Van Aardenne niet in Kamer Vakmanschap herken je zo. 'Gevaren van alcohol op water miskend' Minister ontkent samenhang met RSV 'GAB-personeel moet op woorden letten' 'Verevening' ziekenfonds op de tocht Meer arrestaties in zaak groeihormonen 'Geest' aangehouden voor poging verzekeringsfraude Ook nieuwe scheepvaartwet biedt geen soelaas Schoolgeld omhoog in volwassenenonderwijs WOENSDAG 12 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - WD-minister Van Aardenne (economische zaken) vertrekt aan het eind van deze kabinetsperiode waarschijnlijk definitief uit de politiek. De bewindsman heeft gisteren laten weten niet van plan te zijn opnieuw zitting te nemen in de Tweede Kamer. Binnen de WD wordt ervan uitgegaan dat Van Aardenne, die door de RSV-zaak in opspraak kwam, nu ook zal afzien van een nieuw ministerschap. Er wordt gedacht aan een burgemeesterspost. Van Aardenne liet zelf in het mid den of hij in de komende periode opnieuw minister zou worden. „Dat zullen we dan wel bekijken", zei hij gisteravond zelfverzekerd. Over zijn besluit af te zien van een plaats op de lijst zei hij: „Als er geen RSV was tussengekomen, was het in februari al geregeld". Ook zei hij „helemaal niet het idee te hebben dat ik functioneer als enig stuk wild, al dan niet aange schoten." Aan de komende WD- verkiezingscampagne wil hij ge woon meedoen. Van Aardenne, die ook al minis ter van economische zaken was in het kabinet Van Agt/Wiegel (1977- 1981), kwam vorig jaar in opspraak nadat de RSV-enquêtecommissie zijn optreden had omschreven als 'misleidend en dus onaanvaard baar'. De commissie, onder leiding van voorzitter Van Dijk (CDA), be schuldigde de minister ervan in 1979 en 1980 de Tweede Kamer be wust verkeerde informatie te heb ben verstrekt over de verliezen bij het ten ondergang gedoemde RSV- concern. Na drie debatten besloot een kamermeerderheid dat de mi nister niet hoefde op te stappen. Behalve Van Aardenne hebben ook zijn partijgenoten minister Rietkerk (binnenlandse zaken), staatssecretaris Kappeijne van de Coppelio (sociale zaken) en het Amsterdamse kamerlid Jacobse la ten weten niet opnieuw een plaats op de kandidatenlijst te ambiëren. Al eerder hadden de WD'ers mi nister Winsemius (VROM) en Kort hals Altes (justitie), staatssecretaris Hoekzema (defensie) en het kamer lid Tripels afgezien van een plaats op de kandidatenlijst. Directeur over racisme AMSTERDAM (ANP) - Directeur De Lange van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) in Amsterdam heeft gisteren tijdens een perso neelsbijeenkomst in scherpe be woordingen gewaarschuwd tegen racistische en discriminerende taal. Dat gebeurde naar aanleiding van de uitspraak van het ambtena rengerecht in de hoofdstad dat een GAB-werkneemster van joodse af komst vorig jaar ten onrechte ont slagen is. De Lange en de directeur-gene raal van de arbeid in Noord-Hol land erkennen dit 'incident' volle dig, maar zijn het tegelijk volstrekt oneens met het vonnis van de rech ter. "Het ambtenarengerecht heeft veel te eenzijdig gekeken naar het aspect van de discriminatie. De vrouw functioneerde los daarvan niet goed meer", aldus De Lange. Hij herinnerde zijn personeel - ongeveer 120 van de 200 medewer kers waren aanwezig - eraan dat het arbeidsbureau in Amsterdam juist veel aandacht geeft aan min derheden. Hij wees er verder op dat 15 procent van het personeel van niet oorspronkelijk Neder landse afkomst is. De Lange is maar één incident met de joodse medewerkster be kend, verklaarde hij desgevraagd. Dat incident was ook de aanleiding tot het proces bij het ambtenaren gerecht. Het ging volgens de direc teur om uitlatingen van een man nelijke