S DT Tennissers L. Hout heersen in Lisse Tsjechen geen partij voor Sowjet-Unie Wimbledon vreest fraude Lugthart verslaat Jansen Badminton mogelijk olympisch Ek-basketbal Rugbyteam in poule B Kanotitels Dercks en Nijkamp MAANDAG 17 JUNI 1985 SPORT PAGINA 13 LEIDEN Wie in Lisse bij het begin van het toernooi een finale bij de mannen in B zou hebben voorspeld tussen Waldo Jansen en Jan Willem Lugthart van de Leidsche Hout, zou met een meewarig lachje als een niet-weter zijn gekwalificeerd met wie het praten over tennis totaal geen zin heeft. Maar in Lisse bleek alles mogelijk. De hoofdklassers boezemden de rest van de meute helemaal geen ontzag in. Misschien dat Freek van der Capellen de eer van de B-top nog had kunnen redden maar ziek te en tentamenzorgen hielden hem in Lisse van het gravel. Nog voor de halve finales waren de hooggewaardeerde kandidaten voor de toernooizege, Rob Krul- laards, Hans Tönjann en Frans Grihïbergen van het gravel ver dwenen. Rob Krullaards maakte, gehinderd door een onduidelijke blessure niets, maar dan ook niets klaar tegen een ontketende Leon Damen, Hans Tönjann gaf zich na drie spectaculaire sets over aan Jan Siemerink en Frans Grimber gen opende conform zijn positie met 6-4 tegen Jan Willem Lug thart om toen triest te worden afge haakt, 6-0, 6-1 voor Lugthart. Toen pas begon men te denken over een Leidsche Hout vertegen woordiging in de slotakte van de NIEUWEGEIN (ANP) - Badmin ton staat op de nominatie in 1992 een Olympische sport te worden. Met die mededeling verwelkomde Rina de Beer, de voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond (NBB), zaterdag in Nieuwegein de leden op de jaarvergadering. Ir» Seoel behoort badminton in 1988 tot de demonstratiesporten. Vier jaar later is badminton onder deel van het Olympisch program ma. Telefoontjes naar het Interna tionaal Olympisch Comité en de Internationale Badminton Federa tie sterkten de NBB-voorzitter in die overtuiging. Van de interne zaken was de aan passing van het competitie-regle ment het belangrijkste onderwerp. De vergadering nam een motie aan, waarin het niet in Nederland woonachtige buitenlanders in principe verboden werd deel te ne men aan de nationale competitie. Met deze regel wil de NBB compe titievervalsing voorkomen. In het verleden kwam het regelmatig voor, dat in degradatiegevaar ver kerende clubs een sterke buiten lander voor een weekeinde lieten overkomen om op die manier te rugzetting te voorkomen. WK De Chinees Han Jian heeft gisteren in Calgary het wereldkampioen schap badminton veroverd. Jian zegevierde in de finale over de Deen Morten Frost: 14-18, 15-10, 15-8. De 2&-jarige Jian kwam na een achterstand in de derde game (3-8) verbluffend sterk terug. Hij eiste twaalf punten achtereen, op. In vijf kwartier was het karwei ge klaard. Jian had de finale bereikt ten koste van de Deen Jens-Peter Dat denken kreeg vastere vorm toen Leon Damen in twee be- drijyen zijn einde vond in dit toer nooi tegen Waldo Jansen. Vrijdag 6-7 en zaterdag 1-6! Een finaleplaats zou het wel niet worden voor de no 2 van de Leid sche Hout. In de halve finale wachtte immers Marcel Vink die Jan Siemerink in drie sets, 6-3, 4-6, 6-4 had afgetroefd? Maar in Lisse kon alles. Waldo Jansen hield Marcel Vink met scherpe re turns en dito passeerslagen van het net en achterin spelen is niet het sterke punt in het arsenaal van Vink, 