Opnieuw actie in hormoonschandaal Minder ruimte voor militairen DE ZOMER ZIJN ER NÜAL! Kalveren ingenomen, inval in bedrijf Verkoop pand leidt tot woede in Woensdreeht PGGM trekt land in met HuurVastlening 'Krachtig signaal nodig tegen apartheidsregime, Rivierdijken moeten veel hoger worden Studiebeurzen gaan komend jaar omlaag Ktfïiös si WARNECKE MODE DINSDAG 11 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 BREDA/SITTARD (GPD) - Bij diverse bedrijven in het zuiden van het land zijn op last van Justitie in Breda honderden met hormoonpreparaten ingespoten kalveren in beslag genomen. Het is niet uitgesloten dat de dieren worden vernietigd. Gisteravond deden rechercheurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) een inval in het kalvermelkpoe- derbedrijf Schils bv in Sittard. Het bedrijf wordt ervan verdacht kalveren met hormonen te hebben behandeld. WOENSDRECHT (GPD) - De lan- delijke Stichting Atoomvrystaat wil nog vóór 30 juni in Woens- drecht onder de inwoners een hoorzitting houden om te horen hoe zij denken over de vestiging van een zogenaamd consulaat. De eigenaren van een pand aan de Dorpsstraat, met wie de stichting overeenstemming was bereikt over de verkoop, willen zich terugtrek ken omdat een aantal dorpelingen furieus reageerde. De stichting houdt voorlopig vast aan de koop. Tussen Atoomvrijstaat en een vertegenwoordiging van de uit vier broers en zusters bestaande verko pende partij werd vorige week woensdag mondeling een 'rechts geldige' overeenkomst gesloten over de verkoop van het pand. De stichting zegt dat er door de verko pende partij, die voor het huis 80 mille ontvangt, geen ontbindende bepalingen zijn gesteld. Een woordvoerster van de fami- voerster die uit angst voor mogelij ke represailles anoniem wil blij- lie erkent dat er een mondelinge koopovereenkomst is, maar zegt daar van af te willen omdat er in het dorp een rel dreigt te ontstaan. „Wij hebben het halve dorp over ons heen gekregen, zijn uitgeschol den en beledigd. Tientallen men sen hebben ons opgebeld. Op straat wenden Woensdrechtenaren hun hoofd af, kortom, voor ons is dat geen leven meer. Aan de ande re kant worden wij daar de dupe van, want Atoomvrijstaat bood ons een aantrekkelijk bedrag voor het pand. Maar omdat we hier nog lan ger moeten wonen, zien we maar af kruisraketten van de verkoop", zegt de woord- neerd. Zij heeft nu grond rondom de basis aange kocht. Dick van Doorn van Atoomvrij staat, die probeert door het in bezit krijgen van onroerend goed rond om luchtmachtbases de eventuele komst van kruisraketten op zijn minst te vertragen, houdt vast aan de overeenkomst. „Wij willen ech ter open kaart spelen, daarom wil len we wel eens weten of de Woensdrechtenaren inderdaad be- ven- zwaren hebben tegen onze aanwe zigheid in het dorp. Daarom willen Atoomvrijstaat moet eerst het we een hoorzitting. De uitslag fiat hebben van de zogenaamde daarvan zullen we bespreken op de paspoorthoudersvergadering, die vergadering van 30 juni. Mogelijk, op 30 juni in Woensdreeht wordt heel misschien, zien we af van de gehouden. De overdracht van het koop als blijkt dat onze komst naar pand vindt plaats in augustus. De Woensdreeht aanleiding geeft tot stichting is van plan vanuit het moeilijkheden. Hoewel er getuigen pand, samen met een aantal desgroeperingen, actie te onderne- sprekT denken men tegen de luchtmachtbasis Woensdreeht, zijn geweest bij het verkoopge- voorlopig niet de familie voor de rechter te vaar