Krakers in Zuiderkerk Binnenstad moet bloemenzee worden Flinke opkomst bij sponsorloop Unicef Kijk nu toch eens hoe die bijen kunnen samenwerken Actie dreigt plan tot verkoop te doorkruisen MAANDAG 10 JUNI 1985 LEIDEN - De Zuiderkerk aan de Lammenschansweg is gekraakt. Ongeveer twin tig jongelui zijn in het in september vorig jaar door brand beschadigde kerkge bouw getrokken. Voor de gereformeerde kerk, eige naar van het gebouw, is dit bijzonder lastig omdat nu' eindelijk onderhandelingen - zij het voorlopig informa tief - met gegadigden voor de koop op gang zijn geko men. Wat de krakers betreft zegt me vrouw J. Gijsbers van het gerefor meerde kerkelijke bureau nog geen commentaar te kunnen ge ven. "Wij wachten op informatie van de politie". De krakers hebben hun actie inmiddels telefonisch bij de politie gemeld. Een adjudant heeft vanochtend ter plaatse pools hoogte genomen. Politievoorlichter Graveland zegt dat zoals de zaken er nu voor staan van een politie-optreden, we gens strafbare feiten (lokaalvrede breuk of vernieling), niet veel mag worden verwacht. De politie moet nog overleggen met de eigenaar van de Zuiderkerk. De kraakactie dreigt de plannen van de gereformeerde kerk, om de uit 1937 daterende Zuiderkerk te verkopen, te doorkruisen. De kerk moest in 1983 worden gesloten om dat de gereformeerde kerk begro tingstekorten wilde vermijden. Het duizend zitplaatsen omvattende bedehuis werd te groot geacht, ze ker met het oog op de toekomst. Sindsdien is de kerkzaal van het gebouw niet meer gebruikt. Alleen de bijzaaltjes hebben, tot de brand, verschillende clubs onderdak ver schaft. Pogingen tot verkoop lie pen op niets uit, hoewel men ver wachtte dat het gebouw meer dan een miljoen gulden zou opleveren. Gedacht werd onder meer aan een gebruik als congrescentrum. Brand De brand in september vorig jaar maakte de verkoop er niet gemak kelijker op. Het schaderapport van de verzekeringsmaatschappij moest worden afgewacht, voordat de verkoopactiviteiten konden voortgaan. Hoewel dit aanvanke lijk zes weken zou diiren, was het rapport na zes maanden nog niet vrijgegeven. De verkoopopdracht aan de makelaar werd gedurende deze periode ingetrokken. Onlangs verscheen het langver wachte rapport van de verzeke ringsmaatschappij. Als oorzaak van de brand wordt daarin, vol gens mevrouw Gijsbers, nog steeds kortsluiting aangeduid. Over de totale schade, waarover het rapport uitsluitsel geeft, wil zij geen mededelingen doen. Het is ze ker 'meer dan enkele tonnen', zo dat een bedrag tussen de 500.000 en een miljoen gulden een juiste indicatie lijkt. De pogingen tot verkoop zijn in middels hervat. Volgens mevrouw Gijsbers zijn er serieuze kandida ten, met wie voorlopig op informa tieve basis wordt onderhandeld. De kerkeraad algemene zaken van de gerefomeerde kerk heeft zijn bestuur gemachtigd om, indien ge wenst. od te treden. Dit is gebeurd, mede met het oog op de komende zomervakantie. De conclusie ligt voor de hand dat de gereformeerde kerk het gebouw voor de zomer wil verkopen. Voorstellingen Brand of geen brand, verkoop of niet, de krakers willen, nadat zij het gebouw hebben opgeknapt, er met zeven mensen in blijven wo nen. De kerkzaal vinden zijn ge schikt voor theatervoorstellingen en -workshops. Ondanks het feit dat het gebouw door brand is be schadigd - onder meer het dak van de grote zaal ontbreekt - zegt één van hen dat de kerk er nog pri ma uitziet. Op de begane grond beschikt het gebouw over vijf bijzaaltjes die als grote kamer dienst kunnen doen en een zaaltje, dat de krakers voor bewoning geschikt willen maken. Op de vraag waarom zij uitgere kend de Zuiderkerk