In Katwijk en Voorschoten blij en bedroefd tegelijk Kerkelijke minderheden hebben het niet gemakkelijk ZATERDAG 15 JUNI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 KATWIJK-VOORSCHOTEN - Uitgerekend op dezelfde dag als in Katwijk de gescheiden deelgemeente 'De Rank' met de bevestiging van een negental ambtsdragers een kerkelijke status krijgt, begroet de gescheiden 'Evangelisatie' te Voor schoten in de gepensioneerde dominee G. H. van Kooten uit Delft een eigen mentor en voorganger. Er is nauwelijks een sprekender voorbeeld te geven van het feit dat het samenbrengen van hervormden en gereformeer den in dit land ('Samen op weg') een stuk gemakkelijker is dan het sameijhoüden van verschillend geaarde hervormden onderling. De oorzaak van de interne verdeeldheid bij de hervormden in het kust- respectievelijk Vlietdorp laat zich in gewoon Ne derlands zo beschrijven: de bestaande hervormde gemeenten in Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee zijn voor de kerkgenoten van de groep 'De Rank' te 'zwaar', en de ge meente in Voorschoten is voor de hervormden van de Evan gelisatie te 'licht'. En zwaar en licht verdragen elkaar in de kerk niet zo goed, ook niet in de 'vaderlandse kerk', waar men zowat alle kerkelijke stromingen vindt die ons land rijk is. De jonge 'rank' aan de wijdvertakte Katwijkse kerkboom is 'oecumenisch' gericht (zelfs de pastoor van Katwijk aan den Rijn mag daar preken). En daarvoor is in het godsdienstig rechtse Katwijk geen plaats. De Voorschotense Evangelisatie daarentegen staat op een degelijk 'gereformeerde grondslag'. Maar die vindt geen aan sluiting bij de kerkelijke traditie déór, die je 'doorsnee-her vormd' zou kunnen noemen. Gevolg is, dat beide groepen hun eigen weg gaan, buiten het historisch stevig gewortelde verband van de officiële ge meenten om. Katwijk is op die weg een stuk verder dan Voorschoten. In Katwijk wordt met de 'insti- tuering' van de hervormde ge meente 'De Rank' - morgenmid dag om half 3 in de aula van het Pieter Groen-college aan de Prins Frederikdreef - de 'Ver eniging ter voorbereiding van een hervormde deelgemeente te Katwijk' officieel opgeheven. 'De Rank' is dan kerkordelijk ge lijkwaardig aan de twee 'moeder- gemeenten' in de beide Katwij ken. Dat resultaat is niet te danken aan de moederlijke zorg van her vormd Katwijk - eerder heeft de nogal strenge moeder die onstui mige drang naar zelfstandigheid met lede ogen aangezien maar aan een beslissing van de hoog ste kerkelijke instantie, de syno de, en de steun van de provincia le kerkvergadering van Zuid- Holland. En niet in de laatste plaats aan de wilskracht van de opgroeiende dochter zelf. Voorganger in de eerste 'for mele' kerkdienst - een 'dienst van Schrift en Tafel' - is dan ook geen Katwijker, maar de secreta ris van de provinciale kerkverga dering, ds. N. J. M. Hoogendijk uit Alphen aan den Rijn. Hij heeft met het bestuur van de ver eniging de laatste tijd veel werk verzet om het zover te brengen. Na vijfjaar geduldige voorberei ding. In Voorschoten staat d engere- formeerde-bondsevangelisatie nog maar in de kinderschoenen. Ze is in mei 1983 opgericht en zal, naar het zich laat aanzien, nog wel een poosje vereniging buiten-kerkverband blijven, hoe wel ze ernaar streeft zo spoedig mogelijk als een soort wykge- meente in de bestaande her vormde gemeente te worden op genomen. Een stap daartoe is wellicht de aanstelling van ds. Van Kooten als mentor en voor ganger. Maar voorlopig kent de Evangelisatie nog slechts be stuursleden en geen ambtsdra gers. Niet gelukt Een van de bestuursleden van de Katwijkse Rank die morgen tot ambtsdrager worden beves tigd is mevrouw M. J. Lindhout- Nieber. Predikantsdochter, wier door S. J. de Groot ANK^ nu gepensioneerde vader voor ganger is geweest van een soort gelijke deelgemeente in het Utrechtse Maartensdijk. Zij was ook voorzitter van de vereniging 'De Rank'. Haar stemming is een mengsel van blijheid en triestheid. "Blij omdat we met elkaar dit doel hebben kunnen bereiken en nu officieel deel uitmaken van de Nederlandse Hervormde Kerk. Triest omdat de pogingen om van hervormd Katwijk een bui tengewone wijkgemeente te wor den met vertegenwoordigers in de centrale kerkeraden niet zijn gelukt". Mevrouw Lindhout (Katwijk): de verticale en horizontale lijn vanuit het geloof met elkaar verbinden. HervoomdeW gcmeentc 16 juni 1985 "Met een bijzondere predi kantsplaats zouden we al een eind tevreden zijn geweest. Uit Katwijk aan Zee hebben we nooit antwoord gekregen op on ze verlangens. En Katwijk aan den Rijn