mogelijk 48 slepen. De overdracht is pas in au- worden gestatio- gustus, voor die tijd moet de zaak drie stukken geregeld zijn". Er zijn geen nieuwe arrestaties ver richt. Afgelopen weekeinde waren al twee werknemers van Schils aangehouden. Justitie verdenkt hen ervan met de injectiespuit te Dierenarts zijn rondgegaan bij ten minste twee mesterijen. nen. De directie van Schils wordt ervan verdacht de loods te hebben gehuurd. De rechercheurs van de AID, bij' gestaan door de politie uit Sittard, verschaften zich gisteravond toe- Volgens een zegsman van Justi tie is de vorige week aangehouden 58-jarige dierenarts uit Chaam, die bij zijn arrestatie in het bezit bleek 58 liter groeihormonen, de gang tot het melkpoederbedrijf te dierenarts van Schils. Volgens aan de Dr. Nolensingel. Ze onder zochten een loods en doorzochten in het kantoor de administratie. Een paar honderd meter verderop, aan dezelfde singel, vond de politie vorige week vrijdagnacht in een bergplaats in een loods een partij van ongeveer 100 liter groeihormo- J. Wabeke, de coördinerend of ficier van justitie in Breda, heeft het bedrijf een eigen veestapel, maar zijn de dieren ondergebracht bij mesters die voergeld krijgen. De arts is ook mede-directeur van de diergeneesmiddelenfabriek Holland Chemicals in Raams- DEN HAAG (GPD) Het pen- C-woningen, waarop een eenmali- sioenfonds PGGM gaat de Huur- ge rijkspremie zit van 6500 gulden. Vastlening, die het woningcorpo raties mogelijk moet maken om vrije-sectorhuurwoningen te bou wen, landelijk introduceren. On langs is in Almere een nieuwbouw project via deze lening gefinan cierd en het pensioenfonds gaat er nu landelijk mee de boer op. toe vas het van rijkswege i instellingen als Het pensioenfonds, dat de lening voor 35 jaar uitschrijft, rekent op een uiteindelijk rendement van bij na twaalf procent. De bouw van Vrije-sectorhuur woningen is vrij riskant omdat de huur in verhouding tot de kwaliteit hoog is. De mogelijk slechte ver huurbaarheid is een van de rede nen waarom de Nationale Woning raad (NWR), een van de twee ningbouwverenigingen om vrije- koepelende organisaties sectorhuurwoningen te bouwen, ningcorporaties, zijn twijfels heeft Omdat de gemeenten zelf de geuit. Lelystad wilde om die reden PGGM-lening garanderen heeft ook niet meedoen aan zo'n project, het rijk geen bezwaar. De lening is de gemeente Almere wel. Die schat bedoeld voor de bouw van premie- de verhuurbaarheid hoger in. De PGGM heeft er zo'n 150 mil joen gulden voor uitgetrokken. Hoe groot de belangstelling voor de financieringsvorm is, is nog niet duidelyk. Pas als er een aantal pro jecten lopen, zal de PGGM kunnen zeggen of de lening op grotere schaal geïntroduceerd wordt. donksveer. Hij is, net als de twee zaterdag aangehouden verdachten uit Nuenen en Prinsenbeek, giste ren voor de rechter-commissaris en de officier van justitie geleid. Volgens Wabeke zijn er aanwij zingen dat het in de zaak van de illegale hormoon-toediening in Zuid-Nederland gaat om een geor ganiseerde opzet om de mestperio- de van vee te bekorten. Daarbij is er sprake van banden tussen de veevoerindustrie, de vleeshandel en de diergeneesmiddelenindus trie. Justitie vermoedt ook dat in het verleden door fraude controle maatregelen van de EG zijn ontdo ken, waardoor besmet vlees kon worden uitgevoerd. De officier acht het eten van vlees van de be handelde dieren schadelijk voor de volksgezondheid. De toxicoloog prof. J. Koemans zegt dat dat nade lige effecten kan hebben voor de geslachtsorganen van ongeboren kinderen. 