'Mijn eerste taak is om de loop er weer in te krijgen' Woningen Munnikenstraat worden geen bestuurshuis Schouwburgdirecteur Frans Boelen: Werkmap voor Leids onderwijs om gezond gedrag te bevorderen THD 10.000 keer gebeld 'Zorgvuldigheid wordt boven snelheid gesteld' Verkeer sstremirringen door werk Hoogstraat ZATERDAG 15 JUNI 1985 LEIDEN LEIDEN - "Ik ben een echte omnivoor. Een van mijn problemen is dat ik nooit kan kiezen. Ik speel piano, volg de muziek op de voet, heb als kunstredacteur toneel en dans nauwlettend gevolgd, deed zelf aan kleinkunst en organiseer de wielerronde voor profs in Hoevelaken. Gevolg: ik kom altijd tijd tekort". Een dynamische persoonlijkheid, dat was één van de eisen die de ge meente Leiden stelde aan een nieu we directeur van de schouwburg. Als er één voorwaarde is waaraan Frans Boelen voldoet, dan is het wel die. Hij is 48 jaar en staat voor de derde rigoureuze verandering van beroep in zijn leven. Na zijn studie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam was hij journalist bij Volkskrant en Noorderpers. Als kunstredacteur bij dagblad De Tijd raakte hij ingevoerd in theater en muziek. In 1966 werd hy televisie regisseur en -producer bij de VA RA. Hy maakte onder meer 'J.J. de Bom', de 'Late, Late Lien show', de 'Stratemaker-op-zee-show' en de serie 'Een man alleen' met Piet Hendriks. Hij heeft zelf ook theater geregisseerd, driejaar geleden nog het succesvolle 'De Jantjes' bij Nooys Volkstheater en onlangs de kindertoneelgroep 'Mevrouw Smit'. In zijn woonplaats Hoevela ken is hij voorzitter van het sociaal- cultureel centrum de Stuw. "Ik wilde al een tijdje de over stap van televisie naar schouwburg maken. Had ook naar de functie van directeur van de schouwburg in Haarlem gesolliciteerd, waar ik tweede kandidaat werd achter drs. Knopper. Dit werk trekt me al ja ren. Organisatorische ervaring heb ik genoeg en door het vrijwilligers werk bij De Stuw heb ik op kleine schaal ervaring met programme ren opgedaan". De situatie van de Leidse schouwburg kent hij vooralsaog alleen van horen zeggen. Hij herin nert zich één bezoek van jaren ge leden aan het theater aan de Oude Vest vanwege een voorstelling van Globe met Joost Prinsen, met wie hij toen samenwerkte bij 'J.J. de Bom'. door Ariejan Korteweg Lunchpauze Van iemand die een kwartier voor het vraaggesprek zijn benoe ming tot schouwburgdirecteur te horen heeft gekregen, mag je geen uitgewerkte beleidsvisie verwach ten. Toch maakt Boelen een aantal opmerkingen, die zyn plannen weergeven: "Het gebouw staat nu overdag mooi en werkeloos te zijn. Dat mag in een stad als Leiden niet gebeu ren. Een schouwburg moet een culturele ontmoetingsplaats zijn. Dan denk ik aan lunchpauze-thea ter, aan koffieconcerten, aan kin dervoorstellingen. Het LAK heeft kinderprodukties op de zondag middag. Prima. Dan staat voor ons de woensdagmiddag nog open. En een theatercafé zou geweldig zijn. Dat de mensen na afloop blijven hangen om na te praten. Ik zal er alles aan doen om elk weekeinde voorstellingen te hebben. Het is verkeerd als er op vrijdag- en zater dagavond niets te doen is. Meer parkeerplaatsen in de directe om geving, dat is ook van groot belang. De drempel moet koste wat het kost worden verlaagd". "Mijn eerste taak is de loop er weer in te krijgen. Al staat de goe de smaak voorop, dat spreekt van zelf. Daartoe moeten twee zaken al lereerst worden aangepakt: de pu bliciteit en de prijzen. Trek bij sommige voorstellingen maar met een geluidswagen de stad in, waar om niet. Ik wil overal in de stad af fiches zien en een maandelijkse brochure laten