LEIDSCH DAGBLAD Interferon krijgt erkenning /Sff I Passagiers vrijgelaten jLLi neegenomen: Meer Nederlanders gaan met vakantie Goedhart Bouwhuis Actie tegen korting woningdelers VRIJHEIDSBEELD OOK IN HAMBURG Kapers blazen cockpit op Nog dit jaar op de markt Laatste Nieuws Drie maanden voor Turk met pistool Mocht Y> n„5.98 -L-M n.,0.98 'M'n vader is in 1979 gestorven' Employé Ned. Bank wordt niet vervolgd en' 8,90 9,98 7,98 14,98 13,98 kilo 4,90 DEVLEESCHMEESTERS WOENSDAG 12 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37726 Philips-wapen tegen Exocet- raketaanvallen DEN HAAG (GPD) - Philips heeft een systeem ontworpen dat particuliere schepen moet be schermen tegen aanvallen met Exocet-raketten. Kopers van het systeem zoekt het concern voor al onder reders die de Perzische Golf aandoen en daar gevaar lo pen te worden aangevallen door de Iraakse luchtmacht. Het systeem, Mathilde, is ont wikkeld in de fabriek van Phi- lips-MEL in het Engelse Craw ley. Wanneer het apparaat een ra ket waarneemt, alarmeert het de scheepsbemanning en vuurt het een speciaal geprepareerde gra naat af die op enige afstand van het schip explodeert. Daardoor moet een zo groot magnetisch scherm ontstaan, dat het voor de naderende raket het hoofddoel wordt, en het projectiel van het schip wordt afgeleid. De appara tuur kost rond 350.000 gulden. Voor militair gebruik zijn ove rigens andere (duurdere) metho den beschikbaar om zich te be schermen tegen raketaanvallen. Het gaat daarbij om projectielen die op hun beurt de Exocet op zoeken. De Exodet, van Franse makelij, speelde een opvallende rol in de oorlog om de Falkland Eilanden tussen Groot-Brittannië en Ar gentinië. Aan Britse zijde wer den onder meer het fregat Essex door Argentijnse Exocet-raket ten de grond in geboord. Brand gesticht in brievenbussen Leidse Sociale Dienst (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Anonieme actievoer ders hebben de afgelopen drie weekeinden verf gegooid en brand gesticht in de brievenbussen van de Leidse Sociale Dienst aan de Langebrug, de Apollolaan en de Bernhardkade. In een aan deze krant gestuurde verklaring zeggen zij dat hun acties zijn gericht tegen de woningdelerskorting. "De so ciale dienst van Leiden sputtert symbolisch tegen, maar werkt wel grondig mee aan de uitvoering", al dus de verklaring. Zij trachten door deze sabotage te bereiken dat ten". de sociale dienst de medewerking aan de maatregel wegens overwerk moet beëindigen. De actie baart de GSD grote zor gen, aldus een woordvoerder. "Zij schieten volledig hun doel voorbij. Want niet de woningdelerskorting wordt getorpedeerd, maar werklo zen krijgen hun uitkering niet of vertraagd. Door de acties zijn na melijk inkomstenverklaringen on leesbaar geworden. Officieel kun nen wij, als die formulieren niet binnen zijn, geen wwv-uitkeringen betalen. Ik denk dat de actievoer ders niet overzien wat zij aanrich- Volgens de woordvoerder is het doel waartegen de actie is gericht nauwelijks meer aan de orde. De woningdelersformulieren zijn voor het grootste deel al binnen. "Er druppelt nog wat na, maar de grote hausse hebben we al gehad'. Volgens hem slaat de anonieme actiegroep de plank volledig mis. Vanuit de sociale dienst is steeds druk uitgeoefend op Den Haag om de regeling tegen te houden. Dat heeft niet mogen baten. Dan blijft er niets anders over dan die rege ling, hoe vervelend ook, toch uit te voeren. De actievoerders moeten niet hier zijn, maar in Den Haag". