Lubbers: Koning nam groot risico 'En als de hypotheekrente nou zakt nadat Koning moet de prijs voor ijdelheid betalen Hormoon-schandaal blijkt wijd vertakt Landelijke proef met alternatieve straffen 'Anesthesist pleegde te snel euthanasie Prins reikt kruizen uit Vuilstort Sphinx-fabriek onderzocht NMB BANK ZATERDAG 8 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Kritiek op WD-leider Nijpels DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lubbers heeft staatssecretaris Koning (financiën) gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie de hand boven het hoofd gehouden. Wel vond Lubbers dat de staatssecretaris te veel risico's heeft genomen door zich persoonlijk te bemoeien met de belastingaangifte van AVRO-directeur Wibo van de Linde. BREDA (GPD) - Het hormoon schandaal dat deze week aan het licht kwam met de aanhouding van de Chaamse veearts W., neemt steeds grotere vormen aan. De Bre dase officier van justitie mr. J. Wa- beke, die het onderzoek leidt, on derhoudt nu dagelijks contacten met collega's in België, waar ook een grootscheeps onderzoek naar het gebruik van verboden groei- bevorderende hormonen aan de gang is. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw beschikt inmiddels over een om vangrijk dossier gegevens over be drijven in Nederland en België die mogelijk tot de afnemers van W. behoorden. De inspectiedienst heeft het doen en laten van de veearts geruime tijd gevolgd alvo rens men afgelopen zaterdag tot aanhouding overging. Daarbij werd 58 liter groeihormonen in be slag genomen. Mensen die betrokken zijn bij het onderzoek in beide landen, me nen nu reeds dat de 'hormonen- Wabeke staat echter vast dat W. 'de sleutel tot grote jongens' kan zijn. Komende maandag beslist de rechter-commissaris in Breda of het voorarrest van W. nog eens met zes dagen wordt verlengd. Maar de volgende dag buigt de raadkamer zich ook over een verzoek van de officier om de veearts onmiddellijk voor dertig dagen achter slot en grendel te zetten. Als belangrijke getuige-deskun- dige in deze affaire is de weten schapper dr. R. Stephany opgeroe pen. Deze hoofdmedewerker van het Rijksinstituut voor Volksge- mafia' een belangrijke slag zal wor den toegediend. In België zijn de afgelopen maanden al tientallen verdachten uit het illegale circuit gearresteerd. In hoeverre de Chaamse veearts connecties met zondheid en Milieuhygiëne was de de zwarte handel bij onze zuiderburen heeft, is nog niet hele maal duidelijk. Voor officier mr. laatste jaren belast op de controle op het verboden gebruik van vete rinaire anabolica. De premier had kritiek op het op- elkaar regelmatig. Zo voorkom je treden van WD-leider Nijpels die verrassingen. En als de zaak niet hem noch minister Ruding (finan cien) over de problemen rond Ko ning had ingelicht, maar wel com mentaar leverde in het weekblad Vrij Nederland. „Als Nijpels de zaak echt belangrijk had gevonden en zich zorgen maakte, had hij mij of collega Ruding moeten inlich ten. Per slot van rekening zien we belangrijk was, dan had hij beter i de media kunnen zwijgen", aldus Lubbers. De premier ging ervan uit dat de staatssecretaris met zijn ingrijpen in de belastingaanslag van AVRO- directeur Van de Linde belasting technisch juist heeft gehandeld. „Ik heb geen aanleiding om daar MIDDELBURG (ANP) - Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft aan alle arrondissements rechtbanken in Nederland laten weten dat de proef met het opleg gen van alternatieve straffen voor jeugdigen landelijk mag worden ingevoerd. De ervaringen in een aantal proefarrondissementen zijn positief uitgevallen. Dit heeft de of ficier van justitie in Middelburg, mr. J. Daverschot, gisteren meege deeld. In verband hiermee heeft Zee land