'Arubanen komen naar Nederland' GED3ÏCD Vergeet Den Uyl zijn eigen lessen? 'Campagne volste recht FNV GESLAAGD OF OVERGEGAAN? Advocaat waarschuwde in '83 voor hormonenaffaire Praatpaal nodig voor beginnende dominees Siebe Zee (65) overleden Ga over op kontaktlenzen ZATERDAG 15 JUNI 1985 PAGINA 5 Onzekerheid over toekomst ORANJESTAD (ANP) - De hoge werkloosheid en de onze kerheid over de toekomst van Aruba zullen leiden tot een grotere emigratie dan tot nu toe is aangenomen. Dat valt te horen in kringen van de Arubaanse vakbeweging en be drijfsleven. Volgens vice-voorzitter Arends van de Arubaanse Kamer van Koophandel is het werkloosheidscijfer op Aruba in tussen opgelopen tot circa 40 procent. Voornaamste oor zaak: de sluiting van de Lago-raffinaderij. Volgens hem zal het merendeel van de werklozen naar Nederland komen, wegens de zekerheden die hun worden geboden door de Nederlandse nationaliteit. SITTARD/ZEIST/BREDA (GPD) - Het openbaar ministerie te Maas tricht is al in mei 1983 schriftelijk op de hoogte gebracht van het in spuiten met hormoonpreparaten bij kalveren door personeel van het kalvermelkbedrijf Schils uit Sit- tard. Dit zegt de Zeister advocaat Steijnen, die gisteren afschriften van in 1983 en '84 door hem verzon den brieven vol aanwijzingen aan de hoofdofficier van justitie in Maastricht heeft overhandigd aan officier van justitie Wabeke, die het onderzoek in de hormonenaffarie leidt. Steijnen zegt ook monsters van de toen gebruikte entstof te hebben opgestuurd. Hij liet in januari 1984 nog aan de hoofdofficier weten dat werkne mers van Schils een aantal kalve ren onder beheer kregen die bij door hem met naam genoemde kal- Justitie deed niets met tip verbedrijven waren onderge bracht. Die kalveren moesten door de werknemers regelmatig met al lerlei stoffen worden ingespoten. In diezelfde brief werd opnieuw verwezen naar een eerder schrij ven en monsters die mei 1983 wa ren verstuurd. Ook op die aanwij zing heeft het openbaar ministerie destijds geen actie ondernomen. Steijnen probeerde op 6 februari 1984 in een brief aan officier van justitie Fransen nog eenmaal een onderzoek op gang te krijgen. Hij bood daarbij aan om nieuwe mon sters naar Maastricht te sturen. Het antwoord van de officier was kort. Hij verwees naar de Algemene In spectiedienst van Landbouw en Visserij. Bij justitie in Maastricht werd gisteren terughoudend gereageerd op de mededelingen van de Zeister advocaat. „Brieven en monsters die niet zijn aangekomen; daar kunnen wij niets mee doen. Dat is een zaak van de PTT", aldus een woordvoerder, die niets weet over andere contacten aangaande Schils tussen Steijnen en leden van het openbaar ministerie. Het Sittardse ziekenhuis de God delijke Voorzienigheid heeft alle banden verbroken met veeartsen die voor Schils werken. Directeur Derks van het ziekenhuis bevestig de dat incidenteel bloedonderzoe ken voor veeartsen werden uitge voerd: „Op zich niets bijzonders, omdat ons laboratorium ook op verzoek bloedonderzoek doet voor slachthuizen en dergelijke. Nadat bekend werd dat het bedrijf ver dacht werd van illegale praktijken, hebben wij alle banden verbro ken". Van den Broek en Lubbers bij Mitterrand DEN HAAG (ANP) - Ter voorberei ding van de Europese topconferen tie van 28 en 29 juni in Milaan voe ren premier Lubbers en minister Van den Broek woensdag in Parijs besprekingen met president Fran cois Mitterrand en de Franse pre mier Laurent Fabius. Zij vertrekken na om half een af