'Verontrustend' Staatssecretaris Ploeg (land bouw) meent dat het gebruik van groeihormonen toeneemt. Hij sprak gisteren voor het NOS-Jour- naal van een 'verontrustende ont wikkeling'. PvdA-landbouwspecialist en Tweede-Kamerlid Tazelaar wil in het overleg van de kamercommis sie en de minister praten over een mogelijke uitbreiding van de alge mene inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw. Hy zei geen 'heksenjacht' te willen, maar wel de omvang van het probleem te willen vaststellen. Er moet ant woord komen op de vraag of het hormoongebruik een grote vlucht heeft genomen of dat het gaat om enkele gevallen, die gelukkig bo ven water zijn gekomen, aldus Ta- zeiaar. Voorzitter Schouten van het Landbouwschap zei 'heel erg ge schrokken te zijn' en zich niet te hebben kunnen 'indenken dat zoiets in ons land zou voorkomen, te meer omdat de handel verbruik van hormonen verboden Narcoticabende met twintig kg. cocaïne opgerold ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft een internationale nar coticabende opgerold. Daarbij werd twintig kilo zuivere cocaïne in beslag genomen. Het drug heeft een straatwaarde van acht miljoen gulden. De politie heeft dat giste ren bekendgemaakt. In totaal zijn veertien bendele- ir »s scissssi hünüiïVbn komen op de hoogte die door hydraulische ruwheid nanaei zijn. Rijkswaterstaat is berekend en die vierbedding. Die ruwheid, die be- nl eon^nt^i^oor^ door natuur" en milieubescher- paald wordt door onderwaterdui- gearresteerd na een intensief voor- d aangevochten. Dat con. nen en ribbeis, heeft een remmen- onderzoek door de Rotterdamse cludeert de Raasd van de Waterstaat de werking op het n— De Zuidafrikaanse predikant "Beyers Naudé (links) tijdens zijn bezoek aan het CNV. Vakbondsvoorzitter Va der Meulen rechtsverklaarde te verwachten dat het debat over een totale investeringsboycot in Zuid-Afrika opnieuw zal oplaaien <foto Beyers Naudé bezoekt CDA, CNV en Van den Broek DEN HAAG (GPD/ANP) - Tijdens kan meewerken aa het de tweede dag van zijn bezoek aan veranderingen, ma Nederland heeft de Zuidafrikaanse zijn standpunt dat vreedzame herhaalde i eenzijdige land al een hele tyd ten strengste predikant Beyers Naudé gepleit economische boycot zinloos is. ningen van de waterstanden op de Waal en Beneden-Merwede vooral zijn oorzaak vindt in de herziene berekeningen van de zogenoemde 'krachtig signaal' tegen het apartheidsbewind in zijn land. Beyers Naudé wilde, mede in ver band met de wetten in Zuid-Afri- ka, geen harde uitspraken doen over een totale economische boy cot. CNV-voorzitter Van der Meulen, die de predikant gisteren ontving, zei evenwel te verwachten dat bin nen zijn vakbond de discussie over een totaal investeringsverbod op nieuw zal oplaaien na het 'zeer in dringende en verhelderende' ge sprek met Beyers Naudé. De bond pr) A sprak zich onlangs op een Euro- pees vakbondscongres als enige uit tegen een totale boycot. De minister onderstreepte dat Nederland in de VN-veiligheids- raad en de EG geleit heeft voor ver dergaande maatregelen. Beyers Naudé constateerde dat hij en de minister 'heel wat verschillen van mening over verschillende zaken'. Maar hij was niet er niet teleurge steld over. "Misschien komt dat omdat ik politiek realistisch over deze zaak denk", zo verklaarde de predikant. In het kader van zijn vijfdaagse bezoek Was de predikant gisteren Beyers Naudé bracht gisteren ook