6—4,6—1 voor Waldo Jansen. Vertrouwen Jan Willem Lugthart winst tegen Frans Grimbergen "Zo'n resultaat geeft je natuurlijk Bij de vrouwen in B domineerde Margot van Overloop toch niet zo als haar eerste overwinningen in het toernooi suggereerden. In de halve finale had zij tegen Sandy Wenderholt alles nodig plus haar niet geringe tenniskunnen om te overleven, 0-6, 6-4, 7-5! Xandra Weller rekende af met een niet top- fit lijkende Henny Fehling, 6-2, 6-3. Waarschuwing De waarschuwing van de de hal ve finale bracht Margot van Over loop op scherp in de finale en daar bleek Xandra Weller uitgeblust, 6-2, 6-3 voor de speelster Unicum. ««««a* Hans Töpjann bereikte twee fi- nales. In het gemengd dubbel met Xandra Weller en in het mannen- dubbelspel met Herman van der STUTTGART (SID) - De Sowjet-Unie heeft voor de veer tiende keer het Europese kampioenschap basketbal ver overd. De Russen versloegen gisteravond in de eindstrijd Tsjechoslowakije met 120-89, na een ruststand van 54-47. In de eerste helft was er nauwelijks sprake van een overwicht van de Sowjets, die op 17-19 en 35-38 zelfs tegen een achterstand aankeken. Tegen de twintigste minuut voelde de oude Tsjechische formatie de vermoeidheid al binnen sluipen en onmiddellijk na de hervatting (54- 47) namen de Sowjets, vooral door Walters en Sabonis voorgoed af stand van de tegenstander, 71-54. Hoewel de absolute uitblinker Sa bonis, voortijdig met vier fouten naar de kant werd gehaald, maak ten de Sowjets geen gebruik van de reus Tkatcksjenko, die in veer tig minuten niet van de bank kwam Jan Willem Lugthart, de sterkste tennisster in Lisse. Scores Sowjet-Unie: Walters 27, Koertinaitis 24, Sabonis 23, Volkov 18, Komitsjoes 10, Tisjonenko 6, Jowaitsja 6, Belostenji 4 en Enden 2. Tsjechoslowakije: Kropilak 23, Brabenec 21, Okac 12, R^jniak 8, r iedereen die in een sier* roer- el verloor X5njann nooi als dit een halve finale bereikt geeft alles om de finale te halen. Die is per definitie gevaarlijk Capellen. In het gemengd dubbel- spel verloor Tönjann van het kop pel Madeion Verdegaal en Marcel °!f per gevaarlijk voor dibbekpel Vanned'Vink iedereen, ongeacht diens klasse of T pon r-a ï-r r-i na reputatie. Marcel Gerritsen kan me ^ectacXre nartii wegtikken als ik niet op mijn tellen pEen waardi p„ Js pas Goed gezien van de no 1 van de Leidsche Hout want hij kwam moeilijker in de eindstrijd dan zijn maat uit de competitie, Waldo Jan sen. Tegen Gerritsen werd het 6-4, 7-6. Een score die een compliment verdient voor de speler van de O.L.T.C. In de finale leek na 6-2 voor Jan Willem Lugthart nog een verras sing in de maak en tenminste een tiebreak toen Waldo Jansen een 4-1 voorsprong nam in de tweede set. Zover kwam het niet. Ener zijds omdat Jan Willem Lugthart met zijn gevaarlijke backhand meer pressie ging uitoefenen en anderzijds omdat Waldo Jansen, blij met de behaalde finaleplaats niet meer zo verbeten op jacht was naar meer glorie, 6-4 voor Jan Wil lem Lugthart. Teekens, 6-4, 7-5; G.D.G., Astrid Veen- nales. In het mannendubbelspel man/CornelSchrame-Ellen de Jong/Ger- verloor hij met Michael van der Berg van stefan Faas,Rene van der I V.E.C., Bionda Zonderop - Astrid Ley ten Wllk 5 7, 2 b maar in net ge- 6-2,6-2. mengd dubbelspel had hij toer- nooiwinnares Brigit van der Maar- Ben de Jel van Leeuwenbergh, 30 el aan zijn zijde en dat scheelt na- plusser, was in Warmond