scheid te hebben genomen van de Chinese premier Zhao Ziyang, en keren zo tijdig terug dat zij de Spaanse premier Felipe Gonzalez,, die woensdag tegen het eind van de middag aankomt voor een offi cieel tweedaags bezoek, bij aan komst kunnen begroeten. Voorzitter Anselmo Pontilius van de grootste vakcentrale op Aruba, de FTA, zegt: "Als we de komende vijf jaar geen werk kunnen schep pen, dan raken we onze beste men sen kwijt, met alle desastreuze ge volgen van dien". Pontilius zegt dat de voornaamste oorzaak van de huidige problemen niet is de slui ting van de Lago, maar het gebrek aan vertrouwen in de Arubaanse politieke leiders. "Wij zijn er daar om voor om de status aparte voor een paar jaar uit te stellen en de economie weer op te bouwen, zo dat het vertrouwen bij de bevol king wordt hersteld". De Kamer van Koophandel op Aruba is het hier niet mee eens. De status apar te moet volgens de Kamer 1 januari 1986 ingaan. "Wij zijn van mening dat met de realisatie van de status aparte de rust weer terug kan ke ren en de politici weer aandacht kunnen besteden aan de economi sche problemen", aldus Arends. Arends geeft toe dat het Aru baanse bedrijfsleven nog in februa ri van dit jaar bij minister De Ko ning van Antilliaanse Zaken heeft aangedrongen op een uitstel van de status aparte. Maar De Koning wou daar niets van weten, aldus Arends. Hoewel Arends het officieel ont kent, zeggen diverse zakenmensen op Aruba dat er steeds meer colle ga's vertrekken of plannen hebben om te vertrekken. Vooral de bouw sector en aannemers die voor de- Lago werkten, zitten door de on verwachte sluiting van de raffina derij zonder opdrachten. Ook minister Hendrik Kroes, be last met de voorbereiding van de status aparte verwacht 'dat we nu staan voor een nieuwe trek van Arubanen naar het buitenland'. "Dat is helaas de prijs die we moe ten betalen voor de sluiting van de Lago. We moeten door een dal, net als Nederland na de Tweede We reldoorlog ook door een dal is ge gaan. Toen werden met grote oor logsschepen in staatsdienst enor me groepen emigranten naar Cana da en Australië gebracht. Nu heb ben we KLM-vliegtuigen en ande- Croes ziet niets in een beperking van Arubaanse kant op emigran ten, om zo het kader voor het toe komstige land Aruba te behouden. "We kunnen dat niet als politiek beleid ontwikkelen. Wel moeten we proberen hen te overtuigen dat ze hier nodig zijn. En ik ben ervan overtuigd dat dan het merendeel zal blijven". DOORN (GPD) - Beginnende pre dikanten in de hervormde kerk moeten de eerste twee jaar van hun loopbaan begeleiding krijgen van meer ervaren collega's. Betere werkbegeleiding van jonge domi nees is nodig omdat steeds meer gevallen bekend worden van pre dikanten die vastlopen in hun eer ste gemeente. Tijdens haar zomer- zitting in Doom besloot de her vormde synode gisteren tot instel ling van een 'mentoraat voor predi kanten'.Hoewel het voorstel met algemene stemmen werd aangeno men, bestond er in de synode enige zorg of het mentoraat in de prak tijk zal werken. Opgemerkt werd dat er al vele kanalen zijn waar langs beginnende predikanten worden bijgestaan. Verschillende predikanten getuigden dat een wij ze ouderling of diaken soms veel kan helpen. Maar jonge dominees kunnen bijvoorbeeld ook .terecht bij de scriba van de.PKV, de visita tie, collega's in de buurt of bepaal de kerkelijke colleges. Een ander probleem is dat domi nees dikwijls solisten zijn die er maar moeilijk toe kunnen komen de hulp in te