Jobplan overheid verdeeld succes GEZELLIG ETENTJE VOOR 4. BETALEN VOOR 3 Ruding erkent zorg over controle overheidsuitgaven AC RESTAURANTS Gemiddeld 3 weken werk voor jongeren SVB-telefoon overbezet met vragen over aow Reparatie-afdeling KLM legt werk acht uur stil FNV beticht partijen van laster Zeevaart profiteert niet van opleving economie Kok neemt 2 halve banen 1^1 LEKKER EN VOORDELIG UIT DINSDAG 11 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - Werkloze jongeren die via het overheidsuitzendbureau Start bij een bedrijf worden geplaatst, staan na gemiddeld drie weken weer op straat. Dat blijkt uit een onderzoek naar de ervaringen met het jeugd-ontplooilngsbanenplan (Job) van minister De Koning. Grofweg kwam één op de vijf jongeren aan de slag. AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van vandaag is de Sociale Verzeke ringsbank (SVB) ook 's avonds be reikbaar om vragen van bejaarden over de per 1 april gewijzigde Alge mene Ouderdomswet (aow) te kun nen beantwoorden. De SVB nam dit besluit gisteren na de vele vra gen van bejaarden over de hoogte van de aow, de tijd van uitbetaling en de loonbelasting die erover wordt geheven. Per 1 april is een wijziging van de aow van kracht geworden, waar door die niet meer integraal aan de man wordt uitgekeerd, maar fifty- fifty over beide partners wordt ver deeld. Dit jaar moet de SVB daar om 300.000 nieuwe maandelijkse betalingen uitvoeren. Als de bank niet over het goede adres beschikt, bijvoorbeeld door verhuizing, krijgt de gehuwde vrouw haar pen- sioenbetaling later dan haar man. Volgens de SVB hebben in april ongeveer 1000 vrouwen hun aow- pensioen te laat ontvangen. Daar komt nog bij dat de SVB pas op het laatste moment een be schikking binnenkreeg van de staatssecretarissen van financiën en sociale zaken. Die komt erop neer dat bij de gehuwde vrouw dit jaar geen loonbelasting wordt inge houden, terwijl bij haar man een extra bedrag aan loonbelasting moet worden ingehouden. Dat gaat in beide gevallen om een bedrag van 26,50 gulden. De beschikking kon door de late binnenkomst ech ter niet meer voor de maand april worden verwerkt. Volgens de SVB heeft de maatregel overigens uit eindelijk geen gevolgen voor het totale gezinsinkomen. Een aantal pensioenfondsen, zo als bijvoorbeeld het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), die de aow in combinatie uitbeta len met het eigen fondspensioen, heeft de beschikking al wel in april toegepast. Dat leidt ertoe dat bij echtparen van wie de man zijn aow via een fonds ontvangt en de vrouw haar aow via de SVB, bij de vrouw soms 26,50 gulden teveel aan loonbelasting wordt ingehou den. De SVB gaat voor deze groep de inhouding van de loonbelasting zo snel mogelijk corrigeren. Niet alleen de SVB wordt over stelpt met telefoontjes, ook kamer leden, ministeries en ouderenorga- nisaties krijgen veel vragen over de uitbetaling van aow en pensioen. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft gezegd dat de ouderen er door de nieuwe regeling uitein delijk niet op achteruit zullen gaan. Hij moet dat nog nader toelichten, want PvdA en WD hebben schrif telijk om opheldering gevraagd. De Koning kondigde gisteren aan dat de proef met Job zal worden voortgezet en geleidelijk zal wor den uitgebreid, eerst in gebieden met een hoge werkloosheid. Het plan behelst langdurig werkloze jongeren onder de 25 met een forse loonkostensubsidie (een derde van het minimum loon) werkervaring op te laten doen in banen van 20 tot 32 uur. Minister De Koning vindt het re sultaat in de proefgebieden Schie dam, Enschede en Veendam dus danig dat hij - met enkele aanpas singen - wil doorgaan. Wel