Wïlander rekent af met verleden Evert: 'Deze zege is een bevrijding' Hans Tönjann verrast wederom Boeiende vrouwen-finale Ik wil niet meer worden vergeleken met Borg* Records Leidse jeugd niet in de eindstrijd Fides en Pernix in één klasse n Friesland winnaar Wubsbeker Revanche volleybalteam MAANDAG 10 JUNI 1985 SPORT PAGINA 11 PARIJS (GPD) - Wanneer vrouwentennis altijd zo gespeeld werd als Chris Lloyd-Evert en Martina Navratilova deden op Roland Garros, dan zouden waarschijnlijk zelfs Vitas Gerulaitis en John McEnroe voorgoed hun mond houden. Waar met name deze twee vedetten telkens weer de „volstrekt inferieure kwaliteit" bij het andere geslacht bekriti seren, daar preekten de Analistes tijdens de open Franse kampioenschappen zaterdag nadrukkelijk voor eigen parochie. „Jullie kijken al graag naar de mannen, ik hoop dat wij nu ook steeds meer waardering krijgen", sprak Lloyd-Evert in haar slotwoord tot het publiek. Het uitblijven van erkenning zal in elk geval niet liggen aan de 30-jari- ge Amerikaanse, die Navratilova in Parijs na een tot het laatste mo ment boeiend, bijna drie uur du rend gevecht verrassend van de hoofdprijs afhield: 6-3, 6-7, 7-5. Hun in totaal vijftigste onderlinge eindstrijd sinds 1973 en elfde in de Grand Slam-verband was er een om van te smullen en had van de allerminst aangeslagen verliezer „eeuwig mogen duren. Het is ei genlijk jammer dat er iemand moet winnen", aldus titelverdedigster Navratilova. Lloyd-Evert zet flinke vraagte kens bij die uitspraak. Want haar zesde open Franse kampioen schap, waarmee ze het record van Björn Borg evenaarde en haar aan tal Grand Slam-overwinningen op 17 bracht, kwam voor de nummer twee van de wereld precies op tijd. Ze stond ooit met 23-5 voor op Na vratilova, die nu echter nog steeds met 33-32 aan de leiding gaat. „Maar ik blijf haar achtervolgen, er komt een dag dat ik ga winnen", riep Lloyd-Evert vorig jaar septem ber al na de finale in de open Ame rikaanse, toen ze nog verloor na een gedenkwaardig drie-sets duel met haar aartsrivale. Geluk Zaterdag 8 juni 1985 was het dan eindelijk zover, al leek de tennisve- terane, die sinds 1973 op gravel slechts elf partijen moest prijsge ven en op die ondergrond een re cordaantal (125) overwinningen in successie boekte, zich aanvanke lijk opnieuw te verslikken. In de tweede spelreeks kreeg ze na een 4-2-voorsprong bij 4-5 zelfs een set- punt tegen en in de derde gaf Lloyd-Evert een positieve marge van 5-3 uit handen. De Amerikaan se had echter geluk dat Navratilo va tijdens cruciale momenten evenmin haar zenuwen onder be dwang kon houden, waardoor de oudste van de twee vooral dankzij enkele wonderbaarlijke passeer- slagen alsnog de Suzanne Lenglen- beker mocht vastpakken en beide landgenotes („dit was een van onze meest dramatische en mooiste wedstrijden") elkaar spontaan om de hals vielen. „Had ik al m'n winstkansen nu weer verspeeld, dan was ik erg ge deprimeerd geraakt", wist Lloyd- Evert later. „Deze zege is een be vrijding voor me. Martina domi neerde de laatste jaren dusdanig, ik kon haar toch niet echt benade ren. Door deze overwinning tennis ik voorlopig weer met plezier, al zit ik wel in een fase van m'n carrière, waarbij alleen de Grand Slam-toer- nooien en de strijd met Martine werkelijk belangrijk voor me zijn", meende Lloyd-Evert, die dit sei zoen in elk geval nog niet aan haar tennispensioen denkt. Ze heeft natuurlijk ook een