West-Duitsland ontloopt debacle Ruzie ontsiert titelstrijd 'Een nieuw elftal en nog winnen ook' Van Heumen mikpunt van kritiek Alkman ia vierde Mexico wint slechts met 2-0 Spakenburg in verlenging langs Kozakken Boys Vrouwencoach Gijs van Heiunen tevreden Europa: Champions Trophy eind maart Doyer weer beschikbaar Amateurteam vierde in landenstrijd PAGINA 10 MAANDAG 17 JUNI 1985 Clubs: meer maatregelen om veiligheid te vergroten HILVERSUM (ANP) - Een ov. grote meerderheid van de clubs, het betaalde voetbal wil voor vang van het nieuwe seizoen meer en strengere veiligheidsmaatrege len. Dat blijkt uit een enquête die deze week werd gehouden door de actualiteitenrubriek Achter Het Nieuws van de Vara. Van de ere- en eerste divisiever enigingen werden er in totaal 35 voor deze peiling ondervraagd. Op de vraag of men voorstander is van nieuwe en strengere veiligheids maatregelen voor spelers en pu bliek, antwoordden 32 clubs met 'ja' (91.7 procent) en drie clubs met 'nee'. Bovendien vond een ruime meerderheid van 24 verenigingen (68.9 procent) dat die maatregelen vóór aanvang van het komende sei zoen genomen moesten worden. Voorts werd de clubs grvaagd naar hun mening over een aantal mogelijkheden om de veiligheid te vergroten. Het zogenaamde 'droog leggen' van stadions (geen alcohol verkoop), zoals onlangs al door De Graafschap en FC Den Haag in de nacompetitie van de eerste divisie werd gedaan, vindt bij 22 clubs (62,09 procent) gehoor. Dertien ver enigingen (37,1 procent) ziet niets in deze maatregel, blijkt uit het on derzoek die zaterdag werd gepubli ceerd. Een meerderheid van verenigin gen steunt het idee van staatssecre taris Van der Reyden om voor aan vang van de wedstrijd supporters te controleren op overmatig alco holgebruik: 21 clubs zijn daar voor, 13 tegen en 1 club bleef op deze vraag het antwoord schuldig. Tot slot werd de clubs de vraag voorgelegd of zij bereid zijn de eventueel extra kosten verbonden aan de nieuwe maatregelen, voor eigen rekening te nemen. Slechts een kwart van de clubs blijkt hier toe bereid: 9 clubs (25,7 procent). In een reaktie op de enquête zei voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB André van der Louw ook voorstan der te zijn van nieuwe en strengere maatregelen. MEXICO-STAD (DPA/SID) Het Westduitse elftal heeft zaterdag zijn tweede opeenvol gende nederlaag op Mexicaanse bodem geleden. Na de 0-3 tegen Engeland van woensdag toonde Mexico zich zaterdagavond te sterk voor de verzwakte equipe van Franz Becken- bauer. Met het verlies van 2-0 kwamen de Duitsers er voor 25.000 toeschouwers in het Azteken-stadion nog genadig af. Bij zorgvuldiger gebruikmaking van de kansen had de Bondsrepubliek een debacle niet kunnen ontlopen. Had Beckenbauer na de nederlaag tegen Engeland het excuus van te korte acclimatisatie, het verlies te gen Mexico stond eigenlijk al voor de aftrap vast. De Westduitse selec tie werd getroffen door een viru- sinfectie, waarvan veertien HUIZEN (ANP) - Spakenburg heeft zaterdag de beslissingswed strijd tegen Kozakken Boys om de titel bij de zaterdagamateurs in zijn voordeel beslist. Op het veld van Huizen sloegen de Spakenburgers voor 5000 toeschouwers in de ver lenging toe: 3-2. Na de reglementai re speeltijd was de stand 2-2. Het duel werd vijf minuten voor het einde ontsierd door een korte, heftige botsing tussen spelers van beide partijen, waarop scheids rechter Baas vier spelers, twee van elke ploeg, uit het veld verwijder de. De emoties laaiden in de 115e minuut