5 0 T Njord-coach voegt daad bij het woord Vein Belkum schiet met scherp in Alphen 'We starten niet in Grünau' Eremetaal Spartanen Opgelder en Van Heek Titel armermiljoenen rijker Jacht op record van De Oliviera GP-zege Malherbe 'Mooi weer-zwemmers' vallen door de mand Maar één wereldrecord van Oostduitse zwemelite Europese titel triathlon-ploeg PAGINA 12 DO/ST SPORT MAANDAG 10 JUNI 1985 AMSTERDAM - "Als we uitgenodigd worden om volgend weekend in Grünau te star ten, dan bedank ik", had Njord-coach Pancras Hogendoorn de hele week al verkondigd. "Hoe kan ik in Oost-Duitsland tegen dé wereldtop goed presteren, als de Bond mij dwingt op de A.R.B.-wedstrijden te starten. Het weekend voor een topwedstrijd moetje voluit kunnen trainen en geen flut-wedstrijden gaan varen". Na de goede prestaties van zijn vier in Vichy drie weken geleden wen ste de coach van Njords Varsity- vier ongezien uitgenodigd te wor den voor de wedstrijden in Grü nau. De bond stelde Njord ver plicht, mede door het ontbreken op het trainingsselectie weekend :n Hazewinkel, dit weekend op de Bosbaan te starten. Met tegenzin verscheen Njord zaterdag aan de start en won weinig overtuigend met een halve lengte van Nereus. Hogendoorn hield zijn woorden niet op een invitatie in te zullen gaan dapper vol, hoewel de matige prestatie van zijn ploeg hem niet lekker zat. Gisteren haalde de Leidse Varsity-overwinnaar ineens genadeloos uit met een schitteren de zege over de verzamelde Neder landse boordroeitop. Met een tyd, die slechts één seconde lag boven het Nederlandse record lieten de Leidse studenten duidelijk zien Cees Musters tweede bij NK TERLET (ANP) - Op de achtste en laatste dag van de nationale kam pioenschappen zweefvliegen heeft de 31-jarige Gerrit Kurstjens (Grubbevorst) de dagzege behaald. In het eindklassement behaalde hij de meeste punten (7282). Hij werd echter niet tot nationaal kam pioen uitgeroepen, omdat de vleu gels van zijn toestel een spanwijdte hadden groter dan de maximaal toegestane vijftien meter. De titel ging naar de 39-jarige Daan Pare'(Bilthoven) op Ventus B, die met een totaal van 6839 pnt de huidige wereldkampioen Cees Musters (Alphen aan den Rijn) op Ventus A net voorbleef (6826 pnt). Derde werd Sicco Vermeer (Leus den) op ASW 20 (6789 pnt). waartoe zij in staat zijn. En ineens kregen de woorden van Hogen doorn weer meer betekenis. Want de eigenzinnige coach hield voet bij stuk en weigerde het Oosteuro- pese uitstapje met zijn ploeg. Of Njord daar verstandig aan doet, zal de toekomst moeten leren. De Leidse vier is nu geheel en al aan gewezen op een topprestatie op de Open Nederlandse Kampioen schappen over drie weken om zich via Luzern in de equipe voor de wereldkampioenschappen te Enkele andere toproeiers deel den de bezwaren van Hogendoorn niet en zagen er geen enkel pro bleem in om dit weekend te preste ren en volgende week in Oost- Duitsland weer. Tot die roeiers be hoorde Steven van Groningen, die met Henk Jan Zwolle, Robbert Bakker en Frans Göbel in het se lectie-weekend in Hazewinkel ge kozen werden de nieuwe dubbel- vier te vormen. Het scullerskwar- tet roeide zaterdag overtuigend naar een nieuw Nederlands record, zonder dat er van serieuze tegen stand sprake was. In Grünau zal ook nog één dag met Mark Emke worden gestart, in plaats van Bak ker, waarna de definitieve ploeg wordt vastgesteld. Dat Van Gro ningen op de wereldkampioen schappen, evenals in Los Angeles, in dit boottype aan de start zal ver schijnen, is dus nagenoeg zeker. Evenals Njords vier, had ook skiffeur Rienks zich afzijdig ge houden van het trainings- en selec tieweekend van twee weken gele den. H(j wenste geen deel uit te maken van een ploeg en wilde alles in het werk stellen in de skif de We reldkampioenschapen te halen. Ook Ronald Florijn stelde zich dat tot doel. Daarom was de confronta tie tussen beide scullers in verband