een stuurgroep opgericht waarin zitting hebben vertegen woordigers van het Openbaar Mi nisterie, de Raad van de Kinderbe scherming, de Reclasseringsraad, de advocatuur, Kinderpolitie, Ar- o beidsinspectie alsmede de kinder- tiIuri^kVe^gemlkkefijk rechter. - - - - Een van de taken van de stuur groep is in brede kring bekendheid geven aan de mogelijkheid Van al ternatieve sancties. Met name het vinden van instellingen die bereid zijn projecten te leveren waarbin nen alternatieve sancties kunnen plaatsvinden is van groot belang. Verder zal bij de Raad van de Kin derbescherming een coördinator worden aangesteld die tot taak krijgt alternatieve sancties in con crete gevallen voor te bereiden en te doen uitvoeren. aan te twijfelen". Maar hij onthield zich van verder commentaar om dat de kamercommissie voor fi nanciën de zaak aan een nader on derzoek onderwerpt. Lubbers deelde de mening van verschillende hoogleraren in het belastingrecht dat Koning met zijn optreden niet wezenlijk is afgewe ken van wat ook bij diens ambts voorgangers gebruikelijk was. Wel meende hij dat de zaak-Ko ning aantoont hoe kwetsbaar een politicus of bewindsman is, wan neer bij „persoonlijke contacten persoonlijke belangen aan de orde komen, zeker wanneer men elkaar regelmatig ontmoet". Hij vond dat men in dat soort zaken zeer voor zichtig te werk moet gaan, maar wilde Koning niet veroordelen. „Het is wel duidelijk dat hij risis- heeft genomen. Maar het is na- lijk te gemakkelijk om achter af te praten", aldus Lubbers. Formulieren huursubsidie zoekgeraakt GRONINGEN (ANP) - Op-het mi nisterie van volkshuisvesting zijn 1000 aanvraagformulieren voor huursubsidie uit Groningen kwijt geraakt. Volgens de Groninger wethouder L.J. Westerhoff, die dit gisteren meedeelde, is niet bekend hoe het pakket met formulieren heeft kunnen verdwijnen. Volgens de wethouder zullen de meeste huursubsidie-aanvragers nauwelijks hinder van het voorval ROTTERDAM - Prins Bemhard heeft gisteren in De Doelen in Rotter- ondervinden. De vermissing kwam dam de laatste officiële uitreiking van verzetsherdenkingskruizen ver deze week bij de woningcorpora- richt. Het was het eerste publieke optreden van de prins sinds zijn ontslag ties in Groningen aan het licht. uit het academisch ziekenhuis in Leiden. Het gemeentelijk huisvestings- De prins was samen met prinses Juliana te gast op de tweede dag van het bureau in Groningen had het pak- driedaags Internationaal Verzetscongres, dat in Rotterdam wordt gehou- ket formulieren half november aan den. Hij reikte twee verzetskruizen symbolisch aan de Onbekende Verzets- het ministerie gestuurd. Volgens strijder uit Nederland en het voormalig Nederlands-Indië uit. De kruizen het natio- DEN HAAG (ANP) - Euthanasie na brengen uit een verpleeghuis in te snelle besluitvorming en met te Breda, waar men niet was inge- weinig medische deskundige bege- gaan op haar uitdrukkelijke leiding. Dit heeft de officier justitie bij de rechtbank in Den Haag gisteren de 65-jarige anesthe sist P.V. Admiraal uit Rijswijk ver weten. De officier, mr H.J. den Os, eiste schuldig verklaring zonder strafoplegging. Admiraal, bekend als voorstan der van openheid rond euthanasie, stond terecht voor euthanasie op 4 november 1983 in het Hippolytus- zoek om euthanasie. Zij liet zich daar niet meer verplegen. In het Delftse ziekenhuis, dat een werkgroep stervensbegelei ding heeft, was men het spoedig eens met haar wens. „Het waren lange dagen, hoe kort in aantal ook", zei dokter Admiraal. Hij was diep beledigd door de suggestie van de officier dat een anesthesist niet deskundig genoeg i ziekenhuis in Delft op een 34-jarige behandelend arts op te treden i vrouw, die bijna geheel verlamd dergelijk geval te beoordelen. haar