Hinaiilt nog niet verzadigd Basketbalteam niet vooruit te branden Koomen-trophee eenvoudige prooi Jagt Succes Nijdam en Raas Afgang in Leverküsen Zoetemelk in Tour-vorm Tourfavoriet terug aan de top met Giro-zege MAANDAG 10 JUNI 1985 SPORT pagina 13 DIEKERK (Reuter) - Met Jan Raas aan het stuur van de ploeglei derswagen werd het eerste succes voor de tweede wielerploeg van Nederland al snel een feit. Daar voor zorgde Jelle Nijdam, de jong ste renner van de naar eenheid hunkerende formatie. De neo-prof, een beschermeling van Raas, deed dat met de eindoverwinning in de Ronde van Luxemburg, openge steld voor profs en amateurs. Adri van der Poel verhoogde de feest stemming met de zege in de laatste rit, het was zijn tweede succes. De slotetappe van de trainings- koers voor de Ronde van Frankrijk werd verreden in regen en kou. Flip van Vooren, de winnaar van de rit van zaterdag en de leider in het klassement, werd daarvan het slachtoffer, toen het peloton in het begin van de 176 kilometer ver brokkelde. De poging tot hergroe- ping mislukte. Van Vooren, de ploegmakker van Reinier Valken burg en Ferry van Loon in het Bel gische ploegje van Wilfried Rey- broeck, raakte achterop en hij ver loor bijna een kwartier op de kop groep van veertien man, waartoe Nijdam behoorde. Voor Nijdam was het de eerste overwinning in zijn loopbaan als beroepsrenner, die begon na de Olympische Spelen. Nijdam werd in de laatste etappe onbereikbaar voor William Tac- kaert door bij de tussensprints bo nificatie-seconden te sprokkelen. Tackaert was daarnaast een be langrijke kanshebber voor de dag zege. Adri van der Poel voorkwam dat met zijn tweede etappe-succes voor de steeds beter in vorm ko mende Teun van Vliet. LEVERKÜSEN - Het Nederlandse basketbal is weer helemaal terug bij af. Na de kort stondige opleving tegen Israël, die enig perspectief leek te bieden, heeft de ploeg gisteren tegen Tsjechoslowakije zijn kansen en het laatste restje van zijn reputatie vergooid. Een score van 66-104 (29-57) in een wedstrijd die beslissend is voor de finalegroep of het troosttoernooi, is geen nederlaag maar een afgang. Zeker nadat de spelers zich een dag eerder tegen Italië hadden kunnen sparen, om alle kracht over te houden voor het duel dat werkelijk telde. Met de handen in de zij was ook Italië heen gelopen over het groepje dat in zijn geheel zich niet eens inspande op de laatste dag in Leverküsen. Gangmaker van de afgang was Jos Kuipers, de man die de ploeg had moeten dragen. De naar Amerika vertrokken Limburger had, net als de andere spelers, een slechte start. Voor hem behoefde het toen niet verder meer. Hij liet het team en zijn coach volledig zakken. In wan deltempo, zonder enige inspiratie speelde hij de tijd, die Heger hem gunde, uit. De coach kan verweten worden dat hij de negatieve in vloed op het team van de pseudo- vedette niet tijdig heeft onder kend. Hem tegen beter weten in, na zeven minuten in de eerste helft ook nog een paar minuten in de tweede periode liet spelen. Heger wist ook geen raad met de onverschilligheid binnen zijn spe lersgroep. Waar de Tsjechoslowa- ken feitelijk nauwelijks wisselden, haalde hij onophoudelijk spelers naar de kant om anderen in te zet- fpn. De wijzigingen wa versterkingen en zelfs de echte vechters uit het team gaven zich, met uitzondering van De Vries en De Waard, lang voor tijd gewon nen. De lamlendigheid van de mannen in het veld had zo'n ver nietigende invloed op het moreel dat zelfs Van Noord, Esajas en Van de Lagemaat hun aanmoedigingen van de spelersbank staak'ten. Zij voelden ook dat dit team niet voor uit te branden was. Tegenover de Tsjechoslowaakse beginners Havlik, Brabanec, Kro- pilak, Skala en Rajniak, samen goed voor meer dan 1450 landen- wedstrijden, stond een ploeg on- machtigen, die lijm aan de schoe nen en boter aan de vingers léék te hebben. Volgens gewoonte in dit toernooi begon Nederland slecht en onzeker. De ervaren tegenstan der strafte het onmiddellijk af en binnen de kortste keren stond een Jos Kuipers leidde het Nederlandse basketbalteam 'terug i Tsjech Rajniack lijst van 'Milkrace'. Na twaalf etap pes had Van Lancker bijna drie mi nuten voorsprong op de Ameri kaan Roy