repu tatie in ere te houden. De laatste elf jaar pakte de drievoudig Wimble- don-kampioene telkens minimaal één Grand Slam-titel. En ze is, na het op Roland Garros behaalde succes en haar finalezege tijdens de open Australische, nu de enige speelster die op papier nog in aan merking kan komen voor het „ex traatje" van de Internationale Ten nis Federatie: de 1 miljoen dollar bonus. Maar dan zal Lloyd-Evert zich straks dus ook op Wimbledon en Flushing Meadow de sterkste moeten tonen en daar steekt Na vratilova ongetwijfeld een stokje voor. De 28-jarige ex-Tsjechoslo- waakse mag in Parijs dan zijn ont troond („ik heb nooit gedacht dat Chris me niet meer zou kunnen verslaan"), ze is en blijft ook vol gens Lloyd-Evert de onbetwiste nummer één bij de vrouwen. Niet voor niets klaagde Navrati lova de afgelopen weken weer over een gebrek aan serieuze tegen stand, waardoor haar motivatie be hoorlijk te lyden heeft. Ze verloor sedert 1 januari 1982 negen partij en en bezit nog steeds het record aantal achtereenvolgende overwin ningen op verschillende baansoor- ten: 74. De „uitglijder" tegen haar PARIJS (GPD) - Mats Wilander heeft zijn revanche. Niet eens zozeer op Ivan Lendl die in de finale van de open Franse tenniskampioenschappen de kans om zijn eerste en enige Grand Slam-titel te prolongeren falikant zag mis lukken maar veel meer nog op zichzelf. De Zweed ver ontschuldigde zich nota bene voor het feit dat hij als „broekie" van 17 in 1982, na een even saaie als langdradige eindstrijd tegen Guillermo Vilas, de jongste winnaar werd in Parijs. „Dat vond men toen niet leuk, en eigenlijk wel terecht. Ik hoop en denk dat ik nu als speler een stuk interessanter ben geworden voor het publiek hier". Die wens ging gisteren inderdaad in vervulling. De ruim 16.000 toe schouwers op Roland Garros voel- PARIJS (AFP) - Alle records van Roland Garros zijn de af gelopen veertien dagen gebro ken. Tijdens de editie 1985 van de open Franse titelstrijd kwamen 288.594 toeschouwers langs de loketten. In 1984 wa ren dat er 18.693 minder: 269.901. De totale recette be droeg in Parijs 31.321.186 francs (11,9 miljoen gulden). Vorig jaar incasseerde de or ganisatie 3,75 miljoen francs (1,42 miljoen gulden) minder. Ter illustratie: het diepte punt aan interesse van de toe schouwers lag in 1972, toen slechts 51.101 mensen naar Pa rijs kwamen. In 1976 werd voor het eerst de grens van 100.000 doorbroken, 133.208. In '79 werd de primeur van meer dan 200.000 kijkers gehaald: 205.328. De finaledag trok dit jaar voor het eerst meer dan 15.000 toeschouwers: 15.219. Die brachten meer dan twee mil joen francs in het laatje. den ditmaal wèl nadrukkelijk sym pathie voor de Scandinavische triomfator. Natuurlijk ook omdat hij de nog steeds jeugdige under dog was, maar toch vooral omdat Wilander bewees definitief met zijn „besmette" verleden te willen afrekenen. Drie jaar terug heette hij nog een van die vele „Björn Borg-klonen" te zijn; bepaald geen verrijking voor het internationale tennis door alleen op fouten van je tegenstander te wachten en de bal tot vervelens toe vanaf de achter lijn óver het net te meppen. De consoliderende Wilander van destijds is echter veranderd. Hij is beduidend offensiever geworden en derhalve ook leuker om naar te kijken. John McEnroe, een van zijn slachtoffers, stipte die metamorfo se eerder al even aan. „Wilander heeft veel minder geduld dan vroe ger", constateerde de