LEIDSCH DAGBLAD 5 D T Hysterie rond gekaapt toestel PAK Cao-uitleg leidt tot acties bij Hoog ovens Sji'iten houden nog 43 passagiers gegijzeld Berover juweliers vlak voor vlucht gearresteerd Nachtvorst... WORTELTJES EN GELDERSE SCHIJVEN Regering bekend met martelingen Suriname VAN MIERLO DIE 50% KORTING MAANDAG 17 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37730 NEC-speler Janssen wipt de bal over de te t FC Den Haag-doelman Stam en scoort 1-3. IJMUIDEN (ANP) - Werknemers van Hoogovens in IJmuiden heb-| ben vanmorgen voor enkele uren het werk neergelegd. Een koud- bandwalserij en de vertinnerij la gen tussen zeven en tien uur van ochtend stil. Met deze actie maakte het personeel zijn bezwaren duide lijk tegen de manier waarop het be drijf de pas afgesloten cao wil uit voeren. Ook gisteren en vannacht waren er al acties bij Hoogovens. Er wa ren ruim driehonderd mensen bij de acties betrokken, zo meldde be- stuurdër H. Peperkamp van de In dustriebond FNV vanochtend. i Volgens de nieuwe cao zou een werkgroep van Hoogovens en de TEL AVIV (GPD/AP) Na een radiostilte van acht uur FC Den Haag zag gisteren zijn kans op promotie naar de eredivisie een stuk klei ner worden. In de tweede helft stelde NEC orde op za ken tegen de ploeg van trai ner Rob Baan(l-3). De Nij- megenaren voeren nu de ranglijst van de nacompeti- tie aan terwijl er nog twee wedstrijden te spelen zijn. PAGINA 9 Eerst het kampioenschap van de Afdeling Leiden, daarna volgde de titel van het district West II en in het afgelopen weekeinde zette De Sleutels een prachtige kroon op een succesvol sei zoen. De zaterdagclub, vol- LEIDSCH DAGBLAD 18 PAGINA'S gend jaar uitkomend in de vierde klasse, werd in Zeist kampioen van Nederland bij de afdelingsclubs. PAGINA 9 Spakenburg eiste zaterdag op het terrein van Huizen de titel bij de zaterdagama teurs voor zich op. In het be slissingsduel werd Kozak ken Boys in de verlenging verslagen: 3-2. Geslagen werd er ook aan de boorden van het IJsselmeer. Vier spelers werden door arbiter Baas voortijdig weggezon den. PAGINA 10 i De renners van Post beheer sen de Ronde van Zwitser land. Nadat Eric Vanderaer- den zaterdag al zegevierde, schreef Phil Anderson giste ren de tijdrit op zijn naam. Het leverde de Australiër prompt de eerste plaats in het algemeen klassement °P- PAGINA 11 vakbonden de arbeidstijdverkor ting voor de volcontinudienst na der uitwerken. In die werkgroep is nu echter onenigheid ontstaan over de vakantierechten. Volgens de bonden wil Hoogovens de werk- drie vrije dagen laten inle- hebben de kapers van het TWA-lijntoestel vanmorgen weer contact opgenomen met de verkeerstoren van de Libanese luchthaven in Beiroet. Zij vroegen om nieuws bladen en een schoonmaker. De sji'itische kapers hielden vanmiddag nog 43 passagiers gegijzeld, onder wie 29 Amerikanen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is dat een verkeerde voorstelling van zaken. "De werk groep hoeft alleen te inventarise ren waarover nog nader onderhan deld moet worden. De acties zijn bedoeld om die onderhandelingen te bespoedigen", aldus de woord voerder. Hoogovens zal proberen de on derhandelingen, die op 2 juli zou den beginnen, naar voren te schui ven. Vechtersbazen na popconcert gepakt De spanning op het vliegveld was de afgelopen nacht om te snijden. Tot de tanden toe bewapende sji'i ten van de Amal-militie bewaakten het Amerikaanse toestel en alle toegangen tot de luchthaven. Zij vreesden een militaire actie van Amerikanen al dan niet tezamen Sji'itenleider Nabih Berri over legde vanmorgen met de ambassa deurs van Frankrijk, Engeland en Spanje. De kapers blijven bij hun eis dat Israël de in Libanon gevan gen genomen 700 sji'itische guer rilla's in vrijheid stelt. Goedingelichte bronnen in Jeru- met Israëliërs om de gegijzelden te zalem verwachten dat Israël de sji- bevrijden. Volgens journalisten ter 'itische moslims zal vrijlaten als plaatse leidde dat