hebben ge kraakt antwoordt een woordvoer der "het gebouw staat al een hele tijd leeg. Je had het op je vingers kunnen natellen dat de kerk een keer wordt gekraakt". Schoolhockey In sportpark Roomburg aan de Van Vollenhovenkade werd afge lopen zaterdag een hockeytoer- nooi voor het voortgezet onder wijs gehouden. In poule A meis jes geboren na 1-9-1969) werd het eerste team van het Stedelijk Gymnasium één en het Bonaven- tura twee. Het Stedelijk Gymna sium 1 werd ook winnaar in pou le B (jongens geboren na 1-9- 1969); Rijnlands Oegstgeest 1 werd tweede in deze poule. In poule C (meisjes geboren voor 1- 9-1969) werd de eerste plaats be zet door Rijnlands Sassenheim; tweede in deze poule werd Rijn lands Oegstgeest. In de poule voor jongens geboren voor 1-9-69 (D) won de M.T.S. M.S.G.; tweede werd het team van de Louise de Coligny. Duivensport Wedvluchten uit Creil. De Rijnklievers: 1 K. Dokkum en zn2 A. Honders; 3,4,10 J. Kok; 5 Koster/Akerboom; 6 P. v.d. Wal; 7 S. v.d. Heyden; 8 A. de Vries; 9 J. van Leyden. De Blauwkras: 1, 2, 6 C. Nieu- wendijk; 3, 5 A. van Holst; 4 B. Geenjaar; 7 comb. Blom; 8 B. v.d. Wetering; 9 comb. De Mooy; 10 F. v.d. Wetering. De Reisduif: 1, 2. 3, 10 N. de Groot en zn.; 4 F. Penseel; 5 A. Noordermeer; 6, 9 G. v.d. Tang; 7 H. van Wezel; 8 W. Fokker. LPC: 1, 3. 9 V.d. Meer/Hale wijn; 2 J. Staffeleu; 4 K. v.d. Horst; 5, 7 J.H. Pen en zn.; 6 F. Gijsman; 8 Schouten/Verhagen; 10 W.L. Onstenk. Het Oosten: 1 H. van Klaveren; 2,5, 7,8 R. v.d. Nieuwendijk; 3,10 P. van Duyl; 4 B. van Putten; 6 J. Smit; 9 T. van As en zn. Belangstelling voor een demonstratie der imkers. Of: hoe je een koningin vangt. by dient gesanctioneerd te worden door de huisgenoten, waarbij men aanvankelijk de eerste uitdrukkin gen, variërend van hoon tot af schuw, dient te negeren". Goed, die barrière wordt geno men, de familie denkt aan de ho ning die deze hobby zal opleveren, ziet in gedachten een vriendelijk prutsende vader, pijpje in z'n mond, die de ene pot honing na de andere uit korf en kast goochel t—en dan de praktijk. Je hebt geleerd dat een bij bijna nooit steekt. Dus je gedraagt je als iemand die niets kan overkomen, wat ook de andere leerling-imkers doen, maar ondertussen. "Nu, ja ren later, besef ik de zegen van de bijenkap, deze belet op effectieve wijze dat men eikaars schichtige blik waarneemt". Spuwen Dat voor het houden van bijen vakmanschap komt kijken, bleek ook nog eens uit het verhaal dat een al wat oudere imker zaterdag op de bijenmarkt vertelde. In zijn handen had hij een korf. Over die korf kon een grotere worden ge schoven. "En met behulp van deze manden", zo vertelde hij, "kun je dus de koningin vangen". "Kijk", vervolgde hij, "de bijen zitten dus in het onderste gedeelte. Nou ga je vervolgens kloppen. En wat gebeurt er dan? Ze gaan om hoog. De koningin ook". Natuur lijk, hoe simpel, de koningin gaat altijd omhoog! "Dan haal je het bovenste ge deelte eraf, je draait die korf om en tussen die krioelende bijen zie je dan snel genoeg de koningin. Die pak je er dan tussenuit". Waarna hij vertelde dat Drentse imkers vroeger een iets andere methode kenden. "Die oude mannetjes pruimden vaak, nou, als die dan de koningin zagen lopen, dan spuw den ze even wat tabak op die ko ningin. Dan was ze makkelijker te pakken; ze kon immers niet weglo pen". Aanhoudingen wegens poging tot doodslag LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagavond twee 18-jarige jon gens aangehouden wegens een po ging tot doodslag op een 28-jarige Leidenaar. Het tweetal, afkomstig uit Lei den en Gouda, viel de 28-jarige man zonder reden lastig in een café aan de Morsstraat. Op