collega die ook zelf van joodse afkomst is. De uitlatingen waren niet persoonlijk gericht, al dus de Lange. De Lange denkt dat binnen het arbeidsbureau waarschijnlijk wel vaker discriminerend of racistisch wordt gesproken. Het zal meestal gaan om niet kwaad bedoelde op merkingen, maar zij behoren ach terwege te blijven, aldus De Lange: "Dergelijke uitlatingen zijn in alle gevallen ontoelaatbaar". PPR-fractievoorzitter Ria Bec kers heeft minister De Koning (so ciale zaken) inmiddels vragen ge steld over racistische en antisemi tische opmerkingen die er onder werknemers van het Gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam zou den zijn gemaakt. DEN HAAG - Kamerlid en voorzitter van de kamercommissie voor on derwijs Van Ooijen (PvdA) kreeg gisteren uit handen van vice-voorzitter Salm van de Vereniging tot behoud van het Usselmeer (rechts) het eerste exemplaar van het lesboek over het IJsselmeergebied aangeboden. Tussen Van Ooijen en Salm staan de commissieleden Mik (D'66), Wallage (PvdA), Dijkstal (WD) en Andela-Baur CDA). (foto Anefo) Daarmee hebben tot nu toe acht van de vijftig WD'ers in Kamer en kabinet aangegeven niets te voelen voor het kamerlidmaatschap. Maar Winsemius en Korthals Altes heb ben wel duidelijk gemaakt op nieuw in aanmerking te willen ko men voor een ministerschap. On duidelijk is of dat ook geldt voor Rietkerk en mevrouw Kappeijne van de Coppelio. Onopvallend Mr J.G. (Koos) Rietkerk was in de periode 1977-1981 fractievoor zitter van de WD. Daarvóór, tus sen 1971-1973, was hij staatssecre taris van sociale zaken in het kabi net-Biesheuvel. Als fractievoorzit ter viel hij vooral op door zijn on opvallendheid na de periode-Wie gel. Hij botste nogal eens met zijn vice-voorzitter mevrouw Kappeij ne, die zich voorstander toonde van een veel progressievere en mo derner uitleg van het begrip 'libe ralisme'. Mevrouw Annelien Kappeijne van de Coppelio, die in 1981 uit de politiek wilde stappen omdat een WD-congres besloot dat buiten landers voorlopig geen stemrecht moesten krijgen voor de gemeente raad, was sinds 1971 lid van de Ka mer. Zij kreeg haar politieke oplei ding als secretaresse van de VVD- fractie (1966-1971) en als lid van de Leidse gemeenteraad (1966-1972). Het opstappen van H.H. (Huub) Jacobse komt niet als een verras sing. Hij kwam in 1977 (toen ook nog lid van de Amsterdamse ge meenteraad) in de Kamer en was uitgesproken voorstander van een hechtere band met de PvdA. Ja cobse werd voor een belangrijk deel van zijn tijd in beslag geno men door de problemen rondom de Amsterdamse scheepsbouw. UTRECHT (ANP) - De particuliere ziektekostenverzekeraars denken erover om hun 90 miljoen gulden vrijwillige 'vereveningsbijdrage' aan de ziekenfondsen voor de tweede helft van dit jaar niet te be talen. Volgens directeur Scheerens van de organisaties van zieketekos- tenverzekeraars (KLOZ) kunnen vooral de kleine maatschappijen het bedrag nauwelijks meer op brengen. De maatschappijen betalen nu vrijwillig 180 miljoen gulden per jaar aan de ziekenfondsen, omdat zij veel meer 'goede risico's' in hun bestand hebben. Ziekenfondsen mogen in hun vrijwillige verzeke ring niemand weigeren, terwijl de particuliere maatschappijen met stuntpremies jonge, gezonde klan ten lokken. Eind vorige maand heeft het KLOZ-bestuur de problemen be sproken met minister Ruding (fi nanciën) en de staatssecretarissen Van Zeil (economische zaken) en Van der Reijden (volksgezond heid). Die hebben het KLOZ ge vraagd het bedrag toch bijeen te brengen. Het is de laatste keer dat de maatschappijen vrijwillig betalen. Op 1 januari 1986 verdwijnt de vrij willige ziektekostenverzekering. De