LEIDSCH DAGBLAD 'A-team' Bouterse martelt en moordt i/r UeaJ^m iMDtegggZ. TUIN] Sassenheimer bekent diefstal van geldzak Deetman snoeit in lerarenopleidingen Frans Boelen (48) nieuwe directeur Leidse Schouwburg TE HUUR VAN:z^00CCtó'0N Justitie kan 'Golden Ten' aanpakken IEUBELE den Haan Zuid-Afrika verwoest tien ANC-bases in Botswana PANIEK ^geprolongeerd;' VRIJDAG 14 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37728 Commissie: het is een kansspel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Naar verwachting zul len politie en justitie binnenkort hard gaan optreden tegen een groot aantal kleine casino's waar het zogenaamde Golden Ten wordt gespeeld. Dit lijkt het logische ge volg van de uitkomst van een on derzoek dat door een commissie van deskundigen is ingesteld over de vraag of Golden Ten een kans spel of een roulettespel is. In het (tot vandaag geheime) rap port komt de commissie tot de dui delijke conclusie dat Golden Ten en andere kwasi-roulettespelletjes bestempeld moeten worden als kansspelen en dat de juridische be wijsvoering daarvoor vrij makke lijk valt te leveren. Het rapport is één dezer dagen aangeboden aan de staatssecretarissen van econo mische zaken en justitie, resp. Van Zeil en De Korte-Van Hemel, die zich volgens woordvoerders van de betrokken ministeries momenteel beraden over concrete stappen. Aan het ruim vier maanden du rende onderzoek - eind vorig jaar ingesteld door de overheid op ver zoek van de Raad voor de Casino spelen - hebben vertegenwoordi gers van TNO, het IJkwezen en Justitie meegewerkt. SCHIPHOL/SASSENHEIM - Een 27-jarige man uit Sassenheim en een 21-jarige Amsterdammer heb ben bekend vorige week donder dag een postzak buitenlands geld met een waarde van ongeveer 1,1 miljoen gulden uit een KLM-vlieg- tuig te hebben gestolen. Van de gestolen Amerikaanse dollars, Franse francs en Engelse ponden is volgens de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol nog zo'n 250.000 gulden zoek. De politie sluit niet uit dat geld in de vuilverbranding terecht gekomen is. De politie kwam de diefstal op het spoor bij een onderzoek binnen Kwart miljoen in vuilverbranding? een KLM-afdeling waar het tweetal De twee hebben kort na aan werkte als losser. Er werden in to- komst van het KLM-toestel (een taal veertien mensen gehoord. Het DC-9) uit Zürich de postzak uit het onderzoek werd uitgevoerd in sa- ruim gehaald. Het geld werd on- menwerking met KLM-bedrijfsbe- middellijk verdeeld. Een van de veiliging. twee verstopte 250.000 gulden in een vuilniscontainer en nam nog eens 250.000 gulden mee naar huis. Dat bedrag begroef hij later ergens in een park. De andere man nam 600.000 gul den mee en begroef het geld ergens in Brabant, waar wilde de politie niet vertellen. Die 600.000 gulden heeft de politie gistermiddag in Brabant opgegraven, ook de 250.000 gulden die in het park ver stopt waren zijn weer boven water. Toen de politie de 250.000 gulden uit de vuilniscontainer wilde halen bleek deze te zijn geleegd. De poli tie heeft ook nog twee Amsterdam mers aangehouden die mogelijk medeplichtig zijn aan de diefstal. Man verdacht van moorden Rijswijk RIJSWIJK (ANP) - De Rijswijkse politie heeft in Montfoort een 44- jarige inwoner van die plaats aan gehouden. Hij wordt ervan ver-, dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op drie leden van een band in de nacht van 7 op 8 maart in een kantoorgebouw in Rijswijk. De man wordt nog verhoord. De politie heeft nog een tweede ver dachte op het oog. Nadere bijzon derheden zijn niet bekend ge maakt. De repetitieruimte van de band in het gebouw lag naast het kan toor van de Surinaamse Bevrij- dingsraad. De raad maakte kort na de drievoudige moord bekend te denken aan een politieke terreur actie door aanhangers van het regi- me-Bouterse. DEN HAAG (GPD) - De militaire politie van Suriname maakt zich schuldig aan stelselmatige martelingen van ge vangenen en moorden op tegenstanders en gastarbeiders uit de buurlanden. Dit blijkt uit verklaringen van Suri naamse ooggetuigen. Uit die verhalen komt vooral ser geant-majoor Zeeuw, onder-commandant van de militaire politie, naar voren als een sadist. Hij heeft volgens getui gen in elk geval twee gastarbeiders zelf doodgeschoten. Het tweetal was afkomstig uit het bruikt worden zijn onder