Schoo: hulp Suriname via organisaties Lubbers bekijkt wens CDA Indonesië zet executies door VANAF VANDAAG HEBBEN TWEEVERDIENERS DIRECT ANTWOORD OP VRAGEN OVER DE VOETOVERHEVELING. 'Zwarte vis' mag op afslag Dronkenschap oorzaak van ongeluk veerboot 'Hormonenschandaal' wordt steeds groter Voorstel handhaving koopkracht krijgt steun WD BEL GEWOON 06-0543 DE BELASTINGTELEFOON. MAANDAG 10 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Minister wil verdrag opzeggen DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) wil de 'waanzinnige patstelling' met Surina me doorbreken door het verdrag met dat land op te zeg gen. Hierdoor kan de weg worden vrijgemaakt voor hulp aan particuliere organisaties, zowel bedrijven als kerkelij ke organisaties, zo verklaarde de minister zaterdag voor de VARA-radio. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Dronkenschap van de 51-jarige ka pitein van de Duitse kustvaarder Sabine is de oorzaak geweest van het ongeluk met de veerboot Nor- land op de Noordzee vlak voor Hoek van Holland. Hij is gearres teerd voor zijn aandeel in het onge luk. Bij een nader onderzoek is ook gebleken dat er geen botsing heeft plaatsgehad, maar dat een de veer boot bij de uitwykmanouvre waar schijnlijk met een stabilisator ver moedelijk een uitloopdam heeft geraakt waardoor de wand naar binnen is gedrukt. De Norland, met aan boord 639 passagiers en 104 bemanningsle den, ontsnapte aan een ramp, door dat het ongeluk zo dicht bij de kust gebeurde. Daardoor konden vier sleepboten en een met pompen uit gerust bergingsvaartuig snel te hulp schieten. "Heel eventjes is er paniek geweest", zegt de 44-jarige Leo Smith uit Hellevoetsluis. „Dat was op het moment dat we in de gangen liepen op weg naar de hut ten om de zwemvesten te halen. Het was nog een geluk dat er niet 1200 maar slechts 639 passagiers aan boord waren", zo stelt hij opge lucht vast. Smith was met een jeugdelftal en 'supporters' van in Arrest kapitein kustvaarder De economische situatie in Surina me is verslechterd. Het inkomen per hoofd van de bevolking is zo'n 1500 dollar per jaar; dat is minder dan de helft van een paar jaar gele den, aldus Schoo, Nederland heeft zijn ontwikkelingshulp aan Suri name opgeschort sinds de decem- ber-moorden in 1982. Schoo zei verder dat opzegging van het verdrag een mogelijkheid biedt om de ergste nood onder de armsten in Suriname te lenigen. De minister blijft echter bij het standpunt dat hervatting van de ontwikkelingshulp alleen mogelijk is indien Paramaribo ernst maakt met democratisering, de mensen rechten garandeert en verzekert dat herhaling van de december moorden niet zal plaatshebben. Opzegging van het verdrag zou vol gens Schoo de weg vrijmaken om via particuliere organisaties, net als dat nu gebeurt met andere lan den, hulp te verlenen aan de aller armsten in Suriname. Nederland heeft voor dat land nog 1,6 miljard gulden gereserveerd. Dat bedrag blijft volgens de minister ter be schikking van Suriname. In parlementaire kringen in Den Gereserveerd Haag is uiterst gereserveerd gerea geerd op het idee van minister Schoo. Alleen vanuit de CDA-hoek klinkt enige instemming met het plan. Maar zelfs partijgenoten van de minister zijn er niet enthousiast over. WD-kamerlid Weisglas vindt wat de minister wil veel te ver gaan. Hij vindt het verlenen van hulp via particuliere organisa ties op zichzelf een goede zaak, maar dan moet er voor worden ge zorgd dat niets van dat geld ten goede komt aan het bewind-Bou- terse. De WD is wel voorstander van een herziening van het verdrag met Suriname zodra er redenen zijn om de hulp te hervatten. PvdA-woordvoerder Knol wijst