de veel tuurlijk. Overigens was de concur- jongere concurrentie rustig de rentie niet mis, Berry Janse/Nico- baas met zijn bekeken tennis dat lette Castelein 6-3, 7-6. gebaseerd is op weinig fouten ma- Martijn Krans won het sterk be ken. Freek Tams, die in de halve zette M.E.C. 1. In de finale klopte finale trainer Carel de Bruyn liet hij na een bijzonder goede party zien hoeveel hij in een jaar Dekker- Erik Snellenberg 6-2, 1-6, 6-3. Eeden - Tennis heeft bijgeleerd, 6-2, 6-4, Ook in het V.E.C. een goede finale was tegen de Jel niet by machte van Nelleke Weijermans tegen Ka- "n a ür nnoUHpnOMpriiPikP zÜn °P scoren afgestemde tennis rin Rueb. Nelleke won met 7-6, den Oudenrun - Winneke den Otter/Jelke voldoende bij te steUen om de ba. ?_5 Eelco v;m Adrichem pakte de kens te verzetten. Stefan Faas deed winst in het M.E.C. 2 tegen Mathijs dat in de tweede halve finale echt de Hoog, 6-2, 6-3. Philip Nagte- beter, 6-4,7-6. gelier, de belofte van "Zee en by de vrouwen in B had Brigit Duin" in Katwijk won het M.D.C. van der Maarel geen enkel pro- met Erik Snellenberg van Mark bleem. Zij verloor m het hele toer- PosVPatrick Chin A Foeng 3-6, nooi geen set. Irma van Seetens 6-3,6-3. kreeg in de halve finale vier spel- Uitslagen: V.D.C. Milou Bron/Ilonka van len, 6—2, 6—2 en Marijke Ouds- Riet - Lieske van der Laan/Roos Lacourt hoorn, die in de halve finale had G^ C. H. van Tongeren/Ilonka afgerekend met Jacqueline Paauw, 6—1, 6—3, kon maar twee spellen pakken, 6-0, 6-2. Freek Tanis haalde nog twee fi- Uitslagen: M.E.C., Richard Oskam - Erik Driehuis 6-3, 6-0; V.E.C., Heieen van der Berg - Irma v.d. Oudenrijn 6- M.D.C., Frank van Balen/Wim van E Marco van Trigt/Ytel Endam 6-4, 3-6, 6-1; V.D.C., Margot v.d. Haak/Irma Riet - Ed Hedeman/Paula Berg 5-7, 6-3, 6-4, M.E.D. Erik Steegers - Ronald Sjerf 6-1, 0-6, 6-1, V.E.D. Annemiek Van Tuyll in bestuur NBB NIJKERK (ANP) - De bezuini gingen die de Nederlandse Bas ketball Bond twee jaar geleden heeft doorgevoerd, hebben hun rendement afgeworpen. Tij dens de voorjaarsvergadering te Nijkerk bleek dat de finan ciële positie van de NBB weer gezond is. Er was een overschot van 115.000 gulden, dat wordt overgeboektnaar de voorzie ningen, onder andere ten be hoeve van de nationale teams. Het bondsbestuur werd met twee leden uitgebreid, oud-in ternational Pieter van Tuyll van Serooskerken zal zich be zig houden met sponsoring en de communicatie van de bond, Rob Snijders krijgt scheids- rechterszaken en opleidingen in zijn pakket. RAMAT HASNARON (ANP) - Twee dagen heeft de Nederlandse tennisploeg de illusie mogen koesteren tot de derde ronde van het Davisbekertoernooi te kunnen doordringen. Na het dubbelspel leek het door Tom Okker gecoachte gezelschap nog een geringe kans te hebben. Shlomo Glickstein, nog steeds veruit de beste Israëlische tennisspeler maar toch duidelijk over zijn hoogtepunt heen, riep Nederland zaterdag echter in Ramat Has- naron een halt toe. De 27-jarige Glickstein speelde meer mét, dan tegen Michiel Scha pers. Dat de partij maar liefst vijf sets in beslag nam, suggereert een zekere mate van evenwicht. Dat is echter schijn. Toen het er werkelijk op aan kwam, mepte Glickstein, die in 1981 tot de mon diale top-dertig behoorde, de twee Nierhoff. Frost, een jaar jonger dan jaar jongere Rotterdammer van de de winnende finalist, schakelde i de halve eindstrijd de