soms tot hysteri- Amerika daarom verzoekt. Gezien sche reacties. de anti-terreurpolitiek van de VS In het donker zagen de gewapen- wordt zo'n verzoek niet op korte elke voorbijscheren- termijn verwacht. (Van r verslaggevers) ZOETERWOUDE - Na afloop van het Golden Earring-concert in de Zoeterwoudse Klaverhal zijn zater dagavond vijf jongeren van 20 tot 25 jaar uit Voorschoten, Leiden en Leiderdorp aangehouden. Ze wa ren betrokken bij een vechtpartij die tijdens het concert ontstond en waarbij met uitklapmessen werd gedreigd. Er vielen geen gewon den. Politie in burger en leden van de ordedienst moesten in actie komen om de vechtenden te isoleren. Bij het verlaten van de zaal werd het vijftal aan de hand van foto's en op aanwijzing van vier aanwezige agenten aangehouden. Tegen de jongeren werd proces-verbaal op gemaakt wegens openlijke geweld pleging. Twee bleken in het bezit van de de vleermuis een helikopter met Amerikaanse mariniers; grillig ge vormde wolken aan de horizon van ÏÏÏÏ2EXSSS2X?. Om te voorkomen dat het vlieg tuig Brief Het gekaapte toestel landde gis- ren voor de derde keer in Bei roet, nadat de piloot zaterdag voor vomKomen aarneivueg- de ,weede kee"r gedwongenBwerd worden bestormd schoten de Algerijn|e hoo(§stad A1. ''A mm M MIUJ >wi m ^1 de sji'iten de hele nacht magne- ^f^ac^eh^Ven een passagier doodgeschö- AMSTERDAM (GPD) - Met de aanhouding van een 32-jarige ver loskundige uit Lelystad heeft de Amsterdamse politie het afgelopen weekeinde de hoofddader gearres teerd van zeker drie gewapende overvallen op juweliers in Amster dam en Haarlem. De man, die zijn ontslag in een Amsterdams zieken huis al had ingediend, was van plan als rijk man terug te keren naar zijn geboorteland Aruba. In Lelystad en Bennekom zijn nog vijf medeverdachten gearresteerd. Het onderzoek na de overval op een juwelier in de Amsterdamse Raadhuisstraat leidde naar Lely stad. Daar vond de politie een deel van de buit die een paar mil joen moet bedragen en arresteerde drie mannen, onder wie de hoofd verdachte. Uit verhoren werd duidelijk dat in Bennekom meer van de gestolen buit te vinden was. De politie ar resteerde daar nog een verdachte. Een kluis in een Wageningse bank bevatte ook een deel van de buit. Zaterdag werden nog twee mede plichtigen aangehouden, van wie er een nog zeven maanden gevan genisstraf tegoed had. De verloskundige zocht zijn me dewerkers onder drugsverslaafden in Lelystad, die hij na de overval len afscheepte met een fractie de buit. ten. Zijn lichaam werd uit het toe stel gegooid. Tevens werden 19 passagiers vrijgelaten. In Algiers mochten 52 passagiers het toestel verlaten. Dat gebeurde in ruil voor Het gekaapte TWA-toestel landde de vrijlating van een medeplichti- gisteren voor de derde maal op de ge die vrijdag in Athene was gear- luchthaven van Beiroet. Tijdens resteerd. Gisteravond werd nog het taxiën passeerde het toestel de een zieke passagier vrijgelaten. overblijfselen van het Jordaanse De twee mannen, die het toestel vliegtuig, dat vorige week door ka- in Athene kaapten, hebben inmid- pers werd. opgeblazen. (fotoAP) dels versterking gekregen van 10 kameraden, die in Beiroet aan boord kwamen. De gegijzelde passagiers deden gisteren per brief een beroep op president Reagan 'om snel te on derhandelen over onze onmiddel lijke vrijlating' en 'af te zien van een militaire interventie.' De brief werd door een functionaris van de Amal-militie meegebracht uit het toestel. Berri, die tevens minister van justitie is, verklaarde dat hij ge praat had met de ambassadeurs vani de Verenigde Staten, Frankrijk en Spanje en met vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en het Ro de Kruis. De kapers eisen inmid dels ook de vrijlating van twee sji'i ten die in Madrid gevangen zitten. Berri zei dat de gesprekken zich toespitsten op de overbrenging van gevangenen uit Israël naar de Syrische hoofdstad Damascus. Hij verklaarde zich voorts