actief in vrije tijd 'Zo'n gemeenschap vinden de kinderen druk en leuk' Fusie rond tussen vier woningbouwverenigingen Steeds meer afval opgehaald bij proef De Nieuwe Vaart groeit na fusie naar 1250 leerlingen Viaduct loopt na stortbui onder ZATERDAG 8 JUNI 1985 LEIDEN REAL-project in Tuinstadwijk LEIDEN - Het project Recycling Afval Leiden (REAL), de proef met de gescheiden inzameling van huisvuil in de Tuinstadwijk, loopt steeds beter. De hoeveelheid opge haald afval stijgt geleidelijk. De proef voldoet tot dusver, twee maanden na het begin, aan de ver wachtingen van de organisatie, meldt de directie reiniging in een voorlichtingskrant. Inmiddels is een duidelijk over zicht beschikbaar van de opbreng sten in de afgelopen twee maan den. De resultaten van het glas, pa pier en metaal vertonen na een kor te inzinking weer een stijgende lijn. De gemiddelde opbrengst ligt op 1800 kilo per week. Het resul taat van het papier valt echter nog steeds tegen, vermoedelijk vanwe ge de hoge oud-papierprijs. Door middel van voorlichting wordt ge probeerd dit op te schroeven. De opbrengst van het veevoer schommelt per week behoorlijk. Over het geheel genomen stijgt de opbrengst wekelijks. Het gemid delde komt op dit moment uit op ruim 1200 kilo per week. Het gaat hierbij om schillen, fruit- en groen- teresten en oud brood. De kwaliteit van het veevoer is goed, maar voor al tijdens de zomermaanden, wan neer het kwik oploopt, dreigt de kwaliteit achteruit te hollen. Beslo ten is om gedurende de zomer twee keer per week veevoer in te zame len. De proef is tot nu toe redelijk soepel verlopen. De medewerking van de buurtbewoners is groot: acht van de tien mensen doen mee. Wat de toekosmt betreft is men hoopvol gestemd. Op het moment dat de papierprijzen zakken en meer 'droog' materiaal binnen komt verwacht de organisatie dat de opbrengst verder kan stijgen. HAARLEMMERSTRAAT - De voorlichtingsavond van de ge meente voor winkeliers over de af sluiting van de Haarlemmerstraat, die dinsdag wordt gehouden, is verplaatst. Niet de buurtwinkel aan de Vrouwenkerkkoorstraat fungeert als vergaderplaats, maar het Gulden Vlies aan de Bree- straat. De aanvang is half zeven. LEIDEN - De fusie tussen de Leidse Woningstichting, Werk manswoningen, De Eensgezind heid en De Eendracht is rond. De besturen hebben zich kunnen vin den in een fusienota, die enigszins verschilt van een eerder versche nen ontwerp-nota: de inspraak van bewoners gaat verder, de financië le situatie ziet er zorgelijker uit en de werkorganisatie heeft een ande re opbouw gekregen. De bewoners (in hun commis sies) in de fusiecombinatie van 'De Vier' zijn er qua invloed op vooruit gegaan. De algemene vergadering, het hoogste orgaan, mag nu onder meer ook beslissen over de (groot-) onderhoudsplanning en erkenning van bewonerscommissies. De alge mene vergadering wordt gekozen uit bewoners: per wij, één verte genwoordiger op ongeveer 100 wo ningen. 'De Vier' beheren 30 wij ken met in totaal dik 8000 wonin gen. De bewoners moeten de bewo nerscommissies zelf per wijk op zetten, hoewel de nieuwe vereni ging de beschikking zal hebben over een zogenaamd Bureau Be wonersparticipatie. Renteverliezen Financieel gezien moeten 'De Vier' het kalmpjes aan doen. De in de concept-nota gepresenteerde cijfers blijken nu nauwelijks in overeenstemming met de waar heid van dit moment. Momenteel wordt de algemene bedrijfsreserve (abr) bij een zeer terughoudend be leid in 1991 op maximaal 19,5 mil joen gulden geraamd. Dat betekent dat 'De Vier' nog onder het niveau zitten, waarop zij toestemming van B en W nodig hebben voor elke uitgave. Boven dien is geen rekening gehouden met groot-onderhoudswerkzaam- heden die nog mpeten worden uit gevoerd. Het onderhoudsfonds toont tegen die tijd een geruststel lender aanblik met een inhoud van 8,1 miljoen bevatte. 