een gegeven moment stak de Gouwenaar met een mes op de man in. De Leide naar raakte gewond aan de keel. Het tweetal, dat de benen had ge nomen, kon even later in de Mors straat worden aangehouden. De Gouwenaar zit nog steeds vast. Het mes werd later teruggevonden on der een geparkeerde auto in de Morsstraat. Jongen valt bij poging om de Burcht te beklimmen LEIDEN - Een 16-jarige Leide naar is zaterdagavond in het zie kenhuis terecht gekomen na een poging om de Burcht te beklim men. De jongen poogde via een electri- citeitskabel omhoog te komen. Dat lukte aanvankelijk heel aardig. Maar, toen hij halverwege was schoot de steker uit het stopcon tact en stortte de 16-jarige naar be neden. Hij moest met een gebro ken enkel in het Academisch Zie kenhuis worden opgenomen. Een vriendin, die de verrichtingen van de jongen had staan te bewonde ren, kreeg de steker van de kabel op haar hoofd en moest in het zie kenhuis aan een hoofdwond wor den behandeld. Een aantal dronken studenten heeft zaterdagochtend de Pieters kerk beklommen en slaagden er wel in het dak te bereiken. De brandweer kwam ter plaatse om hen weer veilig omlaag te halen maar hoefde geen dienst te doen. De studenten slaagden er in ook weer op eigen kracht beneden te komen. Vijftal vernielt ruiten en slaat in op fietsers LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf Leidse jongens aangehouden die zich schuldig hadden gemaakt aan openlijke geweldpleging en vernie ling. Het vijftal, tussen de 17 en 21 jaar oud,, had op de Haarlemmerstraat twee auto's en twee winkelruiten vernield. Vervolgens werden twee Leidenaren van hun fiets getrok ken en door de jongens geschopt en geslagen. Het horloge en de bril van één van de slachtoffers raakten daarbij kapot. Het vijftal kon later worden aangehouden en is door de politie ingesloten. Wedstrijd: wie heeft de mooiste gevelbak Leidse binnenstad moet van 15 juli tot en met 3 augustus worden herschapen in "een impo sante fleurige zee van bloemen en planten". Tenminste: dat is de bedoeling van de onder nemersvereniging Leiden Leeft en de organi satoren van de Leidse Lakenfeesten die deze zomer voor het eerst zullen worden gehouden. De organisatoren hebben al vast de mede werking van de gemeente. Leiden Leeft heeft enkele tienduizenden guldens uitgetrokken voor de aanschaf van vijftig kolossale bloe- menschalen, die met behulp van de directie groen van de gemeente in het centrum zullen worden geplaatst. Maar ook wordt de medewerking gevraagd van bewoners en bedrijven in de binnenstad. De organisatoren hebben een aantal Leidse bloemisten benaderd, die bereid zijn tegen ge reduceerde prijs 9,50) gevelbakken te verko pen. De bloemenhandelaren hebben boven dien een speciale prijs in petto voor de gevel die het fraaist is uitgedost: een geheel ver zorgd weekeinde in een luxe hotel voor twee personen. De bloemisten leveren de kunststoffen bak ken kant en klaar af, dus geheel gevuld met planten en inclusief beugels voor het vastma ken. De gevelbakken moeten voor 20 juni wor den besteld en worden in de eerste helft van juli geleverd. Omdat op 15 juli de Leidse Lakenfeesten be ginnen met het Rembrandt Festival in de Pie terskerk, is het de bedoeling dat de gevelbak ken er voor die datum hangen en aan de gevels bevestigd blijven tot en met 3 augustus, wan neer het Rijnsburgs bloemencorso door Lei den trekt. Die dag worden bovendien de La kenfeesten met het slotfeest 'De Nachtwacht' beëindigd. De volgende bloemisten doen aan de actie mee: Buurman, Doezastraat 21; De Anjelier, Haarlemmerstraat 257; Hosman, Breestraat 115; Mille Fleurs, Wagnerplein 132; David