Alkemade: op naar Seoel Moser vertrouwt op tijdrit De biertap moet de kantine uit.. Succes bij atletiek- feest DDR Vermiste Italiaanse supporter weer thuis Sfeervolle receptie Blauw Zwart ZATERDAG 8 JUNI 1985 SPORT PAGINA 15 OUDE WETERING - LA'84, Guido Alkemade wordt er da gelijks aan herinnerd. De Leidse zeiler was erbij, lange tijd als kanshebber voor een historische Olympische plak. Uit eindelijk eindigde hij samen met stuurman John Stave- nuiter slechts op een negende plaats in het eindklasse ment van de 470-klasse, ver weg dus van de prijzen. "Maar dat maakte niet uit. We gokten op een medaille. Toen we vijfde stonden hebben we alle mogelijke risico's genomen, maar het lukte niet. Of je dan vierde of vijftiende eindigt is niet belangrijk". Als Alkemade nu maar naar zijn werk gaat, wordt hij aan de Spelen herinnerd. Het bedrijfje in water- sportartikelen dat hij met collega LA-ganger Huub Lambriex opzet te aan de Lisserweg, en dat gezien de summiere behuizing het predi kaat groothandel geweld aandoet ("Maar we zitten hier ideaal"), dat bedrijf heet LA'84. "Naar de eft-ste letters van onze achternamen, op gericht in 1984", legt Alkemade uit. Maar waarom dan die Engels/Ame rikaanse uitspraak? Alkemade Gacht): "Omdat we ook exporte- Wat blijft is de herinnering. Na Los Angeles 1984 spoken weer nieuwe, zakelijke ideeën en andere sportieve plannen door het hoofd van Alkemade. De Olympische re latie met John Stavenuiter en de 470-klasse is volgens afspraak afge broken. Nu koerst Alkemade met de uit Enkhuizen afkomstige Sjaak Haakman in de Flying Dutchman- klasse af op het volgende doel: Seoel'88. Volgende week begint het nieu we avontuur met de jacht op spon sors. Alkemade en Haakman heb ben een nieuwe boot nodig. Naar Amerikaans voorbeeld worden tal van bedrijven en instanties aange schreven die voor de inrichting van het jacht moeten zorgdragen. Zelf beschikt het tweetal net over voldoende financiën om het 'kale' schip (prijs zo'n 38.000 gulden) te kunnen bekostigen. Sponsors moeten elementaire benodigdhe den als een roer, een giek en alle andere extra's voor hun rekening nemen. Daarmee is nog eens circa 12.000 gulden mee gemoeid. "De FD is niet alleen de zwaarste, maar ook de duurste Olympische klas se", zegt Alkemade. "De publiciteitswaarde is mis schien niet zo groot, maar de be langstelling voor het zeilen neemt toch duidelijk toe", constateerde Alkemade onder andere twee we ken geleden tijdens de Spa-regatta in Medemblik. Behalve dat alle sponsornamen op de trailer prij ken waarop het nieuwe schip moet worden vervoerd ("Per jaar rijden we daarmee 35.000 kilometer") en VOETBAL - Door het alcoholver bod in de Britse voetbalstadions verlies Aston Villa, de Europa- Cupwinnaar van 1982, zijn hoofd sponsor, een bierbrouwerij. WIELRENNEN - De Britse wiel renner Malcolm Elliot heeft vrijdag de elfde etappe van de Ronde van Groot-Brittannië gewonnen. De Belg Van Lancker bleef leider in het algemeen klassement. ZITVOLLEYBAL - Het Neder lands zitvolleybalteam heeft bij de wereldtitelstrijd in Kristiansand ondanks mager spel met 3-1 ge wonnen van Joegoslavië (11-15,15- 11, 15-3, 15-12). Nederland is vrij wel zeker van een plaats in de kruisfinales. Meer vrouwen in zaalcompetitie LEIDEN - De zaalvoetbalcompe titie voor vrouwenteams wordt het komend seizoen opnieuw flink uit gebreid. Namen er het afgelopen seizoen