Oranje blijft VS tweemaal de baas Bayern sluit sterk af NEC acht zich niet kansloos Straathof schiet met scherp Winst van Inter op Curasao WK-zege Paraquay Gijs van Heuinen tevreden Argentinië verslaat ook Venezuela: 3-0 Ajax op derde plaats Hoeness helpt München aan titel Van 't Hek stimuleert hockeyteam PAGINA 10 MAANDAG 10 JUNI 1985 WILLEMSTAD (ANP) - Inter Mi lan heeft in Willemstad de Curaga- ose koploper UNDEBA met 1-0 verslagen. Het was de tweede wed strijd van het internationale voet baltoernooi, waaraan ook Fey- enoord uit Rotterdam meedoet. Het enige Milanese doelpunt kwam op naam van veteraan Fran co Causio, die reeds voor rust scoorde met een afstandschot. Scheidsrechter J. Baddour uit Cu racao deelde drie rode kaarten uit, waarvan twee aan Milan-spelers (Ferri en Marini) en de derde aan Lodawicka van UNDEVA. Verder werden Causio en Podavini (bei den Milan) bestraft met geel. Het stadion was met 12000 toeschou wers uitverkocht. ASUNCION (DPA/Rtr) - Het natio nale voetbalelftal van Paraguay heeft zondag de kwalificatiewed strijd voor de eindronde om het wereldkampioenschap tegen Boli via met 3-0 gewonnen. Die stand was al na drie minuten in de twee de helft bereikt. Paraguay leidt in groep 3 van de Zuidamerikaanse voorronden. Stand groep 3: Ï.Paraguay 21103(4-1) 2. Brazilië 1 100 2 (2-0) 3. Bolivia 30121(1-6) Harry Schellekens valt uit naar de goede hoek bij een strafschop i Strafschoppentoemooi Leiden ZWOLLE/DRACHTEN (ANP) - Het na de Olympische Spelen van Los Angeles sterk verjongde Amerikaanse vrouwenhockeyteam heeft de gelouterde ploeg van Gijs van Heumen dit weekeinde niet kunnen verontrusten. Oranje won beide interlands dit week einde zonder zich al te veel in te spannen. Zaterdag werd het op het fonkelnieuwe kunst grasveld van Zwolle 3-0, gisteren bleef Nederland in drijfnat Drachten op een gezien het enorme overwicht veel te kleine marge van 2-1 steken. LEIDEN - Op de velden van voet balvereniging Leiden in de Morsch werd zaterdag de finale van het in middels traditionele strafschop pentoemooi afgewerkt. Jongens en meisjes van diverse leeftijden en verschillende clubs toonden hun kunsten oog-in-oog met Ne derlands elftal-doelvrouwe Els Hoek en FC Groningen-keeper Harry Schellekens. die op het laat- Ook RKC heeft nog hoop WAALWIJK (ANP) - Zowel RKC als NEC beschouwen zich nog niet als uitgeschakeld voor een plaatsje in de eredivisie. In Waalwijk beslo ten de ploegen het op 1-1 te hou den; voor de Nijmeegse ploeg een aardig resultaat en voor de betaald- voetbaldebutant RKC het eerste puntje in de nacompetitie. Eén uur lang had NEC de beste vooruitzichten. De Nijmegenaren maakten al na een kwartiertje het eerste doelpunt (Vievermans) en merkten dat er bij RKC zelfs meer te halen was. NEC controleerde het duel voor de rust tegen de Waal wij - kers, die aanvallend machteloos waren. Trainer Leen Looyen pro beerde het tegen NEC met de jeug dige amateur Schlüter en de onbe rekenbare Van der Wiel in de spits. De Nijmeegse defensie onder lei ding van Visser loste de spaarzame problemen echter moeiteloos op. Aan de overzijde was NEC ge vaarlijker. Van der Pol lobde de bal al na twee minuten tegen de lat. Hoekman bezorgde bewaker Hee- ren een lastige middag. De linker spits was ook grotendeels verant- woordeliik voor de Nijmeegse tref- BUENOS AIRES (DPA) - Oud-we reldkampioen Argentinië is zon dag weer een stuk dichter bij deel neming aan de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal van 1986 gekomen. Zes dagen na de over winning van 3-1 in Bogota op Co lombia werd in de eigen hoofdstad, Buenos Aires, het Venezolaanse Timman start als favoriet TAXCO (EFE) - Jan