Cor Vos, in wielerfoto's Moet het dan maar verboden worden? Maatregelen tegen Brits voetbalgeweld overtuigen niet iedereen ZATERDAG 8 JUNI 1985 EXTRA PAGINA 21 Zwaardere straffen, of baantjes voor alle Britse jongeren. Dat is zo ongeveer het niveau waarop de discussie over het almaar toenemende voetbalsupportersgeweld in Engeland blijft steken. Maar wie wil zien hoe die groep van criminelen is opgebouwd, komt tot verrassende observaties. Soms worden hele strategiën ontwikkeld om de aanhang van clubs uit andere steden te lijf te gaan. Of worden luxe visitekaartjes op de in elkaar geramde slachtoffers achtergelaten met de tekst: "Niets persoonlijks, de Anti-Personnel Firm heeft u een grote beurt gegeven". De achtergronden van het Britse voetbalgeweld. door Henk Dam Het uitermate serieuze dagblad Financial Times is het verst gegaan in het aandragen van suggesties om een eind te maken aan de barbarij van Britse voetbalsupporters. In een hoofdartikel stelde de krant de regering voor het profvoetbal desnoods maar helemaal te verbieden. „Dat is niet zo drastisch als het lijkt. Britse regeringen hebben in het verleden ook wel andere onbeschaafde sporten zoals hanengevechten verboden", aldus de Financial Times, die daaraan behulpzaam toevoegt dat zou kunnen worden begonnen met een speelverbod voor één club met 'erge supporters'. Zover is mevrouw Thatcher niet gegaan, toen zij de maatregelen bekendmaakte die een eind moeten maken aan het gezwel van het voetbalvandalisme. Maar de nadruk is I wél komen te liggen op strengere controle, zwaardere straffen en harder optreden van de autoriteiten. Twee kampen Niet iedereen is ervan overtuigd dat dat veel helpt. Vooral aan de linkerkant van het politieke spectrum wordt de volgende theorie veel gehoord: „Je kunt aan het probleem van voetbalvandalisme alleen iets doen als je de oorzaken kent. Het gaat er dan om dat je die oorzaken aanpakt". Over de oorzaken woedt de laatste tijd in Engeland een discussie, waarbij men ruwweg twee kampen vindt, langs dezelfde lijnen waarmee politiek Jinks' en .rechts' verdeeld zijn. Links legt daarbij de nadruk op gezamenlijke j aansprakelijkheid, rechts op individuele verantwoordelijkheid. Kort gezegd komt het standpunt van links hierop neer: „De jongeren gaan tot geweld over omdat zij niets anders hebben. Ze zijn nihilisten geworden, en dat is ook geen wonder. Aan werk kunnen ze niet komen, ze wonen in krottenwijken en hebben geen ander I vertier". De grote Engeland-kenner prof. Ralf Dahrendorf, een Westduitser, sprak in een brief aan The Times in dit verband van de opkomst van een „onderklasse die cynisch staat tegenover de officiële I waarden van een samenleving die J gericht is op werk en op orde". Hij voegde daaraan de waarschuwing toe: „Als we er niet in slagen deze jonge burgers in onze samenleving op te nemen, dan moet gevreesd worden voor een angstaaryagende vicieuze cirkel van geweld en domme orde-en-gezag-politiek. Zo is sprake van een dubbele dreiging". Slechte opvoeding Rechts benadert het probleem anders. Voor Conservatieven staat een slechte opvoeding aan de basis van alle kwaad. Het zijn de ouders die de kinderen aan hun lot overlaten, het liberale onderwijs, de tv die veel te lang blijft aanstaan en die emmers geweld en sadisme over ontvankelijke kinderzielen uitstort. Het is logisch dat de standpunten zo I liggen. De Labour-party kan politiek munt slaan uit een publieke opinie die ervan overtuigd is dat het uiteindelijk de schraalhans-politiek van mevrouw Thatcher en de haren is, die gezorgd heeft voor de 38 doden in Brussel. En het is inherent aan de Conservatieve filosofie, dat eerst naar het individu wordt gekeken en dat wordt gereageerd met een politiek van nog strengere straffen en nog meer knuppels. Niet voor niets gaan bij het jaarcongres van de Tories jaar in, jaar uit veruit de meeste moties over law-and-order. Als