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het middel interferon, dat bepaalde vormen van kanker en virusziekten kan genezen, zal vrijwel zeker nog dit jaar als officieel medicament in Nederland worden toegelaten. De farmaceutische industrie verwacht, dat de Commissie ter Beoordeling van Geneesmiddelen interfe ron binnen afzienbare tijd zal registreren. BEIROET (AP) - De zes gewapen de mannen die gisteren in Beiroet een Jordaans passagiersvliegtuig kaapten hebben vanochtend alle inzittenden vrijgelaten. Vervol gens lieten ze kort na een uur van middag zware explosieven ontplof fen in de cockpit van het toestel waarna het zestal in een jeep de luchthaven verliet. Iets later deden zich in het vliegtuig nog twee ex plosies, Het toestel stond vanmid dag in lichterlaaie. Volgens de eerste berichten is regeringsleiders van verscheidene niemand gewond geraakt. De ka- Westeuropese landen in Madrid pers van het Jordaanse lijntoestel zouden arriveren voor de onderte- hadden vanochtend gedreigd zich- kening van het EG-verdrag zijn zelf en hun circa 65 gijzelaars met een kolonel van het Spaanse leger het vliegtuig op te blazen, als de se en zijn chauffeur in de Spaanse cretaris-generaal van de Arabische hoofdstad doodgeschoten. Twee mannen en een vrouw openden i Spaanse kolonel vermoord voor begin Eurotop Liga, Chedli Klibi, niet onmiddel lijk voor onderhandelingen naar het centrum van de Madrid het Beiroet zou komen, vuur op de kolonel toen hij zijn huis verliet en in de auto wilde stappen. De kolonel had de leiding van de juridische afdeling van het leger. De sji'itische kapers eisten het vertrek van alle gewapende pale- stijnen uit Beiroet. Eerder hadden de kapers gedreigd de passagiers HAMBURG - De Nederlandse Grafische ontwerper Gerla Spee werkt op het ogenblik aan een Nederland volgt daarmee het voor- imitatie van het vrijheidsbeeld.- beeld van Amerika, Ierland, West- Het beeld dat in New York staat is Duitsland en Italië waar artsen het op een schaal van 1:2 in Hamburg medicijn al enige tijd kunnen voor- nagebouwd. Het moet een van de schrijven. Hoewel interferon geen grote trekpleisters worden van een 'wondermiddel' tegen kanker is, nieuw attractiepark. (fotoAP) hebben onderzoeken uitgewezen dat het bij een bepaalde vorm van leukemie (een woekering van witte bloedlichaampjes) in zeventig pro cent van de gevallen genezing biedt. Bovendien staat vast dat wratjes op de stembanden, veroor zaakt door een virus, effectief kun nen worden bestreden. Interferon is al op de Nederland se geneesmiddelenmarkt, maar op zeer bescheiden schaal. Het mag nu slechts worden gegeven als pa tiënten bereid zijn een bewust- zijnsverklaring (noodzakelijk, om dat het medicament nog niet is ge registreerd) af te geven en het mi nisterie van volksgezondheid geen bezwaar heeft tegen toediening. Zodra de registratie geregeld is, kan iedere arts het middel voor schrijven en is het bij elke apo theek verkrijgbaar. Hoe groot de behoefte aan inter feron in Nederland is, is nu nog moeilijk te bepalen, zegt Huub Schellekens van TNO in Delft. Schellekens houdt zich al vijftien jaar bezig met onderzoek naar de toepassing van het geneesmiddel. "Het medicament is vaak ver guisd", zegt hij, "maar dat dit li chaamseigen eiwit tot iets leidt, be tekent toch wel wat". Volgens Schellekens komt de re gistratie er dit jaar. "Er zijn geen medische redenen aan te dragen die registratie van interferon kun- 1860-1985 28 PAGINA'S Michael Gorbatsjov. (fotoANP) De Russische leider is fel uitgevallen tegen zijn ei gen ministers; het politbu- ro verwerpt het vijfjaren plan. PAGINA 7 WD-minister Van Aar- denne bedankt voor een nieuw kamerlidmaat schap. PAGINA 5 Reders willen Russische schepen uit de havens we ren omdat ze onder de prijs werken. PAGINA 9 Europese sportministers slaan de handen ineen om de terreur door voetbal supporters te bestrijden. PAGINA 13 Vanavond de eeste Neder landse stereo-tv-uitzen- ding in het kader van