Arbeidsconflict dreigt bij Fasson Bewoners in kwestie stookkosten op twee fronten voor het blok Woningen Langegracht met stalen gevel en glazen bak 'Heldere wetgeving welzijn ontbreekt' Industriebond: afspraken over 36-urige werkweek worden geschonden Vrijgesproken maar allerminst tevreden PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 11 JUNI 1985 LEIDEN - Er is een plan gemaakt voor de bouw van 57 woningen op het terrein van het voormalige fa briekscomplex van Clos en Leem bruggen tussen Langegracht en Derde Binnenvestgracht. Het gaat om drie- en vierkamer- woningen die worden verhuurd door de woningbouwvereniging Werkmanswoningen en die, in ver band met de aanwezigheid van een lift en een aantrekkelijk uitzicht over de Langegracht, voornamelijk bestemd zullen zijn voor 'senioren' (55 jaar en ouder). In het complex is ook ruimte gereserveerd voor kantoortjes of bedrijfjes. Aan de Binnenvestgracht zijn veertig par keerplaatsen gesitueerd. Het nieuwe gebouw wordt afwis selend drie en vier verdiepingen hoog. Tussen de afzonderlijke bouwblokken is een langgerekt plein gesitueerd dat doorloopt tot aan het water van de Maresingel, waar momenteel ook twee r woonblokken in aanbouw zijn. Het binnenterrein wordt via de Derde Binnenvestgracht en via een poort vanaf de Langegracht bereikbaar. Het meest attractief in de archi tectuur van het gebouw zijn een stalen, steil regelwerk aan de zijde van de Langegracht en een enorme glazen bak waarin het trappenhuis en de lift zijn ondergebracht. "Het wordt een heel spektakel", voor spelde de Voorhoutse architect Verheijen vorige maand al bij de presentatie van de belangrijkste uitgangspunten voor het bouw plan. De gevel aan de Langegracht zal straks het meest in het oog sprin gen. Om de toekomstige bewoners zo weinig mogelijk hinder van het drukke verkeer te laten ondervin den heeft de architect namelijk een deel van de voorgevel anderhalve meter achter de huidige rooilijn ge zet. Voor deze gevel wordt een tweede gevel geconstrueerd, be staande uit een netwerk van stalen spanten en roosters, dat het visueel moet winnen van de eigenlijke ste nen gevel. Tussen de stenen en de stalen gevel zijn balkons en glazen serres gesitueerd die op de zonkant zijn gelegen. De onderbouw van het complex zal gaan bestaan uit een grijze be- tonsteen terwijl de verdiepingen worden voorzien van een isoleren de pleisterlaag. De toekomstige be woners worden, voor wat het inte rieur betreft, zoveel mogelijk in staat gesteld hun woonwensen te realiseren. Zo wordt het onder meer mogelijk de driekamerwo ningen op eenvoudige wijze, via Op de tekening hierboven is te zien hoe de nieuwbouw aan de Langegracht er straks 'in vogel vlucht' zal uitzien. Opvallend ele ment in de gevel is het stalen regel werk van spanten en roosters in het midden van de tekening. Rechts daarvan een verticale glazen bak (met ruitjesmotief) waarin een trappenhuis en een lift zijn onder gebracht. een verplaatsbare kastenwand, te veranderen in een woning met twee grotere kamers. De bedoeling is dat de bouw van het nieuwe complex in november aanstaande begint. Verwacht wordt dat de huur van een drieka merwoning rönd de 480 gulden per maand zal liggen. Het complex zal worden aangesloten op de stads verwarming van het naastgelegen Energiebedrijf Rijnland. LEIDEN/HAZERSWOU- DE - Bij het plakmiddelen- bedrijf Fasson Nederland in Hazerswoude en Fasson Europa in Leiden dreigt een arbeidsconflict. Volgens de Industriebond FNV schendt de directie van het bedrijf eerder gemaakte af spraken over de invoering van een 36-urige werkweek. De bond stelt dat in 1982 al is over eengekomen dat Fasson begin 1986, of zoveel eerder, zou over gaan tot de invoering van een van 36-urige werkweek. Volgens de bond weigert de directie deze af spraak na te komen waardoor de nu gevoerde cao-onderhandelin gen dreigen stuk te lopen. De lei ding van het bedrijf zou zelfs geen gelegenheid