het aan het Conservatieve voetvolk had gelegen, De videobeelden spreken voor zich. Cor Vos, Neerlands beste wielerfotograaf, ontpopt zich ook als een talentvol cineast. De 36-jarige Vos heeft een nieuwe uitdaging gevonden: filmen. Onderwerp is uiteraard wielrennen. Thuis in Hoogvliet vertoont hij op de video een ruwe montage van de wielerfilm waarmee hij bezig is. De film is typerend voor Vos, die overal tegelijk wordt gesignaleerd in het peloton. Hij heeft, wat men noemt, het 'fingerspitzengefühl'. Met zijn camera plukt hij net zo gemakkelijk nieuws uit het peloton als een tuinder die een boeketje samenstelt. Terwijl hij de film (versneld) laat zien, is de man achter de camera voelbaar aanwezig. Eén 'shot' springt eruit. Vos filmde dat fragment zonder onderbreking en dat tekent zijn klasse. In de Amstel Goldrace komt Jan Jonkers op kop van het peloton. Vos brengt Jonkers close in beeld en in de daarop volgende minuten (seconden?) laat Jonkers de koppositie los. Uitgepierd, opgebrand, leeggelopen. Het complete peloton dendert over de uitgeputte Jonkers heen. Hij wil aanpikken bij de laatste renner, maar het elastiek rekt en breekt. Ploegleider Jos Ehlen laat zich zien. „Duik maar even achter de auto", zie je hem zeggen. Jonkers volgt het bevel op, maar ook de zuigkracht van de ploegleiderswagen kan hem niet op snelheid houden. Een dood vogeltje. waren roede en galg al lang weer in ere hersteld. Zo denkt men in die kringen. Zwaardere straffen of baantjes voor alle jongeren, dat is dus zo'n beetje de keuze. Welke is de verstandigste van de twee? Die vraag kun je alleen proberen te beantwoorden als je weet hoe de groep voetbalcriminelen sociologisch gesproken is opgebouwd. En dan zijn er een paar verrassende observaties te maken. Het staat wel vast dat in de ruim twintig jaar dat Britse voetbalsupporters zich nu bezighouden met geweld, het aanvankelijk vooral ging om jongeren Uit de hand De hobby waarmee Cor Vos in 1968 begon is - op z'n zachtst gezegd - compleet uit de hand gelopen. Eind jaren zestig fietste Vos als amateur („altijd afzien om te kunnen mee rijden") en kwam hij zwaar ten val. De sporen van die val tekenen nog steeds zijn gezicht aan één kant. „Fietsen kon ik verder wel vergeten", zegt Vos, die in die tijd racefietsen verkocht. „Ik ben toen begonnen met een amateurcamefaatje. Ik maakte foto's van renners en verkocht die voor f2,50. Dat heeft een vlucht genomen. Binnen een jaar hadden bijna alle renners wel een foto van mij". „Ik was toen een jaar of twintig. Daarvoor had ik nooit gefotografeerd, maar het lukte redelijk. Na een jaar kwamen ook wat foto's van mij bij kranten terecht. De eerste werd gepubliceerd in het Rotterdams Nieuwsblad. Zij vroegen ook of ik mee wilde naar de Nederlandse clubkampioenschappen in Dronten. De volgende dag stonden er vijf foto's van mij in de krant. „Toch was het eigenlijk maar een beetje aanmodderen in die tijd. Ik begon het na vijf jaar pas als m'n werk te beschouwen. Ik weet jiog goed dat ik mijn vrouw Carla leerde kennen. Ik beloofde haar dat ik nooit verder dan honderd kilometer van huis zou gaan. Tegenwoordig ben ik bijna nooit meer binnen die straal van honderd kilometer. Je gaat naar Milaan of naar Genève alsof het niets is". Het daarop volgende verhaal is haast uit de zogenaamde 'working class', de arbeiders, in een ouderwets land als Engeland inderdaad een aparte klasse. Nalatenschap David Robins beschreef het in zijn boek over voetbalvandalisme („We hate humans") als volgt: „Het (geweld) maakt deel uit van opgroeien in de working class. Sommigen doen het omdat ze het als een nalatenschap zien, overgaande van broer op broer. Anderen zien het als vermaak of als moedwillig risico's nemen, zoiets als op een motor rijden". een aaneenschakeling van anekdotes en bijzonderheden. „Ik heb eigenlijk weinig te vertellen", zei Vos bij binnenkomst, maar