meer het buurland Brits Guyana en werkte afknijpen van de testikels met een in de disco Marcellina, eigendom ijzerdraad, het geselen van het ge- van Zeeuw. De twee jongens wer- slachtsorgaan, stompen en beuken den bij eb naar het strand gebracht op het gezicht van ontklede gevan genen. Een andere manier die op slachtoffers wordt toegepast is de getuigen, door Zeeuw persoonlijk zogenaamde „stoelpoot-methode", doodgeschoten, in een plastic zak Die houdt in dat de poot1 gestopt en op het strand achterge- stoel op de handpalm laten. Ook zou Zeeuw mensen die dervraagde wordt gezet hij vermoord heeft in een patrouil- ondervrager leboot, de S-402, in zee hebben ge dumpt. i de de DEN HAAG (GPD) - Minister totaal tien NLO's. De snoei-opera- Deetman (onderwijs en wetenscha- tie zal ertoe leiden dat straks Al tientallen mensen uit het buurland Brits Guyana zouden slachtoffer zijn geworden van de militaire politie. Regelmatig wor den er uit de Suriname-rivier, ach ter Domburg, vijftien kilometer van Fort Zeelandia, lijken opgevist met kogelgaten. Ook wordt gewag gemaakt van verkrachtingen van jonge vrouwen uit Brits Guyana. Uit de verklaringen van oogge tuigen komt het beeld naar voren van stelselmatige martel- en inti midatie-methoden van een groep van de militaire politie onder direc- te leiding van Zeeuw. Die wordt DEN HAAG - De laatste aflevering van het VARA-programma 'Haagse het 'A-team' van Bouterse ge- Bluf was gisteravond op tv te zien. Vele politieke prominenten waren op noemd. Deze groep heeft ook opge- het afscheidsfeestje aanwezig. Zangeres Nelleke Burg te midden van Den pakte gevangenen hun eigen graf Uyl,NijpelsenDeVries. (fotoANP) laten graven waarna ze de kogel Andere martelmethoden die ge- op gaat zitten. Dan ook nog de wat genoemd wordt „buitenhelm-methode". Het slachtoffer krijgt een buitenhelm op waarop met de kolf van een ge weer wordt geslagen. Het uitdruk ken van sigarettenpeukjes op ge zicht, borst en onderlichaam en het uittrekken van nagels komen even eens voor. (zie ook pagina 7) 26 PAGINA'S 1 Nicaragua voert weer wa pens in nadat de VS beslo ten niet-militaire hulp aan de contra's te verlenen. PAGINA 7 De helft van het drinkwa ter in de provincie Drente is verontreinigd met land bouwgif dat tot diep in de bodem is doorgedrongen. PAGINA 5 1 Er komt een kamerdebat over het persoonlijk in grijpen van staatssecreta ris Koning in belasting aanslagen. PAGINA 9 Minister Rietkerk over weegt zelfs voetbalwed strijden met een te groot veiligheidsrisico te ver bieden als de stadiondirec ties geen maatregelen ne men. PAGINA 13 Royale gift van Getty jr.: 220 miljoen gulden voor National Gallery. PAGINA 25 pen) wil de capaciteit we lerarenopleidingen (NLO's) drastisch verminderen. Het aantal nog maar vier opleidingen het vak Frans zal worden gedoceerd (nu zeven), natuurkunde aan vijf studenten per vak en het aantal (nu tien), creatieve vakken aan vijf vakken per opleiding moeten om- (nu negen) en gezondheidskunde laag. Net als de overige opleidii gen in het hoger beroepsonderwijs nog maar één NLO (nu zeven). De reorganisatie zal ernstige ge- zullen de lerarenopleidingen te volgen hebben voor de opleidin- maken krijgen met een taakverde- lings- en fusie-operatie. De bewindsman zal de plannen daarvoor deze zomer naar de Twee de Kamer sturen. Het gaat om in De mooiste kollektie die u ooit zag! Alle grote merken in huis: KETTLER, HERLAG, ALIIBERT, KURZ, ROVERGARDEN, GROSFILLEX. HARTMAN enz. kussens en parasols in meer dar lOOdessins «WEBER-tarbecues •volop keus voor elk budget •uwaankoopaomogelijkdeaellde dag nog GRATIS thuisbezorgd! Dagelijks geopend van: 9 lol 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg gen, die de komende jaren te ma ken krijgen met een sterk teruglo pende belangstelling. Door de ge ringe leerlingenaantallen in het voortgezet onderwijs en door de bezuinigingen die daarin zijn door gevoerd, is de werkloosheid onder leraren groot. Ook in het hoger on derwijs worden de gevolgen van het bijzonder lage aantal geboorten in de jaren zestig merkbaar. Deze factoren maken volgens Deetman fusies onontkoombaar. Vrouw overleeft botsing met trein (Van een onzer verslaggevers) DE ZILK - "Een wonder", zo noemt de rijkspolitie het dat de 21-jarige Karin Hulsebosch uit Noordwijkerhout zonder noe