Onbegonnen Werk Onderhandelingen Fasson lopen vast Grondonderzoek Vestestraat is over vier weken afgerond Zit Goeie Mie ondergronds en Van Duijn in een crisis? Politie haalt twee illegale radiozenders uit de lucht Wethouder: grote schade door krakers in Cobetstraat Controle Grote kans op acties PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 14 JUNI 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon HAZERSWOUDE/LEIDEN - De kans is groot dat binnenkort bij het plakmiddelenbe- drijf Fasson Nederland in Hazerswoude en Fasson Europa in Leiden acties uitbreken. De cao-onderhandelingen tussen de directie van het bedijf en de Industriebond FNV over onder meer de invoering van een 36-urige werkweek zijn gisteren vastgelopen. Volgens Jos Duynhoven, districts bestuurder van de industriebond FNV, overlegt de bond eind vol gende week met de leden welke stappen zy tegen het bedrijf gaat ondernemen. Hij acht de kans groot dat het bedrijf vóór de rech ter wordt gesleept wegens het schenden van eerder gemaakte af spraken. Ook sluit hij niet uit dat er 'prikacties' of zelfs langdurige sta kingen zullen uitbreken. Tweetal bekent inbraak reiniging LEIDEN - De inbraak afgelopen maandag in het gebouw van de ge- Eiseil meentereiniging aan de Noorder straat is opgelost. Twee Leidse jon gens van 14 en 15 jaar hebben be kend. Een gedeelte van het bedrag van 800 gulden en enkele spullen waaronder twee portofoons zijn al teruggeven. Al in 1982 zijn Fasson en de in dustriebond overeengekomen dat begin volgend jaar een 36-urige werkweek wordt ingevoerd. De di rectie van Fasson wil nu echter wachten met arbeidstijdverkorting omdat de invoering van een 38-uri- ge werkweek het bedrijf al voor een reeks problemen heeft gesteld. Zy wil eerst onderzoeken wat de gevolgen zijn van het instellen van een 36-urige werkweek voordat zij ertoe overgaat deze ook daadwer kelijk in te voeren. Omdat de directie van Fasson heeft laten weten dat zij gisteren haar 'laatste bod' heeft gedaan en tevens geen nieuwe datum is afge sproken voor overleg, meent Duynhoven dat de onderhandelin gen zijn vastgelopen. De ouders van een van de jon gens kwamen de diefstal op het spoor. Zij vonden dat de geluidsap paratuur die door hun zoon was ge kocht in geen verhouding stond met het zakgeld. De Fasson-directie en de Indus triebond zijn gisteren op enkele punten wel iets nader tot elkaar ge komen, meent de FNV-districtsbe- stuurder. De bond is bereid de in voering van de 36-urige iets op te schuiven, mits de directie van het bedrijf tegemoetkomt aan een aan tal andere eisen van de Industrie bond. Het voorstel dat Fasson gis teren heeft gedaan, invoering van de 36-urige werkweek in 1987, gaat de bond echter niet ver genoeg. Bovendien houdt de directie zo veel slagen om de arm dat zij vol gens Duynhoven altijd nog de mo gelijkheid heeft onder de arbeids tijdverkorting uit te komen. Ook op een aantal andere onder handelingspunten hebben de bond en de directie een beetje water bij de wijn gedaan. Onder meer over het instellen van een vijfde ploeg bij het vol-continuebedrijf in Ha zerswoude en een loonsverhoging voor het personeel. Over geen van deze punten hebben zij overeen stemming weten te bereiken. Over het verlagen van de leeftijd waarop personeel vervroegd kan uittreden een ander geschilpunt - is de di rectie volgens Duynhoven niet met - een nieuw voorstel gekomen. Bij de poort van de vestiging in Hazerswoude is gisteren al een korte actie gehouden waarbij on der meer door het uitdelen van pamfletten de eisen van de bond nog eens zijn onderstreept. Vol gens Duynhoven is gisteren geble ken dat de bereidheid van de werk nemers om actie te voeren groot is. Directeur F. Prinsze van Fasson Nederland is teleurgesteld dat de vakbeweging zich niet met de voorstellen van Fasson heeft kun nen verenigen. Hij hoopt echter dat de bonden alsnog met de cao- voorstellen akkoord kunnen gaan. Bewoners van de Uiterstegracht en Vestestraat verzameld om te horen hoe het zit met de tri-verontreiniging in deze buurt. Met achter de tafel (v.l.n.r.) Lex Wöstmann (adviseur), Arie van der Stelt (bewonerscommissie), Cor Smit (buurtwerker), Marjolein