Knickman. De twaalfde en laatste etappe van Derby naar Birmingham leverde een overwin ning op voor de Britse amateur Adrian Timniis. De 23-jarige Westduitser Jochen Görgen heeft gisteren de zesde in ternationale Ronde van Sleeswijk- Holstein voor amateurs gewonnen. Het was een overwinning van start tot finish, waarbij Görgen de in de eerste etappe veroverde leiderstrui met succes verdedigde. De Neder lander Gerry Takens eindigde als zevende. VOERENDAAL (ANP) - Joop Zoetemelk is in vorm voor de Ron de van Frankrijk. De oudste Ne derlandse beroepsrenner, die nog twijfelt over een Tourstart, won gistermiddag onder slechte weers omstandigheden het bergcriterium in het Zuidlimburgse Voerendaal. Gerard Veldscholten werd in de sprint verslagen. Bijna twee minu ten na dat duo finishte Peter Win nen op de derde plaats. De Belgische beroepsrenner Eric van Lancker heeft de 'open' Ronde van Groot-Brittannië gewonnen. Hij werd de eerste prof op de ere- score van 6-17 op het bord. Simpel weg omdat de Nederlanders lang zamer waren, slechter schoten, bal len weggaven en onder de borden geen macht bezaten. De Neder landse verdediging leek op waren huis-deuren, die automatisch opengaan, wanneer iemand de straal van de foto-electrische cel doorbreekt. Heger begon zijn wis selestafette, die tot het ongekende totaal van 29 wijzigingen in de ploeg leidde, één per 82 seconden. Van het begin af gunde hij nie mand de kans zich te herstellen van zwakheden en dat had een net zo fnuikende invloed op het spel, als het gedrag van de narrige Kui pers, die met deze instelling niets te zoeken heeft in de ploeg en beter van Leverküsen naar huis gezon den kan worden, dan nog meege nomen naar Stuttgart waar een weining aansprekend troosttoer nooi wacht. Na een kwartier, op de stand 17- 40, wisselde de Tsjechoslowaakse coach Petera voor het eerst, zijn landgenoot Heger had toen al tien veranderingen op zijn naam ge bracht. Bij rust was de achterstand vol komen uitzichtloos, 29-57 en het team, dat geen ploeg was, kwam nimmer uit het dal, de goede wil van De Waard, De Vries, Schilp, Heijdeman en Van de Lagemaat ten spijt. Via 95-55 kwam Tsjecho slowakije uit op 104-66 en een plaats bij de laatste acht van Euro pa, waar inderdaad geen plaats is voor deze Nederlandse basketbal lers. Pijn LUCCA (AFP/ANP) Bernard Hinault vierde zijn derde overwinning in de Ronde van Italië als was het zijn eerste koersje bij de amateurs. Het was dan ook twee jaar geleden dat de Breton - in Spanje - een drieweekse ronde won. Toen hij enkele weken later geopereerd werd aan zijn stukgetrapte linkerknie, werd hij afgeschreven als toprenner. De doemdenkers leken gelijk te krijgen. Zijn fysieke herstel vergde zeven maanden, zijn terugkeer aan de wielertop (zeges in Grote Lan- denprijs en de Ronde van Lombar- dije) even lang. Twee jaar na zijn operatie was Hinault ook weer de beste in een grote nationale ronde. Met vier ronden van Frankrijk, twee van Spanje en nu drie van Ita lië bracht hij zijn totaal op negen. Nog twee en hij is op gelijke hoog te van Eddy Merckx (5 Tours, 5 Gi- ro's, 1 Vuelta). Hinault is volgende maand de grote favoriet voor de Ronde van Frankrijk, zeker nu Laurent Fig- non na een voetoperatie moest be danken. Zijn overwinningshonger a 1984, wereldkam- ïault won voorts 19 etappes in de Ron- van Frankrijk, zes etappes in de Ronde Italië en zeven etappes in de Ronde i Spanje. tival der sprinters. Hij won drie rit ten. De Italianen Allocchio en Ro- sola twee, evenals de Portugees Da Silva. Opmerkelijk was het goede optreden van de Amerikaanse ploeg. Met Ron Kiefel en Andrew Hampstean werden twee etappes gewonnen. Zaterdag deed oud schaatskampioen Eric Heiden zelfs nog een greep naar de dagprijs. Hij werd kort voor de streep ingelo pen. i Dongen, Frits Pirard en Jac- is nog niet gestild. Toch bevestigde yan Meer deden dat wel, maar hij gisteren in Lucca zijn afscheid van de wielersport aan het einde fietsten geen enkele keer goed i de prijzen. Gerrie Knetemann, het seizoen 1986. „Tegen die die in de nadagen van zijn loop tijd ben ik 32 en heb ik er twaalf baan debuteerde in de Giro, deed seizoenen als beroepsrenn ten. Genoeg". Bernard Hinault moest op de