zien om in de jaren na 1986 een kortere werkweek in te Nederland, ontkent niet dat het be drijf drie jaar geleden afspraken heeft gemaakt over verdere ar beidstijdverkorting. Hij legt echter uit dat de invoering van een 38-uri- ge werkweek vorig jaar een 'reeks' van problemen heeft opgeleverd. De directie wil nu eerst onderzoe ken voor welke problemen Fasson komt te staan bij de invoering van een 36-urige werkweek voordat daar besluiten over worden geno- F. Prinsze, directeur van Fasson De Industriebond FNV wil ech ter dat de directie zich onverkort houdt aan de eerder gemaakte af spraken. Eerdere cao-onderhande lingen zijn, voornamelijk op dit punt, gestrand. Donderdag wordt verder overlegd over onder meer deze zaak. Komen de beide partij en dan niet tot overeenstemming, dan overweegt de Industriebond acties te voeren bij het bedrijf. Zelfs wordt overwogen naar de rechter te stappen om deze zich te laten uitspreken over het eventue le schenden van afspraken. Volgens de Industriebond be staan ook nog meningsverschillen over het instellen van een vijfde werkploeg bij de vestiging in Ha zerswoude (een volcontinuebe- drijf) en de kosten die daarmee ge paard gaan, het verlagen van de leeftijd waarop werknemers in de vut kunnen gaan en de grootte van een eventuele loonsverhoging voor het personeel. Directeur Prinsze gaat er nog steeds vanuit dat op al le punten overeenstemming kan worden bereikt met de bond. Stichting in jaarverslag: LEIDEN - De Leidse avond-fiets vierdaagse, die gisteren is begon nen bij het restaurant bij het zwem bad De Zijl, heeft tot dusver 545 deelnemers getrokken. Dat aantal kan nog toenemen omdat fietsers ook vanavond nog de gelegenheid hebben in te schrijven. De fietsvier daagse is georganiseerd door de Leidse toerfietsvereniging Swift- toer. Fietsvierdaagse: 545 deelnemers De organisatie is, gezien toch niet al te beste weer van gisteravond, niet ontevreden over de belangstel ling. Vorig jaar kwamen tijdens de eerste dag er ongeveer 250 mensen aan de start, maar toen was het volgens J. Hoogenboom van Swift- toer nog veel slechter weer. De fietsvierdaagse, die voor de tiende keer is gehouden, is zonder problemen verlopen. De fietsvier daagse duurt nog tot en met vrij dag. De tocht begint dagelijks tus sen 18.30 en 19.30 uu LEIDEN - "Tien jaar nadat het ka binet-Den Uyl een begin heeft ge maakt met de herstructurering van het welzijnsbeleid en de welzijns- wetgeving, is er nog steeds geen welzijnswetgeving. De politieke wil en het optimisme over het wel slagen van deze ontwikkelingen van 1974 zijn in 1984 niet meer in die mate aanwezig". Het jaarverslag van de Stichting Welzijn Leiden signaleert dat na tien jaar de criteria van de 'knel puntennota 1974' nog steeds niet zijn omgezet in heldere wetgeving. Maar de gemeente Leiden krijgt een pluim van de SWL: "Ondanks het uitblijven van samenhangende wetgeving op rijksniveu is Leiden serieus aan de slag gegaan om te komen tot een samenhangend wel zijnsbeleid. Er is een overleg— en communicatiestructuur ontstaan tussen burgerij en gemeente". Het huidige overheidsbeleid en de bezuinigingen hebben, evenals het toenemen van het aantal onder- steuningsvragen, tot gevolg dat in LEIDEN - Zijn vrouw had gere den in de auto met mankemen ten. Hij, de eigenaar, was opge roepen en stond dus gisteroch tend voor de balie van het kan tongerecht. De rechter bestudeerde de aan klacht nog eens alvorens hij het woord richtte tot de verdachte. Het was zijn vrouw geweest, niet? Inderdaad. Daarna keek de rechter de officier aan. Ja, sprak deze, de geslachten zijn zo door elkaar gegooid...dat wordt vrij spraak. Hij/zij - de agenten bleken er een potje van te hebben ge maakt. Dan weer werd er, als we het goed begrepen, een hij ten to nele gevoerd, dan weer een zij. Geen touw aan vast te knopen. "Ja, het moet vrijspraak wor den", oordeelde de rechter. "Tenzij...", en nu keek hij de offi