'De Vier' wijten de tekorten voor een belangrijk deel aan door het rijk niet geaccepteerde extra kos ten van nieuwbouw en renovatie. Dit scheelt ongeveer zeven miljoen gulden. Bovendien had de club zonder renteverliezen op renovatie en nieuwbouw - als gevolg van achterstallige rijksvergoedingen - zes miljoen in kas kunnen hebben. Alleen als deze twee oorzaken worden bestreden ziet het banksal do van 'De Vier' er in 1991 aanzien lijk minder ongunstig uit. Zij vra gen de gemeente daarom stappen te ondernemen om bij het rijk aan te dringen op goedkeuring van niet geaccepteerde extra kosten en op haast met de uitbetaling van ach terstallige rijksbijdragen. 'De Vier' Open dag Op donderdag 13 juni organi seert de directie reiniging een open dag over het Real-project. Onder meer is er dé scheidingsinstallatie, die glas, papier, metaal en veevoer van elkaar scheidt, in werking te zien in de loods aan de Zijldijk 22 in Leiderdorp, op het terrein de Baanderij, waar vroeger de touwfa- briek was gevestigd. Van 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 15.00 is iedereen er welkom. Diezelfde avond is er een voor lichtingsavond over het project. Dit speelt zich af in het wijkge- bouw De Linde, vanaf 20.00 uur. Voor bewoners is dat de gelegen heid bij uitstek om klachten, wen sen en verlangens op tafel te leg gen. Asfaltering Hoge Rijndijk en Zwijgerlaan LEIDEN - Volgende week wordt in het kader van de reconstructie van de Hoge Rijndijk begonnen met de asfaltering van noordelijke rijbaan tussen Wilhelminabrug en de Ka naalstraat. Het verkeer in beide richtingen zal tijdens het werk worden omge leid via de zuidelijke rijbaan. De Willem de Zwijgerlaan krijgt binnen twee weken een nieuwe as- faltlaag. De vorig jaar aangebrach te laag bleek te zwak en werd al vrij snel stukgereden door het drukke verkeer. De aannemer bleek bereid om een nieuwe laag te leggen (kos ten tussen de vijftig- en honderd duizend gulden) en gaat daarmee beginnen zodra de opknapbeurt van de Spanjaardsbrug is voltooid. Dat zal zijn in de week van 17 juni. Bekeken wordt nog of de stukge reden bovenste laag van de weg moet worden geschraapt. Tijdens de asfalteringswerkzaamheden zullen op de plaatsen waar de aan nemer bezig is slechts enkele rijba nen beschikbaar zijn voor het ver keer. vinden dat het rijk op die bedragen voorschotten moet verstrekken waarvoor de gemeente zich garant stelt. Zo niet, dan moet de gemeen te het geld voorschieten. Opheffingen De vier besturen vragen tevens aandacht voor het noodzakelijke groot onderhoud dat aan 2177 na oorlogse woningen ouder dan 25 jaar moet gebeuren. Dat betekent een uitgave van minstens 43,5 mil joen gulden, zo schatten zij en ze vragen of de gemeente hiervoor le ningen met een gunstig renteper centage wil verstrekken. De algemene vergadering van Werkmanswoningen heeft inmid dels al besloten tot opheffing op het gewenste moment. Eensge zindheid moet dat in juni doen, de LWS voor de zomer. De Eendracht zal half juni besluiten of en binnen welke termijn een voorstel aan de ledenraad en ledenvergadering zal worden voorgelegd. De Vier fusiepartners willen ko men tot samenwerking met 'De Vijf (de vijf andere woningbouw verenigingen in Leiden. In eerste