menswaardige verwondingen een treinongeluk heeft over leefd. Zij botste gistermiddag op de spoorwegovergang bij de Beeklaan in De Zilk met haar bromfiets tegen een trein. De jonge vrouw liep daarbij lichte verwondingen op aan een been. Haar bromfiets werd totaal ver nield. Volgens de politie werd Ka rin door de zon verblind en heeft zij ook de bellen bij de overgang, die aangaven dat er een trein in aantocht was, niet gehoord. "Zij is daarna kenne lijk tegen het trapje van de ca bine van de machinist gereden. Dat is haar redding geweest", aldus de politie. per dag, VW Polo Van 32,50 Golf Van diesel 45,— Transporter (bus) diesel 57,50 excl. b.t.w. Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwijk 01718-15141 Tel. 01718-21301 Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur circa acht graden. Middagtemperatuur on geveer veertien graden. Noordweste- 15 juni 1985 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.02 uur. Maan op: 03.32 uur, maan onder: 19.11 Sji'iten kapen weer vliegtuig BEIROET (AP) - Met machinege weren en handgranaten gewapen de sji'itische kapers hebben van daag op een vlucht van Athene naar Rome een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij TWA gekaapt. Na een lan ding in Beiroet werden vrouwen en kinderen vrijgelaten en vertrok het toestel na te zijn bijgetankt richting Algerije.De luchthavenau toriteiten wilden pas toestemming voor een landing geven toen de pi loot meldde dat een kaper de pen uit een handgranaat had getrok ken, terwijl anderen passagiers mishandelden. Een van de kapers waarschuwde in het arabisch dat het toestel zou k°°|water worden opgeblazen als iemand zich in de buurt zou wagen. JOHANNESBURG (AP/AFP) - Zuidafrikaanse troepen zijn vanmorgen het buurland Botswana binnengevallen en hebben daar tien bases van de verzetsbeweeing ANC verwoest. Daarbii werden volgens de Zuidafri kaanse radio 16 mensen gedood, onder wie een Nederlander. De opperbevelhebber van de Zuidafrikaanse strijdkrachten, generaal Constand Viljoen, verklaarde dat in Gaborone tien guerrilla-doelen van het Afrikaane Nationale Congres waren vernietigd door 'kleine eenhe den'. Viljoen zei dat de de ANC-doelen, die verspreid zouden zijn in zaken- en woonwijken van Gaborone, het controlecentrum vormden voor een campagne van sabotage, geweldpleging en terreur in geheel Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse minister R.F. Botha (buitenlandse zaken) verklaar de dat Botswana herhaaldelijk was gewaarschuwd dat het ANC Botswa na gebruikt als uitvalsbasis voor aanslagen in Zuid-Afrika en dat dit niet zou worden getolereerd. ["echt iets VOOR PA IOersolide zwart leder Zweedse muil met oersollde poro-rubber zool. Mt. 40 - 45 winkelpr. 29.95 I alléén vandaag en morgen •40%'köytinj I K3K3M Leiden Lange Gracht I ■JWi (naast Digros) tel. 071 - 1420641 I* mm 4 donderdag koopavond CVan een onzer verslaggevers) LEIDEN - Frans Boelen (48), tele visie-regisseur en producer bij de VARA, wordt de nieuwe directeur van de Leidse Schouwburg. Het college van b en w heeft dat van morgen besloten, na een unanieme voordracht van de selectiecommis sie. Boelen volgt Hans van Dam op, die eerder wegens arbeidsonge schiktheid vertrok. Frans Boelen, uit vele tientallen kandidaten gekozen als nieuwe schouwburgdirecteur, begon zijn loopbaan in de journalistiek. Hij studeerde perswetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amster dam en werkte achtereenvolgens bij de Volkskrant en de Noorder pers. Later werd hij kunstredac teur bij het toenmalige dagblad De Tijd, waar hij samen met Herman Hofhuizen ook de televisiekritie ken schreef. In 1966 stapte hij over naar de VARA en begon hij een succesvol le carrière als regisseur en produ cer van programma's als "Dood en begraven", "J.J. de Bom", "De Taaistraat" en de "Late, Late Lien Show". Boelen werd meer dan eens onderscheiden. In 1977 kreeg hij op het Internationale Festival in Montreux de persprijs (De Bron zen Roos), iri 1979 werd hem door de Nederlandse critici de Nipkov- schijf toegekend en in 1980 en 1982 ontving hij Edisons voor twee langspeelplaten van onder meer "De Taaistraat". Boelen, oprichter van het schrij verscollectief, is ook in het theater actief. Zijn laatste regie was "De Jantjes" met Ank van der Moer (la ter Josephine van Gasteren) in