Peres lanceert vredesvoorstel 'Ik héb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Reagan handhaaft SALT Familiedrama eindigt in vrijspraak Israël voltooit aftocht Sfeer Unifil-SLA grimmig Walesa in getuigenbank Ambassade Nicaragua in Costa Rica aangevallen DINSDAG 11 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Snel gesprek met Jordanië en Palestijnen TEL AVIV De Israëlische regering wil binnen drie maanden aan vredesonderhandelin gen met Jordanië en de Palestijnen beginnen. De vredesconferentie kan naar keuze worden gehouden in de Verenigde Staten, Europa of het Midden-Oosten. Israël wil daar bij de permanente leden van de Veiligheidsraad te hulp roepen, op voorwaarde dat zij zich neutraal zullen opstellen. LONDEN - Geld, seks en drugs vormden de beloning voor zeven Britse op Cyprus gelegerde militai ren die gedurende een periode van twee jaar een groot aantal uiterst geheime stukken doorgaven aan de Sowjet-Unie. door Henk Dam De zeven begonnen met het doorgeven van de informatie in het begin van 1982, toen ze dreigden gechanteerd te worden vanwege deelname aan homoseksuele or gieën op de Britse basis in Cyprus. Die orgieën waren georganiseerd door een van het zevental, een 20- Grootste Britse spionageproces jarige soldaat die ook het spionage- netwerk opzette. Tijdens de eerste dag van wat het langdurigste Britse spionagepro ces uit de geschiedenis belooft te worden zei officier van justitie mr. Michael Wright dat de zeven jonge mannen „onze belangrijkste mili taire geheimen" hebben verkocht en daarmee voor „onberekenbare schade" hebben gezorgd. Twee maanden geleden was er al een eerste formele zitting van het proces in het fameuze Londense gerechtsgebouw Old Bailey, maar problemen bij de samenstelling van een jury zorgde voor uitstel tot gisteren. De nieuwe jury weet dat de zaak tot diep in de herfst kan duren. De zeven militairen werkten alle maal als telegrafist bij het Britse communicatie- en afluistercen- trum op Cyprus en hadden uit dien hoofde toegang tot het meest ge heime materiaal. Dat, aldus de offi cier van justitie, speelden ze letter lijk „met zakken tegelijk" door naar de Russen. De zaak tegen de zeven militai ren zal, om reden van staatsveilig heid, voor een belangrijk deel ach ter gesloten deuren worden gehou den. Alle beklaagden ontkennen de in totaal 28 aanklachten waar voor zij terecht staan. Bachmeijer vrij HANNOVER (DPA) - De wegens moord tot zes jaar celstraf veroor deelde Westduitse Marianne Bach- meier komt op 18 juni vervroegd vrij. De resterende straf van 2 jaar en 10 maanden is omgezet in voor waardelijk. Bachmeier schoot op 6 maart 1981 de vermeende moordenaar van haar zevenjarig dochtertje An na bij diens proces in de rechtszaal dood. De zaak leidde tot een van de meest opzienbarende processen in de geschiedenis van de Westduitse justitie. Bachmeier deed begin vo rig jaar een zelfmoordpoging en wordt sedertdien in een ziekenhuis behandeld. Deze en andere voorstellen in de procedure van het vredesproces heeft premier Peres van Israël gis teren voorgelegd aan de Knesset (parlement). De PLO heeft de voor stellen al van de hand gewezen. Volgens de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie bevat het plan niets De voorstellen zijn bedoeld als tegenwicht voor de vredesplannen van koning Hoessein van Jordanië, die in grote lijnen genade vinden in de ogen van de Verenigde Staten, maar die door het nationale kabi net van Israël op een aantal punten worden afgewezen. Israël wil over vrede praten zon der voorwaarde vooraf. Daarente gen wil de Jordaanse vorst middels een internationale conferentie, waaraan ook de Sowjet-Unie deel neemt, buiten afwezigheid van Is raël de agenda bepalen. De Israëli sche regering stelt voor op korte