A Geluidsweergave is beter en het valt niet meer op HOBBY Niet alleen voor lekkerbekjes VOOROPRUIMING «'Qronhoid |0I Oxford, Sorbonne.maar ook de Leidse Universiteit. 3,90 „„<16,90 9,90 '14,90 -12,90 3j-9-90 12,90 29,90 12,90 Gehoortoestel in gehoorgang VRIJE TIJD Machinaal borduren en schrijven op stof DE ENIGE ECHTE MODESHOW Voor méér ZEKERHEID DE LEEUW LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 10 JUNI 1985 De miniaturisering in de elektro nica is indrukwekkend. Zaken die men liever niet toont, omdat men zich een beetje schaamt voor z'n handicap, kunnen nu uit het zicht blijven vanwege de af metingen. Het gehoortoestel is daarvan een voorbeeld. Het kan nu volledig onzichtbaar worden gedragen, terwijl men 20 jaar te rug nog zo'n zakapparaat op tafel moest leggen. Tien jaar daarna kon het al in een bril worden op genomen. Nu verdwijnt het hele toestelletje in de buitenste ge hoorgang van het oor. Verschillende merken hebben al zo'n geminiaturiseerd wonder tje. Siemens bijvoorbeeld ver vaardigt de apparaten in het au- diologisch laboratorium in Am sterdam. Het gehoortoestel be staat uit een enigszins conisch knopje, dat zo in de buitenste ge hoorgang geschoven kan wor den. Het is een volledig toestel met microfoon, versterker, batte rij, telefoon (luidsprekertje). Het nieuwste type is bovendien nog uitgerust met een zogenaamde Peak Clipping-regelaar: een schakeling waarmee harde gelui den kunnen worden begrensd. In menig opzicht is een ge hoortoestel in deze vorm een vooruitgang. Niet alleen op es thetisch gebied omdat het appa raatje bijna niet meer zichtbaar is. Ook op het gebied van de Het gehoortoestelletje dat in de buitenste gehoorgang kan worden aangebracht in doorsnee. Links de versterkerscha keling en recht (uitgeklapt) het batterijtje. weergave is vooruitgang ge boekt. De weergave is natuurlij ker geworden omdat de oor schelp het geluid - niet gehin derd door een hoortoestel - op normale wijze opvangt. Boven dien is de geluidsweergave har monischer en spelen er minder resonanties mee, dan bij hoortoe- stellen die buiten de gehoorgang worden aangebracht. Dit komt door het geringe luchtvolume tussen telefoon en trommelvlies. De miniaturisering is indruk wekkend. Het mini-toestelletje heeft een volume van twee ku bieke centimeter en weegt maar 1,6 gram. De telefoon die vlak te gen het trommelvlies wordt aan gebracht is 3,8 mm dik en 5 mm breed. De microfoon, aan de bui tenzijde van het kegeltje, is nog geringer van afmeting, evenals de versterker, batterij, met nog een afzonderlijke hard-zacht- en toonregelaar. Al de componenten passen in een voor ieder oor op maat ge maakte behuizing. De audicien maakt namelijk een oorafdruk en is daarmee de belangrijkste schakel voor de juiste pasvorm van het mini-gehoorapparaat. In het Siemens audiologisch labo ratorium in Amsterdam maakt men aan de hand van deze af druk de behuizing en bouwt de elektronica erin. Daar wordt ook elk onderdeeltje van het mini-in- het-oor-toestel tot op een fractie van een millimeter nauwkeurig op zijn plaats aangebracht. Er zijn twaalf verschillende ty pen van het apparaat te verkrij gen, ieder met eigen akoestische karakteristiek. Hierdoor kan men rekening houden met spe ciale eigenschappen van het oor, onder andere de verminderde ge voeligheid voor lage-, midden- of hoge-tonen. Zoals dat bij vele produkten het geval is, hebben de chip, mini- computer en al dat andere tech nische vernuft ook by de naai machine hun 'sporen' achter ge laten. En het gaat dan bepaald niet alleen om verbeteringen of bedieningsgemak, maar vooral om totaal nieuwe mogelijkhe den. Soms is er zelfs sprake van een revolutionaire ommekeer, want een naaimachine die uw naam, adres en telefoonnummer foutloos en net zo vaak u maar wilt op een stukje textiel 'schrijft', kwam een aantal jaren geleden alleen nog maar in scien ce-fiction verhalen voor. Vandaag de dag echter is van elk