hoog op, toen Gert-Jan Commu van Kozakken Boys voor eigen rechter speelde en tegenspe ler Jan van Leijenhorst na een overtreding neersloeg. Invaller Henk Heinen van Spakenburg schoot zijn ploegmakker spontaan te hulp en zette zijn solidariteit om in een klap in het gezicht van Com mu. Dat was voor Wim van Weel den van Kozakken Boys het sein zich in het strijdgewoel te mengen en Heinen op zijn nummer te zet ten. Scheidsrechter Baas maakte aan alle tumult een einde door het kwartet vechtersbazen naar de kleedkamers te sturen. Spakenburg toonde zich in de resterende minuten het minst aan geslagen door alle verwikkelingen in het tot dat moment tamelijk sportieve duel. Twee minuten na het onverkwikkelijke incident maakte Steef Hartog het winnende doelpunt voor zijn club (3-2), die gezien het spel beeld over de gehele wedstrijd recht had op de overwin ning. Spakenburg nam in de eerste helft de leiding door Jan van Leij enhorst, die in de 35e minuut een strafschop benutte (1-0). Diezelfde Van Leyenhorst was even later be trokken bij een onschuldige bot sing met Arjan de Vries van Kozak ken Boys, die met een beenbreuk het veld moest verlaten. Na de hervatting verdubbelde Frits van Dijk in de 71e minuut de voorsprong, alvorens Kozakken Boys met een krachtig slotoffen- gief alsnog langszij kwam. Zeven minuten voor het einde halveerde Jan Korsman de achterstand en drie minuten later schoot Gerrie Klop zijn ploeg in de verlenging. Diezelfde Klop kreeg in het eerste kwartier van de extra speeltijd werden. Hoge koorts, diarrhee-ver- schijnselen, een voor een kropen de spelers met dezelfde klachten j voor kortere of langere tijd tussen de lakens. Tot dertig minuten voor aanvang van het duel moest Beckenbauer achttien' spelers" het"slachtoffer schuiven met de opstelling Een half uur voor het fluitsignaal van de Brit Hacket meldde Littbarski zich af met 39 graden koorts. Lud- wig Kögl, het linksbenige wonder kind van landskampioen Bayern München. mocht zijn debuut ma- ken, Michael Frontzek, de voor zijn club geschorste verdediger, tegen alle bondsprincipes op de reserve bank plaatsnemen en in de 66e mi- I nuut invallen. Het sterk gehavende elftal van Beckenbauer trof het daarnaast niet, dat doelman Uli Stein, de ver vanger van Schumacher, reeds in de derde minuut in de fout ging. Zijn blunder op de inzet van het Mexicaanse lievelingskind Negre- te betekende een zeer vlotte ach- terstand (0-1). Stein zou zich korte tijd later volledig rehalibiteren. Na een kwartier stompte hij een straf- I schop van Boy uit de beneden hoek, waarmee hij zijn ploeg be hoedde voor een afgang. Aanvallend klikte het niet in het elftal van de Bondsrepubliek. Het trio Mill-Völler-Kögl was individu eel tot leuke staaltjes in staat, in j aanvallend opzicht rolde er weinig creatiefs uit. Bovendien vond Ma- gath op het middenveld te weinig steun van zijn gelegenheidpartners Herget en Rahn. Na de hervatting viel het doek voor de Duitsers al na 28 seconden. Nog voordat Franz Beckenbauer vanaf de strafschopstip een uitge lezen kans zijn ploeg op voor sprong te zetten. Doelman Wyben- ga van Spakenburg stopte evenwel zijn te zachte inzet. Door de overwinning zal Spa kenburg met zondagkampioen DHC de strijd aanbinden om de al gehele amateurtitel van Neder land. De eerste wedstrijd wordt op 19 juni in Delft gespeeld, de return volgt drie dagen later in Spaken burg. De eventuele beslissings wedstrijd is vastgesteld op 26 juni. Karakteristiek: Spakenburg - Kozakken Boys 3-2 (1-0). 