vijf dagen tevoren laten c Opsporingsbevel vader ontvoerd Turks meisje s door multiple sclerose. Hij had Zijn raadsman, mr K.G.W. van Oven vroeg vroeg ontslag van rechtsvervolging. De officier stelde zich op het standpunt dat Admiraal in dit ge val geen beroep kan doen op de noodtoestand voor de medicus, waarvan de Hoge Raad eind no vember het bestaan heeft erkend. De dokter nam deze patiënte vrij willig onder zijn hoede en niets wees er op dat zij spoedig zou over lijden. „Haar noodtoestand, haar dringend verzoek aan mij om haar te helpen, ging uit boven mijn noodtoestand", reageerde Admi raal. Volgens Den Os had de dokter een neuroloog moeten raadplegen om de in 1976 gestelde diagnose, multiple sclerose, te bevestigen, en psychiater om er zeker a HAARLEM (GPD) - Tegen de Turkse vader van de ontvoerde 19- jarige Sonja uit Haarlem is gisteren een internationaal opsporingsbe vel uitgevaardigd. De 58-jarige streng-islamitische man zou een week geleden zijn dochter hebben ontvoerd naar Turkije om haar met een 32-jarige man te laten trouwen. De Haarlemse recherche heeft het opsporingsbevel uitgevaardigd m dat de patiente geen herse. omdat Sonja volgens een verdrag naanHoenin» had nnvllnnen dnnr met Turkije als volwassen mag worden beschouwd. naandoening had opgelopen door die ziekte. Uitspraak vrijdag 21 juni. de wethouder is het daar ook w gekomen. Jaarlijks stuurt het huis- naai oorlogs- vestingsbureau zo'n 18.000 aan vraagformulieren aan het ministe- Dat er een pakket zoekraakt komen te liggen in het tehuis i oud-militairen Bronbeek verzetsmuseum in Overloon. In totaal zijn nu ruim 15.000 verzetsherdenkingskruizen uitgereikt, tegen ruim 18.000 aanmeldingen. Bij de foto: de prins reikt het verzetskruis uit aan kolonel der grenadiers volgens de wethouder nog nooit b.d. Epke (rechts), in het midden de heer van der Harten t De Haarlemse politie heeft con tact opgenomen met het ministerie van buitenlandse zaken om erach ter te komen welke juridische stap pen er kunnen worden genomen om Sonja weer naar Nederland te rug te halen. Vooralsnog wordt aangenomen dat de Haarlemse, die al vanaf haar vijfde in Nederland woont, in het Turkse plaatsje Emir- dag verblijft. Ze heeft donderdag avond gebeld met het Haarlemse pleeggezin, waar ze sinds proble- we- gebeurd. naai oorlogs- en verzetsmuseum in Overloon. het natio- nien .met haar familie heeft ge- (fotoANP) woond Het verdrag met Turkije komt er volgens een politiewoordvoerder i Turk, die in Neder- Acht jaar cel en 7 miljoen boete voor hasj-smokkel MONTPELLIER (AFP) - De 30-ja- rige Nederlander H. T. uit Maas tricht is in het Zuidfranse Montpel- lier in hoger beroep tot acht jaar gens smokkel van 962 kilo hasj. Verder moet hij wegens ontdui king van de douanerechten 7 mil joen gulden betalen. T. was in eerste instantie tot tien Turkije meer- jaar veroordeeld. Zijn twee mede- AMSTERDAM (ANP) - De acteur Siem Vroom is donderdagavond in zijn woonplaats Amsterdam op 54-jarige leeftijd overleden. Dit heeft fa milie van de overleden acteur gisteren bekend gemaakt. Siem Vroom, die al geruime tijd aan een ernstige spierziekte leed, heeft in zijn toneélcarrièr bij diverse toneelgezelschappen gewerkt, zoals Toneel groep Theater, Rotterdams Toneel en Globe. Het laatst was hij verbonden aan gezelschap Baal, waarbij hij vorig jaar de rol van Socrates speelde in Het Symposium" van Plato. Voor deze rol werd hem eind vorige maand de belangrijkste toneelprijs voor een mannelijke hoofdrolde Louis d'Or, toegekend. Siem Vroom kwam toen in een rolstoel naar de Stadsschouw burg in Amsterdam waar de toekenning werd bekend gemaakt. De crematie van Vroom zal maandagmiddag op Westgaarde in Amster dam-Osdorp plaats vinden. Bij de foto': Siem