het voorstel van Schoo af. Volgens Knol zou Nederland, indien het tot een overeenkomst met het bewind- Bouterse zou komen over deze zaak, de uitgangspunten van de mocratisering in Suriname losla ten. De Surinaamse bevolking is immers onder de huidige omstan digheden niet in staat zich over een herziening van het verdrag uit te spreken. SITTARD/BREDA (GPD) - By een nachtelijke inval heeft de poli tie van Sittard dit weekeinde in een bergplaats in een loods onge veer 100 liter verboden groeihor monen voor de veehouderij gevon den. In Brabant zijn opnieuw enke le verdachten aangehouden. Het gaat om D. (25) uit Nuenen en A. (57) uit Prinsenbeek. Bij diverse mesterijen in Brabant en Limburg zijn op last van de officier van justi tie kalveren in beslag genomen, omdat de dieren volgespoten wa ren met hormonen. Volgens de Bredase officier van justitie Wabeke, die het onderzoek in deze zaak leidt, komen er nog meer beslagleggingen. De arresta ties en de inval in de loods op het industrieterrein Noord in Sittard zijn volgens de officier een direct gevolg van de arrestatie van dierenarts W. (58) uit Chaam, die een week geleden samen met zijn 21-jarige zoon werd gearresteerd toen hij uit een geheime bergplaats in Breda 58 liter groeihormoon wil de halen. De arts zit nog steeds in voorarrest en houdt vol onschuldig te zijn. De gearresteerden A. en D. zijn werknemers van twee verschillen de bedrijven, waarvan Wabeke de namen niet wil noemen. De twee handelden weliswaar in opdracht van hun directies, maar Wabeke wil afwachten of de in beslag geno men stoffen inderdaad verboden groeihormonen zijn. Het gerechte- Tip De inval in de loods in Sittard kwam na een anonieme tip. De ei genaar van het pand is verhoord, maar heeft volgens de politie niets met deze zaak te maken. Adjudant Lauffer van de Sittardse politie heeft kritiek op de rechercheurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van land bouw, die het nieuws van de inval zondag naar buiten brachten. Van daag zouden rechercheurs de eige naar van de tientallen flessen hor monen, die ook de onderhuurder van de loods is, arresteren. Omwonenden van de Sittardse loods hebben laten weten al gerui me tijd een komen en gaan van buitenlandse auto's, met Belgische en Franse kentekenplaten, te heb ben waargenomen. Dat opent de mogelijkheid dat de politie een in ternationaal verdeelcentrum heelt opgerold. Het onderzoek strekt zich thans uit tot het hele grensgebied, dat wil zeggen de arrondissementen Bre da, Den Bosch, Roermond en Maastricht. Daarbij richt de AID zich minder op veehouders dan op bedryven die medicamenten leve ren aan de veehouders. Er is een intensief contact tussen Belgische en Nederlandse opsporingsautori teiten. In België zijn al tientallen mesters en leveranciers van hor monen gearresteerd. totaal 53 personen uit Hellevoet- sluis op weg naar Huil. Mevrouw Van Bommel, de moe der van een van de spelertjes, is de schrik nog niet helemaal te boven. „Ik vond het doodeng", zegt ze. „We waren net op weg van de loun ge naar de eetzaal toen het gebeur de. Het schip maakte ineens een heel raar, piepend geluid, net alsof er een auto hard moet remmen. Een man zei nog uit een geintje: 'we moeten even wachten, er steekt er eentje over". Het spannendste moment beleef de ze echtér, nadat het schip ach terwaarts de haven was binnenge sleept. Door de slagzij waren de deuren onklaar geraakt, zodat de passagiers met brandweerladders van boord moesten worden ge haald. "Ik durfde niet", zegt ze nog een beetje ontdaan. "Gelukkig kwam er een andere boot langszij waarop ik kon overstappen. Ik was blij, toen ik op de wal stond". Haar 12-jarige