Schaarbeek bankroet, sociale dienst dicht Knoeiwerk van beunhazen valt niet te verhalen Kouwenhoven naar Amerikaanse gereformeerden Failliete burgervader schuift schuld op de buitenlanders DINSDAG 11 JUNI 1985 PAGINA 13 Reportage Schaarbeek is platzak. In de ruim honderdduizend inwoners tellen de stad is geen geld meer voor welke lopende betaling van de ge meente dan ook. Maandag 3 juni hadden gemeente-ambtenaren sa laris, en hun vakantie-uitkering, moeten ontvangen. Maar de giros tortingen bleven uit. En het monumentale gemeentehuis, waarin het politiebureau is ondergebracht, ging op slot. „We willen ons personeel niet verplichten te werken zonder geld te krijgen", maakte burgemeester Roger Nols bekend. De scholen bleven open, want onderwijzers krijgen hun salaris via de rijksoverheid. Maar de loketten van de afdeling sociale za ken gingen dicht. En het zwembad ook. De grote gebaren van niet-hoeven-werken van monsieur Nols je gens zijn ambtenarij hielden echter op, zodra het nut van de em ployés algemener werd dan het afhandelen van gevaarloze formali teiten. Overlijdensacties moesten worden opgemaakt. En ook poli tiemensen, allen in dienst van de gemeente, kregen van hun burger vader de verplichting tot werken opgelegd. Zonder salaris. De agenten doen daarom zo min mogelijk. Patrouilles lopen is er in deze salarisloze periode niet bij. Agenten rukken alleen uit bij de melding van een ernstige calamiteit. Voor de rest drinken ze koffie en kletsen wat in de politie-kantine. Levend in onzekerheid over de vraag, wanneer de huishoudbeurs weer zal worden bijgevuld. door Jos van der Meer Een van de ramen van het stad huis staat open. Binnen is ge rucht. Op de kreet 'Hallo, is daar iemand?' verschijnt het hoofd van een ambtenaar. Hij is van de afdeling sociale zaken. Komt post open maken. „De burge meester heeft gisteren gezegd, dat hij degenen die toch komen werken bij voorbaat hartelijk be dankt". Bij de vraag, of hij achter Nols staat, haalt hij de schouders op. „Dat is politiek, hè. Daar laat ik me niet over uit. Maar ik kan wel zeggen, dat wat hij nu heeft ge daan, typisch Nols is. Hij handelt zo bruusk om aandacht te trek ken. En dat is hem gelukt". Andere Schaarbekers doen er ook al het zwijgen toe bij het ver zoek, een mening over hun eer ste burger te geven. H. van Ey- len, baas van het gedegenereerde café-annex-eethuis Le Cambri- nus op een steenworp afstand van het stadhuis, haalt de schou ders op en komt niet verder dan: „Misschien wonen hier wel te veel buitenlanders". En een be zoeker zegt: „Of Schaarbeek te dure kantoorgebouwen heeft ge bouwd en een overdreven kost baar ziekenhuis? Ik weet het niet. Vraag het maar aan mon sieur Nols. Die zegt dat er te veel armen zijn in Schaarbeek. Der gelijke mensen betalen geen be lasting'. Een van de politiecommisaris- sen véin Schaarbeek, die alleen vrijuit wil praten in zijn sombere kantoor als hij anoniem kan blij ven, zegt: „Jjya, ik weet dat de hulporganisaties voor werklozen en gastarbeiders in Schaarbeek zeggen, dat burgemeester Nols de armen misbruikt in zijn finan ciële conflict met de regering. Ze spreken zelfs van 'een gijzeling van deze mensen om de publieke opinie onder druk te zetten'. Ik begrijp die kritiek wel. Maar ik wil geen problemen krijgen door me over monsieur Nols uit te spreken. Ga vanavond naar de gemeenteraad. Zie daar maar wat voor een man hij is". Racistisch Roger Nols is er vaker in ge slaagd de aandacht van de inter nationale pers te trekken. En dat doet hij altijd met bullebakkerij. Zowel zes als twee jaar geleden haalde hij de buitenlandse kran ten met racistische uitspraken over de 17.000 buitenlandse werknemers die in Schaarbeek wonen. In 1979 ging het om een oproep aan Turken, Marokkanen en Spanjaarden, nota bene in het gemeentelijk informatiebulletin, massaal terug te keren naar het land van herkomst. Op die ma nier wilde hij af van een van de financiële problemen van