roepen van anderen. Om die reden pleitte de commissie er ook voor het mentoraat ver plicht te stellen. Het moet een nor male zaak worden dat dominees gedurende de eerste twee jaar van hun pastorale loopbaan zo onge veer een keer per maand gelegen heid hebben om hun ervaringen aan een 'praatpaal' kwijt te kun- Problemen waarmee beginnen de predikanten te maken krijgen zijn verschillen in theologisch in zicht met gemeenteleden, aanpas singsmoeilijkheden in een dorpssi tuatie voor zowel de predikant als zijn of haar eventuele echtgenoot, overbelasting doordat de dominee overvraagd wordt of psychische problemen door de geïsoleerde po sitie van de predikant. HILVERSUM (ANP) De oud- AVRO-programmadirecteur Sie be van der Zee is op 65-jarige leef tijd in Londen overleden. Hij kreeg daar tijdens een bezoek aan zijn zoon een hartaanval. Van der Zee, op 19 maart 1920 in Den Haag geboren, werd 1945 om roeper-verslaggever bij Radio Herrijzend Nederland. Van '47 tot '48 was hij radioverslaggever bij de Dienst Legercontacten Djakar ta. In 1948 werd hij waarnemend hoofd van het Radioprogramma Nederlandse Strijdkrachten. In 1950 kwam Van der Zee als verslaggever, bij de AVRO in dienst. Hij werd daar later hoofd van de televisie. In 1974 werd hij directeur van zowel de radio- als de tv-sector. In maart van dit jaar ging hij met pensioen. Toch staak te hij zijn werk voor zijn omroep niet. Hij werd beleidsadviseur. Het lag in de bedoeling dat hij die functie tot april 1986 zou uitoefe nen. Van der Zee was officier in de orde van Oranje-Nassau. AVRtf-voorzitter Wallis de Vries zei met grote droefheid ken- Siebe v.d. Zee nis te hebben genomen van het overlijden van Van der Zee. Hij is in zijn werk tot op het laatste mo ment van enorme betekenis ge weest voor de AVRO, aldus Wallis de Vries. „Zijn uitgebreide kennis op omroepgebied heeft hij steeds ten dienste gesteld van de omroep als geheel. Het overlijden van Van der Zee is dan ook voor de hele omroep in Nederland een groot verlies." Premie-C (GPD) De grens voor premie-C-woningen wordt ver hoogd van 142.000 gulden naar 172.000 gulden omdat de belang stelling voor deze categorie wonin gen met een eenmalige belasting vrije premie van 6500 gulden ge ring is. In de begroting van dit jaar is het aantal premie-C-woningen ten op zichte van vorig jaar verhoogd met 10.000 tot 19.000. Gemeenten stikken in circulaires DEN HAAG (GPD) Circulaires van het Rijk aan gemeenten zijn veelal onduidelijk, te laat ver stuurd en onjuist geadresseerd. Bij de gemeenten ontstaan door de grote hoeveelheid circulaires prak tische problemen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het rapport 'Bestuur per circulaire' is vandaag aangeboden aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Rietkerk heeft inmiddels toege zegd het aantal circulaires te be perken. Hij wil ook bewerkstelli gen dat circulaires op elkaar wor den afgestemd om doublures en te genstrijdigheden te voorkomen. In het jaar van onderzoek 1982 wer den 960 circulaires en beschikkin gen verstuurd, samen goed voor 3.712 pagina's. Overigens zijn de aantallen verstuurde circulaires in 1983 en 1984 afgenomen. In 1983 werden 955 circulaires en beschik kingen verzonden, vorig jaar be droeg dat aantal 837. SCHIPHOL (ANP) - Een groep Thaise monniken kwam vanmor gen op Schiphol aan in het kader van een Europese reis. De boeddhis tische geestelijken maken een oriëntatiereis om de tempels te be kijken die in de verschillende Euro pese