aan.de wandel DC BltaNOeitY fïlai: aison anc \foegoflaat gaan zij een stapje verder. Makkelijk zaagblad verwisselen Spelletjes voor de vakantie Schoonmaakcassettes en opbergdozen voor video in nieuw jasje Meubilair (gJX MASSIEF EIKEN spinnekop tafel, gedisseld 4 stoelen, pr.n.o.t.k. Tel. 01713- 3937. T.k. leren 2-zitsbank (Perida) don ker bruin, met losse kussens (dons vuil.) Pr.n.o.t.k. Tel. 071-175989. t.k. Chesterfield bankstel leder 3-1- 1, pr.n.o.t.k. Afzuigkap 40,-. Tel. 071-210922. Te koop grenen eethoek, salonta fel, schommelstoel, buro en een persoonsbed. Tel. 071-212676. T.k.a. 6 st. zitelementen. stof bekl. salontafel 105 cm. 75 st. berbertegels 50x50 cm wol. T.e.a.b. Tel. 071-310143. SALONTAFEL 'n béétje partij geef je in slcvi'vollc y-'tlen iK-xclnklwar voor K)-HH)|ktv iiukldweg 7 leuk-u0133728 Bloemen en planten 28 AFRIKANEN VOOR 5,- Alicem 0,25 p.st., Petunia's 0,50 p.st., Geraniums 1.95 p.st. Bloe menkiosk Hans Kanbier, Noordeinde 2b Leiden. HANS VERBIEST Tuinaanleg en onderhoud Peter* Hulsbos. Tel. 071-214662 b.g.g. 897160. Sleuteltjes kosten 3.- per regel ind. BTW Telefonisch opgegeven, wórden altijd minimaal 3 regels in rekening gebracht, a contant mini maal 2 regels. U kunt uw Sleuteltje van ma tm vr *an 8.00-19 30 uur opgeven. KINDER r\(7 KLEDING Nieuwe Rijn 36, tel. 126254 JOGGINGPAKKEN tegen vakantieprijzen 30-50% korting Je eerste vriendje... Kalverliefde, verkering en nóg wat later: trouwplannen. Het is dan goed iets te horen over erfelijk heid. De gezondheid van de volgende generatie wordt immers mede door erfelijke factoren bepaald. Het is dan ook goed dat men zich daar over kan laten voorlichten en dat de kosten van erfelijkheidsonderzoek worden betaald door de ziekenfondsen en particuliere verzekeraars. Over erfelijkheidsvoorlichting is een boekje geschreven. Aanstaande ouders doen er goed aan dit boekje van de Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties te lezen. Zij kunnen het gratis aanvragen. Een gefrankeerde brief naar: 1DC, Postbus 70, 3500 AB Utrecht is voldoende. ERFEUJKHEIDSVOORUCHTING ZORG DATÜDEWEG WEET Verwisselen van het zaagblad van een handcirkelzaagmachine is een ingreep waarbij je altijd nèt een hand te kort komt. Dit heeft AEG in de nieuwe cirkel zaag HKS-52 slim opgelost; er zit een blokkeerknop op, die het zaagblad muurvast zet, door as- vergrendeling. Met hand num mer twee draai je dan de moer los. Die nieuwe machine, met zijn hoge snelheid (5800 toeren per minuut) en zijn zware motor van 1010 Watt (opgenomen ver mogen), zaagt ook gaaf met het standaard geleverde snelzaag- blad. Dit heeft een geringer aan tal tanden, zaagt dus sneller maar met een even gave finish als een blad met een fijner 'ge bit', dank zij de hoge omstrek- snelheid. Een machine van pro fessionele allure, maar voor doe- het-zelvers die met de vakman in de pas willen lopen toch ook een knipoogje waard. Op weg naar de vakantiestek sleep je liefst zo weinig mogelijk mee. Voor een paar spelletjes is in de koffer of in de caravan al tijd wel een plekje te vinden, en je kunt er veel plezier van heb ben. Ook onderweg in de auto, om de kinderen op de lange rit bezig te houden. Er zijn weer een paar nieuwe: Kat-en-Muis, bedoeld voor kin deren, maar ook in trek bij vol wassenen. Het is een 'onthoud- spelletje'. Ook voor Struisvogels is een goed gebruik van het ge heugen onontbeerlijk. De bedenker en maker van die spellen (Jumbo) heeft ook de reeks mini-plays uitgebreid, met het Japanse Go-spel en Super tic-tac. Voor weinig geld (per spel variërend van f 5,50 tot f 14,75) kun je daarmee ook de re genachtige uren doorkomen, en later ook thuis nog. waardoor het reinigingsproces niet al te lang duurt. Allsop-cassettes zijn er ook voor de cassetterecorder en zelfs voor de microcassette-recorder. Ze zi,jn uitgerust met enkele ver nuftige inwendige hefboompjes, die door de recorder zelf worden aangedreven. Zowel de capstan, eventueel twee aandrijfassen bij ingewikkelde recorders of auto- reversetypen, als de kop wordt gereinigd. Ook hier lost men weer met behulp van alcohol de achtergebleven bandresten op. Een stuk eenvoudiger is de reini ger van het Deense merk AM. Ook de prijs is ernaar f 15 tegen f 18.