te gast bij het CDA. Met onder ling'. Het CDA bracht de motie van Jan-Nico Scholten ter sprake die de Tweede kamer bijna twee jaar geleden heeft aangenomen. In die motie is gevraagd nieuwe investe ringen in Zuid-Afrika stop te zet ten. Na afloop van het gesprek ver klaarde De Vries dat het kabinet zo spoedig mogelijk met een een noti tie over deze motie naar de Kamer moet komen. De Vries hoopte dat dit nog voor het zomerrecces zou gebeuren. Eerder deze maand zei minister Van den Broek van bui tenlandse zaken te verwachten binnen niet al te lange tijd aan de Tweede Kamer te kunnen meede len hoe de regering denkt over een investeringsstop tegen Zuid-Afri ka. VU verwijdert studenten na misdragingen jegens vrouwen AMSTERDAM (ANP) - Het colle ge van bestuur van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam heeft drie studenten wegens langdurige mis dragingen tegenover vrouwen van de universiteit verwijderd en hun de toegang tot de terreinen en ge bouwen van de VU ontzegd. Dit heeft de adjunct-secretaris van het college van bestuur, W. Meulman, gistermiddag bevestigd. De stu denten zullen zich ook niet op nieuw mogen laten inschrijven voor het komende studiejaar 1985- 1986. Doen zij dat toch, dan zullen ze worden geweigerd. Overigens stond een van de drie studenten niet ingeschreven bij de VU maar bij de Universiteit van Amsterdam. De drie studenten hebben zich volgens Meulman schuldig ge maakt aan smerige opmerkingen tegenover vrouwelijke studenten, zowel in de studielokalen als in de mensa. De studentes die zich hier over hebben beklaagd bij de lei- (foto anp) ding van de universiteit, vertelden dat de mannen in hun bijzijn onder meer grove verhalen vertelden en vuil maandverband in hun studie boeken legden. Dè twaalf studen tes die een klacht tegen de desbe treffende studenten hebben inge diend, lieten weten dat zij niet meer aan een bepaalde tafel in de mensa durfden te zitten. Ook andere plekken in het com plex gingen ze uit de weg, omdat ze bang waren slachtoffer te worden van de misdragingen van de stu denten. In totaal zouden vijf stu denten zich aan wangedrag heb ben bezondigd. uitvoerig onderzoek dat rig jaar juli werd gestart op verzoek narcoticabrigade in samenwerking met de douane en de rivierpolitie Rotterdam. Tijdens een aantal iksemacties afgelopen weekein- - watprstaatx de viel de Politie een drietal pan De minister)besiool lol eer onderzoek omdat dr. Muller Erasmusuniversiteit met i het rivierwater, zodat de waterstanden bij hoge afvoeren ,»«3roin van minister Smit-Kroes (verkeer plaatselijk sterk kunnen stijgen. In bliksemacties afgelopen _weekein- waterstaatV het verleden werden bii die bere- werden elf Zuidamerikanen, het verleden werden bij die bere- De minister besloot tot een nader keningen fouten gemaakt, omdat men toen nog niet in staat was de ruwheid precies te berekenen. "Die misrekening in het verleden fPhZdaonTn^nNwomnedaCarnadne Bmtenhrfstraafm Rotterdam trof Va" deCijferS hee£t •thanS de politie de coraüne aan. Het drug dienstuhad berekend ook een bezoek aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken), fractievoorzitter De Vries Hij vroeg de minister zoveel moge- merlid De Boer sprak hij lijk politieke druk uit te oefenen op nomische sancties Zuid-Afrika om aan de apartheid een eind te maken. De bewinds man heeft gezegd dat Nederland ■^^■eco- Een CDA- woordvoerder kenschetste het ge sprek van ongeveer een 'constructieve de zijn volgens de politie zowel koeriers als een tussenpersoon en ter te verhogen dljk de leiders aangehouden. 