zei niets te kunnen doen zolang Katwijk aan Zee niets deed". Toch heeft 'De Rank' altijd ge wild, een erkende plaats juist in de Hervormde Kerk te krijgen. Mevrouw Lindhout: "Wat ons in deze kerk, landelijk gezien, aanspreekt is haar ruimte voor verschillende manieren van den ken, geloven en kerk-zijn. Dat pluriforme karakter komt in Kat wijk niet tot zijn recht. Voor alles wat niét confessioneel en gere formeerde bond is en dan nog Van een bepaalde toon en kleur - is hier geen plaats. Verschillen zijn en blijven er, net zoals in an dere hervormde gemeenten, maar het is hier, jammer genoeg, niet mogelijk daarmee in één kerkverband te leven". Dat de stichting van een derde hervormde gemeente het defini tieve einde betekent van de po gingen om met de moederge meenten nog eens in gesprek te komen, zou mevrouw Lindhout niet willen zeggen. "Koste wat het kost zullen wij daarmee moeten doorgaan. Als zich een reële opening zou voor doen, moeten wij daar zeker op inspelen. Laten we hopen dat het iets minder moeilijk wordt nu ook wij echt hervormde gemeen te zijn. Je kunt eigenlijk niet meer om elkaar heen". 'Uiterlijkheden' Wie de 'karakterplaatjes' van 'De Rank' en traditioneel her vormd Katwijk naast elkaar legt, ziet zoveel verschillen, dat de door 'De Rank' aanvankelijk nog gehoopte éenheid-in-verschei- denheid haast ondenkbaar is. Als in Katwijk aan Zee de ver houding tussen 'confessioneel' aan de ene en 'gereformeerde bond' en 'reformatorisch' aan de andere kant al niet zonder span ning is, kan men toch moeilijk verwachten, dat een groep men sen met totaal andere ideeën geestdriftig wordt ingehaald. Het zou de spanning alleen maar op voeren. Het profiel dat 'De Rank' van zichzelf geeft past daar ge woon niet in. Mevrouw Lindhout zet zomaar wat punten op een rijtje. "Wij zingen uit het nieuwe liedboek, gebruiken nieuwe vertalingen en kerkelijke formulieren, experi menteren met liturgische vor men, we accepteren de vrouw volledig als ambtsdsrager en voorganger en doen van harte mee aan de Zij rekende dat alles nog maar onder de 'uiterlijkheden'. Maar die onthullen wel veel, zo niet al les van de geestelijke 'ligging' en kerkelijke mentaliteit van Kat- wijks nieuwe hervormde ge meente. En die staan haaks op wat des Katwijks is. Ouderlinge Lindhout beaamde dat. "Het zit 'm natuurlijk ook in de preek. Er is bij ons geen over heersing van de verticale lijn naar boven. De horizontale lijn, de betrokkenheid op de samen leving en wat er in de wereld ge beurt, is er evengoed. Die twee willen we vanuit het geloof met elkaar verbinden. De verschillen onder ons zijn zeker ook theolo gisch bepaald". Een ander kenmerk van 'De Rank' is, dat ze open wil staan voor minderheidsgroepen in kerk en samenleving. Voorbeeld: geen discriminatie van homofie len. "En", zo besloot mevrouw Lindhout haar karakteristiek, "de mondigheid van de gemeen te staat bij ons hoog aangeschre ven. Geen kerkeraad die zichzelf aanvult. Ieder zoveel mogelijk Vrouwen De drie ouderlingen van 'De Rank' zijn allen vrouw: naast me vrouw Lindhout mevrouw C. Lammers-Stoutjesdijk en me vrouw G. de Vreugd-Meirink. Diakenen: mevrouw E. Vijfhui zen, mevrouw R. Romeijn en de heer A. Verhoog. Ouderlingen kerkvoogd de heren C. van Delft, B. van Woudenberg en N. van der Perk. Omdat een kerkeraad geen be sluiten kan nemen zonder aan wezigheid van een consulent (tij delijke vervanger van een predi kant) of bijstand in het pastoraat, heeft 'De Rank' de in Leiden wo nende predikant mevrouw H. Westera-Franke gevraagd, voor een halve dag per week bijstand in het pastoraat te verlenen. Me vrouw Westera heeft ook een deeltijdfunctie in het gecombi neerde pastoraat van de her vormde gemeente en gerefor meerde kerk van Leiderdorp. Overigens wil 'De Rank' zo spoedig mogelijk een predikant beroepen. Dat zal voorlopig een deeltijdbaan zijn. Op de predikbeurtenlij st voor het tweede halfjaar van '85 ko men onder andere de namen voor van de Leidse predikanten J. Nauta, mevrouw S. T. de Mey- Meulendijk, A. Dronkers en N. Bouhuys, de Rotterdamse predi kanten J. van der Steen, H. Vis ser en H. Huting (de laatste is voorzitter van de synode), de Haagse predikanten J. van de Lagemaat, J. Visser en J. P. van der Waal, J. van Veen (Wasse naar), N. van Egmond (Utrecht), W. van der Lee (Noordwijk), O. Th. Boonstra (Leidschendam), G. Hartdorf (Amsterdam) en L. J. de Leeuw (Scheveningen). Ook dr. H. Berkhof (Leiden) staat weer op de lijst. Op woensdag 19 juni, tussen half 7 en half 8, zal de Omroep Rijnland in het uur 'geestelijke stromingen' een