zal on derzocht moeten worden in hoe verre het in dienst nemen van ge subsidieerde jongeren bedrijven doet afzien van het aantrekken van volledig betaalde werknemers (het zogenoemde verdringingseffect) De Koning komt met twee aan passingen. Zo zal in individuele ge vallen afgeweken mogen worden van de 32-uursregel, wanneer deze plaatsing onmogelijk maakt. Voorts zal er, met het oog op de verdringing, een maximum wor den gesteld aan het aantal jongeren van 10 procent van het aanwezige personeelsbestand. De banen moeten tot stand blij ven komen via het overheidsuit zendbureau Start en de arbeidsbu reaus. Particuliere uitzendbureaus blijven voorlopig buiten de deur. Opvallend in de drie proefregio's is, dat niet zozeer de subsidiehoog te als wel de noodzakelijke begelei- Thee morgen 2 dubbeltjes goedkoper AMSTERDAM (ANP) - Thee wordt goedkoper. Morgen gaat de consumentenprijs voor een paKje van 100 gram met 17 tot 22 cent omlaag. Voor de meest verkochte theezakjes betekent dit een daling van 14 tot 18 cent per doosje van 20 zakjes van 4 gram. Dit heeft de Ver eniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers bekend gemaakt. De prijsverlaging is het gevolg van de sterke daling van de in koopprijzen van de meest gangba re theesoorten op de wereldmarkt gedurende de laatste tijd. Het mi nisterie van economische zaken is van de verlaging op de hoogte ge steld. Kort Zakelijk ding en motivering van jongere en werkgever centraal hebben ge staan in de taak van de arbeidsbu reaus en van de Start-vestigingen. De kans op plaatsing wordt in be langrijke mate door deze activitei ten bepaald en veel minder door de subsidie-hoogte, waarover nauwe lijks werd geklaagd. Gebleken is dat minder meisjes dan jongens deelnemen aan Job. De jongeren zijn vooral geplaatst in het midden- in kleinbedrijf, in de helft van de gevallen bij indus triële bedrijven. In de land- en tuinbouwsector,- de bouw en de dienstensector worden ze veel minder geplaatst. Ongeveer 40 pro cent ging aan de slag als produktie- medewerker. Administratief me dewerker (10 procent) en verkoop ster (zeven procent) kwamen ook vaak voor. In tweederde van de 176 bedrij ven is slechts één jongere ge plaatst. Bij 60 procent van de plaat singen is door het bedrijf begelei ding gegeven, bijna 10 procent deed aan scholing. Bijna de helft van de bedrijven gaf aan dat men toch wel iemand in dienst zou heb ben genomen. Hier is dus sprake van verdringing. De Koning zal dat laten onderzoeken. De werkgeversorganisatie VNO concludeert uit de voorlopige re sultaten van het Jobplan (langdu rig werkloze jongeren met loon subsidie aan de slag helpen) dat het experiment niet zo'n groot suc ces is. Eén op de vijf jongeren is niet zo heel erg veel, zegt een woordvoerder over het bereik van de actie. Maar hij tekent daarbij wel aan dat het om een hele moei lijke groep werklozen gaat, waar door de verwachtingen bij voor baat al niet hooggespannen waren. De VN O-woordvoerder betreurt het dat de particuliere uitzendbu reaus nog steeds buitenspel blijven staan. Van meet af aan was dat het grootste bezwaar van de werkge vers tegen het Jobplan. De com merciële uitzendbureaus hebben diverse malen hun diensten en kennis aangeboden. Volgens de werkgevers zou het plan dan al veel beter uit de verf zijn gekomen. Bovendien hebben de commer ciële uitzendbureaus te maken met de concurrentie van de uitzendbu reaus van de overheid, die in dit ge val op hetzelfde terrein werken. ZALTBOMMEL - Op de groente- en fruitveiling van Zaltbommel zijn gisteren de eerste kersen van eigen bodem geveild. Fruitkweker Danny Roeters (links) uit Amsterdam voerde vijf kistjes kersen aan