Ik móet gewoon uitdrukking geven aan mijn gevoelens' Noord-Hofland: een nieuw begin Schoolstrijd uitgevochten PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 15 JUNI 1985 De vredelievende earillonkl anken van Addie de Jong VOORSCHOTEN - Zijn beloofde steun aan de vredesbe weging bracht hem in aanvaring met zijn broodheer, het Voorschotense gemeentebestuur. Toch ziet Addie de Jong, bespeler van het dorpskerk-carillon, zich niet als re bellerend beiaardier. "Ik kan, nee móet gewoon uitdruk king geven aan mijn gevoelens, net als ik ook iedere dag zeg dat ik van mijn vrouw houd. Maar ik wil niet provoce ren", aldus de man die iedere vrijdagmiddag van half een tot half twee achter het carillon in de Hervormde Dorps kerk kruipt en van daaruit probeert met zijn spel "een soort entourage te scheppen". wil "afstand nemen van de lands- politiek", begreep de Jong. De beiaardier liet zijn klokken dus niet beieren, maar in zijn we kelijkse bespeling schrapt hij geen noot. Dat hoeft ook niet: de ge meente laat hem vrij. Én: "ze kan vaak weinig ondernemen". Addie: "Die liederen die ik bijvoorbeeld de dag voor de demonstratie speel de, behoren tot het algemeen erf goed. Sommigen worden ook re gelmatig in de kerken gezongen". "Het is als bloemetjes in een plant soen. Klanken om het dorp fleuri ger te maken". Zijn indruk: "In de lage landen hoort een carillon er gewoon bij". door Paul van der Kooij Ademloos en ootmoedig luiste ren hoeft echter niet. Addie, 43 jaar jong: "Ik denk heus niet dat ik een concert geef. Daar zou ik alleen maar gefrustreerd door raken". Toch weet hij dat regelmatig men sen stilstaan of gaan zitten voor zyn spel. Ook meefluiten en mee- neuriën is niet van de lucht. Vrouw en kinderen hebben dat ontdekt in Rotterdam, tijdens De Jongs caril lonconcerten op zaterdagmorgen. Ook de klokkenist zelf vangt het een en ander op. Soms hoort hij dingen als "Addie als het regent en jij speelt, schijnt voor mij toch de zon". Vaker is het in de trant van: het is mooi geweest. Zeker in Voor schoten, waar de mensen "vluchti ger zijn" dan in de andere plaatsen waar Addie speelt: Schiedam. Rot terdam en Vlaardingen, De Jongs woonplaats. De beiaardier: "Mis schien zijn de mensen hier wat ge- settelder. Ik hoor ook regelmatig Engels spreken. Veel Shell-men- sen, denk ik zo". Harnas Toch zijn de reacties soms raak. Toen de Vlaardinger de dag voor een grote vredesdemonstratie vre desliederen speelde als 'We Shall Overcome', en 'Gelukkig is het land dat God de Heer beschermt' - riep een vrouw vanaf een balkon: "fijn dat je dit gedaan hebt". En na een pauze: "Bij zoiets der gelijks weet je wel dat niet ieder een zo denkt. Het kan iemand te gen je in het harnas jagen, ver deeldheid zaaien. Maar ik vind dat je zoiets moet doen, vanuit mijn vi sie dat christenen zich niet moeten verlaten op wapens, maar bescher ming dienen te zoeken bij God". Diezelfde visie deed hem 'ja' zeg gen toen een plaatselijke vredes groep hem vroeg op het carillon te spelen bij een actie tegen kernwa pens. De gemeente heeft haar amb tenaar echter tegengehouden. Zij Bergbeklimmen Bij het uitspreken van het woord kerk verstrakt het gelaat van De Jong, die regelmatig christelijke koren (bege)leidt. waaronder het Voorschotense Exultate Deo. Pein zend stipt hij aan dat in de kerken verschillend wordt gedacht over bewapening. "Sommige gelovigen zweren bij tweezijdige ontwape ning; evenwicht. Wat is dat: even wicht?", verzucht hij. "Als mijn buurman een mooie auto heeft en ik me pas beter voel als ik er ook zo een heb?" "Hetzelfde geldt voor de muziek. Dat elkaar overtroeven. Daar ben ik goed van genezen. Ik geloof niet in het beklimmen van hoge ber gen. Je moet gewoon tevreden zijn met wat je in huis hebt aan moge lijkheden. Daar moet je je op con centreren. En niet teveel denken aan anderen. Dan heb je geen