zijn stad: de zorg om betere huisves ting voor de buitenlanders. Nols sprak de gastarbeiders in zijn open brief in verschillende talen als volgt 'vaderlijk' toe: „In de tijd dat we welvaart en volle dige werkgelegenheid kenden, hebben we u onthaald volgens de eeuwenoude tradities die ons eigen zijn. En u hebt ook jaren lang genoten van de vele sociale voordelen die de Belgische ar beiders hebben veroverd. Maar onze belastingplichtigen, zo schrijven zij mij in tientallen brieven en petities, begrijpen niet goed waarom u onder ons mag blijven in deze tijden van economische crisis en grote werkloosheid". De buitenlanders, van mening dat ze met jaren ploeteren voor weinig geld rechten in België hadden opgebouwd, bleven. En Nols nam zijn maatregelen. Zo maakt hij werk- en verblijfsver gunningen voor buitenlanders fors duurder. En hij richtte spe ciale loketten in voor etnische minderheden die hun bijstand kwamen halen. Iets soortgelijks deed hij voor de Vlaamse min derheid, die uit ongeveer 10.000 Nederlandstaligen bestaat. In de beruchte lokettenzaal van Nols' stadhuis, worden Walen naar rechts en Vlamingen naar links verwezen voor de diverse loket handelingen. Waar Nols' acties tegen gastar beiders vandaan komen? Hij vindt dat er teveel van zijn in Schaarbeek. Een mening die kan zijn ontstaan doordat het fraaie stadhuis in het centrum staat van een wijk vol slecht onderhouden etagewoningen, waarin voorna melijk buitenlanders wonen. Het straatbeeld in de omgeving wordt bepaald door kaftans en kleurige hoofd- en schouderdoe ken. Stunt Vorige week is de nieuwe stunt gevolgd van de voormalige chef kok van een Brussels prestige- hotel. De 240 miljoen Belgische frank (ongeveer 15 miljoen gul den), nodig voor het doen van de lopende betalingen van zyn stad over de maand juni, blijken niet meer in Nols' schatkist te zitten. In een poging de regering te ver murwen geld aan Schaarbeek te geven, geeft de omstreden bur gemeester het bevel de meeste activiteiten van het gemeentelijk apparaat te staken. Diezelfde regering wacht ech ter al maanden op een ingrijpend bezuinigingsplan van Schaar beek voor de komende drie jaar. De stad heeft de afgelopen vijf jaar namelijk reeds haar maxi maal mogelijke lening van ruim 2 miljard frank (120 miljoen gul den) bij de rijksoverheid opgeno- Roger Nols verklaarde tijdens een persconferentie evenwel, dat Schaarbeek geen schuld heeft aan zijn hoog opgelopen finan ciële nood. „De komst van vreemdelingen heeft rampzalige gevolgen gehad, zoals verpaupe ring, verkrotting en het vertrek van Belgische stadsgenoten. De werkloosheid in onze stad is gi gantisch. Nog slechts 20.000 in woners betalen mee aan onze be lastinginkomsten". Als enige oplossing ziet hij, dat Roger Nols: U weet toch dat u liegt, de rijksoverheid de kosten voor gebouwen en materialen over neemt, die de gemeente nu kwyt is aan haar tien lagere scholen. „De leerlingen zijn voor ruim zestig procent buitenlands, en ik vind dat de Belgische belasting betaler uit Schaarbeek daar niet meer voor hoeft op te draaien", zegt Nols tijdens de persconfe rentie. Tweede maatregel die nooza- kelijk is, meent de gezette ex- kok, is dat Schaarbeek voor schotten krijgt op een lening van 6 miljard frank uit het noodfonds van minister Nothomb van bin nenlandse zaken. „Grote, armlas tige steden als Antwerpen en Luik hebben ook geld uit die pot ontvangen. Dus waarom zou Schaarbeek niet de volgende in de rij kunnen zijn?, vraagt hij zich af tegenover de aanwezige journalisten. Het antwoord van de regering op die vraag ligt overigens voor de hand. Simpelweg omdat bur gemeester Nols en zijn schepe nen hun bezuiningsplan nog al tijd niet hebben opgesteld. Spoedzitting Afgelopen woensdagavond kwam de gemeenteraad in spoedzitting bijeen. Drie voor stellen worden binnen anderhalf uur aangenomen. Schaarbeek zal éen officieel beroep doen op het hulpfonds van minister No thomb. De gemeente vraagt de zelfde