5 D T Flitsende start Gert Ligterink 'Karpomanes' weer in opspraak... AZC grossiert in kringtitels Vierde plaats Ehrens Dammers geven voorsprong prijs Timman volgt goede weg John Woof golfkampioen Van der Harst elfde in derde molentrio Stee link trainer Fiks Ruime zege voor Ajax PAGINA 14 DO ST MAANDAG 17 JUNI 1985 HILVERSUM (ANP) - Gert Ligterink is de strijd om de nationale schaaktitel flitsend gestart. De Groninger haalde in Hilversum uit de eerste drie ronden het volle pond. Met drie uit drie voerde hij zondagavond parmantig het deelnemersveld aan. Vooral zijn zwaarbevochten zege met zwart op oud-kampioen Hans Ree in de derde ronde was van hoog gehalte. Ligterink wordt in Hilversum op de voet gevolgd door de jonge, on ervaren Gelpke, die in de beginfase slechts een half punt moest af staan. Titelhouder John van der Wiel. die het toernooi in Hilversum aangrijpt als voorbereiding op het interzonetoernooi in Biel, haalde zondag zijn eerste zege, op Rob Hartoch, binnen en nestelde zich in de schaduw van zijn secondant in Biel (Ligterink) op de derde plaats. De schaakstrijd in Hilversum, zonder de in Mexico vertoevende coryfeeën Timman en Sosonko (se condant van de Amerikaan Al- burt), werd in de eerste drie ronden gekenmerkt door ongekend felle strijd. In het weekeinde werden ze ven van de elf partijen beslist. De twaalfde werd opnieuw afgebro ken. De winnaar van het eerste week einde werd dus Ligterink, die za terdag vakbroeder Hartoch van het bord speelde en de dag erop groot meester Ree te slim af was. Ree werd de grote verliezer. Hy bivak keert na drie ronden in de achter hoede met één uit drie en mag zich vrijwel kansloos wanen voor het kampioenschap. Bizar was zaterdag het duel tus sen Welling en Van-der Sterren. Welling gebruikte voor zijn optre den exact vijf minuten bedenktijd, Van der Sterren een uur en vijf mi nuten. Na afloop bleek dat Welling de gehele partij (13 zetten) in de ochtenduren tijdens de voorberei ding op het bord had gehad. Van der Sterren liet zich niet misleiden en verwierf remise door eeuwig schaak. Timman Jan Timman heeft in Mexico een goed weekeinde beleefd. Door twee achtereenvolgende zeges kwam hij alleen aan kop van het interzone schaaktoernooi van Tax- co. De eerste vier plaatsen zijn van belang, omdat die recht geven op deelname aan de volgende ronde van de strijd, die uiteindelijk de uitdager van de regerend wereld kampioen oplevert. Na vijf ronden heeft de Amsterdamse grootmees ter, nog steeds ongeslagen, vier punten. Voorlopig is alleen de Ca nadees Spragget een serieuze con current van Timman. al mag Ro- manisjin met nog een afgebroken partij te goed niet worden verge ten. Spragget staat met 3,5 punt tweede, Romanisjin met 2,5 punt zesde. De derde plaats wordt ge deeld door voormalig wereldkam pioen Tal, Prandstetter en Noguei- De Hongaar Pinter en de Mexi caan Sisniega, in de beginfase van het toernooi met Timman de eerste plaats delend, zijn naar de midden moot gezakt. In tegenstelling tot Timman verspeelden zijn punten tegen zwakkere tegenstanders. Timman toonde aan dat de ware klasse schuilt in het vergaren van punten tegen de minder getalen teerden. Eerst versloeg hij de Chi nees Qi, nadat de partij overigens afgebroken was geweest. Qi bleef hekkesluiter met één punt. Vervol gens overklaste Timman de Joego slaaf Cebalo, die een half punt meer had dan Qi. Na de Siciliaanse opening had Timman 46 zetten no dig voor de winst. De uitslagen zie scorebord. Jan Timman is de laatste dagen op dreef LENINGRAD (ANP) - Het Neder landse damtiental heeft