zoontje Marco vond het allemaal wel spannend. "Ik was helemaal niet bang, want ik kan heel goed zwemmen. Het was alleen jammer van het voetbal toernooi". Uitwijken Inmiddels is de toedracht van het ongeluk bekend. Beide sche pen waren vanaf de Nieuwe Water weg op weg naar zee. De Norland was de hoge branding voor de kust al gepasseerd en bezig de met graan geladen Sabine in te halen. Vlak voordat dat zou gebeuren sloeg de kustvaarder onverwacht linksaf, volgens het Scheepsinfor- matiecentrum Dirkzwager de ver boden sluiproute in naar Antwer pen. Het schip had evenwel het Ier se Belfast als bestemming. De veerboot kon de kustvaarder slechts ontwijken door zeer krach tig naar bakboord uit te wijken. Bij die manoeuvre heeft een stabilisa tor waarschijnblijk een uitloop- dam geraakt. Omdat er voor de Norland ge vaar voor zinken bestond er liep meer water in dan er kon worden uitgepompt wilden de havenau toriteiten aanvankelijk geen toe stemming geven om het schip te la ten terugkeren. Zy vreesden dat de veerboot uitgerekend bij de ingang van de Nieuwe Watarweg zou kun nen zinken en daarbij het totale scheepsverkeer naar de Rotter damse haven zou blokkeren. Pas na enige aandrang van de sleep bootkapiteins veranderden zij van mening. Het schip heeft tot zondagoch tend vroeg met behulp van de sleepboten tegen de vanuit zee dichtstbijzijnde kade, die van het ertsoverslagbedrijf EMO op de Maasvlakte, aangedrukt gelegen. Later op de ochtend is de Norland naar de vlakbij gelegen reparatie- werf van Verolme Botlek ver sleept. Winsemius pakt gif Gouderak aan DEN HAAG (ANP) - Minister Win semius (milieubeheer) gaat ak koord met het saneren van de bo demverontreiniging in het Zuid hollandse Gouderak. De achtertui nen van de Dorpsstraat worden uitgegraven en ook de verontreini ging aan de Achterweg zal worden gesaneerd. De bodemvervuiling in de aangrenzende Zellingwijk wordt voorlopig geïsoleerd voor een periode van drie tot vijf jaar. De minister heeft dit zaterdag in een brief aan de 'Bewonersbelan genvereniging bodemverontreini ging Gouderak' laten weten. Winsemius ondersteunt in zyn brief de oplossingen die Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland voor de Achterweg en Dorpsstraat hadden voorgesteld. De provincie zou voor de Zellingwijk liefst een volledige afgraving willen. Winse mius wil dat voorlopig uitstellen met tijdelijke maatregelen om de technische problemen zoals opslag en verwerking en de risico's van ontgraven en transport onder con trole te krijgen. DEN HAAG (GPD/ANP/Rtr) - De Indonesische regering is niet van plan zich iets aan te trekken van de Nederlandse en Australische protesten tegen de executie van nog eens drie communisten. Vol gens minister Mochter Kusumaat- madja (buitenlandse zaken) gaat het om een 'interne kwestie' en zou niet-executeren 'ernstige gevolgen hebben voor Indonesië. Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft zaterdag voor de VA RA-radio gezegd stappen te onder nemen tegen Indonesië als de drie worden terechtgesteld. Vorige maand werd Mohammad Munir, een communistische vak bondsleider, terechtgesteld aan de vooravond van de komst van mi nister Schoo in Indonesië. Hij had vanwege zijn aandeel in de staats- AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 200 jongeren van de Evangelische Omroep hebben zaterdag een schoonmaak- 8reeP va" ^985, d.e drie nu actie in Amsterdam gehouden. De in witte kledij gestoken jongeren noemden hun actie een dienstbetoon aan de met terechtstelling bedreigde com- hoofdstad. munisten Rustomo, Joko Untung De dag eindigde 's middags tegen vier uur op de Dam met een korte samenzang. De