Timman is de grote favoriet bij het interzo- netoemooi van Taxco, dat van daag in Taxco begint. Evenals vorige maand in Tunesie geven in de Mecicaanse stad met zijn koloniaal uiterlijk de eerste vier plaatsen in het eindklasse ment recht op deelname aan het kandidaten toernooi. Voor Timman is het de derde poging om zover te komen dat hij de wereldkampioen mag uitda gen. Wie dat te zijner tijd zal zijn, staat nog niet vast, daar Karpov en Kasparov pas in sep tember opnieuw beginnen met hun tweekamp, die eind vorig jaar door FIDE-voorzitter Cam- pomanes bij de stand 5-3 in het voordeel van Karpov werd ge staakt. Timmans vorige twee pogingen mislukten. Het deel nemersveld van Taxco bestaat uit zeventien spelers uit dertien landen: tien grootmeesters, zes internationale meesters en én schaker zonder titel. Maar juist deze laatste kan voor een ver rassing zorgen. Het is de Sov- jetrussische kampioen Michael Goeravitsj. Samen met Tim man Michael TalJoeri Balas- jov en Oleg Romanisjin is hij fa voriet voor 'één van de eerste vier plaatsen. Er wordt in Tax co gespeeld van 9 juni t/m 4 juli. elftal met 3-0 verslagen. Bij rust was de stand 1-0. Door dat resul taat leidt Argentinië souverein groep 1 van de Zuidamerikaanse voorronden. De overwinning van de Argentij nen kwam moeizamer tot stand dan de score aangeeft. Russo schoot zijn ploeg in de 27ste mi nuut op voorsprong. Daarna duur de het tot de 88ste minuut voor Clausen de bevrijdende tweede treffer produceerde. In de slotse conden zorgde Maradona voor de eindstand van 3-0. WK-voorronden, Zuidameri kaanse zone, groep 1Argentinië - Venezuela 3-0 (1-0), 27. Russo 1-0. 88. Clausen 2-0. 90. Maradona 3-0. Toeschouwers: 55.000. 2. Peru 3. Colombia 4. Venezuela 3 3 0 0 6 (9-3) 2 10 12 (1-1) 2 10 12 (2-3) 3 0 0 3 0 (2-7) ste moment als vervanger van Stanly Menzo (die met Ajax in Ca nada vertoeft) was opgeroepen. Organisator Leiden kon na af loop terug kijken op een geslaagd evenement, al liet zon zich zelden zien boven de Morsch. Dat weer hield de bezoekers er niet van om massaal naar het complex van de voetbalclub te trekken. Zaterdag traden de spelers en speelsters aan die de voorronden (waarin diverse Leidse keepers als tegenstander hadden gefungeerd) hadden overleefd. Hieronder de uitslagen: Meisjes van 13 t/m 15 jaar; 1, Annet van Tongeren (Lugdu- num) 2, Sofia van Tongeren (LFC) 3, Natasja Krütz (LFC). 10 t/m 12 jaar; 1, Miranda Hoogduin (LFC) 2, Evelien Sijtsma (Leiden) 3, Corine Frankhuizen (Leiden). 7 t/m 9 jaar; 1. Bianca v.d. Kraan (Leiden) 2, Simone Frankhuizen (Leiden) 3, Mireille Klinkenberg (geen club). Jongens 7 t/m 9 jaar; 1, Martijn Kijk in de Vegte (Lei den) 2, Terrence Koolmoes (RCL) 3, Mario van Heiningen (Leiden). 10 t/m 12 jaar; 1, Patrick Heijmans (Rooden- burg) 2, Mario Akerboom (LDWS) 3, Richard v.d. Kraan (Leiden) 13 t/m 15 jaar; 1, Dick Straathof (Unitas L) 2, Wilfred Kwestro (Oegstgeest) 3, Peter Marks (UVS). Van Heumen heeft in de aanloop naar het vierlandentoernooi in Am stelveen kunnen zien, dat zijn ploeg Olympische-, wereld- en Eu ropese kampioenen nog elke aan val van de concurrentie af kan slaan. Het enige probleem is mo menteel alleen de moeizame pro- duktie van de doelpunten. Zo viel er een week geleden in de twee duels tegen Groot-Brittannië slechts één treffer (van Sophie von Weiier), waardoor de uitslagen ge zien het verschil in kwaliteit in het veld te klein uitvielen (1-0 en 0-0). Zaterdag krikten Fieke Boekhorst en invalster Martine Ohr pas in de laatste vijf minuten de te magere voorsprong van 1-0 (Boekhorst) op tot een wat meer sprekende uitslag VANCOUVER - (GPD) Landskampioen Ajax is tijdens het inter