verschijnen". "Het is ook merkwaardig dat er voor het hele seizoen geen premiè res zijn geprogrammeerd. De Fhnt in Amersfoort heeft premières, Haarlem heeft premières, waarom dan Leiden niet. Het is toch niet het einde van de wereld. Premières zijn leuk voor het publiek en goed voor de publiciteit". De prijzen van de toegangskaar ten zitten Boelen merkbaar hoog. Hij komt er in de loop van het ge sprek telkens op terug. "Het spreekt toch vanzelf dat als een zelfde voorstelling in de schouw burg tweemaal zo duur is als in het LAK, dat de mensen dan niet naar de schouwburg komen. Dat prijs verschil is hoogst vervelend. Juist bij de 'moeilijke' voorstellingen moeten de prijzen omlaag". Vrije produkties Over de samenwerking met het LAK: "Het is mijn taak zo snel mo gelijk een goed overleg tot stand te brengen. De schouwburg moet in principe nummer één zijn en de grote voorstellingen in huis halen. Je moet rekenen: er zijn 1.600 pre mières per jaar. Dat is zoveel, datje als schouwburg heel wat met bloe dend hart moet afstoten. Ik denk niet dat er een echte concurrentie met het LAK zal ontstaan. We zul len eerder elkaar stimuleren om at tent te blyven". Gevraagd naar specifieke produkties die nu nog in het LAK staan en volgens hem in de schouwburg thuishoren, blijft Boelen wijselijk het antwoord schuldig: "Ik wil onbesmet begin- De programmering van de schouwburg voor het seizoen 85/86 is onlangs bekend geworden. Een grove inventarisatie wijst uit. dat ongeveer de helft van de 86 voor- stellingen bestaat uit vrije produk ties en kleinkunst. Daarnaast is er gesubsidieerd toneel en dans, maar ook kindertoneel en muziek. Boelen over die programmering: "Er spreekt meer begrip uit voor wat in Leiden leeft dan in het verle den het geval is geweest. Het zou niet helemaal mijn keus zijn, maar dat is ook onmogelijk. Het is een redelijk aanbod, waar ik mee uit de •voeten kan, al zou ik meer kinder toneel en meer muziek willen". Over het aantal vrije produkties wil hij niet meer kwijt dan:"Je moet trachten een groot publiek te bereiken, zonder aan kwaliteit in te leveren. Ook kluchten en blijspe len moeten van goed gehalte zijn". Vrije hand directeur van de schouwburg komt in een construc tie te werken, waarbij zijn beleid door het hoofd van de zojuist ge vormde afdeling Culturele Zaken, A. van der Loo, wordt getoetst. Aan hem zal Boelen verantwoor ding verschuldigd zijn. Boelen: "Er is mij zowel door wethouder Kuijers als door Van der Loo toegezegd dat ik voor 95 Vi procent de vrije hand krijg. Was dat nu 80 procent geweest, dan zou ik aarzelen, maar hier neem ik ge noegen mee. Ik ben wel iemand die z'n gang moet kunnen gaan, maar ben altijd bereid tot overleg. Een voordeel is dat het hoofd Culturele Zaken het gemeentelijke klappen van de zweep kent". "Het is voor mij ook heel prettig op een schoon schip te kunnen be ginnen. Een nieuwe toneelmeester, belichter en publiciteitsmedewer ker, dat is een vrijwel ideale situa tie". Ten slotte, over zijn vertrek bij de VARA: "Ik zal bij gelegenheid nog wel eens een programma wil len maken, maar de vijandige sfeer die daar heerst en het beleid dat wordt gevoerd, zinnen me al lang niet meer. Mensen durven er niet meer voor hun mening uit te ko- Frans Boelen is voornemens zich met vrouw en vier kinderen zo spoedig mogelijk in Leiden te ves tigen. Hij treedt per 1 augustus in dienst bij de Schouwburg. LEIDEN - Wanneer op 1 augustus van dit jaar de wet op het basison derwijs in werking treedt, zal het bevorderen van gezond gedrag tot de nieuwe verplichtingen behoren. Om het onderwijzend personeel in Leiden