FRACTIE iMfliffi "f® 'Vestiging Digros nu onverantwoord' verschil P jl||L m iM Politie vreest chaotische taferelen REGIO LEIDEN MAANDAG 10 JUNI 1985 gevolgen van een e Woubrugge. De 19- Het Wassenaarse raadhuis-gazon: vole tende te' dorpsgenoten... (foto Holvast) Geen Wassenaarders op picknick WASSENAAR - De Wassenaarders lieten het afgelopen zaterdag mas saal afweten. Waren de 'echte' inwoners van het dorp nadrukkelijk uitge nodigd om naar de picknick op het gazon voor raadhuis 'De Paauw' te komen, het publiek bestond grotendeels uit 'Canadians' en 'Americans'. De mees ten van hen uitgedost in de traditionele spijkerbroek en jack. Het enige echt Hollandse programmapunt, een optreden van de Leidse boe- renblaaskapel 'De Dorstvlegels', viel dan ook onmiddellijk op bij dit, door de American Baseball Foundation georganiseerde eetfestijn. Niettemin sprak burgemeester Schoute tijdens zijn openingstoespraak over het belang van de integratie tussen Amerikanen en Wassenaarders. Schoute deed in dit verband de suggestie om de Baseball Foundation op te nemen in het Wassenaars sportContact, een overlegorgaan van plaatse lijke sportverenigingen. Opvallend detail: de officiële uitnodiging van de ABF eindigde met de zin: "Als u toch dichtbij woont - waarom niet op de fiets gekomen?". Een vergeefse oproep. De omgeving van 'De Paauw' was bezaaid met grote, Amerikaanse sleëen.... LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING 250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 30.- ma -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per pos' (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Bromfietser rijdt door LEIDERDORP - "Ik ga de poli tie waarschuwen", riep een bromfietser afgelopen zater dagavond, meteen nadat hij in de Leiderdorpse Acacialaan een vrouw had aangereden. En vervolgens stoof hij weg op zijn witte Honda. Bij de politie is hij echter nooit aangekomen. Deze con cludeert dan ook dat de brom fietser gewoon is doorgereden en de vrouw gewond op straat heeft laten liggen. Het slachtoffer, een inwoon ster van Leiderdorp, moest met hoofdwonden naar het Elisa- bethziekenhuis worden overge bracht. Het ongeluk ontstond doordat zij plotseling het fiets pad overstak. De Leiderdorpse politie hoopt de doorrijder aan de hand van een signalement alsnog te kunnen aanhouden. De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat hebben ze de laatste jaren nu eigenlijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trek ken? Vragen die in deze (weke lijkse) rubriek worden beant woord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïn teresseerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatse lijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Wassenaar is niet geheel en al een WD-bolwerk: do Partij van de Arbeid is er wel degelijk ver tegenwoordigd. Om precies te zijn met een raadslid én een wet houder. "De PvdA is heel duide lijk geprofileerd in Wassenaar", roept dat ene raadslid, H.J. Gou- looze, dan ook uit. Wethouder J.C.M. Greep valt hem bij: "Dat zogenaamde WD- bolwerk, dat valt in de praktijk reuze mee. Het klinkt gek, maar op een hoop punten is die partij verschrikkelijk liberaal. We kun nen ons in een groot aantal zaken vinden bij wat ze vinden. En ze houden zich aan de in 1982 ge maakte afspraken. Bovendien la ten ze me helemaal niet voelen dat ik een minderheidsstand punt zit te vertegenwoordigen. In het college ben ik nooit het derde wiel aan de wagen ge weest". Goulooze: "Echt, de samen werking loopt hardstikke goed". Koek en ei dus. Kunnen de Wassenaarders eigenlijk net zo goed WD stemmen als de twee 'kemphanen' het zo lekker eens zijn met elkaar? Dat gaat de he ren te ver. Greep daarover: "Na tuurlijk blijven er verschille- n."Er zijn best punten die veel meer aandacht zouden krijgen als wij de meerderheid in de raad zouden hebben. Welzijnsvoorzie ningen voor ouderen bijvoor beeld. Een noodzaak, want Was senaar is heel duidelijk aan het vergrijzen". gaat hier gewoon om een wijzi gingsbevoegdheid van artikel 19. We krijgen hier in de gemeente twee tot drie van dergelijke aan vragen per maand. De proble men die in Oostdorp spelen, ou de panden die behouden moeten worden, dat acht ik veel