-. Voor de meeste Allsop-cas settes zijn echter vullingen te koop, die dan weer goedkoper zijn. Opbergcassettes Wie opbergdoosjes zoekt kon al jaren geleden terecht bij de op- berglaadjes van BASF en ande ren, maar tegenwoordig zijn er nog handiger systemen. Philips heeft een opbergdoos voor com- Het is opmerkelijk te zien hoe de explosieve verkoop van video recorders ook andere fabrikan ten, die niets met de elektronica te maken hebben, aan het den ken heeft gezet. Er zijn nu plotse ling tal van aanvullende produk- ten op de markt. Voor video recorders zijn nu eindelijk reini gers ontwikkeld, die de koppen heel houden en men heeft tal van doosjes ontworpen die eenheid in de boekenkast brengen. Vaak is het middels zulke doosjes ook mogelijk om goed en systema tisch op te bergen, zodat men zijn opnamen kan rubriceren en snel terug vinden. Allsop brengt videoreinigers in de systemen VHS, Betamax, V- 2000 en 3/4 inch U-matic. Het zijn nu reinigingscassettes die geen kwaad stichten. Reinigen van vi deokoppen is heel weinig nodig. Naarmate men slechtere banden gebruikt, zal de behoefte er aan groter zijn. Goede banden heb ben een bepaalde stroefheid, die tijdens het gebruik tegelijk voor het schoonhouden van de kop pen zorgen. Oude, droge reini gingsbandjes hebben daarbij vergeleken de werking van schuurpapier. De nieuwe Allsop-produkten bestaan uit een soort geribbelde tape van 75 mikron dikte, met groeven erin. Bij elke reinigings cassette wordt een flesje met een speciaal schoonmaakmiddel ge leverd op alcohol-basis. De cas sette moet licht bevochtigd wor den op bepaalde plaatsen en tij dens het 'spelen' reinigt de 'band' afwisselend nat en droog de video- en audiokoppen: Spe ciale viltjes zorgen ook voor het reinigen van de capstan, de aan drijfas die de tape transporteert. Een vuile as veroorzaakt onge lijkmatig transporteren en dus 'jengel'. Het afwisselend nat en droog reinigen zorgt ervoor dat het vuil (in feite bandresten) wordt losge weekt en weggepoetst. De cas sette kan meerdere malen wor den gebruikt, maar de band mag niet worden teruggespoeld, om te voorkomen dat de schoon- maakband opnieuw vuil zou kunnen loslaten. Ingebouwd is een soort afslagmechnisme, pact-en computer discjes te combineren pactcassettes geïntroduceerd, die vorm en afmetingen heeft van een flink pocketboek. Deze doos biedt plaats aan vier casset tes in hun oorspronkelijke be huizing, met het doosje dus. Vooralsnog verkoopt Philips de Music Box - zoals men de doos gedoopt heeft - inclusief vier ferro C-60 cassettes. Niet de pret tigste lengte, maar de prijs maakt misschien dat men over zijn be- zwaren heenstapt: gemiddeld dertien gulden voor het geheel. Fraaier zijn de systeemopberg dozen van Posso. Niet voor niets noemt importeur Carl Heyne in Mijdrecht de dozen 'Media Box'. De systeemdozen zijn er in veel verschillende vormen, maar kun nen onderling gecombineerd en verbonden worden. Er zijn dozen voor videocassettes (alle syste men), compact- of muziekcasset- tes, dozen voor het opbergen van mini-VHS videocassettes en do zen voor compact discjes. Er zijn echter ook dozen die computer diskettes (5 1/4 inch) en die klei nere 3,5 tot 3 inch floppies voor de computer kunnen bevatten. Wie geen van deze aan de elek tronica ontleende informatie dragers bezit, kan de media box altijd nog als handwerk- of hob by-doosje mis- of gebruiken. Of er 13 bij 18 foto's in opbergen, 't Is jammer dat Posso niet aan dia's gedacht heeft. Overigens: de dozen voor de floppies zullen pas halverwege dit jaar leverbaar I zijn