daarbij behulpzaam te zyn is een lijvige werkmap samenge steld: "Gezond, maar hoe? Een aanzet tot een deelschoolwerkplan bevordering van gezond gedrag". Aan de map hebben leerkrach ten uit het openbaar, het rooms-ka- tholiek en protestants-christelijk onderwijs gewerkt, evenals consu lenten van gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding en vertegen woordigers van de afdeling jeugd gezondheidszorg van de GG en GD. Zij werd gistermiddag aange boden aan de wethouders Van Dongen (onderwijs) en Kuijers (volksgezondheid). De map snijdt thema's aan als voeding, tandzorg, gezondheid, ziek zijn, milieu, gewenning en ver slaving. Na elk hoofdstuk en elk thema is een wegwijzer opgeno men, een lijst van te gebruiken boeken, methoden en materialen. Bovendien zit bij elk onderwerp een lijst met adressen van organi saties die informatie of materiaal te bieden hebben. De samenstellers hebben geen kant-en-klaar deelschoolwerkplan willen maken, maar een aanzet en ondersteuning bij de ontwikkeling daarvan. Vandaar ook dat de map is gevat in een losbladig systeem, dat gemakkelijk is aan te vullen. De makers hebben eveneens re kening gehouden met de gemeng de 'schoolbevolking'. Bij de doel stellingen voor het basisonderwijs gaat men er vanuit dat kinderen opgroeien in een multiculturele sa menleving. Gewezen wordt op het belang om ouders van kinderen uit andere culturen vooraf in te lich ten. "Goede kennis van en infor matie over de gewoonten, tradities en leefomstandigheden in het land van herkomst kan vervelende si tuaties voor zowel de leerling als de leerkracht voorkomen.(-) Res pecteer in elk geval de situatie zo als die thuis is. Probeer de kinde ren natuurlijk wel duidelijk te ma ken hoe wy het gewend zijn". De map zal worden gezonden aan alle Leidse basisscholen. Ook scholen in de randgemeenten kun nen de map - tegen betaling van de kostprijs - bestellen bij de Leidse GG en GD. COLLECTE. De Bevrijdingscol lecte van het Chili Front Leiden heeft ruim 8500 gulden opge bracht. De opbrengst wordt ge bruikt voor het verzet tegen de mi litaire dictatuur in Chili en gaat dit keer met name naar projecten van en door jongeren in krottenwijken in de stad Concepción en omge ving, op het gebied van onderwijs, vorming en gezondheidszorg. LEIDEN - Bij de Telefonische Hulp Dienst Leiden zijn vorig jaar ruim 10.000 gesprekken binnengekomen. Het jaarverslag geeft aan dat er een lichte verschuiving in leeftijdscategorie heeft plaats gehad: in de leef tijdsgroepen '35 tot en met 49 jaar' en '65 jaar en ouder' nam het aantal gesprekken af, terwijl de categorie '0 tot en met 19 jaar' een lichte toena me vertoonde.'Vorig jaar belden bijna 700 kinderen en jongeren naar de Kinder en Jongeren Telefoon, die sinds 1981 een onderdeel van de THD De post 'maatschappelijke problemen' was vorig jaar belangrijk kleiner dan in 1983 (2,9 7c tegen 5,6 De THD is 24 uur per dag bereikbaar; de meeste gesprekken komen 's nachts tussen twaalf en drie uur binnen. De stichting THD heeft het afgelopen jaar met een batig saldo kunnen afsluiten. Dat komt voornamelijk, doordat rekening was gehouden met een verhuizing naar een beter pand. Omdat die verhuizing nog niet door ging, hoefden daarvoor ook geen kosten te worden gemaakt. Ook de subsidie van de gemeente Leiden en alle 24 regiogemeenten zorgde voor een positieve financiële situatie. De THD werkt met een team van zeventig vrijwilligers van verschillen de leeftijd en vanuit verschillende maatschappelijke geledingen. De vrij willigers vragen niet naar naam en achtergrond van de bellers, maar pra ten vertrouwelijk