'Dood Mengele waarschijnlijk' 1 Rabobank Franse communisten in de aanval op de socialisten 'Bulgarije schuldig aanslag op Paus' Integratie al goeddeels een feit Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-SChOkRen op. H rente naar 5% ZATERDAG 8 JUNI 1985 Westduitse aanklager Klein: FRANKFURT/SAO PAULO (UPI/DPA/AP) - Het openbaar ministerie in Frankfurt acht het „zeer waarschijnlijk" dat de oorlogsmisdadiger Josef Mengele inderdaad in 1979 in Brazilië is gestorven en onder valse naam werd begraven in de buurt van Sao Paulo. Dat staat in een verklaring van het openbaar ministerie die gisteren werd uitgegeven nadat de Braziliaanse politie een dag daarvoor het graf had geopend dat van de kamparts zou zijn. De nazi-jager Simon Wiesenthal liet zich sceptisch uit over de berichten van Mengele's dood. Agca bevreesd na verklaring ROME (AP) - Mehmet Ali Agca, de 27-jarige Turkse terro rist die kroongetuige is in het proces inzake de 'Bulgaarse Connectie' bij de aanslag op paus Johannes Paulus II, heeft gisteren verklaard dat Bulgarije 'schuldig' is. De officier van justitie, Hans-Eber- hard Klein, verklaarde op een pers conferentie in Frankfurt dat een eerste onderzoek van de stoffelijke resten heeft aangetoond dat lengte en leeftijd van de begraven man overeenkomen met die van Menge le. Hij voegde er echter aan toe dat identificatie moeilijk zal zijn. De gegevens van Mengele's gebit date ren uit 1938 en zijn te oud om van nut te kunnen zijn. Mogelijk speelt een vervorming van het handbeen, veroorzaakt door oorlogswonden, een belangrijke rol bij het vaststel len of de begraven man inderdaad de gezochte oorlogsmisdadiger is. Zolang niet met zekerheid is vast gesteld dat Mengele dood is, bena drukte Klein, gaat de jacht op de kamparts door. Het eerste onderzoek leerde dat een kunstgebit de bovenkaak vul de. In de onderkaak zitten drie tan den, waarvan één met een gouden kroon. Op de schedel zit verward, krullend haar. Het duurt vermoe delijk twee weken voordat het on derzoek naar de schedel en botten is afgerond. 1979 onder de naam Wolfgang Ger hard begraven. Hij zou in zee zijn verdronken bij een Braziliaans strand. De Westduitse politie werd door een hoogleraar op het spoor gezet dat naar het graf bij Sao Paulo zou leiden. De hoogleraar verklaarde tegenover de politie de voormalige procuratiehouder van de firma Mengele (een in het Beierse Günz- burg gevestigde onderneming, waar landbouwmachines worden vervaardigd) te hebben gesproken. Die zou zich er op hebben laten voorstaan financiële hulp voor de voormalige kamparts had gere geld, ten tijde van zijn dienstver band met het familiebedrijf van Mengele. Op 31 mei doorzocht de politie het huis van deze ex-procu ratiehouder in het plaatsje Neu- Ulm dat in het zuiden van de Bondsrepubliek ligt. Daarbij wer den zeven brieven gevonden, waar uit bleek dat Mengele in de buurt van Sao Paulo woonde. Tegen de procuratiehouder en diens vrouw is inmiddels een aanklacht inge diend wegens achterhouden van informatie. Gerhard De man die op het kerkhof in Embu by Sao Paulo ligt, werd in Echtpaar Het spoor leidde vervolgens naar een Oostenrijks immigrantenpaar Zware straffen geëist tegen vervalsers dagboeken Hitier HAMBURG (DPA) - In het proces inzake de vervalste dagboeken van Adolf Hitler, die het Westduitse weekblad Stern voor 9,34 miljoen mark van de vervalser kocht, heeft het openbaar ministerie gisteren in Hamburg hoge gevangenisstraffen El Salvador Salvadoraanse guerrillastrijders hebben vrijdag de op een na groot ste stad van het land aangevallen. Gedurende twee uur hielden ze het centrum van Santa Ana bezet. Ze lieten tientallen bommen ontplof fen en bliezen een telecommunica- tiecentrum op, zo heeft een woord voerder van het leger meegedeeld. Naar uit officiële bron verluidt is het telefoonverkeer met Mexico, Guatemala en de Verenigde Staten verbroken. Bij een explosie by het telecommunicatiecentrum kwa men volgens het leger vijf perso nen om. De zender van de guerril la, „radio Venceremos", meldde dat negen van de 70 soldaten die het telecommunicatecentrum be waakten buiten gevecht zyn ge steld en dat de overigen op de vlucht sloegen. Diplomaten De Senaat