en met een stalen voorzijde erbij kunnen ze zelfs worden af gesloten. Dit is de eerste van een serie wandelrubrieken die de komende zomermaanden op gezette tijden zullen verschijnen. De wandelingen zijn uitgezet door Leidenaar Herman Amptmeijer en voeren de liefhebbers langs de mooiste plekjes in de Leidse regio. De eerste loopt van het Leidsch Dagblad naar het Centraal Station in Den Haag, vanwaar de terugreis kan worden aanvaard. Ter Wadding, een fraai uit 1770 daterend kasteeltje Deze wandeling, die in totaal 4V2 uur (=15 km.) duurt, gaat door de parken en landgoederen langs de spoorlijn naar Den Haag. Omdat de route langs verschillende stations komt kan de rou te naar believen bekort worden Leiden - Voorschoten 70 minuten; Voorscho ten - Mariahoeve 110 minutenMa- riahoeve Centraal Station 90 mi nuten) door daar te beginnen of te stop pen. Wandelwagentjes zijn mogelijk; honden zijn verboden in de Veenzijdse Polder, Marlot en Reigersbergen. Pas een kwartier na Mariahoeve komt u langs een horecagelegenheid, maar hal verwege kunt u ook met een kleine om weg naar de Gouden Leeuw in Voor schoten. Naar Voorschoten U begint bij het Leidsch Dagblad en loopt de Haagweg af. Vlak achter el kaar passeert u drie bruggen: Witte Singel, Trekvliet en de voormalige Spoorweghaven komen hier in de Rijn uit. De brug over de Trekvliet moet nog voorzien worden van sluisdeuren, zoals bij alle verbindingen tussen Rijn en Vliét: Wilhelminabrug, Waddinger- brug en op de singels bij de Jan van Goyenkade en de Cronesteinkade. Het is verder duidelijk dat de hefbrug over de spoorweghaven hard aan restaura tie toe is; aan de zijkanten zit een merk waardig mengsel van hefbomen, ka trollen, kettingen: zo te zien al lang in onbruik. Dit stuk Haagweg was tot aan de spoorlijn tot 1896 Zoeterwouds grond gebied, het restant was dat tot 1920. Sommige Zoeterwoudenaren met een goed geheugen mopperen nog steeds over deze Leidse landhonger. Een aan tal gebouwen is duidelijk vooruitlo pend op de grenswijziging neergezet: de Technische School in 1892, daar te genover Rijnoever in 1891. De rooilijn van dit stuk Haagweg heeft een raar zigzagverloop, er zijn genoeg aardige huizen, maar ik vind het een onaange naam drukke straat. Het is het beste om aan de Rijnkant te lopen. Vlak voor de molen staat de mooie, in lichte tin ten geschilderde villa Huize Elisabeth (nr. 49), daarna is er een aardige wirwar van zijslootjes (hier was tot voor kort de Boshuizer sluis); vanwege de recon structie van de Haagweg is een deel daarvan gedempt. U komt nu langs De Heesterboom, de molen van Noordman, wijn- en houthandel. Veel gebouwen op het ter rein zijn ouder dan de molen ^ie er nu nog staat (er stonden er vroeger drie); als u tijd hebt moet u er maar eens rondwandelen: de sleephelling om bo mmen uit het water naar de zaag te trek ken is er nog, en op zaterdag wordt er soms zelfs nog gezaagd. Het pad gaat verder onder de nieuwe brug door, langs het water. Met name als de zon een beetje laag staat, of als het heiig is, is het een verrassende ervaring om even op de brug te klimmen en de Rijn af te kijken naar de verte waar het bos van Ter Wadding ligt. Even na het ben zinestation houdt het voetpad plotse ling op: oversteken en aan de overzijde verder gaan. Vlak voor u het Korte Vlietkanaal oversteekt ziet u links nog een restant van de oude Korte Vliet, die in 1970 vergraven werd tot het westelijk omleidingskanaal. Verderop, tegenover de Schubertlaan en bij Alle- mansgeest, liggen nog andere stukken van deze Oude Vliet. Ter Wadding Het hele kruispunt De Vink is duide lijk ontworpen door iemand die niet bekend is met het verschijnsel voet ganger. De uitmonding van de Voor watering, tussen De Vink en de spoor brug, heeft bij de aanleg van dit kruis punt het loodje gelegd. De vijver voor Ter Wadding is nog een overblijfsel. De Voorwatering is een van de ongeveer