Amerikaan, die gisteren werd aangevuld door de nummer twee op de wereldlijst, Ivan Lendl. „Ik had niet verwacht dat hij zo goed zou spelen aan het net", stamelde de favoriet geachte Tsjechoslowaak na zijn nederlaag in vier sets: 3-6, 6-4, 6-2, 6-2. Progressie Desondanks dateert Mats Wilan- ders aanvalslust geenszins van vandaag of gisteren. Zijn steeds meer tot wasdom komende eigen Mats Wilander in de finale op Roland Garros. „Ik hoop dat ik als speler een stuk interessanter voor het publiek ben geworden". (foto ap) stijl („Ik wil de vergelijking met Borg niet langer horen") demon streerde hy reeds op het snelle gras in Melbourne, tijdens de open Au stralische kampioenschappen. De inwoner van Monte Carlo verde digde daar in december met succes de in 1983 veroverde Grand Slam- titel, juist om zijn progressie wat betreft serveren en volleren te on derstrepen. Het maakte meteen zijn verloren seizoen goed, want mede door een polsblessure hij was er op Wimbledon al in de twee de ronde uit - raakte de Zweed pas laat in vorm. Van de 16 gespeelde toernooien won hij er slechts drie, na een jaar daarvoor maar liefst ne gen keer ergens de hoofdprijs te hebben weggekaapt. En ook 1985 gaf tot op heden weinig reden tot enthousiasme. Twee keer was Wilander verlie zend finalist (in Brussel tegen Jar- ryd en in Monte Carlo, waar hij van Lendl klop kreeg), twee keer haal de hij de halve eindstrijd (in Ham burg en Rome, toen Mecir moest worden gefeliciteerd), en driemaal waren de tegenstanders in de twee de ronde zelfs al een te groot obsta kel. Bijvoorbeeld tijdens het toer nooi van Rotterdam, waar Sadri Wilander vroegtijdig uitschakelde, en de verliezer verklaarde „tennis- moe" te zijn. „Die kleinere evenementen ver velen me soms stierlijk, zeker als ze indoor worden afgewerkt", ging de Scandinavische troef in Parijs nog een stapje verder. Het was dan ook geen toeval dat hij gisteren een eerste toernooizege boekte sinds de Open Australische, eind '84. „Want gaat het om Grand Slam, dan wil ik me wel goed concentre ren", aldus Wilander. Het typeert de instelling van de pas 20-jarige nummer 4 in het ATP-klassement, die niet de ambitie koestert om per sé de beste ter wereld te worden. „Het zou leuk zijn, maar beslist geen noodzaak. Ik ben niet jaloers op McEnroe. Tot de top behoren vind ik eigenlijk al genoeg. Kyk, ik kan het gewoon niet opbrengen om acht uur per dag alles voor ten nis over te hebben. Een leven zoals dat van Navratilova, met een spe ciaal dieet en kilometers looptrai ning, vind ik ondenkbaar", beken de Wilander onlangs. Rendement Ivan Lendl houdt er duidelijk een andere mening op na. Hij wil, net als zijn ex-landgenoot wel het maximale rendement uit zijn mo gelijkheden halen, getuige ook de samenwerking met de speciale 'grascoach' (Tony Roche, die voor Wimbledon nog wel heel wat moet trainen met Lendl; zijn pupil ver loor tegen Wilander liefst negen keer zijn opslag) en voor voedsel deskundige Robert Haas, de 'krui- denmaker' van Navratilova. Maar wat voor de 25-jarige Lendl, die vier van de laatste vijf ontmoetin gen met Wilander op gravel win nend afsloot, het begin van een nieuwe, grensverleggende periode had moeten worden, eindigde op Roland Garos in het oude liedje. Frustratie over het feit dat van de in totaal zes Grand Slam-finales er slechts één vorig jaar, de miracu leuze ontsnapping tegen McEnroe - succes opleverde. In Parys bleek eerder (1981) een andere Zweed, Björn Borg, na vijf sets te sterk. Lendl was ongetwijfeld niet de enige die zich danig teleurgesteld voelde. Ook het inmiddels ver wend geraakte publiek - er kwa men totaal 288.594 bezoekers op Roland Garros, waarmee het re cord van vorig jaar (269.901) werd gebroken - had zich waarschijn lijk meer van die finale voorge steld, ondanks Wilanders verras send goede spel. Men rekende in het achterhoofd wellicht toch op een spectaculaire vijf-setter, zoals er afgelopen weken 21 te zien wa ren geweest, met daarbij enkele (Noah-Leconte, Noah-Clerc en McEnroe-Nyström bijvoorbeeld) zeer gedenkwaardige. TV De Amerikaanse televisiemaat schappij NBC zal evenmin veel plezier aan de open Franse titel strijd hebben beleefd. Naar ver luidt 5 miljoen dollar was er neer geteld voor de rechtstreekse uit zending van de Paryse finale, die dan ook pas om 15.30 uur begon. Het is de vraag of de kijkers in de Verenigde Staten zaten te wachten op een duel zonder een landge noot, terwijl er van de aantrekkelij ke vrouwen-krachtmeting tussen Lloyd-Evert en Navratilova geen minuut life op het scherm werd ge bracht. LEIDERDORP Ondanks storm, wolkbreuken en aanhou dende regen konden op de fina ledag van het open tennistoer nooi van 'De Munnik' toch, zy het met behulp van het spelen van pro-sets - wie het eerst 9 ga mes heeft gemaakt, heeft de par tij gewonnen - de kampioenen gehuldigd worden. Bij de vrou wen en mannen B waren dat res pectievelijk Margot van Over loop en Hans Tönjann. In C was 'het goud' voor Heieen van de Berg en Martijn Krans. Margot van Overloop, de enige van dit kwartet die wel op voor hand door de plaatsingscommis sie als winnares was getipt, speelde in tegenstelling tot het promotieduel van vorige week verre van ontspannen. In de hal ve eindstrijd tegen Heieen van de Berg, hét jeugdtalent van het district Leiden, kwam de druk, waaronder de Leiderdorpse stond, haar spel beslist niet ten goede; zij maakte voor haar doen vrij veel fouten. Toch wist ze een 7-4 voorsprong te nemen, maar de dertienjarige speelster van 'De Boekhorst' kwam met haar sterke dubbelhandige cross backhand en uitstekend loopver mogen langs zij: 7-7. Doordat de Noorwij kerhoutse nu op haar beurt te veel in de fout ging, gaf zij de pro-set en daarmee de fina leplaats met 7-9 uit handen. In de andere halve eindstrijd, zegevierde de als derde genoteer de Christel Verwoert over de als tweede geplaatste Carla Quak. De speelster van 'De Munnik' be stookte haar opponente niet zon der succes met haar gevaarlijke backhand drop shots; zij won de pro-set overtuigend met 9-5. In de finale ging zij wederom sterk spelend, in tegenstelling tot Mar got, van start, maar moest uitein delijk toch haar ex-clubgenote met 1-6, 6-4, 6-3 voor laten gaan. Bij de B-mannen maakten de als respectievelijk drie en vier geplaatste Hans Tönjann en Joost van Leeuwen hun notering meer dan waar. De kleine Room- burger bereikte zelfs zonder set- verlies de eindstryd. Het meest opvallend in deze succesvolle opmars naar de finale was Van Leeuwen's 6-0, 6-2 zege in de voorlaatste ronde op Freek Ta- nis, niet de eerste de beste. Ook de lange Leiderdorper hoefde zich in de halve eindstrijd tegen de veertigjarige Leeuwenbergh- speler Ben de Jel niet overmatig in te spannen: 6-3,6-3. Echter, dit illustreert niet zozeer het onver mogen van De Jel, als wel de goede vorm, waarin Tönjann ver keert. Want al is