cier van justitie weer aan, "u van mening bent dat de tenlasteleg ging moet worden gewijzigd, zo dat alles klopt". De officier schudde van nee. Vrijspraak dus. Voor alle verdachten een reden om joelend naar huis te gaan, zo niet voor deze. "Ik vind het een zeer onbevredigende gang van zaken, moet ik u eerlijk zeggen", pruilde hij. Een zeer onbevredigende gang van zaken? Kijk toch uit beste man, je bent vrijgesproken! "Er zijn namelijk vervelende dingen gebeurd", vervolgde hij, "en daar zou ik toch nog wel het een en ander pver willen zeg gen". Kon. "Maar ik wil niet dat ik daarna alsnog een boete krijg". Nee, dat risico liep hij niet. Waarna de man vertelde dat hem een paar onaangename dingen waren overkomen: hij had graag bij de keuring aanwezig willen zijn, maar dat kon niet volgens de politie; bovendien hadden ze tegen hem gezegd dat hij best een paar onderdelen van zijn wa gen mocht halen nadat die in be slag was genomen, maar toen puntje bij paaltje kwam, was dat niet mogelijk geweest. De rechter onthield zich van commentaar. "Ik kan me best voorstellen dat u bij zo'n keuring aanwezig wilt zijn, maar aan de andere kant: ik wil me ook niet mengen in het beleid van de poli tie". De man kon gaan, nog steeds vrijgesproken. Gezakt Rechter: "En hoe is het ge gaan?" Verdachte: "Gezakt". Rechter: "Waarop?" Verdachte: "Theorie". Een vriendelijk onderonsje leek het te worden tussen rechter en gezette verdachte. De laatste was een tijdje geleden al eerder in de rechtszaal geweest. Hij stond toen terecht omdat hij zon der rijbewijs had gereden. Een week hechtenis, eiste de officier van justitie toen. Maar toen had de verdachte verteld dat hij binnen afzienbare tijd rijexamen moest doen. "Dan wachten we dat examen even af', had de rechter gezegd. En zo kon het voorkomen dat hij gis terochtend weer voor de balie stond: inmiddels gezakt. Een stevige geldboete vond de door Wim Brands officier van justitie op zijn plaats: duizend gulden waarvan zeshon derd gulden voorwaardelijk. Toe maar, zag je de verdachte den ken. Even later zei hij: "En ik heb er nog wel zo'n moeite voor gedaan, voor dat examen". Kon wel zijn, oordeelde de rechter, maar hij had indertijd toch zonder rijbewijs gereden, ja! Duizend gulden boete, waarvan zevenhonderdvijftig voorwaar delijk, sprak de rechter. De verdachte vond het niet rechtvaardig. "Ik ben gezakt en daar kan ik persoonlijk ook niks aan doen". Proef die zin: "Ik ben gezakt en daar kan ik persoonlijk ook niks aan doen". Hopeloos. 1984 de vijftien consulenten van de stichting 524 dagen hebben over gewerkt, waaronder 845 avondver gaderingen. De consulenten heb ben in totaal nog 335 vrije dagen tegoed, die niet kunnen worden opgenomen. "Een arbeidstijdverkorting maakt de verhouding tussen werk uren en overuren nog ongunstiger. Het bestuur acht de situatie, zoals die uit de cijfers blijkt, onverant woord en zal hier een belangrijk aandachtpunt van maken". De SWL concludeert dat, wie de ontwikkelingen met betrekking tot de knelpuntennota 1974 nauwkeu rig heeft gevolgd, een treurige ge schiedenis leest. "Intussen gaan de ontwikkelingen aan de basis in de gemeenten door. Gemeentebe stuurders/ambtenaren kunnen door de bomen van wet— en regel geving het bos niet meer zien. Er wordt steeds een aanslag gepleegd op het incasserings- en inlevings vermogen door elkaar in snel tem po opvolgende circulaires. Eerst worden -plannings- en program- meringsprocedures streng voorge schreven, nu worden ze weer uit de wetgeving weggeschreven. Som mige zaken worden wel gedecen traliseerd, andere blijven centraal geregeld". De SWL vraagt zich in het jaarverslag af in hoeverre het Leid se stadsbestuur van de Haagse overheid nog de vrijheid krijgt om een zelfstandig stimulerings- en ontwikkelingsbeleid op te zetten. Inbraak school en sportzaak LEIDEN - In de Praktijkschool aan de Lammenschansweg werd in afgelopen weekeinde ingebroken. Meegenomen