landen staan. In ons land be zoek ze onder meer de gemeente Waalwijk. De Thaise ambassade employé Kunaposm (rechts) en de Thaise ambassadeur Saicheva (links) verwelkomden de monniken (foto ANP) CONSIGNATIEGELD (ANP) - Mi nister Ruding (financiën) is bereid extra geld uit te trekken voor in overleg met joodse organisaties vast te stellen doelen. Dat geld komt uit een pot van geconsigneer de (in bewaring genomen) gelden van joden die in de'Tweede We reldoorlog zijn verdwenen. Hij ant woordt dat op vragen van VVD-lei- der Nijpels. Volgens de wet kan alleen geld uit deze pot worden teruggegeven op schriftelijk verzoek van de be trokkenen. In de pot zit momenteel 8 miljoen gulden, maar het is niet aan te geven hoeveel daarvan is van joden die in de Tweede We reldoorlog zyn omgekomen of an derszins vermist. Er zit bijvoor beeld ook geld in van overleden zonder erfgenamen. UTRECHT (ANP) - FNV-voorzitter Kok heeft zich gisteren in navol ging van vice-voorzitter Pont in scherpe bewoordingen gekeerd te gen de kritiek op de politieke voor lichtingscampagne die zijn vak centrale gaat voeren rond de ver kiezingen in 1986. Kok uitte 'een scherp woord van protest' aan het adres van VNO- voorzitter Van Lede, die woensdag een vergelijking had getrokken tussen de FNV-campagne en het mandement van 1954, toen de rooms-katholieke bisschoppen hun kudde een stemadvies tegen de socialisten gaven. Dergelijke vergelijkingen passen in de categorie 'Telegraaf-achtige oprispingen', zo stelde Kok. Pont had maandag al uitgehaald naar CDA en VVD-kopstukken die de campagne op de korrel hadden ge nomen door hen van 'laster en kwaadsprekerij' te beschuldigen. Kok herhaalde nog eens dat de po litieke onafhankelijkheid van de FNV in de voorlichtingscampagne overeind blijft en dat vakbonden het volste recht hebben om hun le den erop te wijzen hoe de diverse politieke partijen staan ten opzich te van de wensen van de vakbewe ging voor de nieuwe kabinetspe riode. Kok stelde daarbij dat het feit dat hij zichzelf kandidaat heeft ge steld voor een kamerzetel voor de PvdA en ook niet zal weglopen voor een ministerspost voor die partij daar helemaal los van staat, omdat dit uitsluitend een zaak is van de persoon Kok. Kok sprak in Utrecht bij de pre sentatie van het boek 'Katholieke Arbeidersbeweging', dat de ge schiedenis beschrijft van het Ne derlands Katholiek Vakverbond NKV. Strafkorting voor Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken)" heeft de gemeente Amsterdam over 1983 tien miljoen gulden 'ge kort' op bijstandsuitkeringen. Vol gens De Graaf voldoet de admin- stratie rond de bijstand niet aan de Burgemeester en wethouders zeggen volkomen verrast te zijn door de beschikking van De Graaf. Het college wil daarom op korte termijn overleg met de rijksover heid over de gang van zaken. De staatssecretaris heeft zijn stap ge nomen op grond van een verkla ring van de gemeentelijke accoun tantsdienst. Deze had in haar ver klaring over de jaarcijfers inzake de bijstand van 1983 leemten ge constateerd in de administratieve en interne organisatie. Om die re den had de dienst ook goedkeuring aan de cijfers onthouden. ADVERTENTIE Dat waren spannende dagen aan 't eind van het schooljaar... Je bril besloeg ervan! Maar nu is het dan zo ver: Je bent geslaagd voor je examen. Of je bent overgegaan. Proficiat! Dat is een beloning waard! Kom met je diploma of rapport langs en je krijgt 3 maanden zonder kosten kontaktlenzen op proef. Wil je ze na 