le- Waarmee hij niet wil zeggen dat hy constant gelukkig is. "Ik heb ook wel eens van die dagen dat ik geen zin heb om te spelen. Maar ik denk dat ikzelf daar meer van merk dan een ander. Constant mis slaan is er heus niet bij. Ik neem wat makkelijkere stukken en ach, iedere muzikant heeft wel zoveel reserve dat hij ook dan leuk speelt. Routine hè". "Meestal heb ik echter veel ple zier", vervolgt hij. "Ook vandaag, al regent het pijpestelen". Bete kent een vrolijke stemming, vrolij ke liedjes? Addie aarzelt. De repor- toirpkeus hangt ook voor een be langrijk deel af van het jaargetijde, meldt hij. Met kerst kerstliederen en volksmuziek, uit binnen- en buitenland, heden en verleden. Voorbeelden: 'In Holland staat een huis' en 'Boer uit Zwitserland'. Met sinterklaas weerklinken Addie de Jongbeiaardier in de Voorschotense dorpskerk, aan het werk in zijn carillonhokje, hoog boven het dorp. "Ik denk heus niet dat ik een concert geef, daar zou ik alleen gefrustreerd door raken". Tussen de galmgaten van de Voorschotense dorpskerk heeft het caril lon een plaatsje gevonden. Mooi van klank maar behept met een tekort van 12 klokken en daardoor: één octaaf. Onder de balk is nog net een stukje te zien van het De Jongs carillonhokje. (foto's Holvast) weer andere nummers: sin terklaas- en andere volkssongs. Weinig ruimte is er in die dagen voor bewerkingen: composities, bedoeld voor andere instrumen ten, solisten of koor. De klokkenist speelt bewerkingen van opera, operette en musical (West side sto ry, My fair lady). Maar ook 'doet' hij evergreens als 'Tulpen uit Am sterdam' en 'I love Paris in the springtime'. Beatles Popmuziek gebruikt hij weinig: "het draait daar vooral om ritme en akkoorden. De melodie stelt vaak weinig voor", is zijn ervaring. Ter wijl de beiaardier het daarjuist van moet hebben. Wel heeft hij een 'Beatle-programma' voor feestloze dagen, dagen waarin ook de origi nele beiaardmuziek aan bod komt. Dit is meestal moderne, serieuze muziek. Donker zijn de dagen voor de vierde mei. Addie: "De melodie wordt wat somberder, meer gedra gen. Ook je improvisatie pas je er op aan, je gaat niet op de feestelijke toer". Oftewel: langere noten, tot pianissimo gespeeld. Dit kan door dat het mechanische carillon ruw weg hetzelfde werkt als een piano. In plaats van hamertjes heeft het carillon mechanisch bestuurde klepels. En toetsen zijn vervangen door stokken. Met de zijkant van de pinken slaat Addie ze in. Een stevig karwei. De Jong: "In het be gin gingen mijn vingers steeds open. Vooral rechts, want rechts krijgt de melodie, die moetje goed uittikken.". Nu is alles beter. De carillon-be speler heeft eelt op zijn pinken en tijdens zijn goede dagen kan hij tot ongekende hoogten stijgen. Ner gens trilletjes in de loopjes, precies zoals de componist het heeft be doeld. Vaak voelt hij zijn "gedispo neerdheid" al aankomen, als hij zijn muziektas uitpakt in zijn klei ne houten hokje, hoog boven het dorp. midden tussen de galmgaten. "Je voelt: ik ga het maken, er is een behaaglijk gevoel van rust over je". Stadsmuzikant De klokkenist schrikt van zijn ei gen woorden: "Oh. dat klinkt veel te verheven, terwijl ik daar juist zo'n tegenstander van ben. Ik voel me niet zo'n kunstenaar. De man die zich eenzaam terugtrekt. Ik zie het als ieder ander ambacht. Ik ben een stadsmuzikant en maak mu ziek voor jan en alleman, acht uur per week. De hele bevolking moet het mooi vinden en ook steeds wat van haar gading vinden. Niet voor niets is altijd de helft van mijn mu ziek bij de mensen bekend". De term stadsmuzikant heeft hem al 25 jaar in de greep. Het be gon toen hij op zijn achttiende or gel en pianoles kreeg van de Delf- ter stadsbeiaardier Leen 't Hart. De Jong, die vijf jaar tevoren als orga nist had gedebuteerd in de Leider- dorpse Hervormde dorpskerk, werd door het bijzondere vak ge grepen