Nieuwenburg, Herengracht 40; Exotica, Vijf Meiplein 7; Ixora, Korevaarstraat 5; Van der Voort, Mors weg 103; Decora, Diamantplein 63a. LEIDEN - Wie de break dancers zijn en wie niet, valt makkelijk vast te stellen. Neem de wijze waar op een break dancer naar de bar loopt om een glaasje sinas te bestel len...zo achteloos, zo nonchalant. Maar opgepast: dat lome loopje, te vergelijken met het ijsberen van een panter in de dierentuin op een zomerse dag, is het resultaat van flinke trainingen. Het lichaam is in rust, maar één signaal is genoeg en hup: do the hip, the hop. De jongen die zit toe te kijken in het Breehuys - waar zaterdag het break dance festival werd gehou den - beoefent de sport zelf niet. Maar hij zou het misschien wel wil len. Hij heeft in elk geval genoten van het optreden van 'The Magical Band' uit Canada, zegt hij. En er zijn nog een aantal dansers die er wat van kunnen, is zijn oordeel. De jongens die nu op de dans vloer hun kunnen laten zien, ter wijl een dreunende beat de bewe gingen dicteert, zijn duidelijk be ginners. Hun bewegingen worden nog niet echt door meesterlijke sou plesse bepaald. Er is af en toe een lichaamsdeel dat dienst weigert, of de foute kant opgaat. Aan de andere kant: zoals die ene op z'n hoofd staat en z'n benen als helicopterwieken boven z'n hoofd laat cirkelen...op een dag zal hij er Break dance in Breehuys: Zodra er ergens wordt gedanst, wil je er bij zijn ongetwijfeld in slagen om van de grond te komen. De danser naast me, die duide lijk zit uit te rusten, meent dat deze break dancer duidelijk talent heeft. Maar hij zal nog veel moeten oefe nen, laat hij er direct op volgen. Hij is één van de Canadezen, veronder stel ik, aangezien hij zich bedient van het Engels. Fout gedacht, blijkt even later. Hij is geboren in Martinique en woont in Brussel. Ze zijn hier met z'n zessen, de aanhang niet meege rekend. En ze zijn helemaal uit Bel gië hier naar toe gekomen om... "Ja", zegt de danser glunderend. "We reizen wel meer festivals af. Zodra je hoort dat er ergens ge danst gaat worden, wil je er graag bij zijn als het even kan". Hij danst sinds twee jaar. Ja, hij oefent veel. Het grootste deel van de dag? De danser humt. Jazeker, bijna de hele dag. Waarom hij ermee begon? Fun, antwoordt hij. Ja maar, plezier, hoe bedoelt hij? De jongen blijft vriendelijk lachen, maar kijkt me ondertussen wel een beetje vreemd aan, alsof ik zojuist een wel zeer domme vraag heb gesteld. En waarschijnlijk is dat ook het geval. Plezier is toch de mooiste reden die je kunt aanvoeren, wat wil een mens nog meer! Nee, ze gaan vanavond niet te rug naar Brussel. Als ze klaar zijn in Leiden gaan ze door naar Am sterdam. "Daar is geen festival hoor of iets dergelijks. We gaan er gewoon zo maar heen. Leuk, even Amsterdam bekijken". Maar bij bekijken zal het wel niet blijven. De break dancer wil im mers bekeken worden en hoogst waarschijnlijk zullen de Brusselse break dancers in Amsterdam - er gens op een straathoek - wel van de gelegenheid gebruik maken om te laten zien wat ze kunnen. WIM BRANDS (foto Holvast) Milieu-markt trekt weer veel belangstelling LEIDEN - Volgens een ruime schatting hebben er ongeveer ze venhonderdvijftig mensen meege daan aan de sponsorloop die zater dag werd gehouden in de Leidse Hout. De wandeltocht was georga niseerd door de drie Leidse Rota ry clubs in samenwerking met Uni- cef-Nederland. Hoeveel geld er precies is binnengekomen is nog niet bekend, maar één van de orga nisatoren, ir. Markslag, verwacht dat het om een bedrag in de buurt van de vijftienduizend gulden gaat. "En dat is meer dan we gehoopt hadden". "De opkomst verbaasde