minister of ze de voor juni benodigde tweehonderdveertig miljoen frank kan krijgen als voorschot op de, volgend jaar te ontvangen, rijksbijdrage. En de stad belooft over 1986 een bedrag ter grootte van dat voorschot te zullen bezuinigen; de jaren erop gaan de uitgaven van Schaar beek opnieuw met miljoenen omlaag, zo luidt de toezegging. De raadsvergadering is van een heftigheid, zoals die bekend is door beelden uit de Belgische Tweede Kamer, waarin parle mentariërs elkaar soms de vrese lijkste scheldwoorden toe schreeuwen. Ook in de reusach tige raadszaal - opgetrokken uit marmer, sierlijk houtsnijwerk en glas-in-loodramen met leeuwen en naakte mannen beschilderd - is stemverheffing de gebruikelij ke discussietoon. Vooral voorzitter Roger Nols laat de wangzakken denderen. Hij tiert door de betogen van de socialisten heen, maar die stor ten dan ook als enige fractie ern stige beschuldigingen over wan beleid en nalatigheid over hem uit. De andere raadsleden zwijgen. Dat komt omdat ze behoren tot de Nouvelle Oriëntation Liberté de Schaarbeek, kortweg de NOLS, de grootste party in de raad. En inderdaad: dat is de rechts-liberale partij waarin de gekozen burgemeester Roger Nols een vooraanstaande plaats inneemt. Of de zwijgzamen- zit ten in partijtjes die een coalitie met de NOLS vormen. Dan wel ze zitten in splintergroeperingen, zoals de Groenen en de Vlaamse Christelijke Volkspartij. Diefstal De Franstalige socialisten roe ren zich des te harder. „U schept en exploiteert problemen met het doel uw persoonlijke interes se en politieke ideeën te dienen. En de werkelijke moeilijkheden van Schaarbeek, zoals het ver trek van bedrijven, de verkrot ting en de gemeentelijke schul den, laat u liggen. Met andere woorden: u bedient zich van de Schaarbekers, maar u dient hen niet", zegt een van hen. Een ander: „Acht maanden ge leden heeft de regering het hulp fonds voor armlastige gemeen ten al ingesteld. Waarom bent u zo nalatig geweest geen onder houd met de minister aan te vra gen over steun uit dat fonds? Nu maakt u uw eigen ambtenaren en de uitkeringstrekkers de dupe van die laksheid. Ik noem zoiets geautoriseerde diefstal". En, emotioneel nu: „Onder uw leiding, monsieur Nols, heeft Schaarbeek zich verslikt in de bouw van hoge kantoorflats bij het Noorderstation. Alleen dat al, heeft ons een schuld van bijna twee miljard frank opgeleverd". „Dan zijn er nog de debacles met de bouw van het nieuwe zie kenhuis en de school d'Helmet. Die projecten zijn zo duur uitge vallen, dat de bouw ervan nu stil ligt. Het enige dat u vervolgens doet, is u laten ringeloren door de regering, die u dwingt tot on mogelijke bezuinigingen over te gaan". Zodra het over hemzelf gaat, valt Roger Nols in, waardoor raadslid en voorzitter tegelijker tijd door de microfoons schreeu wen. Ze proberen elkaar te over stemmen. Tussen het gekrakeel door, zijn kreten van de burge meester op te vangen als 'U ver telt uw verhaal, en dat is subjec tief en 'U weet toch dat u liegt, Even zo vrolijk gaan de socia listen, als het op stemmen aan komt, mee met de voorstellen van dezelfde burgemeester en diens schepenen. „Om de getrof fenen onder de Schaarbekers zo snel mogelijk hun geld te garan deren", is hun uitleg. De Belgische journalisten ver wachten, als ze over de besluiten napraten, echter niet dat uitke ringen en salarissen van ambte naren in Schaarbeek snel weer zullen worden betaald. „Het be zuinigingsplan dat nu is aange nomen, is niets", redeneert een van hen. „Het is een vel papier met een rijtje cijfers erop. Maar nergens wordt aangegeven op welke posten precies gaat wor den bezuinigd. Ik verwacht dat het nog maanden duurt, voordat Nols en zijn schepenen een goed plan hebben opgesteld". „Beunhazen zijn vaak dezelfde mensen die vroeger actief waren als koppelbaas", aldus Gerard Bee- nen, secretaris van het Nederland Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. „Ze hebben geen papieren