35. Jan van Leijenhorst 1-0 (strafschop). 71. Schrui-n-ch'.i.T B.tu.-sclnuiv.T.- .jiiuil Rode kaarten: Commu. Van Woelden (Ko zakken Boys), Van Leijenhorst. Heinen AMSTELVEEN (GPD) De eerste plaatsen van de nationale ploeg en Jong Oranje tijdens het vierlandentoernooi in Amstelveen hebben duidelijk gemaakt, dat het Neder landse vrouwenhockey internationaal niet alleen toonaangevend is. maar voorlopig ook nog enige tijd kan blijven. De voldoening over die prestatie bracht bondscoach Gijs van Heumen na afloop treffend onder woorden door op te merken: "Wat wil ik eigenlijk nog meer. Een nieuw team presenteren en het toernooi nog winnen ook". Het probleemloos opvullen van de open plaatsen, die waren ontstaan door het wegvallen van vier erva ren krachten (Lisette Sevens, Mar griet Zeegers, Elsemiek Hillen - ge stopt en Det de Beus- geblesseerd) was voor de Bosschenaar zo moge lijk het belangrijkste winstpunt van het evenement. Tenslotte wa ren in Amstelveen de meeste lan den (Nederland, Australië, West- Duitsland en de Sowjet Unie), die in de optiek van Van Heumen de wereldtop vormen, aanwezig. Me de om die reden en omdat het toer nooi de eerste serieuze internatio nale test vormde na de Olympische Spelen werd er terecht veel waarde gehecht aan de verrichtingen van de dames-equipe. „Er is gewoon AMSTELVEEN (GPD) - Ne derland, West-Duitsland en En geland hebben bij de interna tionale hockeyfederatie geza menlijk een verzoek ingediend om de Champions Trophy vol gend jaar niet in juni, maar eind maart in Karachi te houden. Volgens bestuurslid Ab van Grimbergen, die technische za ken in zijn portefeuille heeft, is het in juni voor Europese be grippen te warm om zo'n inten sief toernooi af te werken. Mocht het verzoek van deze landen niet worden gehono reerd, dan overwegen de drie hockeynaties niet deel te ne- goed gepresteerd", zo maakte Van Heumen later de balans op. „Op zich is dat al prima, want normaal gesproken is het altijd moeilijk om na de Olympische Spelen goed te rug te komen. Dat is ons gelukt en iedereen heeft kunnen zien op wel ke manier. Ik vind, dat we op dit toernooi met ons spel reclame heb ben gemaakt voor het vrouwen- hockey". Met demonstraties" tegen de Sowjet Unie, de nummer 2 van Eu ropa en Australië de nummer 4 van de Spelen in Los Angeles, werd de suprematie bekrachtigd van het Nederlands team, dat aan de wereldtop vooralsnog alleen in spraak behoeft te dulden van West- Duitsland. De Westduitse formatie was de enige ploeg, die de Euro pees, wereld- en olympisch kam pioen kon bijbenen. Er moest za terdag zelfs een presentje van de arbitrage in de vorm van een straf- bal aan te pas komen om de verlie zend WK-finalist van Koeala Loempoer van een overwinning af te houden. Hoewel daarmee in elk geval recht werd gedaan aan de De Nederlandse hockeyvrouwen schreeuwen het uit van vreugde, na het behalen van de eerste plaats van het Vierlandentoernooi. (foto anp) krachtsverhouding, haalde het duel geen moment het niveau, dat van de twee hockeygiganten mag worden verwacht. "We speelden toen ver beneden ons niveau", aldus Van Heumen, nadat zijn ploeg de beker en de ja rige Marjolein Eysvogel de trofee voor de beste speelster van het toernooi hadden afgehaald. "De vermoeidheid van de wedstrijd, die we de avond ervoor hadden ge speeld. zat nog in de benen. Boven dien wilden de Westduitse vrou wen, nadat ze op 1-0 waren geko men, niet meer hockeyen. Ze heb ben die voorsprong alleen nog maar verdedigd. Voor een goede wedstrijd zijn