die per kilo 35 gulden deden. (foto anp> Pensioen van ongehuwde ambtenaren niet omlaag DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (overheidspersoneel) heeft de ambtenarenbonden infor meel laten weten dat de forse in greep in de pensioenen voor onge- huwden die hij heeft voorgesteld niet doorgaan. De ambtenaren wa ren fel tegen dit bezuinigingsplan van de minister, waardoor onge huwd overheidspersoneel er na pensionering honderden guldens op achteruit zou gaan. Rietkerk heeft voorgesteld amb tenaren vanaf 1 januari 1986 pen sioenrechten op te laten bouwen over het salaris boven 20.000 gul den. De oudedagvoorziening daar onder wordt dan gedekt door de aow. Ongehuwde ambtenaren zou den daardoor gedupeerd worden omdat zij minder aow krijgen (14.000 gulden) dan gehuwden ont vangen. De minister zal de pensioenop bouw voor de ongehuwden nu la ten beginnen vanaf 14.000 gulden en voor gehuwde ambtenaren bo ven de 20.000 gulden. SCHIPHOL GPD) - Op de repa ratieafdeling van de KLM op Schiphol-Oost hebben ongeveer 130 mensen vanmorgen om half acht het werk neergelegd. Het per soneel gaf daarmee massaal gehoor aan de oproep van de Vervoers- bond FNV om acht uur lang te sta ken. Op andere afdelingen worden nog steeds stiptheidsacties en kor te werkonderbrekingen gehouden. Op de reparatieafdeling van de KLM werken in totaal 360 mensen. De dagploeg bestaat uit ongeveer 170 personeelsleden. Na de oproep van de FNV kwamen ongeveer 130 mensen een stakingsbriefje opha len. Op de reparatieafdeling wor den onder meer onderdelen van vliegtuigen gerepareerd. Ook man kementen aan het interieur van toestellen worden daar verholpen. Of deze actie van het personeel directe gevolgen zal hebben voor het luchtverkeer kon Ted Kiela, kaderlid van de(FNV, nog niet zeg gen. „Wielen en remmen van vlieg tuigen worden'1 hier ook gerepa reerd. Dat onderdeel ligt vrijwel plat. Belangrijke factor hierbij is echter dat de voorraad wielen bijna is uitgeput. Als er by een kist een dergelijk onderdeel vervangen moet worden, kan het wel eens heel moeilijk worden." Gisteren werden bij de gebou wendienst, een aantal technische diensten en de afdeling inklaring vrachtdocumenten stiptheidsac ties en werkonderbrekingen van gemiddeld twee uur gehouden. „De actiebereidheid onder de men sen begint steeds groter te worden. Voor de komende dagen hebben we nog wel het een en ander op het programma staan", aldus een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV. Reizigers ondervonden gisteren nog geen hinder van de acties van het KLM-personeel. Leden van de FNV sluiten echter niet uit dat er de komende dagen acties komen, waardoor luchtreizigers wel direct zullen worden getroffen. De acties van de FNV-leden wor den gevoerd vanwege de weigering van de KLM om in de cao voor 1985 arbeidstijdverkorting (atv) op te nemen. De luchtvaartmaat schappij wil alleen praten over een onderzoek naar atv in 1986. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren flink gestegen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 3,49 gulden, ruim vier cent meer dan de 3,45 gulden van vrijdag. Vanochtend daalde de dollar weer iets, maar kwam daar bij niet lager dan 3,48 gulden. De banken hebben him tarieven voor particulieren met vier cent ver hoogd tot 3,55 gulden bij verkoop van dollars en 3,43 gulden bij aan koop ervan. Karton Verdere stakingen in de Gronin ger kartonindustrie zijn van de baan, nu de achterban van de bon den het cao-resultaat heeft aan vaard dat eind mei met de werkge vers werd bereikt. In de kartonin dustrie (acht bedrijven met in to taal ruim 1200 werknemers) zijn de afgelopen maand enkele keren sta kingen van