en was steeds vaker in een toren te vinden. In 1966 studeerde hij af aan de Nederlandse beiaard school. Een school die over belangstel ling niet te klagen heeft, maar de afgestudeerden geen baan kan ga randeren. Er is nu eenmaal een be perkt aantal carillons te verdelen onder de ruim 200 Nederlandse beiaardiers. "En in deze tijd van re cessie worden nauwelijks carillons gemaakt", aldus Addie. Volgens hem kost een carrillon zo'n 250.000 gulden. Drie octaven Deze hoge kosten maken het vol gens hem steeds onwaarschijnlij ker dat de gemeente Voorschoten ooit nog ingrijpend zal gaan sleute len aan het carillon. Terwijl daar wel redenen toe zijn. aldus Addie. Heeft een normaal carillon 48 klok ken, in Voorschoten hangen er slechts 36 (boven en naast het hok je van Addie). Zowel in de hoogte als in de laagte ontbreken klokken, het vierde octaaf is gewoonweg weg. Het gevolg: de beiaardier moet constant arrangeren. Hij is hier al aan gewend. Maar zal bij de be stuurders wel blijven aandringen op uitbreiding. Al jaren voert hij pressie uit. En in 1978, toen hij al tien jaar het Voorschotense caril lon bespeelde, steeg de hoop. De Nederlandse klokkenspelvereni ging had een rapport uitgebracht over het dorpscarillon. Belangrijke conclusie: er moeten 12 klokken bij. Het rapport ging richting ge meente. Maar De Jong heeft er nooit meer iets over gehoord. Daarom rijpte in zijn hoofd het idee naar het bedrijfsleven te stap pen. Sponsoring. Haalbaarheid en opzet zijn nog met vraagtekens omgeven.' Duidelijk is wel dat de zonnige zijden van het carillon goed naar voren moeten komen. En gelukkig zijn die er. Addie: "Ik zou niet willen zeggen dat dit het mooiste carillon is. Maar het is wel zeer geslaagd. De verhoudingen qua klank zijn goed, het is goed ge stemd en heeft een goede zuiver heid. Het enige nadeel is dus dat het wat klein is". ZATERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Via degü Specchi' van Giovanna Gagliardo, 21 i De Zaailing - Hooigracht, Schotse en Ierse volksmuziek, 18.30 uur. Koffiebar - Irenestraat. film 'Het kruis in de asfaltjungle', 20 uur. Breehuys - Breestraat. bonte-avond, 21 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kindermusi cal De Rijnzangertjes, 19.30 t Zoeterwoude Klaverhal - optreden Golden Earring, plm. 21 uur. Wassenaar Jongerensocieteit Tent - v. Z. v. Nije- veltstraat, disco, 21.30-1.30 i ZONDAG Leiden LVC - Breestraat, volksdansinstuif met muziek van het orkest Pravo, acroba tiek en optreden dansgroep Achalay, 19 21.15 t Warmond Koffiekamer Mariëngaarde - koffiecon cert klarinetgroep St. Matthias, 11 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 14 tot vr 21 juni door: Apotheek Aloë, Levendaal 161, Lei den. tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegst- geest, tel. 155482. Ronde van Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Als het weer een beetje meezit, zal het morgen middag in de kern van Zoeterwou de weer ouderwets gezellig zijn. Vanaf kwart voor twaalf wordt na melijk voor de vierde keer in suc cessie de Ronde van Zoeterwoude gereden. Het traject is het na de openstelling van de Burgemeester Detmersweg in ere herstelde rond je rond de dorpskerk. Om kwart voor twaalf beginnen de inwoners van Zoeterwoude aan de Burgerronde. Deze wedstrijd gaat over veertig kilometer en staat slechts open voor Zoeterwoudena- ren die geen licentie hebben. Om kwart over een begint de Promi- nentenrace, waaraan zogeheten 'bekende Zoeterwoudenaren' mee doen. De 'proms' rijden vier rond jes. Om vijf over twee komt de Wa terschapsronde voor amateurs over de Noordbuurtseweg het dorp in. Via de Dorpsstraat en Schen- kelweg verlaten zij het dorp weer over de Zuuidbuurtseweg. Bij het finishdoek op de Schenkelweg sprinten de amateurs voor een pre mie van het wielercomité. Om vijf voor tien 's ochtends rijden de ju nioren