o Salzburg: paradijs voor muziekminnaar DèNéR noomen BEL 071-26 27 68 Pensioen breuk is een heel oud zeer. ^Sleutels tot zekerheid. EEN MANAGER/DIREKTEUR OOK DONOR WORDEN? GROTE FRUITVERK00P verpleegkundigen en ziekenverzorgenden (m/v) dëWilbert kapster of kapper -»r randstad uitzendbureau ->r randstad uitzendbureau Uiterst aktueel in deze tijd. Steeds meer grote maat schappijen dragen oplossingen aan voor het herstellen of voorkomen van die pensioen-breuken. Noomenb.v.-al bijna 50 jaar pensioendeskundigen bij uitstek kent al die maatschappijen. Kent al hun mogelijkheden. Kan daarom een op afge stemd advies uitbrengen. Het béste dus. Belt u maar om een afspraak te maken voor een oriënterend gesprek op een moment dat u dat schikt. ménsen, bezig in uw belangt algemeen assurantiekantoor noomen b.v. Burggravenlaan 11. Postbus 262 2300 AG leiden Teleloon 071 -14 28 41' Ook als het gaat om hypotheken Zaterdagochtend wordt Salz burg te klein voor zijn schoon heid. De straatjes van de bin nenstad raken verstopt met toeristen. Ik vlucht de zwaar beboste Kapuzinerberg op aan de andere kant van de rivier. Beneden me marcheert ter ge legenheid van een festival de uit heel Oostenrijk samenge stroomde Postmuziek in ki lometers lange rijen de oude stad in. Soms vang ik flarden op van muziek. Het zonlicht ra felt over de koperen instrumen ten en langs de kant van de straat zwaaien kinderen met roodwitte papieren vlaggetjes, 't Is feest. Maar wanneer is het geen feest in Salzburg? Ik ben hier nu drie dagen en nog nooit heb ik zo'n korte tijd zoveel muziek gehoord. De stad wordt er door overspoeld. Allure Ik heb er lang over nage dacht, waarom in Salzburg bij na altijd muziek van de grote klassieke componisten over de vensterbanken buitelt en in Amsterdam het gestamp van basdrums en slordig gegrepen gitaaraccoorden, maar ik ben er niet uitgekomen. Dat Mozart in deze schitterende stad is gebo ren, zegt me niets. Veel eerder geloof ik dat Salzburg die allu re al van oudsher moet hebben gehad. Allure verzameld in nauwelijks één vierkante kilo meter. Hier, tussen de muren van de Dom en de Sint Peter, speel je geen Electric Boogie. Hier speel je Mozart of, zoals ik het een Amerikaans meisje op de Kapitelplatz op onvergetelij ke wijze zag doen, 'Body and Soul' Allure verzameld in één vierklante kilometer, jawel, Maar geen vierkante kilometer, die je op één dag hebt bekeken. Of laat ik het goed zeggen: het kan wel, maar het zou buiten gewoon onverstandig zijn. Ach ter, onder en in die koepels, to rens en vestingen die Salzburg de bijnaam 'Rome van het noordenbezorgden, hebben zich gebeurtenissen afge speeld, die het betrokken bouwwerk nog een extra di mensie verschaffen! Je kijkt toch op een andere wijze naar het feeërieke lustslot "Mirabell" als je weet dat Wolf Dietrich van Raitenau, dat in 1606 liet bou wen voor zijn ongetwijfeld heel lieve vriendinnetje Salomé Alt. die hem en-passant zestien kin deren schonk. De paus meende In Salzburg klinkt altijd klassieke muziek, iets anders zou ook niet passen in deze stad, die nog altijd de grootsheid van weleer uitstraalt. Ogen en oren kom je tekort. Alleen de Mozart-liefhebber wacht een teleurstelling. Salzburgeen stad van allure door Rob van den Dobbelsteen dat met dat aantal de limiet wel was bereikt en gebood Wolf Dietrich in het gevang te zet ten. Toch jammer als je net het feit wil gaan vieren, dat je 25 jaar eerder tot aartsbisschop van Salzburg bent gewijd. Bandeloos De Salzburgers hebben Wolf Dietrich diens bandeloze le venswandel al lang en breed vergeven. Begrijpelijk want de kerkvorst was niet alleen tus sen de lakens bijzonder actief. Je zou bijna kunnen zeggen dat De straten van Salzburg bieden altijd een feestelijke aanbli ,r0t c hij met zijn niet te temmen scheppingsdrang Salzburg het gezicht heeft gegeven, dat het nu heeft. Want hij bouwde en wat hij vanuit zijn kerker in