heeft vrijdag een resolu tie aangenomen die bepaalt dat het aantal Sovjetdiplomaten in de Ver enigde Staten niet groter mag zijn dan het aantal Amerikaanse diplo maten in de Sovjetunie. Verder drong de Senaat er bij president Reagan op aan elke diplomaat het land uit te zetten die een waarschu wing negeert dat hij op moet hou den met het afluisteren van parti culiere gesprekken tussen Ameri kanen. Volgens Amerikaanse functiona rissen tappen de Sovjets op hun ambassade en elders met zeer ge voelige apparatuur telefoonge sprekken in de Verenigde Staten af. De Verenigde Staten beschikken over ongeveer 200 diplomaten in de Sovjetunie, terwijl er ongeveer 300 Sovjetdiplomaten in de VS geaccrediteerd zijn. geëist. Het is gedurende het proces niet duidelijk geworden waar het grootste gedeelte van het door Stern betaalde bedrag is gebleven. Slechts 3,77 miljoen kon achter haald worden. De verdediging zal volgende week haar pleidooi hou den. Het staat nog niet vast wan neer de rechtbank uitspraak doet. De openbare aanklager eiste zes jaar voor Konrad Kujau, de hande laar in nazi-documenten. Hij heeft het vervalsen van de 60 delen van het dagboek toegegeven. Tegen de journalist Gerd Heidemann, die bij Stern werkte toen het blad op zijn advies de dagboeken kocht, luidde de eis zeven jaar gevangenisstraf. Hij zou 2,1 miljoen van de koop som voor zichzelf hebben behou den. Kujau kreeg 1,5 miljoen mark. De vrouw van Kujau moet volgens de openbare aanklager bestraft worden met een jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 10.000 mark omdat zij schuldig zou zyn aan heling. in Brazilië, bij wie Mengele zou hebben ingewoond. Het bewuste echtpaar. Wolfram en Liselotte Bossert, verklaarden dat Mengele in 1979 door verdrinking om het le ven was gekomen en was begraven in Embu. Tegenover de Braziliaanse poli tie heeft Bossert verklaard dat hij en zijn vrouw in 1970 via de echte Wolfgang Gerhard met Mengele hadden kennis gemaakt, Bossert zou echter pas twee jaar na de ont moeting hebben ontdekt dat hij met de kamparts van Auschwitz van doen had, maar uit angst over de ontmaskering van Mengele heb ben gezwegen. De echte Gerhard is naar de lezing van de Oostenrijkse immigrant in 1975 naar Oostenrijk teruggekeerd onder achterlating van zijn persoonlijke gegevens. Mengele zou daarvan hebben ge profiteerd door de naam van Ger hard aan te nemen. Volgens aan klager Hans-Eberhard Klein zou de echte Gerhard op 16 december 1978 zijn overleden. In 1977 was Mengele, althans dat beweert Bossert, bij het in Sao Paulo wonende echtpaar ingetrok ken. Twee jaar later zou de familie Bossert met Mengele een uitstapje hebben gemaakt naar de badplaats Bertioga, waar de Bosserts ook een huis hadden. Daar moet Mengele volgens Bossert tijdens het zwem men een beroerte hebben gekre gen en ten gevolge daarvan zijn verdronken. Bossert gaat er prat op de persoonlijke bezittingen van Mengele te hebben overgedragen aan diens zoon Rolf, die speciaal voor deze gelegenheid naar Brazi lië was gekomen. Het hoofd van de politie in Sao Paulo, Romeo Tuma, heeft ver klaard dat zijn manschappen in het huis van het Oostenrijkse echtpaar documenten hebben aangetroffen, die kennelijk toebehoorden aan de oorlogsmisdadiger. Onder meer zou een dagboek van Mengele tot de vondst hebben behoord. Na ver hoor zijn de Bosserts, van wie wordt gezegd dat ze geen nazi's of sympatisanten zijn, vrijgelaten. „Wij moeten nu de betrouwbaar heid van de getuigen Bossert vast stellen, de resultaten van het ge rechtelijk onderzoek afwachten en de documenten onderzoeken die door de getuigen zijn verschaft", aldus Klein. De advocaat van Mengele, Fritz Steinacker, verklaarde gisteren niet meer over de dood van Menge le te weten dan wat hij in de krant had gelezen. De familie Mengele weigert ove rigens enige medewerking aan het onderzoek. Mehmet Ali Agca, verdacht van de aanslag op de Paus, toonde zich gisteren uiterst zwijgzaam op het proces in Rome. Hij vreest voor repres- sailles van de Bulgaarse en Russische geheime diensten. (foto ap> Denktash favoriet op Cyprus NICOSIA (RTR/UPI) - Ongeveer 94.000 Turks-Cyprioten kunnen morgen in het stemhokje bepalen wie de eerste president