200 kgometer e®tra «oeten De cocaïne werd volgens de poli- den verhoogd, aldus Rijkswater- kenmethodes tie vanuit Columbia met het zee- staat. schip 'Cervinia' via de Antwerpse De raad schrijft in zijn advies dat haven naar Rotterdam gebracht. de hogere uitkomst van de bereke- De verschillen in berekening van Muller en Rijkswaterstaat komen zeker volgens de raad door het hanteren verschillende gegevens. De re- Muller en Rijk waterstaat leveren bij gebruik dezelfde gegevens volgens de raad DEN HAAG (ANP) - De studie vrijwel dezelfde uitkomsten op. toelagen gaan het komende studie- partijvoorzitter Bukman, VERDACHTE STEEKPARTIJ (ANP) - De Groninger gemeente politie heeft gisteren een 34-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een steekpartij in de Sabastraat gedachtenwisse- die zaterdag aan de 28-jarige Gro ninger Lieuwe de Jong het leven kostte. De man werd aangehouden in zijn woning. Hij ontkent iets met de steekpartij te maken te hebben. Lieuwe de Jong werd zaterdagoch tend vroeg neergestoken na een woordenwisseling en een worste ling met een man die hij even tevo ren in zijn woning had binnengela ten. Kans op meer Aids-gevallen door transfusie 'uiterst klein' AMSTERDAM (GPD) - De kans dat er nog meer gevallen van Aids- besmetting als gevolg van een bloedtransfusie worden ontdekt, is uiterst klein. "Ik schat die niet ho ger dan 1 op 500.000", aldus giste ren secretaris Dudok de Wit van de Centrale medische bloedtransfu siecommissie. Hij maakte toen be kend dat bij zes mensen die in de jaren '81 en '82 bij operaties een bloedtransfusie hebben gekregen, het gevreesde Aids-virus is ont dekt. Volgens Dudok de Wit is de kans op besmetting via een bloedtrans fusie vanaf 1983 'absoluut uitgeslo ten'. Als er mensen zijn die zich onge rust maken, omdat ze vóór 1983 ge opereerd zijn geweest, kunnen ze dan ook hun bloed laten onderzoe ken op de aanwezigheid van Aids? Dudok de Wit: "Ik denk dat zoiets over een half jaar zeker kan, maar dan nog moet ik zeggen dat de kans op die besmetting enorm klein is". DEN HAAG (ANP) - Een gebied van 125 hectare aan de zuid-west- kant van de Leusderheide wordt geen militair oefenterrein. Staats secretaris Van Houwelingen (de fensie) heeft onder druk van de Tweede Kamer besloten van deze uitbreiding van het terrein af te zien. Daardoor krijgt dit oefenter rein niet de beoogde omvang van 1.000 hectare nodig voor een 'vol waardig' oefengebied voor com pagnieën. Van Houwelingen toonde giste ren bij de voortzetting van het de bat over het structuurschema mili taire gebieden begrip voor het ar gument dat in het betrokken ge bied sprake is van een zekere sa menballing van militaire activitei ten. In plaats van uitbreiding naar het zuid-westen wil de staatssecre taris met de betrokken gemeente besturen nu gaan praten over een kleinere uitbreiding in noordelijke of zuidelijke richting. De staatssecretaris houdt wel vast aan de uitbreiding van het oe fenterrein in het Drentse Anloo. De WD had gevraagd het natuurge bied daar te ontzien en uitbreiding in De Haar te overwegen. Dat bete kent volgens Van Houwelingen onteigening van landbouwgron den dat 'onwenselijk'. Volgens Van jaar omlaag. Een op kamers wo nende student of leerling aan het voortgezet onderwijs van 21 jaar of ouder kan maximaal 10.420 gulden toelage krijgen. Wie nog thuis woont krijgt ten hoogste 6.773 gul den. Deze rijksstudietoelagen