twee partijen no dig". AMSTELVEEN (GPD) - De druk voor bonds coach Wim van Heumen om op te stappen, is na het Vierlandentoernooi in Amstelveen, waar West-Duitsland won en de Nederlandse mannenhockeyploeg op een teleurstellende derde plaats eindigde, groter geworden dan ooit tevoren. De Bossche oefenmeester heeft de afgelopen dagen zoveel kritiek over zich heen gekregen, dat het niet ondenkbaar is dat hij het verder niet meer ziet zitten en zijn ont slag indient, ondanks zijn contract tot 1986. De meeste kanttekeningen bij het functione ren van Van Heumen werden het afgelopen weekeinde niet alleen door talloze clubtrai ners, maar vooral ook door de spelers ge plaatst. Belangrijkste opposant was Tom van 't Hek. De spelbepaler van Kampong, die in Am stelveen na een afwezigheid van een jaar een allerminst gelukkige rentree maakte, durfde zich na afloop van het toernooi als een van de weinigen kwetsbaar op te stellen en openlijk kritiek te spuiën. "Ik vind", zo benadrukte Van 't Hek giste ren, "dat er een wanbeleid wordt gevoerd. Er moet iets gebeuren, wanneer we internatio naal tenminste niet nog meer terrein willen prijsgeven. Er zit duidelijk structureel iets in de organisatie fout en dat kan alleen verande ren, indien er een andere bondscoach komt. Neem alleen maar de manier waarop er in het na-olympische jaar met het Nederlands team is omgesprongen. Er zijn welgeteld acht cen trale trainingen geweest en verder alleen maar onbeduidende oefenwedstrijdjes afgewerkt in de provincie". Het lijdend voorwerp wees na het toernooi de stekelige opmerkingen van Van 't Hek na drukkelijk van de hand. "De prestaties op het Vierlandentoernooi zijn enorm tegengevallen en dan vind iedereen wel iets of iemand om zich af te reageren. Het is echter absoluut on zin om te zeggen, dat er te weinig is getraind. Tot aan het einde van de competitie waren vijf ploegen nog volop in de race om het kam pioenschap. De internationals van die clubs oefenden al drie keer in de week en om over belasting te voorkomen hebben we in overleg met de vijf topcoaches besloten de centrale trainingen een keer per week te houden". De onvrede over de situatie bij de nationale ploeg beperkt zich overigens niet alleen tot de spelers. Ook het technische begeleidingsteam, dat naast Van Heumen bestaat uit Joost Bel- laart (assistent-bondscoach) en Kees Koppe laar (looptrainer), wekt de indruk niet meer op één lijn te zitten, al laten beiden dat naar bui ten toe zo min mogelijk blijken. Hoewel het bondsbestuur de problemen on derkent, lijkt het er niet op dat men zal ingrij pen uit respect voor de Brabander, die zich het afgelopen decennium op ongekende wijze ver dienstelijk heeft gemaakt voor het Nederland se hockey. "Het is een bekend verschijnsel, dat er veel kritiek los komt, wanneer de presta ties een bepaalde periode tegenvallen", zo stel de Ab van Grimbergen, de portefeuillehouder technische zaken in het bestuur, gisteren di plomatiek vast.Toch zal er op korte termijn een ander werk- en prestatieklimaat gecreëerd moeten worden, anders glijdt Nederland nog verder af en raakt de nationale ploeg de aan sluiting met de wereldtop definitief kwijt. "Zover hoeft het echter niet te komen", zo con cludeerde Van 't Hek. "Er is kwaliteit genoeg om in de toekomst internationaal weer een rol van betekenis te kunnen spelen". Na het verlies tegen West-Duitsland en de historische nederlaag tegen Engeland, volgde gistermiddag een zege op India. De winst telde evenwel nauwelijks, omdat de