met hen over hun problemen. De meeste gesprekken aan de telefoon hebben betrekking op eenzaamheid en onderlinge rela ties. Het telefoonnummer van de hulpdienst is 071-125202. De Lakenhal leent collectie kostuums uit LEIDEN - Het stedelijk De Lakenhal gaat zijn kostuumcol lectie waarschijnlijk uitlenen aan het gemeentemuseum in Den Haag. Het Leidse museum heeft zelf geen goede opslag voor de kos tuums en is niet ingericht op het bewaren van oude kostuums. Di recteur M.L. Wurfbain is momen teel in onderhandeling met het Haags gemeentemuseum dat een aparte kostuumafdeling heeft en de Leidse collectie graag in bruikleen zou Willen hebben. De collectie van De Lakenhal be staat uit veertig kostuums en 350 attributen waaronder schoenen, slaapmutsen en een parasol. Het museum heeft een klein aantal stukken uit de collectie tentoonge steld, waaronder een baljapon uit 1830 en een doopjurk. Maar het grootste gedeelte van de collectie is opgeslagen in de kelder en bijna nooit tentoongesteld. In de kelder zijn overigens wel voorzieningen om de collectie zoveel mogelijk te beschermen tegen vocht. Bijna alle kostuums zijn schenkingen van particulieren. Niet alle kostuums worden in bruikleen gesteld. Een aantal 'typi sche Leidse kostuums', zoals uni formen van schutters, blijven in De Lakenhal. Het Leidse museum blijft bovendien eigenaar van de overige kostuums en kan de collec tie altijd voor tentoonstellingen te rugvragen. Eensgezindheid ziet van voornemen af LEIDEN - De Kardinaal Alfrink- school in de Merenwijk heeft giste ren het tienjarig bestaan gevierd. De hele dag waren er voor de kin deren de school telt 211 leerlingen allerlei spelletjes, als midgetgolf, darts, een rad van avontuur enz., die in de schoollokalen werden ge houden, terwijl buiten, op het schoolplein, een luchtkussen stond Na een gezamenlijke lunch en de spelletjes werd het feest voortgezet Alfritikschool viert jubileum met een voorstelling met o.a. clowns (zie foto). Met het oplaten van bal lonnen, waaraan de wedstrijd was gekoppeld welke het verst komt, werd het feest voor de leerlingen be sloten. De lustrumcommissie, be- staande uit ouders en leerkrachten, kon daarna nog aan schoolhoofd Klein de eerste computer voor de Kardinaal Alfrinkschool aanbie den. Het geld hiervoor is bijeenge bracht door middel van een fancy fair en andere activiteiten. Gisteravond was er nog een feest voor de ouders in de school aan het Broekplein. In september wordt het tweede lustrum officieel gevierd, met o.m. een reünie voor oud-leer lingen. (foto Holvast). Reorganisatie bouw- en woningtoezicht: LEIDEN - De reorganisatie van de gemeentelijke afdeling bouw en woningtoezicht heeft vertraging opgelopen als gevolg van het inlas sen van extra gespreksrondes met het personeel. "Vanwege de perso nele belangen wordt nadrukkelijk zorgvuldigheid boven snelheid ge steld", schrijven burgemeester en wethouders aan PSP-raadslid Hans de la Mar, die vragen over de reorganisatie heeft gesteld. B en W verwachten dat in de tweede helft van juli de raadscom missie voor personeelszaken (deels) in het openbaar over de reorganisatie kan praten. De la Mar had aangedrongen op openbaar heid, omdat volgens hem de sfeer op bouw- en woningtoezicht danig lijdt onder het gebrek aan open heid. Hij gebruikte zelfs het woord 'explosief. De reorganisatie van bouw- en woningtoezicht behelst een afsplit sing van het bureau juridische en administratieve zaken. Het bouw toezicht, was althans de bedoeling, moet bij de afdeling ruimtelijke or dening worden ondergebracht en de woninginspectie bij volkshuis vesting. Bouw- en