als hij eenmaal op de praatstoel zit, stayert hij van het ene naar het andere smakelijke verhaal. De bekendste story haalde driejaar geleden alle Nederlandse kranten. Tijdens het wereldkampioenschap wielrennen in Goodwood (Engeland) werd Vos gearresteerd en een nacht vastgehouden in een cel. Gearresteerd „Ik was en ben als fotograaf gewend overal te mogen lopen. In Engeland liep ik tijdens de 100 kilometer tijdrit met een hesje aan waarop met grote letters fotograaf stond. Ik stond vlakbij de finish en er kwam een agentje naar me toe die zei dat ik achter het hek moest gaan staan. Daar had ik geen zin in en toen duwde hij me in de richting van het hek. Ik heb hem een tik met m'n camera gegeven. Ik wilde eerst een foto maken en daarna achter het hek gaan staan, maar even later werd ik gearresteerd. „De volgende dag moest ik bij de rechter komen. Ik heb tijdens de zitting gezegd dat volgens mij een violist niet met zijn viool zal slaan en dat een fotograaf niet met zijn camera slaat. Werkloosheid, afwijzen van gezag en uitgewoonde binnensteden spelen elk hun stimulerende rol daarbij, aldus Robins, die tientallen van de betrokken jongeren interviewde. „Het gaat hier om mensen die een punt in hun leven bereikt hebben waarop ze zeggen: we zijn het zat". Bij deze groep is rotzooi schoppen op de tribunes zoiets als een stammenoorlog. Het gaat om terrein innemen van de tegenstander, winnen of vluchten. Het gaat er ook om je waar te maken als man, jezelf bewijzen in een samenleving die weinig andere kansen Uiteindelijk werd ik vrijgelaten nadat ik 85 pond boete had betaald. Een dag later mochten alle fotografen lopen waar ze wilden. Ik heb in Engeland van Harrie Jansen (NOS) de lp Jailhouse-rock gekregen. Hoe hij daar zo snel aan kwam, weet ik niet. Van andere collega's kreeg ik een taart met drie vijlen erin". Het is opmerkelijk dat Cor Vos niets schijnt te 'missen' van de gebeurtenissen in het peloton. Het wil nog wel eens voorkomen dat Nederlandse wieleijournalisten na afloop van een Tour-etappe vragen om net die ene foto van Jan Raas die afstapt, of Johan van der Velde die in het ravijn stort. Een overbodige vraag, want Vos zegt nooit 'nee'. „Ik probeer alles te hebben. Valpartijen zie ik vaak aankomen. Niet als er hard gereden wordt, maar juist als er gewandeld wordt. Dat kunnen best ludieke foto's zijn. Nee, ik bedoel niet de foto's met veel bloed. Ik maak ze wel, maar ik houd er niet van. Ik maak liever foto's waarop renners echt zitten af te zien. Het liefst zó scherp dat ook de zweetdruppels erop te zien zijn". Hinault is wat dat betreft zijn beste 'model'. De noeste Breton zit in zware Tour-etappes met een verbeten trek op zijn gezicht te 'lijden'. „Als hij afziet. geeft om dat te doen. Elke groep heeft zijn eigen rituelen, hiërarchie en ethiek. Deze groep van nogal primitieve jongeren is kanonnen voer voor het National Front, een fascistisch georiënteerde, extreem-nationalistische organisatie, die onder meer Engeland blank wil houden en die over het algemeen weinig op heeft met welk buitenland dan ook. Het is zonder twijfel waar dat het National Front op de voetbalvelden ijverig recruteert. Voetbalgeweld is voor deze, met een zeer bedenkelijke moraal uitgeruste maar allerminst verbergt hij het niet. Eric Vanderaerden is heel anders. Hij wil altijd dollen. Ik heb indertijd meegemaakt dat hij een Tourrit won in Pau. Op die foto zie je het 'gemaakte' afzien. Hij gaat op zulke momenten heel speciaal op de fiets zitten en ik zie dat hij acteert". Uitverkoren Cor Vos, die dit jaar zijn tiende Tour de France rijdt, is één van de uitverkorenen. De tour mag door slechts zeven fotografen op de motor gevolgd worden. De wielerfotograaf uit Hoogvliet is de enige Nederlander in dat selecte gezelschap. „Dat is een privilege, omdat Lévitan liever alleen fotografen van l'Equipe ziet. Zij kunnen hun foto's verkopen