met starten in Grünau zondag van het grootste belang. De lachende derde echter werd ïYans Göbel, die na een scherpe eindsprint Jurgen Nelis en Nico Rienks op de streep klopte. Op dat moment was de Leythe- skiffeur al roemloos ten onder ge gaan. Technisch onherkenbaar slecht raakte Florijn al direct het contact met de snelsten kwijt om ver achter op de zesde plaats te ein digen. Evenals vorig jaar lijken de vooruitzichten van de Leidenaar op een plaatsje in de equipe mini maal. Nog wel kansen voor deelname aan de wereldkampioenschappen zijn er voor de jonge Leythe-roeier Arold de Vries. De Vries maakt deel uit van een selectie van twaalf roeiers, waaruit het komend week end een acht geformeerd zal wor den. Een eerder samengestelde ex perimentele acht, waarin Arold de Vries eveneens was opgenomen, won gisteren overtuigend voor een Engelse ploeg en de overige Neder landse boten. Ook Jos Compaan kan haar vakantieplannen afzeg gen. Zowel op slag in de dubbelt- wee als de dubbelvier maakte de Leidse roeister grote indruk; in de twee door met Harriet van Ettek- hoven uit ogenschijnlijk hoploze positie haar rivale Lily Waken (met Anneke Eikelenboom) alsnog voorbij te streven, in de vier door de onlangs geformeerde nationale dubbelvier weergaloos voor te slaan en de als tegenstand funge rende achten compleet voor joker te zetten. Volkert Post tenslotte zal zeker deelnemen aan de wereldkam pioenschappen voor junioren in Brandenburg. Of dat in de skif zal zijn of in de acht hangt af van de resultaten over twee weken in Keulen, waar Post in beide num mers zal uitkomen. Het afgelopen weekend won dekjonge Leythe- skiffeur op beide dagen op overtui gende wijze in de skif. JAN KLERKS GRONINGEN - De Spartanen Eric Opgelder en Hein van Heek hebben eremetaal gewonnen op de Nederlandse Kampioenschappen voor junioren. Bij de A-jongens be haalde Van Heek in Groningen een knappe derde plaats op de tien kamp. Opgelder nam genoegen met een tweede plaats op de 300 meter horden voor B-jongens. Hij had dit weekeinde nog een medaile kunnen bemachtigen, als hij zich beter had kunnen beheersen voor de 110 meter horden. Vóór dit on derdeel, de start hiervan, kreeg hij onenigheid met de starter over zijn startnummer. Dit was reden voor de Lissenaar om van deelname aan deze finale af te zien. Het derde onderdeel waarop Op gelder uitkwam, de 100 meter, bracht hem geen succes. Zijn tijd van 11.90 was langzamer dan die van clubgenoot Thijs de Vries (11.79) en Shane Williams (AV Hol land), die met 11.81 net niet tot de halve finales doordrong. De Vries liep die wel in 11.80. Harald van Dooren (Holland) kwam op de 110 meter horden tot de verdienstelij ke tijd van 16.46. Het speerwerpen leverde hem een 12de plaats op met 43.60. Zijn clubgenote Jolanda van Royen liep 200 meter in 28.11. Grote man in Groningen was Hein van Heek. Hij overtrof zich zelf op de tienkmap door onder soms barre omstandigheden 6208 punten te halen, goed voor brons bij de A-jongens. Met de polsstok sprong hij zelfs een clubrecord van 4.10. Ook het speerwerpen ging hem goed af. 50.50. Het slotnum mer, de 1500 meter, liep Van Heek nooit sneller dan gisteren in Gro ningen: 4.56.26. Op de eerste Grand Prix wed strijden in Den Haag heeft Han Kulker zijn meerdere moeten er kennen in Rob Druppers. Op de 800 meter kwam de Bataaf ruim te kort tegen de Utrechter, die na een trage start toch onder de 1.50 dook: I.49.53. Op deze versnelling had Kulker geen antwoord. Hem restte een tweede plaats in 1.50.50. Nieuwbakken Bataaf Marcel Ver stegen kwam op deze afstand uit op 1.54.30. Van de andere streekatleten die gisteren ondanks het slechte weer in Den Haag in actie kwamen, liep Yvonne van Dorp (Holland) de 400 meter in 56.0, waarmee zij vierde werd. Clubgenoot Menno Swier liep die afstand in 49.1. Eric Taal (Holl) sprintte met rugwind naar II.0 en liep de 200 meter in 