de vesting "Hohensalzburg" aan deze kant van de rivier zag, zien wij voor het grootste deel nog steeds. Behalve het afgrijselijke café Winkler natuurlijk. Hij is niet zo'n beetje trots, de eigenaar van het met Sacher in Wenen mogelijk meest befaamde café van Oostenrijk. In een niet te ontwijken lettertype meldt hij in zijn folder dat zijn "Weltbe- kannte Café erbaut ist auf ei- nem der schonsten Punkte der Erde". Ik zou hem geen onge lijk durven geven. Je zit er zo fraai, je kijkt er zo mooi uit over het oude Salzburg dat je zelfs de prijs van een eenvoudig kopje koffie (bijna vijf gulden) voor lief neemt. Maar had hij in 1977 nu niet iets anders kunnen bedenken, dan die met zijn ba rokke omgeving volkomen de tonerende bloemenkas van glas en beton? Je zou bijna wensen, dat het kavalje ooit nog eens van de rots stort waarop het is gebouwd. Black out Soms heeft het er van weg dat Salzburg zo prachtig is on danks de Salzburgers. Gebrek aan smaak kan men gezien de briljant uitgevoerde restaura ties niet ontzeggen, maar soms hebben ze blijkbaar een black out. Anders is voornoemd Grand Café Winkler onmoge lijk te verklaren of die al even afzichtelijke, bij tijd en wijle hevig zwiepende bruggen over de Salzach. Tevens bestaat er dan ook nog zoiets als de 'Zaak MozartDe beroemde en in zijn tijd toch al danig bewie rookte componist werd zijn ge- boortstad uitgetreiterd, schreef eens (zonder het öp muziek zet ten, dat was pas leuk geweest) 'Ik haat Salzburg en de Salz burgers en werd pas als de 'Golden Boyomarmd, toen hij al vijftien jaar onder de (Weense) grond lag. De gevolgen zijn er naar. Nog nooit zag ik zo'n schamel mu seum voor zo'n bekend man. Een kinderviooltje, een ha merklavier, een lok haar ("We moeten maar aannemen dat die van Mozart is geweest", scham pert de gids, die zich waar schijnlijk ook schaamt), wat volgebrabbelde notenbalken, een bord met 'hier stond Moz- arts wieg en honderden decor- maquettes van opera's die door Mozart werden gecomponeerd - ziedaar het tot diepe droefe nis stemmende materiaal waar mee de argeloze bezoeker wordt geconfronteerd. Je kan nog beter thuis een grammo foonplaat van de grote meester draaien. Vlammend Niemand moet bovendien vreemd opkijken als binnen kort de woorden 'Mozarts Ge- burtshaus in vlammend, aan- en uitfloepend neon op de ge vel van het op zich aardige huis zullen worden bevestigd. Waar bij men zich dan nog kan troos ten met de gedachte, dat de één meter hoge letters waarmee de toevallige passant nu wordt toegekrijst, nauwelijks mooier zijn. Mozarts geboortehuis is op zijn mooist aan de achterzijde. Daar, aan een van die prachtige pleintjes, krijgt het huis iets Italiaans. Sluit het prachtig aan op nisjes, kronkelsteegjes en arcaden, die de Salzburg- se binnenstad zo'n charme ver lenen. En zoiets verrassend ook. Ineens sta je midden in de stad, vlak achter de Sint Peter en recht onder, 'het uithang bord van de stad, de 'Hohen salzburg tussen als volkstuin tjes bijgehouden graven. De een nog fleuriger dan de ander. Ik zie dat Herr Lorenz Stump- fogger en de vijf achtereenvol gende vrouwen die hij trouwde (ze liggen gezellig bij elkaar) al zo'n honderd vijftig jaar dood zijn. Maar op zijn laatste rust plaats en die van zijn echtgeno tes bloeien de bloemen als op de Keukenhof en er valt geen spoor van onkruid te ontdek ken. Boven de graven hangen als duivenhokken enige voor een deel in de rotsen uitgehak te kerkjes. Aan het einde van de middeleeuwen, vertelt een schoffelende man mij monke lend, is er eens eentje tijdens de mis naar beneden gedonderd. 'Tweehonderdtwintig doden verklapt hij met een olijke kni poog, 'maar het voordeel was, dat ze wel meteen waren, waar ze wezen moesten Een opgewekte man in een opgewekte stad. Denk niet aan gisteren, leef nu. Pak een 'gro te bierop een van die gezellige terrassen in de binnenstad en zie hoe het leven hier net zo bruist als de pils in je van con dens druipende glas. 