belang rijker dan dit soort bestem mingsplan-wijzigingen". Bestuur Maar we dwalen af. Het ging over de problemen van de 'PvdA-kiezers'. De 'rooie' partij wil wat hen aangaat verder gaan op de lijn van "doelmatigheid en doeltreffend bestuur. Dus ver dergaan met zorgen voor goede onderwijsvoorzieningen in Was senaar. Goede kinderopvang. Of we er zijn met het kinderdagver blijf, dat er nu komt, weet ik zo net nog niet". "Verder moeten we doorgaan met het emancipatiebeleid. De Wassenaarse vrouwenverenigin gen hebben wat dat betreft nogal wat wensen. En wat ook heel be langrijk is: te streven naar ver dere woonlastenverlaging. Ik hoop echt dat we er in slagen om nog dit jaar een stukje woonlas tenverlaging in te voeren. Zeker weten doe ik het niet, maar als het goed is gaan de tarieven van de reinigings- en rioolheffing en de elektriciteitstarieven naar be neden. En zo hoort het ook. Wij als overheid moeten niet onno dig geld gaan uitgeven. Als je, door een efficiënter bedrijfsvoe ring in het gemeentehuis, de kos ten kunt drukken moeten de burger daarvan het rendement proeven". Dan is het minimale aantal welzijnsvoorzieningen een aan dachtspunt. Er is volgens beide mannen wel een kentering merk baar. Greep wil nu met name in Oostdorp een ontmoetingspunt voor ouderen creëren. Goulooze is het met hem eens dat er op dat gebied veel meer moet gebeuren. "Wassenaar heeft een fantastisch vereni gingsleven. We willen dat men sen in hun eigen wijk bezig kun nen zijn. De afstand voor oude ren naar het Jeroenhuis is te groot. Daar moeten we een op lossing voor vinden". Ten slotte: hoe gaat de PvdA er volgend jaar, na de gemeente raadsverkiezingen, uitzien? Komt er weer een samenwer kingsverband met D'66? Greep kan er geen zinnig woord over zeggen: "Veel hangt af van wat er met D'66 gaat gebeuren. Kan zij die ene zetel vasthouden? Het is een ongewisse zaak. We gaan in elk geval niet op voorhand met D'66 in zee. Nou ja, zo ver is het nog niet". MIEPHOENSON Wethouder Greep (links) en raadslid Goulooze, poserend bij de vijver achter het imposante raadhuis De Paauw: Wassenaar is net zo'n dorp als Zoeterwoude... (foto Holvast) "En als wij het voor het zeggen hadden, zou er meer worden ge bouwd. Vooral in de sociale sec tor. De bouw in het Wetering park is een aardig compromis, maar die 350 woningen zijn echt onvoldoende. Dat vind ik echt het nijpendste probleem dat ik ken, die ellendige lijst met 1500 woningzoekenden. Men roept hier zo gemakkelijk: er is hele maal geen woningnood. Nou, zeg ik dan, kom eens op mijn spreek uur kijken. Je staat naast de werkelijkheid als je niet erkent dat er hier woningnood is. De wethouder van volkshuis vesting is natuurlijk ook niet blind. Zijn opsomming, afgezet tegen de aanwezigheid van een groot aantal (leegstaande) villa's, doet vreemd aan. "Maar om de nood te bestrijden zijn die villa's niet geschikt. Ze moeten toch al tijd nog tonnen opbrengen. Dan zou je ze dienen te verbouwen.. het is een illusie om te denken dat je zo'n pand geschikt kunt maken voor de huisvesting van een x-aantal mensen. Ik snak naar het moment waarop zo'n villa voor, zeg maar, 150.000 gul den te koop wordt aangeboden". Villadorp Onvermijdelijk komt het ge sprek op het imago van Wasse naar als villadorp. Een volkomen onterecht imago vindt de plaat selijke PvdA. Wethouder Greep kan zich er danig over opwinden - maar hij moet tot z'n schande bekennen dat zelfs zijn partijge noten het beeld van een rijk dorp in stand houden. Zo riep Tweede Kamerlid Marcel van Dam nog onlangs dat "De tante Truus van minister Ruding niet voor Was senaar geldt". Goulooze, geboren en getogen in het omstreden dorp: "Mensen kénnen Wassenaar niet. Maar het is een gewoon dorp, net als, pak weg Zoeterwoude. Alleen: we hebben hier een villawijk. Maai de oude kern is gewoon die van een boerendorp". "De échte Wassenaarder, die zie je bij voetbalvereniging Blauw-Zwart. De Oostdorpers, zogezegd. Voor mij zijn dat de mensen die onze meeste zorg verdienen. Natuurlijk ook omdat het onze kiezers zijn. tia.." Greep, die "stomtoevallig" als leraar in het vi...dorp is terecht gekomen: "Je moet eerlijk zijn. Ook Wassenaar kent een groep zwevende kiezers, die je probeert voor je te