de technische uitvoering van de Voorburger z'n slagen niet altijd volgens het boekje, het rendement is er niet minder om; hij deed één van de meesters van de techniek, Her man van der Capellen met 6-4, 6- 7, 6-2 capituleren. De eindstrijd tussen bovenge noemde mannen ging in eerste instantie bijzonder gelijk op. Bei- den.etaleerden zowel kunnen als missers 'voor open doel'. Maar met het winnen van de tie-break (8-6) van de eerste set was de strijd voor de Leiderdorper ge streden. Terwijl hij beter in z'n service-volley spel kwam, ging het de Roomburger steeds moei lijker af. Misschien lagen de drie kort tevoren verorberde hambur gers en milkshake toch iets te zwaar op de maag? Aan de ande re kant, Lendl werd ondanks zijn uitermate uitgebalanceerde dieet toch ook 'maar' tweede. Hans Tönjann schreef eveneens de tweede reeks (6-2) en daarmee het eerste B-toernooi van dit sei zoen op ziin naam. Hoewel Heieen van de Berg niet als favoriete was getipt in C, is haar eindzege gezien haar prestaties in B, niet echt een ver rassing te noemen. In de halve fi nale zegevierde ze met 6-1, 6-3 over Tini van Velzen. En in de laatste ronde moest zij Wil den Hollander, die boven verwach ting de als eerste geplaatste Nel- leke Weyermans met 7-5, 6-4 een halt toeriep, weliswaar een set af staan, maar trok ten slotte toch aan het winnende eind: 4-6, 6-4, 6-3. In het sterke C-veld bij de mannen bleven Unicum-speler Martijn Krans en TEAN-speler Richard Oskam tot de laatste fa se van de strijd over eind. Eerst genoemde, vierde op de plaat singslijst, bereikte de laatste ron de door een 6-4, 2-6, 6-2 winst op Erik Snellenberg en laatstge noemde middels een 7-5, 7-6 winst op de als tweede getipte Robert van Splunter. Martijn Krans domineerde ten slotte ook in de pro-set van de goede C-fina- le: 9-2. MARIJKE DE BEER ENSCHEDE - De junioren van Fi des Pacta zijn op het Nederlands kampioenschap voor afdelings kampioenen niet verder gekomen dan de voorronden. De Leidse jeugd werd na twee nederlagen derde in haar afdeling. De beslissende klap viel al in de tweede wedstrijd, nadat het eerste duel tegen SSS nog een 2-1 over winning had opgeleverd. Vijf se conden voor tijd scoorde Wesseler- brink het winnende doelpunt: 2-1. Sirene was daarna geen enkel pro bleem (5-0), maar in de slotronde dolven de Leidenaren - "wat korf balmoe na een lang seizoen" vol gens coach Sommehng - tegen Ani mo opnieuw het onderspit (4-3). De Zeeuwse poulewinnaar verloor op haar beurt in de finale met 3-2 van Goorecht. LEIDEN - De indeling voor het ko mende veldkorfbalseizoen, die de afgelopen week in concept vanuit Zeist is verzonden, levert weer twee stadsderbies op. De Leidse promotieklassers Fides Pacta en Pernix zijn namelijk beide inge deeld in de promotieklasse D. De butant TOP komt uit in de promo tieklasse C, een afdeling voorna melijk gevuld met oostelyke- en zuidelijke ploegen, hetgeen de Sas- senheimers op forse reiskosten zal komen te staan. De volledig samenstelling van de beide promotieklassen ziet er als volgt uit: Promotieklasse C: AKC (Alme lo), HKC (Hengelo), Kinderdijk (Kinderdijk), 't Overschotje (Lo- chem), PSC (Eindhoven), SDO (Veldhoven), Steeds Hooger (Apel doorn), TOP (Sassenheim). Promotieklasse D: Blauw* Wit'5I (Dordrecht), Deto (Eindhoven), Fi des Pacta (Leiden), Luto (Amster dam), OEC (Helmond), Pernix (Leiden), VES (Den Haag), Het Zuiden (Rotterdam). Scheidsrechter Van der