een dag gehouden, met name om de werkgevers te dwin gen tot verdergaande arbeidstijd verkorting. Tarwe De spraakmakende verkoop door de Verenigde Staten van een miljoen ton tarwe aan Algerije blijkt achteraf nog lang niet zeker te zijn. Het Amerikaanse ministe rie van landbouw heeft toegegeven dat er slechts sprake is van een aanbod, zo meldde de Financial Ti mes gisteren. De Amerikaanse mi nister van landbouw, John Block, zorgde vorige week voor nogal wat irritatie bij de lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap toen hij de "overeenkomst" met Algerije aan kondigde. Sociale werkplaats Nieuwelingen in sociale werk plaatsen die jonger zijn dan 25 jaar krijgen gemiddeld een 32-urige werkweek. Dat is in overeenstem ming met het kabinetsbeleid ter bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Worden ze 25 of hebben ze vijfjaar een dienstbetrekking in de sociale werkvoorziening gehad dan kan de gemeente (als er werk is en als het organisatorisch kan) hen een gemiddelde werkweek van 36,1 uur geven, dezelfde tijd die gaat gelden voor nieuwe WSW'ers van 25 jaar of ouder. SCHIPHOL -Op de luchthaven Schiphol is gisteravond een handelsde legatie uit Zuid-Korea gearriveerd. Staatssecretaris Bolkestein bood een bos bloemen aan aan de echtgenote van de delegatieleider KumJin-Ho. (foto ANP) Toeneming verkopen per post DELFT (ANP) - Na de scherpe terugval van de verkopen per post in 1982 constateert de Ne derlandse Postorderbond (NPB) in zijn jaarverslag over 1984 dat de omzetten van de aangesloten bedrijven zich weer in opwaartse richting be wegen. Opvallend was vorig jaar de stijging bij de boeken en de verzekeringen. De gezamen lijke verkopen per post in Ne derland stegen met 13,1 pro cent van f 1,67 miljard. In zijn gisteren verschenen verslag breekt de bond met het oog op de zware druk op de om zetten in de detailhandel en de daarmee gepaard gaande moei lijkheden op het vlak van de continuïteit en de werkgele genheid een lans voor verbete ring van de koopkracht bij de consument. De leden van de NPB zagen hun omzet in textielgoederen vorig jaar met 9,9 procent stij gen tot f 567 miljoen; textiel maakt de grootste post uit. Bij de boeken gingen de omzetten van de NPB-leden met 24,1 pro cent omhoog tot f 237 miljoen. Bij de verzekeringen trad een stijging van 46,6 procent tot f84 miljoen op. De grootste stij ging, namelijk 61,9 procent deèd zich voor bij de groep „overige artikelen". Het volume van de bestedin gen via de detailhandel neemt al enkele jaren af doordat het vrij besteedbare inkomen klei ner is geworden. Dat komt door stagnatie en daling van het in komen en door stijging van de vaste lasten. Bovendien heeft de consument nog te weinig vertrouwen in de ontwikkeling van de economie. DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) deelt de zorg van de Tweede Kamer over de grote achterstanden bij de ministeries bij de definitieve goedkeuring van begrotingen. De bewindsman zei gisteren bij de behandeling van het jaarverslag van de Algemene Re kenkamer (ARK) dat de overheid wel degelijk oog heeft voor de ach terstanden bij de rijksjaarversla gen en druk doende is die vertra gingen weg te werken. Eventueel kan worden gedacht aan privatise ren van de departementale accoun tantsdiensten, zo zei hij. Vanuit de Kamer werd gisteren de nodige kritiek geuit op de acti viteiten van de departementale ac countantsdiensten. De Algemene Rekenkamer heeft geconstateerd dat maar liefst zes daarvan niet zouden functioneren. Ruding er kent dat er behoorlijk wat mis is, maar wil niet onvermeld laten dat de aandacht van bewindslieden en ambtelijke top voor het probleem de laatste