bereid te on derhandelen met de kapers, als zij de garantie geven dat de passagiers ongedeerd blijven. De onderhan delingen kunnen echter geruimé tiid duren, zei Berri. ROZENDAAL (GPD) - Dat de weergoden zich niet laten lei den door de kalender, is in de nacht van zaterdag op zondag weer eens vastgesteld op de Rozendaalse hei in Gelderland. Een weeramateur uit het nabij Arnhem gelegen Duiven regi streerde daar in die nacht 10 centimeter boven de grond een temperatuur van minus 4,3 gra den Celcius. Ook in Eerbeek op de Veluwe werd in diezelfde periode een nachtvorst gecon stateerd van 1,2 graden. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding NIEUWE OOGST: Worteltjes, zak± 500 gram Gelderse schijven ongepaneerd, ïoog 13*1.19 man kilo «»M®l23CrlU.i7U -sr- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering krijgt geregeld rechtstreekse informatie over mar telingen van Surinamers door de militaire politie van legerbevelheb ber Desi Bouterse. De Inlichtingen komen van Surinamers die zeggen in de Duivelgevangenis van Fort Zeelandia in Paramaribo, het hoofdkwartier van Bouterse, te zijn gemarteld door de militaire po litie onder leiding van ondercom mandant Marcel Zeeuw. De ondercommandant van de MP zou volgens ooggetuigen gast arbeiders uit Brits Guyana uit de weg hebben geruimd en de licha men in zee hebben gedumpt. Volgens enkele Surinamers, die nog niet zo heel lang uit hun land zijn gevlucht, hebben zij deze in formatie over martelingen en moorden in Suriname doorgege ven aan premier Lubbers en aan minister Van den Broek (buiten landse zaken). Een woordvoerster van het mi nisterie bevestigde dat er geregeld telefoontjes binnenkomen van Su- Hans van Mierlo is terug op het politieke toneel. Na het nodige en bij hem bijna spreekwoordelijke geaarzel heeft hij het congres van zijn partij, D'66, laten weten dat hij voor deze partij wil mee dingen naar een zetel in de Tweede Kamer. Deze eerste, bescheiden stap zal later, zodra het verkiezings programma is vastgesteld, worden gevolgd door een tweede, de stap naar het lijsttrekkerschap. Van Mierlo is in D'66 niet zomaar iemand, hij is een van de oprichters die anno 1966 als een witte tornado door het politieke bestel wilde razen. In de bijna twintig jaar sindsdien heeft zijn beweging een turbulent bestaan gekend. Via een hoogtepunt van ooit zeventien zetels is D'66 inmiddels te ruggevallen op het schamele aantal van zes, en tot voor kort gaven de opiniepeilingen aan, dat twee of drie zetels volgend jaar mei bij de kamer-1 verkiezingen al heel mooi zouden zijn. Geen wonder dat het congres van D'66 zaterdag plat ging voor deze redder in de nood. Bij gebrek aan eên eigen gezicht, gegeven de teloorgang van typische D'66-idealen zoals staatsrechtelijke hervormingen, zon der een krachtige politieke organisa tie en in de Kamer vertegenwoordigd door niet meer dan zes leden, zag het er voor D'66 wel heel somber uit. In zijn vijf kwartier durende rede heeft Van Mierlo de touwtjes weer in handen genomen. Hij gaf zijn bespie gelingen ten beste alsof hij niet was weggeweest. D'66 moet het verkie zingsprogramma nog vaststellen, maar de toekomstige fractieleider en lijsttrekker heeft de grote contouren ervan alvast geschilderd. Gegeven het grote percentage zwevende kie zers in het brede midden van de Ne derlandse politiek, kiezers die nog geen definitieve keuze hebben ge maakt, heeft D'66 te elfder ure een krachtig wapen in de strijd geworpen. Meteen al bij zijn eerste, hernieuwde optreden filosofeerde Van Mierlo hardop over de brugfunctie die zijn partij zou kunnen vervullen, over de noodzakelijke vernieuwingen van het politieke bestel, over een moderne manier van politiek bedrijven in een ontzuilde samenleving. Van Mierlo is terug. De vraag is al leen of dat ook geldt voor zijn partij. Het blijft immers een vreemd gezicht om een zaal vol volwassenen te zien smachten naar een verlossend woord van hun