nog dertien ploegen aan de vrou wencompetitie deel, thans is reeds zeker dat in het nieuwe seizoen ne gentien teams present zijn. Naar verwachting komen daar zelfs nog een paar ploegen bij. Nieuwelin gen in de competitie zijn Jipi's Tweesprong en- Transvaal Girls (van Transvaal Boys). THB Girls, Foreholte, McDonald's en Bax schreven met een tweede team in. Zeker Jipi's Tweesprong lijkt een aanwinst, daar die ploeg speelsters van het op veld sterke Alkmania telt.Iduna uit Ter Aar, op het veld onlangs gepromoveerd naar de in terregionale klasse, komt vrijwel zeker ook met een zaalvoetbalteam op de proppen. Vrouwen HVV gepromoveerd VOORSCHOTEN - Het vrouwen- handbalteam van HVV'70 speelt volgend seizoen in de regionale tweede klasse (districtscompetitie) van het NHV. De Voorschotense formatie won op neutraal terrein in Delft de promotie-wedstrijd tegen het Schiedamse UVG. De score wijst op een eenzijdige ontmoe ting: 12-2. Tegen een er lustig op los knallend HVV kon UVG niet veel meer stellen dan een, door keepster Aimé Visser gestopte strafworp. GRAN PARADISO/VALNONTEY (AFP/Reuter) - Twee Amerikaanse professionals hebben gisteren in de twintigste etappe van de Ronde van Italië geprofiteerd van het zwaan-kleef-aan fietsen van de gro te favorieten voor de eindzege, Mo- ser en Hinault. De Fransman, voor de negende achtereenvolgende dag in de rose leiderstrui, week geen moment van het achterwiel van de Italiaan. Andrew Hamp- stean, een 23-jarige neo-prof uit Co lumbus, kon daardoor negentien kilometer voor het eind van de mi ni-bergetappe tussen San Vincen- zo en Grand Paradiso de beslissen de aanval openen. Zijn landgenoot Greg Lemond, het grote voorbeeld van zijn jeugdige Amerikaanse vakgenoten, ging zeven kilometer van de op een berg gelegen eind streep, op taktische aanwijzing van zijn kopman Hinault, aan de haal. De als derde geklasseerde Lemond won 21 seconden terug op de num mer twee in het klassement, Fran- De winnaar van vorig jaar gaf er blijk van helemaal te vertrouwen op de tijdrit van de laatste dag. In de vorige editie van de Giro pakte Moser in die slottijdrit de beslis sende winst op Laurent Fignon. De 46 kilometer van Lido di Camaiore naar Lucca moet ook dit keer de beslissing over de zege in de Ron de van Italië brengen. Moser heeft nog 1 minuut en 15 seconden ach terstand op Hinault, een verschil dat in de eenvoudig ogende rit van vandaag naar Genua (over 230 km) nauwelijks goed te maken valt. De mini-etappe van San Vincen- zo naar Gran Paradiso telde 22 ki lometer hellend vlak. Voorname lijk vals plat, waarop Andrew Hampstean zijn kwaliteiten toon de. Vorige week zaterdag zorgde Ron Kiefel voor de Amerikaanse primeur in de 68-jarige geschiede nis van de Giro. Hampstean toonde zeven dagen later aan, dat er aan de overkant van de oceaan veel talent weg te halen valt voor het Europe se beroepsfietsen. Johan van der Velde toonde gis teren ten overvloede aan in goede doen te zijn. De drager van de paar se trui, de waardering voor het puntenklassement, werd zesde, op korte afstand van de gedemarreer de Lemond. Van der Velde kan de op één na belangrijkste prijs van de Giro nauwelijks meer ontgaan. Luxemburg Teun van Vliet heeft na de twee de etappe van de open Ronde van Luxemburg de leiding van het al gemeen klassement. De Neder landse wielrenner in Belgische dienst dankte die klassering voor