werden: drie casette- recoders, een typemachine, een tijdklok, heteluchtovens, tientallen pakken koffie en een compleet drumstel ter waarde van negendui zend gulden. In de school werd een en ander vernield. De dadérs kwa men binnen door een raam te for ceren. In een sportzaak aan de Bree- straat werd afgelopen weekeinde ingebroken. De dader(s) namen een partij sportkleding en sportar tikelen ter waarde van negendui zend gulden mee. "Een paar losse eindjes", noem de PvdA-wethouder Dick Tesse- laar van (volkshuisvesting) de nasleep van het bouwschandaal Oranjegracht/Waardgracht en omgeving. De 'ongemakkentoe- slag', waarover de 230 bewoners en de gemeente het maar niet eens kunnen worden, lijkt echter van keurig afgewerkte losse eindjes te zyn ontaard in een Gordiaanse knoop. Een knoop die Tesselaar nu als Alexander de Grote heeft doorgehakt met een laatste schikkingsvoorstel. Wie dit voor een oplossing van het stookkostenconflict aanziet, verliest enkele kernpunten uit het oog. Het hete hangijzer van de te hoge stookkosten over de periode 1980-1983 is tot dusver omzeild. De ontevredenheid van een aantal bewoners over de cv- installatie is niet uit de wereld. Bovendien ligt er nu een defini tief voorstel voor een ongemak- kentoeslag, dat echter aanwijs baar op twee gedachten hinkt. Overleg tussen de bewoners, de Leidse Woningstichting (LWS) en Tesselaar heeft hierin (nog?) geen compromis kunnen be werkstelligen, hoewel alle partij en water by de wyn hebben ge daan. Slepend De kwestie Herengracht/Zijl singel sleept zich al sinds 1978 voort. Voor een goed begrip kan het geen kwaad de zaken even op een rijtje te zetten. Na de bouw werden in de woningen dermate forse gebreken geconstateerd, dat de gemeente twee mihoen gulden op tafel moest leggen om deze te verhelpen. Een onder zoekscommissie concludeerde dat de gemeente verantwoorde lijk was voor de bouwblunders. Het rijk droeg drie ton bij. Eind 1982 en in 1983 werden de ondeugdelijke cv-installaties vervangen. Voor gaten in vloer bedekking en dergelijke werd een schaderegeling getroffen en een verzekering afgesloten. Het ergste leed was voor de bewo ners toen geleden. Alleen de on enigheid over overmatige stook kosten, het gevolg van de slechte verwarming, bleef. Een regeling hiervoor alsmede een vorm van smartegeld, 'ongemakkentoe- slag' gedoopt (250 gulden per be woner), liet op zich wachten. Pas nadat een dertigtal bewo ners onaangekondigd bij Tesse laar op bezoek was gegaan, kwam er beweging in. De huur ders vonden het openingsbod van 250 gulden, in totaal 60.000 gulden, verre van toereikend. Zij hadden berekend 157.000 gulden te goed te hebben. Bovendien wilden zij niet over één kam wor den geschoren. Iedere bewoner moet krijgen waar hy recht op heeft. Tesselaar presenteerde daarop een voorstel dat een uitkering aan de bewoners omvatte van 25 gulden per kamer per stooksei- zoen over een periode van maxi maal vijf jaar, uitgekeerd via de verrekening van de stookkosten. "Een eerlijk en reëel bod", ka rakteriseerde hij dit. Ondanks verzet van de bewoners, waarop de wethouder beloofde met een ander voorstel te komen, hield Tesselaar ook in tweede instantie vast aan deze regeling. Die om vat een uitkering van in totaal een ton. Hinken Dit voorstel hinkt echter op twee gedachten. De ongemak- kentoeslag en de overmatige stookkosten zijn aldus op één hoop geveegd. Bovendien wordt het via de stookkosten verre kend, zodat het 'ongemakken-as pect' zoek raakt. De bewoners maken echter overduidelijk aan spraak op een ongemakkentoe- slag. De stookkosten willen ze er van gescheiden houden en daar over apart met de LWS in de clinch gaan. door Raymond Peil Tevens beslaat de toeslag ook de problematische beginjaren, waarvoor de nabetalingen op de stookkosten zijn kwijtgeschol den. LWS-voorzitter Tjeerd van Ry bevestigde dit laatste tijdens een recente bewonersavond. Hieruit volgt wel de consequen tie