termijn uit Jordaniërs, Palestijnen en Israëliërs een klein team te vor men om de agenda voor de confe rentie op te stellen. Tijdens de vre desonderhandelingen kunnen Frankrijk, Engeland, China en de Sowjet-Unie over de schouder meekijken en zonder vooringeno menheid de onderhandelaars van advies dienen. Van Amerika, het vijfde permanente lid van de Vei ligheidsraad, wordt door Israël deelname aan de conferentie ver langd. door Taco Slagter METULLAH (Rtr.) - Het Israëli sche leger heeft gisteren de terug trekking uit Libanon voltooit maar er zijn militaire adviseurs achterge bleven in de zelf uitgeroepen vei ligheidszone noordelijk van de grens. Dit hebben Israëlische offi cieren meegedeeld. De officieren verklaarden dat de laatste geregelde eenheid Libanon nu heeft verlaten. Ze zeiden dat Is raëlische adviseurs en verbin dingsofficieren achterblijven om de door Israël gesteunde militie „het Zuidlibanese leger" (SLA) te helpen de veiligheidszone te behe ren. De in drie fasen uitgevoerde af tocht, die begon in februari, zou aanvankelijk vorige week op de derde veijaardag van de invasie, op 6 juni 1982, worden voltooid. Er is geen officiële reden gegeven voor de vertraging, maar westerse des kundigen denken dat Israël meer tijd nodig had om het SLA, dat on langs is getroffen door gevallen van desertie, te versterken. Enkele uren voor de voltooiing van de aftocht sloegen twee vanuit Libanon afgevuurde Katjoesja-ra- ketten in bij de nederzetting Mos- hav Shomera aan de grens. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor en er was geen scha- de.De invasie in de zomer van 1982 had voor Israël het doel raketin stallaties en artillerie van Palestijn se guerrillastrijders te verdrijven uit schootsafstand en hun bases in Zuid-Libanon te elimineren. De drie jaar durende oorlog heeft aan Israëlische zijde 654 militairen het leven gekost, er zijn 3800 gewon den gevallen. TEL AVIV - De 20 Finse Unifïl- militairen, die afgelopen vrijdag door militieleden van het Zuidliba nese leger (SLA) werden ontvoerd zijn waarschijnlijk overgebracht naar het hoofdkwartier van de SLA in Mary^joen, een dorp dat op 20 kilometer van Israëls noord grens is gelegen. Inmiddels is de commandant van het Franse contingent van Uni- fil een onderzoek gestart naar de omstandigheden waaronder het ontvoeringsdrama heeft plaatsge vonden. Militieleden van de SLA kipnapten de Finnen, nadat naar hun zeggen deze Unifil-militairen elf SLA-soldaten hadden ontwa pend en aan de sji'itische Amal-mi- litie hadden uitgeleverd. SLA- commandant Lahad wil de gevan gengenomen VN-militairen pas vrijlaten, als Unifil de elf SLA-sol- daten bij Amal ophaalt en bij de ge neraal aflevert. Het Finse commando heeft het vermeende onoirbare gedrag van de Finnen ontkend. De spanning tussen de SLA en de eenheden van de vredesmacht in Zuid-Libanon is onverminderd grimmig. SLA-sol daten bewaken gebouwen en door laatposten binnen en buiten het Unifil-gebied bepakt, gehelmd en met de vinger aan de trekker van de door Israël geleverde wapens. Nog deze week zal het zoge naamde kernkabinet van Israël discussiëren ovfer de toekomstige samenwerking met het Zuidliba nese leger. Met name de linkse mi nisters zint het eigenmachtig op treden van de SLA niet in het minst. Maar tegelijkertijd beseffen zij dat dit legertje een belangrijke schakel kan zijn in het tegengaan van aanvallen vanuit Zuid-Liba non op Noord-Israël. Voor Hoessein kan het niet an ders dan dat in de Jordaans-Pale- stijnse delegatie ook leden van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) zitting hebben, aan te wijzen door PLO-leider Jasser Arafat. Pe res stelde gisteren nog eens duide lijk dat Israël nimmer met de PLO om één tafel zal zitten. Wel meende hij dat in de