namelijk aan het tweede deel van de etappe van gisteren, een plóe-« gentijdrit over veertien kilometer. Als kopman voerde hij de ploeg van Roger Swerts in zestien minu ten en 39 seconden naar de zege. Op achttien seconde volgde de Ne derlandse formatie van Ben van Erp, die Nico Verhoeven van de vijf de naar de derde plaats in de al gehele rangschikking zag klim- Wereldrecord Mieke Havik, Petra van der Stel, Hennie Top en Eria Oomen heb ben gisteren in de omgeving van Beemte een officieus wereldrecord op de 50 kilometer voor kwartetten vastgesteld. Het viertal vrouwen van coach Ben Scheperkamp kwam op het parkoers van 7,7 kilo meter op de Veluwe tot de tijd van 1 uur 11 minuten en 11,39 secon den. Dat betekende het record-ge middelde van 42,239 kilometer per uur. Het viertal, dat na 15 kilome ter Eria Oomen voortdurend op lichte achterstand zag rijden, ves tigde ook het werelduurrecord voor vrouwenploegen met de score van 42,600 kilometer. UTRECHT (GPD) - De biertap moet de sportkantine uit. Alco hol en sportbeoefening gaan niet samen. Dat stelt het Plaatselijke Drankweer Comité Utrecht, een instelling waarin verschillende organisaties zitting hebben die zich actief bezighouden met de bestrijding van drankgebruik en -misbruik. Het PDC had dins dagavond tweehonderd besturen van sportclubs, club- en buurt huizen uitgenodigd om in een Utrechts clubhuis over alcohol in kantines te praten. Slechts een handjevol sportclubbestuurders gaf gehoor aan de uitnodiging. In het warme zaaltje gingen vrou wen van de PDC rond met fris dranken. Bier is, volgens Jan Sorber, di recteur van de Nationale Com missie tegen Alcoholisme en an dere verslavingen (NCA), een grote bron van inkomsten voor sportclubs. Funest daarbij is dat kantines bezocht worden door zeer veel jongeren, die al vroeg tot drinken worden aangezet. Het NCA zegt te weten dat de al coholindustrie gratis een tapin stallatie in een kantine neerzet, op voorwaarde dat er een bepaal de omzet per jaar wordt gehaald. „Zo word je, uit liefde voor de club, tot drinken aangezet. Daar om moet er voor de clubs geen financiële dwang zijn bier te schenken in hun clubhuis. De overheid moet voorkomen dat er contracten tussen bierbrouwerij en en sportclubs worden geslo ten. Als het verwijderen van de tap problemen voor de clubs op levert, dan dient dit gecompen seerd te worden met een finan ciële tegemoetkoming van die overheid", aldus Sorber. Hoe groot die compensatie dan zou moeten zijn weet niemand, omdat niet bekend is welk deel van de omzet in de kantines komt van de verkoop van bier. De Utrechtse wethouder Pot (on derwijs en sport) wil echter niet zo ver gaan met de overheids maatregelen dat het verboden wordt bier in sportkantines te verkopen. Ook vond hij een com pensatieregeling niet juist. „De besturen van de sportverenigin gen hebben de verantwoordelijk heid om het gebruik in hun kan tines in de hand te houden en zo veel mogelijk te matigen. Een sportkantine is geen kroeg". Met dat laatste waren de verte genwoordigers van de sport clubs het roerend eens. Zij zien hun verantwoordelijkheid zeker wel en zeiden dinsdagavond dat de kantines ook geen kroegen zijn en dat excessen als gevolg van alcoholmisbruik zeer zelden voorkomen. Met het regelmatig aangehaalde voorbeeld van de gebeurtenissen in Brussel, vori ge week, waarbij door het optre den van dééls dronken