winnen". Waarmee de PvdA dat dan wel probeert te doen? Er zijn, behal ve dat van de woningbouw, nog al wat aandachtspunten. Zo wordt bewogen uit de doeken ge daan dat het voorlichtingsbeleid van de gemeente, naar de bur gers toe, moet verbeteren. "De burgers moeten het bestuur vol ledig kunnen volgen". Beslotenheid Dat valt niet mee in een ge meente, waarvan het bestuur de 'naam' heeft het liefst besloten te vergaderen. De Christina-perike- len staan ons nog vers in het ge heugen. Immers, de komst van de prinses naar landgoed 'De Horsten' werd als een hamerstuk door de gemeenteraad afgedaan.. Wethouder Greep bestrijdt dat veel hangijzers achter gesloten deuren worden behandeld. Al leen als het om mensen en finan ciële transacties gaat, worden de deuren voor pers en publiek op slot gedraaid, blijft hij volhou den. Greep: "Het is geen terechte indruk dat Christina is 'voorge kookt'. Echt, het is niet waar. Haar aanvraag is op dezelfde ma nier behandeld als die van een gewone burger. Ja, in de kranten hebben andere dingen gestaan. En Vrij Nederland suggereerde onlangs dat Loe Lap zoiets nooit voor elkaar had gekregen. Nou, daarin heeft dat blad volkomen ongelijk. Als Loe Lap ook grond heeft in Wassenaar, net als Chris tina, dan zie ik hem graag ko men. Dan hebben we er tenmin ste weer een partiigenoot bii.." Goulooze bijt ook van zich af: "Die hele Christina-zaak is ver schrikkelijk overdreven. Het OEGSTGEEST - Het parkeerprobleem rond de De Kempenaerstraat in Oegstgeest zal chaotische vormen aannemen als Digros zich in de Markthof vestigt. Indien voor de langparkeerders in dit gebied geen ruimte wordt gevonden, is een vestiging van Digros onverantwoord. Ten eerste is de uitwijkplaats op het terrein van ASC op zaterdagen niet beschikbaar. Bovendien is ook de parkeerplaats achter de AMRO/ ABN op zaterdag niet beschikbaar omdat de bank om veiligheidsre denen niet wil meewerken aan het voorstel om hier langparkeren toe te staan. Andere hindernissen om tot een oplossing te komen zijn de hoge kosten van de maatregelen - die door ambtenaren van de ge meente op meer dan zes ton wor den geraamd - en het vervallen van het alternatief om langparkeren mogelijk te maken aan de overzij de van de Geversstraat, op (Leidse) grond van Endegeest. Zomermarkten trekken toch veel bezoekers ZOETERWOUDE/OEGSTGEEST Ongeveer zevenduizend mensen hebben het afgelopen weekeinde de Zoeterwoudse Zomermarkt in de Eendenkooi bezocht. Dat is minder dan de organisatoren tevo ren hadden gehoopt. Desalniette min was er tevredenheid over het verloop van de groots opgezette markt. "We hadden in de Eendenkooi een bere-omzet en er was voor alle attracties grote belangstelling. Vooral zaterdagavond waren de mensen de tent bijna niet uit te krijgen toen Frankie met zijn won- derorgel speelde. Er komt zeker een vervolg op deze markt, al zal de opzet iets kleiner zijn omdat we dan geen tent van tweeduizend vierkante meter ter beschikking hebben", aldus één van de organi- satoren. In Oegstgeest gooide het slechte weer de zomermarkt van winkel centrum Lange Voort gedeeltelijk in het water. Vooral vrijdag bleven de bezoekers liever binnenshuis. Zaterdag evenwel was er vrij veel belangstelling voor de kraampjes en de attracties. Vooral de radio grafisch bestuurde auto's trokken veel publiek. In het vorige maand uitgebrach te CIMK-rapport wordt overigens volgens B en W van Oegstgeest "onvoldoende rekening gehouden met de vraag naar parkeerplaatsen van de bewoners". De komst van Digros vereist volgens B en W ruim honderd extra parkeerplaatsen. Hiervan is de helft ook zonder de komst van de supergrutter noodza kelijk. Met betrekking tot mogelij ke oplossingen vallen een aantal al ternatieven nu al af. De bewoners van de omliggende straten krijgen te maken met ern stige parkeeroverlast, als geen op lossingen worden gevonden voor het parkeerprobleem in het win kelgebied. Dit zijn de voornaamste conclu sies van het korps rijkspolitie van Oegstgeest over de parkeersituatie die zal ontstaan nadat Digros zijn deuren opent in de Markthof aan de De Kempenaerstraat. Vanavond om half acht wordt deze - doorslag gevende - verkeersproblematiek besproken in de gecombineerde vergadering van de