delegatie van de ande re partij Palestijnen moeten wor den opgenomen die in de bezette gebieden wonen. Die moeten dan wel voor alle partijen aanvaardbaar zijn. Een merkwaardig feit in de rede van Peres tot de Knesset was dat hij enerzijds de Camp David-ak- koorden als uitgangspunt van de vredesonderhandelingen aanhaal-' de en anderzijds koning Hoessein voorhield aan de conferentie geen voorwaarden te verbinden. Het vredesakkoord met Egypte gaat niet verder dan verdoorgevoerde autonomie voor de Palestijnen op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver en in de Gaza-strook. Daarente gen willen Hoessein en de met de PLO sympathiserende Palestijnen zelfbeschikking in confederatie met Jordanië. Het door Peres verwoorde rege ringsstandpunt is een compromis met het Likoed-blok in de nationa le coalitie. Deze rechtse partij wil geen grondgebied ruilen voor vre de. De Likoed wil het onhaalbare: een vredesverdrag met Jordanië, terwijl de Israëlische vlag boven de bezette gebieden blijft wapperen. Premier Peres is wel bereid ver overd territorium voor een vredes akkoord op te geven, maar is nog altijd zeer vaag als het erop aan komt hoe ver hij en zijn Arbeiders partij daarin willen gaan. Een ander opmerkelijk punt in de speech van de Israëlische pre mier was dat hij slechts de PLO uitsloot van deelname aan een vre desconferentie. Daarmee hield hij de deur open voor Palestijnse dele gatieleden die lid zijn van de Pale stijnse Nationale Raad (PNC), het parlement van de PLO in balling schap. Al eerder heeft Peres laten blijken tegen gematigde Palestijn se parlementsleden geen onover komelijke bezwaren te hebben. Hetgeen volstrekt niet strookt met de opvattingen binnen de Likoed. Walesa verscheen gisteren op het proces in t-shirt van de film 'De r van ijzer' van zijn landgenoot Andrei Wajda. De film behandelt de strijd van Solidariteit, het verboden vakverbond. GDANSK (AFP/Rtr./UPI) - Het proces in Gdansk tegen drie topfi guren van de Poolse oppositie is „sinds het Stalinistische tijdperk zonder precedent". Dit heeft Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, giste ren verklaard tijdens het proces te gen Wladyslaw Frasyniuk, Adam Michnik en Bogdan Lis. De drie zijn „onschuldig" en „willekeurig in de beklaagdenbanken ge plaatst", aldus Walesa, die als ge tuige was opgeroepen. De drie mannen worden ervan beschuldigd in februari een illega le staking van een kwartier tegen de door de regering aangekondig de verhoging van de voedselprij zen te hebben georganiseerd. In een betoog van een uur zei Walesa verantwoordelijk te zijn voor de bijeenkomst tijdens welke de drie op 13 februari werden gearres teerd. „Ik heb het initiatief geno men tot deze reünie en ik heb me toen ik er naar toe ging niet verbor gen gehouden voor de politieman nen die mij voortdurend volgen", aldus Walesa tegenover rechter Zieniuk. De vakbondsleider zei geen land nen worden vervolgd „omdat zij met vrienden in een appartement bijeen zijn gekomen". Het doel van de samenkomst aan de vooravond van de prijsverhogingen had „een gezamenlijke wil het land te hel pen" ten grondslag, aldus Walesa. Voordat Walesa getuigde hadden twee deskundigen het cassetten- bandje authentiek verklaard dat door twee politiemannen was op genomen tijdens een onderhoud met Bogdan Lis. De opname wordt als het belangrijkste bewijsstuk bij het proces aangevoerd. Lis zelf heeft in een brief verklaard dat het bandje „vervalst" is. ADVERTENTIE knikarmschermen (foto AP) ter wereld te kennen 1 Zinniger debat geëist door Euro parlementariërs STRAATSBURG (ANP) - Een groep van liberale, conservatie ve en christen-democratische Europarlementariërs heeft gis termiddag in Straatsburg op initiatief van de Nederlandse li beraal Gys de Vries