verzekerden gaan dan deels naar de particuliere maatschappij en en deels naar het ziekenfonds. De particuliere maatschappijen moeten dan verplicht 390 miljoen bijdragen aan de ziekenfondsen. BREDA (ANP/GPD) - Opnieuw zijn twee mensen gearresteerd in verband met het hormonenschan daal. Het zijn een leidinggevend personeelslid van het Sittardse veevoederbedrijf Schils en een kal- vermester uit de buurt van Eindho ven. Bij de veehouder zijn boven dien ongeveer 100 kalveren in be slag genomen, omdat ze mogelijk zijn ingespoten met groeihormo nen. De Algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij en de politie van Sittard hebben afgelopen nacht weer een inval gedaan in het kantoor van Schils en daar een deel van de ad ministratie in beslag genomen. Volgens officier van justitie Wa- beke begint justitie meer zicht te krijgen op de omvang van het schandaal, dat voor zover nu be kend vooral speelt in Zuid-Neder land. De leiding zou bestaan uit en kele mensen, van wie er nu enige in verzekerde bewaring zitten. Dit zijn volgens Wabeke mensen die al jarenlang proberen de antibiotica- wet te omzeilen. De rest van de or ganisatie zou bestaan uit een aantal kalvermesters. Naar hun betrok kenheid wordt een onderzoek in gesteld. Weer inval bij Sittards bedrijf In totaal zitten nu zes personen vast. De raadkamer van de Bredase rechtbank heeft gisteren het arrest van de Chaamse dierenarts W. met 30 dagen verlengd. De andere ar restanten zijn de twee voedingad viseurs van Schils die midden vori ge week zijn aangehouden, het lei dinggevende personeelsid van het bedrijf en twee mesters in Oost- Brabant. De Belgische politie heeft belangstelling voor de filialen van Schils in Maaseik en Dendermon- de. Concurrentie Als uit onderzoek blijkt dat in de kalvermesterij inderdaad op grote schaal groeihormonen worden ge bruikt, dan zijn de motieven van de boeren gelegen in de noodzaak om met de concurrentie mee te kun nen en niet in een ongebreidelde zucht naar geld. Want, zegt alge meen secretaris Heijmans van de Noordbrabantse christelijke boe renbond, 'de kalvermesterij is een sector waarin het moeilijk is om een boterham te verdienen'. Voor de bond kwam het justi tieel onderzoek als een verrassing: "We hebben er geen zicht op of het allemaal waar is of op welke schaal groeihormonen worden toege diend". Heijmans zegt zich zorgen te maken over de gevolgen voor de publieke opinie. "Het gevaar is aanwezig dat straks elke veehou der als potentiële spuiter wordt ge zien. Het is alleen daarom al be langrijk dat er snel duidelijkheid komt in de affaire". Minister Braks (landbouw) heeft gisteren verklaard 'wel een beetje geschrokken te zijn' van de berich ten over de hormonenzaak. Braks wees erop dat groeihormonen voor kalveren een omstreden zaak zijn, zowel onder deskundigen als bin nen de EG. Nederland heeft als sterk van de export afhankelijk land tot nu toe gekozen voor de veiligste weg: een totaalverbod op natuurlijke en chemische groeihor monen, aldus de minister. Daar moeten we ons dan ook aan hou den, zo vindt hij. Hij wilde niet in gaan op de voors en tegens van het toedienen van groeihormonen. De bewindsman voelt niets voor uitbreiding van de Algemene in spectiedienst, waarop het PvdA- kamerlid Tazelaar heeft aange drongen. Die staat, aldus Braks, wat betreft personeelssterkte al hoog op onze prioriteitenlijst en doet bovendien nu al uitstekend werk. Nieuw personeel moet bo vendien eerst worden opgeleid. Dat kan wel een jaar duren, aldus de minister. BLARICUM (ANP) - De 23-jarige wachtmeester van de Rijkspolitie Anand Swami Persau heeft gisteren voor het politiebureau in Blaricum geprotesteerd tegen zijn ontslag. De man had een protestbord bij zich. Hij wil vooral duidelijkheid over zijn positie. De wachtmeester bevindt zich nog in de proeftijd van een jaar, die geldt voor iedere beginnende politieman. De leiding acht hem volgens een woordvoerder van het district Amsterdam ongeschikt voor een verlenging van deze proeftijd. Niet gezegd wordt waarom de jonge politieman onge schikt is. De ontslagprocedure tegen hem loopt namelijk nog. De wacht meester kan volgens de woordvoerder bovendien nog in beroep bij de ambtenarenrechter. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft maandag een man aangehouden wegens poging tot oplichting van twee verzeke ringsmaatschappijen door een valse overlijdensverklaring. De man houdt volgens de politie vol dat hij slechts de reïncarnatie is van de betwijfelde dode. De politie is nog op zoek naar een mede plichtige Haagse. De 56-jarige vrouw heeft volgens de politie begin vorig jaar twee verzekeringen afgesloten op het leven van haar 36-jarige Haagse vriend B. Hij vertrok daarna naar Santa Domingo, in de Domini caanse republiek. Op 24 april overleed hij daar, zo stond het in een overlijdensakte waarmee de vrouw naar de verzekeringmaat schappijen stapte om twee maal een kwart miljoen gulden te in nen. Zij legde er zelfs rekeningen van de begrafenis bij over, maar ving bot. De verzekeraars weigerden te betalen omdat het ministe rie van buitenlandse zaken geen officieel overlijdensbericht van de man had gekregen uit de Dominicaanse Republiek. In noyember kwam de vriend volgens de politie terug naar Ne derland en belde de verzekeringmaatschappijen met de medede ling: „U spreekt met de geest van B. Ik leef nog". De politie werd erbij betrokken. Die onderzocht de zaak en nodigde B. maandag uit op het politiebureau te komen. Dat deed hij, met de verklaring dat hij verscheen als de geest van B. Volgens de politie is de man niet strafbaar voor deze poging tot oplichting en vervalsing van een akte als hij kan aantonen dat inderdaad de geest van de be twiste dode in hem is gevaren. EUTHANASIE (ANP) - De raadka mer van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren besloten de voorlo pige hechtenis van de van euthana sie verdachte huisarts van het Haagse bejaardenhuis De Terp op nieuw met dertig dagen te verlen gen. De 32-jarige arts, die vijf jaar NIJMEGEN (GPD) - De slagzin van Veilig Verkeer Nederland 'Al cohol in verkeer al gauw een mis drijf heeft uitsluitend betrekking op het wegverkeer. Drankmis bruik op het water valt binnen de Nederlandse wetgeving slechts in de categorie van overtredingen. En dat is, vindt commandant Bar van de Rijkspolitie te water in het dis trict Nijmegen, eigenlijk raar. "Want het mag toch niet zo zijn dat een aangeschoten kapitein van een chemicaliëntanker midden op de Waal voor Nijmegen slechts een oyertreding begaat, terwijl een niet geheel nuchtere bromfietser op een landelijk zandweggetje een misdrijf pleegt?". Het recente ongeluk tussen de veerboot Norland en de Duitse kustvaarder Sabine net buiten de Nieuwe Waterweg heeft de relatie drank en varen weer in de belang stelling gebracht. Want er geen re den om aan te nemen dat varensge zellen minder drinken dan landrot ten. "Aan boord - en we hebben het hier over de beroepsvaart - wordt ook in gezinsverband ge leefd, met dien verstande dat de werk- en leefsituatie zeer nauw met elkaar zijn verweven. Daarom zal het zeker zo zijn dat 's avonds voor het eten aan boord wel eens een borreltje wordt genomen. Want het leven gaat gewoon door, evenals echter de bedrijfsvoering". Slingeren Kent het Wetboek van strafrecht voor het wegverkeer het beruchte artikel 