Vroom en de actrice Anne Wil Blankers tijdens de uitrei king van de Louis d'Or op 6 mei dit jaar. (foto ANP) MAASTRICHT (ANP) - Het ge- d^^ardf^prkfahriek^ïConiiikbike Het ministerie heeft inmiddels Splunx ^bben gisterïm bezwaar Maastricht laten weten dat het aangetekend tegen een rapport van de Chemiewinkel van de Techni sche Hogeschool in Eindhoven. de officier van justitie heeft inge schakeld. De directie van Sphinx heeft toegezegd door een onafhan kelijk bureau een onderzoek te zul len laten instellen. ajiu^ut aüc,^ulvuvl. HSphinx stort al vanaf 1967 op een s^e stoffen mët högë concêntra- eiBen afgesloten stortplaats che- worden, zink stort op een ter- Daarin staat dat Sphinx illegaal gi gantische hoeveelheden chemi- misch afval, vermengd met vier ton zink en tweehonderd kilo lood per jaar aan de Carl Smulderssin- gel in Maastricht. Die stortplaats is op tweehonderd meter afstand van de woningen van de wijk Bos- scherveld gelegen. Volgens het mi nisterie hoefde daar geen vergun ning krachtens de wet chemische afvalstoffen voor aangevraagd te land verblijft deijarig zou zijn, dat ook in Neder land is. Dat geeft de politie de mo gelijkheid actie te ondernemen omdat aanvankelijk werd gevreesd dat het moeilijk optreden was te gen een vader, die zijn (volgens de kilo hasj i verdachten, die niet in hoger be roep waren gegaan, krijgen toen respectievelijk drie en een jaar. Volgens de aanklacht v Nederlandse wet) mindeijarige s de 962 t Spanje r Frankrijk gesmokkeld. De ad- dochter naar huis haalt. De Turkse vocaten van T. vroegen de recht- overheid is nu officieel gevraagd bank rekening te houden met het om Sonja terug naar Nederland te feit dat in Nederland veel lichtere laten gaan en ook haar vader uit te straffen worden opgelegd voor De gemeente heeft het ministerie van milieubeheer gevraagd heeft een onderzoek in te stellen. Aan de regionale milieuinspectie is ver zocht om eveneens op een derge- ADVERTENTIE Geen nood. U weet toch dat de NMB met u meedenkt Dus bent u altijd verzekerd van de laagste rente. Daalt de rente nadat wij offerte hebben gedaan, dan passen wij die rente aan. Mocht de rente stijgen, dan blijft de lage offerte tot op de dag van passeren van de akte geldig. Bij de NMB bent u welkom voor 'n persoonlijk gesprek met 'n deskundig adviseur. Zodat u altijd de hypo- theekvorm krijgt die past bij uw portemonnee. De NMB denkt met u mee. Leiden: Rijnsburgersingel 61, tel.: 071-213621. Contactpersoon: J.EM. Vendel. DEN HAAG - Staatssecretaris Henk Koning (financiën), ooit uitgeroepen tot de beminnelijk ste politicus van het Binnenhof, heeft deze week de prijs voor zijn ijdelheid betaald. Door persoon lijk in het krijt te treden voor AVRO-directeur Wibo van de Linde in diens conflict met de belastinginspectie, heeft hij niet alleen zijn eigen blazoen be smeurd, maar ook zijn partij, de WD, in diskrediet gebracht. door Peter van Nuijsenburg De kwaliteiten van Koning als bewindsman worden door zijn talloze vrienden en spaarzame vijanden royaal erkend. Koning kent zijn zaken, weet met de Ka mer om te gaan en is in staat op het juiste ogenblik een ontwa pende glimlach te presenteren. Een andere eigenschap, zijn ij delheid, dreigt nu bovengenoem de kwaliteiten te overschadu wen. Een dosis ijdelheid behoort tot de standaarduitrusting van elke politicus. Publiciteit, het om gaan met macht, hoe betrekke lijk ook, ze kietelen de eigen dunk. De vuistregel van oud-pre mier Van Agt: „Zonder ijdelheid geen politiek", geldt permanent. Van Agt zelf was een sprekend voorbeeld van zijn stelling. Maar wie te lang in de spot lights kijkt, raakt verblind. Hij verliest te snel de beperkingen van zijn mogelijkheden uit het oog. Dat nu is Henk Koning overkomen. Hij kon