'Wat vond je leuker vroegen ze thuis, 'Wenen of Salzburg? Ik hoefde geen seconde na te den ken, terwijl ik toch ook een fan van Wenen ben. Reismogelijkheden: Ver schillende reisorganisaties hebben Salzburg in hun ste- denprogramma opgenomen. Per eigen auto is Salzburg een voudig te bereiken via de Au tobahn Arnhem - Keulen - Frankfurt München. Vanuit Amsterdam kan zowel per trein als per vliegtuig (Austria Airlines en Swissair) naar Salzburg worden gereisd. Munteenheid: De Oosten rijkse shilling, die eind 1984 een waarde had van ongeveer 15 cent. Prijsniveau: De prijzen zijn te vergelijken met die van Ne derland. Overnachtingsmogelijkheden: Salzburg heeft een macht aan hotels en pensions, maar niet temin doet men er verstandig aan tijdig te reserveren. De prijzen die worden berekend variëren sterk. In de omgeving van Salzburg bevinden zich tal van campings. Bijzonderheden: Van eind juli tot eind augustus worden elk jaar de Salzburger Fest- spiele gehouden, waaraan kunstenaars van internationa le faam deelnemen. De stad is dan overvol. Het bekende Ma rionettentheater aan de Schwarzstrasse 24, waarin in het bijzonder opera's van Mo zart worden opgevoerd, is al leen open van april tot sep tember en met Kerstmis en Nieuwjaar. Let op: het wordt op prijs gesteld als de bezoe kers van toneelstukken en concerten een donker kos tuum of cocktailjapon dragen. Voor speciale feestelijkheden dient men zich in rok of smo king en groot of klein avond toilet te kleden. Nadere inlichtingen: Stad- verkehrsburo, Auersperg- strasse 7, Salzburg, Oosten rijk, tel. 09-43622274620 of Oostenrijks Toeristenbureau, Singel 464, 1017 AW Amster dam, tel. 020-255933. CHAUDRON EN CO ACCOUNTANTS Een reeds jarenlang, in de Randstad, gevestigd middelgroot verhuurbedrijf van in hoofdzaak luxe auto's zoekt wegens reorganisatie, op korte termijn die de volledige verantwoordelijkheid van dit bedrijf zal dragen en zal zorgen voor een goede gang van zaken in de breedste zin van het woord. De manager/direkteur zal moeten beschikken over ruime bedrijfseconomische, orga nisatorische en commerciële kwaliteiten. Grote waarde wordt gehecht aan het vermogen om met personeel en relaties goede kontakten te leggen en te onderhouden. Wij verwachten van deze manager/direkteur niet alleen continuering, maar ook uit breiding, op een te verantwoorden manier, van het klantenbestand. Voor deze functie worden voorts de volgende eisen gesteld: - Leeftijd tot 45 jaar - Minimaal een middelbare schoolopleiding - Bewezen management-kwaliteiten door ervaring in het particuliere bedrijfsleven - Het wonen in de plaats van vestiging bedrijf - Enige kennis op het gebied van de autobranche, automatisering en ervaring in autoverhuur, strekken tot aanbeveling Een psychotechnische test kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Sollicitaties met uitvoerige beschrijving van opleiding en ervaring kunt u richten aan: Chaudron en Co, Accountants Wibautstraat 3. 2805 GA GOUDA t.a.v. de heer J. J. Kuilenburg. R.K. SCHOLENGEMEENSCHAP Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden vraagt voor bovengenoemde school met ingang van het schooljaar 1985/1986 een leraar kantoor/verkoop voor 9 lessen een leraar machineschriften voor 12 lessen Wij vragen van kandidaten een positieve instelling t.o.v. de katholieke signatuur van de school. Nadere inlichtingen worden gegeven door de direkteur, dhr. A. Postma, telefoon 071-171755. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen 1 week richten aan: de direkteur van de scholengemeenschap De Leid- se, Boerhaavelaan 44, 2334 ER Lelden. A.s maandag 10 juni en dinsdag 11 juni in de Groenoordhallen tijdens de veemarkt van 8-1 uur bij W. J. Sira. Maandag verkoop in de hal bij restaurant en dinsdag verkoop hoofdingang van de hal. NIEUWE IMPORT AARDAPPELEN 21/2 kg. 3,-. 