zal worden van hun eenzijdig uitgeroepen staat Noord-Cyprus. De Turks-Cy prische leider Rauf Denktash, die eind 1983 de „Turkse Republiek Noord-Cyprus" uitriep, is favoriet voor de overwinning hoewel hij fikse tegenstand te verwachten heeft van twee sterke linkse kandi daten. Turkije is het enige land dat de „staat" Noord-Cyprus erkent. De internationale gemeenschap er kent alleen de wettigheid van de Grieks-Cyprische regering van president Spyros Kyprianou. Even later verklaarde hij alles te bevestigen wat hij eerder tegen rechter van instructie Martella had gezegd. Op grond van deze verkla ringen is het proces aangespannen. Agca weigerde daarna nog con crete mededelingen te doen, naar zijn zeggen uit angst voor repre sailles door de de Bulgaarse en Russische geheime diensten. Agca verklaarde in de gevangenis dreig brieven te hebben ontvangen. Hierop verklaarde rechter Severi- no Santiapichi dat het onmogelijk was dat Agca brieven zou hebben gekregen die niet door de gevange nisautoriteiten waren gelezen. Agca zei ook bezoek te hebben gehad van Bulgaarse functionaris sen, die van de Italiaanse autoritei ten toestemming hadden gekregen hem te ondervragen. Die zouden hem ook bedreigd hebben. Een Bulgaarse functionaris in de rechtszaal verklaarde dat Agca in Bulgarije tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld zal worden we gens het belasteren van de Bul gaarse staat. Agca zit echter in Ita lië al een levenslange gevangenis straf uit. Op de vraag van de rechter wie in Bulgarije de aanslag op de paus had voorbereid, antwoordde Agca dat dit 'ingewikkeld' was en daar na was hij niet meer tot duidelijke uitspraken te bewegen. Hy her haalde onder andere dat het Vati- caan hem had meegedeeld dat hij Christus is. Het proces is verdaagd tot dins dag. Officier van justitie Marini verklaarde dat het proces zou door gaan, of Agca nu bereid is te getui gen of niet. 'Discussie over toetreding Portugal tot EG zinloos' LISSABON (GPD) - „De discus sie over de pro's en contra's van Portugals toetreding tot de EG heeft geen enkele zin, omdat de in tegratie al goeddeels een feit is". Onlusten op Sri Lanka eisen 30 mensenlevens COLOMBO (RTR) - Dertig Sin- galese en Tamil-burgers zijn in de afgelopen elf dagen by et nisch geweld om het leven ge komen in het noordoostelijke district Trincomalee. Dat heeft de regering van Sri lanka giste ren bekendgemaakt. De minister van nationale veiligheid zei in een communi qué dat de incidenten waren gevolgd op „provocaties van terroristen, wier belangrijkste doel het is het Trincomalee-dis- trict te destabiliseren". In de verklaring worden be richten in de plaatselijke en buitenlandse pers tegengespro ken als zouden benden Singale- zen dinsdag met steun van vei ligheidstroepen 14 Tamil-dor- pen hebben aangevallen, waar bij zeker 80 mensen de dood vonden en meer dan 600 huizen werden platgebrand. ADVERTENTIE Namibië De VN-raad voor Namibië heeft vrijdag ter afsluiting van zijn by- eenkomst in Wenen een actiepro gramma tegen Zuid-Afrika opge steld. In het programma wordt een be roep gedaan op de Veiligheidsraad van de VN om dwingende sancties in te stellen tegen Zuid-Afrika. In het document wordt de VS gekriti seerd wegens de koppeling van de onafhankelijkheid van Namibië aan het vertrek van Angolese mili tairen uit het naburige Angola. De VN-raad heeft ook een nega tief oordeel over het Amerikaanse beleid van 'constructieve betrok kenheid' bij het beleid van de Zuidafrikaanse regering. Volgens de raad wordt het apartheidsbe wind daar alleen maar door ge sterkt zijn 'agressie en repressie' op te voeren. 