Liver- pool-aanhangers 38 doden vie len, waren zij allerminst geluk kig. „Alsof dat iets met de sport en de sportkantine te maken heeft. Sporten is er voor de gezellig heid. Maar een sportclub moet het hoofd boven water houden en verkoopt daarom ook bier. Maar ook een groot aantal fris dranken, want dat laatste verge ten we hier steeds. En het lijkt nu alsof de kantines en de club- en buurthuizen de grote boosdoe ners zijn die de jeugd tot drinken brengen. Maar wat te denken van de schoolfeesten, de café's die al cohol schenken aan jongeren be neden de zestien en noem maar op", zei een clubbestuurder. Wethouder Pot, zelf geheelont houder, beaamde dat op scholen de voorlichting over drankmis bruik moet beginnen. Op school Lammers uit team Lloyd ZANDVOORT (ANP) - De Ne derlandse autocoureur Jan Lammers is tussentijds opge stapt bij "de Britse renstal van Richard Lloyd. Een week voor de belangrijkste lange-af- standsrace van het jaar, de 24 uren van Le Mans, heeft de Zandvoorter die beslissing ge nomen. In Frankrijk zou Lam mers, die aan zijn derde s in de wereldtitelstrijd enduran ce was begonnen, een Porsche 956 bemannen met de Britse formulè-l-coureur dr. Jonathan Palmer. Het besluit van Lammers, vo rig jaar met Palmer winnaar van de 1000 kilometer van Brands Hatch, kwam voor team-eigenaar Lloyd bijzonder ongelegen en verrassend. Lam mers, oud-Europees kampioen formule 3, heeft opgezegd om in de Verenigde Staten te gaan Poloërs op valreep langs China EMMEN (ANP) - De Volksrepubliek China heeft zich gisteren in de twee de waterpolo-interlandwedstrijd tegen Nederland in Emmen veel beter geweerd dan twee dagen eerder in Veendam. Werd het in Veendam 9-4, dit maal greep het team van George Geurtsen de winst pas in de allerlaat ste seconden. Dat gebeurde door een doeltreffend schot van Ewout van Winsen, die met vijf treffers topscorer was. De Chinese aanvallers speel den veel aggressiever. Vooral in man-tegen-man situaties waren de Ne derlandse verdedigers dikwijls niet opgewassen tegen hun tegenstan ders, die doelman Ruud Misdorp dan ook zwaar op de proef stelden. Dankzij diens solide doelverdedigen had Nederland in vrijwel alle perio des een licht overwicht. In de laatste drie minuten maakten de Chinezen echter een achterstand van 8-6 geheel goed (9-9), waarna Van Winsen voor de winnende treffer zorgde. feesten is wat hem betreft alco hol taboe. „Daar mag geen mis verstand over bestaan", zei hij, nadat kort tevoren een voorbeeld van een grote scholengemeen schap in Utrecht was gegeven, waarvan de directeur het PDC had meegdeeld dat na school feesten „hoogstens vier leerlin gen echt dronken naar huis gin gen en er dus geen probleem be stond". Ook de overheid moet niet schromen orde op zaken te stel len in eigen huis. Zij zou alcohol tijdens recepties achterwege moeten laten of voor het grootste gedeelte moeten vervangen door allerlei frisdranken. „Maar het is allemaal symptoombestrijding waarmee we dan bezig zijn. De oorzaken van het drinken, vooral onder jongeren, neem je zo niet weg", aldus de wethouder. Jan Sorber vatte halverwege de avond de discussie al samen met de woorden: „Iedereen praat er tegenwoordig over en is over tuigd van de noodzaak om alco hol bij allerlei gelegenheden te weren. Maar niemand doet er echt iets aan, terwijl het mis bruik van drank een enorm pro bleem is geworden. Iedereen gaat weer