en hebben meestal ook niet de juiste opleiding. Het is een crimineel wereldje. Vaak presente ren ze zich als een echt bouwbe drijf. Ze zetten zelfs borden langs de weg met 'Hier bouwt die en die'. Het ziet er heel professioneel uit". Volgens een onderzoek van het NVOB is de beunhazerij de laatste tien jaar meer dan verdrievoudigd. Over de omvang van het verschijn sel is eigenlijk niets bekend. Het onderzoek spreekt over 200 mil joen gulden in drie maanden, maar Gerard Beenen noemt dat cijfer „waarschijnlijk het topje van de ijsberg". Een onderzoek van de overheid (het zogenaamde ISMO- rapport) spreekt zelfs over een be drag van 2 miljard. „Er gaan ook veel arbeidsuren verloren door bijklussende bouw vakkers, die natuurlijk wel goed werk afleveren, al is dat ook beun hazerij. Maar het grootste omzet verlies wordt veroorzaakt door ille gaal werkende bedrijven. Met alle gevolgen van dien, want ze houden zich niet aan veiligheidsvoorschrif ten, ze betalen geen premies en be lasting en ze leveren vaak heel slecht werk af, ook al omdat ze niet weten hoe ze moeten bouwen". Adverdentie Dat laatste kan mevrouw Steen stra uit Mijdrecht beamen. Ze liet in 1979 een extra kamer aan haar huis bouwen. De aannemer die meestal voor haar werkte, had het te druk en ook een tweede aanne mer uit de buurt had pas een jaar later tijd. Via een advertentie kwam ze aan aannemer H. IJbema, destijds gevestigd in Amsterdam. Goedkoper dan haar eigen aanne mer was hij niet, maar hij kon wel direct beginnen. Ze moest 14 duizend gulden vooruit betalen. Ze vond dat wat vreemd, maar hoorde van de aan nemer uit het dorp dat zo'n voor uitbetaling tegenwoordig niet on gebruikelijk was. Voor de zeker heid belde ze ook de Kamer van Koophandel nog op en daar stond IJbema inderdaad ingeschreven. Pas achteraf ontdekte ze dat hij niet als aannemer, maar als stuca- door stond vermeld. De man had verder eigen briefpapier en een busje en niets wees erop dat er iets mis was. „Maar toen ze hier begonnen te werken, zag ik al vrij snel dat het niet klopte. Ik kon de bouwteke ningen enigzins lezen en ik zag dat ze balken die aangegeven waren, niet plaatsten. Het probleem was dat de muur al uit de kamer was en ze waren in oktober begonnen. Ik was bang dat ze zouden verdwij nen en my met een groot gat in de muur achter zouden laten, zodra ik er iets over zou zeggen. Dus hield ik mijn mond, want ik wilde in ie der geval dat de boel wind- en wa terdicht gemaakt zou worden". Uiteindelijk liét dé 'aannemer' een bouwsel achter dat met goede wil de naam kamer mocht dragen. Na drie maanden begon de boel in elkaar te storten. Boven de glazen schuifpui was geen steunbalk aan gebracht en de dubbele beglazing begon onder het gewicht van het dak bol te staan. Net als de kamer was de keuken een stukje vergroot. Onder het dak van die aanbouw za ten geen steunbalken en al gauw knikte het dak in een V-vorm. Dat had tenminste het voordeel dat het regenwater maar op een plek de kamer binnenstroomde. Tussen muur en plafond zat een kier. De betonnen vloer brak binnen de kortste keren in stukken omdat er geen wapening in aan was ge bracht. De dakpannen verschoven en het dak knikte door. De goot had vanaf het begin niet onder de dakrand gezeten, maar een paar centimeter er vanaf. En zo was er nog wel meer. door Runa Hellinga De direct noodzakelijke repara ties om de boel niet helemaal in el kaar te later storten, kostten al tienduizend gulden. In de afgelo pen jaren heeft ze nogmaals voor duizenden guldens aan reparaties uitgegeven en nog is de aanbouw niet echt in orde. Het dak, de dak goot en de aansluiting van vloer en plafond moeten nog hersteld wor den, reparaties die nog eens dui zenden guldens gaan kosten: „Al met al was het nog het goedkoop ste geweest als ik de zaak had laten afbreken en opnieuw laten bou wen. Maar we hadden het geld niet meer om dat bedrag in een keer op tafel te kunnen leggen". Mevrouw Steenstra liet