EO-jongeren deelden tot slot en Gabot Sutaryo, vele jaren ge witte anjers uit aan omstanders, die over het algemeen nogal gelaten reageerden. Op de Dam stond tussen de gangen gezeten. Minister Schoo EO-jongeren een handjevol mensen te betogen tegen de EO-aanwezigheid in Amsterdam. "EO-aktie schijnhei- heeft- ™da} daarvan kennis had lige re-aktie" stond er op een van de protestborden. Tot de tegen-demonstrantenbetogers behoorden leden van de regeringtot idting ge i over de bracht in een gesprek met presi- (foto anp) dent Soeharto. "Nog nooit is er een regering geweest die zo heftig by Indonesië heeft geprotesteerd als Nederland. Dat is een unieke ge beurtenis", aldus Schoo zaterdag. Eventuele maatregelen bij Junkiebond. Jan van den Bosch, coördinator in Amsterdam van de EO-jongeren, toonde zich na afloop tevrede schoonmaakdag. Het publiek ontving ons over het algemeen erg vriendelijk, zei hij. mentele groep voor Indonesië (IG- GI) die vorige week tijdens een 2- daagse conferentie in Amsterdam meer dan 8 miljard gulden aan ont wikkelingsgelden heeft toegezegd aan Indonesië, op te geven. Premier Lubbers verklaarde za terdag op een CDA-bijeenkomst in Bussum dat hij met de Indonesi sche minister Ali Wardhana, de lei der van de delegatie naar de IGGI in Amsterdam, 'indringend heeft gesproken' over de dreigende exe cuties van de drie communisten, die zeventien jaar geleden veroor deeld zijn en sindsdien gevangen hebben gezeten. "Zonder mij in de juridische aspecten van deze zaak te mengen heb ik hem verteld dat er momenten zijn waarop je als po liticus om humanitaire reden je mond moet opendoen; dat je vraagt en bidt, kan dat niet an ders". Lubbers sprak de hoop uit dat er 'een weg gevonden wordt dat aan die executies een stilstand komt'. CDA: politieke campagne FNV gaat te ver BUSSUM (GPD) - Het CDA vindt VLISSINGEN (ANP/GPD) - De visafslagen in Nederland mogen een vangstopgave of administratie bij te houden. Directeuren het vervolg zwart en grys aange- slagen en besturen maken zich voerde vis verkopen. Staatssecre taris Ploeg (landbouw zei dat zaterdag bij de opening de nieuwe vismijn in Vlissingen. De Federatie van Visserijbelangen is van plan, zo zei vice-voorzitter Daalder tijdens een vergadering in Vlissingen, om de Europese Com missie voor de rechter te dagen, vooral vanwege de quotaverdeling over de EG-lidstaten. Die 'schreeuwt om bijsturing', aldus Daalder, maar er gebeurt niets. Ploeg zei zaterdag dat vanaf he den de visser verantwoordelijk is voor de juiste vermelding van het scheepsnummer en het vangstge- bied van de aangevoerde partij vis. Met dit gebaar wil hij, zo zei Plog, 'ertoe bijdragen dat in Nederland aangevoerde vis via de afslagen wordt verhandeld'. De staatssecre taris heeft daarmee de verscherpte controleverplichting van de vismij nen ongedaan gemaakt. Deze verplichting heeft tot scherpe reacties van de zijde van de visafslagen geleid. Vissers gin gen ertoe over om grote hoeveelhe den vis buiten de afslagen om te verhandelen. Toch zei staatssecre taris Ploeg, dat de visseryorganisa- ties en visafslagbesturen hem niet moeten vragen om maar te sjoeme- schuldig aan ambtelijke of burger- visserij) lijke ongehoorzaamheid als ze zich niet houden aan de door de over heid gestelde regels. Rechter De Federatie van Visserijbelan gen in Nederland wil de Europese commissie binnen een paar weken "Op het ogenblik is het in de vis serij een grote rotbende", zei Daal der. De vissers weten niet meer waar ze aan toe zijn. Heet hangijzer is met name de quota-verdeling. Volgens de Nederlandse visserij schreeuwt deze verdeling om een bijsturing, maar de Visserijraad die deze