in de vier de en laatste wedstrijd in Lenin grad de minimale voorsprong van twee punten, die het in de inter land tegen de Sowjet-Unie in drie dagen had verworven, moeten prijsgeven. De laatste ontmoeting eindigde in een nederlaag met 9-11, waardoor voor de derde keer de strijd tussen beide sterkte damna ties onbeslist eindigde: 40-40. Elf van de 14 voorgaande wedstrijden werden door de Sowjet-dammers gewonnen. De Oosteuropese grootmeesters hebben er in de slotfase van deze 14e interland alles aan gedaan een dreigende nederlaag te voorko men. Op voorlaatste dag was al duidelijk geworden, dat de Sowjet- equipe zich op de slotdag zeker niet met salonremises tevreden zou stellen. Met name kopman we reldkampioen Gantwarg en de op het vijfde bord zeer produktieve Baljakin kregen opdracht op winst te spelen, hetgeen het taktisch con cept van de Nederlandse team- coach Douwe de Jong sterk door kruiste. Hij wilde zijn eerste zes bordspelers op remise laten afste venen, terwijl op de laatste vier borden de Nederlandse spelers vrij mandaat kregen. Nederland keek op een gegeven moment tegen een achterstand van 7-9 aan, terwijl de nog aan de gang zijnde partijen redelijkerwijs slechts één punt zouden opleveren. Het was kort voor de tweede tijd- controle toen bordspeler Gerard Jansen evenwel voor een verras sende ontknoping zorgde door in een voor hem beter maar niet di rect winnend eindspel een finesse te vlechten, waardoor debutant Te- toesjov alsnog de draad kwijtraak te. De zege van Jansen, die daar door met Stokkel stopscorer voor het Nederlandse team werd (bei den scoorden zes punten), bracht Nederland weer op gelijke hoogte 9-9. Voor wereldkampioen Gant warg was toen de taak weggelegd zijn team aan de laatste twee pun ten te helpen om de totaalscore op de valreep toch op een onbeslist te doen uitkomen. De wit-Rus faalde niet, ondanks hardnekkige tegen stand, van Ruud Palmer, die het ruim zes uur volhield maar toen in een overmachtseindspel belandde dat onhoudbaar was. Daarmee won de Sovjetunie deze vierde we- strijd met 11-9 maar eindigde de in terland onbeslist. Het was voor het verzwakte Ne derlandse team -- waarin de groot meesters Sijbrands, Wiersma en Van der Wal om uiteenlopende re denen ontbraken - na de verras sende start met twee overwinnin gen een teleurstellend, maar tege lijkertijd verdienstelijk resultaat. Eerder werd in Jalta (1973) en Be- dum (1980) gelijk gespeeld. DEN HAAG (ANP) - Precies op het moment, dat Jan Timman het zo goed doet bij het interzone-toer- nooi in Taxco (Mexico) is in de Ne derlandse schaakwereld beroering ontstaan over plannen van FIDE- voorzitter Florencio Campomanes de weg naar het wereldkampioen schap vrijwel onbegaanbaar te ma ken. Het bestuur van de FIDE heeft onlangs in Tunis besloten in te grijpen in de lopende cyclus van het wereldkampioenschap door de winnaar van het kandidatentoer nooi nog eens een extra tweekamp tegen de verliezer van de opnieuw te houden tweekamp Karpov - Kasparov te plaatsen, „pe kansen voor de deelnemers aan het kandi datentoernooi zijn daarmeee gehal veerd", aldus de Nederlandse waarnemer in de FIDE G. Gijsen. „Met zo'n ongelooflijke manipula tie speelt Campomanes de Russen in de kaart en stelt hij zijn eigen herverkiezing zeker". Campomanes is in het verleden be ticht van een al te grote vriende lijkheid ten opzichte van wereld kampioen Karpov. „Karpomanes", noemde Boris Spasski hem. De meest bevoordeelde bij de voorge stelde regeling is opnieuw Anatoli Karpov, die op grond van zijn we reldtitel lid is van het FIDE-be- stuur