aangedron gen op een zinniger program mering van het debat in het Eu ropees Parlement. In een gesprek met de voor zitter, de Franse christen-de mocraat Pierre Pflimlin, stelde men voor, in het najaar het de bat gedurende de zittingswe- ken te concentreren óp alle as pecten van Europese samen werking op het gebied van on derzoek en technologie. Dit in plaats van, zoals nu, de aan dacht te versnipperen aan een gigantisch aantal resoluties waar verder niemand iets mee doet. Het debat over onderzoek en technologie zou moeten re sulteren in voorstellen tot wet geving. Pflimlin heeft positief gereageerd op de voorstellen van de groep. Mits Russen zich beperken WASHINGTON (GPD/Rtr.) - Pre sident Reagan heeft gisteren be vestigd dat de VS zich zullen hou den aan de bepalingen van het SALT-verdrag. Als de Amerikanen in de herfst een nieuwe Trident-on- derzeeër in de vaart brengen, zal een oudere Poseidon-onderzeeër buiten dienst worden gesteld en ontmanteld, zo heeft Reagan beslo ten. Reagan verklaarde „een extra mijl te willen gaan" om een tijde lijk raamwerk te zoeken voor uit sluitend wederzijdse terughou ding. Verwijzend naar de huidige wapenonderhandelingen in Genè- ve, zei Reagan: „De VS zullen blij ven afzien van het ondermijnen van bestaande strategische wapen- overeenkomsten, voor zover de Sowjet-Unie vergelijkbare terug houding betracht en vooropgesteld dat de Sowjet-Unie actief streeft naar wapenvermindering in onder handelingen over kernwapens en ruimte die in Genève gaande zijn". Reagans beslissing betekent een duidelijke nederlaag voor de uiter ste rechtervleugel in de Ameri kaanse politiek en de omstreden minister van defensie Caspar Weinberger, die wenste dat de VS de SALT-bepalingen terzijde zou den schuiven omdat de Sowjet- Unie die ook schendt. Minister van buitenlandse zaken George Shultz wilde de afspraken handhaven, zoals ook een grote meerderheid van het Amerikaanse Congres. De bondgenoten van de VS, hebben zich eveneens nadruk kelijk voor handhaving van SALT uitgesproken, uit vrees voor een verdere verslechtering van de al zeer koele verhoudingen met de Sowjet-Unie, ongebreidelde her vatting van de bewapeningswed loop en nog minder zicht op een akkoord over beperking van kern wapens, waarover in Genève wordt onderhandeld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Noordwyk (01719) 12456 Buitenland kort Afrika-hulp Volgens de Amerikaan Peter McPherson van het Bureau voor Internationale Ontwikkeling sta pelen zich honderdduizenden ton nen voedsel op in de Ethiopische en Soedanese havens omdat beide regeringen het transport van het voedsel naar de binnenlanden niet die prioriteit geeft die het verdient. McPherson drong er bij de rege ring van Ethiopië op aan dat het aantal van 1000 vrachtwagens die ingezet zijn voor het transport met 1500 wordt uitgebreid. Kernboot-botsing Een 40 ton metende vissersboot heeft zondagnacht de Britse kern- onderzeeër „Resolution" geramd. Het ongeluk gebeurde voor de kust van de Amerikaanse staat Florida. De onderzeeër, die op weg was om een proeflancering met een Pola- ris-raket uit te voeren, liep slechts lichte schade op. De vissersboot „Proud Mary" moest door de Ame rikaanse kustwacht naar een haven gesleept worden. Drie van de vier bemanningsleden liepen lichte verwondingen op. Massamoord Op het terrein van een afgelegen huis in de bergen van Californië heeft de politie een grote hoeveel heid versplinterde menselijke beenderen en de in staat van ont binding verkerende lijken van een man en een vrouw gevonden. De politie vermoedt dat ter plaatse 25 mannen, vrouwen en kinderen werden misbruikt en afgeslacht door twee ex-mariniers. De ene verdachte pleegde vorige week in handen van de politie zelf moord. De andere is voortvluchtig