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. vanaf iaar lantr Daalt de rente weer tot 10%, dan Vdl Igl >JJddl Idl Ig gaat uw rente weer naar 8o/0. r dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u'een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad De stelling die in het voorwoord van het boek 'Portugal tegenover de Europese Economische Ge meenschap' van de Portugese eco noom Antonio Ramao gepo neerd wordt, is misschien nu wel iets te extreem, maar toch ook weer niet zo veel bezijden de waarheid. Want op grond van het vrijhandelsak koord tussen Portugal en de EG van 1972 is de handel van indus triële goederen en talloze agrari sche produkten al verregaand geli beraliseerd. door Gert-Jan Hoek Op grond van aanvullende proto collen en overeenkomsten van 1974,1977 en 1980 hoeven voor on geveer 80 procent van de geïmpor teerde produkten uit de EG-landen geen importheffingen te worden betaald. Daarbij komt nog dat vele multi-nationale ondernemingen al sinds enkele decennia in Portugal (minder protectionistisch en natio nalistisch dan buurland Spanje) voet aan vaste grond hebben. De uitspraak die in december 1974 de toenmalige minister van buitenlandse zaken van Portugal, Mario Soares, in het Franse blad Le Monde deed, dat „de toenade ring van Portugal tot de EG voor zichtig zou moeten plaatsvinden om te voorkomen dat we een satel liet van de EG worden", is in de afgelopen elf jaar dan ook goed deels door de realiteit achterhaald. Maar al hoeft Portugal dan niet erg bevreesd te zijn voor een shoc keffect zoals bijvoorbeeld de Spaanse economie na de toetre ding te wachten staat, ondanks de „schokdemper" van een getemper de afbouw van de importheffingen, wil dat beslist niet zeggen dat het komende lidmaatschap van de EG in Portugal helemaal onopgemerkt voorbij zal gaan. De dreiging komt echter niet in de eerste instantie van de tien EG- landen, maar van buurland Spanje. Per 1 januari a.s. vervallen name lijk niet alleen de handelsbarrières (voorzover die nog bestaan) tussen Portugal en de EG, maar ook die tussen Portugal en Spanje. De EG heeft zich aan deze neteli ge kwestie niet willen branden en Soares en Gonzalez een ultimatum gesteld om voor woensdag a.s. tot een onderling vergelijk te komen over een overgangsregeling. Het enige lichtpunt voor Portu gal in verband met de aansluiting is dan ook dat de EG-landen rijke lijk over de brug komen met subsi dies. Na de 275 miljoen ecu (ca. 695 miljoen gulden) die de EG in 1980 als voorschotje verstrekte, krijgt Portugal de komende zeven jaar drie miljard gulden om het chroni sche tekort op de handelsbalans op te vangen, terwyl het ook nog eens 1,8 miljard gulden opstrijkt om di verse achtergebleven sectoren als de landbouw, industrie en visserij te herstructureren. Nu ook Portugal formeel in het eerste jaar van het lidmaatschap meer in de EG-kas moet storten dan dat het aan subsidies terug ontvangt, is vanuit Brussel al de stilzwijgende garantie gegeven dat met het putten uit verschillende EG-potjes Portugal in dat eerste jaar ongeveer quitte zal spelen. Maar dat is per saldo wel iets an ders dan Mario Soares in 1976 in Brazilië rondbazuinde, dat „Portu gal bij toetreding tot de EG zijn condities zal opleggen, omdat we vandaag de dag kunnen bogen op autoriteit in de wereld". LIBERALEN - Collette Flesch, oud-minister van buitenlandse za ken van Luxemburg, is gisteren in Groningen benoemd tot voorzitter van de Federatie van Europese Li beralen en Democraten. Zij volgt de Belg Willy de Clerq op. PARIJS - Traangas, molotov cocktails en brandspuiten beheer sten het beeld toen een communis tisch commando deze week pro beerde een verlaten fabrieksge bouw in de Parijse voorstad Ivry opnieuw te bezetten. De oproerpo litie slaagde erin het verloren ter rein te herwinnen, en van de opera tie resten alleen nog de foto's waar op „arbeiders met de politie slaags zijn geraakt". De communistische partijleiders juichen en het partij blad l'Humanité staat bol van ver ontwaardiging over de houding van „het socialistische bewind". door Rudolph Bakker De rest van de Fransen en de rest van de Franse pers heeft een ander oordeel over het gebeuren. Zo schreef een onafhankelijk-links dagblad na de slag: „Nu de com munisten definitief niet meer ge liefd zijn, weten ze niet meer te be denken dan een kinderachtig soort chantage. Hoewel dat op hun leef tijd eigenlijk meer neerkomt op schizofrenie". Niemand heeft zich door het communistische scenario in de luren laten leggen: de vroege re regeringspartners hebben - na de besluiten van het laatste partij congres - de regelrechte aanval op de socialisten geopend. De SKF-fabriek in Ivry is eigen dom van een Zweedse firma die er kogeltjes produceerde voor bal pennen. In maart '83 