en als zodanig in Tunis mees temde. Mocht de wereldkampioen in september de opnieuw te spelen tweekamp tegen Kasparov verlie zen, dan heeft hij allereerst recht op een revanche-match. Verliest hij die ook, dan behoeft hij alleen de winnaar van het kandidaten toernooi te verslaan om zich (voor de vierde keer dan inmiddels) te verzekeren van een match om de wereldtitel tegen Kasparov. Tot dusverre kreeg de verliezer van de tweekamp een plaats bij de laat ste acht van het erop volgende kan didatentoernooi. Hij moest dan achtereenvolgens een kwart-, hal ve- en hele finale in de vorm van tweekampen zien te winnen. Met ingang van 1985 is men van dit systeem afgestapt. Het kandida tentoernooi, dat in oktober in Montpellier begint, kent zestien deelnemers. Vier van elk van de drie interzone-toernooien in Tunis, Taxco en Biel plus Kortsjnoj, Ribli, Smyslov en Spasski, die oude rechten hebben. Vanuit het inmid dels in Tunis gespeelde toernooi hebben zich geplaatst Beljavski, Joesoepov en Portisch, terwijl Tsjemin en Gavrikov een twee kamp om de vierde beschikbare plaats aangaan. Het toernooi van vijftien ronden in Montpellier dient alleen om de deelnemers aan de volgende fase van het wereldkampioenschapscy clus te selecteren. Aanvankelijk zouden de nummers één, twee en drie samen met de verliezer van de tweekamp om het wereldkam pioenschap een viermanschap vor men, die elk viermaal tegen elkaar zouden uitkomen. Tegen die tijd is Karpov wellicht doende met zijn revanche-match tegen Kasparov; reden waarom het FIDE-bestuur het beter vindt de eerste vier van Montpellier tegen elkaar te laten spelen en de verliezer van de match om het wereldkampioen schap tegen de winnaar van {ie vierkamp in Montpellier te plaat sen. In schaakkringen wordt dat niet alleen gezien als een aanzienlijke bevoordeling van wereldkampioen Karpov, maar ook als een moge lijkheid tot manipulatie. Het is im mers denkbaar dat de vierkamp van Montpellier nagenoeg geheel bemand zal zijn door vertegen woordigers van de Sovjet Unie, die tegenover de enkele vertegenwoor diger van het westen (Timman gemakkelijk combine kunnen spe len. Om deze en een reeks andere rede nen zal Nederland zich bij het FI- DE-congres, dat in augustus in Graz wordt gehouden, fel verzetten tegen de plannen van Campoma nes. De KNSB heeft al een voorstel ingediend de wereldkampioen schapscyclus te vereenvoudigen en van twee op drie jaar te bren gen. Daarbij zou het recht op re vanche moeten worden afgeschaft. Het zal niet eenvoudig zijn een meerderheid achter ons plan te krijgen", aldus Gysen. De statu ten van de FIDE machtigen de voorzitter in de periode tussen twee congressen alles te doen wat hij in het belang acht van de schaaksport. Daar kan Campoma nes zich altijd achter verschuilen. Hij heeft van oudsher de landen van de derde wereld achter zich, door deze nieuwe geste heeft hij zich ook verzekerd van de steun van het oostblok". Nieuw bestuur bij Heracles ALMELO (GPD) - Het Regionaal Ondernemers Contact (ROC), een groep van zakenlieden die het be taald voetbal in Almelo wil steu nen, hoopt binnen enkele dagen met een nieuw bestuur van SC He racles voor de dag te komen. Het ROC, dat het bestuur via de Stichting Betaald Voetbal Almelo en Omstreken (SBVA) liet struike len, achtte het gezien de enorme fi nanciële bijdrage die het moet le veren om de sanering rond te krij gen, niet langer verantwoord om met het huidige bestuur verder te gaan. Het vertrouwen in de organi satorische en bestuurlijke kwalitei ten van het bestuur was bij de geld schieters tot