woningtoezicht heeft zelf nooit aan een reorganisa tie gewild. Overigens krijgt De la Mar van B en W geen antwoord op zijn vraag waarom instanties, die met de reor ganisatie zullen worden geconfron teerd, niet naar hun mening wordt gevraagd. De PSP-er doelt vooral op de commissie beroep- en be zwaarschriften en de hoofdinge nieur-directeur van de volkshuis vesting in Zuid-Holland. Hooikamp Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie (IVN) heeft nog een paar plaatsen vrij op een hooikamp dat van 24 tot en met 29 juni plaats heeft aan de Ka perpiassen en bij de Braassemer- meer. Voor informatie: tel. 765762, 132601 of 070-687697. Volksdansen Het LVC, Breestraat 66, houdt zondagavond een volksdansin- stuif met muziek van het orkest Pravo, acrobatiek en een optre- Creatief Tijdens de Leidse Lakenfeesten deze zomer wordt in de Hoog landse kerk de tentoonstelling 'Handig bekeken' gehouden. Voor deze tentoonstelling, die in het teken van de handvaardig heid staat vragen de organisato ren de medewerking van creatie ve Leidenaars die hun werk wil len tonen. De werkstukken kun nen van 1 tot en met 6 juli in de Hooglandse kerk worden ingele verd. Voor de drie beste inzen ders zal de jury prijzen beschik baar stellen. De tentoonstelling wordt van 15 tot en met 27 juli gehouden. Hengelsport Visuitslag DVV, gevist in de ringvaart op 8 juni: 1. W. Smit, 27-92502. P. Moonen, 22-80003. A. Laterveer, 7-5050; 4. K. Later- veer, 8-3400; 5. C. Voorst, 7-2250; 6. A. Rijgersberg, 6-2225; 7. H. Laterveer, 6-1600; 8. A. Roest, 5- 400; 9. W. Teske, 2-1000; 10. J Hakker. 2-300. LEIDEN - De verbouwing van de twee woningen aan de Munniken straat la en lb tot bestuurshuis/ kantoor van de woningbouwver eniging De Eensgezindheid gaat niet door. Op korte termijn worden beide huizen gerenoveerd en ge schikt gemaakt voor bewoning. Voorzitter W.C. Nagtegaal heeft la- Vuilverbranding voor gemeenten iets goedkoper LEIDEN Gemeenten in de Leid se regio die gebruik maken van de regionale vuilverbranding hoeven daar volgend jaar minder voor te betalen. Het tarief gaat van 108 naar 102 gulden voor het verwer ken van een ton afval. De gemeenschappelijke regeling vuilverwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) heeft vorig jaar een winst gemaakt van bijna 700.000 gulden. Een deel van deze winst wordt gebruikt om de kosten voor de gemeenten te drukken. Het be stuur van Gevulei streeft er naar de verwerkingsprijs per ton afval te laten dalen tot beneden de 100 gul den. Of dat op korte termijn lukt, is zeer de vraag. Gedurende de eerste helft van dit jaar heeft de vuilver branding al 2500 ton minder afval binnengekregen dan verwacht. Als in de tweede helft van het jaar deze terugval niet wordt ingehaald, zal de verwerkingsprijs per ton sty- gen. Verwacht wordt dat het aanbod van afval in de toekomst verder zal verminderen, doordat steeds meer mensen ertoe overgaan hun afval te scheiden en opnieuw bruikbaar materiaal niet wordt verbrand. Bouw Centocor LEIDEN - Minister Van Aardenne (economische zaken) geeft dinsdag 25 juni het officiële startsein voor de bouw van het bedrijf Centocor Europe bv. Dit is een van de Ame rikaanse bedrijven die zich zal ves tigen in het gebied de Leeuwen hoek (tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan). Het is de bedoeling van dit deel van Leiden een cen trum van biotechnologische be- dryven te maken. ten weten dat het bestuur van De Eensgezindheid het niet meer nut tig vindt de woningen de metamor fose tot bestuurshuis annex kan toor te laten ondergaan. Tegen de verbouwing rees eind 1983 verzet bij