over tot de orde van de dag". NEUÏJRANDENBURG (SID) - Vier beste seizoensverrichtin- gen en een serie van uitsteken de prestaties vormden de meer dan positieve balans van het tweede atletiek-gala van dit jaar in de DDR. Drie dagen na het wereldrecord speerwerpen van de Oostduitse Petra Felke (75,40 meter) trad haar manne lijke collega Uwe Hohn uit haar schaduw. In Neubrandenburg wierp de 22-jarige wereldre cordhouder (104,80) uit Post dam de speer 96,00' meter ver, de beste wereldprestatie van het seizoen. Felke kwam met 72,56 weer ruim over de 70-me- tergrens en gaf aan, dat haar wereldrecord van dinsdag geen toevalstreffer was geweest. Bij het verspringen bij de vrouwen kwam de wereldre cordhoudster Heike Drechsler- Daute tot 7,29 meter, de vierde verrichting uit haar loopbaan en de beste seizoenprestatie. De derde en vierde verrichting in dat rijtje kwamen van Come- lia Oschkenat op de 100 meter horden, 12,77 seconden, en- van Cordula Schulze bij het kogel- stoten: 19,77 meter. Het enige nationale record van de avond kwam op de naam van DDR-atleet Thomas Schönlebe. De 19-jarige inwo ner van Karl-Marx-Stadt liep de 400 meter in 44,86 seconden. Marlies Göhr kwam bij haar eerste optreden van dit seizoen in de buitenlucht op de 100 me ter meteen onder de grens van elf seconden: 10,99. HENGELO - Sfeerbeeld van de gisteravond begonnen 'Nacht van Hen gelo' waar tal van professionele renners, amateurs, liefhebbers en vetera nen deelnemen. (foto anp> De amper 15.000 Mexicanen die waren komen opdagen voor het voetbalspektakel tussen Engeland en Italië moesten zelf voor het ver tier zorgen. De wedstrijd, hoog in de belangstelling na de bloedige veldslag in Brussel van amper een week geleden, was uiterst verve lend. Een partij van een verloofd stelletje. Italië won uiteindelijk met 2-1, dankzij een strafschop die in de laatste minuut werd verzilverd door Alessandro Altobelli. Een kwartier eerder had Bruno Conti al een keer de Engelse keeper Peter Shilton verslagen met een uite- kiend boogballetje. De Engelse 1-1 was van Mark Hateley. WASSENAAR - Blauw Zwart hield gisteravond de re- zitter Van Leeuwen. Veel afgevaardigden van voetbal- ceptie ter gelegenheid van het kampioenschap in de verenigingen uit 2A en clubs uit Leiden en omgeving tweede klasse A. Het was een sfeervolle en stijlvolle kwamen hun gelukwensen brengen. De UVS-voor- gebeurtenis, die door velen werd bezocht. Op de foto man sprak in zijn speech van ëen 'tot ziens'. Het ver- feliciteert Wassenaars burgemeester Schouten Blauw zoek van UVS om volgend seizoen in West I te worden Zwart-vc orzitter Zellenrath. Naast hem staan secreta- ingedeeld, is namelijk afgewezen door de KNVB. ris Van der Kooy en vice-voorzitter Gladpootjes. Blauw Zwart en UVS komen elkaar derhalve zeker Tot de sprekers behoorde onder andere UVS-voor- tegen in het jaar '85-'86. TURIJN (AP) - Marco Manfredi, een Italiaanse supporter die na het drama in het Brusselse Heizelsta- dion acht dagen door België, Frankrijk en Italië rondzwierf, heeft volgens zijn artsen waar schijnlijk een shock opgelopen die hem van zijn geheugen beroofde. Manfredi werd donderdag in ver dwaasde toestand door een collega aangetroffen op 3 kilometer af stand van zijn huis in Monte.calieri bij Turijn. Hij kon zich niet herinneren waar hij de acht dagen had doorge bracht die zijn verlopen sinds de voetbaltragedie, waarbij 