'Graanoorlog met YS in verschiet' HYPOTHEEK RENTE. Vreugde en enthousiasme over rentedaling Beursweek Schiphol: trekpaard vraagt om elitehaver nutsspaarbankÉ Andriessen (EG) waarschuwt Block: Vakanties: buitenland trekt weer Meerderheid staten voor kerncentrale op Moerdijk Na 30 jaar eerherstel van ontslagen stakers? ZATERDAG 8 JUNI 1985 SRV De Coöperatieve Vereniging voor de Nederlandse Melkhandel SRV heeft vorig jaar een netto winst behaald van 185.000 gulden tegen 150.000 in 1983. Het jaar 1984 kenmerkte zich door een gro te concurrentiestrijd op het ge bied van levensmiddelen, waar door de winstmarge onder druk stond. De omzet van de groothan del bleef achter bij die van 1983 en kwam uit op 375 miljoen gulden. De detailhandel bereikte in zijn totaliteit een omzet naar de conm- sument van meer dan een miljard gulden. Prijzen In de eerste vijf maanden na men de gemiddelde kosten van le- vensonderhoud met 1,4 procent schouwt Het toe. Dat blijkt uit het prijsindex- hpIhÏ Haf cijfer van half mei. De inflatie- "n "nkin* graad bleef ongewijzigd. De ver wachtingen voor het hele jaar blijven op 2 tot 2,5 procent geba seerd. Tussen half april en half mei werden benzine en vers fruit duurder, maar eieren, autogas, dieselolie en verse groenten wer den goedkoper. Al met al steeg het prijsindexcijfer slechts met 0,1 procent. Zonne-energie Stroomproduktie uit zonne- energie vergt volgens de Veen mo menteel een investering van 3200 gulden per vierkante meter zon neceloppervlak. Daarmee is zon- ne-energie is momenteel meer dan tien keer zo duur als „gewone" stroom. Dat staat in „Interforma- tie", het blad van de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland Vol gens de vereniging zullen zonne cellen waarschijnlijk pas ver na de eeuwwisseling stroom leveren tegen een aantrekkelijke prijs. Vliegveld Londen Londen krijgt, naast Heathrow en Gatwick, zijn derde grote in ternationale luchthaven. Stan- sted, een nu nog klein vliegveld ten noorden van de Britse hoofd stad, zal in de loop der jaren fors worden uitgebreid, en uiteinde lijk 15 miljoen passagiers per jaar moeten aankunnen. Minister Rid ley (vervoer) maakte gisteren de ze beslissing bekend. Heathrow is met 30 miljoen passagiers per jaar het drukste vliegveld ter wereld. Ook de tweede Londense luchtha ven, Gatwick, behoort tot de meest bevlogen luchthavens. De Britten zijn bang passagiers en la ding aan Schiphol en Frankfurt te verliezen. KNOKKE (ANP) - Frans Andries sen, de (Nederlandse) Europese commissaris van landbouw, is van mening dat de Amerikanen in de graansector een exportpolitiek voeren die in het nadeel werkt van het deel van de wereldmarkt dat Europa als het zijne be- bijna onvermij- daarbij met elkaar in botsing komen". Andriessen zei dat gisteren in de Belgische kustplaats Knocke tij dens een congres van de Europese mengvoederindustrie, enkele da gen nadat de Amerikanen besloten om met aanzienlijke financiële subsidies een miljoen ton graan af te zetten op de Algerijnse markt. Een Amerikaanse politiek waarvan het doel is het aandeel op de markt te vergroten ten koste van Europa, tast volgens Andriessen essentiële belangen van de Europese land bouw aan. De EG en de Verenigde Staten vormen twee agrarische super machten. Ze hebben een beslissen de invloed op de gehele wereld handel. Ons gezamenlijk aandeel van dertig procent in de voedsel- produktie geeft duidelijk de in vloed van die twee voedselindus- trieën aan, maar laat ook zien dat <jat ze onderling van elkaar afhankelijk zijn. „Maar die onderlinge afhanke lijkheid betekent niet dat de een de ander kan voorschrijven