van deze ronde over hetzelf de traject door Zoeterwoude. Om kwart over twee rijden lief hebbers en veteranen het Zoeter- woudse rondje. Anderhalf uur later begint de 'echte' Ronde van Zoe terwoude, een wedstrijd voor ama teurs over tachtig kilometer. ZOETERWOUDE/OEGSTGEEST - De geschillencommissie voor het onderwijs heeft zich gistermid dag in Oegstgeest aangesloten bij het besluit van de staatssecretaris van onderwijs om de huisvesting van de Zoeterwoudse fusieschool in de Sjaloomschool te laten plaatshebben. Deze uitspraak kwam mede tot stand gezien de gevolgen die verzet tegen het besluit van de staatsecre taris voor het onderwijs zou heb ben. Het bestuur van de stichting katholiek onderwijs Zoeterwoude heeft volgens de commissie in re delijkheid gehandeld. "Bij een an dere procedure zou de uitkomst, vestiging in de Sjaloomschool, de zelfde zijn geweest", aldus A. Kohl- beck, voorzitter van de geschillen commissie. In de twee uur durende behande ling van het geschil over de huis vesting van de fusieschool per 1 augustus in de Sjaloomschool kre gen de medezeggenschapsraad van de Aloysiusschool en de SKOZ alle kans hun standpunten te verdedi gen. Met het onwrikbare besluit van de staatssecretaris in het ach terhoofd, draaide dit vooral uit op een terugblik naar de gevolgde procedure. De geschillencommis sie is echter niet bevoegd hierom trent een uitspraak te doen. By de medezeggenschapsraad was er vooral teleurstelling over de verstrekking van informatie door het SKOZ-bestuur. Het bestuur op zijn beurt had hiervoor begrip, maar meende dat ze zeker in de be ginfase van de Zoeterwoudse 'schoolstrijd' ook niet zyn bena derd voor een opbouwende uitwis seling van gegevens en bevindin gen. De heer Roebroek van de ge schillencommissie: "Jullie hadden óf allemaal samen op de barricade moeten gaan staan met het risico de kop te pletter te lopen, óf het had intern moeten worden gere geld". Hoe dan ook, het laatste offi ciële woord over de huisvesting van de fusieschool is eruit. Maan dag begint het opknappen van de Sjaloomschool al Borst sterkste man Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Aad Borst mag zich wederom een jaar lang de sterkste man van Zoeterwoude noe men. Nadat hij vorig jaar het kam pioenschap in de wacht had ge sleept, verdededigde hij gister avond. op het Loethe-veld zijn titel. Met succes. Van de negen onderde len won Aad Borst er vijf: met 102 punten ruimschoots genoeg voor de beker. Op de tweede plaats eindigde Al- bert Berg, vorig jaar derde, met 81 punten. Na hem kwam Bertus Spie renburg (77 ptj, terwijl Harry Borst op de vierde plaats eindigde van de in totaal tien Zoeterwoude naren, die zich voor deze KPJ-ver- kiezing hadden opgegeven. Op het Loethe-veld werkten ze gisteravond de onderdelen boom- schijfwerpen, optrekken, biervat sjouwengewicht optrekken en trekker trekken in ruim 4Vz uur af. Foto (Holvast): moment van actie tijdens het ondlerdeel biervat sjou- Winkeliers en eigenaar zitten maandag opnieuw om de tafel VOORSCHOTEN - De onderhan delingen over de verbouwing van het Voorschotense winkelcentrum Noord-Hofland beginnen maandag officieel. Eigenaar Delta Lloyd- vastgoed heeft het over een "totaal nieuw begin", een nulpunt. Er ko men nieuwe offertes, waarop de winkeliers "in alle rust" kunnen reageren. De enige vaststaande ge gevens zijn de grote lijnen van de verbouwing. Over omstreden pun ten (wel of geen verwarming), kan open worden gepraat. Eerst gaan de verzekeraars pra ten met R. Achterkamp, voorzitter van de winkelcentrum-winkeliers vereniging. Vervolgens worden de overige ondernemers individueel benaderd. Delta Lloyd hoopt dat op deze manier een streep kan wor den gezet door het verleden, dat werd gekenmerkt door conflicten. Lange tijd bleven deze onder wa ter. Maar op 29 mei, de dag dat de verbouwing van start zou gaan, werd