instantie om ervaringen uit te wisselen en op langere ter mijn om zich gezamenlijk te kun nen beraden over voorstellen aan het gemeentebestuur omtrent Fietsvierdaagse De Leidse toerfietsvereniging Swifttoer organiseert volgende week voor de tiende keer de Leid se avondfietsvierdaagse. Van maandag- tot en met vrijdag avond kunnen de deelnemers naar keuze 15 of 30 kilometer per keer afleggen. Ze kunnen dus des gewenst één avond overslaan. De startplaats is in tegenstelling tot eerdere berichten niet het terrein van de Groenoordhallen, maar zwembad de Zijl aan de Para- maribostraat. In het restaurant daar kunnen de deelnemers zich inschrijven. De starttijd is tussen half zeven en half acht. Voor LEIDEN - Hoe het geko men is, weet niemand ze ker. Maar de Algemene Technische School, in de volksmond de Ambacht school aan de Haagweg, leidde de laatste jaren een tanend leven. In 1983 werd nog het honderdjarig be staan van deze in de regio unieke school gevierd. Het leken de laatste stuiptrek kingen van een krasse, maar doodzieke bejaarde, die geen afscheid wil ne men. door Annemiek Ruygrok Iedereen die was begaan met het lot van de gerenommeerde school ging het aan het hart. Vooral omdat de grafisch technische opleiding met de overledene mee het graf zou ingaan. Maar een jaar geleden werd toch een tamelijk elegante oplossing gevonden: de ambachts school zou fuseren met 'De Nieuwe Vaart', een scholengemeenschap voor lhno, leao, lavo en ihno, dat wil zeggen lager huishoud- en nij: veronderwijs, economisch en ad ministratief, algemeen voorberei dend en individueel huishoud- en nijverheidsonderwijs. Bij die trits wordt vanaf 1 augustus dus Ito en ito (lager technisch en individueel technisch onderwijs) gevoegd. Niet dat het nou als een donder slag bij heldere hemel kwam die fusie, maar zo vlak voor het einde van het schooljaar was het toch een beetje op het nippertje. "Dat komt omdat we vooraf zeker wilden zijn of het ministerie toestemming zou geven voor nieuwbouw. Dat was een eis van het bestuur en de me dezeggenschapsraad, omdat we nu al met lokalennood te kampen heb ben", geeft directeur Ragut van de Nieuwe Vaart als verklaring. Nu de toezegging van het ministerie bin nen is en zelfs subsidie wordt ver leend voor de niet onaanzienlijke kosten voor aanpassing van de school aan de grafisch-technische opleiding, kon tot daden worden overgegaan. "We hadden zelf liever eerder met het fusieplan naar bui ten gekomen. Dat zou duidelijker zijn geweest voor de toekomstige leerlingen, maar ook voor de huidi ge". Keuze Een brede scholengemeenschap, waar de keuze voor de leerling zo lang mogelijk (twee jaar) wordt uit gesteld. Dat was 'De Nieuwe Vaart' al en met de komst van het tech nisch onderwijs is die keuze nog uitgebreider. De nieuwe eer steklassers zullen in de brugklas eventuele wijzigingen in regelin gen voor nieuwbouw, renovatie (groot onderhoud), toewijzing van woningen annex normen voor toe wijzing en toewijzing van nieuw bouw. In principe zullen tijdens de overgangsfase van twee jaar de vier huidige besturen gezamenlijk het nieuwe bestuur vormen. Elk 'bestuur' heeft een kwart van de stemmen. Hetzelfde geldt voor de raden van comissarissen van De Eensgezindheid en De Eendracht. Die kunnen in de overgangsfase een adviesclub vormen. Na de overgangsfase moet de vereniging beslissen op de commissie blijft bestaan en zo ja hoe. Het huidige personeel (16,5 per soneelleden) blijft na de fusie in dienst. Bij vacatures krijgen ont slagen personeelsleden (Eendracht en