tijd is toegenomen. Na een flink aantal jaren waarin de zaak goed op orde was, zijn er achterstanden opgetreden in een periode waarin de overheidsuitga ven aanzienlijk zijn toegenomen. Toch gaat het nu wat beter, er is meer aandacht, meer controle en er zijn meer ambtenaren voor aange trokken, aldus Ruding. Hij waarschuwde de Kamer voor een oplossing om als regel externe deskundigen te betrekken bij grote projecten, zoals de Oosterschelde- werken. Ook voelt hij er niets voor om alleen maar omdat er proble men zijn geconstateerd, meer amb tenaren aan te trekken. De eerste oplossing moet in zijn visie worden gezocht in het verbeteren van de efficiëncy van de departementale accountantsdiensten. Ruding liet de Kamer weten dat zij waarschijnlijk nog voor het zo merreces het wetsontwerp tege moet kan zien dat uitbreiding van bevoegdheden van de Algemene Rekenkamèr moet regelen. Met na me PvdA en WD dringen aan op spoed met die uitbreiding. De so cialist Hummel deed een dringend beroep op het kabinet het aantal le den en plaatsvervangende leden van de rekenkamer uit te breiden met het oog op toeneming van het aantal taken van het college. Volgens Hummel staat de geloof waardigheid in de deugdelijkheid van de administratie van de rijks overheid op het spel wanneer pas na jaren blijkt dat de verantwoor ding van een bepaald financieel be leid niet deugdelijk is geweest. Een pijnlijk gevolg van de achterstand in de controle op de uitgaven van de departementen noemt de PvdA'er de "versluiering van de politieke en ambtelijke verant woordelijkheid en verantwoor dingsplicht". Zijn WD-collega Van Reij vindt dat de Tweede kamer best ook de hand in eigen boezem mag steken wat betreft laksheid met betrek king tot de jaarverslagen van de Al gemene Rekenkamer: "De jaarver slagen lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Jaar in jaar uit is gewezen op een aantal on zorgvuldigheden. Helaas heeft de Tweede Kamer met die verslagen weinig gedaan". DEN HAAG (GPD) - De Neder landse zeevaart, uitgezonderd de lijnvaart, heeft vorig jaar niet kun nen profiteren van de oplevende wereldeconomie en wereldhandel. In de meeste sectoren van de scheepvaart waren de verbeterin gen zo marginaal, dat de slechte re sultaten van 1983 nog lang niet zijn uitgewist. Vooral de hoge dollar koers is hier schuldig aan, zo blijkt uit het jaarverslag van de Konink lijke Nederlandse Redersvereni ging. De uitgaven van de Nederlandse zeevaart waren veelal in dollars, terwijl de inkomsten in guldens werden geboekt. In de lijnvaart droegen die hoge dollarkoersen, samen met enkele tariefverhogin gen en de toename van het lading volume, juist bij tot een verbete ring van de financiële resultaten. De rederijen in de tankvaart on dervonden echter problemen door een teleurstellende vrachtprijsont wikkeling. De buikvaart had een slecht jaar, terwijl het ook met de zeesleepvaart en de berging vorig jaar niet best ging. De offshore- markt (boorschepen, booreilanden en bevoorradingsschepen) gaf evenmin groei te zien omdat, door het te hoge bestellingsniveau van enkele jaren geleden, de oliewin ning stagneerde. De Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging ziet de ontwikke lingen dit jaar dan ook met zorg te gemoet. "De tijd zal leren of de ver wachte groei van het vervoersvolu me ook aanleiding zal geven tot een substantiële verhoging van de vrachttarieven. Die verhoging is nodig voor een verbetering van de rentabiliteit".