door heel Europa en daar is Lévitan ook bij gebaat". „Er is trouwens wel teamgeest onder de fotografen in de Tour. Af en toe wordt er wel eens een negatiefje geruild. Soms krijg ik tien opdrachten per etappe van de kranten en dan probeer ik al die onderwerpen ook op de foto te hebben". De invloed van Cor Vos reikt zelfs zo ver dat hij renners tijdens de wedstrijd bepaalde zaken in scène laat zetten. Zo wilde Eddy Planckaert in de Elfstedentocht (voor wielrenners) best een stukje klunen voor de foto en was Gerrie Knetemann niet te beroerd tijdens een Tour-etappe op de kasseien bij Roubaix een stukje hard te lopen met zijn fiets op de schouders. Tijdens de Tour de France maakte hij ook eens een foto van een renner die voor het pelotón uit wandelde. „Het was die dag een echte wandeletappe". „Dat gebeurt trouwens allemaal tegen de zin van Jan Raas. Hij ziet dat niet zitten en denkt dat ik daarmee de wielersport in een kwaad daglicht stel. Dat doe ik juist niet. Ik wil de wielersport alleen maar propageren. Ik maak geen foto's van wielrenners met een spuit in hun kont. Als ik zoiets doe, kijken ze me nooit meer aan. Nu is er sprake van vriendschap en zo hoort het ook. Ze zijn overal toe bereid als ik een foto van ze nodig heb". Geschopt „Wielrennen is prachtig. Ik doe het veel liever dan naar een voetbalwedstrijd gaan. Wat ik daar al niet tegen m'n kop heb gekregen: grammofoonplaten, borrelglaasjes en zelfs rookworsten. Bovendien wil het nog wel eens voorkomen dat ik een schep zand over me heen krijg, terwijl il net een film zit te verwisselen. Dat kan een enorme schadepost veroorzaken". Daarom gaat hij liever als onintelligente jongeren nuttig, omdat het de samenleving destabiliseert en bovendien publiciteit oplevert. Hun vlaggen zijn een alledaags gezicht op de Britse voetbaltribunes, en het Engelse nationale team reist nooit zonder een groep National Front-mannen als „supporters". Vorig jaar juni reisden tien van hen zelfs mee naar Zuid-Amerika met tickets van 6000 gulden elk op zak. Gevechten uitlokken met buitenlanders is hun doel, en als dat er niet in zit, kunnen ze nog altijd de tijd doden met het aanheffen van spreekkoren als zwarte Britse spelers aan de bal zijn. Hun hatelijke „Sambo-Sambo-Sambo-Sambo" moet inmiddels op heel wat voetbalvelden geklonken hebben. Extreem geweld De laatste jaren is een derde groep ordeverstoorders opgekomen, die weer duidelijk anders geaard is dan de eerder genoemde twee. Het gaat om jonge mannen tussen 20 en 30 jaar, afkomstig uit een duidelijk beter betaalde sociale laag ('upper working class', heet dat in het klassegevoelige Engeland), wonend in de betere woonwijken, vaak met een baan. Dat deze groep bestaat en bovendien verantwoordelijk moet worden geacht voor de ergste uitwassen van de laatste jaren, is pas een paar maanden geleden goed duidelijk geworden, toen een jongeman uit Cambridge wegens voetbalgeweld tot vijf jaar cel werd veroordeeld. Dat was een buitengewoon strenge straf, maar de groep waartoe de jongeman behoorde, had zich dan ook aan extreem geweld schuldig gemaakt. Bij het proces bleek dat de jongen „de generaal" werd genoemd, omdat hij als een veldheer de gevechten placht te leiden. Zijn groep, de 'Main Firm', had hele strategieën ontwikkeld om vijandige, soortgelijke onofficiële supportersclubs uit andere steden te bevechten. Het blijkt nu, dat er tussen die clubs een soort competitie bestaat, met ranglijst en al, waarbij het erom gaat wie het hardst én het slimst is. Dit is niet alleen bot geweld, het gaat ook om tactiek. Zelfs de 20e eeuwse versies van het Turfschip van Breda en het Paard van Troje'komen eraan te pas. Zo dragen leden van clubs als de 'Main Firm' nette, zelfs dure kleren en kopen ze kaartjes voor de dure plaatsen in het stadion. Ze reizen nooit met het door „hun" voetbalvereniging georganiseerde vervoer, maar alleen of in kleine