samenvatting geven van de dienst van morgen middag plus een vraaggesprek met mevrouw Lindhout. Dat is voor wie op de kabel zijn aange sloten te horen op de frequentie 88.1 FM. Wim Andel, leraar gods dienst aan het Pieter Groen-col lege en theologisch student, zal dit programma verzorgen. Precies andersom In Voorschoten is precies het omgekeerde aan de hand. Een gewone doorsnee hervormde ge meente, waarin een rechtse groe pering het gevoel heeft, geeste lijk tekort te komen. Elke zondag twee gescheiden diensten ('s morgens gemiddeld 70 kerkgangers) in de aula van het Lucas-college aan de Beetho- venlaan, met uitsluitend predi kanten en kandidaten uit de ge- reformeerde-bondshoek als voorganger. Op de preeklast tot 1 oktober staan er ook twee uit Katwijk aan Zee: C. van Slie- dregt en W. Hovius. De laatste doet juist morgen (voor de derde keer in zijn loopbaan) intrede in Katwijk. OPGEREF GRONDSLAG TE VOORSCHOTEN EO. OPGERICHT 10-5-83 Voorzitter van de 'Vereniging Nederlands Hervormde Evange lisatie' is de heer L. W. Streeder. Ook hij is blij en bedroefd tege lijk. "Het liefst zouden wij een plaats hebben binnen de be staande gemeente. We zijn daar ook mee bezig geweest. Het is verdrietig, dat het zover nog niet kon komen". "Alles tendeert tegenwoordig naar 'samen op weg'. Je vraagt je dan wel af, waarom dat in de Hervormde Kerk zélf niet kan. Oecumene binnen de eigen kerk is blijkbaar erg moeilijk. Als evangelisatie-vereniging blijft ons doel een vorm van integratie met de plaatselijke gemeente. Zoiets als in Noordwijk en Was- "A1 zijn er tot nu toe geen con crete resultaten, toch bestaat er tussen ons en de centrale kerke raad een, laat ik zeggen, broeder lijke verstandhouding. Die opent in de toekomst wellicht moge lijkheden tot verder gesprek". "Wfj zijn geen extreme groep. Jammer dat we nog niet worden begrepen. Ik zou geen lelijk woord over de plaatselijke ge meente willen zeggen. Per slot van rekening is dominee Van der Schoot ook mijn pastor. Maar wij zijn de reformatorische gedachte toegedaan. Een voluit schriftuur lijke prediking met een accent op de wedergeboorte, de per soonlijke bekering en de omgang met God. Alleen liefde tot de kerk en de dienst des Heren moet ons drijven". Om de ere Gods Ook Streeder ziet om zich heen de afval en de onverschilligheid almaar groter worden. "Dat vraagt van ons, dat wij met liefde en inspanning bezig willen zijn om gezamenlijk de kerk te bou- Hij hoopt, dat de komst van ds. Van Kooten (morgen om half 5) een 'doorbraak' mag brengen in de relatie tot de plaatselijke ge meente. "Het gaat niet om óns, maar om de ere Gods en de blijd schap van het geloof in de Here Jezus". Zolang de vereniging geen 'kerk' is, kunnen avondmaal en doop er niet worden bediend. Streeder ervaart dat als 'nood', "maar wij moeten dat in deze si tuatie aan de leden persoonlijk overlaten". Zelf gaat hij wel in Ede aan het avondmaal, waar een familielid van hem woont. Minderheden hebben het ook in de kerk niet gemakkelijk. Soms is het kerkelijke macht die een andersgeaarde groep dwingt om buiten de lokale kerk om een eigen spoor te zoeken. Soms is het kerkelijke onmacht die aan anderen onthoudt waar zij in gemoede om vragen. Geduld moet dan voorlopig goedmaken wat aan begrip ont breekt. Maar geduld zit niet stil. Dat laten Katwijk en Voorschoten morgen wel zien. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 kand. Paul, Zoetermeer; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. v.d. Velden; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Meij, 11.15 mevr. ds. De Mey en pas toor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Nauta; Bevrijdingsk. (Montgomèrystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. P. de Bruijn, O.geest; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. Driebergen, Katwijk aan Zee, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest zie Oegst- geest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, ha; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Rietveld, 5 ds. Hor- bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doom; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (RÜndijk) 10 kand. mevr. J. L. Falken- burg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref, Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. v. 't Hof, predikant Diacones- senhuis. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21) 5 hr. J. de Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evangeliste Joh. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek VestestrVGroe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christengemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 22 juni 9.45 mensenwijdingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw.singel (in juli en aug. geen diensten in Leiden). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10 (miv 18 aug. weer 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdag 7 tot 7.30 oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel (tot en met 25 juni). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. v. Waarde, Hoofddorp. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Huisman, Ha- zerswoude. Chr. Geref. Kerk 9 leesdienst, 7 ds. De Graaf, 's Gravenzaride. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opstandingskerk 9.30 prof. dr. Berkhof, O.geest, 6.30 ds. v.d. Kamp, Ryns.wou- de; Mar. kerk Raadhuisstr. 6.30 ds. Cnos- sen, Delft, opendeurdienst; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.30 dr. Dirksen, Leiden, 10.15 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Drie- hoorne 7 nam. ds. Hanemaaijer; Oudshoornse kerk 10 hr. E. Wormer, A.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Koelewijn, Woubrug- Verhaar, N.-Lekkerland, 6 ds. Baas, Mo- Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Drost, Rijswijk, 6.30 ds. Cnossen, Delft, open deurdienst; Salv.kerk 9.30 ds. Geesink, Noordwijk, 5 ds. De Bruin, Gouda. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 6.30 stud. Boersma. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Lange, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Blom, ha; Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. De Jong, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 6 kand. Burggraaf, R.dam. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 2.30 ds. Richter, afscheid; Salv.kerk 9.30 ds. Richter; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 9.30 ds. Heiner, Woerden, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 hr. Noordhuis, Naarden. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Stelwagen, Den Haag; De Stek 9.30 kand. Graafland, Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. Elgersma, Noord wijk, 6.30 ds. Wilschut, Alphen aan den Rijn. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers, ha. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 ds. Mast, De Lier, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop, 5 hr. Brouwer, Katwijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 d's. Kris pijn, 7 ds. v.d. Lee, Noordwijk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE:.Herv. Gem. 10 ds. Mac- kaay. Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 11. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Groenendijk, Scheveningen, ha, 6 ds. Gall, Den Haag, ha. Bap Koekkoek, 6.30 ds. H. Jut. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. v.d. Vlugt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. P. Bronsveld. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Gebraad, ha; wykgeb. De Wiek 10 ds. v.d. Horst, in- terk. evangelisatiedienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. v. Breevoort Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, Eemnes, be vestiging ds. Hovius, 6 ds. Hovius, intre- Driebergen; Pniëlk. 9.30 ds. v. Roon, 5 ds. Vroegin dewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. De Jong; Overduin 2.15 ds. v.d. Beldl; wijkge- bouw Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. J. L. van Kempen, ook om 10 u. Duitse dienst, Pfarrer Wattjes. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 2.30 ds. Hoogendijk, Alphen aan den Rijn, insti- tuering gemeente, bevestiging ambts dragers. dienst van Schrift en Tafel. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Bree voort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 6.30 ds. Kersten. Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. M. de Jong, Al phen, 3 ds. Janse (in Vredesk.). Chr. Geref. K. 10 en 5. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 hr. T. Kroon. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, 4 nam. doopdienst in baptistenkerk Oude Rijn 3 Leiden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha, 7 dr. Bade, ha; Rhjjndael 3 ds. Lapré, ha. Geref. Kerk 10 dr. Bade, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom. 'Dillenburg' di. 18 juni 2.30 ds. v. Loe nen, ha. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 br. F. Lourens, R.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kra mer, Aalsmeer. Geref. Kerk 9.30 ds. Taselaar, Alphen, 7 hr. v. Wallinga. Camping 'De Drecht' 10.30 hr. A. Bos, Rijsenhout. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Bakker, Amstelveen, 7 ds. v.d. Wal, H.gom. Geref. K. Vryg. 8.45 ds. De Putter, 4.30 stud. Boersma. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Waagmeester, 5 student Baron, Apel doorn. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken, ha. Geref. Gem. 10 en 4. Evangeliegemeente (Vivaldistr. 69) 9.45 hr. M. Brands, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwer- kerk a.d. IJssel, 5 ds. S. v.d. Veen, Rijs wijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.15 ds. Blom, Meerkerk. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Tramper, Kamerik, 6.30 ds. v. Andel, Bergschenhoek. Geref. Kerk 9.30 ds. Biewinga, Kamerik, 7 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk z 7, z 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Boersma, Badhoe- Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Janse, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Damsma, Rijns burg. Endegeest 10 pater C. van Vliét. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Heiden, Alphen. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15 ds. Bouw, ha. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 kand. Paap, Utrecht, mmv jeugdkoor uit Siegen, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling, ha. Cam- "Xoningshof 10 hr. A. Post, Wilnis. Kerk Petrak. 9.30 en 7 ds. Cziria, ha; NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. A. Fluyt, Gouda, 7 hr. C. Voogt, Holl.Ra- ding. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 4.15 ds. Vroegindewey. Eemnes; Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. Keuning, ha; De Rank (Golfbaan) 10 ds. mr. De Man, Sprang, 8 nam. Duitse dienst, Pfarrer Watjes; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 tentdienst op W. v.d. Bergh-stichting, ds. Slofstra, 7 ds. Kuiper. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30 (in juli en NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9.en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ter en dr. Blom; Pauluskerk 10 dr. C. de Jonge; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. H. Faber, 7 ds. Elgersma, Noordwijk. Geref. Kerk 10 ds. A. Dronkers, Leiden. Imm.kerk 8.45,10.30 en 5 ds. Snel, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Damsma, ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. 4.30 ds. Leen- Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. De Joode, Ermelo. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. v. Gemeren, H.woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. Baas, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Ferwerda, ha, zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. Voorburg, gezinsdienst, 6.30 kanc Bos, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Mondeel, Reeuwijk. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds. Attema-Roos- jen, Nieuwerbrug, 6.30 ds. Oegema. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong, ha. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenboseh) 10 ds. v. Leusden. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee, 4.30 ds. v. Kooten, Delft, installatie als mentor en voorgan- Geref. Kerk 9.30 en 7 hr. M. de Ridder, Sassenheim. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Borgdorff. Aulagemeenschap Noordhofland geen dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse, dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. Noorlander, Reeuwijk, 5 ds Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 3 ds Maasland, met gehandicapten, 6.30 ds Jongerden, Veenendaal; Bethelk. 9.30 ds. Kortleve, Ede, 5 ds Oosterom, Kampen; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 hr. A. L. Ys ka Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. Verdoorn; Ontm.kerk 10 ds. Niemantsverdriet Moordrecht Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Campen, Vlaar- dingen; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 hr. S. vai Land. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 r ds. mr. Kolff-Vos, Naarden. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds Koelewijn, 6.30 ds. Ouwendyk. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 11.30 gez. dienst in St. Jan; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30 hoog mis, 11.30 gez. dienst; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eysenga, ha. Geref. Kerk 9.30 hr. v.d. Kraan, R.dam, 6.30 ds. De Bruin, Gouda. Remonstr. Gem. 10 dr. Meyering.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11