26, voor de scheepvaart geldt een ander artikel, 426. Maar dat reikt nauwelijks middelen aan om aangeschoten schippers aan te pakken. Ook al omdat hierbij slechts wordt gesproken over een overtreding, wordt bij de uitvoe ring van die wet niet gewerkt met alcoholpromillages en is ook het ondergaan van een bloedproef niet verplicht. Districtscommandant Bar: "Wat blijft dan over om het 'onder in vloed' vast te stellen? Inderdaad, subjectieve waarnemingen en beoordelingen, de zogenaamde open bewijslast. We kijken bijvoor beeld of de persoon in kwestie wel vast ter been is, maar hoe doe je dat op een slingerend schip? De be wijslast is in tal van gevallen dus bijzonder moeilijk". Nu is het wel zo dat er een scheepvaartverkeerswet in voorbe reiding is met daarin een 'drankar- tikel' dat wat meer mogelijkheden biedt. "Een zusje van de wegenver keerswet", aldus hoofd algemene dienst Roeterdink van de Rijkspo litie te water in Nijmegen. Volgens 5 wet wordt het verboden te varen of te laten varen onder in vloed. "Maar ook in die nieuwe wet blijft alcoholmisbruik in de sfeer van een overtreding, en komt ook weer het probleem om de hoek kij ken hoe je moet constateren dat ie mand niet competent is te varen. Je pikt er ook weer alleen de uiter lijk aantoonbare gevallen uit. Ei genlijk wordt dat dus een gemiste kans". Open doel "Op zich ben ik wel tevreden met ook weer ontevreden omdat die nieuwe aanpak niet compleet is. Hier heb je dan de kans, denk ik bij mezelf, er een misdrijf van te ma ken, maar politiek Den Haag is in dit kader niet voornemens aan het plegen van een misdrijf te willen denken". In concreto betekent dit VVD/PvdA: middengroepen ontzien DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer gaan akkoord met de voorstellen van minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) om de school- en cursusgel den voor niet-leerplichtigen dit jaar fors te verhogen. De WD wil wel, dat de middengroepen meer worden ontzien. Dat bleek gister avond in de Kamer tijdens een de bat over een wijziging van de wet op het school- en cursusgeld. Het komende schooljaar zal de eigen bijdrage voor avondcursis ten met tachtig gulden omhoog gaan. Niet-leerplichtigen in het dagonderwijs (iedereen ouder dan zestien jaar) zullen 150 gulden meer moeten gaan betalen. De col legegelden voor hoger beroepson derwijs (hbo) en universiteiten gaan omhoog tot 1000 en 1100 gul den. Het is nog niet duidelijk wat de verhogingen betekenen voor de koopkracht van gezinnen met in komens lager dan 50.000 gulden per jaar. Ook de PvdA vindt, net als de WD, dat vooral de midden groepen meer ontzien moeten wor den. Voor de laagste inkomens be staan studiekostenregelingen. CDA-woordvoerder Van Baars gaf gisteravond toe dat de voorge stelde verhogingen alleen zijn be doeld om 140 miljoen gulden te be zuinigen. By de behandeling van de onderwijsbegroting in decem ber 1984 was het 'profijtbeginsel' de voornaamste reden om van de onderwijsconsumenten meer geld te vragen. Van Baars had daar toen felle en principiële kritiek op, maar slikte die gisteravond in omdat „de Kamer geen gaten in de onderwijs begroting mag schieten". Het profijtbeginsel dat de rege ring hanteert, houdt in dat de men sen die een gesubsidieerde oplei ding volgen, zelf 15 procent van de kosten van die opleiding-moeten betalen. Dat betekent vooral voor volwassenen die een avondstudie volgen een enorme kostenstijging. Volgens het Sociaal-Cultureel REFERENDUM (ANP) - Burge meester en wethouders van Capel- le aan den IJssel zien na kritiek uit de raadscommissie algemene be stuurlijke zaken af van invoering van een referendum (volksraadple ging) met