Eensgezindheid) voorrang, tot drie jaar na de fusie. De naam van de nieuwe vereniging moet via een prijsvraag onder de bewoners wor den gevonden. De adviesraad van de LWS ver gadert woensdag over de kakelver se fusienota. Op 19 juni mag de raadscommissie voor volkshuisr vesting zich er in het openbaar over uitspreken. De gemeenteraad doet, volgens plan, hetzelfde op 1 juli. meer inlichtingen: J. Hoog en- boom, Irenestraat 2 in 'Zoeter- woude, tel. 071-892883. Toneel Toneelgroep de Teppelaars, be staande uit (voornamelijk) leer lingen van de onderbouw van de christelijke scholengemeenschap De Vlietschans, geeft voor de vijf de keer een voorstelling. Dat ge beurt woensdag en donderdag in de aula van de scholengemeen schap aan de Apollolaan 262, 's avonds om acht uur. 'Zoekt, en gij zult vinden' is de titel van het stuk, dat onder regie staat van Saskia Teppema. Zij heeft een aantal ideeën bewerkt en aan de verschillende spelers aangepast en spreekt van "een eigentijds en verrassend stuk". Fourty Four Degrees In het kader van de viering van het tienjarig bestaan van de Fourty Four Degrees (majoretten pelotons en pomp pom girls) wordt zondag een sportdag ge houden op het terrein van voet balvereniging LDWS op sport park De Vliet. Ook 'is er om elf uur een rommelmarkt met rad. van avontuur en andere attrac- nu ook van technische vakken kunnen proeven. Maar hoe zit dat met de tweedeklassers? "Die ge ven we ook de mogelijkheid. Tot nu toe heeft er zich één opgegeven voor grafische technieken; een meisje", zegt adjunct-directeur Snik die samen met adjunct-direc teur Linschooten ook bij het ge sprek aanwezig is. Alles van de Algemene Techni sche School kan bij de Nieuwe Vaart worden ingepast. Ook het personeel, want "die bijten onze mensen niet". Voorlopig blijft het gebouw adn de Haagweg gewoon in gebruik. Totdat de nieuwbouw klaar is, zullen de lts-leerlingen zo veel mogelijk hier gehuisvest blij ven. De brugklassers komen in de Nieuwe Vaart terecht. Overigens zijn ze van de Nieuwe Vaart ge wend aan 'reisklassen': de dépen dance aan de Sumatrastraat wordt geregeld bezocht door leerlingen die eigenlijk hun domicilie in het LEIDEN - Een hevige stortbui was er gistermiddag de oorzaak van dat het viaduct op de Dr. Lelylaan eni ge uren blank is komen te staan. Het riool onder het viaduct kon de waterovervloed niet snel ge noeg verwerken. Afvoerputten in de omgeving raakten bovendien ties. Om drie uur wordt er een voetbalwedstrijd gespeeld van le den tegen het bestuur. Concordia De christelijke muziekvereni ging Concordia uit Leiden heeft succes geboekt op een concours in Wateringen. De drumband van het seniorenkorps behaalde een eerste prijs, hetgeen promotie naar de eerste divisie betekende, terwijl de band pas vorig jaar naar de tweede divisie was ge promoveerd. Aangezien Concor dia het hoogste aantal punten (314V2) tol nu toe heeft behaald, maakt de vereniging ook kans op een wisselbeker, al zal ze af moe ten wachten wat andere korpsen nog gaan presteren. Atletiek De Leidse atletiekvereniging Holland organiseert maandag avond in het kader van haar vijf tigjarig bestaan de zevende en laatste instuif wedstrijd. Deze wedstrijd is bedoeld voor jonge ren van 10 tot en met 18 jaar die kennis willen maken met de atle tiek. Zij kunnen dit deze keer doen in Wassenaar, op het sport- Lammenschanspark hebben. Groot De Nieuwe Vaart wordt met de komst van de 'ambachtsschool' een forse scholengemeenschap: 1250 leerlingen met 120 personeels leden. "Je hoort wel eens dat kin deren zich verloren