het Holland Festival. PAGINA 26 Op de plaats van de aanslag vond één voor één dood te schieten, de politie hulzen van munitie die De kapers overweldigden het meestal wordt gebruikt doo£_de toestel gisterochtend op het vlieg veld van Beiroet. Na de kaping aanslag steeg het op en cirkelde boven Li- witte Renault. De- banon, terwijl de kapers Syrië de ondergrondse trachtten te overreden het toestel toe te laten tot het Syrische lucht ruim. Baskische guerrillabeweging ETA. De plegers van vluchtten in et ze werd later parkeergarage van een warenhuis in Madrid teruggevonden. De auto bleek vol explosieven te zitten. De politie ontruimde het gebouw, waar enkele duizenden mensen Larnaca'S' bügetenkV Dit werd echter door Syrië ge weigerd, waarna de kapers naar Cyprus vlogen. Op het vliegveld de vlucht werd voortgezet naar Tunis, waar het toestel evenmin toestem ming voor een landing kreeg. Na poging de explosieven onschade lijk te maken deed zich een ont ploffing voor. Volgens de eerste berichten zijn daarbij twee politie- e'entussetdM^o^SicmiT^o'oi mannen om het leven gekomen en - - verscheidene gewond, van wie twee ernstig. In de garage is brand ontstaan. ROERMOND (ANP) - De recht bank in Roermond heeft vanmor gen de 24-jarige Turk die op de laatste dag van het pausbezoek in Venlo werd aangehouden met een vals Frans paspoort en een vuur wapen, veroordeeld tot drie maan den cel. Het vonnis was overeen komstig de eis. De rechtbank acht te illegaal wapenbezit en verval sing van reisdocumenten bewezen. Volgens eerdere mededelingen van justitie maakte het pistool deel uit van een partij van 21 pistolen van hetzelfde type, waarvan er een is gebruikt bij de aanslag op de paus in 1981. Voor de rechtbank werd overigens op geen enkele ma nier gewag gemaakt van een moge lijk verband tussen beide zaken. De rechtszaak vond wel plaats on der de meest strenge veiligheids maatregelen. De verdachte zei eind jaren ze ventig uit Turkije gevlucht te zijn met behulp van een vervalst pas poort, omdat hij als geschiedenis leraar kritiek had geuit op de toen malige militaire junta. Ómdat hij een vervalst paspoort had, zou hij in Frankrijk geen politiek asiel hebben kunnen krijgen. Dat wilde hij alsnog aanvragen in ons land. Na zijn vonnis zei de verdachte: "Ik kwam naar Nederland om mijn vrijheid te vinden en ik beland in de gevangenis". Badhanddoeken, 50x 100cmuniofstreep- f NjT dessin. Diverse kleuren, per stuk 1250 I Uni washandje, J -:\\ pers,uki?^_ Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP, Winkelhof 29. UI Zoon van Mengele: MÜNCHEN/FRANKFURT (AFP/ AP/UPI/Rtr./DPA) - De familie van de voormalige concentratie- kamp-arts Josef Mengele heeft gis teren het zwijgen verbroken en zijn dood in 1979 in Brazilië bevestigd. De zoon van Mengele, de advocaat Rolf Mengele, zei in een schriftelij ke verklaring dat er voor hem en zijn familieleden geen twijfel over bestaat „dat het bij het op 6 juni 1985 op het kerkhof in Embu bij Sao Paulo opgegraven lijk gaat om de stoffelijke resten van mijn va der, Josef Mengele". Rolf Mengele uitte de bereidheid het Westduitse openbaar ministe rie „verdere zakelijke aanwijzin gen ter beschikking te stellen". In zijn verklaring verzekerde Rolf Mengele voorts dat hij zich in 1979 ter plaatse persoonlijk op de hoog te heeft gesteld over de omstandig heden rondom de dood van zijn va der. Volgens hem zal gerechtelijk- medische onderzoek van de stoffe lijke resten, dat naar verwachting binnen tien dagen in Brazilië wordt afgerond, deze omstandig heden ook bevestigen. Röntgenfoto's hebben aange toond dat het heupbeen van een in Brazilië opgegraven lijk sporen vertoont van een breuk, waarmee het aannemelijker is geworden dat het inderdaad