Gravemeijer (buurtcomité), Bram van den Berg en Gerard in 't Veld (directie milieu). (foto Holvast) Kindertoneel Oma's dolle avonturen zijn morgenmiddag te bewonderen in de aula aan het Valkenpad in de Merenwijk. De toneelgroep PloeJ brengt daar vanaf 15.00 uur het toneelstuk voor de kinderen 'Oma wint de wereldcup'. Gitaarduo Peter de Rijk en Frits Bouter gevan vanavond in café De Grote Beer aan de Rembrandstraat een concert. Vanaf 19.30 uur spelen beide gitaristen eigen bewerking van composities van gitaargroot heden. Ouderen De Leidse PvdA houdt van avond een ledenavond waarop Jan Hein Boone, provinciaal be stuurder voor de partij, het woord zal voeren over ouderen beleid. Aanvang: 20.00 uur in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. Speeltuin Morgen houdt de speeltuinver eniging Morschkwartier, Lage Morsweg 14a, open dag ter gele genheid van het veertigjarig be staan. Van 12.00 tot 17.00 kan eenieder er terecht voor tal van activiteiten. Om 16.00 uur is er poppenkast. Vrouwen Ondanks het slechte weer viert het Vrouwenhuis, Hooigracht 79, morgenavond vanaf 21.00 uur een zomerfeest. Het vrouwenkoor Onwijs uit Delft en de vrouwen rockband Eyeliner luisteren het feest muzikaal op. Film Morgenavond is in de koffiebar van Youth for Christ aan de Ire- nestraat 49 de film te 'Het kruis in de asfaltjungle' te zien. Aan vang 20.00 uur. LEIDEN - De gevolgen van de trichloorethyleenverontreiniging in de tuin van een woning aan de Vestestraat zijn over uiterlijk vier weken bekend. Het onderzoek naar de verspreiding van het oplos middel begint binnenkort. Alleen het terrein waarop het Zaalberg complex heeft gestaan wordt on derzocht Zorgen over de gezond heid van het klimaat binnen de wo ningen hoeven de bewoners zich niet te maken. Dat kregen een kleine twintig be woners van deze buurt gisteravond te horen van de gemeentelijke milieuambtenaren tijdens een be wonersvergadering over de veront reiniging. Sinds de tri is gevonden willen de bewoners zo snel moge lijk weten waar ze precies aan toe zijn. Bovendien zien ze het goedje liefst zo snel mogelijk uit de bo dem verdwijnen, omdat de gevon den hoeveelheid de normen van de interimwet bodemsanering over schrijdt. Hoewel de gemeente snel actie heeft ondernomen, moet ze eerst op onderzoek wachten. Niet duide lijk is immers of de gevonden tri afkomstig is uit een stukgeknepen vat, in welke geval de verontreini ging vermoedelijk beperkt van om vang is. De verspreiding van het gif moet eveneens eerst worden vast gesteld en de concentratie waarin het zich in de grond bevindt. Milieuambtenaar Van den Berg kondigde gisteravond een onder zoek van kruipruimten en woon ruimte van drie woningen in het LEIDEN - Twee illegale radiozenders zijn gisteren tijdens het zenden uit de lucht geplukt. De eerste werd door de radio controledienst onbemand aangetroffen op het dak van een winkel aan de Haarlemmerstraat. De programma's werden uitgezonden onder de naam 'Radio Tienen'. De ap-l paratuur ter waarde van 1300 gulden is in beslag genomen. De eigenaar meldde zich niet. Bij 'Happy Station' zat een 39-jarige vrouw achter de knoppen. Zy ope reerde vanuit een woning aan de Langstraat. Ook hier is de apparatuur door de politie meegenomen. gebied aan. Tevens zullen in de omgeving van de tuin waarin de tri is gevonden, peilbuizen worden geslagen om na te gaan of het op losmiddel ook daar is te vinden. Zowel het gedeelte van de Uiter stegracht als de Vestestraat, waar vroeger de dekenfabriek Zaalberg heeft gestaan, worden in dit onder zoek betrokken. En passant wordt gekeken of er ook zware metalen en aromaten in de bodem zitten. Omtrent de oorzaak van de verontreiniging tasten de gemeen telijke milieudeskundigen nog in het duister. De buurt houdt het op een, by de verwijdering van vaten, stukgeknepen vat. De gemeente heeft aanwijzingen dat een vat ace- ton in dit gebied aan barrels is ge gaan. Mogelyk heeft de aanwezig heid van een ververij, destijds in het complex, de verontreiniging veroorzaakt. Het gemeentelijke hoofd milieu zaken In 't Veld maakte de bewo ners gistervaond nog eens nadruk kelijk duidelijk dat de aanwezig heid van de tri