23.0. Jan Verloop (Bataven) stelde te leur met 8.32.7 op de 3000 meter. LONDEN (Reuter) - De Brit Barry McGuigan is zaterdag avond in Londen wereldkam pioen in het vedergewicht V/BA- versie) geworden door een punte- noverwinning op titelhouder Eu- sebio Pedroza (Panama). Deze laatste was sinds 1978 we reldkampioen en verdedigde zijn titel negentien maal met succes. Hij is inmiddels 32 en gekozen als lid van het Panamese parlement. De uitspraak van de jury - be staande uit twee leden en de scheidsrechter - werd niet gespe cificeerd, maar het kan haast niet anders of de beslissing was De aggressieve McGuigan, wiens recordlijst bestaat uit 26 over winningen in 27 partijen, beze gelde het lot van de kampioen, toen hij Pedroza in de zevende ronde met een rechtse directe op de kin naar het canvas zond (zie foto). De Panamees kwam over eind en bleef dat tot het einde, maar kon niet verhinderen dat elke ronde, die volgde naar McGuigan ging. Aan het eind van het gevecht was Pedroza een titel armer en een miljoen dollar rijker. (fotoAP) DEN HAAG (ANP/SID) - Het lijkt het jaar van de hinkstapspringers te worden. Specialisten mikken op het wereldrecord van de Braziliaan Joao de Oliveira, dat al sinds 15 ok tober 1975 op een onaantastbaar schijnende afstand van 17,89 meter staat. De Amerikaan Willie Banks benaderde de inmiddels bijna tien jaar oude topper zaterdag in Los Angeles tot op 22 centimeter. Zijn landgenoot Mike Conley, vorige week goed voor een door te harde rugwind gesteunde 17,72, was dit keer tweede met 17,46. Het treffen speelde zich af in Los Angeles. De prestatie van Banks zou kunnen worden geboekstaafd als een zoge heten laaglandrecord, De Oliveira vestigde zijn record destijds in de ijle lucht van Mexico Stad. Naast Banks leverde de Nige- riaan Innocent Egbunike in Los Angeles een wereldseizoentopper. In 44,66 seconden verwees de 23- jarige Afrikaan de Amerikanen Da- rell Robinson (44,71) en Ray Arm- stead (44,91) naar de tweede en der de plaats. Wereldkampioen Bert Cameron uit Jamaica kwam niet verder dan de zesde plaats: 45,41. Zijn landgenote Merlene Ottey ont wikkelt zich tot de sterkste sprint ster van dit seizoen: dit keer 10,93 seconden op de 100 meter. Het was de vijfde keer dat zij onder de 11- secondengrens dook. Haar 22,16 seconden op de dubbele sprint be tekent de beste prestatie van dit seizoen. TENNIS - Jimmy Connors staat als eerste geplaatst voor het Grand- Prixtoernooi van Queens, de ge bruikelijke oefenwedstrijd voor de strijd op Wimbledon. Curren, Cash en Kriek zijn de andere drie topge- plaatsten. YUNQUERA DE HENARES (AP) - De Belg André Malherbe heeft gisteren op een Honda in de 500 cc- klasse de Spaanse Grand Prix ge wonnen, die meetelt voor het we- reldkampioi asck» ap. Malherbe de huidige wereld kampioen, tiste r a twee manches de eindzegt op vóór zijn landge noot Georges Jobe op een Kawasa ki. Malherbe won de eerste manche in 46:18.35, gevolgd door Jobe in 46:20.71 en een derde landgenoot, Eric Geboers op een Honda, in 46:46.77. De tweede manche won Malher be in 45:58.08, gevolgd door Jobe in 46:01.04 en de Engelsman Dave Thorpe op een Honda in 46:49.09. Geboers kwam in de tweede man che ten val en moest zich uit de ra ce terugtrekken. Het klassement voor het wereld kampioenschap wordt nu aange voerd door Thorpe met 180 punten, gevolgd door Malherbe met 179 en Geboers met 165 punten. Promotie van jeugd Zijl/LGB LEIDEN - De jeugd van waterpo- lovereniging De Zijl/LGB klom het afgelopen weekeinde zowel bij de pupillen als bij de A junioren een treedje hoger. De A junioren (spe lers tot 19 jaar) plaatsten zich in Ba- rendrecht voor de landelijke klas se. Dat gebeurde door in een toer nooi drie andere disctrictskam- pioenen te verslaan. De Meeuwen (12-8), Eritusa (12-7) en Nunspeet (13-7) vormden geen probleem voor de Leidenaars. De pupillen van De Zijl/LGB (spelers tot 