welke landbouwpolitiek worden", aldus Andriessen. pese producenten nauwelijks door De Europese landbouwcommis- de gebeurtenissen op de wereld- saris zei dat er bezwaar gemaakt markt zijn aangetast zijn de Ameri- wordt tegen het groeiende EG-aan- kaanse landbouwexporten sinds deel in de wereldhandel, „terwijl 1982 beginnen te verminderen. In de Gemeenschap de voornaamste 1980/81 hadden die exporten een importeur van landbouwproduk- waarde van 44 miljard dollar. Voor ten in de wereld is". De Gemeen- dit jaar worden die geraamd op schap importeert jaarlijks voor 125 33,5 miljard dollar en dat is een ver- miljard gulden aan landbouwpro- mindering met 25 procent in vijf dukten en de agrarische handels- jaar, aldus Block, balans van Europa met de Verenig- DEN HAAG (GPD) - Steeds meer Nederlanders kiezen voor een bui tenlandse vakantie. De grote tour operators spreken van een specta culaire groei. Vliegreizen naar vooral Griekenland en Spanje ne men een hoge vlucht. Arke Reizen spreekt wat dat betreft zelfs van „het beste seizoen in ons 51-jarige bestaan". Directeur G. J. N. Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus drukt zich wat voorzichtiger uit: „1984 was een goed jaar en het ziet er naar uit dat we over dit jaar ook tevreden kunnen zijn". Algemeen-directeur R. Klawer van Neckermann Reizen verklaart dat zijn organisatie dit jaar 45 procent meer vliegreizen heeft geboekt dan vorig jaar. Opvallend vindt hij de enorme belangstelling voor een vakantie reis naar de Griekse eilanden, al heeft Griekenland als vakantieland Spanje niet van de koppositie ver dreven. Volgens Klawer zal dat ook in de nabije toekomst niet ge beuren, omdat Spanje nog steeds de beste accommodatie biedt. Ver der liggen trips naar de Canarische Eilanden, Tunesië, Marokko en Joegoslavië goed in de markt. Ook Holland International heeft in 1985 meer reizen naar het bui tenland verkocht dan vorig jaar, met als 'topper' Griekenland. „Een vakantie in Griekenland is weer eens iets nieuws", zo luidt zijn ver klaring voor het toenemend en thousiasme voor Rhodos en Kreta. Arke Reizen meldt dat dit jaar 12 procent meer busreizen zijn ge boekt dan in 1984. De interesse voor pendeltrips naar Spanje en rondreizen door Noorwegen en Ita lië is groeiend, terwijl busreizen naar Oostenrijk minder worden verkocht. Neckermann-directeur Klawer meent dat de „behoorlijke teruggang" in het aantal verzorgde treinreizen wordt veroorzaakt door de georganiseerde busvakanties. „De autobussen zijn de laatste ja ren comfortabeler geworden, waar door de aantrekkingskracht van de trein verzwakt". Het Nederlands Bureau voor Toerisme kon vrijdag nog niet aan geven hoeveel Nederlanders dit jaar hun vakantie buiten onze landsgrenzen vieren. Woordvoer der Brouwer verwachtte wel dat dit aantal in vergelijking met vorig jaar zal groeien. „Mensen hebben blijkbaar weer wat meer geld te be steden", zo verklaarde hij de opti mistische berichten van de grote reisorganisaties. Vorig jaar gingen 9,4 mihoen Ne derlanders (68 procent van de Ne derlandse bevolking) met vakan tie. Van hen bleef 27 procent in Ne derland, 26 procent ging naar het buitenland en 15 procent bracht zijn of haar vakantie in binnen- en buitenland door. Brouwer: „Het zou ons niet ver bazen als er dit jaar meer Nederlan ders naar het buitenland zouden trekken. Wat betreft de stroom bui tenlandse toeristen naar Neder land zijn we gematigd optimis tisch". BIERKONINGEN - De inwo ners van de Westduitse deelstaat Beieren, sinds mensenheugenis te boek staand als de grootste bier drinkers ter wereld, hebben hun leidende positie af