5 kg 5,50. Baal 25 kg voor 25,-. Nieuwe ooast Grannv Smith. 2 ka 1 doos pers sinaasappelen 113 stuks 1 kist hand Maroc sinaasappelen 113 stuks Lombart's appelen 2V2 kg 5,00, p. kist 12 kg Hollandse Golden Delicious 3 kg Rode grape fruit 10 stuks 12 maroc sinaasappelen 15 pers sinaasappelen 2 kg Jona Gold appelen 6.50 30,00 40,00 20,00 5,00 8,50 5,00 5,00 5,00 Voor bestellingen bellen Lage Rijndijk 68b, Leiden IA# J SIRA Tel I3?h0ft wlflAA DE WILBERT is een gekombineerd verpleeghuis met 230 bewoners. Op korte termijn zoeken wij kontakt met voor plaatsing full-time of part-time (20 of 32 uur), eventueel op afroep. In het laatste geval kan het dan gaan om avonden, weekends of ochtenden. Salariëring en secundaire arbeids voorwaarden zijn conform de CAO voor het Ziekenhuiswezen. Sollicitaties worden graag ingewacht door de heer G.E.A. Linssen, hoofd Personeelszaken, bij wie desgewenst ook inlichtingen zijn te verkrijgen VERPLEEGHUIS EN REAKTI VERINGSCENTRUM OVERRUN 7 - POSTBUS 592 - 2220 AN KATWIJK (Z H - TEL (01718) 7.29.51 Kapper Kapster Welke AMBITIEUZE zou meer willen bereiken? Wij zoeken iemand die 7 jaar i.h. vak werkzaam is, die leiding kan geven en de medewerksters kan motiveren. Ook bestaat de mogelijkheid om t.z.t. de salon over te Natuurlijk wordt deze functie hoog beloond Heb Je belangstelling, stuur dan vrijblijvend e naar nr. 414 bureau van dit blad. Assistent-projectleidster Bij een marketing-sales bureau in Zoeterwoude kunnen wij een assistente plaatsen. Zij ondersteunt alle werk zaamheden van de projectleidster gedurende 40 uur per week. Deze baan start 17 juni en zal een aantal maan den gaan duren. De voorkeur gaat uit naar kandidaten die in het bezit zijn van telefoon en eigen auto. Leeftijd: 28-40 jaar. Part-time typiste Met ingang van 14 juni a.s. hebben wij werk voor typiste Nederlands die graag' 4 uur per dag werkt gedurende 5 maanden. Naast lichte administratie en corresponden tie-typewerk zullen ook andere werkzaamheden, zoals copiëren, koffie zetten, telefoon aannemen, tot je taak behoren. Ben je geïnteresseerd in deze leuke afwisse lende baan. Reageer dan snel. Directie-secretaresse In het centrum van Leiden kunnen wij voor de periode van 14-06 tot 15-08-'85 2 directie-secretaresses plaat sen die ervaring hebben met het notuleren van vergade ringen. Leeftijd: 25-40 jaar. I.v.m. de zwaarte van deze functie wordt minimaal 3 jaar ervaring in soortgelijke functie verwacht. Typiste Nederlands Voor een bedrijf in Noordwijk zoeken wij een gerouti neerde typiste. Het gaat om afwisselend typwerk, o.a. verslagen, rapporten en correspondentie. Ze hebben voor ongeveer 4 weken een typiste nodig. C02 en Electrisch lassers Wij zoeken ervaren lassers voor bedrijven in Katwijk, Noordwijk en omgeving. Deze banen duren een aantal maanden. Voor meer informatie kunt u a.s. maandag vanaf 08.30 uur bellen of langs komen. Electromonteurs Voor diverse projecten in Leiden en omgeving zijn wij op zoek naar en/aren electromonteurs. Het werk kan lange re tijd gaan duren en de beloning is goed te noemen. Constructie bankwerker Met ingang van zo spoedig mogelijk kunnen wij voor een paar weken een constructie bankwerker plaatsen die ervaring heeft met lassen. Het bedrijf zit in Leiden Medisch secretaresse Ervaren typiste gevraagd met kennis van de medische terminologie. We hebben zowel een part time als een tuil time functie vacant. Verder behoort tot de werkzaamhe den het maken van afspraken, lichte archivering en het werken met een dictafoon. Voor meer informatie over deze functie kunt u zich wenden tot Jeanny Grevelink. Op alle functies kunnen zowel mannen als vrouwen reageren Leiden, Kort Rapenburg 6 kantoor- engezondheidszorgpersoneel 071-149541 industrie-en technisch personeel 071-146546 Katwijk,Voorstraat62 01718- 75041 MphenaldRijn,Julianastraat94 01720- 91442 Kapster Kapper

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4