en heeft gezworen dat hij zich niet levend zal laten pakken. Het is volgens de politie niet pre cies te zeggen hoeveel ontvoerde slachtoffers de twee mannen sek sueel folterden of gebruikten als „wild" om op te jagen en af te ma ken. SAN JOSÉ (Rtr./AFP) - Ongeveer 300 demonstranten hebben gisteren de Nicaraguaanse ambassade in de Costaricaanse hoofdstad San José aangevallen uit protest tegen een vermeende Nicaraguaanse aanval bij de grens. Zij haalden de vlag naar beneden en staken deze in brand. Een van de betogers zou op de ambassade hebben geschoten. De ruiten van het gebouw werden ingegooid. Volgens de politie, die een einde maakte aan de demonstratie, zijn er geen persoonlijke slachtoffers. Veel demonstranten droegen badges van de extreem-rechtse „Vrije Costa Rica Beweging". Een ambassadewoord voerder zei dat het personeel zich tijdens de demonstratie verborgen hield. Costa Rica heeft Nicaragua de schuld gegeven van een grensincident op 31 mei, waarbij twee Costaricaanse grenswachten om het leven kwa men. Nicaragua heeft elke betrokkenheid tegengesproken. Sinds het in cident is er sprake van een anti-sandinistische campagne in de Costari- pers. Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 X f 334,49. Leent u f20.000,-, dan is dat 60 x f 445,98.De effectieve rente bedraagt dan 12,8% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met |^Ug BANK De NMB denkt met u mee. ons praten. Reagan heeft zich echter het recht voorbehouden Sowjet-over- tredingen van de afspraken, die niet kunnen worden terugge draaid, te beantwoorden. Van Amerikaanse kant wordt gezegd dat de Sowjet-Unie twee nieuwe intercontinentale raketten ontwik kelt en beproeft. SALT verbiedt dit. De VS van hun kant willen de ontwikkeling verhaasten van een nieuwe, kleine en mobiele inter continentale raket, de Minuteman, die op den duur de kern moet gaan vormen van de kernwapens die de VS op hun vasteland willen poste- Winter De Amerikaanse Senaat heeft de president gisteren opgeroepen een voorstel te doen voor een gezamen lijke studie naar de gevolgen van een kernoorlog, in het bijzonder naar de zogenoemde „nucleaire winter". De Senaat nam een amen dement aan op de ontwerpbegro ting voor het ministerie van bui tenlandse zaken voor 1986, met de aanbeveling voor Amerikaanse on derhandelaars de kwestie tijdens de onderhandelingen over wapen beheersing in Genève aan de orde te brengen. De theorie van de nucleaire win ter, die onder anderen is ontwik keld door de astronoom Carl Sa- gan, gaat ervan uit dat zelfs een be perkte kernoorlog een kettingreac tie tot gevolg zou hebben die de aarde voor onbepaalde tijd in kou de en duisternis zou hullen. Het zou het einde van de beschaving en wetenschap betekenen. De gezamenlijke Russisch-Ame- rikaanse studie zou inhouden dat informatie, uitvindingen en aanbe velingen die de twee landen ten goede komen worden uitgewis seld. Ook wordt de suggestie ge daan dat op bepaalde punten ande re kernmogendheden, zoals Groot- Brittannië, Frankrijk en China, bij het onderzoek worden betrokken. Claus von Bülow zet Dallas en Dynasty in de schaduw Producenten en scenario-schrij vers in Hollywood kunnen aan de slag. De van oorsprong Deense fi nancier en veel geziene gast in de internationale jet-set Claus von Bülow (58) is sinds gisteren een vrij man. Na vier dagen van beraad achtte een jury in het Amerikaanse door Ton van Brussel Providence hem niet schuldig aan een poging tot moord op zijn schat rijke Amerikaanse vrouw Martha. Daarmee kwam gisteren een tot het laatste moment onvoorspel baar einde aan een geruchtmakend familiedrama, dat het zorgvuldig gecomponeerde en immer tragi sche wel en wee in series als Dallas en Dynastie veruit in de schaduw zet. De filmversie(s) van het