en een uitbrei ding van de universiteitslabora toria. Het CDA, dat zich jarenlang had verzet tegen woningbouw in Leeuwenhoek, legde zich hierbij in meerderheid neer, omdat de rijksinspectie voor de volksge zondheid en de universiteit ten langen leste toch hadden inge stemd met de plannen. "De hele kwestie is de afgelopen-jaren on nodig opgeblazen. Het is straks goed wonen in de Leeuwen hoek", overdreef de toenmalige PvdA-fractieleider Jit Peters al vast in de gemeenteraad. Het laatste couplét van' het. Leeuwenhoek-liedje zong de raad ten slotte op 12 februari van dit jaar en kwam weer terug op het tweeëneenhalf jaar oude be sluit. In aller ijl hadden B en W een voorstel uit de hoge hoed ge grepen om Leeuwenhoek om te toveren tot een bioscience-park. De reden voor deze noodgreep was het besluit van Centocor Inc. en later Mogen Int., een dochter van het Amerikaanse MGI, om de tenten voor een Europees steunpunt op te slaan in Leeu wenhoek. Volgende week dins dag wordt voor het nieuwe Cen- tocor-complëx de eerste paal ge slagen. - De tientallen aanbiedingen die de gemeente inmiddels van geïn teresseerde bedrijven voor bio technologie, platenverdëling, membraantechnieken en wat dies meer zij, heeft gekregen wa ren tevens aanleiding voor deze spoedactie. De voltallige, ge meenteraad ging in een soort, hoera-stemming akkoord met het B en W-voorstel. De concur rentie van onder meer Den Haag en Luxemburg had men afge troefd. Deze week komen de be nodigde grondtransacties in dé verschillende raadscommissies aan de orde. CD A-fractievoorzitter Joop Walenkamp signaleerde han denwrijvend dat de PvdA na al die jaren toch door de bocht was gegaan. De socialistische fractie voorzitter Marietje van der Mo len vond dit een compliment voor de flexibiliteit van'haar par tij. Walenkamp vergat daarbij dat zijn fractie in 1982 in meer derheid akkoord was gegaan met de woningbouw, Van der Molen dat opportunisme en flexibiliteit Nu lijkt het dan toch alle partij en naar de zin te zijn: zowel de raadsfracties die in 1982 stemden voor dé woningbouw en die daardoor nu weer een streep hebben gehaald, het CDA dat toch zijn industrie krijgt en de universiteit omdat mogelijke problemen tussen laboratoria en bewoners zijn voorkomen en de fel begeerde biotechnologie bin nen de grenzen is gehaald, tot meerdere glorie- van universiteit en gemeente. Eén 'maar' past echter bij dit verhaal. Met het rücksichtslos schrappen van 2200 woningen zijn de vooruitzichten vóór de Leidse volkshuisvesting en de Leidse woningzoekenden erop achteruit gegaan. WD-wethou- der Fase van economische aan gelegenheden kan wel zeggen dat de toewijzingen van de aan tallen dpor het rijk gesubsidieer de bouw belangrijk minder zijn geworden, dat neemt niet weg dat Leiden de grond voor wo ningbouw allesbehalve voor het opscheppen heeft. Na het vol bouwen van de Stevénshof wordt de spoeling beduidend dunner. Niet vöor niets heeft de opposi tie gevraagd om een notitie waar in de behoefte aan woningen, kantoren en bedrijven in de ge bieden Leeuwenhoek, Plesman laan, het AZL-terrein, de Sta- tionslokatie en het Schuttersveld eens op een rijtje worden gezet. En de. effecten op de volkshuis vesting in de overige grote loka- ties, zoals het gebied Roomburg. De kans zit erin dat nieuwe noodsprongen straks noodzake lijk zijn. Ook een opportunisti sche medaille heeft twee kanten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3