Chinees Yang Yang uit. baan. In de laatste twee sets kreeg Schapers geen voet aan de grond: 0-6, 0-6. Huub van Boeckel, de tweede Nederlandse vertegenwoordiger in het enkelspel, slaagde er niet in de eindscore een draaglijker aanzien te geven. Slechts in de eerste set had zijn verweer tegen Amos Mansdorf enige betekenis (8-10). Op reglementaire gronden kon de Hagenaar inpakken. stond Glickstein, die in tegenstel ling tot Schapers nog wel deel qit- maakt van de ATP-top-honderd. zijn tegenstander geen game meer toe. De beklagenswaardige Neder lander kwam in Ramat Hasnaron bij Jeruzalem slechts de schamele toe ten koste van Amos Mans- twee sets zyn rackets ^gè Nederi^dsè^^nst te hebben aangetekend. In de derde ronde speelt Israèl tegen Oostenrijk. ROME (AFP) - Het Nederlands rugbyteam is met drie tegenstan ders ingedeeld in poule B voor de strijd om de bekers van de Interna tionale Rugbyfederatie voor ama teurs (FIRA). Dat is tijdens het congres van de FIRA, dat in het af gelopen weekeinde in Rome werd gehouden, beslist. De sterkere lan den strijden in de A-poule tegen el kaar. Het toernooi, dat in de late herfst begint, is over twee jaar uit gesmeerd. Alle deelnemers spelen een uit- en een thuiswedstrijd. De conditioneel opzicht te kort op hun juiste speeldata voor Nederland opponenten. Schapers en Van Boeckel vrijdag ook uitgekomen in het dubbelspel. Menno Oosting, die in "Rpplrpr de eerste ronde tegen Finland wel de baan op mocht, werd in reserve gehouden. Achteraf gezien heeft dat waarschijnlijk de Nederlandse duitser Bons Becker het eerste kansen verkleind. Beide Nederlan- Grand-Prixtoernooi uit zijn nog ders kwamen zaterdag zeker ook in J°nge tennisloopbaan gewonnen. De zeventien-jarige tennisprof uit zyn nog niet bekend. De indeling is: Poule A: Frankrijk, Italië, Sow jet-Unie, Roemenië, Portugal en de winnaar van het duel tussen Tune sië en Spanje. Poule B: Groep 1: Tunesië ol Spanje, Marokko, Bondsrepubliek Duitsland en Polen Groep 2: Nederland, Zweden. België en Tsjecho-Slowakije LONDEN (Reuter) - Nu John McEnroe heeft beslo ten zolang mogelijk in de Verenigde Staten te blij ven, wordt de voor-publiciteit van Wimbledon ge dragen door de activititeiten van een groep gespe cialiseerde kaartjesvervalsers. McEnroe heeft de warming-up van Queens laten lopen, omdat hij vindt dat de Britse pers van zijn temperaments explosies in het verleden nogal onwelwillend ver slag heeft gedaan. De georganiseerde fraude zorgt er echter voor dat ondanks het weinige zomerse weer de naderen de kampioenschappen niet worden vergeten. Een wederverkoper omschrijft de namaak-entreebewij- zen als „eén van de bestedie ik ooit heb gezien" en de politie gelooft dat „zeker honderden, zo moge lijk duizenden vervalsingen" in omloop zijn. Volgens sommigen zal het op 24 juni tot afschu welijke tonelen leiden als de kopers van de na- maakkaartjes de toegang tot de All-Englandclub wordt ontzegd. De vervalsers profiteren op hun Leimen bij Heidelberg bedwong zondag in de finale van het toer- Schapers, wiens prestatiecurve nooi van Queens Club (250.000 dol- zich dit jaar uitsluitend in dalende lar' mim 870.000 gulden) in Lon- lijn beweegt, leek na drie sets nog den de Amerikaan Johan Kriek tot een verrassing in staat. De met 6-2,6-3. drukkende hitte ten spijt schreef de Nederlander zowel de eerste (6- Becker, die deze generale repeti- 4) als