een bindend karakter. De commissie wil wel een proef met een refererendum, maar zon der bindend karakter. Alleen PvdA en D'66 wilden een proef mét een bindend karakter. Op voorstel van burgemeester Van Leeuwen ging de commissie wél akkoord met een proef met een 'adviserend' karak ter. De gemeente wil het komende vooijaar bij de raadsverkiezingen een eerste proef te houden. Planbureau worden met name de deelnemers aan de moeder-mavo's getroffen. Volgens PvdA en WD dreigen in het hele volwassenenon derwijs rampzalige gevolgen waar over te weinig bekend is. Dat de regering er alleen op uit is om extra geld binnen te halen en niet heeft nagedacht over de gevolgen van het cursusgeldbeleid, bleek vol gens de PvdA'er Konings uit het feit dat over de voorstellen geen advies is gevraagd aan de Onder wijsraad. „Een unicum in de ge schiedenis van de onderwijswetge- ving", aldus Konings. Hij liet zich verder kritisch uit over het feit dat de gevolgen van de verhogingen van de cursusgelden voor de middeninkomens (tot 50.000 gulden) het grootst zijn. Hij noemde het onbegrijpelijk dat de regering niet heeft berekend wat de voorstellen van Deetman voor de koopkracht van die groep bete kenen. Ook is onduidelijk wat er gebeurt met de cursusgelden van tweeverdieners die recht hebben op voetoverheveling. Konings onderstreepte het be lang van het volwassenenonder wijs aan de hand van de GPD-en- quête over vrijheid, waarvan de re sultaten ook in onze krant zijn ge publiceerd. „De enquête van de GPD-bladen toont aan dat 44 pro cent van de Nederlanders ontevre den is met hun opleiding. Juist die groep wil zijn kansen via het vol wassenenonderwijs vergroten en helaas wordt dat voor hen na 1 sep tember dit jaar onbetaalbaar", zei hij. Leraar verdacht van ontucht met leerlingen VROOMSHOOP (ANP) - Een 41- jarige leraar uit Vroomshoop wordt ervan verdacht in de afgelo pen tien jaar ontucht te hebben ge pleegd met vier tot vijf leerlingen van zijn school voor voortgezet on derwijs. Dit heeft mr. W. Sorgdra- ger, officier van justitie in het ar rondissement Almelo, gisteren be kendgemaakt. Vorig jaar kwam aan het licht dat de man een verhouding had met een leerlinge. Naar aanleiding daarvan besloot het schoolbestuur de leraar te ontslaan met ingang van het schooljaar '85-'86. Tijdens het politieonderzoek bleek dat de man in het verleden ook relaties met leerlingen had. Hy wordt ver dacht van ontucht met mindeijari- gen, waarbij als verzwarende om standigheid geldt dat hij leraar is. ADVERTENTIE in het tehuis heeft gewerkt, zit al zestig dagen in voorarrest en deze tweede verlenging is tevens de laatst mogelijke. Aan het eind van deze derde periode moet de man worden vrijgelaten tenzij het Openbaar Ministerie dan officieel een rechtzaak begint. dat weer geen objectief instrument in de scheepvaart, bijvoorbeeld in de vorm van vastgestelde promilla ges, wordt aangereikt. "Nu komt er eindelijk een wetgeving waarbij je voor open doel kan scoren. Maar dat gebeurt dus niet". Volgens hem wil politiek Den Haag alcoholmisbruik in de scheepvaart niet verheffen tot een misdrijf, omdat hierbij nauwelijks doden of gewonden vallen. "Gelukkig ook maar, want ik moet er niet aan denken als dat wel het geval zou zijn. De ramp zou dan veel erger en het menselijk leed veel groter zijn dan op de weg", voorspelt de districtscommandant. "Het lijkt wel wat op struisvogel politiek. Men praat in het ene geval praat over een misdrijf en in het andere over een overtreding. Dat klinkt kennelijk wat vriendelij ker" Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar op natuurlijkeen ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5