laatste dag van de Ronde van Italië de etappezege weer aan de Ita liaanse werelduurrecordhouder Francesco Moser laten. In de indi viduele tijdrit over 48 kilometer opzit- dat één keer wel. Hij eindigde als tweede in de vijftiende etappe tij dens welke hij in de slot-meters voorbij werd gestoken door de Amerikaan Ron Kiefel. Beste Nederlander was Johan 'an der Velde. De oud-kampioen van Nederland werd twee keer tweede, een keer derde en twee Er was weinig ruimte voor de aanvallers. Hinault heeft dat ook nauwelijks gedaan. Het hoefde ook niet. Hinault was voorzichtig, om dat hij voor de start nog geen enke le koers had gewonnen. De Breton nam afstand van Moser in de eerste bergrit, gewonnen door de Zwitser Seiz, hij greep de rose trui in de twaalfde etappe, een individuele tijdrit en kleefde vervolgens aan het wiel van Moser, zonder ook maar even ongerust te zijn over de afloop in de slottijdrit. Mosers vorm was gestegen. Hij nam revan che voor de nederlaag in de tijdrit van tien dagen geleden, maar hij was slechts de drie-voudige Giro-1 - - UrsFreuler.de ritwinnaar van zaterdag in de Ronde va gehuldigd door Bernard Hinault. De trek op het gelaat 1 geeft aan dat hij weer helemaal de oude is. Ploeg Post zonder Rooks naar Zwitserland AMSTELVEEN (ANP) - Ste ven Rooks, onlangs tweede in de Dauphiné Libéré ontbreekt in de wielerploeg van Peter Post, die morgen als voorbe reiding op de Tour de France van start gaat in de Ronde van Zwitserland. Gert-Jan Theu- nisse is de verrassende keuze in de tien man sterke formatie, die Phil Anderson als kopman en Eric Vanderaerden als sprinter heeft. De volledige ploeg is als volgt samengesteld: Ander son, De Keulenaer, Lammerts, Lubberding, Nulens, De Rooy, Theunisse, Vanderaerden, Veldscholten, Winnen. Volgens Post is dit tiental niet per definitie hetzelfde als die voor de Ronde van Frank rijk. „De beslissing daarover valt na de strijd om het natio naal kampioenschap op 23 ju ni", aldus de Amstelveense ploegleider. Nederland had een dag eerder de wedstrijd tegen Italië bewust laten schieten. Coach en ploeg hadden ook maar twee keuzemogelijkhe den. Tot het uiterste gaan, een deel van de reserves voor zondag ver bruiken en verliezen, of zuiniger met de krachten omgaan en ook verliezen. Sinds jaren immers zijn Nederland en Italië op basketbal- gebied onvergelijkbare groothe den. De keuze viel dus op het zeer be perkt inzetten van spelers die in de beslissende wedstrijd tegen Tsje choslowakije van grote waarde hadden moeten zijn. Kuipers speelde vijf minuten, Van Essen tien, Van de Lagemaat twaalf, me de in de hand gewerkt trouwens doordat hij vrij snel vijf fouten op liep. Heger confronteerde twee spelers, die zich misschien een toe komst in de nationale ploeg voor stellen met de noodzaak van een nog te volbrengen enorme hoeveel heid trainingsarbeid. Van Noord „stierf' tegen het einde van zijn ne gentien speelminuten door een ge brek aan conditie, maar toonde in ieder geval de bereidheid pijn te lij den. Van der Schaaf kon ervaren welke afstand er nog ligt tussen zijn niveau en het echte basketbal. De Vries kreeg ook veel speelmi nuten en kon de last redelik dra gen. De wedstrijd ging natuurlijk ruim verloren, hoewel ook Gamba zuinig omsprong met zijn beste spelers. In de eerste helft -en zeker in de openingsfase- werd er door de Italianen fanatiek gewerkt, wat leidde tot een nogal harde confron tatie tussen Marzorati en Kuipers. Na rust speelden de Italianen op merkelijk schoon basketbal, met slechts vier persoonlijke fouten. Het verhinderde hen echter niet de marge van 24 punten uit de eerste helft (56-32) uit te breiden tot 45 op 96-51, voor ook zij de machine definitief in de vrij-loop zetten om tenslotte uit te komen op 112-76. tussen Lido di Camaiore en Lucca keer vierde. Bijna dagelijks lagen beide renners halverwege melde hij punten voor de paarse precies gelijk. Moser, tweede in het trui. Hij pakte nog kansen toe- ser Urs Freuler, die drie keer rit- klassement, gedicht. Vorig jaar immers maakte winnaar werd. indien Van der Veï- hij een minuut achterstand op Lau- de tijdens de tiende rit geen inzin- rent Fignon wel goed. Twaalf king had gekend, was hij net als maanden later