voelen in zo'n reusachtige gemeenschap, maar wij hebben eigenlijk alleen maar tegenovergestelde ervaringen. De 'reisklassen' vinden het op de Su matrastraat maar ielig; ze vinden het hier veel leuker, lekker druk". Je hoort ook vaak dat het lager beroeps onderwijs een stiefkind is: dat het eep opleiding is voor min der kansrijke kinderen, die later moeite hebben met het vinden van een baan. Ragut, Snik en Linschooten ontkennen dat ten stelligste: "Ik wil niet zeggen dat iedereen die deze school verlaat een baan krijgt", zegt Snik namens de twee collega's, "maar de school- verstopt, doordat een putdeksel losschoot waardoor een grote hoe veelheid vuil vrij kwam. Het water in het viaduct steeg tot zeker een halve meter hoogte zodat het ver keer niet langer, via de Dr. Lely laan, naar het Marskwartier of van uit deze wijk in de richting Zuid- West kon rijden. terrein aan de Prinsenweg bij het zwembad. Om zes \iur kunnen de deelnemers zich inschrijven voor de wedstrijden (60 m, 1000 m, verspringen, balwerpen en 4x 60 m estafette), die om zeven uur Russisch De dag- en avondscholenge meenschap Boerhaave voor vol wassenen geeft het komend sei zoen een cursus Russisch voor HAVO/VWÖ-certificaat. Behalve de taal staat ook literatuur op het programma. De cursus wordt gegeven in het gebouw van de Louise de Coligny Scholenge meenschap aan de Kagerstraat 7. Voor beginners op maandag avond van acht uur tot half elf en voor gevorderden op andere tij den. De cursus duurt ongeveer 35 avonden. Maandagavond is er in het schoolgebouw aan de Kager straat een voorlichtingsavond aanvang zeven uur), waarop be langstellenden zich ook kunnen laten inschrijven. Verder is infor matie verkrijgbaar bij Boer haave (tel. 071-140043 tijdens kantooruren) en bij docente E.P. den Hartog, tel. 071-760551. dekaan krijgt vaak telefoontjes van bedrijven die personeel zoeken. En dan heeft hij soms verdacht veel moeite om geschikte mensen te vinden. Want ze hebben al een baan, of ze gaan door naar het mid delbaar beroepsonderwijs. Er blij ven veel mensen tijdens hun stage aan een baan hangen". Je zou juist uit het bedrijfsleven eens wat meer reacties willen ho ren, vindt directeur Ragut. "Een personeelschef zei eens tegen een leerling van onze school: ga jij eerst maar eens je typediploma ha len. Terwijl machineschrijven hier op de leao wordt onderwezen". En Snik vertelt het verhaal van de oud-leerlinge die nu op de Nieuwe Vaart les in stenografie geeft. "Het peil van de leerlingen is zo hoog, dat zij zelfs meedoen aan landelij ke wedstrijden". Mavo Jarenlang heeft het lager be De Leidse politie moest er aan te pas komen om het verkeer, gedu rende een aantal uren, om te lei den. Omstreeks kwart over vier waren de afvoerputten door de ge meentelijke afdeling rioleringen leeggezogen en was de weg weer schoongeveegd. Het verkeer is bij na vier uur gestremd geweest. Tsjechisch Volksuniversiteit K&O organi seert met ingang van september weer cursussen Tsjechisch zowel voor beginners als gevorderden. De cursus wordt op de maandag avond gegeven, 25 maal. Docente drs. M. Smit verstrekt het lesma teriaal; voor inlichtingen en in schrijving kan men terecht bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 071-141141 en 141200. Pokerrit motoren Motorclub Randstad Leiden or ganiseert zaterdag 15 juni voor de zevende maal de Pokerrit voor motoren. Inschrijving en start hebben plaats tussentien en twaalf uur in het clubhuis van Randstad, nabij de Lange Mare. De vereniging kondigt overigens aan dat de route naar