3 maanden houden dan krijg je bovendien een leuke korting. Bewaar deze advertentie. Onze aanbieding is geldig tot 1 augustus 1985. Wetenschappelijk Instituut voor Kontaktlenzen, Steenstraat 16, 2312 BW LEIDEN, Telefoon (071)-141166 UNICON, ONZICHTBAAR DE BESTE! DEN HAAG - We schrijven 11 april 1985. In het RAI-congres- centrum spreekt PvdA-voorzit- ter Max van den Berg zijn partij congres toe. De toonzetting is ge matigd. De radicale retoriek, waarop de voorzitter het patent heeft, ontbreekt geheel. Van den Berg lijkt zich te presenteren als de spreekbuis van het groeiend aantal socialisten dat regerings deelname als hoogste goed heeft omhelsd. door Peter van Nuijsenburg Eén passage in zijn toespraak zorgt voor een dissonant in de verder als harmonieus beoor deelde voordracht. Van den Berg pleit krachtig voor een verre gaande nivellering tussen mo daal en anderhalf maal modaal om de koopkracht van de laagste inkomens op te krikken. Een deel van de achterban rea geert tevreden. Zo kennen ze hun voorzitter weer. De fractie- top blijkt minder ingenomen met Van den Bergs verhaal. Den Uyl vreest dat Van den Berg de kiezers uit de middengroepen kopschuw maakt en een even tuele coalitie met het CDA onno dig belast. Hij neemt nadrukke lijk afstand van zijn voorzitter. Dat hij geen ongelijk had, bleek onmiddellijk uit de reactie van CDA-fractieleider De Vries. Het nieuwe realisme van de PvdA-voprzitter was kennelijk weinig meer dan een zeepbel. Voor Den Uyls reactie had hij meer waardering. Die had ten minste realiteitszin getoond. De Vries moet met grote verba zing de tekst hebben gelezen van het interview dat Den Uyl deze week aan Het Vrije Volk heeft gegeven. Afgezien van de gebrui kelijke pleidooien voor verdere stimulering van de economie en een opzienbarende koopkracht belofte aan de laagste inkomens, spreekt Den Uyl zich vierkant uit voor een verkleining van de in komensverschillen tussen het minimum en anderhalf maal mo daal (rond de 55.000 gulden). Geschrokken Donderdagavond al blijkt hij geschrokken van zijn eigen rond borstigheid. Vooral de kritiek uit de eigen fractie dwingt hem tot een 'verduidelijking'. Hij erkent dat hij zich „wellicht onnauw keurig heeft uitgedrukt", maar echt terugnemen wil hij zijn woorden niet. De schade was al aangericht. De nog hogere inkomens moe ten rekening houden met een forse aanslag op hun portemon nee. „We zullen niet zachtzinnig zijn voor de inkomens boven an derhalf maal modaal. Om te voorkomen dat het verschil tus sen arm en ryk groter wordt". De waarschuwende woorden aan Van den Berg waren kennelijk vergeten. Als Den Uyl zich plotseling tot de Baghwan zou hebben be keerd, was de verwarring niet groter geweest. Dat CDA en WD zijn denkbeelden een drachtig de grond in boorden lag voor de hand. Opmerkelijker is, dat zelfs partijgenoten met wie hij een verkiezingsprogramma in elkaar sleutelt niet van zijn esca pade op de hoogte waren. Financieel-specialist Kom brink haastte zich te verklaren dat de door Den Uyl geschetste economische groei van drie pro cent erg optimistisch was. CDA, WD, maar ook de FNV houden het vooralsnog op een groei van twee procent. Een verhoging van de koop kracht met maar liefst vijf pro cent voor de laagste inkomens was wel een gul, maar weinig realistisch gebaar. Dergelijke be loften kunnen de PvdA zuur op breken, zo vreesde het PvdA-ka merlid Buurmeijer. Hij had er ook fijntjes op kunnen wijzen dat Den Uyl tijdens het congres een