38 sup porters om het leven kwamen. Eenkhoorn leidt NK DIEREN (ANP) - De verplichte oe fenstof heeft op de eerste dag van de Nederlandse kampioenschap pen turnen gisteren in de sporthal Theothome in Dieren de nodige problemen opgeleverd. Het nieu we verplichte programma, dat na de Olympische Spelen van Los An geles van kracht werd en tot de Spelen van 1988 in Seoel zal gel den, is bepaald niet gemakkelijk. Vooral de in de Verenigde Staten ontworpen balkoefening, waarin veel handstandvormen zijn opge nomen, en de vrije oefening van Russisch ontwerp, leveren veel problemen op. Na de verplichte oefenstof heeft Carola Eenkhoorn de leiding met 35,05 punten. Titelhoudster Therè- se Wilmink zal vanavond, wanneer de keuzestof op het programma staat, een achterstand van twee- tiende punt moeten wegwerken. Na Mee Bovenschen ligt ook nog goed in de race met 34,80 punten. WIELRENNEN - De Colombiaan se profrenner Pacho Rodriguez heeft zijn winnaarstrui van de Cla- sico RCN als cadeau opogestuurd naar Paus Johannes Paulus II. Ro driguez zal donderdag niet aanwe zig kunnen zijn bij de audiëntie van de Paus in het Vaticaan voor zijn Spaanse wielerploeg. Rodri guez traint voor de Tour in de ber gen van Colombia. WIELRENNEN - In de ploegen tijdrit in de Ronde van Frankrijk mag geen gebruik worden ge maakt van fietsen met afgedichte, lensvormige wielen. Dat heeft de wedstrijdleiding vrijdag bekend gemaakt. In de individuele ritten tegen de klok mogen de futuristi sche wielen wel worden gebruikt. Guido Alkemade in de trapeze, a zijn". het feit dat de sponsors in een aan tal malen uit .te geven bulletin op de hoogte worden gebracht van de verrichtingen van het FD-duo, kan Alkemade weinig anders bieden. Of het zou succes moeten zijn, maar wie garandeert dat? De Lei- denaar: "Dat hangt van de spon sors af. We halen Seoel alleen als alle spullen in orde zijn. Dèn kun nen we echt verder. We hebben ge noeg ervaring, we hebben de capa citeiten. Daar ontbreekt het niet aan. Maar als we van tevoren niet zouden weten of deze plannen een kans van slagen zouden hebben, dan hadden we er nooit aan begon- hem Sjaak Haakman. "We In de voorbereiding op de zomer spelen van Los Angeles liep een Olympisch project van Alkemade al eens op de klippen. "Maar toen waren we een stuk jonger". Ook nu houdt het op als de nieuwe plan nen financieel niet uitvoerbaar blij ken. Voor de wereldkampioenschap pen van 1986, in februari in Mexi co, moet het nieuwe jacht ge bruiksklaar zijn. Voor de Kielerwo- che van eind deze maand en de WK-editie '85 (eerste week van juli op het Italiaanse Garda-meer) heb ben Alkemade en Haakman niet veel haast. "Garda is niet zo be langrijk, omdat het een jaar na de n Seoel allen als alle spullen in orde (foto pr) Olympische Spelen is. De Ameri kanen en Nieuwzeelanders komen daar niet naar toe. Natuurlijk pro beren we wel wereldkampioen te worden, want over twee jaar weet niemand meer dat die landen er niet bij waren. En wereldkampioen is wereldkampioen, een mooie bin nenkomer bij de sponsors", stelt Alkemade. De kans op het wereld kampioenschap vlakt hij vervol gens wel wat af: "Want Sjaak en ik zeilen nog geen jaar samen. Nee, in Brazilië moeten we hoge ogen gooien. Daar komen de nieuwe teams, daar hebben we de nieuwe boot nodig. Die we nu hebben is dan echt op".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15