12 jaar) werden het af gelopen weekeinde kampioen van Nederland. In Arnhem traden acht krngkampioenen aan, waarvan De Zijl zich de sterkste toonde. De Veluwe en Amsterdam bekerwinnaar GORSSEL (ANP) - Het vrouwen team van Amsterdam en de man- nenploeg van De Veluwe hebben gisteren in Gorssel de nationale ta feltennisbekers veroverd. Amster dam versloeg stadgenoot Amster dam '78 met 3-0. De Veluwe speel de gelijk tegen Valkenswaard, maar kreeg de cup door het betere saldo aan games. Derde zege op China ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP)- De Nederlandse waterpoloploeg heeft zaterdag in het broeierig war me zwembad in Alphen aan den Rijn de wedstrijdenreeks tegen de Volksrepubliek China met een 16-9 overwinning (6-1,4-3,4-2, 2-1) afge sloten. Het was de laatste confron tatie uit een serie van drie, die Oranje evenveel triomfen oplever de. Coach George Geurtsen toonde zich tevreden. „Deze laatste wed strijd was de beste van de drie met aantrekkelijk polo. Vooral in de eerste periode liep de ploeg goed. In het tweede kwart was het onvol doende, maar daarna trad weer herstel in. Ik heb veel gewisseld, hetgeen van dergelijke duels ook de bedoeling is". Geurtsen gelooft op de goede weg te zijn na de teleurstellende er varingen bij de strijd om de FINA Cup: „Dat toernooi kwam voor ons te vroeg, zo vlak na de trip door China We gaan deze maand nog een week in een trainingskamp en daarna spelen we twee wedstrijden tegen de Verenigde Staten in Maastricht en Soest. Met de ont moetingen tegen Griekenland vol-' gende week lijkt me dat een goede voorbereiding op de Europese kampioenschappen". Nederland, dat in Emmen ter nauwernood aan een gelijkspel ontsnapte, omdat er volgens de coach „slecht werd gespeeld", pak te de zaken in Alphen energiek aan. Oranje profiteerde met graag te van de geringere fysieke moge lijkheden van de Chinezen. In de eerste periode werd de basis ge legd (6-1) voor de uiteindelijke ze ge. De ploeg verslapte daarna enigszins, waardoor de Chinezen wat dichterbij konden komen. Echter de kracht en de grotere snelheid van Nederland op beslis sende momenten gaven de door slag, hoewel China de laatste perio de met een positieve score aflsoot: 2-3. Stan van Belkum was de grote schutter met vijf treffers, gevolgd door aanvoerder Ton Buunk (3) Remco Pielstroom, Ewoud van Winsen en Hans van Zeeland (ieder twee) en Eric Noordegraaf en Ro nald Hermsen,(weer terug) die een maal raak schoten. Het scoreverloop in Alphen: 1-0 Pielstroom, 2-0 Van Belkum, 3-0 Van Zeeland, 4-0 Van Belkum, 5-0 Van Winsen (7-6), 5-1 Wang Min Hu, 6-1 Noordegraaf, 7-1 Van Bel kum, 8-1 Hermsen (7-6), 8-2 Li Jang Xiong, 9-2 Van Belkum (7-6), 10-2 Buunk, 10-3 Huang Long (7-6), 10-4 Zhao Bilong (strafworp), 11-4 Van Zeeland (7-6), 12-4 Pielstroom (7-6), 13-4 Buunk (strafworp), 13-5 Zhao Bilong (7-6), 13-6 Zhao Bilong, 14-6 Van Winsen, 15-6 Van Belkum, 15- 7 Cui Chi Ping (7-6), 16-7 Buunk (7- 6), 16-8 Huang Jing en 16-9 Jong Haong, LEIDEN - De zwemprestaties op de kringkampioenschappen han gen nauw samen met wat de weer goden de laatste dagen te bieden hebben. Ondanks het feit dat men in de Leidse regio over een over dekt bad (Katwijk) beschikt zoekt de organisatie van de kringkam pioenschappen het ook dit jaar weer in de 'open' accommodaties. Het belang van de deelpemers wordt in dat geval gepasseerd. Af gelopen woensdag was het in de Leidse 'De Vliet' al mis, en zater dag was het in Hillegom niet veel beter. Yvon de Kier (LZ'86) echter liet zich deze week vier maal als kringkampioene huldigen en was daarmee het meest succes- en ka raktervol. Onder barr^ weersomstandighe den kunnen geen toptijden worden verwacht. Een enkeling die nu nog een limiet voor de Nederlandse zo- merkampioenschappen wenste te halen, za£ zijn of haar aspiraties De negentien-jarige studente fysio therapie noteerde op de 200 meter schoolslag 