het er niet bij zitten en ging naar de rech ter. IJbema werd veroordeeld om de schade te vergoeden. Maar de man verdween naar België, waar hy vlak over de grens een café be gon. Een poging om een jacht dat hij bezat, in beslag te laten nemen, mislukte. Hij liet het overschrijven op een andere naam. Inmiddels is hij weer terug in Nederland, maar mevrouw Steenstra heeft eigenlijk de hoop opgegeven dat ze nog ooit een cent terugziet. Garantieregeling „Mensen kunnen inderdaad vol komen ter goeder trouw een beun haas in de arm nemen", aldus Ge rard Beenen, „De enige manier om dat te voorkomen, is bij de Kamer van Koophandel te informeren of hij er als aannemer ingeschreven staat". De meeste gevestigde aan nemers zijn verder bij de NVOB aangesloten. De bij de organisatie aangesloten aannemers vallen ook onder de garantieregeling van de NVOB. Dat geeft klanten de moge lijkheid om te klagen over slecht werk. Als de aannemer het niet wil herstellen, staat de NVOB garant. Beunhazen zijn vooral actief in het onderhoud. De NVOB wil on derhoud daarom, net als vroeger, weer fiscaal aftrekbaar maken. Beenen „Destijds is die regeling af geschaft omdat de grens tussen on derhoud en verbetering zo moeilijk te leggen was. Tegenwoordig zijn er voor de verbetering allerlei sub sidieregels, dus zou het onderhoud weer fiscaal aftrekbaar gemaakt kunnen worden. In België is de btw op onderhoudsklussen ver laagd van 18 naar 6 procent. Dat heeft goed geholpen, er komt te genwoordig zelfs meer btw binnen omdat mensen sneller naar een of ficiële aannemer stappen". Verder zóu de NVOB graag zien dat in de nieuwe woningwet wordt opgenomen dat een bouwvergun ning alleen wordt gegeven als de opdrachtgever aan kan tonen dat hy een gevestigde aannemer in de arm heeft genomen: „Er moet dan een uitzondering gemaakt worden voor zelfbouw. Daarbij moet als voorwaarde worden gesteld dat ie mand niet vaker dan eenmaal in de zoveel tyd zelf een huis mag bou wen en dat hij een opgave doet van de mensen die hem helpen. Het is overigens geen nieuw idee. Een motie hierover is al drie keer ka merbreed aangenomen". Een afvaardiging van de Gere formeerde Kerken in Nederland bezoekt deze en volgende week de synode van de Christian Re formed Church in Noord-Ameri- ka. Gisteren vertrokken dr. H. J. Kouwenhoven, voorzitter van de generale synode, en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman* lid van de commissie 'oecumene buiten land' van de Nederlandse kerk, van Schiphol. De synode van de Amerikaan se kerk is tot 21 juni bijeen in Grand Rapids (staat Michigan). Bij deze kerk zijn vele gerefor meerde emigranten uit Neder land aangèsloten. Vorig jaar trokken de Kamper hoogleraren J. T. Bakker en K. A. Schippers in opdracht van de commissie 'oecumene buiten land' door Canada en de Verenig de Staten om leden van de Chris tian Reformed Church tekst en uitleg te geven over de opvattin gen binnen de Nederland kerk over zaken als bijbelbeschou wing en homosexualiteit. Deze opvattingen stuitten bij nogal wat Amerikaanse gereformeer den op groot verzet. De synode van de Amerikaanse kerk heeft de oproep van de Nederlandse synode aan de eigen gemeenten om homosexuelen die met een partner samenleven toe te laten tot het avondmaal en de kerkelij ke ambten fel veroordeeld. Gereformeerde predikanten uit Nederland mogen dan ook al leen in een Amerikaanse ge meente voorgaan als de kerke- raad daarvoor toestemming geeft. En belijdende gerefor meerden Nederland mogen pas na goedkeuring van de kerke- raad aan het avondmaal deelne- Volgende week dinsdag hoopt dr. Kouwenhoven de synode toe te spreken. Promotie. Vandaag is de hoofdredacteur van het Refor matorisch Dagblad, drs. C. S. L. Janse, aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctoren de sociale wetenschappen op een proefschrift getiteld 'Bewaar het pand'. Promotor was prof. dr. J. van Putten. Het proefschrift handelt over de spanning tussen