gebeu- ADVERTENTIE SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Leiderdorp (071) 412421 ren moet(en) dan ook binnen een jaar in de bioscoop draaien. Von Bülow, een beschermeling van de puissant rijke Amerikaanse oliebaron, wijlen Paul Getty, be woonde samen met zijn echtgenote Martha, voor intimi "sunny" een weelderig huis in Newport op Rho de Island. Martha was eerder ge trouwd met de Oostenrijkse prins Von Auersperg. Het echtpaar had twee kinderen. Haar tweede huwe lijk met de eveneens eerder ge huwde Von Bülow trok veel aan dacht in de roddelbladen, die zich met hun uitgebreide lezersschare verbaasden over het samengaan van een "avonturier" en een"sui- kerzieke rijke dame". Het huwelijk zou geen succes zijn geweest. Sunny bleef thuis, terwijl Claus op partijtjes ver scheen in het gezelschap van aller hande jongedames. Eén van hen, de 39-jarige Alexandra Isles zou het niet bij een avonuurtje met de grijsaard hebben willen laten en hem voor de keuze hebben gesteld. Von Bülow, aldus de verklaring van de offcier van justitie, zou in 1979 een eerste poging hebben on dernomen om zijn vrouw te ver moorden, met een overdosis insuli ne. Die poging mislukte. Martha werd snel gevonden en overge bracht naar een ziekenhuis, waar zij binnen 24 uur uit haar coma bij kwam. Een jaar later zou Von Bü low het nog een keer hebben ge probeerd. Feit is dat zijn echtgeno te Martha sedertdien in coma is, als gevolg van een overdosis insuline. Zelfmoord of moord? Dat was de vraag, waarop Martha's kinderen uit haar eerste huwelijk het ant woord snel prijsgaven. Von Bülow had bossen vriendinnetjes en was kennelijk op het vermogen van hun moeder uit. In 1982 werd Claus schuldig bevonden, maar op juridsch-technische gronden later vrijgesproken. Zijn stiefkinderen gaven de strijd niet op en wisten onder het mom van "nieuw bewijs" een der de proces te forceren. Dat nieuwe bewijs moest aangeleverd worden door de vrouw die tot dusver steeds had gezwegen, Von Bülows maitresse Alexandra. Zij hield de afgelopen weken een vlammend betoog, dat Von Bülow zwaar be lastte. De jury heeft zich daarover gisteren uitgesproken en Von Bü low kon, in het gezelschap van zijn nieuwste vriendin, opgelucht de zitting verlaten, om, zoals hij zei, stil te gaan leven. Het spreekt van zelf dat het pro ces in de Verenigde Staten het ge sprek van de dag is geweest, omdat alle vrijspraak ten spijt, niemand zeker is van de waarheid. Von Bü low heeft door zijn in het oog lo pende levensstijl de schijn tegen zich, maar dat geldt evenzeer voor zijn ex-Alexandra van wie wordt vermoed dat zij zich heeft laten omkopen door de "wraaklustige" kinderen van Martha, die "altijd al tegen het huwelijk van hun moe der waren". Van principiële aard is de vraag die onbeantwoord is gebleven. Wat wordt het lot van Martha, die al vie reneenhalf jaar in coma is en wat gebeurt er met haar vermogen van naar schatting 75 miljoen dollar? Volgens het testament zou Von Bülow 14 miljoen dollar erven. Artsen beoordelen de situatie van Martha von Bülow als uitzicht loos, maar haar kinderen zouden Opgelucht verlieten Claus von Bülow en zijn huidige vriendin Andrea Reynolds gisteren de rechtszaal. (foto apj hoe dan ook van (passieve) eutha- van Claus en één die de steun nasie willen afzien om te voorko- krijgt van zijn stiefkinderen. Over men dat Von Bülow erft. Intussen bodig te vermelden dat de produ- sleept de juridische strijd rond het centen, onder druk van hun achter- beheer van Martha's vermogen zich voort en is er grote kans op twee films over de Von Bülows. Eén die de instemming zou hebben ban, via de rechter zullen pogen te voorkomen dat de rolprent van de concurrentie ooit de bioscoop be reikt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7