moeten staan aan de Saarlanders. In Saarland is vorig jaar per hoofd van de bevol king 230 liter gerstenat geconsu meerd. Beieren bracht het tot „slechts" 222 liter. Het gemiddelde voor de gehele Bondsrepubliek lag op 148,3 liter per hoofd en was daarmee het hoogste ter wereld. De tweede plaats werd gedeeld door de Oostduitsers en de Tsje- choslowaken, die de man gemid deld 147 liter naar binnen goten. de Staten laat een tekort j ongeveer 12,5 miljard gulden, zo zei hij. John Block, de Amerikaanse mi nister van landbouw die ook in Knocke was, riep de gemeenschap dringend op te komen tot onder handelingen over een liberalise ring van de landbouwhandel. De voorgenomen Amerikaanse tarwe- leveranties aan Algerije betekenen volgens Block niet dat er handels oorlog is ontstaan. Volgens de Amerikaanse minister gaat het hier slechts om een „verscherpte con currentie". Drukmiddel Block zei dat het onlangs door het Amerikaanse congres aangeno- „Export Bonus Programma" n drie jaar tijd twee miljard dollar aan landbouw exportsubsi dies zal verschaffen, een „druk middel" is om Europa aan de on derhandelingstafel te krijgen. Uit gevoerd moet dit programma worden de subsi- dies betaald voor de Amerikaanse graanleveranties aan Algerije. Block zei voorts dat er - na Alge rije nog andere Amerikaanse graanverkopen zullen volgen. Hij wees erop dat sinds 1980 grote oog sten, in combinatie met een dalen de handel, grote overschotten heb ben doen ontstaan. Terwijl de prijzen voor de Euro- ADVERTENTIE Vanaf Premie A-hypotheek. 15 Jaar zekerheid. DE EIGEN HUIS BANK bestemd voor de zogenoemde tweeverdieners, van wie één de partners een van minder dan land telt ongeveer 350.000 derheid van Provinciale Staten in uet Brabant, te weten de fracties van P7 0ÓS gaTden Ons f en WD (55 van de 79 zetels,. vóór de bouw van een kerncen trale op het verlieslijdende indus- gaaf voetoverheveling wordt vanaf economiscne zaKen- maandag 10 juni tot en met vrijdag 19 juli de belastingtelefoon 06-0543 opnieuw opengesteld. Bovendien zal in de dagbladen van woensdag 12 juni in een advertentie informa tie over de teruggaaf van belasting via de voetoverheveling worden gegeven, aldus het ministerie. Uit voorlopige berekeningen CDA-woordvoerder drs J. Bra- mer kondigde aan dat enkele leden van zijn fractie in Provinciale Sta ten mogelijk een minderheids standpunt zullen innemen. Hij zei verder dat het rijk de keuze van Moerdijk niet mag beschouwen als soort „afkopen van de medeve- cwe"tr?al Bureau voor de Statis- rantwoordelijkheid VseAnWtdat.tUSSenJie 10 000 en me verliezen van het industrie- 15 000 kleine tweeverdieners, voor schap». Met WD-woordvoerder het merendeel vrouwen, hun baan- Jansen eiste hij wel de garantie, tje hebben opgezegd vanwege de dat Noord-Brabant zal profiteren nieuwe belastingmaatregelen. van lage stroomtarieven AMSTERDAM (GPD) - Hoewel Amsterdam last begint te krijgen van dalende vakantieomzetten, was de beursstemming toch uit stekend. Geschraagd dcor een haussestemming op de New- yorkse Effectenbeurs wist het al gemeen beursgemiddelde de vo rige historische top van 6 mei jl. voorbij te trekken en nieuwe re cords te vestigen. Ook de meeste andere beursgroepen kwamen op nieuwe, vaak historische hoogteniveaus te staan. Alleen de groep van de internationals bleef duar ruim beneden, het geen voornamelijk te wijten was aan het aarzelende gedrag van ons hoofdfonds Kon/Petroleum. Wall Street lijkt nu voorgoed het magische getal 1300 achter zich te hebben gelaten. Na enige aarzeling bleef het koerspeil vol gens de Dow Jones Index verder oplopen tot boven de 1320, wat