assimilatie (gelijkwording aan anderen) en persistentie (vasthouden aan tra ditionele waarden) bij de eman cipatie van de 'bevindelijke gere formeerden'. Bevindelijke gere formeerden zijn, volgens dr. Jan- se, te vinden in de Gereformeer de Gemeenten, de Gereformeer de Gemeenten in Nederland, de Oud-Gereformeerde Gemeenten en de rechtervleugels van de Christelijke Gereformeerde Ker ken en de Nederlandse Hervorm de Kerk. Staatkundig hebben zij zich verenigd in de SGP. Hoewel hun aantal nog groeit, blijft deze groei achter bij die van de Neder landse bevolking. Na de Tweede Wereldoorlog hebben zy de mogelijkheden aangegrepen om tot een gunsti ger positie in de maatschappij te komen. Zij beschikken nu over een eigen 'zuiltje' (onderwijs en krant). Maar, constateert dr. Jan- se, hun prestige en machtsposi tie zijn nog steeds ongunstig. Daarom moeten zij nog als een minderheid worden beschouwd. Wat de leer en de liturgie be treft ziet dr. Janse binnen deze leefwereld nauwelijks culturele aanpassingen. In ethisch, poli tiek en maatschappelijk opzicht hebben zich wel verschuivingen voorgedaan. Dr. Janse is 42 jaar. Eerst was hij wetenschappelijk medewer ker bij de vakgroep politicologie van de Vrije Universiteit. Hoofd redacteur van de reformatori sche krant is hij sinds 1973. Hervormde Kerk: beroepen te Capelle aan de IJssel J. Hoek Veenendaal, te Drachten (deel werk) J. Hofstra aldaar, te Gies- sendam-Nederhardinxveld G.C. Klok Stad aan 't Haringvliet, te Hien-Dodewaard W. Teekens Bruinisse, te Boven-Hardinxveld J. Maasland Waddinxveen, te Ameide-Tienhoven (deelwerk) G. J. Wolters Wassenaar, te Noordbergum en Bergum (Fr.) kandidaat H. J. van Haarlem Groningen en kandidaat me vrouw J. H. Pauw Utrecht; aan genomen de benoeming tot hulp prediker te Buurmalsen A. Diep- eveen, bijstand in het pastoraat te Scherpenzeel-Elst, de benoe ming tot voorganger te Een (Dr.) J. Ruiter, hulpprediker te Olde- broek, naar Sellingen (Gr.) kan didaat J. van Meerveld Voorthui zen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Enter en te Staphorst D. C. Hellinga Broeksterwoude; aangenomen naar Alkmaar F. D. Rooze Eefde-Gorssel. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Leusden A. den Broeder Bergentheim; be dankt voor Utrecht H. Drost Eemdijk, voor Meppel J. M. Groeneveld Ridderkerk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Huizen B. de Graaf Zierikzee; bedankt voor Doornspijk J. P. Boiten Schie dam, voor Bunschoten J. van Amstel Ede. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Zaandam D. Broer Bussum. De zending van de Gerefor meerde Kerken in Nederland heeft in samenwerking met de Protestantse Kerk op de Moluk- ken ds. D. Kruyt, hervormd pre dikant in Heerlen, benoemd tot toerustingspredikant met stand plaats Ambon. Ds. Kruyt (34) is de eerste die in dienst van de ge reformeerde zending naar de Mo- lukken gaat. Behalve gemeente predikant is hij docent catechese aan een opleiding voor kleuter leidsters. Kerken in Utrecht. Vier mo numentale kerken in Utrecht hebben hun deuren voor het pu bliek geopend: de Pieterskerk van dinsdag tot en met vrijdag van 10 uur tot half 5, de Janskerk van maandag tot en met vrydag van 10 tot half 5, de Jacobikerk van dinsdag tot en met vrydag van half 2 tot half 5 en de neogo tische Willibrorduskerk aan de Minrebroederstraat van maan dag tot en met vrijdag van 10 tot 4 uur met uitzondering van woensdag (dan gaat deze kerk om 12 uur open). De meeste gidsen die de rond leidingen verzorgen zijn werk loos. De gemeentelijke sociale dienst biedt hun hiermee een mogelijkheid om, met behoud van uitkering, ervaring op te doen. Congres. Het derde congres van het 'Europees forum van christelijke homogroepen' (Ant werpen) heeft besloten tot meer samenwerking in de toekomst. De mogelijkheid wordt onder zocht om een 'permanent inter-, nationaal secretariaat' in het le ven te roepen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13