om de stookkosten van de la tere periode, die door hetzelfde euvel zijn veroorzaakt, kwijt te schelden, zoals de bewoners wil len. De LWS verbindt deze er niet aan. Voorts heeft een aantal men sen de nabetalingen op de stook kosten van de periode 1980-1983 onder protest betaald. De nu voorgestelde regeling negeert hun bezwaren en tevens die van de mensen die nog niet hebben bijbetaald. De laatste groep om vat 45 gezinnen, die tot maxi maal 1500 gulden in het krijt staan. De LWS meent dat de be woners gewoon moeten betalen, desnoods via een betalingsrege ling. Lange adem De voorgestelde ongemakken- regeling speculeert in feite op het gegeven dat slechts een klei ne minderheid hoeft bij te beta len, los van het feit of andere be woners - van wie een deel onder protest - ten onrechte (te veel) hebben nabetaald. Die groep voelt het nu niet meer in hun portemonnee, is de ondertoon van het voorstel. Het heeft er alle schijn van dat Tesselaar geen verdergaande voorstellen zal doen. De kans zit erin dat de bewoners - die blijk hebben gegeven van een behoor lijk lange adem - murw van het getouwtrek het huidige voorstel accepteren. Veel keus wordt hun op dit moment niet gelaten. Blijft nog het meningsverschil tussen de bewoners en de LWS, waar de gemeente tot dusver bui ten is gebleven. De huurders zijn ervan overtuigd dat de cv-instal- latie ondeugdelijk is. Zij staven dit met stookkostenafrekenin gen, die naar hun mening on verklaarbare verschillen verto nen. De LWS stelt hierop dat het stookgedrag van de bewoners de oorzaak is, een verweer dat de huurders niet accepteren. De weigerachtigheid van de LWS om te controleren of de be zwaren gerechtvaardigd zijn, door byvoorbeeld een extra me ter op een aantal installaties te monteren, wekt bevreemding. Een suggestie van een bewoner in deze richting vond tydens de bewonersavond geen gehoor. Terwijl met een dergelijk contro le-onderzoek elk verschil van mening over de stookkosten uit de wereld kan worden geholpen. Omdat de partyen in alle gele dingen van beide meningsver schillen niet onwrikbaar op hun strepen zijn bly ven staan, zijn de standpunten dichter tot elkaar gekomen. Weliswaar zal de nade rende oplossing voor de gemeen te en de LWS bevredigend lijken, maar een deel van de bewoners deelt die tevredenheid niet. Zij zijn immers op beide fronten voor het blok gezet. Hengelsport Voor de Leidse Hengelcompetie werd de eerste wedstrijd gehou den in de Oude Rijn in Leider dorp onder zeer slechte weersom standigheden. Het individueel klassement ziet er na deze eerste dag als volgt uit: 1 E. Odijk (Ons Genoegen) en H. Schouten (TOP) 12 stuks-1 punt, 3 W. Moenen (Zuidwest 1) 9-1, 4 M. van Berkel (DVS), I. Masurel (Zuidwest 1) en F. Oudshoorn (TOP) 5-1, 7 C. Kaffa (Leiden) 8-2; 8 C. de Bol ster (DSB 1), S. Smissen (VIT) en W. Steenbergen 5-2. Stand korp sen: 1 TOP 15 punten-25 stuks, 2 Zuidwest 119-21,3 DSB 1 21-18,4 DVS 21-16 5 DSB 2 26-14, 6 VIT 27-12, 7 Leiden 36-11, 8 Hengel sport 36-9, 9 Ons Genoegen 37-17, 10 Zuidwest 2 45-5, 11 Sust 46-3. VOP '74 hield een competitie wedstrijd in de Kagerplassen. Uitslag: 1 G.J. Kokkedee 10 stuks- 3160 gram, 2 J. Kokkedee 7-2160, 3 J. Kokkedee 7-2160, 4 A. v.d. Meij 6-1520, 5 R. v.d. Zeeuw 4- 1740, 6 F. Reijken 4-840, 7 H. van Tongeren 3-1220, 8 D. van Rossen 3-920, 9 F.W. Keereweer 3-840, 10 A. Segijn 2-640. Viswedstrijd. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen organiseert woensdag eeïi viswedstrijd voor haar leden in het Amstelkanaal. Leidse leden vertrekken om één uur bij molen De Valk. Montessorischool De Montessori-basisschool Apollo aan het Strausspad orga niseert woensdag een voorlich tingsavond. Er wordt een film vertoond en belangstellenden kunnen kennis maken met het materiaal voor de middenbouw (groep 1,2 en 3). De bijeenkomst begint om acht uur. Voor inlich tingen: tel. 071-765439.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4