als weerstand tegen scherpe reacties een veilige marge in houdt. Dit opvallend gedrag in een tijd waarin toch duidelijk de rek uit de economie is en er zelfs openlijk over een soort crisis in de computerindustrie wordt ge rept, is uitsluitend gebaseerd op vreugde en enthousiasme over de rentedaling die zich thans pijl snel in de Verenigde Staten vol trekt. Sprongen Dagelijks loopt de obligatie- door C. Wagenaar markt van Wall Street met spron gen omhoog. Deze week passeer de de index reeds het getal 80, terwijl enkele maanden geleden de stand nog nauwelijks 72 was. Vorig jaar lag het laagste niveau beneden de 65. Voor velen was het daarom nog maar een kwes tie van enkele dagen om een nieuwe ronde van disconto- en bankrenteverlagingen te ver wachten. Zelfs de altijd zo terug houdend reagerende rentegoe roe Kaufman gaf toe dat op korte termijn nieuwe officiële renteda lingen mogen worden verwacht. Bekend is dat binnen het be stuur van de gezamenlijke Arhe- rikaanse centrale banken grote ongerustheid heerst over de ui terst trage start die de Ameri kaanse economie na haar win terslaap heeft laten zien. Voor de meeste zusterbeurzen is Wall Street's haussestemming een welkome meevaller. Hij zou in staat kunnen zijn de anders vaak gevreesde zomervakan tiestilte met dikwijls afbrokke lende noteringen te overbrug gen. De stemming was deze week net als in Amsterdam dan ook positief. Ook hier te lande lijkt de rente zich omlaag te gaan bewegen. Veel hangt nog af van het dollarbeloop nu deze munt langzamerhand aan het einde van zijn retour lijkt te zijn geko men. Deze week althans traden weliswaar voortdurend prijsda lingen op, maar die werden snel weer ongedaan gemaakt. De te ruglopende rente in de Verenig de Staten is negatief voor de dol lar. Maar de lagere olieprijzen weer een steun. mie en het te verwachten t overschot op de betalingsbalans was gunstig voor de gulden, die zich daarop flink herstelde op de valutamarkten en de rente op de geldmarkt ging drukken. Dit zou ertoe kunnen leiden dat nu ein delijk ook in ons land de lange rente sneller omlaag gaat. De in schrijving op de 7,5 procent nieu we staatslening leverde een be drag van 0,3 miljard gulden op bij een emissiekoers van 101 pro cent. Het rendement was dus la ger dan 7,5 procent. Dit bracht de obligatie-index wederom wat ho ger, maar snel ging het nog niet. Wel heeft het ministerie van het geraamde jaartekort van 35 mil jard gulden reeds 28 miljard gul den binnen, zodat er in de twee de helft van dit jaar een aanzien lijk geringer beroep op de kapi taalsmarkt behoeft te worden ge daan. Allemaal factoren die posi tief uitpakken voor de aandelen markt. Deze was dan ook vast. Er bestond goede kooplust en wei nig animo om stukken te verko pen. Hoogvlieger Ook het buitenland roerde zich weer goed. Twee emissies gingen er redelijk goed in. Voor Fokker met zijn goede berichten, uiter aard vlotter dan voor Van Ber- kel. Na vier dagen handel stond de index van de lokale industrie vier punten hoger. De grootste koersstijgingen boekten hier Holdoh, Hal Trust, Nijverdal Ten Cate, ACF en Brink-Molijn. Op de parallelmarkt was Verkade een hoogvliëger. Daarentegen moesten Sanders, Verenigde Ma chinefabriek Stork en Audet flin ke verliezen incasseren en was ook Koninklijke Olie uiteraard in reactie. De Europese optiebeurs draai de weer een vijfdaagse werkpe riode af met een totale omzet van 98.000 contracten, of gemiddeld 19.600 per dag. De korte Pink sterperiode leverde een gemid delde dagomzet op van 14.400 contracten. Er waren geen vaste uitschieters. Elke dag had z'n ei gen favoriet. In