de derde set (6-3) op zijn tie van Wimbledon inging als 29ste Voor Glickstein bleek dat speier op de wereldranglijst, ver- - ■- sloeg in de kwartfinales de als ze vende geplaatste Australiër Pat Cash en won in de halve finales met 6-1, 6-4 van diens landgenoot Paul McNamee. Kriek, die op- de wereldranglijst veertiende staat, bereikte de eindstrijd door overwinning met 6-4,6-4 op de jon ge Joegoslavier Zivojinovic. mee van de geweldige gestegen populari teit van Wimbledon, waardoor een set van twee kaarten voor de heren enkelspel-finale op de zwar te markt gemakkelijk 600 pond sterling (f2700,-) opbrengt, oftewel twintigmaal de oorspronkelijke waarde. De Wimbledon-officials zijn zozeer bezorgd over de namaak-activiteiten, dat zij een speciale tele foon hot-line hebben ingesteld teneinde verontrus te houders van kaartjes te woord gestaan. In de eerste twee dagen waren er meer dan 500 telefoon tjes. Niet alleen op het gebied van de kaartverkoop staat Wimbledon bekend als een gebeurtenis waar groot geld wórdt gemaakt. Voor de spelers geldt hetzelfde. Er staat heel wat op het spel. Vooral nu dit jaar het prijzengeld is verhoogd met 32 procent en in totaal de twee miljoen dollar overschrijdt. De kampioen bij de mannen krijgt 140.000 dollar (bijna een half miljoen gulden) en bij de vrouwen 126.000 dollar (f440.000.-). Evenals tegen McNamee produ ceerde de in Londen als elfde ge plaatste Becker tegen Johan Kriek elf aces. De jonge Duitser begees terde bij zijn vierde toernooi op gras het publiek met zijn krachtige opslag, zekere volley en gevarieer de slagen. „Becker rijpt snel en wordt op Wimbledon een bedrei ging voor de besten", schreef de Sunday Times na zijn overwinning op McNamee. Voor de winst van de eerste set tegen Kriek had Bec ker slechts 32 minuten nodig. In de tweede reeks doorbrak de West duitser de opslag van zijn tegen stander bij 4-3 en beeindigde de partij op 40-0 met een ace. De toer nooizege leverde herri 32.000 dol lar (112.00 gulden) op. Boris Becker, de beker van Queens Club. Pam Shriver is pal voor Wimble don in topvorm gekomen. De Ame rikaanse nummer drie van de we reldranglijst, die van de winter aan een mentale inzinking ten prooi was, veroverde in het afgelopen weekeinde in Birmingham haar derde achtereenvolgende enkel- speltitel. Nadat zij in de halve fina les met 6-4, 6-2 had gewonnen van haar landgenote Burgin, behield zij de titel in Birmingham door in de eindstrijd de eveneens Amerikaan se Betsy Nagelsen te verslaan met 6-1, 6-0 in slechts 43 minuten. Daar De Fransman Thierry Tulasne bracht het 75.000 dollartoernooi van Bologna op zijn naam ge bracht. Hij won in de eindstrijd met 6-2,6-0 van de Italiaan Claudio Panatta. In slechts 73 minuten stond de overwinning van de 21-ja rige Fransman vast. In het mannen dubbelspel zege vierden de Italianen Cane/Colom- bo met 7-5, 6-4 over de Spanjaar den Tous/Arrese. Havlik 6, Boehm 6, Maticky 6, Ska- la 5, Zugga 2. Italië veroverde zaterdag de bronzen medaille. Het versloeg Spanje na verlenging met 102-90. Na de reglementaire speelstand was de stand 84-84. Bij de rust leid den de Italianen met drie punten: 49-46. De strijd om de bronzen plak was in Stuttgart vooral in de twee de helft een ware thriller. Italië had voortdurend een voorsprong, maar twee minuten voor tijd slaagde Spanje er in zich met 79-79 naast de Italianen te worstelen. In de