Kooy gepromoveerd LEIDEN - Korfbalscheidsrechter Flip van der Kooy is door de scheidsrechterscommissie van Zuid West gepromoveerd naar de eerste klasse. Na Uphoff en Sjar- dijn is hij daarmee de derde Leide- naar op het hoogste districtsni veau. Alle overige arbiters uit de Leidse regio fluiten volgend sei zoen nog in dezelfde klasse. Een stralende Chrissie Evert spreekt het publiek op Roland Garros toe. Achter haar de e Navratilova. OEGSTGEEST - De afdeling Fries land heeft zaterdag opnieuw be slag gelegd op de Albert Wubsbe ker, de hoofdprijs van het Vieraf- delingentoernooi. De vyf Friese ploegen verzamelden totaal acht tien punten, één meer dan de afde ling Noord. Rijndelfland werd op het sportpark de Voscuyl derde met veertien punten. Niet voor niets prijkt Friesland vele malen op de uit 1960 dateren de bokaal. Ondanks de verlokkin gen van de korfbalvrije zomer straalde het Friese spel een enorm enthousiasme uit, alsof de compe titie nog moest beginnen. De ge deelde eerste plek in de senioren hoofdklasse en -afdeling en de overwinning bij de junioren ble ken goed voor de eindoverwin ning, al bleef de afdeling Noord tot de laatste wedstriidronde by. Noord verraste vooral in de hoofdklasse, waar het alleen van het vele bekende namén tellende team van Noordholland verloor. Door een fors aantal afzeggingen, van landskampioen Fortuna was alleen Hans Heemskerk aanwezig en ook Nico Pikaar gaf als trainer Fides Pacta J1 de voorkeur het NK-junioren, speelde Rijn- delfland hier slechts een bijrol. De gehandicapte ploeg won evenwel met 4-7 van Noordhol land, een zege waarin de op het laatste moment opgeroepen Perni- xers Geerten Breedveld en Peter blije Martina Kuipers met drie goals een groot (foto anp) aandeel in hadden. grootste concurrente, die altijd heeft beweerd lichamelijk, kwa conditie beter te kunnen en daar zaterdag inderdaad een demon stratie van gaf, dient dan ook als een incident te worden be schouwd. De brildragende Navra tilova wil die misstap op Wimble don - „Vooral m'n opslag zal ik flink moeten bijschaven. Negen breekpunten tegen is natuurlijk veel te veel" al weer rechtzetten. En zo blijven de elfvoudige Grand Slam-kampioene altijd wel weer nieuwe doelen voor ogen staan. Ondanks haar enkelspelne derlaag kwam het prijzengeldre cord - Navratilova wil de eerste in de tennishistorie worden die 10 miljoen dollar bij elkaar sloeg en verdiende vorig jaar met een totaal van 2.173.556 dollar al meer dan welke man ooit had gedaan - weer wat dichterbij en werd in Parijs toch nog een mijlpaal bereikt. Na vratilova veroverde gisteren met partner Pam Shriver namelyk de achtste achtereenvolgende Grand Slam-titel in het damesdubbel. Het duo, dat het totaal daarmee op elf bracht, is overigens al sinds april 1983 ongeslagen. MIJDRECHT (ANP) - Het Nederlands heren volleybalteam heeft gisteren tegen Frankrijk revanche genomen op de nederlaag van een dag eerder. Zonder een set te verliezen versloeg de ploeg van coach Geert Trompetter de Fransen (3-0), die in het najaar weer naar Nederland komen voor het toernooi om het Europees kam pioenschap. In Mijdrecht waren de setstanden 15-10, 15-8, 15-11. Ondanks deze cijfers was Trompetter niet geheel tevreden. Hy eiste van zijn spelers nog meer concentratie. Door het overmatig gebrek hieraan verloor Nederland zaterdag in Gorssel de eerste wedstrijd met 1-3.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11