nationale voetbaltoernooi van Vancouver als derde geëindigd. Het toernooi werd gewonnen door de Canadese ploeg North Shore Colts dat in de finale met 2-1 van Celtic Glasgow won. Ajax bleef buiten de finale omdat de ploeg in een reeks straf schoppen van North Shore verloor. In de strijd om de derde en vierde plaats wonnen de Amsterdammers met 2-1 van PR Soccer. Ronald Spelbos en Dick Schoenaker zorgden voor de doelpunten. van 3-0 tegen de bronzen ploeg van de Spelen. In Drachten, waar het veld van de (kunst)Graspiepers het vele re genwater nauwelijks kon verwer ken, nam de Amerikaanse ploeg - met naast Beth Anders als assis tent-coach de Nederlander Boude- wijn Castelijn - na twintig minuten zelfs de leiding door Beth Beglin. Vijf minuten later had Fieke Boek horst echter uit een der vele straf- corners (ze mocht er negentien ne men) het evenwicht weer hersteld. Zes minuten na rust trof de erva ren Helmondse opnieuw doel (2-1). ,.De Amerikaantjes zijn in de twee de helft niet meer op onze helft ge weest", aldus sprak Gijs van Heu men uiterst zelfverzekerd. ..We speelden zeker vijf niveau's beter. Alleen konden we dat niet in doel punten uitdrukken. Wel kwamen we er heel vaak dichtbij. Zo schoot Helen van de Ben tegen de paal en werd een doelpunt van Fieke Boekhorst afgekeurd". De basisopstelling van het natio nale team voor het vierlandentoer nooi staat inmiddels vast. Voor Alette Pos (doel) en Fieke Boek horst (ausputzer) staat het defen sieve trio Aletta van Manen, Anne- loes Nieuwenhuizen en Irene Hen driks. Het middenveld wordt inge- fer. De aanvaller besloot een fraaie actie met een schot, dat doelman Gerards niet goed kon verwerken. Vievermans stond vervolgens klaar om 0-1 te maken. Het matte RKC organiseerde in de eerste helft maar weinig offen sieve acties, maar keerde met de nodige moed uit de kleedkamers terug. Pas nadat Frans Janssen voor NEC de marge had kunnen vergroten, kreeg de energiekere aanpak van RKC gevolgen. Trainer Looyen stuurde laatste verdediger Leo van Veen als uitzendkracht de aanval in. Voor collega-trainer Pim van der Meent was het verschijnen van -de routinier „slechts een de tail". Het kostte NEC wel de voor sprong. „Leo begreep waar het om ging", aldus Looyen, „hij kan oorlog ma ken in dè spits en zorgt voor pa niek". NEC-doelman Hanssen, die daarvoor uitstekend öptrad bij schoten van Van der Wiel en Schlüter. verloor een duel met Van Veen. De bal dwarrelde vervolgens voor de voeten van Brands, de Waal wij kse spelmaker die 1-1 maakte. Udo Lattek, Bayerns' trainer, toont trots de bokaal behorend bij de Westduitse voetbaltitel. Naast hem Soren Lerby, ex-Ajacied. BRUNSWIJK (SID) - Bayern München heeft zaterdag de fans enigszins schadeloos ge steld voor de teleurstellingen in de Europa Cup en de nationale bekercompetitie door op de laatste dag van de competitie voor de achtste maal de titel van de Bundesliga in te palmen. Dat gebeurde in Brunswijk met een overwinning van 1-0 op het tot degraderen gedoemde Eintracht Braunschweig. Mexico wint van Engeland MEXICO STAD (ANP) - Het Mexi caanse voetbalelftal heeft gisteren in Mexico Stad een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Engeland met 1-0 gewonnen. In het slechts met 15.000 toeschouwers gevulde Azte ken-stadion (capaciteit 110.000) scoorde Flores na twintig minuten de winnende treffer. In Porto Allegre versloeg Bra zilië mede dankzij twee goals van Zico in een vriendschappelijk duel Chili met 3-1. Leandro nam de der de treffer voor rekening. Voor Chili doelpuntte invaller Nunez twaalf minuten voor tijd. Austria Wien is gisteren dank zij een 4-1 zege op Sturm Graz kampioen van Oostenrijk gewor