zichzelf respecterend naai- machinemerk het topmodel de schrijfkunst machtig. Ideaal voor het 'merken' van wasgoed dat de deur uit moet, of het 'be namen' van textielgoed dat mak kelijk kwijt kan raken. T-shirt, broekjes of sokken die bij spor tieve evenementen (gymnastiek, sportwedstrijden) gedragen wor den, spulletjes die u of uw kinde ren meenemen naar strand of zwembad, enzovoort. Maar ook op creatief gebied staat de 'tekst- naaier' z'n mannetje! Wat dacht u van een genaaide (zeg maar lie ver 'geborduurde') tekst op een menukaart van textiel - bij heel speciale gelegenheden kunt u het zelfs rechtstreeks op het ta fellaken, placemat of servet naai en - of namen en data op slab betjes, geboortecadeaus van tex tiel, wens- of feestkaarten van stof of leuke, lieve of praktische teksten op een kledingstuk, sjaal, haar- of polsband, petje, (strop)das, enz. De hierbij afgebeelde Husq- varna 980 is zo'n naaimachine die dat allemaal probleemloos voor u regelt. Met behulp van de zoge naamde programmacassette van cijfers en letters programmeert u maximaal 50 lettertekens achter elkaar, waarna u de machine de ze tekst net zo vaak als u dat maar wilt ergens op laat naaien. Na het uitwissen programmeert u binnen enkele minuten (een kind kan werkelyk de was doen, zo eenvoudig is het) een nieuwe tekst. Maar deze universele hobby machine kan nog veel en veel meer. Naast een tiental verschil lende standaardsteken zitten er ook nog eens 40 onderling af te wisselen siersteken op, die het naaien tot echt machinaal bordu ren maakt. Tenslotte bewijst de zeer ei gentijds vormgegeven Husqvar- na 980 nog op een derde wijze dat het een echte hobby-machine is, want u kunt het bijna zo gek niet verzinnen, of hij naait het wel aan elkaar: gewone, elastische, dikke of dunne stof, leer, plastic of vele lagen (spijker of canvas) stof op elkaar in zigzag-, rijg-, af werk- of blinde steek... 't Is alle maal geen probleem met die ver wisselbare voetjes en de vierdeli ge cassettes, waarmee de machi ne uiterst eenvoudig te program meren is. Eigenlijk heeft de ma chine maar één nadeel, en dat is z'n prjjs. Bijna 3000 gulden moet u er voor neerleggen. Van de kabeljauwachtige vissen is de wijting in ons land de meest verguisde. De kabeljauw en de schelvis zijn veel populairder. Het schijnt een soort traditie te zijn dat wijting "vis voor de poes" is. Maar ja, de meeste Ne derlanders houden niet zo van vis, tenminste als ze nog kunnen zien dat het vis is. Want wat ze in grote hoeveelheden consumeren zijn in veel te veel frituurbeslag, in slecht frituurvet, en dus veel te vette, gebakken stukken vis. "Lekkerbekjes" heten die, maar een echte fijnproever schaamt zich ervoor. De gemiddelde con sument weet dan ook nauwe lijks, dat zijn geliefde lekkerbek jes gemaakt wordt van die zo ver guisde wyting. In Frankrijk weten ze wel be ter. Daar is de merlan een vis die in hoog gastronomisch aanzien staat. Hij wordt veelvuldig ge bruikt voor vullingen en vispa- tés. Het fraaie witte visvlees maakt hem bijzonder aantrekke lijk om te verwerken. Franse kookboeken verkondigen dan ook dat de wijting een van de beste zeevissen is, met zeer mals en zeer smakelijk vlees. Wel voegt men er soms fijntjes aan toe dat het een heel democratische vis is. Daar wordt dan mee bedoeld dat alle rangen en standen hem kunnen betalen. Inderdaad - wij ting is voordelige vis. De wijting is een slanke vis, met een spitse kop. De meeste exemplaren zijn zo'n 25 a 35 cm. lang. Hij leeft in ondiep water en houdt van een zandige bodem. Hij voedt zich soms met kleine soortgenoten, maar meestal met jonge haring of haringkuit. Gar nalen weet hij ook te waarderen. Zijn jachtterrein strekt zich uit van de noordelijke wateren rond Rusland tot aan de Middellandse Zee, het merendeel van de ge vangen exemplaren komt echter uit de Noordzee. Graatjes Bezwaar van veel mensen ?ijn die akelige graatjes. Die zijn in derdaad kleiner, en