slot minuten handhaafden de Span jaarden de nivellering, al viel de ge lijkmaker in het eindsignaal. De krachtsinspanning had teveel van de Spanjaarden gevergd. In de vijf minuten durende verlenging vormden ze een speelbal van de Italianen, die beheerst het spel controleerden. Spanje was uitge speeld en scoorde in de verlenging slechts drie keer. Scores: Italië: Sacchetti 24, Vil- lalta 21, Brunamonti 16, Gilardi 15, Vecchitato 15 Spanje: Sibilio 21, Martin 15. B-groep Bulgarije degradeerde met Is raël, Roemenie, Polen en Neder land naar de B-groep van de strijd om de Europese basketbaltitel. De Bulgaren verloren het duel om de zevende plaats met 86-105 (44-56) van Joegoslavië. De eerste zeven landen uit Stutt gart, Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowa kije, Italië, Spanje, West-Duits- land. Frankrijk en Joego-Slavië, blijven in de A-groep. Met vier lan den uit het B-toernooi, plus organi sator Griekenland, zal dit zevental over twee jaar het Europese kam pioenschap in Athene afwerken. Eindstand van het toernooi is: 1. Sowjet-Unie, 2. Tsjechoslowakije, 3. Italië, 4. Spanje, 5. West-Duits- land, 6. Frankrijk, 7. Joegoslavië, 8. Bulgarije, 9. Israël, 10. Roemenië, 11. Polen, 12. Nederland. DE RIJP (ANP) - Annemieke Derckx en Jan-Dirk Nijkamp heb ben twee kampioenschappen be haald in de sprintwedstrijden bij de nationale kano-titelstrijd van zondag in De Rijp. Annemieke Derckx won de 125 meter voor haar clubgenote Annemarie Cox, met wie zij ook in de K-2 voer op deze kortste afstand. Nijkamp won ook de K-l en de dubbel met Erroll Groene woud. De selectiecommissie besloot na het kampioenschap K-4 op de 10 kilometer het Euros-kwartet af te vaardigen naar de wereldkam pioenschappen, half augustus te Mechelen. Aart ter Mors, Huub Ze- gers, Harrie Willemsen en Martin Smit eindigden als tweede achter Bax/Daman/Stevens/De Leede, die hun afvaardiging naar Mechelen al hadden verdiend in de K-l en K-2. De belangrijkste uitslagen van de titelstrijd in De Rijp zijn: Mannen K-4, 10.000 meter 1. Bax/Daman (Zwetplassers)/Stevens (Quo Vadis)/De Leede (Beatrix) 41 minuten 30,3 seconden. K-l, 125 meter: 1. Jan-Dirk Nijkamp (DKV) 25,1 secon- seconden. Vrouwen* K-l, 125 meter 1. Annemieke Derckx (Nautilus) 28,9 se conden. K-2, 125 meter: 1. Annemieke Derckx/Annemarie Cox 27,7 seconden. Twee Britten bij Alkmaar ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse tafeltennisvereniging 't Hooge Huys gaat het komende seizoen op de Engelse toer. De club contrac teerde twee Britten, van wie And rew Skylet een aanwinst van bete kenis mag worden genoemd. De donker gekleurde Skylet (23) heeft het tafeltennissen geleerd van zijn grote voorbeeld, Desmond Douglas. In Gothenburg debuteer de Skylet, nummer drie in Enge land achter Douglas en Prean, in het Engelse team op het wereld kampioenschap. Tot verrassing van de Alkmaarse club nam Skylet zijn vriend Nicky Mason mee naar Noord-Holland. De 19-jarige Mason werd door oud- nationaal kampioen Nico van Slob be onder handen genomen en een plaats in het hoofdteam waardig gekeurd. Als derde speler trok 't Hooge Huys de talentvolle Patrick Swier, tot voorheen kopman van het Leidse Scylla, aan. Met deze bezetting verwacht de club in het komende seizoen een vooraan staande rol in de strijd om de natio nale landstitel te spelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13