geen gevaar ople vert voor de gezondheid. "Zelfs bij een ernstige tri-verontreiniging zijn de concentraties in de woon ruimte zeer gering. Maar als blijkt dat de hele buurt is veronreinigd zal er moeten worden gesaneerd", zei hij voorts. Gif Het lijkt wel of de geest van Goeie Mie ondergronds is ge gaan, zoveel gif als de laatste tijd in de Leidse bodem is ontdekt. (Voor onze jonge lezers: Goeie Mie was een dame die rond 1880 tientallen Leidenaars op slinkse wijze wist te vergiftigen en ver volgens de gelden inde van de le vensverzekering die ze op haar slachtoffers had afgesloten). Voor de vuist weg opgesomd: het Zoutkeetterrein, het vroegere terrein van de gasfabriek en aansluitend het Huigpark, een terrein aan de Koningstraat, de bedrijfsterreinen van Lilo (Lan- gegracht) en Bleijs (Narmstraat), het terrein aan de Haagweg waar Perquin heeft gestaan, de Zijloever, het wijkpark in de Me renwijk, enz. het zijn allemaal plekken, waar in de grond een chemisch goedje werd aangetrof fen dat schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Lekkerkerk is overal, zo lijkt het. Weliswaar hebben er in Leiden nog geen hele woonwijken het veld moeten ruimen om de bodem gifvrij te kunnen krijgen, maar wie durft de voorspelling aan dat dit ook nimmer nodig zal zijn? Optimisme daaromtrent is te vaak misplaatst gebleken. In een achtertuin van een be trekkelijk nieuwe woning aan de •Vestestraat is trichloorethyleen gevonden, afkomstig, wordt ver moed, van de dekenfabriek Zaal berg die tientallen jaren in deze binnenstadsbuurt heeft gestaan. De gevonden concentratie is twee keer zo hoog als volgens de wet bodemsanering is toegestaan. Toch laat de gemeentelijke direc tie milieu weten dat er voorals nog geen enkele reden tot onrust is. Wie weet. Zouden de normen van de wet bodemsanering twee maal te streng zijn? Milieu-ambtenaar Van den Berg liet in deze krant de term "peuleschil" vallen en bagatelli seerde daarmee de opwinding die er aan de Vestestraat is ont staan. Best mogelijk dat hij ge lijk heeft. Maar hij zou niet de eerste zijn die over een peuleschil uitglijdt. Het lijkt verstandiger eerst maar eens het onderzoek aj te wachten, waartoe diezelfde ge meentelijke afdeling heeft beslo ten, alvorens zo'n 'ga nu maar rustig slapen' houding aan te ne men. Ook al is de vermoedelijke vervuiler dit maal een dekenfa briek. Links Leiden Behoudens goedkeuring van hun ledenvergaderingen hebben PSP, PPR en CPN, in de wandel gangen, en trouwens ook wel op straat, veelal aangeduid met 'klein links', besloten om de krachten daadwerkelijk te bun delen. Ze doen volgend jaar op één gezamenlijke lijst mee aan de gemeenteraadsverkiezingen, on der de naam 'Links Leiden PSP/ PPR/CPN'. Voor het gemak wordt de combinatie straks onge twijfeld met Links Leiden aange duid, al is die hoofdletterige toe voeging natuurlijk typisch zo'n compromis dat nodig was om nog iets van de eigen identiteit boven het asfalt te houden. In elk geval klinkt Links Leiden opti mistischer dan 'klein links'. Drie splinters maken nog geen balk, maar toch is de samenwer king tussen de partijen toe te jui chen. Temeer daar in de praktijk de band al zeer hecht is. PSP en PPR werken in de raadzaal nauw samen en via de trap naar de publieke tribune doen ze dat ook met de CPN, sinds Jan Brands wel uit deze partij, maar niet uit de gemeenteraad is ge stapt. Het onderscheid tussen Hans de la Mar (PSP) en Rob van Lint (PPR) is terug te brengen tot hun haarlengte. Verder komt de één op voor krakers en de ander wat meer voor werkende moeders, maar dat is een kwestie van taakverdeling. Ze lieten deze week weten allebei beschikbaar te zijn voor het wethouderschap en ook dat Links Leiden mikt op twee wethouderszetels in het col lege dat ze na de verkiezingen van volgend jaar met de PvdA willen vormen. Ho, ho mannen, zo regelen we dat niet. Als één po litieke groepering de morele ver plichting heeft een vrouw voor het wethouderschap voor te dra gen, is het Links Leiden wel. De magistraten binnen groot links, de PvdA dus, moeten he' toch enigszins benauwd krijgen van deze ontwikkeling. Als er straks een linkse meerderheid in de gemeenteraad van twee frac ties bestaat, moeten de PvdA-lei- ders hun leden maar eens zien duidelijk te maken dat ze toch liever met de WD samenwerken, zo redeneerden de vertegenwoor digers van Links Leiden deze week. Daar zit veel waars in. Maar leg wethouder Tesselaar de vraag voor of hij iemand als De LEIDEN - Krakers van een wo ning aan de Cobetstraat hebben voor bijna tienduizend gulden schade aangericht alvorens het pand te verlaten. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) deelde dit gisteravond mee in een vergadering van de raadscommissies voor volkshuis vesting en financiën. Het desbe treffende pand is een voormalige bedrijfswoning van een hoofdamb tenaar van het EBR. De woning werd begin dit jaar door de ge meente te koop aangeboden maar was voor het van de hand kon wor den gedaan gekraakt door de woongroep Ravage. Het pand aan de Cobetstraat moest op last van de president van de Haagse rechtbank worden ont ruimd. Beide partyen werden het uiteindelijk eens dat het pand voor één juni zou worden verlaten. Toen de woning leeg was, is door ambte naren evenwel een schadepost ge constateerd van 9.600 gulden. Uit de woning zijn onder meer een aantal antieke voorwerpen ver dwenen zoals hang- en sluitwerk, een fonteintje en een spiegel. De voordeur, tegelwerk en trapleunin gen werden beschadigd en onder meer een gevelkachel en keuken kastjes werden ontvreemd. De opsomming van wethouder Tesselaar wekte de irritatie van het PPR-raadslid Van Lint die ver klaarde geconstateerd te hebben dat geen schade in de woning is aangericht Van Lint verweet de wethouder er "een leuk nummertje van te maken". Tesselaar zei "er van te balen dat zulke vernielingen worden aangericht en dat dit niets te maken heeft met de behoefte van mensen aan woonruimte". De schade moest door de ge meente in mindering worden ge bracht op de verkoopsom van de woning. Volgens Tesselaar zijn de namen van de krakers bekend en zullen ze aansprakelijk worden ge steld. Van Lint zegde toe op de kwestie terug te zullen komen. LEIDEN - Bij een snelheidscon trole op de Burggravenlaan zijn gisteren 39 automobilisten be keurd. De hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 82 kilome ter. De politie controleerde 738 au to's. brillend tiep aan wie geen mop met dubieuze strekking moet worden verteld. Maar er is iets mis met hem. Hij is de laatste tijd ten prooi gevallen aan 'grond stoffelijke trillingen' of iets dat nog erger is. Een week of vijf geleden trok hij sterk de aandacht door over het economisch beleidsplan van de gemeente Leiden maar even 64 vragen te stellen. Elke regel van het stuk leek door hem onder een vergrootglas te zijn gelegd. Bij die gelegenheid hebben wij in de ze kolommen geschreven dat Van Duijn met een dergelijke aanpak hadden opgeleverd dat hij nu maar "wijselijk" zijn mond had gehouden. Over die uitspraak brak in de raadscommissie ook weer com motie uit. Waarna Van Duijn verzuchtte dat het "ook nooit goed is" en meende dat het CDA, wat het ook doet, "altijd de wind van voren krijgt". Kom nou, Van Duijn. Wat min der schriftelijke vragen en wat meer deelneming aan de discus sie en er is niets aan de hand. Kan CDA-fractieleider Walen kamp zijn clubgenoot er niet eens op wijzen dat het CDA groot is geworden door het goede midden te zoeken? Met dat al blijven we zitten met de klemmende vraag wat Van Duijn nu precies bezielt om de houding van de tragische, eenza me fietser aan te nemen. Kampt hij misschien met een variant van de mid-life crisis? Frisse lucht De letterenfaculteit van de Leidse universiteit en de Vereni ging voor OKW hebben schrijver Gerard Reve uitgenodigd een aantal colleges te geven in de vakgroep Nederlands. In het uni versiteitsblad 'Mare' schrijven drs. E. Kummer, lid van de vak groep algemene literatuurweten schap, en prof dr. J.G. Kooij. hoogleraar in de algemene taal wetenschap, dat die invitatie "een uiterst onbehaaglijk gevoel" bij hen wekt. "Het literaire werk en het publieke optreden van Van het Reve worden in toene mende mate gekenmerkt door ui tingen van een platvloers racis me, vooral als hij schrijft over anders) gekleurde bewoners van Nederland. Kenners van het werk beweren dat hier sprake is van een malle pose, of van onna volgbare ironie. 