evenwijdig met de spoorlaan lopende sloten, die het veenweilandgebied tus sen de Veurse Straatweg en de Wasse- naarse Rijksstraatweg op de Rijn afwa teren. U komt nu bij Ter Wadding. Dit fraaie kasteeltje (1770 staat op de gevel) is in gebruik bij Provinciale Water staat. Rond Leiden zijn nog een paar van deze fraaie kasteeltjes en landhui zen bewaard gebleven: Rhijnhof, En degeest, Oud Poelgeest, Huis te War- mont. U moet linksaf de Leidseweg op. Aan de ene kant een boeiend rijtje bur germanswoningen, aan de andere kant tussen de kapitale nieuwbouw al even kapitale oude boerderijen, sommige nog in gebruik. De derde brug (voetpad) naar rechts, na korte tijd bij een parkeerplaats weer naar rechts en u bent in het bos van Ter Wadding. Een beetje rechts aanhou den, daarna naar links en richting spoorbaan lopen. Er komen genoeg treinen langs, zodat verdwalen onmo gelijk is. Het pad langs de spoorbaan (aan uw rechterhand) volgen tot u bij een sloot komt. Aan de andere kant van de sloot ziet u de voortzetting van het pad. Waarom er geen bruggetje ligt is voor mij een raadsel, maar misschien is 't wel door iemand als brandhout ge stolen. Afijn, een stukje langs de sloot tot een dammetje en aan de andere zij de terug. Het pad is nu eenvoudig: doorlopen langs het spóor. U passeert station De Vink. Halverwege het volkstuincom plex gaat het pad naar links. Hoe ver leidelijk de doorgaande grasberm er ook uitziet: niet doen, want aan het eind is er een sloot en een groot hek. Dus: linksaf, en meteen na de brug rechtsaf het voetpad door een lang plantsoen tot u bij het nieuwe fietspad (Oranjewatering) uitkomt. Dit een klein stukje volgen, over de veeroos ters, daarna over een plat boomstam- menbruggetje naar rechts. U komt na enige tijd opnieuw op het fietspad. Na het passeren van een klein herte kampje komt u bij station Voorscho ten, en bent u dan ruim een uur onder weg. Park Rosenburgh Als u hier rechtsaf zou gaan, de Pape laan af, komt u bij de ingang van de Horsten, of nog verder bij de Wasse- naarse landgoederenroute. Die wande lingen worden apart beschreven; u moet rechtdoor, door de tunnel heen, de Rouboslaan in. Enige tijd blijft het mogelijk langs de spoorbaan te lopen, maar dan wordt de weg versperd door weilanden en moet u naar links (hope lijk wordt in de toekomst een voetpad langs de spoorbaan aangelegd). Rechtsaf de Generaal Spoorlaan op en deze volgen. Rechtsaf de Migchel Brinklaan op en aan het eind weer rechtsaf (als u hier linksaf gaat komt u bij café-restaurant De Gouden Leeuw). U passeert de ingang van de begraaf plaats Rosenburgh aan uw linkerhand. Deze nog niet zo oude begraafplaats is fraai aangelegd: weinig bomen, veel struiken en hagen zodat in combinatie met de bomen en het omringende wan delpark een ruimtelijke werking ont staat. Volg het voetpad voorbij de in- gang, links van het fietspad, rechts van het brede water dat als een soort ring- sloot rond het wandelpark ligt. Aan u linkerhand, aan de andere kant van het water, ziet u de duidelijk opgehoogde begraafplaats. Na enige tijd splitst het voetpad zich: de rechtertak steekt het fietspad over en loopt vlak langs de spoorbaan ver der. Na korte tijd komt de Dobbewate- ring onder een spoorbrug door en loopt naast het pad, om daarna een bocht te maken en richting Duivenvoorde te gaan. Naar links is een schitterend uit zicht over de weilanden, totdat dit pad met een tunnel onder de spoorbaan doorgaat. Degenen echter die. niet op zien tegen een omweg moet ik aanra den niet dit pad te nemen, maar op voornoemde splitsing de linkertak te nemen. Dat pad gaat al snel naar links, 1 mee met de brede gracht die hier en daar wel op een vijver lijkt. Rechts is uitzicht op weilariden, links op bos, rietland en kleine weggetjes. Bij een plat boomstammenbruggetje rechtsaf en na een tweede bruggetje linksaf in het laantje van Van Wissen. Rechtsaf, een