een minimum ge daald. Het is niet de bedoeling dat de groep van Almelose zakenlie den, die Heracles momenteel aan een reorganisatie onderwerpt, de club op langere termijn gaat lei den. LEIDEN - Zwemclub AZC uit Al phen is de 'grote' winnaar van de kringkampioenschappen gewor den. In zowel het medaille- als pun tenklassement ging de Alphense zwemclub de twee Leidse verte genwoordigers De Zijl/LGB en LZ'86 voor. LZ'86 werd voor De Zijl/LGB tweede in de medaille stand. In het puntenklassement was het precies andersom. Zwem vereniging Katwijk eindigde op een vijfde positie voor wat betreft de klassementen. Marco Blokpoel (De Zijl/LGB) was de afgelopen week van de Leidse zwemvereni gingen met 3 kringtitels het meest succesvol. Woensdagavond werd in het 'open' zwembad 'De Vliet' in Lei den de op één na laatste ontmoe ting tussen de verschillende zwem verenigingen in het Leiden/Alphen district verzwommen. Helaas was ook nu het weer (regen en onweer) spelbreker. De wedstrijd moest ruim een half uur worden stilge legd. Zaterdag kon men ter afslui ting wel over het overdekte sport- fondsenbad (50 meter) in Katwijk beschikken. Helaas resulteerde dit niet in goede prestaties. Over deze twee ontmoetingen kwam Marco Blokpoel het beste uit de bus. De 200 meter vrije slag, 200 meter wisselslag en 100 meter rugslag wist hij naar zijn hand te zetten. Met zijn tijden, resp. 2.17.0, 2.35.8 en 1.13.6, was hij in zijn leef tijdscategorie (onder 14 jaar) de snelste. Als een van de weinigen heeft Maaike Parrel (De Zijl/LGB) nog geprofiteerd van het overdekte 50 meter bad. Zij wist op de 100 meter ST. MICHIELSGESTEL (ANP) - John Woof, professional op Klei burg, heeft in het afgelopen week einde op de golfclub De Dommel te St. Michielsgestel het nationale golf kampioenschap voor profes sionals gewonnen. Woof, superieur in de dubbele ronde van zondag, gebruikte tien slagen minder dan zijn concurrent Donald Armour. Winnaar van de Harlekijncup werd Jan Dofrestein. De eindstand is: 1. John Woof (Kleiburg) 286 slagen; 2. Donald Armour (Hilversum) 296; 3. Jan Dorrestein (Rosendaelse) en Kees Renders (Toxandria) 301. 1974 rugslag voor meisjes geb. een limiet te zwemmen voor de NZK (Nederlandse Zomerkam- pioenschappen) begin volgende maand in Amersfoort. Hoewel zij tweede werd (Nancy Kijk inde Vegte (LZ'86) ging haar voor) vol deed zij met haar tijd (1.22.0.) aan de door de KNZB gestelde eis. Robert Janssen en Elise Krijnen (beiden De Zijl/LGB) wisten ieder twee maal een kringtitel te verove ren. Janssen (jongens geb. in 1972) won zowel de 100 meter vrije slag (1.02.1) als de 200 meter schoolslag (2.55.7.) Krijnen zwom tweemaal naar winst bij de meisjes geboren in 1971. De 100 meter vrije slag leg de zij af in 1.06.8 terwijl ze haar fa voriete afstand, de 100 meter rug slag, in 1.14.1. beëindigde. In deze laatste twee ontmoetin gen moest LZ'86 zich met 5 kringti tels tevreden stellen. De Zijl/LGB mocht het dubbele aantal incasse ren. De regio-toppers concentreren zich nu nog op het laatste hoogte punt van het jaar, de NZK, terwijl voor de meeste competitiezwem- mers/sters het seizoen met deze kringkampioenschappen is afge sloten. Overige uitslagen: zie scorebord. Leidenaars in Oranje-jeugd Mini-tiïathlon Op Duindigt veroverde Udo Quick het kampioenschap der Nederlandse Paarden. Zanger Lee Towers bracht de krans. Eigenaar Winsser is trots. (f0t0 anpi CHIO van Aken AKEN (ANP/DPA) De Limburgse springruiter Rob Ehrens is er, na zijn zege in de Grote Prijs van Wiesbaden twee weken geleden, maar net niet in geslaagd Oscar