opties KLM werd echter doorgaans vrij druk ge handeld, maar ook voor Philips, Akzo en AmroBank werd goede belangstelling getoond. AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam bespreken vol gende week de mogelijkheid tot eerherstel van de ambtenaren die in 1955 werden ontslagen na een niet door vakbonden gesteunde staking. De AbvaKabo vroeg gisteren om deze rehabilitatie (mo reel en financieel). De staking - voor meer loon - trof vooral de tram, de stadsreini ging en de dienst publieke werken in de hoofdstad. Vierduizend gemeente-ambtenaren namen aan de staking deel. Burgemeester d'Ailly riep de hulp van het leger in. De staking eindigde na zes dagen met het ontslag van 61 ambtenaren. De meesten van hen leven nog. Zij hebben het gevoel „levens lang" te hebben gekregen, zo berichtte onlangs het weekblad Vrij Nederland. Een aantal staat er financieel niet best voor door het verlies van pensioenrechten. Wethouder Schaefer (PvdA) kondigde eerder deze week al aan de zaak in B en W aan de orde te willen stellen. De eerst aangewe zen wethouder in deze zaak, Walraven (CPN) van personeelsza ken, is afwezig. Zijn plaats in het overleg met de bonden werd vrijdag ingenomen door wethouder Van den Klinkenberg (CPN), maar hij wilde niet op de zaken vooruitlopen. Teruggaaf van belasting nu snel een feit AMSTERDAM - Terwijl de toeristen in Amsterdam gisteren werden DEN HAAG (ANP) - De rijksbe- verrast door hevige regenbuien die grote delen van de op palen gebouwde lastingadministratie in Apeldoorn stad onder water zette, had een boekhandelaar in de Kalverstraat zijn begint woensdag met de verzen- maatregelen genomen. Een paraplu hield de prentbriefkaarten groeten ding van de biljetten teruggaaf uit Amsterdam - droog. (foto anpk voetoverheveling. De betaling van de daarop vermelde bedragen kan de belastingplichtige ongeveer twee weken na ontvangst van het biljet tegemoet zien. Het aantal biljetten dat in de ko mende tijd zal worden verzonden bedraagt rond de 125.000. Het mi nisterie van financiën heeft dit vrij- 2X25**:„e!d'PJ ÏSÏÏJM DEN BOSCH (ANP) - Een Bakhuizen (D'66) wees er met na druk op dat Moerdijk in vergelij king met de andere vijf genoemde lokaties er min of meer het slecht ste afkomt. „Toch roept het Colle ge van GS, laat die centrale hier maar komen". Dat een kerncentra le andere bedrijvigheid naar Moer dijk trekt bestreed hij. „Welke on derneming vestigt zich nu op een plaats waar het risico van een cala miteit, van opstanden en optoch ten zo groot is". Volgens R. Schmidt van de PvdA doet het college van GS „ten koste van veel te veel de burgers van West-Brabant in de zomeruit- verkoop", zonder dat de effecten van de bouw van een kerncentrale bekend zijn. A. Sweep van de PSP wees op ontwikkelingen in de Ver enigde Staten. „Het verlies van 200 miljoen gulden van het industrie schap Moerdijk zal in het niet val len bij het financieel debacle, dat de bouw van een kerncentrale zal opleveren". SCHIPHOL - Als het aan de Schiphol-directie ligt, staat er een nieuwe commissie-Wagner op, die zich onder leiding van de voormalige Shell-topman werpt op de toekomst van de nationale luchthaven. Volgens Schiphol- directeur J.W. Wegstapel moet een spoedig een groep deskundi gen komen die een ontwikke lingsplan gaat opstellen. In dat plan moet worden aangegeven hoe de sterke punten van de luchthaven beter kunnen wor den benut. Wegstapel presenteerde zijn plan deze week tijdens het sym posium „Het economisch belang van Schiphol voor Nederland", dat alvast door Wagner werd voorgezeten. Hij zal de komende tijd het voorstel verder uitwer