kwestie in behandeling moet nemen heeft er geen haast mee. Om te laten zien dat het de Neder landse visserij ernst is om daar haast mee te maken, worden er nu ouijöuiyi \\jru) nei \*ut\ viiiul «Vhnn fn dat de FNV VCT ®aat doOT enkele Schoo eerst tn kabinet worden be- miyoenen guldens beschikbaar te stellen voor een politieke voorlich-' sproken. Volgens haar is het niet uitgesloten dat de ontwikkelings hulp aan dat land in gevaar komt. "Als er teveel problemen zijn op het terrein van de mensenrechten kan ontwikkelingshulp altijd in ge vaar komen", zei ze. Maar voorals nog is zij niet van plan om het voor zitterschap van de Intergouverne- de rechter dagen omdat deze juridische stappen voorbereid 'oneigenlijk omspringen met de belangen en het welzijn van de a In zijn toespraak had Daalder al gesignaleerd dat door de groei1 serij, de vissers en de consumen- de vJ°.ot. de vangstcapaciteit spec- ten', aldus vice-voorzitter Daalder taculair is gegroeid. De verhouding zaterdag in Vlissingen tijdens de tussen vangstcapaciteit en be- vergadering van de kottersectie schikbare quota is, naar hij betoog- Zevibel, de Zeeuwse Vereni ging van Visserijbelangen. de, in de loop i scheef gegroeid. tingscampagne onder de leden. Op de CDA-partyraad in Bussum sprak fractieleider De Vries over een 'afscheidcadeau van drie mil joen' voor Wim Kok, de 'waar schijnlijke opvolger' van PvdA-lei- der Den Uyl. Premier Lubbers had het over 'onze socialistische vak- centrale' FNV. PORNO (ANP) - Staatssecretaris AbvaKabo-voorzitter Van de Kappeijne van de Coppello (sociale Scheur kondigde zaterdag aan dat zaken) is het niet eens met brede zijn ambtenarenbond nog eens kringen in de feminisüsche bewe- drie miljoen gulden zal uittrekken ging, die vinden dat de harde por- voor een campagne onder de leden nografie aan banden moet worden om niet op CDA of WD te stern- gelegd. De staatssecretaris zei gis- men. Voor de VARA-radio zei hy teren voor de VPRO-televisie dat dat duidelijk moet worden dat ie- een dergelijk beleid in haar ogen dere ambtenaar of trendvolger die op te gespannen voet zou staan op een van de huidige regerings met de vrijheid van meningsuiting, partijen stemt, oiyuist handelt. volgens zyn fractie het kabinet in 1986 voor het eerst in deze periode BUSSUM (GPD) Premier Lub bers heeft terughoudend gerea geerd op het pleidooi van CDA- dc koopkracht van ambtenaren, iërfmet de"?oirt£ië.' Schta^''7(- fractieleider De Vries om volgend trendvolgers en uitkeringsgerech slagen en afnemers zijn verplicht laar de koopkracht van ambtena trendvolgers en uitkeringsge- tigden op peil moet kunnen hou- o_o_ den. Tot nu toe zijn de bestedings- rechtigden op peil te houden. De mogelijkheden voor deze groepen, Meer buurtbussen op het platteland DEN HAAG - Er kunnen meer buurtbussen komen en ook moe ten bij bedrijven met streekbuslij- nen taxi's ingezet worden voor voer minister-president zei zaterdag op de partijraad van het CDA dat de wens van de grootste regeringspar tij de komende maanden in het ka binet zal worden besproken. Op jaar rekenen op Prinsjesdag zal dan blijken of het gang. kabinet De Vries steunt. die worden betaald uit de schat kist, elk jaar verminderd. Werkne mers uit het particuliere bedrijfsle ven daarentegen konden bijna elk lichte vooruit- ,„rT^ Uit de laatste berekening van het De WDstaat achter hetvoorstel Centraal Planbureau blijkt dat ook r'7~'A A"~ "*rT'T> 1 1986 particuliere werknemers e mmmmmmmde CDA-fractie. WD-fractie- vuci in dunbevolkte streken. Dat leider Nijpels zei in een reactie op niet op achteruit zullen gaan. Voor zegt minister Smit Kroes (verkeer) het CDA-voorstel het een 