- Los van de vraag- en aanbodpro- blematiek in de zeescheepvaart, kennen de reders ook de moeilijke strijd om te komen tot een econo mischer bedrijfsvoering. Terwijl Japan en ook Noorwegen al met schepen met 18 tot 16 bemannings leden varen, schrijft de Nederland se regeling nog altijd voor dat er minimaal 20 tot 21 man aan boord moet werken. AMSTERDAM (ANP) - FNV-vice- voorzitter H. Pont heeft gisteren beschuldigingen van CDA- en WD-zijde, dat de vakcentrale met haar aanstaande politieke campag ne in feite gewoon rechtstreekse steun aan de PvdA geeft, betiteld als „laster en kwaadsprekerij". Volgens Pont zal de FNV haar on afhankelijke opstelling ten opzich te van de politiek handhaven, ook nu de huidige voorzitter Wim Kok zich heeft aangemeld als gegadig de voor een plaats in de Tweede Kamer voor de PvdA, en eventueel een ministerspost. Volgens Pont brengt ook het feit dat de grootste FNV-bond, de amb tenarenbond Abvakabo, drie mil joen gaat uittrekken om ervoor te zorgen dat de huidige regerings ploeg van CDA en WD né de ver kiezingen in 1986 niet terugkomt, de politieke onafhankelijkheid van de vakcentrale niet in het geding. De ambtenarenbond kiest hiermee alleen maar party tegen-CDA en WD als werkgevers van het over heidspersoneel, en daartoe heeft de bond het volste recht, zo zei hij. „Dit is geen stemadvies van Van de Scheur", zo verdedigde Pont de aparte AbvaKabo-campagne, die los staat van de eigen politieke campagne van de FNV. Pont zei dat de FNV en alle aangesloten bonden zich in de komende verkie zingscampagne niet zullen bezon digen aan een stemadvies aan de leden, noch rechtstreeks, noch in direct in dé vorm van een negatief stemadvies. Hij noemde de opmerking van CDA-fractievoorzitter De Vries, dat de politieke campagne van de FNV (die drie miljoen gaat kosten) een leuk afscheidscadeau is voor Kok bij zijn vertrek naar de PvdA „smakeloos". De vergelijking tus sen de politieke programma's van CDA, PvdA en WD met de eigen wensen van de FNV voor de ko mende regeringsperiode is vol strekt legitiem, aldus Pont. Politici die dat in twijfel trekken werpen een kwaad licht op hun eigen de mocratische opvattingen, zo be toogde hij. Pont zal in september Kok op volgen als voorzitter van de FNV. Johan Stekelenburg, die CAO- coördinator Frans Drabbe zal op volgen, wordt de nieuwe vice-voor- zitter van de FNV. Er komt geen tweede vice-voorzitter meer in het uit negen leden bestaande FNV- bestuur. ADVERTENTIE Geldig t/m zaterdag 15 juni AMSTERDAM (ANP) - Scheidend dracht van de Europese Commis- FNV-voorzitter Wim Kok, die gis- sie, het dagelijks bestuur van de teren officieel bekend maakte zich Europese Gemeenschap, bezig- beschikbaar te stellen voor het lid- houden met vraagstukken op het maatschap van de Tweede Kamer, gebied van nieuwe technologiën. zal tot de verkiezingen van 1986 niet stilzitten. Vanaf oktober dit jaar zal hij twee part-time banen gaan bekleden. Een van zijn nieuwe banen is een functie als gastdocent bij het Insti tute of Social Studies (ISS) in Den Haag. Daarnaast gaat hy zich in op- Goed idee: lekker uit eten met familie of vrienden. EnAC betaalt mee. Want als u in ons sfeervolle bedieningsrestaurant onderstaand menu voor 4 personen bestelt, hoeft u maar voor 3 personen te betalen. Deze advertentie is dus geld waard. Knip 'm uit, en ga ermee naar AC! Het menu bestaat uit: Kippesoep Malse Hollandse biefstuk met champignons t% M Of Vanille-ijs met slagtopping Serviesje koffie. p.p. De ISS en de Europese Commis- sie zullen voor Koks werkzaamhe- den een kostendekkende vergoe- LD ding betalen aan de FNV, zodat L.i Kok in feite bij de FNV op de loon lijst blijft staan tot hij in de Tweede Kamer zit. AC Restaurant Leiderdorp, Afslag Hoogmade, Persant Snoepweg, E10/A4 Rotterdam-Amsterdam. Tel. 071 -89 93 02.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11