om de stoffelijke resten gaat van de voormalige nazi kamparts Mengele, zo heeft het hoofd van de politie van Sao Paulo gezegd. Een van de lijkschouwers zei evenwel dat de röntgenfoto's geen overtuigende conclusie hebben op geleverd. "Er is zeker een afwij king, maar we kunnen niet met ze kerheid vaststellen of deze veroor zaakt is door een breuk", zei dr. Daniel Romero Munoz. De nazi-jager Simon Wiesenthai heeft gisteren in New York ver klaard nog steeds te twijfelen aan de dood van oorlogsmisdadiger Jo sef Mengele ondanks de bevesti ging door diens zoon Rolf. (zie verder pagina 7) AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft vanmorgen een 48-jarige employé van de Ne- derlandsche Bank ontslagen van rechtsvervolging. De man heeft ge zegd in 1981, 1983 en 1984 tiental len afgeschreven bankbiljetten te hebben meegenomen en vernie tigd. De rechtbank achtte deze feiten op zich wel bewezen, maar vond niet bewezen dat dit wederrechte lijk gebeurde. Niet aangetoond is, met andere woorden, dat de bank medewerker de foute biljetten heeft ingewisseld voor goede. De officier van justitie dacht daar anders over en eiste twee we ken geleden wegens verduistering in dienstbetrekking tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voor waardelijk. DEN HAAG (ANP) - Deze zomer gaan meer Nederlanders met vakantie dan in dezelfde periode van vorig jaar. Vooral de vakanties in eigen land nemen toe, wat is toe te schrijven aan de toeneming van tegenhouden. De mensen die kortere vakanties. De gemiddelde het moeten registreren hebben er bestedingen per gast misschien nog wat moeite mee. Veel wind Half tot zwaar bewolkt en buien, mo gelijk met onweer. Minimumtempera tuur omstreeks tien, middagtempera- tuur ongeveer dertien graden. Noord westen wind, krachtig tot stormach tig. 13 juni 1985 Zon op: 05.20 uur, zon onder: 22.00 uur. Maan op: 03.07 uur, maan onder: 16.48 Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP. Winkelhof 29. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vrijdag koopavond tot 21.00 uur blijfsduur lopen echter verder te rug. Dat komt omdat de consu ment kritischer en selectiever is geworden. Dat blijkt volgens het Neder lands Bureau voor Toerisme uit peilingen bij recreatie-onderne mers. Het toeristische bedrijfsle ven verwacht in de kampeersector een gemiddelde toename van het aantal gasten met vier procent in vergelijking met vorig jaar. In de bungalowsector rekenen de onder nemers op een teruggang van vijf procent. Naast het groeiend aantal Neder landers dat dit jaar de vakantie in eigen land doorbrengt, zullen dit OPVOLGER HAITINK - De 32-ja- rige Italiaan Riccardo Chailly volgt Bernard Haitink op als chef-diri gent van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Hij is de eerste bui tenlandse chef-dirigent. Chailly heeft nu de leiding van het symfo nie-orkest van de Berlijnse radio. Hij is de zoon van de componist Luciano Chailly en begon zijn diri gentencarrière in 1972 als assistent in de Scala van Milaan. jaar in vergelijking met 1984 ook meer buitenlandse toeristen Ne derland bezoeken. Het NBT rekent op een toename van vijf procent. Het gaat vooral om Amerikanen en Canadezen (plus tien procent), maar ook om Engelsen, Italianen en Zwitsers. Grote BELONING voor wie Radijs vindt, (rode gecastr. kater, 16 mnd. Oud) vermist omge ving Vlietweg, Leiden-Zuid. S. Maler, tel. 071-720965 (na 19.00 uur), tel. 070-949420 (overdag). Magere Varkenslapjes Gekruide Magere Varkensrollade Gekruide Verse Worst Magere Kalfslapjes le kwaliteit Kipfilet Verse Bami kilo kilo kilo Slagersham 200 gram 2,49 kilo kilo PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. - Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1