besluit de fir ma de nederzetting te sluiten. Daarmee komen 619 werknemers op straat te staan. Op 28 oktober van dat jaar geeft de regering zijn toestemming voor de ontslagen. De regeringswoordvoerder heeft deze week niet nagelaten te mel den dat deze toestemming gegeven was door de toenmalige minister voor arbeid, de communist Jack Ralite, die later ontkende dit be sluit te hebben ondertekend. De avond volgende op het regerings besluit wordt de fabriek door het personeel bezet. Op 25 november '83 geeft een rechtbank opdracht het gebouw te ontruimen. Terwyl van de ontruiming niets terecht komt, beginnen de aan voerders van de communistische vakbond CGT onderhandelingen met de directie en regeringsafge zanten. Het wordt dan al duidelijk dat ze niet op een serieuze oplos sing aansturen. Op het laatste mo ment wijzen ze oplossingen van de hand, terwijl de fabriek bezet blijft. Op 28 mei van dit jaar wordt de fa briek door de oproerpolitie ont ruimd. De communistische ge meenteraad van Ivry noemt dit „een aanslag op de mensenrech ten". Deze week openen commu nistische stoottroepen de aanval in een poging het gebouw weer te be zetten, waaruit de Zweden inmid dels kans hebben gezien de machi nes te evacueren. De aanval wordt vijf uur durende gevechten af- Discrediet Het zijn de achtergronden van de strijd, die duidelijk maken dat het er niet om ging de ontslagen werkers weer aan een baan te hel pen. Het oproer was voornamelijk georganiseerd om de socialistische regering en de socialistische partij met de parlementsverkiezingen van begin volgend jaar in het zicht - zoveel mogelijk in discrediet te brengen. Algemeen wordt ver wacht dat nieuwe communistische initiatieven in die richting te ver wachten zijn. Onder de 68 door de politie on dervraagde oproerlingen bevond zich maar één enkele werknemer van de fabriek. Verder waren er on der hen twee werklozen. De rest bestond uit een handvol onderwij zers, die toevallig een vrije dag hadden, en ambtenaren van de communistische gemeenten uit de „rode gordel" om parijs. In feite' werd de slag heel officieel gele verd, net als kort voor de parle mentsverkiezingen van '81, toen een communistische burgemeester in een Parijse randgemeente voor op liep toen bulldozers verblijven van gastarbeiders in elkaar druk ten. De oproerpolitie trof op het dak van de SKF-fabriek onder an dere de loco-burgemeester van Ivry aan die, toen hij dreigde te worden overmeesterd, de sjerp ontrolde die burgemeesters in Frankrijk gewoon om hun buik binden. Het viel bovendien op dat tijdens de overval de secretaris-generaal van de communistische vakbond, Krasucki, schitterde door afwezig heid en dat de operatie in feite niet werd geleid door zijn CGT, maar door de communistische partijlei ding zelf. Kortgeleden had Krasuc ki, die tevens lid is van het politbu- ro, te horen gekregen dat hij niet inspirerend genoeg optrad. Hij had deze kalme lijn gevolgd omdat de laatste tijd door zijn bond ontke tende acties onder andere die te gen de te verwachten massa-ont slagen bij Renault - in een trieste nederlaag waren geëindigd. Het gaat de partijleiding er ech ter niet meer in de eerste plaats om te strijden voor het behoud van ar beidsplaatsen, maar veel meer om het ondergraven van de positie van de vroegere socialistische rege ringspartners. Barre De honende kritiek op de hou ding van het bewind was dan ook niet gericht tegen „het openbaar gezag", maar met zoveel woorden tegen het „socialistische gezag". Zoals het er steeds meer naar uit ziet, sturen de communisten er be wust op aan dat by de komende parlementsverkiezingen de rechtse partijen zullen winnen. Met name zouden ze aansturen op een succes voor de beweging achter oud-pre mier Barre, van wie wel wordt ge zegd dat hij een „genuanceerd standpunt" tegenover de Sowjet- Unie inneemt. Nadat de traangasdampen waren opgetrokken onderhandelen de CGT-aanvoerders over het vinden van kopers voor het SKF-gebouw, die er nieuwe arbeidsplaatsen zou den weten te scheppen. Het wordt zeer betwijfeld of na de overval van deze week enige koper zin heeft zijn geluk in een dergelijke oproe rige hoek te beproeven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7