groepjes, soms per auto, soms per (le klas) trein - daarom heet de geweldsclub van West Ham „Inter City Firm". Dat heeft allemaal de bedoeling niet op te vallen, zodat de verrassing voor de vijand des te groter is. Visitekaartjes Dit soort jongens reist zonder politie-escorte en ontsnapt meestal aan fouillering, juist omdat ze er zo keurig uitzien. Het was dan ook op het dure gedeelte van de tribune, dat begin april de buitengewoon gewelddadige scènes tijdens de wedstrijd Luton tegen Milwall te zien waren. Hetzelfde gold bij Chelsea tegen Sunderland. Het nieuwste is dat een aantal van de sinistere clubjes begonnen zijn duur uitziende visitekaartjes op hun in elkaar geramde slachtoffers te spelden, met daarop boodschappen als: „Gefeliciteerd - u heeft zojuièt de Inter City Firm ontmoet", of „Niets persoonlijks, de Anti-Personnel Firm heeft u een grote beurt gegeven". Hujnor, als het ware. Maar elk van deze visitekaartjés brengt ook de dood van het Britse voetbal weer wat dichterbij. Misschien krijgt ooit de Financial Times toch nog wel gelijk... hobbyist-vakman naar het wielrennen, hoewel ook in die tak van sport de tolerantie schijnt af te nemen. „Ik ben ooit eens in elkaar geschopt na Het Volk. Een collega van me belde Carla op met de mededeling dat ik niets mankeerde, maar wel op de operatietafel lag. Ik had ruzie gekregen met een collega en die schopte me een gebroken neusbeen. Zo'n telefoontje kwam trouwens ook vanuit Goodwood. Iemand belde Carla op en zei: niet schrikken, Cor zit in het gevang en morgen is de rechtzaak, maar ik hang nu op, want ik moet nog foto's afwerken". Overigens zou Cor Vos zelf in een soortgelijk geval hetzelfde gedaan hebben. De klanten moeten tenslotte op hun wenken bediend worden. „Ik werk niet exclusief voor een bepaalde klant. Je kunt beter foto's leveren aan 25 kranten dan aan één grote opdrachtgever. Ik denk dat dat ook m'n sterkste kant is. Je probeert een aardige foto te maken met een streekrenner voor het Eindhovens Dagblad en voor het Limburgs Dagblad probeer je hetzelfde te doen. Iedereen kan bij mij terecht. Ze weten dat ik alles heb. Pas belde er nog iemand uit Los Angeles om twee uur 's nachts voor een kleurendia. Dan zorg ik ook dat die dia er komt". Zonder een spoortje angst stort Vos zich met zijn motorrijder in de steille afdalingen om de beste foto's te maken. „Ik vertrouw volledig op mijn motorrijder. Dat is nu Dirk de Velde en op die man vaar ik blind. Ik durf de Euromast niet op, maar afdalingen doen me niets. In Milaan-San Remo durfden maar twee motorrijders de Poggio af. Ik was erbij en maakte juist in die afdaling al m'n foto's. De kwaliteit ervan is trouwens voor minstens vyftig procent afhankelijk van de motorrijder en in sommige ritten is dat wel negentig procent", aldus Vos, die tien jaar achterop de motor zat bij Joop Zijlaard. „Na tien jaar hoorde ik op zijn verjaardag dat hij zojuist zijn rijbewijs had gehaald". Cameraman Na de Tour van dit jaar reist Vos naar Amerika om daar de Coors Classic te volgen op uitnodiging van de organisatoren, die hem als 'hoffotograaf wilden. „Zij willen hun koers meer in de picture. Al m'n onkosten worden betaald. Dat hoor ik Lévitan nog niet zeggen. Voor mij is die Coors Classic toch weer een geweldige uitdaging. Dat is die film, die ik aan het maken ben, trouwens ook. M'n grootste wens is dat ik ooit nog eens een wedstrijd mag volgen als cameraman van de BRT". KOEN MIJNHEER Cor Vos is een begrip in de wielerwereld. Niet als coureur, maar als fotograaf. De unieke beelden waarmee hij deze tak van sport weet vast te leggen, brachten hem zelfs bij het handjevol uitverkoren persfotografen dat de Tour de France mag volgen. Cor Vos vertelt. Cor Vos, op z'n favoriete stekje: achterop de motor tussen het wielervolk. Hier praat hij in op Bert Oosterbosch. (foto gpdi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21