kun nen worden verhoogd met colle- geld en inschrijvingsgeld of cur susgeld. Ook wie in deeltijd stu- en schietvaardigheid kunnen oefe- deert' een cursus volgt of aan de nen open universiteit studeert, kan by het Rijk een toelage aanvragen. Thuiswonende 'full-time' stu denten kunnen nog een reistoelage De PvdA heeft gisteren in een aanvragen. De 'mengverhoudin- overleg met minister Winsemius gen'zijn dezelfde gebleven, wat be- (ruimteüjke ordening) en Van Hou- tekent dat studenten 80 procent welingen gevraagd naar de moge- van hun toelage als beurs (gift) kry- lijkheden van een militair oefenter- gen en de rest als renteloze lening, rein in de Zuidelijke Flevopolder. die ze na afloop van de studie moe- "Het is de moeite waard om het af ten terugbetalen. Aan studenten te wegen", aldus PvdA'er Van den aan universiteit of een hogere be- Bergh. Hij zei te denken aan een roepsopleiding (hbo) wordt eerst oefenterrein van 1.000 hectare^. De een zogenoemd bodembedrag in Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- mindering gebracht, dat altijd als ders schat volgens hem de extra renteloos voorschot wordt kosten voor de vestiging van een oefenterrein in de polder raamt op ADVERTENTIE Flevopolder strekt. Het inkomen de berus. De vrye voet blijft Houwelingen blijft het terrein bij Anloo een prachtig natuurgebied. Defensie heeft de terreinen bij dit dorp, waarover zij reeds de be schikking had, door aanplant van bos veranderd in een 'mooi ge bied'. Van Houwelingen wees kritiek als zou zijn departement de gewen ste uitbreiding van militair oefen- gebied overdrijven, van de hand. ze* zeer beducht te zijn voor de de" bewindsman" noemde suggestie met minder terreinen ge- noegen te nemen, waarop dan in tensiever geoefend zou moeten worden. De bodem heeft volgens de staatssecretaris, ter voorkoming van onherstelbare beschadigingen, voortdurend tijd nodig zich te her stellen. Defensie heeft dan ook ze ven compagnie-oefenterreinen ge claimd om het landschappelijke karakter en het milieu te waarbor gen. Hij zegde de Kamer toe een studie te zullen verrichten naar een groter gebruik van zogeheten si- mulatoren, apparaten waarin tank bemanningen onder meer hun rij- op 27.270 gulden. het totale gebied zouden de extra kosten 100 miljoen bedragen. Van den Bergh wees erop, dat het voor stel vooral is bedoeld om bestaan de terreinen te ontlasten. In het regeringskamp werd zeer scpetisch gereageerd op het idee. Van Houwelingen en Winsemius delinge deeltydstud: wezen erop dat de inrichtingskos- maximale vergoeding ten van zo'n terrein zeer hoog zul len uitvallen, omdat er sprake Ook wie in deeltijd studeert, een schriftelijke cursus volgt of stu deert aan de open universiteit, kan toelage aanvragen. Voor mon- geldt een tn 700 gul den per jaar plus het cursusgeld en eventuele reiskosten. Voor schrif- kleigrond. De bewindslieden telijke cursussen en de beide regeringsfracties meer in de eventuele aanleg van een oefenterrein op het Enkhuizer- zand als de Markerwaard zou wor den drooggelegd. het alge alleen een tegemoetkoming in de cursuskosten mogelijk. Van opleidingen aan de open universiteit worden de cursusgel den volledig vergoed. Zin in nog even wat nieuws? Voor de vakantie, voor de zomer, voor zómaar? NÜ FORSE KORTING OP DE ZOMERKOLLEKTIE! Kleiweg 12, Gouda. Tel.: 01820-11123. Nu ook op maandag- Breestraat 151-153, Leiden. Tel.: 071-124586. middag geopend. WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5