koopkrachtgarantie, laat staan een koopkrachtverbete ring, niet voor zijn rekening had willen nemen. Blunders Zijn toezegging aan de mensen met de laagste inkomens en het van stal halen van het nivelle ringsstokpaard werden bestem peld als tactische blunders van de eerste orde. De laagste inko menstrekkers stemmen van oudsher op de PvdA. Deze partij is de natuurlijke verdediger van hun belangen. Het CDA heeft hun tegenwoordig weinig te bie den, de WD nog minder. Het paaien van deze groep met beloften die niet kunnen worden waargemaakt lijkt geheel over bodig. Een loos gebaar bergt zelfs het risico in zich, dat deze kiezers zich bedrogen voelen en zich van de partij afkeren. Met zfjn uitspraken over de ni vellering dreigt Den Uyl de mid dengroepen van zich te ver vreemden. Juist bij deze groep zou de PvdA, als brede volkspar tij, haar positie moeten verster ken. De FNV, natuurlijke bond genoot van de PvdA, heeft zich al tot deze strategie bekeerd. De toekomstige voorzitter van de FNV, Hans Pont, wees het plan razendsnel van de hand. „We hebben geen behoefte meer aan een verkleining van de inko mensverschillen tussen het mini- muni en anderhalf maal mo daal". Den Uyl blijkt weinig rekening te houden met de verschillen tus sen het bedrag op het loon- strookje (brutoloon) en dat in het loonzakje (nettoloon). Op het eer ste, bruto, gezicht verdient ie mand met ander half modaal veel meer dan een minimumlo ner. 'Schoon in het handje' blijkt dit verschil als gevolg van de be lastingtarieven veel kleiner. De man met anderhalf maal modaal blijkt geen kapitalist. Om een juist beeld te krijgen van de werkelijke inkomensver houdingen tussen beide groe pen, moeten ook de subsidies worden meegeteld. Een mini mumloner heeft bijvoorbeeld recht op huursubsidie. Iemand met anderhalf maal modaal niet. Kampioen De PvdA wil het sociaal-econo misch beleid volgend jaar tot in zet van de verkiezingen maken. De onvrede onder grote groepen van de bevolking over het beleid van het huidige kabinet is groot. Dat biedt goede mogelijkheden voor een party die zich zelf bij uitstek beschouwd als de kam pioen van de 'zwaksten in de sa menleving'. Tijdens het het kabinet Van Agt-Wiegel combineerde de PvdA een frontale oppositie met onvervulbare beloften aan de kiezers. Dat beleid werd door de zelfde kiezers genadeloos afge straft: de partij verloor bij de ka- merverkitezingen van mei 1981 tien zetels. De ontnuchtering na dat debacle en het snelle failliet van het kabinet Van Agt- Den Uyl was groot. Zoiets mocht nooit meer gebeuren. De lessen leken geleerd. De partij stelde zich rustig op. Het paradijs was ditmaal niet onder handbereik wanneer de PvdA aan de macht zou komen. Het legde de partij in de verkiezings enquêtes geen windeieren. De strategie van 'blijf zitten waar je zit en verroer je niet' wierp vruchten af. Uitgerekend de oude rot Den Uyl dreigt nu zijn eigen lessen te vergeten. De reactie van de CDA- fractie, de beoogde coalitiepart ner, liet niets aan duidelijkheid te wensen over: de PvdA vervalt weer in haar oude fout, men re kent zich rijk en geeft op voor hand rijkdommen uit die men eerst moet verwerven. Den Uyl zegt half augustus bij de publikatie van het ontwerp- verkiezingsprogramma een be sluit te zullen nemen over zijn lijsttrekkerschap. In de afgelo pen, voor hem rampzalige, week bevestigde zijn gedoodverfde op volger Wim Kok zijn voornemen in de politiek te gaan. Toeval?

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5