openbaar dat de standpunten van beide partijen ver uiteen lagen. De winkeliers zeiden dat Delta Lloyd laat met offertes kwam en dat servicekosten (winkeliers wil len bijvoorbeeld geen verwarming in de gangen) en promotiebeleid niet goed waren doorgesproken. Delta Lloyd beklaagde zich erover dat winkeliers pas op de dag van de verbouwing de zaak lieten schieten. Harde verwijten werden door de eigenaar echter niet ge maakt. De onderhandelingen moesten doorgaan. En zo geschiedde. Delta Lloyd sprak al officieus met winkeliers en wethouder Van Leeuwen, die volgens een woordvoerder van Delta Lloyd aandrong op een spoe dige verbouwing. Dit was niet te gen dovemansorgen gezegd. Toch weigert de verzekeringsmaat schappij om, net als voorheen, een tijdschema op te zetten. December Ze hoopt wel dat vlak na de bouwvakvakantie kan worden be gonnen. De drukke december maand, waarop eerst werd gegokt, zal in dat geval niet vanuit een nieuw centrum kunnen worden begroet. Maar begin volgend jaar moet toch mogelijk zijn, aldus de woordvoerder. Mevrouw Pruin, tot vorig jaar actief in de supermarkt, gelooft er echter niet meer in. En als er toch een verbouwing komt, betwijfelt ze of de winkeliers daar de vruchten van zullen pluk ken. "Ze komen er niet uit, ook al maak je alles goud in het winkel centrum", aldus de vrouw, die al tijd "goed heeft verdiend en vrese lijk veel voor het centrum heeft ge daan: we hebben helikopters naar het centrum gehaald en weet ik wat allemaal niet meer". Records bij Warmondse prestatieloop WARMOND - De Warmondse loop voor Opper-Volta heeft gister avond twee records opgeleverd. Zo steeg het aantal deelnemers van 360 naar 400, terwijl het met de prestatieloop opgehaalde bedrag groeide van 1491 naar 2100 gulden. Een resultaat waarmee de organi serende Kommissie Ontwikke lingssamenwerking tevreden kan zijn, temeer daar ze gisteravond tij dens de loop met allerhande spon tane donaties werd geconfronteerd voor het project, de bouw van drie leslokalen in Dédouqou. De trimloop was er een van uiter sten: de jongste deelnemer was 9 maanden, de oudste 70. ,En: rende de een z'n 'benen uit z'n lijf, de ander liep het parcours doodrustig af. Dat kon allemaal gisteravond. Niettemin leverde het evene ment winnaars op. Eerste bij de 8V2 km mannen: Ben Kristen in 30.51 seconden, by de vrouwen: Hester van Leeuwen, 12 jaar, met 42.02. Bij de 17 kilometer: Hans Righolt in 59.36, vrouwen Marja van Wes tervoort in 1.17.48. Zij ontkent ze dat ze het centrum een slechte dienst zou hebben be wezen door het interieur van haar zaak vorig jaar aan de Spar te ver kopen en niet aan Digros, als 'trek ker' geliefd bij winkeliers en Delta Lloyd. "Er warén zes a zeven gega digden. En Digros was bij ons nummer ëén. Maar ja, mijnheer Van der Broek wilde de boel voor een appel en een ei kopen". De grootgrutter heeft een andere lezing. Volgens hem namen de on derhandelingen opvallend weinig tijd in beslag: "Ik heb op een och tend aan de koffie gezeten met me vrouw Pruin en haar boekhouder. Ik noemde een geldbedrag, zij zei den dat het te weinig was en ik vroeg bedenktijd". Die bedenktijd kreeg hij dus niet. Kort na het gesprek hoorde hij van de Spar-overeenkomst. Zijn eerste gedachte: sneu voor het centrum. Vooral omdat zijn Digros vlakbij, in de Leidse Stevenshof, gaat zitten. Daar verwacht hij klan ten te trekken uit Voorschoten. Wassenaar en Leiden. Van der Broek: "Van alleen de klanten uit Stevenshof kan ik niet leven. Dat is wel duidelijk". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. 1 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per pos: 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). Holding BV te Bij automatische betaling geen administra- Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling vai 3203571 t.nj Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2