Drum in Aken op het tweede grote succes dit jaar aan te sturen. De Nederlandse combinatie, die leiden -"Alfred Lamboov (De traag oogt maar wel degeliJk een goede tijd kan neerzetten, struikelde gisteren in de Algemene) is wederom doorge- barrage van de Grand Prix van Aken, gedoteerd met ongeveer 90.000 gulden, op het het Ne- allerlaatste moment. drongen tot de selectie derlands juniorenteam. De Fides Pacta junior Jan Willem Meijer werd eveneens, voor de eerste maal, geselecteerd voor de medio oktober te verspelen interland te gen België. Pernix' Erica de Rooy haalde, tot grote teleurstelling ook van de keuzecommissie van de af deling Rijndelfland, de laatste zes tien net niet. De winstpremie leek voor Ehrens gen en daarmee het aantal zelfs binnen handbereik. Een winningen van de Italiaan Pierro springfout op de laatste hindernis D'Inzeo te evenaren. De veertienja- deed hem echter op de vierde rige bruine ruin Deister is evenwel plaats belanden achter Rüping, Frühmann en Schocke- kele jaren geleden. Een te korte möhle. De laatste deed een verwoe- wending halverwege het parcours de poging voor de vierde keer het werd Schockemöhle noodlottig, evenement op zijn naam te bren- zodat de beide foutloze combina- LEIDEN - De Oegstgeester korfbalclub Fiks heeft dit weekeinde Nico Steelink gecontracteerd als nieuwe frainer/coach. De Am sterdammer, die driejaar eerder al in de Leidse regio actief was bij Pernix, waar hij naar een seizoen echter wegens tijdgebrek op stapte, wordt de opvolger van de naar Fides Pacta vertrekkende Frank Berendes. Plaatsgenoot KNS heeft nauwelijks een week na het plotselinge vertrek van Henk Roedoe, die stopte als trainer/coach en boven dien bedankte als lid, al een vervanger gevonden. Een naam wilde voorzitter Jan Zitman echter niet noemen, voordat de Oegstgees ter afdelingsclub vrijdag haar jaarvergadering heeft gehouden. Hendrix, Henk Nooren, Eric van der Vleuten en ook Jan Tops. De nationale afvaardiging zorgde in Aken voor tal van goede klasserin gen en de verdienstelijke derde plaats in de landenwedstrijd achter de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië. Voor de tweede manche van de strijd om de Grote Prijs, die ties Rüping en Frühmann ook voor liefst 50.000 toeschouwers trok, niet meer het wonderpaard kwalificeerden zich zelfs derlanders, een aantal dat sinds jaar en dag niet meer voor mogelijk werd gehouden. Van hen bereikten uiteindelijk alleen Ehrens de bar- snel- hem buiten bereik bleven De verrichting van Ehrens in| Aken markeerde nog eens de op vallende wedergeboorte van de Nederlandse springsport, die lang werd getergd door de uitverkoop rage. Emiel Hendrix reed van goede paarden. De Limburger le eerste manche ten koste kon eigenlijk als enige nog bogen op een vrij regelmatige prestatie curve, zeker toen hij wèer de be schikking kreeg over Oscar Drum. In de Westcluitse grensplaats be wees hij andermaal internationaal momenteel de beste Nederlander te zijn, maar hy kreeg onverwacht gezelschap van ruiters als Emiel NIEUW LEKKERLAND - Rob Barel is de onbetwiste winnaar ge worden van de derde molentrio. De mini-triathlon, georganiseerd door de gemeente Nieuw Lekker- land, trok 260 deelnemers. De organisatie werd 's ochtends opgezadeld met een groot pro bleem. Het open zwemwater was slechts 14,7 graden. Dit betekende dat de wedstrijd afgelast had moe ten worden, daar de minimum temperatuur 15 graden dient te zijn. Teneinde alles toch door te kunnen laten gaan, werd na spoed beraad besloten het zwemparcours in te korten tot 600 meter. Grote favoriet