Aziaten ernstig verzwakt binnen de lijnen verschenen. Met 8-0 werd India teruggewezen, hetgeen een minimale genoegdoening en een record (na de hoogste score ooit tegen India behaald) opleverde. Met de bevestiging, dat het in passen van de wisselspeelsters uit het recente verleden (Aletta van Manen, Anneloes Nieuwenhuizen, Alette Pos) zonder aanpassings problemen is verlopen, is in re cordtijd ook een einde gekomen aan de nieuwe uitdaging, die de Brabantse hockeycoach in het vooruitzicht had. Van Heumen hoeft echter niet werkloos toe te zien. Zo verdient het verlies aan concentratie, dat vrijdag tegen de Sowjet Unie en gistermiddag tegen Australië' in onnodige treffers re sulteerde, nog de nodige aandacht en valt er veel te sleutelen aan de strafcorner. Het totale rendement van de afgelopen drie wedstrijden was tenminste met twee goals uit 26 hoekslagen ronduit teleurstel lend. Van Heumen heeft nog alle tijd aan die tekortkomingen te scha ven, voordat de nationale ploeg volgend jaar juni aan het WK in Vancouver begint. De voorberei ding op die titelstrijd start voor de vrouwen met een testserie in okto ber tegen Groot Brittannië en krijgt in april een vervolg met een orientatietrip naar de WK-locatie, waar wedstrijden zullen worden gespeeld tegen de Verenigde Sta ten en Canada. AMSTELVEEN (GPD) - Theo Doyer is weer beschikbaar voor het Nederlands heren-hockey team. De Bloemendaler, die 160 in terlands op zijn naam heeft staan, heeft dat bondscoach Wim van Heumen zaterdag laten weten. Van de groep, die na de Olympische Spelen in Los Angeles afhaakte, is Doyer de tweede speler op wie Van Heumen weer een beroep kan doen. Eerder keerde Tom van 't Hek al terug. Definitief afgevallen is Ewout van Asbeck. Papendrecht wint beker PAPENDRECHT - Papendrecht is zaterdagavond winnaar gewor den van de districtsbeker. De eer steklasser versloeg op eigen terrein in de finale de amateurs van Sparta (die UVS in de halve finale uitscha kelden) met 4-2. Door een eigen doelpunt van Martin Verheem kwamen de Pa- pendrechters met 0-1 achter, maar Frank Lutjeboer zette zijn ploeg nog voor de pauze naast de Rotter dammers. Na de rust toonde Pa pendrecht zich de beter ploeg: 4-2. zijn plaats langs de zijlijn had inge nomen, lag de bal achter Stein. Au- genthaler verkeek zich op een dieptepass en Flores passeerde Stein met een strakke schuiver: 0- Opstelling Bondsrepubliek: Stein, Matthaus, Augenthaler (Frontzek), Jakobs en Brehme, Rahn, Magath en Herget, Mill, Vól- j Ier en Kögl. Stielike Real Madrid heeft naast de UE- FA-beker ook de Spaanse League beker veroverd. Het versloeg zater dagavond in eigen stadion voor 82.000 toeschouwers stadgenoot Atletico de Madrid met 2-0, waar door het op doelsaldo bekerwin naar werd. Het eerste duel had At letico met 3-2 gewonnen. De wedstrijd was voor Uli Stiele- ke zijn laatste in de kleuren van Real. De Westduitser heeft acht jaar in Madrid gespeeld. De ko mende vier seizoenen komt de 30- jarige Westduitser uit voor Xamax Neuchatel in Zwitserland. Hij gaf zijn Spaanse afscheid een kleurrijk tintje door in de 24e minuut het openingsdoelpunt voor zijn reke ning te nemen. Gonzalez bracht in de 63e minuut de eindstand op het bord. Levski Spartak Levski Spartak is voetbalkam pioen van Bulgarije gebleven. Op de voorlaatste competitiedag won Levski in eigen stadion met 4-1 van Sliven. De enig overgebleven con current, stadgenoot CSKA, verloor de uitwedstrijd bij Botev met 0-3 en kwam daardoor op een achter stand van vier punten. Na 