de hoofdrol. In zijn huidige woon plaats Hoevelaken is hij voorzitter van het cultureel centrum De Stuw. Frans Boelen treedt op 1 augus tus in dienst van de gemeente Lei den. Tot stafmedewerker publici teit van de Leidse Schouwburg is intussen benoemd de Leidenaar Hans Kagie, die zich op het ogen blik als gemeente-ambtenaar bezig houdt met buurt- en clubhuiswerk en als organisator van het tweejaar lijkse volksdansfestival in deze stad. Als toneelmeester van de schouwburg is aangesteld J. Reen- ders uit Oldenhoeve, thans theater technicus in de Stadsschouwburg van Groningen. Als hoofd van de directie Cultu rele Zaken, onder wiens verant woordelijkheid de schouwburgdi recteur en zijn medewerkers ko men te vallen, fungeert de heer A. v.d. Loo. De ramp in het Brusselse n'AAfo Heizel-stadion heeft in Eu ropa een ongekend grote aandacht doen ontstaan voor het voetbalvandalisme. Dat is terecht, ook al komt die aandacht vrij laat - maar dat schijnt vaak niet anders te kunnen. Toch kleeft er een zeker ge vaar aan maatregelen - in dit geval tegen een ergerlijke vorm van vanda lisme - die zijn ingegeven door dra matische gebeurtenissen waarbij slachtoffers vallen. Dat is het gevaar van overdrijving. Het is niet onbegrijpelijk dat in de golf van emoties die volgde op de Belgische voetbalramp, er een Euro pees voetbalverbod werd afgekon digd voor Engelse clubs. Maar het besluit van de FIFA tot uitsluiting van deelname waar ook ter wereld, gaat te ver, omdat herrieschoppende, En gelse supporters zich doorgaans niet in Zuid-Amerika of in het Verre Oos ten verionen. Een ander voorbeeld betreft de ver koop van alcoholhoudende dranken in stadions. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid en sport zaken) heeft terecht opgemerkt dat alcohol niets met sport te maken heeft. Daarom wil hij de verkoop daarvan bij profwedstrijden verbie den. Een juiste beslissing. Maar hij overdrijft als hij een dergelijk verbod wil uitbreiden tot de amateurvoetbal clubs. Het bestuur van een amateur club heeft het alcoholgebruik en de gevolgen daarvan bij een wedstrijd doorgaans redelijk in de hand. Bo vendien zijn er bij amateurwedstrij den geen duidelijke aanwijzingen voor excessen die kunnen worden vergeleken met het vandalisme in en rondom de grote stadions. Een recenter voorbeeld van een overspannen maatregel is het maken van een zwarte lijst' met daarop de namen van bij de politie geregistreer de voetbalvandalen. Minister Kort hals Altes (justitie) liet gisteren weten dat hij 'in beginsel' bereid is een der gelijke lijst door te spelen aan de KNVB. Die kan dan 'passende maat regelen' nemen tegen supporters die op zo'n lijst voorkomen. Korthals Altes gaf gisteren toe dat hij met een dergelijke maatregel raakt aan de persoonlijke levenssfeer van voetbalsupporters (hij zei: relschop pers). Maar volgens de bewindsman moet de privacy-bescherming in dit verband dan maar ondergeschikt worden gemaakt aan het belang van het voorkomen van ordeverstoring. Het moet duidelijk zijn dat de minis ter van justitie zich daarmee op de verkeerde weg begeeft. Voetbalsup porters die bij de politie zijn geregi streerd, zijn meestal al een keer ge straft en er is niet al bij voorbaat een reden om dat nog eens dunnetjes te laten overdoen, nota bene door een particuliere instantie (de KNVB). Dat zou niet te rijmen zijn met ons huidige rechtssysteem en bovendien wille keur in de hand kunnen werken, ter wijl inderdaad een onaanvaardbare inbreuk wordt gemaakt op de per soonlijke levenssfeer van de betrok kenen. Er worden tenslotte ook geen zwarte lijsten aangelegd van winkel dieven, al was hel maar omdat wie eenmaal een dief is, niet altijd een dief hoeft te zijn. Antwerpse bende stak man dood AMSTERDAM (ANP) - In Antwer pen zijn drie jongens aangehouden wegens de moord op een 71-jarige man begin juni in Amsterdam. Eer der deze week werd ook al een 17- jarige jongeman aangehouden. De man werd in zijn woning met messteken om het leven gebracht. Motief was roof. Uit onderzoek is komen vast te staan dat ze deel uit maken van een groep van ongeveer vyftien jongens die geregeld van uit hun woonplaats Antwerpen naar Amsterdam reisden om daar homofielen te beroven. Ook wer den diverse inbraken by homofie len gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1