dit club huis bij alle invalswegen zal wor den aangegeven met oranje MC Randstad pijlen. Prijzen zijn weggelegd voor de deelnemende club met het hoogste puntengemiddelde, de grootste club, de oudste en van vérst ko mende deelnemer(ster) en voor de drie deelnemers (individueel) die Directeur Ragut bij het scholen complex aan het Lammenschans- park: "Men komt er wél achter dat voor sommige beroepen een prak tijk-diploma meer geschikt is". (foto Holvast) roepsonderwijs moeten opboksen tegen de mavo. En ook nu nog wordt in advertenties van sollici tanten een hoge opleiding ge vraagd. Een havo-diploma voor een cassière in een supermarkt is geen uitzondering. Toch ziet Ragut een kentering: "Men komt er wel achter dat voor sommige beroepen een praktijkdiploma meer geschikt is". En Snik: "Je moet niet verge ten dat mensen van de havo meer aan carrièreplanning denken. En dat kan wel eens bedreigend zijn. Voor de chefs, die soms zelf nau welijks een opleiding hebben, maar in de loop der jaren omhoog zijn gevallen". Die concurrentie van de mavo is trouwens binnen afzienbare tijd van de baan: aan het eind van het schooljaar 1986/1987 zullen aan de Nieuwe Vaart de eerste kandidaten het lbo-d-examen afleggen. En dat staat gelijk met mavo-d. Abva-vergadering gepensioneerden LEIDEN - De AbvaKabo Leiden, groep gepensioneerden, houdt woensdag een ledenvergadering, 's middags in het kantoor aan de Driftstraat 49a. De aanvang is om twee uur. De voorstellen voor het landelijk groepscongres van de AbvaKabo op 26 september worden dan be sproken. Op de vergadering in Lei den zal de landelijk voorzitter van de groepsraad Gepensioneerden, Th. Sonnevelt, aanwezig zijn. Expositie 75 jaar scouting in bibliotheek LEIDEN - In de openbare biblio theek in Leiden is vanaf 10 juni de expositie '75 jaar Scouting in Ne derland' te zien. Dé expositie is ter gelegenheid van het 75-jarig be staan georganiseerd door de Scou ting Zuid-Holland. De tentoonstelling geeft door middel van een diaserie, foto's en ander materiaal een beeld van de scouting vanaf 19,10, maar laat ook de huidige activiteiten zien. In de vitrines zijn verschillende boeken en tijdschriften over de scouting te vinden. Scouting Nederland heeft op dit moment 125.000 leden en gaat in de expositie ook in op de toekomst van de scouting. De tentoonstelling wordt gehou den van 10 tot en met 28 juni in de openbare bibliotheek, Nieuwstraat 4 in Leiden. het hoogst eindigen. In tegenstel ling tot voorgaande keren zal de ze pokerrit worden verreden aan de hand van een vaste routebe schrijving en zal de finish niet in Leiden zijn, maar op de motor camping 'D'n Toerstop' in het Limburgse Melderslo, waar deel nemers desgewenst kunnen over nachten. Voor meer inlichtingen: tel. 071-218849/314953. Fietstocht gezinnen De Rabobanken in en rond Lei den en in de Bollenstreek organi seren zaterdag 15 juni voor de derde keer een fietstocht voor het gezin. Vorig jaar reden bijna 2000 deelnemers de diverse tra jecten. Dit keer zijn er vier routes uitgezet van elk ongeveer 40 kilo meter. Per route zijn er enige rustpunten opgenomen. Elke tocht is uitgezet als rondrit, waarbij start en finish bij een bank liggen. Deelnemers kunnen tussen negen en één uur starten de posten sluiten om vier uur. Bij diverse vestigingen van de Rabo bank is nadere informatie ver krijgbaar. Meer zeggenschap bewoners in nieuwe opzet Het viaduct op de Dr. Lelylaan: het water stond er gistermiddag zeker een halve meter hoog. «foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3