29 van de 30 wedstrijden is de top van de ranglijst: 1. Levski Spartak 40 pnt, 2. CSKA 36 pnt, 3. Trakia Plovdiv 33 pnt, 4. Locomotiv 31 pnt. HARDERWIJK (ANP) - Schot land is zaterdagmiddag op het ter rein van VVOG te Harderwqk ver rassend winnaar geworden van het vierlandenvoetbaltoernooi. Het Nederlandse amateurelftal eindig de als vierde. Schotland, na twee wedstrijden laatste op de ranglijst, won in de slotontmoeting met 3-1 van het fa voriet geachte Engelse team. Italië versloeg het Nederlandse amateur- elftal, dat een zwakke laatste wed strijd speelde, met 2-1. Nederland verzuimde in de be ginfase afstand te nemen van Ita lië. Hoogwerf en Van Trigt kregen daarvoor riante mogelijkheden. Pas na een klein half uur, toen Van Trigt in het zestien-meter gebied ten val was gebracht, bracht Rie- mens uit een strafschop Nederland op voorsprong. Daarbij liet Oranje het. De Italia nen namen het initiatief en hadden al na drie minuten succes. Doel man Willemse gaf daarbij de nodi ge assistentie. Hij schoot de bal hard tegen een medespeler. Dat bood de actieve Lorenzo een sim pele kans. Invaller De Vitis zorgde halverwege de tweede helft voor de verdiende winnende treffer. Na een vrije trap sprintte hij door de verdediging en liet doelman Wil lemse kansloos. Kort voor tijd had Marco van der Plas Nederland nog naast Italië kunnen brengen. De spits van Quick Boys schoot echter onge controleerd hoog over. OUDE WETERING - Het vrouwenteam van Alkmania is in de strijd om de nationale beker als vierde geëindigd. De ploeg uit Oude Wetering speelde in Arnhem drie keer gelijk tegen andere districtsbekerwinnaars en verloor alleen van KFC uit Koog aan de Zaan, dat ook de beker won. Alkmania moest door de afwezigheid van Draakhuizen (district Zuid 2) in plaats van vijf vier wedstrijden afwerken. De eerste ging tegen KFC, de bekerwinnaar van het district West 1. Alkmania. dat niet kon beschikken over keepster Coby van Tricht, Hannie Smit en Joke van Klink, verloor dit duel met 1-0. De Weteringse ploeg liet het betere veldspel zien, maar verzuimde de kansen te benutten. Vervolgens speelde de équipe van Albert van den Berg met 0-0 gelijk tegen het Deventerse Puck, de af gevaardigde van het district Oost. De derde wedstrijd ging tegen Vlissingen (Zuid 1). Anita van der Meer bezorgde Alkmania een 1-0 voorsprong, die zeven minuten voor tijd weer verloren ging: 1-1. Met inmiddels vier jeugdspeelsters in de gelederen kwam Alkmania ook tegen MKV'29 (Leeuwarden) niet verder dan een 1-1 score. Willeke van Ruiten zette Alkmania op 1-0 door een strafschop te benutten, waarop de bekerwinnaar van het district Noord snel reageerde met een tegengoal. Alkmania eindigde door deze puntendeling met drie punten uit vier wedstrijden op de vierde plaats. Trainer Albert van den Berg: "Het is een loterij zo'n toernooi. We zijn wat ongelukkig gestart en dan is het moeilijk de zaken ten goede te keren. De wedstrijden duren maar twee keer vijftien minuten. Eerlijk gezegd ben ik geen ploeg tegengekomen die beter was dan wij. Van KFC bijvoor beeld hebben we in de oefenperiode nog met ruime cijfers gewonnen. En die ploeg wordt nu wel eerste". In de nieuwe competitie overigens debuteren straks Oegstgeest en Kat wijk met een vrouwenteam. Katwijk nam nogal wat speelsters over van KRV. Maar dat is niets vergeleken met Oegstgeest, dat praktisch alle vrouwen, die vorig seizoen de kleuren van LSW'70 verdedigden, mocht verwelkomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10