'goed de collectieve sector is het beeld in een notitie. De bewindsvrouwe vertrekpunt te vinden voor de dis- tot nu toe veel ongunstiger. Ver- wil zo de positie van zwakke lijnen cussie met het kabinet over het be- wacht wordt dat zonder extra versterken. Er zijn op dit moment leid voor 1986. „Het is een goede maatregelen handhaving van de 60 kwetsbare lijnen. Op enkele lij- zaak dat CDA en WD het kenne- koopkracht onmogelijk zal zijn. nen, waar minder dan een uur- lijk op dit punt met elkaar eens Vandaar dat De Vries zaterdag het dienst wordt gereden, kan een fle- zyn. Maar omdat het financieel-so- kabinet zijn wensen op dit punt al xibel systeem als de belbus uit- ciaal-economisch beeld voor 1986 voorlegde. komst bieden. De experimenten nog onduidelijk is, moet voorzich- De Vries zei verder dat zijn frac- hebben uitgewezen dat meer sen van openbaar vervoer gebruik maken, omdat het belbussysteem NUPels. en de voorkeur voor betere aan- De Vries sluittijden meer reizigers trekken. tigheid worden betracht by het ge- tie in het laatste kabinetsjaar nog absolute garanties," aldus duidelijkheid wil krijgen over een aantal politieke knelpunten. Dat A zaterdagmiddag op betreft onder meer de Zuid-Afrika de CDA-partyraad in Bussum dat politiek. Het CDA vindt dat minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) in de komende weken zyn notitie over eventuele maatregelen tegen dat land naar de Kamer moet sturen, zodat de Kamer nog vóór de vakantie een besluit kan nemen over de te nemen stappen. Werkloosheid Premier Lubbers ging in zyn af sluitende rede vooral in op de suc cessen van het kabinetsbeleid. Hij wees erop dat voortzetting van het huidige beleid in de periode 1986- 1990 zou kunnen leiden tot een snellere daling van de werkloos heid dan waar de FNV vanuit gaat. Lubbers denkt dat de werkloos heid in 1990 tot onder de 500.000 kan zijn verminderd. Daarbij hield hij de mogelijkheid open van 'accentverschuivingen' waardoor de lasten voor de burgers mondjesmaat verlaagd kunnen worden. Lastenverlichting voor het bedrijfsleven zal volgens Lub bers in een nieuwe kabinetsperio de i gen, imder nadruk hoeven te kry- In dat verband sprak hy niet over het komende 'oogstjaar', maar over een schakeljaar tussen het be leid van de afgelopen jaren en het wat minder harde beleid van na 1986. Het ziet er naar uit dat het over heidstekort eind volgend jaar on geveer 7,5 procent zal bedragen. Ook is de positie van het bedrijfsle ven de afgelopen jaren verbeterd en vertoont de economie weer groei. De werkloosheid daalt nu met enkele duizenden per maand. Een gericht beleid kan die ontwik keling versnellen, aldus Lubbers. Minister Ruding (financiën) ziet weinig mogelijkheden om de be lastingen voor de burgers in de ko mende periode fors te verlagen. Hy zei voor de AVRO-radio dat het verlagen van belastingen alleen kan als het geld elders wordt uitge spaard. Voor 1986 bestaat slechts kans op een verlaging van de sociale premies, afhankelijk van de om buigingen op de sociale zekerheid door de herziening van het stelsel. Het bedrijfsleven hoeft niet te re kenen op meer lastenverlichting dan de verlaging van de vennoot schapsbelasting (met f 200 miljoen) waartoe al is besloten. ADVERTENTIE De Sittardse politieadjudant Lauffert bij de dozen met in beslag geno- nen flessen, die waarschijnlijk verboden groeihormonen bevatten. Pubhkatie van de belastingdienst Zoals u misschien weet kunnen tweeverdieners, onder bepaalde voorwaarden, een teruggaaf voetoverheveling aanvragen. Of u daarvoor in aanmerking komt, kan de BelastingTelejöon u direct mededelen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5