kon hij dat niet te- vorig jaar binnen de eerste vijf jn gen Hinault. Aan de eindstreep in Lucca had Moser, die de laatste week een stijgende vorm te zien had gegeven, slechts zeven secon den voorsprong op Hinault. De Zweed Tommi Prim werd derde in de tijdrit en de Amerikaan Greg Vicenzo Torriani het Lemond vierde. Lemond kwam maat gesneden daardoor eveneens _op het erepo dium. Net als eindigde de als derde. Het gebeurde allemaal in een Gi- die ernstig werd bekritiseerd. Net als vorig jaar had organisator irkoers op loser. Het hooggebergte was ten faveure van de Tour vorig jaar de werelduurrecordhouder wegge- :-wereldkampioen laten. Wat als 'bergetappe' was aan gemerkt, bleek niet meer dan een heuvelachtige rit te zijn. Tot grote woede van echte klimmers. De Co- lombianen kregen haast geen kans zich te onderscheiden. De Nederlandse rol was, zoals gebruikelijk in de Ronde van Ita lië, bescheiden. Alleen Nederlan ders in buitenlandse dienst kwa men aan de start in Verona. Van De meeste van de 22 etappes ein- LEIDEN Na zijn sterke optreden tijdens Olympia's ronde door Nederland, heeft amateurwielrenner Arjan Jagt het afgelo pen weekeinde op de spreekwoordelijke slof en oude wielerschoen de Westfriese wielertweedaagse om de Theo Koomen- trophee op zijn naam gebracht. De pas 18- jarige Woubruggenaar won alle drie de etappes en verzekerde zich daarmee auto matisch van de eindzege. Tijdens de proloog, een tijdrit over 6,8 ki lometer, gaf Jagt op zaterdagmorgen reeds zijn visitekaartje af door vijf seconden snel ler te rijden dan zijn ploeggenoot Henri Dorgelo en Ralf Moorman. Daaropvolgend kregen de renners een rit over 130 kilome ter te verwerken. Vanwege de harde wind viel de slag reeds na tien kilometer. Jagt reed met een grote groep uit het peloton weg, die vervolgens niet meer werd terug gezien. Door de concurrentie met behulp van enkele van zijn ploeggenoten flink op het kantje te zetten, wist de Batavus-renner de kopgroep in de finale tot een tiental ren ners uit te dunnen. Het winnen van de spurt was voor Jagt daarna een koud kunst je. Met een tiental bonificatieseconden op zak, kon de scholier gisteren de slotrit over 174 kilometer in een comfortabele lei derspositie aanvangen. Ook in deze rit mis te Jagt de slag niet. Eerst nestelde hij zich in een groep van negen renners, die later tot de beslissende vlucht van vijftien man uit groeide. Zes man bleven voorop. Opnieuw was het Jagt die de spurt in zijn voordeel besliste. Het eindklassement won hij daar mee voor ploeggenoot Henri Dorgelo en Jan van Wijk. Woensdag staat Jagt aan het vertrek van de open profronde van Zwe den. Ongetwijfeld een zwaarder karwei voor de jonge Woubruggenaar, want in Zweden treft hij ondermeer gelouterde profs als Bernard Hinault en Tommy Prim aan het vertrek. De ronde van Badhoevedorp eindigde za terdag in een zege voor Hillegommer Rhett van Trigt. Van Trigt betoonde zich de rap ste in de spurt van een tot zeven renners uitgedunde kopgroep van negen. Leide- naar Richard Ippel kwam als derde over de meet, Gert-Jan zwaan uit Voorschoten werd tiende. In Nieuwerkerk aan de IJssel reikte Du Prie-renner Michel Meere in een kopgroep van vijf naar een vierde plaats. Piet de Groot werd negende, terwijl Erwin Nieuwenhuizen uit Leiden, in goede vorm uit de ronde van Polen teruggekeerd (met ondermeer een tweede stek in een massa spurt), als tiende over de meet kwam: In Utrecht eiste liefhebber Adrie Kruger zater dag de tweede plaats voor zich op, terwijl Arie Ravensbergen als derde bij de vetera nen finishte. Piet Kralt zag zaterdag zijn kansen tijdens de in Friesland verreden na tionale kampioenschappen voor liefheb bers door een lekke band voortijdig verke ken. Monique Kauffman betoont zich in de Van Duuren-Lundbeck ploeg momenteel de vrouw met de beste vorm. In het Bra bantse Rijen finishte zij gisteren achter de uit de kopgroep weggesprongen Hennie Top als tweede. Hanneke Lieverse kwam als derde over de meet. Daags daarvoor ein digde Kauffman, die zich inmiddels van een plaats in de nationale selectie heeft ver zekerd, in Schijndel op de vierde plaats. Hanneke Lieverse werd vijfde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13