PSP-raadslid De la Mar en een aantal Eensgezindheid leden onder aanvoering van H. Zandvliet. Deze mensen keerden zich tegen onttrekking van woon ruimte aan een woongebied. Bo vendien waren zij de mening toe gedaan dat het bestuur van de ver eniging pas bevoegd is tot het ne men van deze stappen als de leden vergadering die heeft goedge keurd. Een derde bezwaar richtte zich op de financiële situatie van de ver eniging. De bezwaarmakers von den de verbouwing voor de des tijds behoorlijk armlastige vereni ging te duur. Bovendien had de vereniging met het oog op de nade rende woningbouwfusie geen be hoefte aan een nieuw bestuurs huis, meenden zij en beschikte Eensgezindheid al over twee ver gaderlokalen en een bestuurshuis aan de Titus Brandsmalaan. De be zwaren werden indertijd van de hand gewezen door de gemeente lijke commissie voor beroep- en bezwaarschriften en B en W. Voorzitter Nagtegaal verklaart dat het bestuur nu van de verbou wing afziet omdat "het niet meer nodig is". Het verband met de fusie bestempelt hij als zijdelings. "We zijn gewoon van standpunt veran derd en blijven in ons stulpje zit ten". Op de vraag waarom dat is ge beurd, gaat Nagtegaal niet in. De woningen zijn nu opgenomen in een renovatieplan van 117 wonin gen in de Zeeheldenbuurt, tot ge noegen van de bezwaarmakers. De aanvraag voor onttrekking aan de woonruimte, die de ge meente in dergelijke verbouwings kwesties moet beoordelen, is vol gens de gemeente nog niet gehono reerd in verband met de fusiebe sprekingen tussen De Eensgezind heid en de Leidse Woningstichting (LWS), Werkmanswoningen en de Eendracht. Deze vier clubs zijn im mers van plan na de fusie het hui dige kantoor van de LWS aan de Turkooislaan tot hun onderkomen te promoveren. BLEIDEN - De restauratie van de kelders aan de Hoogstraat zal aan staande maandag en twee volgen de maandagen zoveel manoeu vreerruimte opeisen dat de Hoog straat geheel, dus ook voor voet gangers, moet worden afgesloten. De St. Jansbrug en de route Vis markt/Aalmarkt zullen tijdelijk voor autoverkeer worden afgeslo ten. De verkeersstremmingen hou den verband met de plaatsing van liggers (steunbalken) voor het nieuwe betonnen wegdek. De pa len voor één helft van het toekom stige wegdek van de Hoogstraat zijn inmiddels aangebracht. Aan staande maandag moeten de lig gers worden geplaatst waarop de betonnen vloer komt te rusten. Vanwege de nodige manoeuvreer ruimte voor deze liggers moet de Hoogstraat tijdelijk voor voetgan gers worden afgesloten. De Waag- brug of de route langs de Burcht kunnen als omleiding dienen. Op de St. Jansbrug. de verbin ding tussen Hoogstraat en Donker- steeg, komt tijdens de uitvoering van genoemde klus een hijskraan te staan. Daarom zal de brug zo lang zijn afgesloten voor autover keer. Deze operatie wordt drie weken later, op maandag 8 juli, herhaald. Het plaatsen van liggers op één helft van de Hoogstraat zal dan worden afgemaakt. Op maandag 8 juli zullen dezelfde maatregelen gelden als op 17 juni. Door 's mor gens vroeg te beginnen hoopt men het werk en de verkeersstremmin gen zo snel mogelijk achter de rug te hebben. Op maandag 1 juli zal het Ener giebedrijf Rijnland (EBR) voorbe reidingen treffen voor de toekom stige ligging en aansluiting van be langrijke kabels en leidingen die over het werkterrein lopen. Dit heeft ook de afsluiting van de Hoogstraat voor voetgangers tot gevolg. Bovendien zal dan de route Vismarkt-Aalmarkt voor autover keer moeten worden afgesloten in verband met het opbreken van de straat ter hoogte van de Visbrug.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3