2.28,33. Van uitstekend gehalte tijdens de zes dagen durende titelstrijd was ook de verrichting van de Oostberlijnse Sylvia Gerach, die op de halve afstand (1.08,50) het wereldrecord op 21-honderdste se conde miste. Op de laatste dag bracht Uwe Dassier het DDR-re- cord op de 1500 meter vrije slag op 15.09,16. Ook de tussentijd op 800 meter 8.00,48 was een nationaal re cord. Op de 200 meter rugslag zorg de Cornelia Sirch voor de beste we- reldseizoentyd: 2.11,27. Ook Su- sanne Börnike (200 meter wissel slag 2.15,61) en Astrid Strauss (800 meter vrije slag 8.33,30) bezetten nu de eerste positie op de wereld ranglijst van dit seizoen. LEIPZIG (SID/ANP) - De Oost duitse zwemelite heeft zich tijdens de nationale titelstrijd in Leipzig beperkt tot één wereldrecord. Drie maanden voor het toernooi om de Europese kampioenschappen in Sofia liet alleen Silke Hörner een toptijd in de boeken bijschrijven. letterlijk en figuurlijk in het water vallen. 'Mooi weer zwemmers' val len door de mand en de zwemwed strijden dienen nu op karakter te worden gewonnen. In de geboortejaargang meisjes 1969 heeft Yvon de Kier, sinds 1 mei overgeschreven van het Al- phense AZC, deze week alles ge wonnen. In haar kielzog kon slechts een enkeling volgen. Hoe wel ook De Kier boven haar tijden presteerde bleef ze haar concurren tes de baas. De 400 meter wissel slag wist ze woensdag al als eerste te beëindigen terwijl zaterdag in het zwembad 'De Vosse' in Hille gom de overwinningenreeks werd voortgezet. Hier werden de 100 me ter schoolslag, 400 meter vrije slag' en 100 meter vlinderslag aan de ze gekar gebonden. Deze derde en vierde sessie, de eerste 2 werden overigens wel in het overdekte zwembad van Katwijk afgewerkt, leverden door het slechte weer dan ook geen limieten of records op. Wel werden 20 kringtitels naar de Sleutelstad meegenomen. LZ'86 voerde met 13 titels de lijst aan. Met uiteraard De Kier, maar ook Paulien Stastra en Hans van Hees (beiden veroverden twee kringti tels) troefde men stadgenoot De Zijl/LGB af. Alleen Marco Blok- poel en Laurens van Kampen kon den met ieder twee titels een vuist maken. Woensdag worden, wederom in het Leidse 'De Vliet', de kampioen schappen voortgezet. Daarna volgt zaterdag de afsluiting in Katwijk. Uitslagen kringkampioenschap pen: zie scorebord. VOETBAL - Voor de zesde ronde om de ditrictsbeker van West 2 werden de volgende wedstrijden gespeeld: Olympia - Capelle 2-0 en Sparta (amateurs) - Gouda 2-2 (Sparta wint na strafschoppen). In Garmisch Partenkirchen werd afgelopen weekeinde het wereldkampioenschap wild water kanovaren gehouden. Op de foto het Franse stel Franqois Durand en Jean Ponchon. Zij veroverden de titel In de klasse C'. (foto EPA) BELFAST (ANP) - De Nederlands triathlonteam esta fette is zaterdag in Belfast (Noord-Ierland) voor de tweede achtereenvolgende maal Europees kampioen thriathlonteam relay geworden. De nationale triath- lonkampioen Axel Koenders uit Ouderkerk aan de Amstel, Rob Barel uit Veenendaal, Frank Huls uit Gendringen en de winnares zilveren medaille roeien bij de Olympische Spelen van vorig jaar, Nicolette Hellemans, maakten deel uit van de Nederlandse ploeg. Bij het kampioenschap van zaterdag moesten in es tafettevorm alle atleten de volgende afstanden afleg gen. 1 kilometer zwemmen, 30 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen. De Nederlandse ploeg was de snelste in een totaaltijd van zes uur, 1 minuut en 23 seconden. België werd tweede op een afstand van ruim elf minuten en West-Duitsland werd derde. Aan het kampioenschap namen zestien Europese ploegen deel. Op 17 augustus aanstaande vindt in Almere het eer ste individuele Europese kampioenschap triathlon plaats, waarby traditionele Hawaï-afstanden, 3,8 kilo meter zwemmen, 180 kilometer fietsen en een mara thon moeten worden afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12