commissies verkeer en openbare werken. Vandalen houden huis in Warmond WARMOND - Een groep nog onbe kende vandalen heeft afgelopen za terdagnacht een spoor van vernie lingen door Warmond getrokken. Van een aantal auto's werden num merplaten en antennes afgerukt. Lantaarnpalen aan de Wasbeek- laan werden omgebogen, een plan tenbak aan de Beatrixlaan omver gegooid. Trottoirbanden aan de Wasbeeklaan lagen na de 'tocht' midden op straat. De Warmondse politie is naarstig op zoek naar mensen, die zaterdag nacht (rond één uur) hebben ge zien welke mensen voor duizenden guldens schade hebben gezorgd. WARMOND - Met een flinke ruk heeft de Warmondse wethouder Van Schagen afgelopen zaterdag de naam van het clubhuis van sportpark Overbos, Op 't Einde, ontbloot. De drager van de naam, Felix op 't Einde, kijkt geroerd toe. Maar... hij had het verdiend. Tro penjaren moest deze voorzitter van de tennisclub maken als leider van het renovatie-team. Dit team bouwde een gemeenschap pelijke kleedacommodatie plus kantine. Ook werd het Overbos-vel- denpark verbeterd en uitgebreid. (foto Holvast) Reeks vernielingen in Wassenaar #- OTKK f i 0 WASSENAAR - Vier Hagenaars, variërend in leeftijd van 17 tot 20 jaar, hebben in de nacht van zater dag op zondag een spoor van ver nieling door Wassenaar getrokken. Het begon even na enen toen het viertal op de Buurtweg een 17-jari- ge Leidschendammer in elkaar sloeg omdat zijn rijstijl op zijn fiets de jongens uit de residentie niet beviel. Even later regende het telefoon tjes uit Wassenaar-Zuid waarbij vernielingen aan auto's werden ge meld. Van minstens tien auto's werden spiegeltjes en antennes vernield. Bovendien werd op de Buurtweg en op de Groot Hoefij zerlaan een auto door het potige viertal op zijn kant gezet. Rond drie uur 's morgens wer den de Hagenaars aangehouden. Ze hadden voor hun gedrag geen verklaring. Ze zijn gistermiddag rond zes uur huiswaarts gezonden. Alsnog zon voor jazzliefhebbers HOOGMADE De twintigjarige R.P. uit Amsterdam ongeval dat gistermorgen rond half twaalf plaatshad op rijksweg A-4 ter hoogte mede-inzittende S.B. uit Almere liep bij het ongeluk een hersenschudding op. Het bedrijfsvoertuig, dat reed in de richting Den Haag, raakte door het water aan de kant van de weg in de slip en schampte de vangrail aan de middenberm. De wagen draaide daarna om zijn as, waarbij de twee inzitten den uit het voertuig werden geslingerd. De bestuurder raakte bekneld tussen de vangrail en zijn wagen. Omstan ders hielpen de man te bevrijden uit zijn benarde positie. Beide betrokkenen werden vervoerd naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. «foto Holvast) WASSENAAR - "Houdt uw zon nebril bij de hand, het weer zal wel dra beter worden", aldus de voor zitter van de Kulturele Kern Was senaar, de heer E.M.Ch.M. Janson, die zaterdagmorgen tijdens een he vige stortbui het oude stijl jazzfes tival in de Wassenaarse Langstraat opende. Geen overbodig advies, want na een uurtje brak de zon in derdaad door en kon het terras voor het podium - dat tot dan toe vrijwel leeg was gebleven - alsnog voor het podium - dat tot dan toe vrijwel leeg was gebleven - alsnog door zonaanbiddende jazzliefheb bers worden bezet. Het jazzfestival, dat voor het ne gende achtereenvolgende jaar werd gehouden, was georgani seerd door de Wassenaarse jazz club en bestond uit een aantal op tredens en streetparades die wer den uitgevoerd door uitsluitend Wassenaarse jazzgroepen. Het ge heel was financieel mogelijk ge maakt door een zestal bedrijven, waaronder een plaatselijk verhuis bedrijf. Dat had een vrachtwagen beschikbaar gesteld, die als po dium fungeerde. MAANDAG Leiden Kantine v.v. Leiden - Smaragdlaan, start avondvierdaagse, tussen 18-19 uur. Zwembad De Zijl - Paramaribostraat, avondfietsvierdaagse, start tussen 18.30- 19.30 uur. Wassenaar Sportterrein - Prinsenweg, AV Holland organiseert instuifwedstrijd voor jonge ren van 10 t/m 18 jaar, 19 uur. 'Oegstgeest Bibliotheek - Homeruslaan, gratis te rugbrengen 'vergeten' boeken, 19-21 Gemeentehuis - raadscommissie ver keer en vervoer, 19.30 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, artis tiek café met Toverlei, 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2