dus moeilij ker te vinden, dan bij kabeljauw of schelvis. Een goede vishande laar levert de wijting echter ook gefileerd. Dat is dan wel geen waterdichte garantie tegen graat maar komt toch een heel eind in de goede richting. Let wel op dat de vis absoluut vers is. Dat geldt voor alle vis, maar voor wijting in het bijzonder. Van oudsher wordt wijting meestal gebakken of, sinds dat mode werd, gefri tuurd. Naar Engelse gewoonte laat men daarbij de vis daarbij in zijn eigen staart bijten. Met een touwtje wordt de staartvin aan de bek geregen. Franse koks noemen dat "merlan en colère", woedende wijting. Maar wijting kan natuurlijk ook gestoofd of gepocheerd wor den. en zelfs gestoomd. Het_vis- gjË* V Wijting, in Nederland weinig gewaardeerd, in de Franse keuken hoog in aanzien. vlees is mager, fijn van structuur en heel licht verteerbaar. Hij kan daarom geen kwaad doen bij mensen die heel voorzichtig moeten zyn bij hun voedselkeu- Zeevenkel Waarschijnlijk al heel oud is de combinatie met zeevenkel, Crith- mum mantimum. Een vlezige plant die ook. bij ons langs de kust wel groeit, maar toch vooral in meer rotsachtige kuststreken wordt aangetroffen. Reeds in de zestiende eeuw heeft men de jon ge blaadjes, die dan nog mals en groen zijn, gaar gekookt en tot een saus gepureerd. Over gepo cheerde wijting is dat een heer lijkheid. De vis hoeft bovendien niet te worden gezouten - de zilte saus is hartig genoeg. Iets minder antiek, uit het be gin van de negentiende eeuw, is de beroemde saus die later be kend werd onder de naam "sau ce Hollandaise". Het oude re cept dat hier volgt zou door een Amsterdamse burgemeester op zijn sterfbed zijn toevertrouwd aan een Britse arts, die het alle maal opschreef. Voeg aan een half pond gesmolten boter twee losgeklopte eierdooiers toe. Klop dit met een garde boven een pan met kokend water tot het gaat binden. Druppel er twee eetle pels azijn bij en breng hét op smaak met eat nootmuskaat en foelie. Nog altijd geldt dit als een voortreffelijke begeleider van visgerechten, in een groot aantal variaties. Wetenschap en onderwijs. Of dat nu plaatsvindt vol gens de Britse traditie, met de Franse slag of naar Leidse maatstaven, voor het Leidsch Dagblad is 't nieuws. En dat resulteert in een uitgebalanceerde en gedegen verslag geving. Het Leidsch Dagblad is een krant van internationale, nationale en regionale allure. Probeer 'm maar. Of u neemt een kwartaalabonnement en krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Of u neemt de krant vier weken op proef en beslist later. Gewoon even de bon invul len en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnum mer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook (071-144941). Ja, ik wil uw krant, Vier weken op proel voor slechts f 9,70. (B4) Maandabonnement met automatische betaling i 22,10. Ik krijg de krant eerst twee weken gratis. (HH) Kwartaalabonnement f 65,70. Ik krijg 'm eerst twee weken gratis. (HH) NaamTel. Adres Postcode _Woonpla POLYESTER CRÊPE 90 cm breed bedrukt normaal POLYESTER BEDRUKT 140 cm breed normaal ^9- UNI KATOEN 140 cm breed normaal 49- RUITEN EN STREPEN polyester - katoen 150 cm breed normaal BEDRUKTE KATOEN 140 cm breed normaal m V IOU Uil UI ecu LUXE RUITEN EN STREPEN zeer luxe kwal. 150 cm breed normaal-69 JOGGING 150 cm breed normaal O»- DIV. COUTURE STOFFEN zuiverzijde Zwitserse katoen 90 en 140 cm breed vanaf STRUKTUUR KATOEN 140 cm breed normaal24r 4 september reserveer nu reeds een plaats 10,- p. kaart HEIDj ASSURANTIËN B.V, STEENSTRA AT43 - LEIDEN telefoon071-142045 IOok: Rijnsburgerweg 100 l,dn Rijnsburg - Tel 01718 - 29301 T BESSELS EN MOOIJ DAG- EN AVONDOPLEIDINGEN Gevraagd voor spoedig lera(a)r(es) Stenografie Sollicitaties uitsluitend schriftelijk t.a.v. Mevr. H. J. Pieters, Santpoorterstraat 42 Haarlem %r Winkelcentrum de Kopermolen 28 Leiden Telefoon 071-220036 Je eigen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15