ons", zegt Markslag. "Maar nu hadden we het geluk natuurlijk ook wel aan onze zijde: het parcours was zonovergoten. Mooi weer gelukkig, in tegenstelling tot vrijdag toen het vreselijk regende". Het enthousiasme was groot vol gens de organisator. "Er kwam een jongetje aan de finisch dat vieren twintig kilometer had gelopen met een beenbeugel aan. Dat is toch prachtig! En er waren ook verschil lende deelnemers die maar liefst veertig kilometer hebben afge legd". In Alphen aan den Rijn en Zoe- termeer werden in '85 - het jaar waarin Rotary-International zijn tachtigjarig bestaan viert - al eer der zogenaamde sponsorlopen georganiseerd door Unicef en de plaatselijke rotaryclubs. "Ook daar", vertelt Markslag, "kon je van successen spreken". Het geld dat werd ingezameld zal naar de zogenaamde immunisatie- projecten van Unicef gaan. "We hebben dat project uitgekozen", zegt Markslag, "omdat het over koepelend bestuur van Rotary zich tot taak heeft gesteld er voor te ij veren dat bij het honderdjarig be staan, in 2005 dus, polio uit de we reld is verbannen". nemers di eniging voor het behoud van de Waddenzee en de Stichting Lekker Dier) mochten zich in een redelijke belangstelling verheugen. Het leukst was het om de am bachtslieden gade te slaan. Zoals dat tweetal dat korven zat te vlech ten. Monikkenwerk. Op de vraag of ze van dit ambacht leefden, ant woordde één van hen: "Nee, dat is niet te doen. Het is gewoon een hobby". Zijn maat: "Hiervan leven, nou, dat wordt dan een schrale boter ham. Niet belegd in elk geval. Zo'n mand verkoop je voor zo'n zes tien tjes. Dat is niet veel, inderdaad. En dan moet je bedenken dat er toch ongeveer twintig werkuren in één korf gaan zitten. Verderop zit trou wens iemand die wel leeft van dit werk". Een oudere man was dat, verge zeld van zijn in klederdracht gesto ken vrouw. Zonder hulpstukken maakte hij een mand. Dit in tegen stelling tot het tweetal dat gebruik maakte van een soort kokertje waardoor ze het riet deden. Afschuw Zullen sommige mensen naar aanleiding van deze bijenmarkt be slissen om zelf bijen te gaan hou den? Een enkeling ongetwijfeld. Maar laat ze gewaarschuwd zijn, want wat vertelt een beginneling in het tweemaandelijks tijdschrift van de Leidse imkersvereniging? De beginneling zal allereerst de weerstand van familieleden moe ten overwinnen. "De nieuwe hob- LEIDEN - Zo druk moet het ook in een bijenkorf zijn Wat trekt mensen aan in bijen? Misschien gaf dat jongetje wel het antwoord. Nieuwsgierig keek hij naar het in wendige van de korf, afgedekt met glas. Zijn vader hield afstand, ge spannen, elk moment bereid om als een dolleman op de vlucht te slaan voor een bij, want die imkers kunnen nog zoveel vertellen, ste ken doet een bij als hejt er op aan komt natuurlyk wel degelijk. Het jongetje: "Moet je nou toch eens kijken hoe goed ze kunnen sa menwerken. Ze vallen elkaar niet eens lastig. En ze kunnen niet eens met elkaar praten". Zaterdag werd aan de Sterren wachtlaan voor de negende keer de milieu-bijenmarkt gehouden, geor ganiseerd door de Imkersvereni ging Leiden en omstreken. Zoals gezegd: het was tamelijk druk op de markt. Niet alleen alles wat met de bijen samenhing, trok de aandacht, ook de verschillende verenigingen (Greenpeace, de Ver INFORMATI E -AVOND HAARLEMMERSTRAAT De informatie avond over de Haarlemmerstraat, die morgen dinsdag 11 juni om 18.15 uur zou worden gehou den in de buurtwinkel. Vrouwen- kerkkoorstraat 5, is i.v.m. de te /?Xv> verwachten belangstelling verplaatst naar het Gulden Vlies, Breestraat 125, kamer 23 en 24. Het aanvangstijdstip is

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3