moeilijk weerstand bieden ain de verlei dingen van zijn, het zij herhaald, betrekkelijke macht. Het pleit voor Koning dat ei gen gewin niet aan de orde is. De actie ten gunste van Van de Lin de sproot voort uit behulpzaam heid. Want niet alleen de AVRO- directeur profiteerde van zijn ruimhartigheid. Andere belas tingbetalers die in clinch lagen met de fiscus, heeft hij eveneens geholpen. Tot meerdere glorie van zichzelf, ongetwijfeld. Maar immoreel wordt zijn optreden nergens genoemd. Naief is de meest gehoorde kwalificatie. Een ander aspect van de affaire betreft de politieke averij die Ko ning zjjn partij heeft toege bracht. Zelfs wanneer Koning straks van alle blaam wordt ge zuiverd, blijft de stank van vriendjespolitiek en handje-plak nog wel enige tijd rond de VVD hangen. De wonden die de rol van vice- premier Van Aardenne in het RSV-debacle de WD heeft be zorgd, zijn nog vers. Een tweede Van Aardenne-affaire kan de partij zich niet meer veroorloven. De vrees hiervoor bepaalde deze week in hoge mate het gedrag van de WD. Die vrees verklaart ten dele het gemak waarmee Ed Nijpels zijn partijgenoot heeft laten vallen. Nijpels wees er in het artikel in Vrij Nederland op dat Koning herhaaldelijk voor zijn praktij ken is gewaarschuwd. Niet al leen door hem zelf, maar ook door de top van partij en fractie. Door deze waarschuwingen in de wind te slaan, heeft Koning de steun van zijn partij verspeeld. „Hij heeft niet willen luisteren, nu zal hij zelf moeten zwem men", lichtte desgevraagd een prominente liberaal de in zijn kring ongewone hardvochtig heid toe. De affaire krijgt een wrange bijsmaak, wanneer de relatie Nij- pels-Koning er bij wordt betrok ken. Oud zeer speelt een promi nente rol in deze verhouding. Koning heeft Nijpels moeilijk als zijn politieke leider kunnen ac cepteren. Toen de voormalige partijleider Hans Wiegel het Bin nenhof verruilde voor Friesland, had hij zijn goede vriend Koning als kroonprins aangewezen. De fractie was het niet met de ze keus eens. De kwaliteiten van Koning werden erkend, maar niemand zag een leider in hem. De gezaghebbende veteranen in de fractie en partij, Dees, Even huis, Keja, en Zoutendijk, met de steun van de verse partijvoorzit ter Kamminga, wisten de kandi datuur van Nijpels door te druk ken. Wiegel wist zich voor het blok gezet en koos eieren voor zijn geld. Nijpels werd tenslotte ook zijn man. De druiven werden voor Ko ning helemaal zuur, toen hij bij de formatie van het kabinet-Lub- bers gepasseerd werd als minis- Staatssecretaris Koning: be kwaam, maar ook naief. (foto anp> ter van verkeer en waterstaat. Nijpels wilde demonstreren dat zijn partij de emancipatie van de vrouw serieus neemt: hij koos voor Neelie Smit-Kroes. Koning kreeg op het nippertje zijn baan op financiën. Het enige staatsse cretariaat waar hij genoegen mee wilde nemen. De verstandhouding werd er niet beter op toen Koning bin nenskamers ging twijfelen aan de capaciteiten van Nijpels in de tijd dat de golven hoog opliepen in de partij. Een halszaak in een partij als de WD, waar aan loya liteit zwaar wordt getild. Na de kille houding die Nijpels in Vrij Nederland etaleerde en die woensdagavond in de fractie nog overheerste, was het 'eerher stel voor Koning' dat de WD donderdagavond in een verkla ring predikte al even verrassend. Nijpels, die al lange tijd onder kende dat de belastingpraktijk van staatssecretaris Koning een politiek risico was voor de partij, waren de reacties na de eerste publicatie in VN meegevallen. Nu zoveel deskundigen zeggen dat de handelwijze van Koning past in al jaren bestaande praktij ken op het departement, hoeft hij kennelijk niet langer als een melaatse te worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5