den. Het verschil in de slotklassering met de nummer twee liep op tot vier punten, aangezien Werder Bremen bij Borussia Dortmund met 2-0 verloor. Naast Werder Bre men kwalificeerden ook 1FC Koln, Borussia Moenchengladbach en Hamburger SV zich voor het ko mende toernooi om de UEFA-be- ker. Bekerwinnaar Bayer Uerdin- gen kwam door een nederlaag met 1-0 tegen Arminia Bielefeld op de zevende plaats van de eindrang schikking terecht. Waldhof Mannheim verspeelde de kans op Europees voetbal aan HSV door in Levekusen met 2-1 te ver liezen van het plaatselijke Bayer. De Hamburgers verwierven het recht voor de zevende achtereen volgende maal Europees voetbal te spelen door een overwinning met 2-0 op Schalke. Een ingekopte bal van Michael Schroeder uit een vrije trap van Wuttke betekende 1- 0. In de 73ste minuut ging de aan gever zelf op de solotoer en maakte 2-0. Dieter Hoeness, de veel gesmade oud-international maakte om 16.34 uur het doelpunt, dat Bayern Mün chen na vier jaar weer tot kam pioen van de Bondsrepubliek kroonde. Bayern herhaalde daar mee in het eerste jaar zonder Karl- Heinz Rummenigge de start-tot-fi- nish-overwinning uit het jaar 1972. Voor de vijfduizend meegereisde supporters was die uitkomst een welkome compensatie voor de k.o. nederlaag tegen Everton in de Eu ropese beker en de traumatische ervaringen in de Duitse bekerfina le. De investering van rond vier mil joen mark in spelers als Matthaus, Wohlfarth, Eder, Willmer en Klgl had zijn rendement opgebracht. Onder leiding van Klaus Augen- thaler en Soeren Lerby, de heerser op het middenveld, werd veel ge realiseerd van wat trainer Udo Lat tek voor ogen stond: offensief, at- traktief, aggressief en riskant voet bal. De doelpuntenproduktie lag daarbij niet bij én man. De beste schutter Lothar Matthaus liep met een totaal van zestien treffers tien doelpunten achter op Klaus Allofs (1 FC Koeln), die met 26 treffers Westduits topscorer werd. Geheel zonder crisis verliep het seizoen voor Bayern niet. In de late herfst viel de ploeg ten prooi aan een vormcrisis, waarbij het verlies tegen Waldhof een serie nederla gen inluidde. Bayern herstelde zich echter, evenals de ploeg zich er door sloeg, toen voorzitter Hoff mann wegens een miljoenén- schuld (men spreekt van zeventig miljoen mark) dit voorjaar in het nieuws kwam en bijna moest aftre den. De verenigingsraad gaf hem tot 30 juni de tijd de zaken op orde te stellen. Voor Bayern was het seizoen 84/ 85 financieel zeer succesvol. „Help, we zwemmen in het geld", riep ma nager Hoeness op 10 april. De ba lans aan het einde van het seizoen: een bruto-inkomen van rond 24 miljoen mark, inclusief de 10 mil joen die Inter Milaan betaalde voor Rummenigge. Van die tien miljoen is meer dan de helft bestemd voor de belastingen. De spelers deelden in de winst. Norbert Eder bijvoor beeld incasseerde buiten zijn maandelijkse salaris 140.000 mark aan premies voor competitie-Euro pacup en bekerwedstrijden. Frankrijk AS Monaco heeft zaterdag in Pa rijs de Franse voetbalbeker gewon nen. De finale tegen Paris St Ger main werd met 1-0 gewonnnen. In ternational Gengini werd match winner in de 14e minuut. Er waren 55.000 toeschouwers in het Pare des Princes. Griekenland PAOK Saloniki is gisteren op de voorlaatste competitiedag kam pioen van Griekenland geworden. Aan de 0-0 tegen Panionios had PAOK genoeg om zijn tweede landstitel binnen te halen. Concur rent en titelverdediger Panathinai- kos speelde met 2-2 gelijk tegen Pierikos. Aris Saloniki, de club van Thijs Libregts, verloor met 3-4 van Iraklis. nomen door het viertal met ver schillende taken Carina Benninga, Sandra le Poole, Marieke van Doorn en