met rood puin verhard slingerend weggetje in en bij de kassen linksaf, tussen kassen en tuinderijen door tot u bij de manege de Veurse Straatweg bereikt. Hier naar rechts en even verderop de Horstlaan in. Bijna op de hoek staat een hardstenen zuil. Op een zijde staat "Hoek", op een an dere: "Eigenjacht van ZKH Prins Fre- derik". In de vorige eeuw bezat prins Frederik, jongere zoon van Willem I, een groot aantal landgoederen aan weerszijden van de Rijksstraatweg in Wassenaar. De zuilen die de grenzen van het jachtgebied markeerden zijn nog op verschillende plaatsen in Was senaar en Voorschoten te vinden. De Horsten Volg de Horstlaan tot de tunnel on der de spoorlijn. Onderweg ziet u een zij-ingang van het landgoed Duiven voorde, en vlak voor de tunnel gaat u over de brug van de Dobbewatering, die via de Stevenshof in de Rijn stroomt. Het vermoeden bestaat dat kasteel Duivenvoorde is gesticht bij een doorwaadbare plaats in de Dobbe watering, dus die zal vroeger wel wat meer geweest zijn dan een gewone boe rensloot. Na de tunnel meteen linksaf, het pad langs de spoorbaan. Na een tijdje komt u»langs het gemaal "De Vereeniging". Aan de zijde van de spoordijk zit een gedenksteen, waarop staat dat de eer ste steen in 1877 gelegd is door twee jonkvrouwen en een gravin. Volgens de kaart die ik bij me had zou het een stoomgemaal zijn, dus u begrijpt mijn gretigheid omdat ik tot dat moment dacht dat Cruquius, het museum in de Haarlemmermeer, het dichtsbijzijnde stoomgemaal was. Helaas, aan het ge bouw was niets bijzonders te zien en bij navraag op het Hoogheemraad schap werd ik uit de droom geholpen. Vlak na het gemaal passeert u aan uw rechterhand een houten bruggetje dat toegang gééft tot de moerasbossen en weilanden van de Veenzijdse Pol der. Een schitterend groot wandelge bied. Dat pad komt uit bij de Wasse- naarse dierentuin en zou hartelijk aan bevolen moeten worden, ware het niet dat bij twee huizen onduidelijkheid is over het recht van overpad. Staatsbos beheer zoekt nog naar een oplossing; tot dat moment kan u misschien de doorgang worden geweigerd. Ik be grijp wel dat de bewoners van die hui zen privacy willen, maar in echt be schaafde landen zoals Noorwegen, Zweden of Engeland is het ondenk baar dat een weg die gebruikt mag worden door de postbode en de bak ker, agrarisch verkeer en bezoekers van verderop liggende huizen, niet door wandelaars mag worden ge bruikt. Het is hoog tijd dat ook in Ne derland het recht op overpad geregeld wordt. Tot het zover is moet u de Veen zijdse Polder maar voor een andere (rond)wandeling bewaren, én de tun nel onder de spoorlijn doorgaan. Daar na rechts of langs de volkstuinen. Mariahoeve Achter de weilanden links ziet u de bomen van de psychiatrische inrich ting Schakenbosch. De huizen begin nen, door de weilanden vlak langs de spoorlijn lopen. Langzaam slijt hier een pad uit. 's Zomers zijn dit weilan den vol bloemen, zoals elke treinreizi ger kan zien (als u liever niet door het gras loopt kunt u ook de straat nemen, het is *geen grote omweg, maar wel saaie nieuwbouw). U kunt door de wei landen lopen tot een brede zijweg, na dat u een aantal flats bent gepasseerd. Als u over twee hekken wilt klimmen kunt u nog verder door de wei. Iets ver der komt u bij een houten stuw in de sloot: hier komt u van Rijnland in Delf land, of, om het eens plechtig te zeg gen: van het stroomgebied van de Ou de Rijn in dat van de Maas. De open strook aan uw linkerhand is het ge plande tracé van de Verlengde Land- scheidingsweg. zo die er ooit komt. Vlak hierna is station Mariahoeve-Een redelijke doorstapper is nu drie uur on derweg. Via de stationshal onder de spoor baan door, linksaf, rechtsaf de drukke verkeersweg, en weer rechtsaf Hendri- naland in. Aan het eind linksaf het voetpad door het plantsoen. Rechts hebt u uitzicht op de weilanden en wa- terbossen van de Veenzijdse