ken, maar intussen moeten op korte termijn de bestaande knel punten worden weggenomen. Dat houdt onder meer in een uit breiding van het wegennet en verbreding van de Schiphol-tun- nel, het ontwikkelen van nieuwe bedrijfsterreinen en woonruimte rondom de luchthaven. Tijdens het symposium kwam naar voren dat de nationale luchthaven op dit moment hoog scoort in tal van onderzoeken. De directeur van IBM Neder land, J. van Haeften, mocht illu streren waarom. Hij zei dat de Amerikaanse computergigant haar Europese distributiecen trum na zorgvuldige vergelijking met andere luchthaven voor Schiphol heeft gekozen. „Wij hebben de voorsprong van Schiphol op Londen, Parijs en Frankfurt gehonoreerd. Dat be treft onder meer de ervaring en kennis op het gebied van inter nationaal transport, de snelle af handeling door de douane, de voortrekkersrol van de KLM en de diplomatieke vertegenwoor digingen in Nederland". Schadelijk Vrijwel alle sprekers tijdens het symposium benadrukten evenwel de noodzaak van maat regelen, wil Schiphol zijn voor aanstaande positie in de wereld behouden. De concurrentie met andere luchthavens is groot en als Schiphol niet blijft vernieu wen en verbeteren is de voor sprong snel verspeeld. Volgens plaatsvervangend KLM-direc- teur J. de Soet loopt de punctua liteit op Schiphol momenteel te rug ten opzichte van de directe concurrentie, hetgeen zeer scha delijk is voor een luchthaven die het voor een derde moet hebben van doorvoer. Schiphol en de overheid moe ten volgens hem ook scherp let ten op de tarieven die luchtvaart maatschappijen moeten betalen voor hun vluchten van en naar Schiphol. Volgens De Soet is er op drie punten sprake van con currentie: prys, kwaliteit en faci liteiten. De eerste twee punten hebben de maatschappijen en Schiphol voor een groot deel in eigen hand. Wat faciliteiten be treft, ziet De Soet een belangrij ke taak bij de overheden, die moeten zorgen voor betere aan- en afvoerwegen, ruimte voor nieuwe industrieterreinen en uit breiding van het aantal wonin gen in de omgeving van de lucht haven. Ook dr. A. van der Zwan, direc teur van de Nationale Investe ringsbank, noemde een goede in frastructuur als vQorwaarde voor de groei van Schiphol tot een in ternationaal distributiecentrum. In zijn ogen is Schiphol een van de weinige Westeuropese lucht havens zich kan ontwikkelen tot .gateway' in de verwerking van groeiende stromen in het inter nationale luchtvrachtvervoer. Glansrijk Hij zei daarom verbaasd te zijn over de geringe belangstelling van overheden voor uitbreiding van activiteiten op de luchtha ven, die een nieuwe impuls zou den vormen voor de nationale economie. „Het lijdt geen twijfel dat verbetering van de infra structuur rond Schiphol het qua belang voor de economie glans rijk wint van bijvoorbeeld aanleg van de Markerwaard of een vaste oeververbinding over de Wester- schelde". Minister G. van Aardenne (eco nomische zaken) was het met hem eens dat Schiphol van natio nale betekenis is. „Willen alle omliggende gebieden, van Haar lem tot Rotterdam, blijven mee delen in de groeikracht van de luchthaven dan zijn goede ver bindingen over de weg onont beerlijk", aldus de bewindsman. Hij herinnerde in dat verband aan plannen van zijn collega van Verkeer en Waterstaat om ver keersknelpunten rond Schiphol weg te nemen, onder meer door verbreding van rijksweg A 4 tus sen Hoofddorp en Badhoeve dorp tot twee keer vier rijstro ken. Met name de Schipholtun- nel in de snelweg Amsterdam- Den Haag wordt vanwege de ge regelde vorming van files als een knelpunt beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9