was nu opeens Pe ter Zijerveld. Dë ex-profwielren ner heeft namelijk al menig over winning verspeeld door zijn slech te zwemtijden. Barel was na 7 mi nuten en 40 seconden als eerste uit het water. Zijerveld zwom ruim twee minuten langzamer en begon als vijftiende aan het 40,3 km lange fietsparcours. Dit werd voor hem zoals altijd een lange inhaalrace, wat uiteindelijk resulteerde in een eerste plaats na het fietsen. Met een. voorsprong van ruim een mi nuut op Barel en nog 12,6 km lopen voor de boeg leek Zijerveld op weg naar z'n eerste belangrijke zege. Hij kwam echter bedrogen uit. Vijfhonderd meter voor de finish was hij niet meer in staat om Barel te volgen. Barel's eindtijd was 1.58.46. De achterstand van Zijer- 'veld op de eindstreep bedroeg. 12 seconden. Op de derde plaats ein digde de Amsterdammer Goof Schep in een tijd van 2.02.13. De Katwijker Renee van der Harst, die dit keer in de junio renklasse met een tweede plaats genoegen moest nemen, pakte een elfde positie in totaal. Een constan te race leverde een tijd op van 2.12.37. De Noordwijker Jan Schel- lekens zette een tijd neer van 2.33.56 en eindigde hiermee achter in de middenmoot. Bij de vrouwen haalde Marjan Kiep haar tweede seizoenzege binnen voor Henny Verdonk. Thomas Steenvoorden uit Noordwijk werd afgelopen zater dag winnaar van een triathlon in Woerden. Zijn totaaltijd over 950 m zwemmen, 46 km fietsen en 10,5 •km lopen bedroeg 2 uur en 16 mi nuten. Jacques van Beelen leverde za terdag een prima prestatie in de 100 km van Hoogerheide (2-73-25). De kapper uit Leiden wist beslag te leggen op een negen de plaats in een tijd van 4 uur en 29 minuten. Winnaar werd Wim Boom uit Vlymen in 4.05.09. DEN HAAG - 'Ajax, voor het eerst dit seizoen volledig, won gisteren op overtuigende wijze van de re serves van de Haagse Cricket Club. Het zoet van de overwinning smaakte zo gopd op de Haagse Diepput daar Ajax nu een behoor lijk uitzicht heeft op handhaving in de Overgangsklasse. Ajax liet, na de gewonnen toss, van meet af aan uitstekend batten zien. Een opening van 81 voor 1 spreekt in deze boekdelen. Fazil Mahmoed begon met 20. Met name Ray van de Berg legde met 65 runs de basis voor het uiteindelijke to taal. Captain «Eldering (44), Paul Mahon (58 n.o) zorgden met steun van Verbeek dat de Oegstgeester club uitkwam op 242 voor 7. De Ajax-aanval bood zeker in het begin de Hagenaars weinig ruimte, getuige de tussenstanden van 7 voor 1,15 voor 2, 44 voor 3, 53 voor 4, 63 voor 5 en 77 voor 7. HCC kwam daarna nog even terug maar via 131 voor 8 was de ploeg op 170 all out. Frits de Jongh en Ton Elde- ring waren sterk op dreef. strafpunten en een foutloze twee de. Het leverde hém de achtste plaats op, op de voet gevolgd door Olympisch kampioen Joe Fargis en diens compagnon Conrad Hom- feld. Henk Nooren en Eric van der Vleuten eindigden met elk twee springfouten respectievelijk als vijftiende en zeventiende. Halve marathon in Leiden LEIDEN Aanstaande donderdag gaat bij Holiday Inn voor de negende maal de halve marathon van start. Het traject van 21 kilo meter voert de lopers opnieuw naar Katwijk en terug. Inschrijving (ƒ7,50) voor dit door Joop Riethoven georganiseer de evenement vindt plaats bij de start. Voor de eerste twaalf lopers zijn bekers beschikbaar. Aparte prijzen zijn er voor de vrouwen en de diverse klassen veteranen. Voor elke deelnemer is er een herin neringsmedaille. Naast de halve marathon zijn er ook trimlopen over vijf en 10 kilometer. De start is eveneens om 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14