'Enkele reis Taki Takki Oerwoud, meneer!' (De Taal der Liefde, p. 71): wie daar de dubbele bodem niet in kan zien is dom. De meeste mensen worden niet graag voor dLom aangezien, en houden dus hun mond. Dié houding is dom en gevaar lijk, net als de uitlatingen van Van het Reve zelf. Maar, toleran tie is er ook om op de proef te wor den gesteld. Wij zouden er dan ook niet voor willen pleiten de uitnodiging weer ongedaan te maken. Wel doet het ons genoe gen, te vernemen dat het onder wijs van Van het Reve niet zal worden opgenomen in onderde len van de studie die verplicht ■zijn. Studenten die niet zo'n trek hebben in deze grote volksschrij ver kunnen tijdens deze uren als nog de frisse lucht opzoeken". Hoe vaker je dit stukje leest, des te vreemder wordt het. Kummer en Kooij willen niet zo dom zijn als de meeste mensen (die volgens hen niets durven te zeggen over Reves racistische uit latingen) en dóen dus hun mond open, maar wat er uit hun mond kómt is een voorbeeld van half slachtigheid om niet te zeggen warrigheid. Als het tweetal in derdaad vindt dat Reve zich schuldip maakt aan "platvloers racisme" dan behoren ze er in elk geval naar te streven de uitnodi ging ongedaan te maken. Bij zoiets past immers geen toleran tie. Het enige dat Kummer en Kooij de studenten nu aanbieden is een rondje frisse lucht. Aardig, hoor. Het zou geen kwaad kun nen als ze daar zelf ook eens in gingen staan. Ia Mar naast zich in het pluche zou kunnen dulden en hij zal ant woorden: nog liever mijn baard er af. In de praktijk is het ver schil tussen de in Leiden naar links opgeschoven WD en de naar rechts opgeschoven PvdA natuurlijk kleiner dan het onder scheid met PSP/PPR/CPN. Tesse laar c.s. werken makkelijker sa men met de partij van Van Aar- denne en Koning dan met de par tijen van Beckers en Van der Spek. Maar vertel dat je leden maar eens. Eenzame fietser Wat is er toch aan de hand met het CDA-raadslid Dick vn Duijn? Hij komt uit de gelederen van het CNV en dat zijn mensen die staan voor redelijkheid en gema tigdheid. Dat is zo'n beetje hun lijfspreuk. Op het gezicht van hun hoogste chef, Van der Meu- len, lijkt bovendien het oer-neder- landse gezegde 'Doe maar ge woon dan doe je al gek genoeg' gebeiteld. Van Dick van Duijn, ook nog eens bloedgroep ARP, verwacht je brood van hetzelfde deeg. Hij ziet er ook naar uit: een ernstig nu juist niet zou krijgen wat hij beoogde: een serieuze behande ling en duidelijkheid. Tijdens de recente behandeling van dat beleidsplan in de raads commissie voor economische aan gelegenheden mocht je van ie mand die zich zo heftig op de ma terie had gestort toch op zijn minst een fikse bijdrage ver wachten. Maar nee, Van Duijn deed in de commissie nauwelijks een mond open. Wel liet hij in de rondvraag weten dat zijn partij tijdens de behandeling van het beleidsplan in de gemeenteraad een aantal moties zal indienen. Verboden is dat natuurlijk niet, maar de raadscommissies zijn er voor om zoveel mogelijk zaken aan de orde te stellen en te bespreken opdat de discussie in de gemeenteraad geen eindeloos gepeuter in details wordt. Krijg je in de commissie nietje zin dan kun je er altijd in de vol tallige raad op terugkomen. Andere raadsleden reageerden een tikje verbolgen op Van Duijns wijze van doen. "Zo zit je voor Jan Joker in de commissie", aldus Jan Hoekema van D'66. Van Duijn verdedigde zich daarop met het argument dat zijn 64 vragen al zoveel commotie De rijtuig- en wagenmakerij aan de Oude Varkenmarkt van de dit jaar overleden Jacob de Groot zal als museum worden ingericht, aldus een bericht in de krant van gisteren. Het werd de hoogste tijd. Er bleek weinig respect te zijn voor de spullen van De Groot, zoals deze foto, eergisteren genomen, toont. Inmiddels zijn de oude handkarren weggehaald en is het ook niet meer mogelijk voor de ingang van de wagenmakerij te parkeren. Als de ouwe Jacob van de ravage had afgeweten, zou hij ongetwijfeld zijn graf hebben verlaten om een rotschop tegen al dat blik te geven. (foto Dirk Ketting)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4