leider. De grote man die voor succes moet zorgen, de inspirerende leider die de leden moet opwekken tot actie, de bevlogen televisie-per soonlijkheid die de kiezers achter zich moet scharen al is het maar voor dat enkele beslissende ogenblik in het stemhokje, het zijn verschijnselen die zich niet alleen bij D'66 voordoen. Ook de concurrerende politieke partij en kennen deze mechanismen. Maar D'66 leek op dit moment van zijn wankele bestaan weinig meer in de aanbieding te hebben dan juist deze artikelen van twijfelachtige kwaliteit. Van Mierlo is zelf overigens de eer ste om vraagtekens te zetten bij de rol die zijn 'charisma', zijn persoonlij- ke uitstraling, kan spelen bij de kie zers. Hij sprak dat ook met zoveel woorden uit. Maar juist doordat hij dat doet, blijkt dat charisma extra goed te werken. Het maakt onderdeel uit van zijn onmiskenbare charme. Maar Van Mierlo kan meer dan een mooi verhaal vertellen. Hij is eert oor spronkelijk denker en een intelligent politiek dier. De grote partijen, VVD, CDA en PvdA, zouden D'66 graag willen blijven behandelen zoals zij dat de laatste jaren gewend waren, maar met Van Mierlo op kop moeten zij goed uitkijken. Als Van Mierlo zijn persoonlijke terugkeer weet te verbin den met een helder en concreet poli tiek programma, gaan we nog inte ressante en extra gecompliceerde tij den tegemoet. rinamers die melding maken van OVERVAL V&D - Een overvaller grove schending van de mensen- heeft vanmorgen V&D in Amster- rechten in hun land. Van Neder- dam overvallen en een bedrag van landse kant wordt dat op informele ongeveer een ton buitgemaakt. De dan wel formele wijze onder de verklede man drong het gebouw aandacht gebracht van Bouterse. binnen, drukte een schoonmaker een pistool tegen de slaap en dreig- Maar er zijn geen andere wegen om de te zullen schieten als de kluis het militaire regime onder druk te niet zou worden opengemaakt, zetten, aldus de woordvoerster. Aan zijn eis werd voldaan. albert: heijn Af en toe zon, later meer bewolking en mogelijk regen. Minimumtemperatuur circa 6 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige zuidweste lijke wind, kracht 4. 18 juni 1985 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 04.47 uur, maan onder: 22.42 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.52 en 16.21 uur, laagwater 12.05 uur. AUTOKEURING - De verplichte autokeuring begint op 16 juli. Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat zal dan het eerste keuringsbewijs uitrei ken. De wet die de keuring regelt, komt mogen in dë Eerste Kamer. Dit jaar moeten alle auto's ouder LEIDEN - In de Leidse binnen- tot eind van deze maand elke daarop een sarcofaag. In de sarco- stad werd het afgelopen weekeinde nacht herhaald. faag het lichaam van de farao, dan tien jaar worden gekeurd. Vol- I de eerste uitvoering van het grote Op de foto een beeld van de gebeur- Egyptenaren met vaandels staan gend jaar komen alle auto's ouder Ra-spektakel gegeven. De acht uur tenissen aan de Oude Rijn. Onder ter weerszijden. Als de boot is afge- dan zeven jaar aan de beurt. De JLurende voorstelling in het kader het toeziend oog van 75 'novicen', meerd gaat het in optocht naar De keuring gebeurt bij ruim 4000 Bo- het Holland Festival, die 's bijeengedreven op het voetgangers- Burcht. (fotoFritsFaikenhagen) vag-garages en de keuringsstations begint, wordt bruggetje, legt een boot aan met (Zie ook pagina 17) van de ANWB. n ro Ü^paktdal pr°e,ab°nnement met 50% korting. Voor slechts d^us°fy6jn'voordeel rtSS. h<" L6idSCh °a9b'ad Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70 Vóór het 0ntv?"9 ik het Leidsch Da9blad 14 da9en GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam - je| Adres Postcode. Plaats. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Daoblad Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. avonds om tien i tojtlaatsvande bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1