Polder, en vlakbij ligt een lage dijk in het weiland: de landscheiding, een ukkie in vergelij king met de dijk tussen Leidschendam en Zoetermeer. Als het grote voetpad naar links gaat voor een oliewininstal- latie rechts aanhouden en het smalle paadje langs de sloot volgen tot aan de Bezuidenhoutseweg (aan de overzijde café De Landbouw), hier linksaf tot aan de stoplichten. Schuin aan de over kant ligt Marlot. De bossen van Den Haag Het laatste stuk van de wandeling gaat door Marlot, Reigersbergen en het Haagse Bos naar Centraal Station. Het verschil tussen de bossen op deze land goederen en de waterbossen in de Veenzijdse en Duivenvoordse polders is overduidelijk: het verschil tussen zandgrond en veengrond. Een bos zo als Marlot bestaat uit onder andere ou de beuken, eiken, iepen, kastanjes, veel struiken. Als u op een rustige win terochtend loopt hebt u goede kans eekhoorns te zien, en 's zomers is er een groot aantal soorten vogels. Tot de vijftiende eeuw was Marlot onbebost duingebied, stuifzand: als u zich dat nog kan voorstellen heeft u meer in beeldingsvermogen dan ik. Het oor spronkelijk landgoed Marlot was veel groter, maar na de Eerste Wereldoorlog is een flink stuk verkaveld tot een mooi villapark. Mijn grootmoeder zou ge zegd hebben: daar woont de rijkdom. Ik geef om de gedachten te bepalen de kortste weg door de drie landgoederen aan, maar u heeft het grootste gelijk van de wereld als u wat uitgebreider door de bossen zou dwalen, veel kans op verdwalen is er niet. U gaat het voetpad (op een paar me ter van het kruispunt) in en loopt onge veer evenwijdig aan de Bezuidenhout seweg Marlot binnen. Bij een mooi met bomen omzoomd fietspad rechtsaf en bij het derde bruggetje aan u linker hand linksaf. (Als u van de andere kant komt, d.w.z. vanaf het bolle bakstenen bruggetje met hek aan de Leidse Straatweg, is het het eerste bruggetje. Als u het bruggetje overgaat - rechts een particuliere kwekerij, links wei land met jonge boompjes - splitst na enige tijd het pad zich. De rechtertak kiezen (links gaat naar de Bezuiden houtseweg), het hek door. Rechtsaf, en daarna het brede pad volgen. Dit bos staat vol met dikke muren met hier en daar een onderdoorgang. By de Haagse plantsoenendienst konden ze me niet vertellen wat de functie was van die muren op het land goed Reigersbergen - want daar bent u inmiddels aangeland. Reigersbergen is pas heel recent voor het publiek open gesteld en daardoor nog erg rustig. Bij een grote, oude beeldengroep (twee vrouwen die een schild met het Haagse wapen vasthouden) het land goed verlaten. Linksaf de Leidse Straatweg op (dit is de oude, niet meer gebruikte verkeersweg) en voorbij het flatgebouw linksaf het Haagse Bos in. Tot u voorbij Huis ten Bosch bent moet u het fietspad volgen. In de grachten rond Huis ten Bosch staan fantastische stalen eendekooien; dat zal wel bewakingsapparatuur zijn. Na het paleis linksaf, en daarna het rechtse van de twee wandelpaden kie zen. U loopt dan rechts van de Grote Vijver langs (die vijvers zyn in 1820 uit gegraven, en met de grond werd het moerassige gedeelte aan de overzijde opgehoogd). Het bosgedeelte aan uw rechterhand was altijd al heuvelachtig, duingrond dus. In de Tweede Wereld oorlog is bijna het hele Haagse Bos door de Duitsers gekapt, dus van een oerbos kan zeker niet meer gesproken worden, maar het nieuwe bos staat er weer indrukwekkend bij. Aan het eind de Laan van Nieuw Oost-Indië oversteken, in het tweede deel van het bos dezelfde richting aan houden langs het verlengde van de Grote Vijver (hier meer een gracht), de Boskam oversteken, het voetpad naar links door de Koekamp en u bent bij het immens grote Centraal Station in Den Haag voor de terugreis naar Lei den. Ikzelf vind het spannend om van uit de trein te kijken naar waar ik gelo pen heb. HERMAN AMPTMEIJER

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4