Maijolein Eysvogel en in de spitsen moeten Sophie von Wei- Ier en Laurien Willemse het ma ken. Voor die laatste twee heeft Van Heumen dan nog Martine Ohr en Lisanne Lejeune achter de hand. Verder liet hij in beide wed strijden de jonge Ingrid Wolff aan interlandhockey ruiken. Von Wei- Ier kreeg zondag trouwens vrijaf omdat ze bij de organisatie van het internationale toernooi van Hilver sum (waar Jong Oranje won) be trokken was. Nederland krijgt eind deze week in het Amstelveen met Australië (maandag in Eindhoven tegen de Verenigde Staten), de Bondsrepu bliek en de Sovjetunie te maken. Vrijdag begint Nederland tegen de Sovjetunie. „Dat wordt pas een echte test", aldus Van Heumen. „Maar we zijn er klaar voor. De he le ploeg is gretig om er in Amstel veen iets goeds van te maken". LYON (ANP) - Het uitstapje naar Lyon heeft het vertrouwen bij de begeleiding en de spelers van het Nederlandse herenhockeyteam dit weekeinde weer wat terugge bracht. Niet alleen door de resulta ten, overwinningen in de officiële interlands tegen Frankrijk van 6-2 en 3-1, maar vooral ook door de im pulsen, die het opnieuw meespelen van Tom van 't Hek de ploeg ga ven. Eerder in de weèk was de stem ming in Orapje het dieptepunt ang stig dicht genaderd. Na een moei zaam gelijkspel tegen een welis waar sterk team van De Batavieren (voornamelijk oud-internationals) volgde een smadelijke nederlaag van 1-6 tegen de homogene ploeg van Jong Orapje in het Wagener stadion van Amstelveen. „We zijn er gelukkig weer wat bovenop na een moeilijke periode", aldus assis tent-coach Joost Bellaart. „De er varingen in Lyon waren positief. Het inpassen van Van 't Hek ver liep moeiteloos. Vooral zaterdag speelde hij de sterren van de he mel". Nadat Nederland vrijdagmiddag enkele uren na aankomst een oe fenduel tegen de Franse militairen met 9-1 had gewonnen werd het za terdag in de eerste interland tegen Frankrijk, met als coach de Neder lander Ton van Gils. 6-2. Bij de rust was het al 4-0 door doelpunten van Volkers (afgeschoven strafcorner), Heijn, Diepeveen en Van 't Hek. Nadat Martin na de hervatting uit een strafcorner iets terug had kun nen doen liep Nederland door Vol kers en weer Van 't Hek uit tot 6-1. Liagre maakte de nederlaag voor de Fransen in de slotfase iets draaglijker. In de tweede wedstrijd kwam de Nederlandse overwinning zondag wat moeizamer tot stand, mede door een zwakke arbitrage, die ook niet voldoende ingreep op het har de spel. Bellaart: „De Fransen speelden heel erg agressief. Dat gaf wat problemen. Maar verder had den we de wedstrijd toch wel goed onder controle". Van 't Hek, die zijn -door het wegvallen van de ge blesseerde Benninga- vervroegde rentree maakte sinds de Olympi sche Spelen van Los Angeles, kon deze keer minder uitblinken we gens een stringente dekking. Heijn gaf nog voor rust Nederland de lei ding. Door Van Grimbergen werd het tien minuten na de hervatting 2-0. In de laatste vijf minuten vie len nog twee treffers, eerst door Martin (uit een strafcorner) en ten slotte door Den Hartog. De trip naar Frankrijk was de laatste voorbereiding op het vier landentoernooi in Amstelveen, dat voor de Nederlandse heren don derdag begint met een wedstrijd Engeland. De andere deelnemers zijn de Bondsrepubliek en India. Hans Loovens naar Sparta DOETINCHEM (GPD) Hans Loovens, de libero van De Graaf schap, voetbalt het komende sei zoen bij Sparta. Loovens, die sinds kort woont en werkt in Schiedam, is persoonlijk geheel tot overeen stemming gekomen met de Rotter damse club. Sparta en De Graaf schap onderhandelen nog over de hoogte van het transferbedrag.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10